Met de voorjaarsbloemen is ook tuincentrum GRAKA S^dijk ontloken Extra krediet voor Stichtioi „da Welle" ging niet helemaal van harte Politieberichten fïaniiSïemaH Ook dit jaar Caravancontrole Plaatselijk nieuws Gemeente Goedereede en Pres. Kaunda Geen politie-onderzoek Jongeman ernstig gewond bij auto-ongeiulc Bezoek van Minister Schoo aan Rumptstad b.v. Afscheid na 40 dienstjaren Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Goedereede Middelhamis 58e Jaargang No. 5486 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Raad Middelhamis: „Ze doen maar wat!" Participant in „Delta Expo" Aanpassing bouwverordening Wijziging Verordening Onroerend Goed belasting „Een farce...." Verkiezing ambtsdragers Verbetering: DIERENBESCHERMING DINSDAG 8 APRIL 1986 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De Nederlandse Minister van Ontwik kelingssamenwerking, mevr. Schoo en President Kenneth Kaunda van Zambia met zijn gevolg, zuilen op 15 april a.s. de Rumptstad landbouwwerktuigen-fabriek in Stad aan 't Haringvliet bezoeken. De aankomst is plm. 11.00 uur en het bezoek zal ruim een uur duren, met o.a. een rondleiding door de fabriek. Het bezoek vindt voornamelijk plaats in het kader van de aktiviteiten van Rumpt stad in ontwikkelingslanden en in het bijzonder m.b.t. de relatie Rumptstad- Zambia. Naast moderne landbouwwerktuigen ont wikkelt en produceert Rumptstad ook werktuigen voor dierlijke tractie, zoals osseploegen, egjes, aangepaste zaaima- chines, cultivatoren en egaliseerwerktui gen. Tevens fungeert Rumptstad als leveran cier van know-how voor in ontwikkelings landen aanwezige fabrieken. Zo is in Zambia in 1985 een succesvol samenwerkingsproject gestart tussen Rumptstad en Lenco in Lusaka, m.b.t. de produktie en assemblage van osseploegen en andere werktuigen. STELLENDAM Op donderdag 10 april a.s. is het 40 jaar geleden dat mevr. EPikaart in dienst trad van het staatsbedrijf der P.T.T. als lokale kracht op het postkantoor te Ouddorp, en werkte daar tot 1968. Zij werd toen be noemd als kantoorhoudster te Goede- reede om vervolgens in 1973 naar Stellen- dam te vertrekken wegens haar benoe ming als kantoorhoudster emp I. Met ingang van 1 mei maakt zij gebruik van de VUT-regeling. In haar plaats te Stellendam is benoemd mej. D. Tanis uit Ouddorp. FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER jmF.'.i.iiJ«iw C3 C3 CU C=3 Weststraat 35 Molenweg 4 - OudOoip Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renene Prmts/iop Hogezoom 172 Telefoon 01116-3400 HERKINGEN Ophalen oud papier D.V. morgen (woensdag) avond wordt weer oud papier opgehaald door en voor de Joh. Frisoschool. Er wordt om half 6 begonnen bij de school. Graag goed ge bundeld gereed zetten s.v.p. Verleden jaar werd door de rijkspolitie in samenwerking met de verkeersgroep Dor drecht een gratis caravancontrole gehou den. De controle, waar ook de brandweer in meedeed, was een groot sukses. Mede aan de hand van de toen opgedane erva ringen, is besloten die gratis controle ook dit jaar te doen. De controles zullen worden gehouden in de avonduren van 5,6 en 7 mei a.s. en wel bij garagebedrijf Knops aan de Langeweg te Middelhamis. Alle caravanbezitters die hun voertuig willen laten controleren kunnen zich nu al opgeven. U kunt ook opgeven welke da tum en welk tijdstip u het meest ligt. De politie zal met die wensen zoveel mogelijk rekening houden. U wordt vroegtijdig schriftelijk uitgenodigd om voor de con trole aanwezig te zijn. De controle is net als het vorig jaar gratis en verplicht u tot niets. U kunt u telefonisch opgeven bij de politie te Middelhamis onder nr. 01870 - 2444. Om een en ander in goede banen te leiden en met de wensen rekening te kun nen houden is het gewenst de aanmelding zo vroeg mogelijk te doen. Degenen die verleden jaar hun vakantieverblijf hebben laten nazien zijn ook nu van harte welkom. In zijn vergadering van j.l. donderdagavond heeft de gemeenteraad, minus de fracties van SGP en CDA een aanvullend krediet beschikbaar gesteld van 4519,50 voor de Stichting Kultureie Kring „de Welle". Het bedrag is het tekort dat de Stichting over 1985 geleden heeft. Het jaar 1985 was overigens eenjaar volop activiteiten, zo haddc-n B en W geconstateerd ":v::arcnï dz :K£erdcihQ:d vs.:: het Ccücgc '.c.;d li.^.;; er in dit geval voorbij zou moeten worden gegaan aan het formele aspect van de gepleegde kredietoverschrijding. Op de gem. begroting voor 1985 was al een krediet van 4000,opgenomen. Voor iemand als dhr. Chr. Brooshoofd (SGP) was de kredietoverschrijding even wel onoverkomelijk, temeer nu hij begreep dat zelfs de buskosten die gemaakt wor den voor het bezoeken van culturele eve nementen moeten worden gesubsidieerd. „Gaat dat niet wat tever?" was dan ook zijn vraag. Anderen vonden dat zeker niet, zoals dhr. Rijvers (Voomitstrevend Dorpsbe lang). Wel verklaarde hij een breder pro gramma voor te staan zodat meerdere doelgroepen zullen worden bereikt. Ook dacht dhr. Rijvers dat de publicatie van eenjaarprogramma de belangstelling zou kunnen doen toenemen. Wel ging de subsidiëring van de busreis naar het Rotterdamse Hofpleintheater mevr. van Eek (CDA) te ver: „akkoord met een aanvullend krediet maar minus de kosten van die busreis a 476,50", maak te ze de voorzitter bekend. Voorstanders van het extra krediet ver klaarden zich de PvdA fractie en de fractie Hoogzand, al verbond dhr. Hoogzand er wel aan dat de subsidiëring van ,,de Wel le" voortaan aan een maximum gebonden dient te worden, t.w. het bedrag dat in de gem.begroting daarvoor is opgenomen. De VVD fractie was bij monde van dhr. Kersbergen weinig vriendelijk voor ,,de Welle". ,,Het komt me wat amateuris tisch over, ze doen maar wat!" foeterde hij over het gebrek aan eenjaarprogramma en een begroting, terwijl dat van alle Instel lingen wordt verlangd, „dus voortaan ook van „de Welle" maakte dhr. Kersbergen duidelijk. „Als ze hun leven niet beteren mogen ze volgend jaar niet meer op mijn steun rekenen", verzekerde hij. E r zal daaromtrent zeker met het bestuur van ,,de Welle" kontakt worden opge nomen", zegde weth. L. C. Kievit toe. Overigens was het ontbreken van een jaarprogramma en een begroting veroor zaakt door het vertrek van de voormalig secretaris-penningmeester, was hem be kend. De Culturele evenementen die el ders worden bezocht kunnen niet in Mid delhamis worden gehouden, verduide lijkte de wethouder de gang die „de Wel le" naar Rotterdam maakt. CDA en SGP (waaraan i.v.m. familie omstandigheden dhr. KI. v.d. Ketterij ont brak) verklaarden zich tegen het voorstel. De SGP en RPF fractie moesten ove rigens tot hun spijt afhaken bij het voorstel een bijdrage van 10.000,te verlenen aan de Stichting Regionale VW's Haringvliet in oprichting, ten behoeve van het voortzetten van de voormalige expo sitie „Delta Expo"die in de nieuwe opzet „Haringvliet Expo" zal heten. De oor spronkelijke expositie wordt door Rijks waterstaat overgebracht naar de expo sitieruimte die bij de Oosterscheldedam wordt ingericht. Voortzetting van de exploitatie van een expositie in Stellendam zal niet op finan ciële medewerking van de Overheid mo gen rekenen. Zonder mopperen nam de gemeente Goedereede-, en nu ook de raad van Mid delhamis, bij wijze van proef deel in de exploitatie: ,,er kan een mooi stuk reclame voor ons eiland worden gemaakt", zo ver tolkte de heer Kersbergen het gevoelen van de raad, al werd door dhr. Hoogzand verondersteld dat de gemeente Goede reede er meer profijt van zal hebben dan de overige eilandelijke gemeenten, ,,al profiteren onze burgers óók weer van de daar geboden kustrecreatie", vergoelijkte dhr. Hoogzand. De thans gevraagd 10.000,wilde dhr. Hoogzand overi gens duidelijk als maximum laten gelden. Ook de SGP fractie geloofde dat de expositie een mooie gelegenheid is om Goeree Overflakkee te presenteren, maar dhr. Villerius moest tot zijn spijt vast stellen dat zijn fractie af moet haken, geen medewerking kan verlenen, omdat de ex positie ook zondags geopend zal zijn. Ook dhr. G. C. Joppe (RPF) tekende die be denking aan waarom ook hij zijn mede werking onthield. De CDA fractie betreurde weliswaar het op zondag geopend zijn maar zo ver woordde dhr. P. Krijgsman ,,de burger is zelf verantwoordelijk voor zijn daden, wij willen ze op de andere dagen de expositie niet onthouden" en het was dan ook op grond daarvan dat de CDA fractie met het voorstel instemde. Nu er in Middelhamis, nabij het Haven hoofd zo'n vierhonderd vakantiewonin gen en 48 appartementen, en wellicht bij Battenoord ook nog recreatiewoningen zullen worden gebouwd, diende de bouw verordening te worden aangepast i. v.m. de toevoeging van nadere regels voor seizoen woonverblijven, waaronder vallen zgn. tenthuisjes, zomerhuizen en zomerwo- ningen. Niet tweede woningen en normale permanente woningen waarop de be staande strengere voorschriften in de bouwverordening van kracht blijven. De raad behoefde maar weinig commen taar te leveren. Wel tekende dhr. P. Krijgs man aan dat hij tegen de bouw van de 48 appartementen aan het Havenkanaal is. Overigens wilde dhr. Krijgsman alleen daarom niet tegen het voorstel zijn. Wel was hij ernaar geïnteresseerd in welke periode de vakantieverblijven bewoond zullen mogen worden, waarop weth. Ja cobs toezegde dat die termijn mim uit gelegd zal worden. De Verordening biedt daarook mimte aan omdat voor be woningen niet stringent-, maar over wegend" de zomermaanden worden ge noemd. Alleen de fractie Hoogzand verklaarde zich tegen de voorgestelde wijziging van de Verordening Onroerend Goed belas ting 1986. Een en ander vloeit voort uit de verrichte hertaxaties van vorig jaar. Ove rigens beoogt de wijziging niet de totaal opbrengst te vergroten, wel zullen door verschuivingen in de onderlinge waarde verhoudingen de individuele belasting plichtigen met verschillen t.o.v. 1985 worden geconfronteerd. De totale netto taxatiewaarde in de vier dorpskernen be draagt/ 721.776.000,waarvan de ge meente over 1986 een totaalbedrag van 1.894.337,— aan Onroerend Goed be lasting zal ontvangen. B en W benadrukten in hun voorstel dat weliswaar de tarieven dienden te worden gewijzigd maar dat van enige materiële belastingverhoging geen sprake zal zijn. De fractie Hoogzand las er echter wél een verhoging uit en keerde zich dan ook tegen het voorstel. Dhr. W. Villerius (SGP) betreurde het dat de heffing naar draagkracht, zoals de wetgever dat bedoel heeft steeds meer een farce gaat worden. Hij zei dat naar aan leiding van een informatie uit de raad naar de kwijtscheldingsmogelijkheid die, wat de Onroerend Goed belasting betreft, ter besHssing is van de Directeur van 's Rijks belastingen. „Kwijtschelding wordt dikwijls oneigen lijk toegepast'" verzekerde dhr. Villerius, uit art. 31 van de Instmctie op de Invor dering lezend dat kwijtschelding alleeen dan mag worden toegepast wanneer tus sen het ontstaan van de materiële ver schuldigdheid van de belasting en de for mele consolidering ervan van een in komstenderving sprake is. „Echter het gezag wankelt en de moraal daalt. Inplaats van de schouders er onder te zetten haalt men nu de schouders op!" betreurde dhr. Villerius de thans heer sende moraal. DEN BOMMEL Bij de gehouden verkiezing voor ambts dragers in de Geref. Kerk werd gekozen tot ouderling dhr. CF loorijp en tot diaken dhr. Th. Okker. OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. A. H. Honkoop, Zwijndrecht. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. E. Venema, Middelburg-C. DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria, Waardenburg. MIDDELHARNIS - donderdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg, Terwolde de Vecht (openb. bel.). STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. J. Mol, Werken dam. 't Was vrijdagmorgen niet een milde natuur-, maar de kalender die het overtuigend bewijs moest leveren dat de lente al enkele weken geleden in 't land was gekomen. Voor de genodigden die de opening van Tuincentrum GRAKA te Sommelsdijk bijwoonden was 't nog huiveren geblazen, maar juist in die omstandigheden gaf het jonge groen, dat in velerlei varianten te zien was, de kleumende burger moed. Tuincentrum GRAKA was in elk geval klaar voor de lente....! De bijna 3-jarige Martijn v.d. Kamp die door het doorknippen van een lint de openingshandeling verrichtte liet zich evenmin van de wijs brengen en vaardig hanteerde hij de heggeschaar om voor de genodigden de weg naar het tuincentrum te openen. Voor de ondernemers Arjo de Graaf en Heinjan v.d. Kamp (GRAKA is een samenvatting van hun achternamen) was het een hele opluchting dat het zover was nadat ze in record tempo, soms met 16 helpers, het tuincentmm, dat ze van Theo Mastenbroek overnamen, een nieuw gezicht hadden gegeven. De beide ondernemers hebben zich sinds ze in februari 1984 werkloos raakten als hove niers doen kennen aan welke activiteit nu een nieuwe, in de vorm van een wei- geoutilleerd tuincentmm, is toegevoegd. Toen Heinjan v.d. Kamp daar in zijn openingswoorden op terug zag sprak hij met veel waardering over die velen die hen het werken mogelijk hebben gemaakt waarbij hij de leveranciers en de klanten zeker niet vergat. „Ook ons nieuwe tuin centmm is een produkt van samenwerking waarvoor velen zich hebben ingezet!" zo waardeerde hij de vele hulp die is toe- gereikt. De kleine Martijn werd als ,,man van de toekomst" geïntroduceerd en ook hij was behulpzaam door met de hegge schaar het lint door te knippen. Alvorens de genodigden uitzwierven over het terrein om kennis te nemen van het assortiment heesters, coniferen, de honderden soorten plantjes, het tuinhout, tegels en stenen en al dat andere wat een tuincentrum te bieden heeft, was het nog dhr. A. Kool die namens de fam. Kool (de familienaam van mevr. v.d. Kamp) het nieuwe bedrijf een vlag met de firmanaam aanbood. „Als jullie je handen laten wapperen zoals de vlag wappert dan zal het zeker wel gaan!!" voorzag dhr. Kool, wetend dat de ondernemers zowel met een goed ver stand als van werkzame handen zijn voor zien. - Inbraak personeelskeet Begin april werd ingebroken in een perso neelskeet op de Delta Industrieweg in Stellendam. Ontvreemd werden o.a.: 6 pakken koffie, een zakrekenmachientje, een overall en werkschoenen met stalen neuzen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. - Diefstal antiek Vanuit een schuur in Goedereede werd voor enkele duizenden guldens aan antiek gestolen. De buit bestond o.a. uit vazen, een theelichtje, spiegels, een olielamp, een blaker, oude gloeiperen, een oliekmik, een stokanker, een juk en een karaf. - Doorrijden na aanrijding Tegen een 35-jarige inwoner van Goede reede wordt proces-verbaal opgemaakt, omdat hij na een aanrijding is weggereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Hoewel hij na de aanrijding zonder licht wegreed, kon men toch het kenteken no teren. Nadat de bestuurder was aan gehouden, ontkende hij. Later gaf hij zijn daad toch toe. - Vernielingen In de tuin van het Gemeentehuis in Goe dereede zijn weer vernielingen aangericht. De daders moeten gezocht worden onder de jeugd. De politie zal de jeugd daar de komende tijd in de gaten houden. Vermeldden we in ons vrijdagiiummer bij het berichtje over de verschijning van Dammis hondevoer— in de supermarkt te Middelhamis dat de politie een onder zoek instelt naar de herkomst; die ver onderstelling blijkt een verkeerde. Die gene die de aktie bedacht, heeft haar voornemen te voren aan o.a. de politie bekend gemaakt. - Inbraak Op 26 febmari j.l. werd er ingebroken in een woning te Middelhamis. Hetbleek dat een aantal omwonenden verdachte per sonen hadden gezien, van twee van hen kon een goed signalement worden ver strekt In Sprang Capelle bleek inmiddels een verdachte te zijn aangehouden bij een inbraak. Middels de informatie die de om wonenden hadden verstrekt kon de ver dachte ook deze diefstal ten laste worden gelegd. Inmiddels is ook de tweede ver dachte aangehouden. Mede door het zeer attent zijn van de omwonenden kon deze diefstal worden opgelost, hetgeen anders mogelijk niet het geval had geweest, - Diefstal Door een inwoner van Nieuwe Tonge, gen. A. M. V.-B. werd aangifte gedaan van diefstal van een autoradio. Zij had haar personenwagen op 3 april j.l. in de avonduren geparkeerd op de parkeer plaats op het Kerkepad. Bij teragkomst bleek de radio uit de auto te zijn ver dwenen. Niet kon worden vastgesteld hoe men in de auto was gekomen. - Poging tot diefstal Door een garagebedrijf uit Middelhamis werd aangifte gedaan terzake poging dief stal auto. De auto stond op het terrein van het bedrijf en men had nadat men het portier geopend had de bedrading door verbonden. Het is kennelijk niet gelukt de auto, die deel uitmaakte van de handels voorraad, aan de „praat" te krijgen. Er is niet gebleken dat men met de auto gereden heeft. Dieren uit Ooitgensplaat— Bij de fam. v.d. Berg te Melissant, tel. 01877 - 1232 is vanuit O'plaat in bewaring gegeven, een rood met wit jong katertje. Enige tijd geleden heeft de eige naar een oproep gedaan zijn huisdier terug te vinden; nu het metterdaad gevonden is, is het adres van de Plaatse eigenaar zoek. Gisteren werd bij de fam. v.d. Berg een jong zwart katertje gebracht, iets mank aan een van de pootjes, eveneens afkomstig uit O'plaat. Zó snel werkte Martijn dat het knappende lint niet eens meer te zien is. De 2I-jarige Wim Grootenboer uit Me lissant is in de vroege nacht van zaterdag op zondag ernstig gewond geraakt bij een hem overkomen auto-ongeval toen hij vanaf Herkingen, via de Westdijk richting Melissant reed. Het tijdstip waarop het ongeval gebeurde, waarbij de wagen tegen een boom reed, is niet precies bekend omdat het half zeven 's morgens zou worden eer liet slachtoffer gevonden werd. Dhr. Marien de Boer uit Herkingen, op weg naar zijn schapen, trof de jongeman aan, ca 7 meter van het autowrak ver wijderd. Dhr. de Boer dekte het slachtoffer met een deken toe om vervolgens hulp m te roepen. De jongeman is met ernstige ver wondingen in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. - Grote duinbrand bij Goedereede-Havenhoofd Door onachtzaamheid met vuur, danwei doordat dit is aangestoken heeft in het gebied ten noorden van de visafslag in de richting van het Havenhoofd de afgelopen zondagmiddag een flinke duinbrand ge woed. Rond half drie is met de bestrijding daar van begonnen. Over een lengte van zeker 300 meter is veel helmgras en andere duinbeplanting door deze brand verloren gegaan. Het vuur werd bestreden door de brand weer van Stellendam, die werd geassis teerd door de korpsen uit Goedereede en Ouddorp, zodat in totaal 4 brandweer auto's bij de bestrijding betrokken waren. De felle oostenwind deed het vuur snel om zich heen grijpen. De bestrijding werd emstig bemoeilijkt door de ontoeganke lijkheid van het gebied en doordat in aanjaagverband water gehaald moest wor den uit het Zuiderdiep. - Reconstructie kruising Hofdijksweg-Broekweg Momenteel wordt de kruising Hofdijks weg-Broekweg ter hoogte van de Rabo bank gereconstmeerd. Voor het verkeer betekent dit het nodige ongemak, doordat men ,,het dorp" via de Hofdijksweg niet kan verlaten. De werkzaamheden zullen deze week zover klaar zijn dat het verkeer weer normaal via die weg kan rijden. - Bedieningstijden Goereese Sluis ongewijzigd Bij rijkswaterstaat bestonden plannen om de bedieningstijden van de Goereese Sluis te wijzigen. De belangrijkste wijziging bestond er uit, dat de sluis op dinsdag-, woensadg- en donderdagnacht gesloten zou zijn. Door o.a. het gemeentebestuur van Goe dereede eni ook door de vissers is hier tegen bezwaar gemaakt, omdat het in- en uitvaren van de binnenhaven door vissers schepen onmogelijk zou worden, c.q. em stig beperkt zou worden. Het is verheugend dat de ingediende be zwaren door Waterstaat onderkend zijn. Bij brief van 3 april 1986 werd het ge meentebestuur dan ook medegedeeld dat het voornemen tot wijziging van de be dieningstijden niet zal worden uitgevoerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1