Uit de Historie Middelhar nis B ert de B akker 25 jaar in overheidsdienst A.s. vrijdag opening „de Zwaluw" te Sommelsdiji( Ds. P. van Wakeren overleden Kabelbeschermers aan vistuig gewenst Lamers puur plantaardig hooikoortsmiddel (I) Flakkeecupwedstrijden Ooltgensplaat: De bekendste ambtenaar van Oostflakkee Lamers Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 15 APRIL 1986 Dit is een pentekening van het dorp „Mid- delhamasch" van ongeveer 200 jaar ge leden. Er stond het volgende gedichtje onder: Dit dorp is groot en zeer aanzienlijk Daar het door handel welig tiert Het stond reeds sinds Drie honderd Jaaren Heeft driemaal 't Jubelfeest gevierd! De tekenares Anna C. Brouwer geeft hier slechts een schetsmatig beeld van Middel- harnis, er staan twee torens op, met de linkse zal de toren van Sommelsdijk zijn bedoeld. Op een afstand bezien lopen deze torens nóg in elkaar. De bolvormige opbouw van de toren is er in de tijd van Napoleon afgehaald. (E.N.) Dr. Verseput vertelde in een in 1947 gehouden rede over Middelhamis dit: Spr. bepaalde zich voornamelijk tot het ontstaan van Middelhamis. In 1312 vie len enkele slikken droog, daar waar nu deze gemeente ligt. Willem III gaf hen in leen. In de stukken werd gesproken van de „vier Hemessen", ook wel hamessen, beemden genoemd; in 1355 wordt in een andere acte van Middelhernesse gespro ken. In 1435 werden deze gebieden ver kocht aan de kloosters, het St. Michiels- klooster te Antwerpen en het Karthuizer- klooster in Savoye. Op 1 januari 1465 werden de gebieden ingedijkt. In de Flakkeese Almanak 1977-1978 lezen we: „Hij Jacob van Lennep) beschrijft in zijn historische roman „De reisgenoten", hoe in 1248 Graaf Willem II op de vlucht voor Rogier van Meerheim (een Ridder van de Graaf van Loon (Willems tegen stander) de haven van Middelhamis bin nenliep. De bewoners van Middelhamis hielpen de Graaf om zijn vervolgers ge vangen te nemen" (deel V Onze voor ouders blz. 145). J. van der Waal schrijft hierover in zijn boek dat een zo volledig dorp als Van Lennep beschrijft, met haven en markt plein, hem wel wat te vroeg voorkomt. In ieder geval menen wij, dat men mstig kan aannemen dat er omstreeks die tijd al sprake was van bewoning". (Mogelijk dat er 's zomers herders woon den. Zie verderop in dit artikel). De naam Middelhamis In E.N. van 12 november 1971 vond ik: De plaatsnaam Middelhamis is afkomstig van Middelhemisse blijkens het aardrijks kundig woordenboek derNederlanden an no 1846. Op een nog veel oudere doku- mentatie, namelijk een oude domeinreke ning van het land Putten uit het jaar 1379, komt reeds de plaatsnaam Middelheer- nesse voor. He(e)r zou in de plaatsnaam verwijzen naar een heerlijkheid, terwijl „nesse" schor of verhoogde plek betekent. Plaatsnamen als Heerjansdam, Renesse, Marknesse dragen deze woordelementen ook nog in zich. Middelhamis zou ver taald kunnen worden als: een midden in de heerlijkheid gelegen schor of verhoogde plek. stond dus reeds voor het land, het dorp heette St. Michiel in Putten. En de kerk was gewijd aan Maria en bijzonder aan de Engel „Sint Michiel". Vandaar de Engel Michael in het oude wapen. Hij schreef, onmiddellijk hieraan vooraf gaand, dat de Commissie van 1816 voor het vaststellen der Gemeentewapens, er wel ver naast was met het middelstuk van een harnas met dijstukken. Ik teken hierbij 't volgende aan: 1. Het woorddeel „her" in hernesse, wordt ook wel opgevat als herde kudde. In ieder geval gaat het in her- nesse om weidegrond (waar de kudde graast). Dat het woorddeel „her" ziet op heer is wel interessant; immers dan is de naam Mijnheersen die al heel vroeg voorkomt, doorzichtig: land van mijne heren. De naam „Hoge Heerlijkheid" wijst ook op de heren van Middelhamis. Onder de vroegere „heerlijkheden" op het eiland was het slechts die van Mid delhamis, welke „hoge heerlijkheid" genoemd werd. Tenslotte nog dit over hernesse, van De Rek in Chr. Schoolblad: Onze Vacatures: Middelhamis verbergt een stukje ge schiedenis apart. De nessen, als mpe- rasgrond zo goed als waardeloos, wa ren aanvankelijk gemeenschappelijk bezit. Maar toen de grond door ver beterde landbouwmethoden enige waarde kreeg, werden deze nessen onder het beheer van „herden" (ver want met „herders") gesteld. Dat wa ren dan de „herdenissen". Middel hamis wilde dus zeggen „de middelste nes die onder beheer stond". (23 sep tember 1948). (De verklaring: her opnieuw, die ik ook vond, dunkt me onjuist te zijn). Middelhamis duidt aan dat het de middelste van enige hernessen was. Dat het wapen: Michael en de draak, vertoonde, is niet waar. Hier wordt St. Joris St. Gregorius afgebeeld (hij leefde in de 3e eeuw). Het officiële wapen van Middelhamis. Veenendaal - Stad aan 't Haringvliet Na een langdurige ziekte is op 8 april j.l. op de leeftijd van 74 jaar overleden de hervormde emeritus predikant ds. Pieter van Wakeren, echtgenoot van mevrouw M. S. Maas en wonende Poolster 18, 3901 SB Veenendaal. Ds. Van Wakeren werd op 18 september 1911 geboren. Voor de Geref. Zendings bond werkte hij als zendings-leraar op Celebes (Indië) van 1948 tot 1952 en vanaf 1952 tot 1955 als predikant. Na temgkeer uit Indië werd hij op 1 mei 1955 bevestigd als predikant te Stad aan 't Haringvliet, in 1965 te Schalkwijk, in 1969 te Berlikum (Fr.). Op 17 oktober 1976 verkreeg hij emeritaat. De begrafenis zal D.V. plaats hebben zaterdag 12 april om 11.30 uur op de Alg. Begraafplaats te Veenendaal. Om 10.30 uur is er een rouwdienst in de Ned. Herv. Julianakerk, Pr. Bernhardlaan te Veenen daal. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberel(ening 01870-3477 g MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag P.V. „de Reisduif" Een wedvlucht vanuit Minderhout d.d. 12 april 1986. In concours 120 duiven. Afstand 52 km. P. v.d. Geest: 1, 8, 10, 11, 20; A. Me iaard: 2,12,14; Gebr. Kieviet: 3,4,6,16, 17,19, 24, 26, 28, 29, 30; A. v.d. Linde: 5, 18; J. van Alphen: 7, 21; P. v.d. Boogert: 9, 25; P. van Moort: 13; H. A. W. van Rees: 15; A. de Gans: 22, 23; J. v.d. Slik en Zn.: 27. Zaterdag 19 april organiseert rayon Goeree Overflakkee tumwedstrijden om de Flakkeecup in de Olympia-sporthal te Middelhamis. Er wordt geturnd in de volgende categorieën: 1Jeugdturnsters I, 2. Jeugdturnsters II, 3. Turnsters-jun. nieuwelingen, 4. Turnsters-jun. geoefen- den, 5. Turnsters, 6. Jongens, 7. Jeugd- tumers, 8. Turners. Voor elke categorie zijn 3 medailles beschikbaar en voor de Ie prijswinnaar ook de Flakkeecup-wisselbeker. Er zijn dit jaar 8 nieuwe Flakkeecup-wisselbe- kers beschikbaar gesteld door een sponsor. De dames turnen: brugo.g., balk, sprong, v.o./l.mat; de heren turnen: bmg, sprong, ringen, rek, paardvoltige en l.mat. Van 9.30 - 10.30 uur kan er 's morgens ingetumd worden, waama de wedstrijd volgt van 10.30 - 12.00 uur. De middag- groepen tumen in van 12.30 - 13.30 uur met aansluitend de wedstrijd. in de strijd van 1426 bij Brouwersdam zelfs 4 personen van het geslacht Haamstede sneuvelden. Met Philips de Bourgondiër brak een niewue periode aan gekenmerkt door wat we nu nog noemen „Bourgon dische pracht", welker invloed ook naar buiten uitstraalde. Er werd ook een welvaartstijd ingeluid gekenmerkt door vaste grondslagen als de grote toename van de stapelhandel, de geweldige vooruitgang van de Zeeuwse schipperij en het produktie- overschot van landbouw, nijverheid en visserij, waar goede plaats voor was buiten het graafschap, zodat buiten lands kapitaal hierheen vloeide. Daar door werd de geldcirculatie verbeterd en ontwikkelde zich het kredietwezen. Hierdoor werd de bloei van het kapi taal bevorderd en ontstonden rijke bur gers. Er kwam een snelle groei van handelsvennootschappen en de moed om grote werken aan te pakken her leefde. Het toenemen van de vorste lijke macht der Bourgondiërs bracht een tijd van weelde en luxe, welke ook zelfs de kunst in hoge mate begon te beïnvloeden. Het was in deze tijd dat de jarenlang uitgestelde bedijking van Middelhamis en Sommelsdijk, werd aangevat. o^¥i|) A. J. van Oosterom, Ooltgensplaat, schreef: „Hamas" was weidegrond. Zo komt tus sen Vlaardingen en Delft een polderdeel voor, dat nog de drie hamassen heet. De oudste naam voor Middelhamis is St. Michiel in Putten, eigendom van het St. Michielsklooster te Antwerpen en enige andere kloosters en enige heren van Mid delhamis. Het oude Kerkzegel van Mid delhamis heriimert nog aan de oude plaats naam St. Michiel in Putten. Op dit zegel komt de engel Michael voor, strijdend met de Draak. (Satan). In de uitgiftebrief staat als laatste zin: Het land van Middelhamis wordt besloten binnen één dijk met het Oude land van Sommelsdijk en Duiven- waard en dat dorp zal heten: „St. Michiel in Putten". De naam Middelhamis be- r^^.< ^^- Het dorp moest heten: St. Michiel in Putten (Het woord Putten vindt u nog in Voome en Putten). 5. Met de zoen van Delft 1428 veranderde veel in het graafschap Hol land en Zeeland. Vrouwe Jacoba had afgedaan en met het verdwijnen van haar naar de achtergrond luwde ook de Hoekse en de Kabeljauwse twisten welke in vele families scheidingen en verbitteringen hadden bewerkt, zoals in Schouwen waar een deel der ge slachten tegenover elkaar stonden en Men moet er niet licht over denken hoe zulke opwassen, geheel omringt door water moesten worden bewerkt. Tien tallen jaren lang had men op deze opwassen darrink gedolven en zout gewonnen; schapen gefokt en wol ge produceerd, doch dit was alleen maar in de zomermaanden. Men moest het geschikt maken voor permanente be woning. (E.N.) (wordt vervolgd) J. L. Struik Gijsbert (roepnaam: Bert) de Bak ker uit Ooltgensplaat is beslist de bekendste ambtenaar van het ge hele korps van Oostflakkee. Als op zichter (men kan ook zeggen bouw- politie) van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van deze gemeente timmert hij letterlijk en flguurlijk iedere dag aan de weg. Deze mede werker van de buitendienst heeft het 25 Jaar op dezelfde afdeling volgehouden op te maken uit de woorden die door vele sprekers wer den gesproken is dat geen kleinig heid. Als je deze portefeuille be heert dan kan en moet je heel veel meemaken, tot zelfs bedreigingen toe.... „De Echte Bakker" De heer en mevrouw De Bakker-Wiel- houwer met hun drie zonen: Peter, Gijs en René werden vrijdagmiddag, op een toen gehouden receptie namens het gemeente bestuur door de ceremoniemeester, de heer C. Sprong hartelijk verwelkomd. Naast B en W konden ook oud-burge meester W. M. v.d. Harst, oud-gemeente secretaris J. L. Vetter en echtgenote, oud- direkteur gemeentewerken M.Goudkamp en echtgenote uit Ermelo en een aantal oud-medewerkers van gemeentewerken worden verwelkomd. De heer Sprong zei in het begin van zijn in humor doorspekte toespraak, dat kol- lega De Bakker niet zomaar een bakker, geen koude of warme is, maar ,,De Echte Bakker" van gemeentewerken. „Of als ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht de meest „getergde" ambtenaar die we in ons ambtelijk bestel kennen, niet alleen in onze gemeente, maar dat is overal zo", aldus de heer Sprong. „Zij staan aan zoveel gevaren bloot, dat de meesten niet eens aan een jubileum toekomen. Wij prijzen ons gelukkig dat onze kollega deze mijlpaal wel gehaald heeft. Goed be schouwd doen deze ambtenaren toch niet anders dan toezien dat de voorschriften worden nageleefd, het uitvoeren van de raadsbesluiten", aldus nog steeds de heer Sprong, die vervolgens een serie voor vallen die door de heer De Bakker zijn meegemaakt ten beste gaf. Hij sprak naast dank en bewondering tevens als zijn me ning uit, dat de jaren van een ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht als tropen- 4jaren gelden. „Is de heer De Bakker eigenlijk niet te menselijk voor deze funk- tie", vroeg spreker zich af, daarbij de hoop uitsprekend dat de jubilaris nog vele jaren in hun midden zou mogen verkeren. Raad en advies Burgemeester drs. C. M. de Vos ken schetste de heer De Bakker als iemand die de burgers van Oostflakkee met raad en advies terzijde staat. „Hierbij is tact en overredingskracht nodig met de nodige stuurmanskunst. Veel in woners komen op uw bureau voor bouw vergunningen, etc. Het is een gevoelige en in de kijkerlopende funktie die u bekleed en ik zou niet gaarne in uw schoenen willen staan om dit alles in goede banen te leiden. In het kollege en bij de raadsleden heb ik uw optreden meermalen verdedigd", aldus de burge meester, die had uitgerekend dat de heer De Bakker (49 jaar) mogelijk de 40 dienstjaren zou kunnen halen. Spreker sprak de hoop uit dat de jubilaris dit werk met plezier in de gemeente Oost flakkee zou mogen blijven vervullen en dat de positieve kanten de boventoon mogen blijven voeren. Twee enveloppen één voor 25 jaar overheidsdienst en één namens de gemeente overhandigde de burgemeester aan de heer De Bakker, terwijl mevrouw De Bakker een bou quet bloemen kreeg aangeboden. De direkteur gemeentewerken, de heer M. W. Oele dacht dat het een goede zaak is (en hij sprak uit de praktijk) als iemand bij de technische dienst wordt benoemd. Vijf en twintig jaar geleden kreeg u deze aanstelling na enkele sollicitatie-oproe pen van de gemeente. De stukken heb ik er op na gezien. Er werd een opzichter-tekenaar gevraagd en na een procedure van IVi jaar werd deze funktie door u vervuld. Spreker vond Jaarlijks wordt voor miljoenen guldens schade aan onderzeese telefoonkabels toegebracht door met de boomkor vis sende Nederlandse viskotters, die op de Noordzee met hun sleepnetten over de bodem slepen. Elke operatie kost het Rijk of de P.T.T. gemiddeld/250.000,— Minister Smit-Kroes wil nu dat de vis sers kabelbeschermende middelen aan de vistuigen aanbrengen, dat kost hen enkele honderden guldens, een habbekrats ver geleken bij de totale kosten van een kotter van gemiddeld vijf miljoen. Ook de vissers zelf hebben voordeel van deze kabelbeschermers, schepen in Stel- lendam en Goedereede zijn reeds van dergelijke beschermers voorzien, de Mi nister wil ze voor de gehele vloot voor schrijven, maar verwacht dat deze voor schrijving niet dwingend hoeft te zijn. ambtenaar Bouw- en Woningtoezicht de moeilijkste taak van gemeentewerken en hij sprak de wens uit dat de heer De Bakker nog vele jaren deze taak zou mogen blijven vervullen. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer Ad v.d. Poll deed zijn felici tatie vergezeld gaan van een envelop en de heer Leen Bolier (de nieuwe ambtenaar in de plaats van de heer Joh. de Vos) bood eveneens een envelop aan met bloemen voor mevr. De Bakker. Hij sprak namens de afdeling van de C.F.O. (Chr. Federatie Overheidspersoneel). Met raad en daad „Wij zijn gelijk in de Plaat komen wonen en we hebben samen een fijne tijd gehad", aldus de heer W. A. v.d. Welle, brand weercommandant van Oostflakkee. De zakelijke en persoonlijke kontakten waren een wisselwerking met raad en daad. Hij feliciteerde Bert, mevrouw De Bakker en de jongens üuHie hebben een pracht stel ouders, houdt ze in waarde) en hoopte nog lang op dezelfde voet samen te mogen werken. Het cadeau: ook een envelop. Na de tweede pauze kwam de jubilaris aan het woord. Hij bedankte allereerst het gemeentebestuur voor de aangeboden re ceptie en de ontvangen geschenken. De heer De Bakker vond het fijn dat het gehele personeel en ook nog oud-perso- neel aanwezig was. Alle afdelingen van de Technische Dienst, gemeentewerken en de secretarie waren tegenwoordig. Liever een rapportje De jubilaris vond het moeilijk iets over zichzelf te vertellen, hij zou liever maar een rapportje schrijven en klaar is kees. Alles memoreren over 5 jaar De Plaat, Den Bommel en Stad en 20 jaar Oost flakkee beschouwde hij als een on begonnen werk. Daarom beperkte hij zich tot enkele bijzondere gebeurte nissen, 't Ging dikwijls goed maar ook weleens fout bij zo'n uitgebreid taken pakket dat hem was opgedragen, ,4a, ik heb weleens gedacht, dat wordt ontslag, of op wachtgeld, of met ziekteverlof.... Duiven, watersnood op het kantoor, de waarnemingen voor andere kollega's, het gaf nog aleens deining". De kolle ga's moesten ook voor De Bakker waar nemen en die adviezen klopten weleens niet „Maar in dit vak moet dikwijls een evenwicht gezocht worden tussen mooie en slechte toestanden", aldus de heer De Bakker, die hoopte met het gemeentebestuur en de kollega's nog een poos prettig te kunnen samen werken onder Gods hulp en in gezond heid. De heer Sprong sloot de samenkomst af en haalde daarbij nog vele voorvallen op die in deze kwart-eeuw zijn gepasseerd, niet alleen op het werk maar ook in de vakanties. „Vanmiddag heb je gemerkt hoe iedereen achter je staat, in alle toon aarden heb je de lof-uitingen vernomen", aldus kollega Sprong. Met een hapje en een drankje was er hierna gelegenheid het gezin De B akker te feliciteren, waarbij dank en vele goede wensen werden uitgesproken. Bert de Bakker, een geboren Sommels- dieker ging na de Technische School naar bouwbedrijf Spee als timmerman. Na nog bij enkele andere aannemers in dienst te zijn geweest ging hij als uitvoerder naar Bouwbedrijf Van der Vorm te Rotterdam. Daarna kwam hij op 10 april 1961 bij de gemeenten hierboven reeds genoemd. De Wageningse phytotherapeut Johan Lamers heeft een plantaardig hooikoorts-preparaat ontwikkeld, dat zonder enige bijwerking zowel preventief als bij een acute hooikoortsaanval werkt. Het is samengesteld uit de volgende planten: honds draf, mannetjes ereprijs^ walnoot, wijnmit, bitter hout en sint-janskruid. Door de samenvoeging van deze planten ontstaat een versterkt effect, zodat aanvallen van hooikoorts minder intens zijn, het herstel sneller begint en infecties van de neus- slijmvliezen worden voorkomen. Lamers heeft gedurende de afgelopen 25 jaar een vooraanstaande positie verworven in de medische wereld en werkt samen met universiteitsklinieken en patiëntencentra. Hij brengt sinds 2 jaar 37 ver schillende plantaardige composities voor zelfmedicatie op de markt onder de naam: „Lamers, geneeskracht uit planten". In ons land hebben jaarlijks zo'n 200.000 mensen last van hooikoorts. Het seizoen loopt van begin mei tot eind juni. Vooral pollen van wilde grassen zijn ver antwoordelijk voor de aanmaak van antistoffen waar men uiteindelijk last van krijgt. In samenwerking met dr. F. T. R. M. Spieksman, die als hooikoorts specialist en aerobioloog verbonden is aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden, is een informatief boekje ontwikkeld „Alles over Hooikoorts", dat gratis kan worden afgehaald bij drogist en apotheek. Het bevat een pollenkalender en adviezen om de gevolgen van hooikoorts te verminderen. Het door Johan Lamers ontwikkelde puur plantaardige hooikoorts-preparaat is verkrijgbaar bij drogist en apotheek en kost 14,95 (druppels 50 ml). Er zit een uitvoerige bijsluiter bij. Vrijdag 18 april wordt wijkcentrum „De Zwaluw" in Sommelsdijk geopend door Wethouder L. C. Kievit. Het gebouw aan de Sperwer zal voor die gelegenheid afgesloten worden met een origineel egyp- tisch slot, dat zal worden ontsloten. De officiële opening is het startsein voor een programma, waarin jong en oud kuimen kennismaken met het gebouw. Op het egyptische slot is met symbolen aangegeven welke aktiviteiten in het gebouw kunnen plaats vinden. Zaterdagmiddag houdt de Zwaluw open huis, woensdagmiddag is er voor de jeugd tot 12 jaar poppentheater Rhobetty. En zaterdag 26 april is er voor de oudere jeugd een (frisdrank-) instuif met disko. Wijkgroep „de Zwaluw" hoopt dat veel mensen de weg naar het centrum zullen weten te vinden. dB»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2