EiüvnDEfi-niEuws Ouderavond Chr. Basisschool Den Bommel „Meer dan zes miljoen bollen zorgen voor een kleorrijke deinende bloemenzee" Overdenking Dakisolatie kan veel geld schelen ■•eet uit de Heilige Schrift li AVO-DOET A Gebr.de Waal No. 5494 Spreker: dr. Jan TerlouwOptreden alle leerlingen „Met Celtona voordelig naar de Keukenhof' De dood is dood! De dood is dood?! De dood is dood! De dood is dood! Christus is opgewekt uit de doden! De dood is dood! De dood is dood! MEER KAF6EN VOOR GEHANDICAPHN Tel. 033-63 5214. wat écht nodig Is avo Drukwerk nodig Drukkerij SOMMELSDIJK kan het U leveren Aktie zuinig stoken: Platte daken maaré ^/m 2S maaté y^Sé M— ml M Schuine daken 3e Blad VRIJDAG 28 MAART 1986 Het kón niet mooier!.... Juist in de boekenweelc een zo bekend en geliefd schrijver als spreker introduceren! Deze plezierige taak had de heer Gravendeel, direkteur van de school, vrijdagavond in gebouw „Bommel stee", na de opening door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. van Damme. Deze richtte zich, na het lezen van Ps. 103, en samenzang in zijn welkomstwoord tot de spreker, de heer Jan Terlouw, zijn echtgenote en familie, de heer P. v.d. Ree, wethouder van onderwijs, de heer Kampen (met echtgenote) werkzaam bij de afdeling onderwijs van de gemeente Oostflakkee, alle ouders, oud-leerlingen en belangstellenden. Het verheugde de voorzitter, dat juist dezelfde dag positieve geluiden waren ver nomen tijdens het bezoek uit Den Haag over nieuwbouw en uitbreiding van de school i.v.m. de gebouwenintegratie. Vervolgens herdacht de heer van Dam me het overlijden van oud-penningmees- ter, de heer Anth. Lokker, die vooral in de oorlogsjaren veel voor de school betekend heeft, waarna hij de leiding van de avond overdroeg aan de heer Gravendeel. 4: Hi De heer Gravendeel voelde zich vooral spreekbuis van de leerlingen, voor wie het een grote wens was de auteur van bij hen zo geliefde jeugd-literatuur te ontmoeten. Na de pauze zou hun optreden hiervan getuigen. Het was trouwens helemaal een feestelijke week: De vorige dag slaagden alle leerlingen van de hoogste groep voor het Jeugd-E.H.B.O.-examen, enkelen be haalden zelfs ook het type-diploma. De heer Jan Terlouw beklom hierna het podium, en het was voor hem beslist geen gemakkelijke opgave een zaal met een gehoor vanaf 6 jaar aan te spreken over één van zijn geliefde bezigheden: het schrij ven van boeken. Buitengewoon goed wist de heer Ter louw echter oud en jong te boeien door zijn beeldende vertelwijze. Door z'n kunst de kinderen steeds te betrekken bij zijn voordracht toonde de heer Terlouw niet alleen een begaafd schrijver maar even eens een groot verteller te zijn. En met vertellen is het allemaal be gonnen, aldus de spreker, die bijna dage lijks brieven krijgt van kinderen, waarin staat: Waaróm schrijft u eigenlijk boeken? En hoe doet u dat nou? 1Omdat je in een boek meer kunt ver tellen, dan in een gesprek, en (tot de ouders:) je kunt er ook een stukje opvoeding in kwijt. 2. Omdat boeken schrijven en lezen zo goed is voor je taal. 3. Omdat lezen zo fijn is (je afsluiten en één worden met de figuren uit het boek). 4. Om als een goed Nederlander) er geld mee te verdienen! Elke avond vertelde Jan Terlouw aan zijn vier kinderen een verhaaltje, waaraan niet alleen zij, maar ook hijzelf enorm veel plezier beleefde. Een kind staat nog hele maal open, heeft nog weinig avonturen beleefd. Die verhalen werden steeds ingewik kelder, en werden benut als oefening voor het ontwikkelen van de fantasie, allerlei begrippen en situaties. Tegelijk werd er ongemerkt een opvoed kundig tintje aan gegeven, al naar gelang de kinderen zich die dag hadden gedragen! Mevrouw Terlouw adviseerde haar man de verhalen op te schrijven en naar een uitgever te sturen. Deze adviseerde: maak van de verhalen een boek (oom Willi- brord) en schrijf direkt een tweede boek, zodat de naam van de schrijver bekend wordt bij het publiek. Dit tweede boek „Pjotr", geschreven na een reis naar Si berië, was nog niet eens in de handel toen het volgende boek: „Koning van Ko toren" gereed kwam. Beslist een vreemde ervaring, aldus de heer Terlouw, te bemerken, dat je ineens schrijver bent geworden! Overigens vond de uitgever het boek Koning van Ko toren" niet goed! Mevrouw Terlouw, die het daar niet mee eens was raadde haar man aan, het bij een andere uitgever aan te bieden. Deze deed hiermee letterlijk een gouden greep, want juist dit boek werd bekroond met de gouden griffel". Daar na volgden nog vele andere boeken (in middels vertaald in meer dan 25 talen, red.). Het is duidelijk dat een boek schrijven, het lezen, en communiceren erover zeer belangrijk is voor de taalontwikkeling. Zo moeten dove kinderen veel missen: be grippen als angst - medelijden, zijn moei lijk uit te leggen. Je kunt bij het schrijven van een boek erin zeggen wat je voelt. Hoe beter je je taal spreekt, hoe beter je nadenkt, en des te rijker is je gedachtenleven. Niemand kan zich onttrekken aan de kracht van een verhaal. Denk aan de gelijkenissen in de Bijbel. De laatste reden, om een boek te schrij ven: het verdienen van geld, houdt in, dat 10% van de opbrengst voor de schrijver is. Een veelgestelde vraag: Hoe schrijf je eigenlijk een boek? Allereerst nadenken over het onderwerp (oorlog, watersnood), vervolgens: hoe zal de hoofdpersoon zijn? jong, oud, meisje, jongen. Over de opmerking dat de heer Terlouw meestal over een jongen schrijft; ant woordde hij dat het voor een man nu eenmaal gemakkelijker is het gevoels- en gedachtenleven van een jongen voor te stellen. Hierna volgt het verhaal vanzelf: kijk om je heen, er gebeurt zo veel. Stop iets in het boek, datje later gebruiken kunt, laat geen losse touwen hangen, maar knoop de losse ideeën en gegevens altijd ergens weer aan elkaar. Met deze adviezen voor eventuele as- pirant-boekenschrijvers eindigde de heer Terlouw zijn boeiende lezing. De heer Gravendeel merkte op, dat in tegenstelling tot een goochelaar die nooit zijn trucs verraadt, de heer Terlouw zeer openhartig uit de keuken van het schrij versvak had gesproken, waarna Bartha de Bakker namens de leerlingen de spreker bedankte met een leuk speechje en daarbij een geschenkenbon aanbood, terwijl Wil- ko Hameeteman mevr. Terlouw verraste met bloemen, als dank voor het ver gezellen van haar man vanuit Parijs. - Daarna was het de beurt aan de jongste groep: 3 en 4. Zij speelde op spontane wijze mini toneelstukjes van Annie M. G. Schmidt en Jan Terlouw o.l.v. mevr. Graven deel-F lach. - Een meerstemmige blokfluitgroep musiceerde met pianobegeleiding van de heer Gravendeel. - Groep 6 bracht met vaart en verve het toneelstuk: De kletskous onder regie van de heer Jos Groeneveld. - Uit het boek „oom Willibrord" van Jan Terlouw, speelde groep 8 een fragment, regie: de heer Gravendeel. Geen ge makkelijke opgave in het bijzijn van de schrijver, die hen echter zeer compli menteerde. - Tenslotte zong het schoolkoor met pianobegeleiding. Speciaal voor hen maakte de heer Terlouw enkele liedjes, door de heer Gravendeel op muziek gezet. Zeer muzikaal werden deze liederen gebracht, vooral het „Hallelujah!" waarin het naderend paasfeest door klonk. De leerlingen Colinda en Michel introduceerden op passende wijze elk lied, waaraan enkele solistjes mede werking gaven. Deze avond, gesloten door de heer van Damme met een dankwoord aan spreker en medewerkers, en samenzang en gebed, zal nog heel lang in de herinnering van de schoolgemeenschap van ,,'t Kompas" blijven voortleven. De Keukenhof opent op 28 maart a.s. weer haar poorten. In het prachtige park met een oppervlakte van 28 ha zorgen 6.332.000 bollen voor een kleurenzee van verrassing. Ook dit jaar presenteert men weer een kompleet nieuwe bloementuin. Via goed onderhouden wandelpaden kan men ge nieten van de bloeiende tulpen, narcissen, hyacinten en talloze andere bolgewassen in een steeds wisselend decor van water partijen, oude bomen en bloeiende hees ters. De periode warin de verschillende ge wassen het mooist tot hun recht komen is als volgt: tulpen van half april tot half/eind mei narcissen van begin tot eind april hyacinten van half april tot eind april De 28 ha tuin bestaat uit een „binnen"- en buitengebeuren. Het ,,binnengebeu- ren" bestaat ondermeer uit een kassen complex van vijfduizend vierkante meter. Hierin vindt men o.m. honderden soorten tulpen in bloei alsmede een overdekte showtuin. Een vijftal bijzondere binnententoon- stellingen waarvoor geen extra entree wordt geheven, wordt, onder de naam „parade" gehouden in de volgende pe riodes: 28 maart tot en met 9 april: amaryllis - freesia - hyacinten parade. 11 april tot en met 22 april: tulpen - irissen parade. 24 april tot en met 7 mei: narcissen parade. 9 mei tot en met 19 mei: bijzondere bolgewaseen parade. Bovendien in de kassen, met een opper vlakte van 3.500 m^: 15 mei tot en met 25 mei: lelie parade. De eerste vier „parades" worden ge houden in het splinternieuwe koningin Beatrix paviljoen. Dit is een glazen bloe- menpaleis, geheel doorzichtig met in het midden een fototoren van 3.20 meter hoog, van waaruitje een prachtig uitzicht hebt op de 700 m^ bloemen aan je voeten. Tot 25 mei zijn de kassa's op Keukenhof dagelijks geopend van 08.00 tot 18.30 uur. De entreeprijzen zijn 10,per persoon voor volwassenen en 5,voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Boven dien iswoensdag-gezinsdag"; betalende ouders (grootouders) mogen op woensdag hun (klein)kinderen tot en met 12 jaar gratis meenemen. Dit jaar stelt papierwarenfabrikant Cel tona te Cuijk (NB) u wederom in de gelegenheid extra voordelig een bezoek te brengen aan de Keukenhof. Op pakken Celtona naturel toiletpapier 4x250 vel en Celtona tissue gedecoreerde keukenrollen (2-rols pakken) is een Cel- tona-Keukenhofcadeaubon afgebeeld. Als men deze cadeaubon uit de ver pakking knipt en aan de kassa van de Keukenhof in Lisse inlevert krijgt men 2,50 korting op een toegangsprijs van ƒ10,voor volwas senen vanaf 13 j aar) Per persoon mag natuurlijk maar één bon ingeleverd worden. De Celtona-Keukenhof aktieverpakkin gen toiletpapier en keukenrollen zijn vanaf half maart tot omstreeks eind april 1985 bij tal van supermarkten verkrijgbaar. Uw eerste reaktie is misschien wel: Dat klopt niet! Als er één on-verzadigbaar is, dan is het de dood wel. De dood houdt nooit op met eisen. De dood wil steeds meer hebben. De rouw-advertenties, die ongetwijfeld ook nu weer in de krant staan, drukken ons met onze neus op de realiteit. Er gaat geen dag voorbij óf.... de dood eist zijn „slacht-offers". Soms schrik je ervan, als je de namen leest. Het grijpt je aan. Zeker als je de mensen gekend hebt. Afgelopen week stond het in één van de landelijke dagbladen te lezen: Twee jonge mensen bij trein-ongeluk gedood. Het laat je niet los. Vooral als één van de twee een oud- catechisant van je is. Je probeert 't je voor te stellen wat zoiets voor de ouders betekent. Je probeert je in hun situatie te verplaatsen. Het klinkt bijna als een lugubere grap. Hoe kun je dat nu vol-houden, als je staat bij het graf van een geliefde?! Loop je niet met oog-kleppen voor, als je dit zegt in een wereld, waar de dood ons aan alle kanten aan-grijnst?! Want... hoe we het ook wenden of keren de dood ontlopen kan toch geen mens?! Vroeg of laat worden we allemaal ge confronteerd met zijn wurgende greep. Soms sluipt hij ons leven binnen in de vorm van een slopende ziekte, die ons lichaam langzaam maar zeker af-breekt. Soms ook slaat hij plotseling toe, zonder dat we er goed op voorbereid waren. Maar.... één ding is zeker: De dood is wereld-kampioen nummer één Hij is niet te verslaan. Hij behaalt overwinning op overwinning. Tóch.... temidden van de doods-dreiging, temidden van de kei-harde realiteit van de dood mag het met Pasen worden verkondigd: De dood is op eigen terrein verslagen. De dood is de definitieve nederlaag toe-gebracht. Want... Christus is opgewekt uit de doden - (1 Corinthe 15 20a) Warmeer de apostel Paulus deze woor den aan de Gemeente-leden in Corinthe schrijft, dan sluit hij zijn ogen beslist niet voor de werkelijkheid. Hij doet niet net alsof de dood niet bestaat. Hij doet niet net alsof hij met de dood niets te maken heeft. Integendeel. Hij rekent wel terdege met de „dood". Hij weet maar al te goed, dat het de laatste vijand is, die je niet kunt ontlopen. Een vijand, waar je soms best verschrikkelijk bang voor bent. Een vijand, die geen mens „aan" kan. Paulus weet, dat de dood een realiteit is, waar je niet omheen kunt Maar.... hij mag verder zien dan de diepte van het graf, hij mag verder zien dan de vergankelijk heid van het leven. Kijk.... ook in Corinthe kwam hij mensen tegen, die stuk liepen op de dood, die staande bij het open graf geen enkele licht-straal meer zagen. Mensen, die de dood als het eind-station zagen, die zeiden: Dood is dood. Wie eenmaal gestorven is, die wordt begraven èn.... dat is dan het einde. Nee.... zegt Paulus. Zó liggen de zaken Gode zij dank besUst niet Dood is niet dood. Maar.... DE DOOD IS DOOD! Christus heeft de dood overwonnen. Christus heeft de dood van zijn angel beroofd. Nee.... dat wil niet zeggen, dat er nu voortaan geen graven meer gedolven hoeven te worden. We weten wel beter. Maar.... nu Christus opgewekt is uit de doden, nu heeft de dood voor ons niet meer het laatste woord. Want... het laatste woord is aan Christus, Die Zelf is af-gedaald in de diepten van de dood. Die Zelf helemaal door de dood is heen gegaan èn.... Die zó over de dood en over het graf getriomfeerd heeft. Elk graf, dat gedolven wordt is als het ware een prediking: De bezoldiging van de zonde is de dood. Maar.... Christus is opgewekt uit de doden. Dat betekent niets minder dan; Hij heeft de dood af-gekocht met Zijn leven. Hij heeft ervoor gezorgd, dat de verschrikking van de dood vanwege de zonde teniet gedaan is. Het graf blijft af-schrikken. Het graf blijft iets in zich houden van: Huivering-wekkend angst-aanjagend! Doordat Christus is „opgewekt" uit de doden doordat Christus de dood heeft „aan-gepakt", doordat Christus onder het oordeel van God de dood is door-gegaan, daardoor mag er over elk graf ook het Paas-licht vallen. Aan het recht Gods is voldaan. De schuld is betaald. Daarom mag er met Pasen èn.... elke dag opnieuw worden gezongen: Nu jaagt de dood geen angst meer aan, want.... alles, alles is voldaan. Wie in het geloof op Jezus ziet, die vreest voor dood en helle niet. Dat heeft betekenis voor uw en mijn leven. Dat stempelt onze kijk op de dood en het graf Nee.... denk nu niet, datje daar luchtig overheen kunt stappen, datje net kunt doen alsof er helemaal niets aan de hand is. Wie dat zou denken die vergist zich. We moeten de dood niet onderschatten maar.... we moeten de dood ook niet over-schatten. De definitieve beslissing is gevallen, toen Jezus uit het graf verrees. Door de dood als het ware van Zich af te schudden zó heeft Hij het graf geheiligd, zó heeft Hij ervoor gezorgd, dat het graf slechts een „tijdelijke rust plaats" is. Want... zoals Hij is of)-gestaan uit de doden, zó zullen eenmaal ook allen, die van Hem zijn, die door het geloof aan Hem ver bonden zijn, op-gewekt worden. Luther zegt Hij zal aan mijn graf-steen kloppen en zeggen: Doctor Martinus OPSTAAN! Zó mag het Paas-getuigenis klinken te midden van de vele doods-berichten. Zó mag het staan in een krant, waarin het nieuws van de dag de toon aan-geeft: Want... Jezus leeft! Stemt met dit Paas-getuigenis al in?! Neemt het over? Dan kan het niet anders óf.... u zingt verder: Jezus leeft èn.... wij met Hem! Dood waar is uw schrik gebleven?! Jezus leeft èn.... Zijne stem roept ook ons weer tot leven, zal ons eens met eer bekleên; Dit is onze troost alleen. WantDe dood IS dood! Dirksland I. Hoornaar PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 30 maart 1986 (Ie Paasdag) SINT ANNALAND - Herv. Gem. lO.OOuurds.A.vanHerkenlS.OOuur ds. H. Verheul uit Tholen-Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst- Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst Maandag 31 maart 1986 (2e Paasdag) SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. vanHerk-Ger. Gem. 9.30 uur ds. J. C. Weststrate uit 's- Gravenpolder - Ger. Gem. in Ned. 9.45 uur leesdienst. Een handicap betekent: extra l afgekeurd. Daarom vragen wij V méér kansen op sociaal contact, werk, studie, vornning, wonen,vervoer, recreatie, enz. Antwoordnr.201, 3800 VB Amersfoort. Het dak op uw huis is er om u te beschermen tegen weer en wind. Niets nieuws onder de zon, zult u zeggen. Maar wist u ook dat uw dak u kan helpen te besparen op uw gasrekening? Althans, als het goed geïsoleerd is. Warmte heeft de neiging op te stijgen. Zonder extra maatregelen kan die warmte dus via uw dak naar buiten. Dan stookt u ten dele voor de buiten lucht. Met een isolatiemateriaal kunt u dat tegengaan. In het algemeen kun je stellen dat een vierkante meter geïsoleerd dak u jaar lijks per vierkante meter een besparing geeft van ongeveer 8 a 10 kubieke meter gas. Dat tikt dus behoorlijk aan. Daarbij maakt het weinig verschil van wat voor materiaal dat dak is gemaakt: hout of een steenachtig materiaal. Platte daken worden altijd aan de bo venkant geïsoleerd. Isolatie aan de onderkant leidt tot vochtproblemen en rotting. Klaart u het karwei zelf, dan zijn de kosten zo'n 25,per vierkante me ter. Laat u het aan de vakman over, dan betaalt u zo'n 40,In beide ge vallen is de investering vrij snel terug verdiend. Er zijn diverse materialen in de handel om het platte dak aan de bovenkant mee te isoleren. Vraag er uw doe-het-zelfzaak naar. AKTIE ZUINIG STOKEN De tabel voor de week van Normaal jaarverbruik y 500 m 600 m 700 m^ 800 m' 900 ml 1000 m 1100 m 1200 1300 m 1400 m 1500 1600 1700 1800 1900 2000 m 2200 m 2400 m 2600 m 2800 m 3000 ra 3500 m 4000 m 4500 m^ 5000 m^ 3- 3- y 3 3- 3 - 3- 3- 5- 3 3 3 3 3 - 3 3 - 3 5500 m 6000 m 3 Weekstreef- verbruik JQ- J2i- .26_ 38 Jfim 3 lil _^E2_ 3 DP -^ 3 3 weergegevens Valkenburg ZH berekeningsmodel GE Den Haag Een schuin dak dat is bedekt met pannen, kan aan de binnenkant worden geïsoleerd. Onder de pannen is vol doende ventilatie, zodat het hout niet gemakkelijk kan gaan rotten. Zit er een waterkerende laag onder de pannen (folie, asfaltpapier), dan moet een ex tra dampremmende laag worden aan gebracht en moet u zorgen voor wat ventilatie tussen de isolatie en het dak. Daarvoor moeten op bepaalde plaat sen gaten in het dakbeschot geboord worden. In de folder „Isolatie van D aken" uitgegeven door het ministerie van VROM, postbus 209512500 EZ Den Haag, leest u daarover meer. Ook voor het isoleren van een schuin dak zijn diverse materialen in de han del. De kosten zijn iets lager dan bij een plat dak en dus is de investering nog iets sneller terugverdiend. E.M.G.O. N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIODELHARNIS Hoflaan 44 TeL 01870-2244

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9