EIIAIIDEn-IIIEUWS Streekmuseum Goeree-Overflakkee heeft hulp nodig Ongetwijfeld Start uienreis in Middelharnis Gevonden en verloren voorwerpen Opbrengsten kollekte Brandwandenstichting ,HansGroenendJjl( Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen Slechte afloop van vakantiereisje Zandverpiaatsing, karwei voor de binnenvaart Bijeenlcomst C.P.B. „Goeree" No. 5488 Lijst geschonken voorwerpen Ver. „De Christen vrouw" afd. M'harnis/S'dijk Fietsenspecia list fe Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 Afdeling Midden Flakkee VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWER¥EM 60 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad DINSDAG 15 APRIL 1986 SOMMELSDIJK Het Streek museum heeft in 1975 een expositie gehouden over de oorlogsjaren 1940-1945. De Flakkeese bevol king heeft toen massaal voorwerpen en andere herinneringen aan deze tijd, in bruikleen afgestaan. Dit was noodzakelijk, omdat het museum zelf, hierover niet beschikte. Het bestuur zal het zeer op prijs stellen, wanneer u deze zaken zou willen afstaan aan de vereniging, hetzij als schenking of bruikleen. Immers indien u het ter be schikking stelt, dan wordt dit stukje ver leden bewaard'. Op gezette tijden kan er een expositie worden ingericht en kan u en zeker de schooljeugd zien, in welke tijd we toen leefden. De gedachten gaan ondermeer uit naar: publicaties en „bevelen" van Ortskom- mandanten; ondergrondse geschriften; krantjes en pamfletten; allerlei vergun ningen, oproepen voor de „Arbeitsein- satz"; illegale foto's o.m. van de inun datie; alles over het verzet; brieven van jongemannen uit Duitsland, die met de razzia's zijn weggevoerd; allerlei soorten gebruiksvoorwerpen, kortom alles wat op de bezettingstijd betrekking heeft. U kan de spullen zelf afgeven of melden bij het Streekmuseum in de Kerkstraat te Sommelsdijk. Bel even van te voren naar onze suppoost de heer A. Visbeen. Tel. 01870- 3778. Bovendien kan u bellen: 01870-6375/ 01870-4900 en's avonds 2828/01877- 1219 01876 - 415 01879 - 1508 01870 - 2136 01875 - 1928 of een briefkaartje naar: Postbus 13, 3247 ZG Dirksland. N. J. van Dongen: oude hoepel met hoe pelijzer, prikslee met 2 stekkers, ganze- bord en automaatspel, stereosoop met 17 kaarten, fruitbord, scheermes, I ds. bril- lant stijfsel, koektrommel en afdekschaal- tje, typemachine merk Mercedes; N.N.2 thermometers, doosje met pillen, boek houding landbouwbedrijf; N.N.: 6 aan delen N. V. Flakkeesche Stoombriketten- fabriek te Sommelsdijk; Dorsman Tim merfabriek: diverse bonnen Oorlog 1914- 1918, Soldatenkrant 17 Januari 1917; Fam. v.d. Sluijs: Timmermansgereed schap, sikkel; M. Visbeen: 3 pakjes was- poeder (Sneeuwwitje); N.N.: verschil lende Theologische boeken; N.N.: hoge hoed en 3 foto's; Erven Mevr. Wamink: 2 schilderijen op hout, voorstellend M. A. Harteveld en echtgenote, Ambachtsheer en vrouwe van Grijsoord en Klinkerland; 1 Miniatuur van de vader van voor noemde heer, geschilderd door Jan Hen drik Neuman omstreeks 1850; 2 doop jurken; 3 kaarten Grijsoord, Oude Tonge en Nieuwe Tonge 1695. N.N.: Statuten N.V. Flakkeesche Klom- penfabriek „Intra Nos" te Ooltgensplaat en 1 pamflet van de openbare vrijwillige verkoping. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest Op D.V. donderdag 17 april a.s. hoopt een medewerker van de Bond,tegen het vloeken de avond te verzorgen met dia klankbeelden. Titel: JVie God eert, vloekt niet". Aanvang: kwart voor acht in „De Hoek steen" te Middelharnis. Gasten zijn hartelijk welkom! A. F. J. Guérand: Brevet Scherpschutter 1938, 1 dolk en 1 parachutistenmes van Duits soldaat, onderdeel voor het af werpen van bommen, 2 identiteitsplaatjes van vliegtuigen uit oorlog 1940-1945. C. Punt: 1 repel, 1 rolpaard. Mevr. Daalstra: Jaarboeken Wetenschap pelijk Genootschap G. en O 1956 tot en met 1965. Fam. K. Groenendijk: hansop en lange onderbroek. De heerD. Peeman: verstelbare wiedmachine. A. A. Keijzer: Zaaimachine, aardappelhor, meelzeef, 1 Zicht met haak. A. Remus: Glazen stolp, 3 schalen, baby waskom, stenen choco ladeketel, baktrommel (1940-1945), zin ken emmer, 3 Geëmailleerde emmers, 1 stamper met extra voet, bonbonschaaltje, 1 suikerpot, 1 kaststel (driedelig), 2 petro- leumlichtjes en 1 stel, 1 pop, 1 kegelspel, 1 doos plus 2 zakken knikkers, blokken, tollen, griffels, verfdoos, 2 paar schaatsen (bootjes), 1 paar friese schaatsen, 1 koek- pan en diverse kledingstukken. J. H. Kalle: Rouwklacht op het vergaan van de vissers sloep Middelharnis 10 december 1872, 1 boek „Naar Beth-El". Mej. G. Vermaas: 1 oude krant. Mevr. de Keizer: metselaars gereedschap. Mevr. A. Remus: 2 lam pions, scheermes, kambakje, sierhangers. 2 kapstokjes, merklappen, 2 kleedjes, kin derjurkje, 3 stikzakken met kralen voor petroleumlampen, 1 theetafelkleedje, 2 omslagdoeken klein en groot, rieten kof fertje, luiermand met kleedje geheel ge vuld met luiers en diverse kledingstukken, speldekussen, aker, borrelglaasjes, melk kan, puddingvorm, lederen portefeuille, lederen sigarenkoker, sierstrik, oefenlap, haarspelden, 2 stenen pijpen, drukkerijtje, schoolreiskoffer. Fam. Kort: 1 vossenbont. M. van Driel: schrepel, sikkel, 1 belletje, gladiolen-kra len apparaat. K. Tanis: almanak 1897, postwissel, psalmboek (Petrum Dathe- num), amandelmolentje. N.N.: 1 krant (Opbouw 1948). J. Albrechts: Jaarver slag Centr. Proftuin 1917. N.N.: dia projector (handbediening). De heer van Wijngaarden: 3 Spiegel weekbladen 1953. Mevr. de Vries-Reilingh: boekjea Flak keesche Schetsen. N.N.: 1 oorkonde ont hulling Monument Haringvlietbrug. C. J. Struik: hooikist. Mevr. Mol-Kievit: 1 zaai- viool. Chr. School te Ouddorp: 2 Gedenk boeken, 50 en 100-jarig bestaan. Stichting Stad Goedereede: Boekje Korte Histo rische wandeling. J. Padmos: omslagdoek voor dopeling. Mevr. Korteweg-Tanis: 2 kastrandjes. Mevr. Geluk: 1 kmltang, pro gramma onafhankelijksfeest 1913, 1 rij bewijs, 2 stamkaarten. Mevr. P. Luijen- dijk: naaimachine. A. Kroon: 1 boek (handelsrecht). Mevr. D. de Ruiter-Stolk: peluw, kussen, beddenovertrek (tiek), di verse onderkleren. Mevr. Wesdijk- Sprong: 4 prentbriefkaarten van Som melsdijk. C. W. Geerst: 1 patafoon met toebehoren, 9 platen, 2 muilkorven, ta baksdoos, pollepel, muizenval, sluipap- paraat voor scheermesjes en andere attri buten. K. C. Prinse: 3 pakjes sigaretten (amateur 1940). Mevr. Rijswijk: 1 kinder wagen. Mevr. Mulder-Tiggelman: 5 stuk ken zeep (Dido-Adelaar-Dobbelman- Sunlight). Mevr. S. Karduks-de Korte: 2 wandkleden, Psalmboekje, 2 hoedenve ren, linnenknoopjes, speldenkussen, kraagje, brillenetui, foto-etui. Erven mevr. v.d. Sluys-le Comte: 1 stel krukken. C. J. Geluk: 1 paar Friesche schaatsen, brand stofbonnen 2e Wereldoorlog. G. Oomens: 1 ronde en 1 vierkante schaal. H. Zoon: 1 voetmaat voor schoenen. S. Geelhoed: 1 paar oude schoenen. K. Tanis: 1 voet- stoof J. H. Groeneveld: houten stamper. L. Joppe: 5 balksegge(hout). C. Lodder: 1 mangel. Voor al deze geschonken voorwerpen zegt het bestuur u nogmaals hartelijk dank. Tijdens de schoonmaak vindt u wellicht voorwerpen die voor het museum van belang zijn welke wij gaarne in ontvangst nemen. Denk ook eens aan bescheiden van opgeheven verenigingen. MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen: 11metalen doosje bestemd voor sigaren inh. geld. 13. blauwe handschoen maat 110-116. 14. bruine handschoen. 15. blauwe gebreide kinderwant. 18. zwarte damesportemonnee inh. los geld. 22. blauw regenpak. 23. 1 donker grijze handschoen. 24. 1 wieldop V.W. en 1 wieldop Mercedes. 25. sleutelbos aan ring o.a. 2 lips, en een klein sleuteltje. 26. bromfietssleutelset. 28. 2 emmers, 1 troffel P.V.C. -I- hulpstukken, 1 cherrycan. 30. 1 bankbiljet. 31. fietssleuteltje nr. 498. 32. zwartlederen portemonnee inh. 4 bank biljetten -f- losgeld en een sleuteltje met opschrift „Corbin" nr. 365. 3 3zilverkleurig heren horloge, zonder bandje, merk: „Henzi Zondoz". 34. bruin lederen handtasje. 35. 1 kindermuts -I- sjaal kleur: blauw/wit/geel. 36. 1 bankbiljet. 37. zilverkleurige 4- zwarte bril met dikke glazen in etui van J. Kern. 38. Mercedes autosleutel. 39. 1 donkerblauwe damesschoen maat: 37. 42. vierkante damessjaal, merk: Leonardi, beige zijde met oranje bloemetjes. Gevonden dieren: 16. 1 zwarte poedel, reu, uiterlijk erg slordig. Weggelopen dieren: 166. wit/bruine Whippet hond. 168. rode kater met witte bef genaamd „Amber". 200. zwart/wit, reu, roepnaam Kim Wein. Verloren voorwerpen: 39. zwarte knipportemonnee inh. geld, bankpasje, kl. mesje, 3 foto's. 40. bos sleutels: o.a. lipssleutel, autosl. Citroen, benzinedopsl. 41. buskaart pasfoto op aanwezig. 43portemonnee bruin, inh. geld, giro -I- bank europasjes. 45. stoffen heren jack maat 48. 46. trouwring gegraveerd ,,Jaap". 47. .verpleegsters speld. 48. sleutelhanger Renault twee autosleu tels. 51zwarte heren portemonnee met inh. geld. 52. wit wollen aapje. 53. fietssleutel met groen gepl. label. 54. 1 paar ski-handschoenen. 55. dames horloge. 56. zwarte kunstlederen handschoen maat 9. 157. bruine lederen dames handschoen. 159. 2 voorwielen racefiets. 160. gestreepte sjaal kleur: blauw, rood, lichtblauw. 161. blauwe fiets handschoen. 162. 1 sierdop met opschrift: TURBO. 163. 1 baret kleur: citroengeel twee wanten gestreept kleur: bruin en beige. 164. grote zilveren zeeuwse broche. 165. 1 zakrekenmachine merk: HE MA. 167. 1 Quartz Prisma Herenhorloge met stalen band. 169. bus abonnementen-kaartjes in wit hoesje. 170. portemonnee inh. geld huissleutel lips, 171. autosleutels van Renault aan sleutel hanger opschrift Renault. 172. bruine portemonnee inh. klein geld kaartje ijsbaan. 174. zilverkleurige wieldop met spaakjes, 176. wieldop zilverkleurig merk; Ford. 177. bankbiljet. 178, chroomhorloge met lederen bandje, 179, bankpasje A,N,W,B,-kaart in hoesje met opschrift Tonnekreek, 181. gouden dames armbandje met pareltjes erin verwerkt. 182. sleutel TESA, voordeursleutel, en een losse sleutel met ring. 184, zilverkleurig dameshorloge quartz, met zilverkleurig bandje, 185, bos sleutels in zwart etui, 186, donkerbruine li, handschoen, 187, zakmes, met rood handvat, 190, rijbewijs BE, 194, pet van tweedstof, 195, gouden ring met diamanten, 196, zwarte portemonnee met vakken inh, geld, bank, europasje, reis-annulerings- ver, 197, gehoorapparaat, 198, gouden horloge Pontiac memomatic, 199, zwarte portemonnee inh. 2 pasfoto's, lijst met adressen -I- pasje. 203. sleutelbos -I- pen aan ring. 204lederen tas met lang schouderhengsel inh. geld. 205. bankbiljet. 206. 2 grijze handschoenen merk: Lambock. 207. autosleutel Opel Kadett, 209, diverse sleutels waaronder een auto sleutel merk Ford, 210. rijbewijs BE -I- kentekenbewijs KV-61-ZP. De Geesje van Urk maakt in september a.s. een historische uientocht naar Engeland. Middelharnis is uitgekozen als vertrekpunt voor een unieke zeiltocht naar Engeland in september a.s. Met de logger Geesje van Urk, een scheepstype dat lijkt op een beugsloep en zeker bij de ouderen herkenning zal oproepen, worden dan de eerste uien van de nieuwe oogst op spectaculaire wijze naar de overzijde van de Noordzee gebracht. Daarmee herstelt men overigens een oude traditie in ere. Reeds in het begin van de vijftiende eeuw verkocht ons land uien in Engeland. Dat was het begin van een ontwikkeling waarbij Nederland uitgroeide tot de grootste uienexporteur ter wereld. Engeland bleef daarbij een goede klant: met zo'n 65.000 ton per jaar is het na West-Duitsland onze tweede r afnemer. De Geesje van Urk zal op 9 september vanuit de haven van Middelharnis het ruime sop kiezen. Het Nederlandse I Instituut voor de Afzetbevordering van Uien (NIVAA) organiseert de tocht, die als bestemming Ipswich heeft. Aan I boord van de logger bevinden zich, naast natuurlijk een flinke hoeveelheid topkwaliteit uien, vertegenwoordigers van de Nederlandse pers. Het vertrek van het zeilschip zal trouwens voor de inwoners van Middelharnis niet ongemerkt I verlopen, zo belooft het NIVAA. Ook de aankomst in Ipswich zal gepaard gaan met een aantal opvallende I aktiviteiten. Doel van dit alles is, de Engelse handel en consument erop te wijzen dat er weer verse Nederlandse uien j verkrijgbaar zijn. y Tijdens de terugreis van de Geesje van Urk zullen zich onder meer vertegenwoordigers van de Engelse handel aan boord bevinden. Eindbestemming is dan de thuishaven van de Geesje, Vlaardingen. Het zandtransport van 600.000 kub me ter zand, dat wordt aangevoerd van de Flakkeese kant van het Grevelingenmeer naar West Brabant, met schepen van 1000 ton vormt een mooi karweitje voor de binnenvaart. De schepen passeren re gelmatig de Grevelingensluis en het zand is bestemd voor het aanleggen van een verkeersknooppunt in de buurt van Breda. Aannemer is de aannemersmaatschappij A.V.K. te Oude Tonge voor 21 miljoen gulden. Het werk moest met zoet zand worden uitgevoerd en omdat de aannemer een enorm zanddepót wist te liggen, bui tendijks aan het Grevelingenmeer aan gelegd toen bij Bommenede caissons wer den gebouwd. Door aankoop van dat zand van Do meinen kon de aannemer andere grote inschrijvers achter zich laten, die zand van dezelfde kwaliteit helemaal van de Maas moeten halen. Allemaal voordeel: a. voor de Provincie Zuid Holland; b. voor het Rijk en c. niet het minst voor de Flak keese mensen die het werk helpen uit voeren en voor de schippers die voor het vervoer moeten zorgen. En tenslotte voor de auto's die het zand van rijksweg 16 bij Dintel, naar Breda rijden. Er kwam echter heel wat aan te pas, uit Duitsland kwam een ponton die van het Amerikaanse leger werd gekocht, ook in Noord Brabant moesten extra voorzie ningen langs de Mark worden gemaakt. 211. foto (invalide man negatief) in oranje zakje. 212. bruine suède vingerhandschoen. Op Goeree Overflakkee heeft de ge houden kollekte voor de Nederlandse Brandwondenstichting de volgende op brengsten gehad: Ooltgensplaat787,15 Nieuwe Tonge693,75 Den Bommel392,70 Langstraat71,20 Zuidzijde59,00 Achthuizen319,00 Oude Tonge1052,80 Ouddorp1019,00 Dirksland1900,00 Middelharnis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet3125,55 De afdeling Goeree" van de Christe lijke Plattelandsvrouwen Bond komt a.s. donderdagavond weer bijeen, om 8 uur, in de school voor LHNO ,,Westvoom". Er zal een lezing worden gehouden over het verschinsel van de post natale de pressie, door dokter E. J. Kappers, hoofd van de afdeling Psychiatrie van het Dijk- zigtziekenhuis te Rotterdam. UITNODIGING voor de afdelings avond op donderdag 17 april 1986 in het Dienstencentrum te Middelharnis; aan vang 19.45 uur. Introducé's zijn welkom. Het onderwerp voor deze avond is „Jood se gewoonten en gebruiken in Neder land". Hierover vertelt mevrouw K. An- driesse uit Dordrecht. Gebruiksvoorwerpen, die hierop betrek king hebben, kunnen worden meegebracht. De 16-jarige Levien van de Ketterij, uit Arnemuiden, zal nare herinneringen be houden aan een vakantiereisje dat hij maakte mete de Arm 14, Grietje Geer- truida van de fa. J. Siereveld en Zoon. Lopend langs de verschansing van de kotter die viste tussen Engeland en Wal cheren in de buurt van de Noord Hinder, kreeg hij een hoge golf tegen zijn rug, waardoor hij voorover viel, juist met zijn neus tegen een stalen trapje. Hij kreeg een wond aan het oog en een onder zijn neus, zo ernstig, dat direct ingrijpen noodzakelijk was. Met een heli copter uit het Belgische Coksijde werd hij van boord gehaald en in Vlissingen ge bracht, waar hij in het St. JosephSieken- huis werd opgenomen. Een Belgische dokter had aan boord van de helicopter al medische eerste hulp verleend. ,^^^^♦♦»J^♦A^♦♦♦♦J^♦♦♦♦*♦*^^♦^^♦^f♦*♦♦♦♦♦^^♦♦^^*#.^^*#^^^^J^*^^♦.*^^^^J^^^♦^^**^^♦♦^^*♦^^♦J^J^♦♦♦♦^^♦^^♦^^^^^^*Jf^^^^J^4^J^,^^^^* FBt»fli'ran rten Oever De tweede machinist keek hem verwonderd aan. Die tremmer is hier niet, zei hij. Dat was gek. En Arend-Michiel liep, voor hij tegen iemand iets zei, het schip van voor tot achter af. Hij schreeuwde naar de brug, in de kombuis, op de bak: Maarten! Maarten! MAARTEN! Toen sprak hij er over met de stuurman, deze met de kapitein. Ze moesten allemaal voor de brug komen. Ze kwamen, op één na. Storm. De tweede stuurman, die juist te kooi lag, kwam het laatste. Present? Heeft iemand Storm gezien? Neen. Dan zoeken. Ze begonnen. Ineens brulde de tweede stuurman: Jongens, hou maar op. Hij liep naar Arend-Michiel. Weetje nog, toen we samen wacht liepen, dat de ouwe kwaad was op die vuile vegen? Ja, ja, wat zou dat? Hij beefde. Wél, dat waren natuurlijk de zwarte poten van h'm, ze liepen naar de reling, die is ijlend over de schutting getippeld. Arend-Michiel holde weg, hij sloeg de handen voor zijn ogen en viel in zijn hut op tafel neer. Huilen deed hij niet, maar alles in hem schokte en bewoog. Maarten, Maarten! steunde hij. En je was er bijna. Er werd aan boord niet veel over gezegd. Storm was met weinigen bevriend geweest. Och, hij had immers altijd wat. Ja, hij had altijd wat, gaf Arend-Michiel toe. Alles werd gauw afgehandeld. Ze verdeelden nu de tremmerwachten. De stuurman zei: k Boots, gooi zijn boeltje maar bij elkaar. We zullen het verkopen voor de ,,reddingboot". Neen, zei Arend-Michiel, hij heeft nog familie. De stuurman vond het best. O.K. Het was hier anders gewoonte, ze hadden het met de rommel van de derde machinist ook gedaan. Die sprak nooit over familie. Arend-Michiel schrok van die opmerking. Hij her innerde zich diens verhaal over een meisje uit het weeshuis. 's Avonds wierp hij twee dollars in het potje voor de reddingboot. Eenmaal per jaar werd dit bedrag afgedragen. Het was traditie. Zo draagt de ene zeeman de andere. De stuurman bemoeide zich nergens meer mee. Hij nam de monsterrol en schrapte een naam. In het logboek schreef hij: Kaap Goede Hoop, vermist: Storm, Maarten, tremmer, Rotterdam, Holland. Vooral de erestvolgende dagen peinsde Arend-Michiel veel over de zin van het leven. Hij overwoog: dit heeft me wat te zeggen, het wordt tijd, dat ik de Orkanera verlaat en ernstiger ga leven. Vroeger had hij zich weleens geërgerd als moeder zong: Gedenk, o Heer', hoe zwak ik ben, hoe kort van duur. Het leven is een damp, de dood wenkt ieder uur. Of: Gelijk het gras is ons kortstondig leven. Nu zocht hij de verzen om ze te lezen. Hij verzorgde alles van Storm. In een grote, goed afgesloten kist borg hij zijn bezittingen op. Hij legde de uitgesneden hartjes tussen het ondergoed. Bij de me daille vond hij een briefje met enkele regels: ....Suus, die is voor jou, een aandenken. Valencia stond er onder. Hij dacht: zou Maarten er geen voorgevoel van gehad hebben? Reeds in Spanje schreef hij dit. Voelt een mens de belangrijke dingen in zijn leven aankomen? Ja, stellig een beetje wel. Hij herinnerde zich de reis met de Onbestendigheid, toen Wil, Willem baarde en hij wist, bij het vertrek: ik zie je niet meer. Zo, Maarten's spullen waren verzorgd. Dat was het enige waarmee hij hem nog dienen kon. Want Maarten was feitelijk nog een goed eerlijk kind. Déze laatste eer had de derde moeten missen. Ook een beste jongen, een eenzame zwalker, een stille. Toch hadden ze veel gepraat met elkaar. De derde viste eens met een drifter. Visserlui verstaan elkaar. Familie had de derde niet. Zo uit het weeshuis was hij gaan varen. Hij was een tikkeltje eenzelvig geworden. Hoe kan het anders. En toen alles achter de rug was ging hij, omdat er voortgemaakt moest worden, weer aan het flessenschip verder. Op één avond maakte hij de masten met het tuig. In de voormast bracht hij een dwarslatje voor de topvuren aan, groter dan in werkelijkheid verantwoord was. Hij zag het wel, maar veranderde het niet. De mast was, voor wie het zien wilde, nu een kruis. Zo moest het blijven. Een groot kruis met twee vurige ogen paste op de Orkanera. Mensen, wat een barre reis was dat. Eerst een boot met veel moeite binnen brengen. Nou ja, dat gaf Toen een tros in de schroef. Daarna een pakking uit een slik- deksel vliegen en de derde meester verbrand. Nu Storm weer. Wie bijgelovig is, zou angstig worden. In Kaapstad dachten ze: de Victorie begint. In krap twee etmalen was alles voor elkaar en weer stomen. Een fijne reis door de oassaten. Zelfs met deze geplukte bemanning. De eerste stuurman noemde de Orkanera een kip aan de rui. Ze voeren gedeeltelijk nog in ballast. Dit was ditmaal, eerst begrepen ze het niet, juist naar de zin van ome Nero. Hij gaf zijn orders. Alles moesten ze extra schoonmaken en schilderen. Nou, daar waren ze voor te vinden. Want twee van de ouwetjes wisten te verhalen hoe ze jaren her hetzelfde deden. Toen was er een feest gekomen, waarvan ze zich alleen het feit precies wisten te herinneren. Dus, met gezang en pret werd gesopt en gesmeerd. Weg gingen ze. Kaapstad - Sint Helena - Georgetown, Teneriffa, Kaap Finisterre, alles passeerden ze, vér dwars, zien deden ze niets. De ouwe zag liever geen land onder het stomen. Daarna: de Golf; drukker vaart, ongestadiger weer. Enfin, ze naderden. Nog een paar slaagjes. Jongens, maakt je borst maar bloot. Wie gauw wilde passagieren, zocht zijn bullen al bij elkaar. Nu waren ze er zo. Het duurde ook niet lang meer. Toch kwamen ze allemaal met ruige baarden binnen. Die nacht, in de golf kun je zoiets best verwachten, kwam er nog wat dikte. Ze bleven even minder dan halve kracht verder draaien. Ankeren was niets voor ome Nero. Zelf stond hij op de brug. Zijn ogen boorden door de dikke damp, die alles klam maakte. Er werd gemopperd. Wie even kans zag holde naar de kombuis om zich te warmen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5