Modeshow modehuis .«Madelinde NIEUWS uit de Kerken Het goud van ,,De Lutine" Voorjaarsconcert „De Drieklank" Jans Groenendijk Ernstige kritiek op reklame-aktie Bingo-middag Middeitiarnis Uitnodiging Kwismiddag Toneelgroep C.P.J. Flal(l(ee werd eerste Dienst voor gatioorgestoordan Distriktsavondjeugdbond Ger. Gemeenten te Middelhamis Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 8 APRIL 1986 Ook al woei de wind met wind kracht 9 over ons kikkerlandje, in bar-disco de Kreek te Ouddorp was het dinsdag 25 maart al volop zo mer. Modehuis Madelinde showde daar nl. met behulp van 7 mannequins in verschil lende maten de nieuwe mode voor het komende seizoen. De belangstelling voor deze show was weer enorm en het was dan ook een gezellige drukte. In een vlot tempo volgden de manne quins elkaar op met afwisselend jonge mode als klassieke mode. Voor de jeugd waren er bv. vlotte ruitjes spijkerbroeken gecombineerd met ka toenen pullovers. Ook de felle fruitkleur- tjes ontbraken natuurlijk niet. Appelgroen, sinaasappeloranje, citroengeel, turquoise en veel zwart/wit waren in allerlei combi naties te zien. Voor de ouderen waren er prachtige japonnen, met of zonder jasje; stijlvolle Het jaarlijks terugkerende voorjaars concert van het kamerorkest „De Drie klank" begint zo langzamerhand een tra ditie te worden. Dit jaar vindt het concert plaats op zaterdag 12 april, wederom in de aula van de Technische School te Middel- harnis. Het orkest, dat nu al een kleine tien jaar bestaat, is voor het grootste deel sainengesteld uit Flakkeese amateur-mu- sici, maar is voor deze gelegenheid aan gevuld met goede instrumentalisten van elders. Het ensemble mag zo langzamer hand bogen op een gerenommeerde staat van dienst. Reeds in dit jaar werden goed bezochte concerten verzorgd in Middel burg en Veere. De leiding is ook dit keer weer in de vertrouwde handen van Henk van Dijk. Het programma biedt veel variatie en voor elk wat wils: werken van Handel, Mozart, Haydn, Gluck, Beethoven, Schubert en combmaties in ruiten, strepen of nopjes. Vooral de marine/wit sets vielen in de smaak. Dit is dan ook ieder jaar weer aktueel; dus zit u hiermee altijd goed. Maar ook vlotte zomerjaponnetjes met of zonder mouw werden geshowd in allerlei prijsklassen. Vooral bloemetjes-dessins vielen hierbij op. Voor een regenachtige zomerdag waren er tevens vlotte regenmantels te zien in verschillende kwaliteiten. Deze gezellige avond werd afgesloten met een verdiend applaus voor de manne quins Annelies, Myra, Esther, Sjaan, Aat, Wilma en An. Voor dié dames die deze leuke mode show gemist hebben, hebben wij een video opname in onze zaak in de Weststraat. Modehuis Madelinde Weststraat 6 3253 AR Ouddorp Telefoon 01878-1166 von Suppé. Van Haydn wordt het bekende pianoconcert in G uitgevoerd met als soliste Herma van Houten uit Zierikzee. Ook staat er een schitterende Romance van Mozart op het programma uit één van zijn pianoconcerten. Verdere solisten zijn de mezzosopraan Pauline van der Wulp, die aria's van Handel en Gluck ten gehore zal brengen, en Henk van Dijk, die als vioolsolist samen met het orkest de be kende vioolromance in F van Beethoven zal spelen. Het enthousiasme van dirigent, solisten en orkestleden staat borg voor een ge zellige en muzikale avond. De opzet is niet die van een officiële concert-avond: veel eer gaat het om gezelligheid en sfeer. In de zaal staan tafeltjes en men kan ook tijdens het concert consumpties nuttigen. Het geheel geeft zo meer het karakter van een promenade-concert. De toegangsprijs is zes gulden, het con cert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te verkrijgen aan de zaal of bij de orkest leden. Er wordt uiteraard gerekend op een goede opkomst. Op woensdag 16 april a.s. om 13.45 uur, organiseert het soosbestuur van de Stich ting Bejaardenwerk „Middelhamis" in het Dienstencentrum, Doetinchemse- straat 27, in Middelhamis een bingo middag. Voor gezelligheid en koffie/thee wordt gezorgd. Er vindt ook een verloting plaats. Evenals de vorige keren zijn er mooie prijzen te winnen. Zij die vervoer willen vanuit Sommels- dijk en Middelhamis, kunnen dit tele fonisch doorgeven op nummer 01870 - 3366. |L Fietsenspecialist OWvj Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst kollekte De gehouden kollekte ten bate van de SIMAVI heeft 1.073,25 opgebracht. Gevers en geefsters hartelijk dank. In een zeer kritisch artikel in de Kroniek van het Ambacht/Klein- en Middenbe drijf wordt afstand genomen van de re- clame-aktie waarmee sommige winkeliers zich menen te mogen onderscheiden van hun collega's door hun etalagemit te tooien met het opschrift ,,Best shop in town",. Voor deze onderscheiding" die nen de winkelers een fors bedrag te be talen aan een reclamebureau dat daar naast een aantal discutabele voorwaarden als uitgangspunt hanteert. Gevreesd wordt dat deze aktie, die wei nig of niets te maken heeft met verschil lende kwaliteiten van de winkels, een onwenselijke verstoring in de persoonlijke en zakelijke relatie tussen plaatselijke winkeliers teweeg zal brengen. Het tweemaandelijks sociaal-econo misch tijdschrift wiens abonneebestand voomamelijk wordt gevormd door be- leids-ambtenaren en wetenschapsmensen, bevat verder onder meer een bijdrage van de Amsterdamse coördinator stadsver nieuwing over de toeneming van informele werkvormen en een artikel over de in vloeden van technologische vemieuwin- gen op de arbeidsmarkt. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling nn 01870-3477 jgjj OOSTFLAKKEE De Plaatselijke Commissie Welzijns werk voor Ouderen Ooltgensplaat organi seert een KWIS-MIDDAG op dinsdag 15 april, voor alle 55 plussers uit Oost- flakkee en omstreken. Deze middag staat onder leiding van de heer L. Moelker, die al meerdere keren met succes, een kwis geleid heeft. De kwis zal gehouden worden in „'t Cen trum", V. Weelstraat 10, Ooltgensplaat. Aanvang: 14.00 uur. De deelname is gratis en tevens wordt u een kopje koffie met cake aangeboden. De plaatselijke commissie nodigt u van harte uit om aan deze middag deel te nemen en hoopt op een grote belang stelling. Indien u het leuk vindt om mee te doen, kunt u zich telefonisch opgeven bij onder staande adressen. Wel graag zo spoedig mogelijk. Achthuizen: Mw. Holtkamp01873-1488 Mw. Schillemans 01873-2197 Den Bommel: Mw. Zoon 01871-1574 Oude Tonge: Mw. Oole 01874-1344 Ooltgensplaat: Mw. Huijer 01873-1676 NED. HERV. KERK Beroepen te: Oene G. Wassinkmaat te Westbroek; Putten (toez.) G. S. A. de Knegt de Huizen; Woubrugge C. A. van't Hof, kand. te Leiden; Goudswaard J. C. de Groot, kand. te Ridderkerk. Bedankt voor: Veenendaal P. van den Heuvel te Harmeien; Groenekan-Blauw- kapel en Goudswaard J. C. de Groot, kand. te Ridderkerk. Aangenomen naar: Poortvliet kand. Egas te Vriezenveen; 's-Grevelduin-Ca- pelle J. C. de Groot, kand. te Ridderkerk. Benoemd te: Wezep tot bijstand in het pastoraat A. Gooijer, a.s. emeritus predi kant te Putten. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: C. A. van 't Hof, Vondel laan 23, Leiden; E. van Houwelingen, Tammingastraat 55, Homhuizen; H. Klink, Lage Enkweg 45, Putten. GEREF. KERK IN NED. Beroepbaar: G. Lubber, Raphaëlplein 37, 1077 PX Amsterdam. Aangenomen naar: Dronrijp-Menal- dum drs. A. van Niekerk, kand. te Die- men; Nijkerk, Nijkerkerveen drs. D. Rie- mens te Zoutkamp. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Almere i.c.m. Zeewolde R. ter Beek te Nijmegen; Hoek en Rijswijk i.c.m. Pijnacker A. A. Kramer, kand. te Kampen; Groningen-Noord H. Mostert te Spakenburg-Noord; Langerak i.c.m. Gorinchem K. Hermanny te Ulrum; Na- gele i.c.m. Creil en Bergschenhoek A. A. Kramer, kand. te Kampen; Zevenbergen drs. J. Huijgen, kand. te Kampen; Buiten post A. H. Driest te Leeuwarden-Hui- zum; Monster A. A. Kramer te Kampen. Bedankt voor: Eindhoven A. de Snoo te Harderwijk. Beroepbaar: A.H. van der Velde, Oude- straat 63, 8261 CG Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor: 's-Gravenzande H. R. H. A. de Boer te Eemdijk; Haarlem-Cen trum J. Verhage te Goes; Londen (Onta rio, Canada, Free Reformed Church) A. van de Weerd te Urk. Beroepen te: Huizen R. van Beek te Veenendaal; Doornspijk J. H. van Dijk te Nunspeet; Bunschoten H. R. H. A. de Boer te Eemdijk. Tweetal te Dordrecht-Centrum: P. Beek huis te Rotterdam-Kralingen en A. van Heteren te Werkendam. NED. GÉREF. KERKEN Beroepen te: Neede-Aalten-Winters wijk P. Kurpershoek, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor: Kampen F. van Deursen te Apeldoom. Beroepbaarstelling: T. Baron, Eek- schilderdreef 510, Apeldoorn; P. Kur pershoek, kand. te Apeldoom. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Leerdam J. Karens te Op- heusden; Alblasserdam M. Mondria te Waardenburg; Oudemirdum A. Snoep te Amsterdam-Noord; Rotterdam-Centmm N. W. Schreuder te Goes; Rotterdam- IJsselmonde J. Karens te Opheusden; Randburg (Zuid-Afrika) A. Hofman te Wijk en Aalburg; Amersfoort J. W. Ver- weij te Ridderkerk; Vlaardingen J. J. van Eckeveld te Zeist; Krimpen aan den IJs- sel A. Bac te Bodegraven. Tweetal te Dirksland: M. Mondria te Waardenburg en N. W. Schreuder te Goes. Bedankt voor: Haarlem A. Elshout te Zoetermeer; 's-Gravenzande en Rhenen E. Venema te Middelburg-Centrum; Apeldoorn J. W. Verweij te Ridderkerk; VHssingen J. J. van Eckeveld te Zeist; Meeuwen J. Karens te Opheusden; Rot terdam-West J. Mijnders te Veenendaal; Eindhoven B. van der Heiden te Woerden. Grijsoordse schetsen: (slot) Het was prachtig stil weer toen de zeesleper „De Vliestroom" de zandzuiger op de door kapitein Stobbe geschatte plaat bracht. Hij waarschuwde:,, We moeten een put graven in het zand, vele meters diep, de eerste dagen pompen we enkel zand': En zo was het, de rijke Croesus, de reder, de bemanning; kwamen de derde dag overeind, toen de duiker Schaap melde: „We stoten op het wrak van „De Lutine maar we moeten eerst een geul graven Maar de vijfde dag melde Schaap: we breken het dek open En inderdaad tussen zand en houtsplinters stortte de zuigbuis, ijzeren bouten, spijkers en zelfs verroeste en aaneen gekoekte ronde kanonskogels. Opnieuw daalt de duiker op z n loden laarzen, met zware blokken opzijn borsten de koperen heimop, neerop het wrak. Met rukjes aan het touw vraagt hij om een takel. Met moeite komt een kanon omhoog; en op de zeef nog steeds kogels en een gedeelte van het kompas. Schaap meldt: „we zuigen de munitiekamer leeg, daaronder zit het goud. „Heb je wel eens moeilijkheden in zo n wrak vraagt Croesus. En Schaap antwoordde: „Ja, ik dook laatst in een wrak van een oorlogsschip. En in de kombuis kwam ik een grote inktvis tegen, en hij droeg een dode matroos onder één van z'n armen Dag en nacht werd al hetgeen de buis op de zeef stort nagekeken. Balken hout, een ijzeren geldkist, leeg. Opnieuw wandelt de duiker over de bodem van „de Lutine". Luchtbellen vertellen waar hij zoekt. Ln de andere dag een gele blanke baar goud ligt tussen de schroot op de zeef De bemanning, de reder en de ondernemer juichen. Het fortuin is nabij. Maar kap'tein Stobbe komt er tussen. De duiker moet omhoog en we lichten het anker. Daar komt de rijkeCroesus tegenop. Nu doordraaien, eerst 't goud bergen, geen haven opzoeken; blijven liggen ondanks verwachte storm. En het valt mee, wel breken zware golven tegen de boeg en is het onwerkbaar weer. Croesus heeft geen zeebenen, hij hangt groen en geel over de verschansing en voert de vissen en is zo ziek als een hond. De kok sleurt hem naar beneden en legt hem in de kooi. 'k Wou dat 'k maar dood was", zucht de zieke. „Nu al met dit briesje en al die staven goud dan", zei de kok. Maar niets interesseert hem nu; noch schip, hoch kok, noch goud. Dan klaart de lucht en baggert men verder, maar 't blijft schroot, 'n verroeste rommel, maar geen goud dat op de zeef terecht^ komt. Maar de nu opkomende herfststormen dwingen „de Vliestroom" de zandzuiger in de haven te brengen; het is 'n grote teleurstelling. En Douwe de bootsman zei: „Heb 'k 't nietgezeid van te voren". Die goudschat is vervloekt, niemand haalt ze boven, alle Skilgers weten het". Maar Wander, de reder antwoordde: „Douwe, man je mag het denken, je mag het geloven, maar als er weerzo'n rijke jutter komt die het op wilgraven houw dan je mond. We hadden werk, we waren op zee, en het is betaald; je hoeft den bakker niet te borgen van de winter. En als 't kan gaan we het weer proberen; want het goud van „De Lutine" een waarde van miljoenen guldens, het ligt er nog". In de provinciale toneelwedstrijd van de Christelijke Plattelands Jongeren Organi satie behaalde de Flakkeese C.P.J. dit jaar de eerste plaats. Nadat in 1984 op de derde, en in 1985 op de tweede plaats werd geëindigd, slaagde de groep er dit jaar in met 2 punten voorsprong eerste te worden met het blijspel „G^luk brengt scherven" van Hans van Wijngaarden. A.s. zaterdag 12 april zal de provinciale opvoering van dit blijspel plaats vinden in Cultureel Centrum „de Wipmolen" in Al blasserdam. Aanvang 19.30 uur. Alsje mee wilt: we vertrekken om 18.30 uur vanaf de Schaapsweg! A.s. zondag 13 april wordt er in de Herv. Exodus Gemeente te Sommelsdijk weer een dienst gehouden voor gehoorgestoor den. Het is een gewone eredienst. Ge meenteleden, met een groep gehoorge stoorden uit Rotterdam, nemen samen deel aan die dienst. U kunt ook als gast aan die dienst deelnemen. Voorganger in deze dienst is: Ds. H. A. Landman uit Rotterdam. GER. GEM. IN NED. Bedankt voor: Vlaardingen A. van Straa- len te Bameveld; Leerdam W. Verhoeks te Araemuiden. Beroepen te: Hendrik Ido Ambacht W. Verhoeks te Amemuiden. OUD GER. GEM. IN NED. Bedankt voor: Rijssen M. Pronk te Ede. Op D.V. vrijdag 11 april wordt in het verenigingsgebouw van de Ger. Ge meente te Middelhamis een distrikts- avond belegd door de jeugdbond van de Ger. Gemeenten. De weleerwaarde heer ds. A. Bac uit Bodegraven hoopt met mej. Willie van Ledden, een ex-lid van de sekte „Children of God", iets te vertellen over de ervaringen met deze sekte. De sekte „Children of God" is een radicale afsplitsing van de Amerikaanse Jezusbeweging. De stichter van de sekte, de Amerikaan David Berg, huldigt ex treme opvattingen. De kerk is volgens deze sekte de „hoer van Babyion". Kon- takt met de ouders moet verbroken wor den, het huwelijk dient te worden ont bonden. Bij entree in de sekte wordt een „Revolutionary Contract" ondertekend waardoor men het persoonlijk bezit in de commune brengt. Een maatschappelijke baan is verderfelijk en de leider verwacht onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. Willie van Ledden, een meisje uit een kerkelijk milieu, ging op school in Gouda en kwam in kontakt met de genoemde sekte. Gelukkig is zij van deze sekte losgekomen, maar de emoties hebben haar zo aangegrepen dat ze doof geworden is. Een waarschuwend woord van ds. A. Bac en Willie van Ledden zal worden gericht tot jongeren en hun ouders. Belangstellenden, ook ouderen, zijn har telijk welkom. De vergadering vangt aan om kwart voor acht. VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEFVEN - 58 - G. F. CallenbachB.V.—Nijkerk Ja, ja, ze zeiden hetzelfde, maar ze bedoelden allebei wat anders. Iets langer dan verwacht werd bleef de Orkanera liggen. In d emachinekamer werd na het laatste voorval alles grondig nagezien. De pakkingen zouden deze reis niet uit de slikdeksels vliegen. Het zware koor kon gerust zijn. De tol der vaart behoefde ditmaal niet met zijn leven betaald te worden. Vooruit: maakt stoom. Betrekkelijk kort daarop lekte uit, dat ome Nero van boord wilde stappen. Zo zonder erg eigenlijk merkten ze het. Waar zal ik me de laatste reis druk voor maken, zei hij tegen de stuurman. De kok hoorde dat en bracht het overbreed. Al gauw wisten ze het zeker. Daar werd veel over gepraat. Als vanzelf. Niemand had ooit gedacht, dat hij, voor zijn laatste adem, van boord zou gaan. Je ziet maar, wonderen zijn de wereld nog niet uit. Maar ja, dat kon toch allemaal zo koud niet gebeuren? 't Mocht een'salamander zijn, in zijn hart was hij niet kwaad en hij was een Zeeman met een hoofdletter. Door zijn werk dwong hij ieders be wondering af. Hij had niemands hele sympathie, maar zeker ieders achting. Dus, er moest wat gebeuren. Er werd overlegd. Een cadeautje namens de bemanning. Ja, ja. Maar wat? Ze keken elkaar vragend aan. Weet jij wat? Een zei: hij is alleen maar verliefd op de Orka nera, als we dat ding eens in een fles gaven. Dat kon de bootsman wel maken. Nietwaar, boots? En dan een blommetje er bij en een toespraak. Een redevoering maken, allemensen, wiemoestdatdoen?Datmoestfijn en likkerig zijn en zij zeiden het elkaar altijd blootweg. Neen, dat was niks. Of een versie? Op dat laatste kwamen ze, omdat iedereen wist dat de tweede stuur man zo merakels rijmen kon. Dat zouden ze hem vragen. Goed, goed. Er kwam een potje op tafel. Wie er wat voor over had, gooide hetgeen het hem waard was er in. Klik, Wik.... Sjonge, dat kon bij elkaar een mooi dingetje worden. In die dollars en muntstukken zeiden die ruige jongens: ome Nero is mij heel wat waard. Bij het afscheid, straks in Engeland, zal hij dat merken. De Orkanera hief de ankers. De schroeven gingen slaan en weg voeren ze. Dwars over de Atlantic naar Kaapstad, dat boterletterpuntje van Zuid-Afrika. Mooi, lief weer. Een reisje om te zoenen. Allendag: soppen, bikken, poetsen, meniën, wachtjes- kloppen, de geneugten van de wal opboeren en aan de verzopen dubbeltjes denken. Aan de kost zijn de dagen te herkennen. Maandag: raasdonders. Dinsdag: snert, Woensdag: koekebak- ken, Donderdag: tweede snertdag. Vrijdag: bramslag- lopers. Om de dag 's avonds een schurrevie. Verder weinig nieuws. Weinig nieuws? Och kom. Geen twintig mijl uit de kust was het eerste er al. Arend- Michiel had juist een mooi stuk eikenhout uitgezocht en een fles-zonder-blaasjes-in-het-glas vol water gezet, toen ze het hem vertelden. Hé, wat denk je daar nou van, boots? Daar komt die tremmer met z'n half verbrande onderlijf uit de bunkers kruipen. Hè, Storm? Ja, ja. Daar moest hij het zijne van hebben. Hij naar boven. En daar stond Storm. Kerel, ben je gek, wat heb je nou gedaan? Dat zie je. Ik dacht: wat in het hospitaal geneest, geneest aan boord ook. Man, zo varen we samen naar huis. Hij glimlachte. 'k Had het niet gedaan. Storm, je moet jezelf in acht nemen. Bijna kinderlijk bang vroeg hij: Ben je boos op me, Van Roon? Ik had je wijzer gewild. Maarten. O, en Storm kroop weer in de machinekamer, de bunkers in. Met die gloeiende brandwonden in de moordende hitte omlaag. Was de jongen gek? Arend-Michiel begon voor ome Nero's geschenk de Orkanera op papier te zetten, haar lijnen, haar onder- en bovenbouw. Hij dacht: je moest ook iets van haar geschiedenis in de fles kunnen doen. De andere dag zag hij daar kans toe. Hij was stopverf wezen halen voor het zeetje. Hij maakte geen spiegelgladde, maar een door orkaankracht bewogen deining. Zo was het leven van ome Nero, zo is het leven van de wilde- vrachtvaarder; woest, onberekenbaar, onstuimig, be wogen door niet vermoede krachten. En de machine maalde. Ze banjerden op de lange deining. Ome Nero liet ieder uur de log opnemen. Acht mijl hielden ze staande. Het was er weer van. Oppoken! Het ging hem na een poosje altijd te langzaam. Och, de machinisten wilden wel harder draaien, als de stokers maar voor stoom zorgden. En de stokers zouden wel opgooien, als de tremmers maar aanvoerden. Allah, in de bunkers, hakken, de bonken steenkool fijn slaan en voor de vuurmonden werpen. Ze scholden op elkaar, maar het resultaat was: ze logden een knoop meer. De machine hield het vol. Storm niet. Hij liet voor de zoveelste keer vragen of Arend-Michiel voor hem wilde invallen, 't Was maar voor één wacht. Natuurlijk wilde hij dat. Hij zocht hem nog even op in zijn hut. Storm lag al, zijn lichaam verhit, zijn gezicht pijnlijk vertrokken. Die wonden steken zo, zei hij. Arend-Michiel verweet hem niets, hij legde zijn juist gewassen hand op zijn voorhoofd, dat klam was. Heerlijk, heerlijk, bootsman. Je doet me an m'n moeder en Suus denken. Kinderlijk dankbaar keek hij hem aan. De kapitein, die de andere dag, toen hij nog lag, eens naar hem ging kijken, verstrekte extra kinine. Tijdens die overtocht schoot Arend-Michiel slecht met zijn flessenschip op. 't Ging met Storm niet goed. Eens, dat diepzinnige had hij van zijn moeder geërfd, over zijn werk gebogen, dacht hij: een wilde-vrachtvaarder hoort niet in een fles thuis, maar in een beker. ledere reis is een teug vol bitterheid. Meewarig bedacht hij, dat hij wel nooit in staat zou zijn de hardheid van dit harde leven uit te beelden. Toen de romp versneden was, ging hij naar Storm. De jongen vond het zo heerlijk. Dikwijls waren ze gemime tijd bij elkaar zonder een woord te wisselen. Hij schonk dan wat voor Storm in of stopte zijn pijp. Het was goed, alles was goed, wat hij deed. En in één en hetzelfde bij elkaar zijn kon Storm vervallen in een onbegrijpelijk visionnair optimisme, om daama terug te tuimelen in een grenzeloze eenzaamheid. vervolgd) 4: H: Fcttiud van tien Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2