Er zijn van die momenten Min. Deetman gaf in Stad a.h. Haringvliet „het onderwijsveld" weer nieuwe motivatie Visser fiome^ieman Garage KNÖPS B.V. htubredttse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselini Uitloting obligaties Afscheid van bestuursvoorz. dhr. J. Wagner Onze SHOWROOM Verschijnt tweemaal per we:x: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Slechte start voor Ouddorpse schakers in Flakkeese comp. Leden I Dierenbescherming WU VERBOUWEN NOG ENKELE WEKEN Onze verkoopruimte is tijdelijk achterom, op het Vissersdijk 6-8 Extra l(eri(dienst Ger. Gemeenten 1 -----------------------------------------------------------------------------J RENAULT-dealer voor Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert. C. Bakker, tel. 01877-1S89 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS Dirksland, 01877 - 135f is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Discussie Afscheid dlir. Wagner Dankwoord Doelenconcert te Rotterdam POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Er zijn van die momenten dat je terug geworpen wordt op vragen van de eerste orde. Zo noemen we dat dan maar. De opmerkingen van Dr. den Uyl over chris tenen hebben Zulke momenten gecreëerd. Daar kun je niet zomaar aan voorbij. Niet omdat ze ons persoonlijk treffen; mis schien was dat wel nodig. Wel omdat het gaat om de God van de christenen. Dat zinnetje annexeert niet, alsof dat iets ex- clusiefs is voor een bepaalde bevolkings groep. Zeker niet. We belijden immers met de Kerk van alle eeuwen en plaatsen dat Hij de Almachtige is, de Schepper van hemel en aarde. Wie kan zich daaraan onttrekken? In diezelfde belijdenis wordt gesproken van het feit dat Hij door Zijn raad en voorzienigheid de wereld nog onderhoudt en regeert. Dat staat er dan maar. En onderwijl vallen de bommen in Libië, en vielen onschuldigen door terreur- akties. En onderwijl daar had den Uyl wel gelijk in was er Auschwitz en stonden er deze week jodensterren èn hakenkruisen op een verkeeïsbord ge kalkt. Leren we dan nooit? Leren we dan nooit? Daar ligt de kern van het antwoord. Wie de schuld bij God zoekt, is mis. Wie de schuld bij chris tenen zoekt, zoekt tevergeefs. (Christenen hebben overigens wel te verstaan wat het betekent dat hen op de persoon af ge vraagd wordt: waarom wordt gij een chris ten genoemd?). De schuld ligt bij de mens, die tegen beter weten in of niet, kent u uw bijbel niet meer? zich ontworstelt aan de heerschappij Gods. Er zijn van die momenten dat je terug geworpen wordt op vragen van de eerste orde. Deze week bijvoorbeeld. Een me disch team maakte een taxatiefout. Er werd een abortus uitgevoerd. Keurig net jes, in het ziekenhuis. Alleen, men had zich vergist in de leeftijd. Inderdaad leef tijd. Menselijk leven. Vanaf de conceptie ook biologisch voorbestemd een mens te zijn. Nu is dat leven afgesneden, niet letterlijk natuurlijk, maar wel heel definitief. Zo'n bericht schokt. Hoe is het mogelijk? Menselijk falen, maar laten we het alstu blieft niet in de criminele sfeer afhandelen. Moord staat zo hard. Onderwijl is het wel gebeurd. Dat bericht is een aanklacht. Tegen de artsen? Ja. Tegen.... Inderdaad tegen hen die het mogelijk maakten. Dat is uiteindelijk een meerderheid van ons volk geweest. Door bewust in te stemmen of door te zwijgen. De heer den Uyl had al eerder iets gezegd over christenen. Over politiek klein rechts. In wezen a-democratische mensen. Zij beroepen zich op zaken die niet te ven- tieren, die niet wetenschappelijk zijn vast te stellen. Erger nog er zijn er die die zaken als heilzaam voor ons volk propageren. Die terugroepen tot een Wet en een ge tuigenis. Dat is onduldbaar, dat is arro gant. Dat strijdt met het redelijk denken van de mens. Ten diepste ligt daar de kern van zijn kritiek. Achtergrond van zijn opmerkingen is het antwoord op de vraag: Wat dunkt u van de mens? Wie daar het antwoord van de mens op geeft, heeft het geloof in God niet meer nodig. Die is god in zichzelf Die maakt zelf uit wat goed is en wat fout. Die stelt zichzelf grenzen. Ook waar het leven en dood aangaat. De zelfnormerende mens schikt zich wel bin nen een democratie, maar wil van theo cratie van een regering naar Gods wet niet weten. Dat knelt. D at is een veronder stelde meerwaarde die hinderlijk is voor een ander. Ondertussen is die mens bezig. De vraag rond het begin van het leven is opgelost. De volgende stap is gezet Dezer dagen werd bericht over een visie vanuit het socialisme op het gezin. Op het gezin! Beter is op kinderen krijgen en opvoeden. Twee zaken. Kinderen nemen en uitbe steden. De staat zorgt. Zo wordt gedacht. Wellicht op persoonlijke titel, maar het wordt dan maar geschreven. En terwijl we oplossingen zoeken voor de tussentijd" om (ten-diepste) eigen persoonlijke ver antwoordelijkheid te beleven, naar eigen believen, denken we al verder: aan de dood. Er zijn van die momenten. Dezer dagen werd een open brief rondgestuurd. Ge tekend door drie hoogleraren: prof dr. J. Douma, prof. dr. ir. E. Schuurman en prof dr. W. H. Velema. Een beroep op al onze medeburgers. Op de lezers van Eilandennieuws. Een vetgedrukte titel: Euthanasie, de Grote Beslissing. Moet dat nu? Ja dat moet. De brief is het lezen tenvoUe waard. Omdat er zaken in aan gesneden worden die misschien nog fun damenteler zijn dan de vraag om het begin: die rond het levenseinde. Met het aannemen van het ene, danwei het andere wetsvoorstel wordt weer een stap gezet op de weg van zelfbeschikking van de mens. Hij maakt zelf wel uit wanneer het einde daar is. Er wordt in eenvoudige woorden, ge wikt en gewogen geschreven over het recht dat het leven beschermt, dat nu ver anderd dreigt te worden. Over de omkeer Op 15 april j.l. zijn de schaakwedstrij den om het persoon kampioenschap van Goeree Overflakkee in Stellendam van start gegaan. 46 deelnemers dingen naar de titel. Van de acht aktieve Ouddorpse club- schakers togen er zeven naar Stellendam. De partij Dijkstra-Robijn moest in ver band met andere afspraken worden uit gesteld. De start was voor de Ouddorpers bij zonder slecht. Zij verloren allen hun partij. De gedetailleerde uitslagen waren: J. Grinwis - A. L. van Maurik.O - 1 K. Hameeteman - W. J. Tanis.1 - O A. C. Baas - E. Santifort1-0 Hoewel de heer Baas afkomstig uit Oud dorp is en lid van de vereniging is, is hij geen aktief clubschaker. Gehoopt wordt dat de heer Baas het nieuwe seizoen voor de huishoudelijke competitie gaat spelen, want hij is beslist een hele versterking voor de club. A. J. Kasteiem - J. van Gurp0-1 J. W. de Jonge - Jac. Santifort.1 - O J. Soetemari - R. Groenendijk O - 1 C. Wassenaar - R. SellathuraiO - 1 Schaken; a-'deling 1: J. Soetema/i - A. J. Kastelein1-0 J. Dijkstra - E. Santifort1/2-1/2 (afgebrokei; partij werd remise gegeven). De heren S:uitifort en van Huizen degra deren. Afdeling 2: M. H. J. vaa Doom - N. A. L. an Doom1-0 De afgebroi' m partij tussen M. H. J. van Doom en P, Westhoeve werd na uitspelen gewonnen door de heer Westhoeve. De heer W. J. Tanis, die als tweede eindigde ia deze afdeling, promoveert naar het .arte tiental. P:.-»-,ise Vereniging tot Bescher ming van Dieren, afd. Voorne-Putten - Goeree-Overflakkee houdt haar Alge mene Ledenvergadering op dinsdag 29 april a.s. in ,,De Gaffelaar" te Zwarte- waal, aanvang 20.00 uur. Voor de pauze vindt het huishoudelijk gedeelte plaats en na de pauze zal de heer Bakker uit Rockanje een diapresentatie verzorgen over ,,De duinen van Voorne". Gezien het belang van deze vergadering wordt op een grote opkomst gerekend. in het rechtsbestel wat daarvan het gevolg zal zijn. Over de vraag of het werkelijk zelfbeschikking van de patient is, er zijn medebeslissers. Over de eventuele vol gende vraag: wat te doen met geestelijk lijden? Over de onvrijheid van de zieke. Over het hellende vlak waarop men zich begeeft: alles went en dan worden de grenzen makkelijk verlegd. Over andere bijvoorbeeld maatschappelijke nor men die een rol kunnen gaan spelen. Over het feit dat de in de ontwerpen (ook dat van de regering) geformuleerde criteria of gronden niet waterdicht zijn. Over de medebeschikking door anderen. Kernzin is echter naast alle zakelijke argumenten „vanuit ons christelijk geloof wijzen wij het zelfbeschikkings recht af God beschikt over ons leven. Wij eerbiedigen Gods beschikking". Wie meer wil weten leze de brief Een waardig slot. Leven en dood is meer dan biologie. Ook daar kan de belijdenis ons kort en krachtig bij helpen.... Van waar Hij wederkomt om te oordelen.... Maar ook: daarom verwachten wij die grote dag met een groot verlangen, om tenvoUe te genieten de beloften Gods, in Christus Jezus, onze Heere". Om mis verstanden te voorkomen: niet uit ver dienste, maar uit genade. Er zijn zo van die momenten datje terug geworpen wordt op vragen van de eerste orde. Zeker in deze tijd waarin we onze stem moeten overwegen. Daarom nemen we het slot van de open brief integraal over: Een oproep: Nu we op het punt staan dat een poUtieke beslissing in deze kwestie van euthanasie genomen gaat worden, roe pen wij allen op die daarin een stem zullen hebben de ene juiste en ver antwoorde beslissing te nemen, omdat op dit punt geen enkel compromis aanvaard kan worden. vooraOetekerheidt VINGEflilNG 3 -WDD£LHARNI5 -TEL 0W0-2S)8 STELLENDAM Opbrengst kollekte De opbrengst van de Nationale SAKOR- koUekte" voor de kinderbescherming in Stellendam bedraagt 834,25. Al de- j genen die dit hebben helpen bereiken door koUekteren en geven van een bijdrage, namens stichting SAKOR hartelijk be- i dankt. j OUDDORP-dinsdag 22 april 7.30 uur ds. E. Venema, Middelburg-C. i Voor Tapkwsl/te'r, goede service en voordelige priiisn: FOTO FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTEH Voor de Ver. voor Protestants Chr. Onderwijs te Stad aan 't Haringvliet was liet maandagavond een hele belevenis op de toen gehouden leden vergadering Minister drs. W. J. Deetman van Onderwijs en Weten schappen in haar midden te hebben. „Het zal niet vaak voorkomen dat „de hoogste baas" van Onderwijs op een klein dorpsschooltje komt spreken", zo verwoordde bestuursvoorzitter dhr. J. Wagner de hoogte van het moment. „Het regeringsvliegtuig zal plm. 8 uur landen" zo deed hij er nog een schepje bovenop tegenover de aanwezigen die de wat verlate aankomst van de Minister afwachtten. Vanuit Engeland landde de Minister die avond op het Rotterdamse Zestienhoven; de rest van de avond maakte hij ggjiggjg) I in Stad aan 't Haringvliet vol.... |i CD C=I] dJ 1=1 c3 cj C3 cr] Wesnt'ssl 3S - Molenweg') - Ouddorp Teteloon Ö1S7B- J6!2 en 3120 Fi!:ael Ueneae - Printshop - Hogeioam 172 Telefoon 01116-2400 Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS De Minister, wel gewend aan watover werk' had daar geen moeite mee, hij vond het integendeel een prima gelegenheid ,,te velde" een nadere beschouwing te geven op de consequenties van de Wet op het Basisonderwijs zoals die vorigjaar augus tus van kracht was geworden. Het is zo tekende de Minister aan trouwens niet het departement geweest dat die Wet heeft bedacht, maar ze is uit ,,het veld" op gekomen. Minister Deetman legde uit dat het in de Wet niet maar alleen om de fusie van kleuter- en lager onderwijs was gegaan, maar dat de Wet gezien moet worden als een randvoorwaarde" om een aantal onderwijskundige doelen te dienen, zoals af te raken van de overgang van de ene school naar de andere, meer individuali sering van het onderwijs en de mogelijk heid de talenten van hoofd, hart en hand wat breder te kunnen ontwikkelen. Minister D eetman waarschuwde ertegen nu te snel resultaten te verwachten: onder- wijsverandering is veelal een trage ont wikkeling en er is nogal wat tijd voor nodig; het is een misverstand te denken dat het onderwijs verandert op het tijdstip dat de Wet in werking treedt", zo waar schuwde hij, benadrukkend dat de datum 1 augustus vorig jaar niet meer was dan een bepaald moment in een bepaalde ontwikkeling en vernieuwing van het on derwijs. Het is aan de scholen om de geboden ruimte in te vullen en waar te maken waarbij de Inspectie in de eerste periode veel souplesse en coulance be tracht. „J aag uzelf niet onnodig op en zorg ervoor dat het tempo past bij de vernieu wingscapaciteit van uw school!" zo waar schuwde dhr. Deetman, ,,bouw rustig voort op het fundament dat in de Wet gelegd is en neem er de tijd voor de verwachtingen uit te laten komen!" aldus de Minister, zich realiserend en bereid verklarend waar nodig van Overheids wege nog enige ondersteuning te geven. Een kortelings ontvangen Advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid heeft aangewezen wat de kin deren minimaal zouden moeten leren aan kennis en vaardigheid. Via het school werkplan kunnen de scholen daar zelf op inspelen en het is duidelijk dat er een aantal zaken die nu, door overigens res pectabele organisaties ter sprake worden gebracht, zullen moeten blijven liggen omdat er grenzen zijn aan het bevattings vermogen van de kinderen, grenzen aan de tijd en beschikbaarheid van de leer krachten en grenzen aan beschikbaar geld. De Minister verklaarde dat de bezuini gingen op het Onderwijsbudget nog niet aan het eind van de tunnel zijn wat be tekent dat de scholen niet alleen moeten kijken wat ze idealiter willen-, maar ook op gezette tijden de balans van het tempo op moeten maken. Het werd ook door de Minister een groot goed geacht dat ouders een school kunnen kiezen die aansluit bij het opvoedings klimaat thuis, waarom hij stelling nam tegen de idee dat scholen van richting zouden moeten veranderen wanneer de meerderheid van de ouders die wens op tafel legt. Spr. verklaarde wat argwanend te zijn geworden jegens de mening van de PvdA die vindt dat, waar scholen moeten ver dwijnen, de laatst overgeblevene een open bare school dient te zijn. ,,Het zou aldus de Minister de keuze van de ouders indammen terwijl die keuze altijd dient te worden gerespec teerd. Nadrukkelijk nam dhr. Deetman dan ook stelling tegen de mening van oud- staatssecretaris Hedy dAncona die vindt dat de Overheid in eerste instantie ver antwoordelijk is voor de opvoeding van de kinderen. ,,We moeten ons ertegen ver zetten in een situatie te komen waarin de keuze van de ouders niet meer serieus wordt genomen", zo waarschuwde de Mi nister. Al te gemakkelijk wordt voorbij gegaan aan het grondrecht van vrijheid van onderwijs en vrijheid van menings uiting. ,,Er is reden aldus de Minister tot nadenken en tot een hoge mate van alertheid, ook van de bijz. scholen zelf. Zijn betoog samenvattend zei de Mi nister: „de jas van het basisonderwijs is veranderd en de scholen krijgen de tijd in die nieuwe jas te groeien waarbij het eigen profiel en de identiteit scherp in de gaten zullen moeten worden gehouden. Dan groeien we aldus de Minister ge leidelijk toe naar de titel van zijn referaat: basisonderwijs, het onmisbaar fundament. Na het referaat van de Minister bestond voor de aanwezigen gelegenheid met hem van gedachten te wisselen, van welke gelegenheid o.m. dhr. Dillingh, dir. van de school gebruik maakte met zijn bemerking dat het voor de kleinere scholen met de beperking van de middelen steeds moei lijker wordt, waarop dhr. Deetman zijn Dhr. Wagner (staand rechts) in gesprek met Minister Deetman. twijfels uitsprak of er wel een feitelijke analyse aan dat soort kritiek ten grondslag ligt omdat bij de getroffen bezuinigingen het basisonderwijs, samen met het spe ciaal onderwijs en het hoger beroeps onderwijs heel nadrukkelijk buiten schot gebleven zijn. Wel achtte de Minister het in rede niet meer verdedigbaar dat de kosten per leerling op een grotere school en die per leerling van een kleinere school zo'n zevenduizend gulden verschillen in het nadeel van de kleinere scholen. Mede omdat dat verschil de laatste jaren steeds meer uiteen liep is de formatiesleutel veranderd moeten worden! Wanneer zou blijken dat daarin onbillijkheden schuilen dan zal alsnog bijstelling kunnen volgen. Nadat dhr. Wagner de Minister hartelijk had bedankt voor zijn aanwezigheid en hem enkele geschenken van flakkeese bodem had aangeboden werd door het be stuurslid dhr. J. Boender, stilgestaan bij het afscheid van dhr. Wagner, nadat hij 26 jaar van het schoolbestuur deel heeft uit gemaakt, waarvan 13 jaar als bestuurs voorzitter. Dhr. Boender schatte dat dhr. Wagner leiding gegeven heeft aan ca. 250 bestuursvergaderingen en dat vooral de laatste jaren veel werk werd verzet waar bij de bestuurlijke ervaring van dhr. Wag ner bijzonder goed te pas kwam. Spr. waardeerde het bijzonder dat dhr. Wagner zich zo lang heeft willen inzetten voor specifiek het christelijk onderwijs waarin hij een mogelijkheid tot evangeliseren zag. Hij wenste dhr. en mevr. Wagner Gods zegen toe op hun verdere leven. Een voorzittershamer met inscriptie was hét afscheidscadeau plus een fraai standaard werk over de wereldgeschiedenis. Bloe men waren er voor mevr. Wagner. Wederkerig sprak dhr. Wagner een dank woord voor de nu ondervonden waar dering al had hij daar aanvankelijk niets van willen weten:Wij doen maar weinig of niets in vergelijk met onze voorouders die werkelijk offers voor de school hebben gebracht", vond dhr. Wagner, dank bren gend aan allen die hem het functioneren mogelijk hadden gemaakt en bovenal aan God Die hem de kracht en de gezondheid geschonken had het werk te kunnen doen. „Het was een opdracht en een uitdaging, ingegeven door de liefde voor het chr. onderwijs, bevestigde dhr. Wagner; de dankten de eer komen alleen God toe!" OUDDORP OpD.V. 21, 23 en 24 april a.s. worden 3 concerten georganiseerd, die gehouden worden in de Doelen te Rotterdam. Deze Doelenconcerten staan in het teken van het 100-jarig bestaan van de Kon. Chr. Zangersbond. De chr. gem. zangvereniging „Hart en Stem" uit Ouddorp hoopt op woensdag 23 april samen met de chr. gem. zangvereni ging „Hellevoetsluis" uit Hellevoetsluis een gedeelte van haar repertoire ten ge hore te brengen, dit o.Lv. Jan Bezuijen. Verder werken aan dit concert mee een dameskoor, kinderkoren, diverse (flak keese) gemengde koren en een oratorium vereniging. Ook samenzang en dekla- matie zullen niet ontbreken. Het belooft een mooie avond te worden. Wilt u deze avond niet missen? Dan snel een toegangskaart kopen. Hiervoor kunt u terecht bij Textielhuis „Modem", Raad huisstraat 17, tel. 1203. De prijs is slechts GOEDEREEDE Burgemeester en Wethouders van Goe- dereede maken bekend, dat op 14 april 1986 zijn uitgeloot de volgende 12 obli gaties van de 4W% geldlening groot 180.000,— de nummers 69, 81, 141, 180, 187, 238, 240, 245, 250, 264, 289 en 349. De betaling van de uitgelote obligaties zal tegen overgifte van de stukken met alle daarbij behorende niet verschenen rente coupons geschieden ter gemeentesecre tarie op of na 1 mei 1986 van 9 tot 12 uur. De verschenen rentecoupons kunnen eveneens op of na die datum en uren ter verzilvering worden aangeboden. ƒ6,-. U kunt gebruik maken van de speciaal voor dit doel gereserveerde bus. Kosten hiervan zijn 9,De bus vertrekt om 18.15 uur vanaf ,,Dorpstienden".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1