EIIAIIDEII-niEUWS Na de „angst" DE DERDE WERELD VERDIENT BETER, ALS U DE NOVIB CATALOGUS AANVRAAGT. goed n STUUR MIJ I DE GRATIS I NOVIB CATALOGUS Y.F.C. KOFFIEBAR Voorlichtingsavond Homeopatie 2e Blad No. 54^^' Ingezonden: De kerkdienst Stalingrad.... Schaamte KAARS OP HAARD BANK MET ACHTERWERKEN Mensen uir de Derde Wereld ge bruiken hun handen liever dan ze op te houden. Door produkten uit Derde Wereld-landen te kopen geven we de inei\sen daar de kans om beter voor zichzelf te zorgen. Hun kans op een menswaardiger leven. Een bestaan zonder afhankelijk te zijn van, vaak incidentele, hulp. Door hun produkten .te kopen steunt u hen. U vindt ze in de Novib catalogus. Een catalogus boordevol interessante, leuke en mooie produk ten. Sieraden, kleding, gebmiksartikelenenz. Leuk om te hebben, maar ook om cadeau te geven. Over deze produkten, hun makers en hun levens omstandigheden vindt u in de catalogus meer informatie. Voor wie daar wat meer van wil weten geeft de catalogus ook een overzicht van uitgaven die de Novib zelf verzorgt. Laat de Derde Wereld ook deel uitmaken van uw wereld en bestel de catalogus. Wij bieden hem gratis aan. DODELIJKE KOU HAMSTERVOER y or IJ? DEIMT VERDROOGDE KAST Een mooi bloemstukje bestellen HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling nn 01870-3477 m DD VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR - 56 - G.F.CallenbachB.V. Nijkerk VRIJDAG 28 MAART 1986 Aan het slot van mijn artikel: „Ik heb angst" in ons blad van vrijdag 21 maart j.l., 5e blad, beloofde ik u iets te vertellen wat er najaren, menselijkerwijze gespro ken, „overgebleven" is van het belijdenis doen in Duitsland door jongens en meisjes van 14 jaar. ZILVEREN, GOUDEN en DIAMANTEN „KONFIRMANDEN" Wie in deze weken de verschillende Duitse kerk- en streekbladen zou kunnen lezen, zou daarin allerwege oproepen kun nen tegenkomen waarbij degenen, die in respectievelijk 1961, 1936 en 1926 be lijdenis des geloofs deden uitgenodigd worden zich aan te melden voor de her denking van de viering van hun belijdenis. De ,,konfirmanden" van weleer worden dan gevraagd zich op een nader aangege ven zondag ter kerke te willen begeven van de plaats waar ze destijds belijdenis de den. De gemeenteleden zijn dan de gast- dames en heren alsmede natuurlijk de dominee en zijn vrouw! De kerkdienst draagt altijd een feestelijk karakter. Kerkkoor, kinderkoor en po- saunenkorps (een soort fanfare) zetten dan hun beste beentje voor. De meeste bladen geven in de week daarop een uitvoerig verslag van de dienst met een samenvatting van de preek. Een goede gewoonte, zodat ook eventuele zie ken kunnen lezen waarover werd ge preekt. Onder dit artikel staat dan een groepsfoto met de namen en voornamen van de konfirmanden van weleer. Het is een traditie, welke men beslist niet zou willen missen. De mensen komen soms van zeer verre. Het weerzien is vaak niet zonder betekenis. „Bohnenkaffee" Nu zou je denken, dat ér na de kerkdienst een lekkere kop koffie wordt gedronken. Vergeet het maar. Dit doen alleen „die Niederlander" eigenlijk zeggen ze daar „die Hollander" Nee, geen koffie waar naar ieder van ons, dacht ik, „snakt". Niet alleen voor de koffie natuurlijk. Ook voor de gezelligheid omdat dan man en kin deren eindelijk eens'thuis zijn. Dus geen koffie maar wat dan wel? Ze scharen zich ,,im Gemeindehaus", een kerkelijk wijkgebouw, aan tafel ach ter een weivoorziene dis waarvoor de dames van de vrouwenvereniging hebben gezorgd. En hoe. Fantastisch. Wat een zorg wordt daaraan besteed. De maaltijd begint, zoals elke dag te doen gebruikelijk om 12 uur. D odenherdenking Het doet voor ons wat vreemd aan, dat deze mensen zich daarna naar het kerkhof begeven om in de kapel de doden te her denken. De dominee houdt hierbij een korte „aandacht". Vervolgens keert men weer terug in het wijkgebouw waar men onder het genot van een „sloot Bohnenkaffee", echte koffie, plus door de dames gebakken en klaar gemaakte „kuchen" (koeken) in velerlei smaken, nog enige tijd bijeen is waarbij gezelligheid geen tijd kent. Vele herinne ringen worden opgehaald, foto's getoond, talrijke kontakten vernieuwd. Afspraken gemaakt voor wederzijdse bezoeken. Voorbede Ik schreef hierboven al ,,het weerzien is vaak niet zonder betekenis". Dit blijven omzien naar elkander na zoveel jaar blijkt vaak zeer waardevol. Het betekent, dat men niet alleen bij hoogtijdagen maar ook in dagen van ziekte en verdriet mag re kenen op de voorbede. En dit kan van zeer grote betekenis zijn. Vraag me wel eens af of en hoe dit in ons land „functioneerf Voor wie bidden WIJ eigenlijk? Alleen voor degenen, die ons lief zijn of.... acht vulf u zelf maar in. 'k Weet wel, dat er zondag aan zondag door onze dominees in de kerkdiensten wordt voorgegaan maar hierbij mag het m.i. niet blijven. De apostel Paulus wekt ons zelfs op voorbeden te doen. Hierbij had hij heus niet alleen het oog op het samenkomen der gemeente. Hij spreekt van „volharden"; „niet verslappen"; „zo dikwijls ik Uwer gedenk"; „te allen tijde"; „onophoudelijk". Paulus vermaant ons zelfs daartoe in zijn eerste brief aan Timo- theus, hoofdstuk 2 1-6. Verdriet is er veel onder de oud-konfir- manden. Onder het duivelse Nationaal- Socialistisch regiem zijn immers miljoe nen Duitsers gevallen. Niet alleen in Sta lingrad, ook op vele andere plaatsen aan de fronten. Voor velen komt daar nog bij, dat honderdduizenden mannen toen in Rusland gevangen zaten. En hoe. Met geen pen te beschrijven hoewel velen geprobeerd hebben de vele verschrik kingen in talloze boeken en geschriften en kranten vast te leggen. Onder deze gevangenen waren ook jon gens van.... 15,16 jaar, die Hitler soms over hun bol streek vóór ze naar het front gingen en o.a. in de „hel" van Stalingrad op afschuwelijke wijze omkwamen. Voor de mensen, die de eerste na-oor- logse jaren hebben meegemaakt komen daar de herinneringen bij aan de onbe schrijfelijke armoede en nood in die jaren. Er was toen gebrek aan letterlijk van alles. Meest voedsel. Het land was bovendien verwoest. De ploeg van de oorlog had zeer diepe voren door Duitsland getrokken. Ja, verdriet was er veel maar ook schaam te voor het onzegbare leed, dat de Nazi's andere volkomen onschuldige volken heb ben aangedaan. In mei a.s. gaan wij D.V. weer herdenken hetgeen vooral de Nazi's ook in óns land en volk hebben ver oorzaakt. Ik schrijf nadrukkelijk „Nazi's". Vorig jaar het was op 3 mei schreef ik in dit verband in mijn artikel: „Mannen huilden als kinderen" (mei 1945-1985) „maar niet ALLE Duitsers waren beest mensen". Er waren gelukkig goede uit zonderingen. Ik noemde u in genoemd artikel er een paar. Zo ook in mijn artikel van 15 november 1985 waar boven stond: „Was het een droom". In de komende maanden hoop ik, dat de redactie mij in de gelegenheid zal willen stellen over die tijd nog iets meer te mogen vertellen. U weet wel rondom het artikel „Bethel een andere wereld", dat op 10 januari j.l. in ons blad werd afgedrukt. Wederopbouw Wie leest en hoort met hoeveel energie de Duitsers met hulp van de westelijke geallieerden hun land in betrekkelijk korte tijd daarna weer hebben opgebouwd staat stom verbaasd. Door mijn jarenlange kontakten in kerke lijk verband heb ik dit van zeer nabij gadegeslagen. Hierbij viel vooral op met welk een hoog tempo de opbouwers" bezig waren en het zeer vroege uur waar mede ze begonnen. Bijna voor dag en dauw. Daarom behoort Duitsland m.i. nu tot een van de welvarendste en rijkste landen van de wereld. ■■^■■■■■■■■■^■■■■H A. ;^^^'j^ f' 4j</"^>/ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 9, Middelharnis, met in de linker- bovenlioek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. BLOEMEN PROGEN Behalve de bekende droogbloemen wil ik ook wel viooltjes, rozen enz. drogen om te bewaren. Maar de blaadjes vallen zo snel af en ze verschrompelen gauw. Hoe speel irC het Kiuui'i Antwoord: Bij snel drogen schrompelen die bloemen inderdaad ineen en bij lang zaam drogen zouden ze gauw gaan be schimmelen. Wij raden u aan de stengels of stelen met nog fraai bloeiende bloemen ineens te laten invriezen in een diepvries- kist. Haal ze er pas uit als ze stijf bevroren zijn en bespuit ze dan takje voor takje met blanke celluloselak. Dat laagje maakt het de plant onmogelijk nog water af te geven, zodat de bloemen niet indrogen. Tevens zijn ze gevrijwaard tegen de inwerking van bacteriën en schimmelsporen. U kunt ze na deze behandeling voorzichtig in een vaas zetten. Iemand liet een kaars op de gashaard vallen. Hoe kunnen we die lelijke vette plek weg krijgen? Antwoord: Het beste is, eerst de haard, zó te verwarmen dat het kaarsvet juist vloeibaar wordt. U kunt het dan met toilet papier, keukenrol of doek opnemen en restloos verwijderen. Lukt dit niet, dan doet u de haard uit en schuift het gestolde restant van het metaal met de zachte zijde van een ruitenkrabber uit de auto of dgl. Hoe kouder het kaarsvet, hoe beter. Blijft er tóch nog iets achter, dan dooft u de waakvlam (en andere open vuren), bergt uw rookgerei weg en veegt 't restant weg met een schoon doekje dat u drenkt in wasbenzine. Lucht de kamer goed, al vorens de waakvlam weer aan te steken! GIPS KLEUREN Kan ik gips beitsen of verven om het te kleuren? Antwoord: Beits, waterverf en andere dunne verven pakken niet, maar verder kunt u voor het beschilderen van gips alle soorten verf gebruiken. Wilt u een be staande kleur benaderen, dan moet u eerst een proef nemen met een zelf gemaakte bonk gips, die u goed laat drogen en dan met enkele kleuren kunt verven. Betreft het buitenwerk, dan moet u enkele lagen opbrengen, of eerst grondverf en daarna glansverf Op onze gloednieuwe bank met mohair bekleding waren na het eerste gebruik al vage plekken in de vorm van onze zit vlakken te zien. Onze (spijker)broeken kwamen schoon uit de was.... Hoe krij gen we zulke vlekken wegen hoe voorkom je die? Antwoord: Vooral nieuw wollen mohair geeft schijnbare kleurverandering als er een ruwere stof op heen en weer heeft geschoven. Dat komt doordat de vleug van het mohair dan hier en daar een andere stand aanneemt. Je ziet dan op die plaatsen de andere zijde van de pool. Indien u de mohair na gebruik weer met de pool mee, naar één zijde gladstrijkt, zal het verschil in kleur verdwenen zijn. Die onduidelijke plekken vallen uitsluitend op bij een bepaalde lichtval. Als het mohair wat ouder wordt en vaker in aanraking komt met ruwe stoffen, zal het over de gehele breedte een zelfde tint verkrijgen. Ati Dijkmeester; tv-presentatrice ,,Mijn grootmoeder wist van geen Novib. Toch riep ze al: 'Wat je van ver haalt is goed!' Gelijk had ze. Niet al leen voor ons, maar vooral voor hen daar!" De Derde Wereld I verdient beter I En daar wil ik graag een bijdrage aan leveren. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 i 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Postcode 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 i 1 1 1 Woonplaats g ft cFa]iii»roirfhaiMlnl I Deze bon uitknippen en in een envelop zenden aan: SaSMgsrewlll^lKiei l novib, Antwoordnummer 1304, 2500 WB Den Haag. I Postzegel mag wc], hoeft niet. Ded«<tevKrcMverdkntl>etcr.alsh«unonsllit 6C0397) Afgelopen winter is voor onze kamer planten moordend geweest. Op onze cac tussen en een moeder-met-kind na, heb ben ze de geest gegeven, hoewel we over dag toch flink stookten in de zitkamer. Kan het ook aan de potgrond, de kunst mest, het water of aan ongedierte liggen? Antwoord: Als er 's winters planten doodgaan bij mensen die er toch heel goed voor zorgen, dan komt dat meestal door te grote temperatuurverschillen tussen dag en nacht, een te droge lucht in de kamer, en een tevéél aan kunstmest. Vooral als het water in de pot snel verdampt, omdat overdag de verwarming hoog staat, wordt de concentratie van de kamerplanten- mest in het potwater te hoog en dat is funest voor veel planten. En als u vanwege de bezuiniging de verwarming 's nachts helemaal uitschakelt of in een te lage stand zet, zijn de temperatuurverschillen met de behaaglijke kamertemperatuur overdag te groot. Zorg er ook voor, dat de luchtbe vochtigers aan de radiatoren altijd water bevatten, maar ook een reep vloeipapier waarin het water kan opstijgen, anders is de verdamping nog te gering. Of gebruik een vernevelaar, en controleer de stand van uw hygrometer om te zien hoe vaak dit moet gebeuren. De grijze schimmel op de potgrond wijst erop, dat zouten uit ge noemde kunstmest zich boven in de pot concentreren door te snelle verdamping. Als u nu nieuwe planten opzet, gebruik dan goede potgrond of aarde uit de tuin (tenzij u op zand, zware klei of leem zit). Vraag uw bloemist of tuincentrum welke planten gehard zijn en zet ze in aarden bloempotten, dus niet rechtstreeks in sier- potjes. Sommige kamerplanten zijn bijna niet kapot te krijgen, zoals moeder-en- kind, aspidistra, cactussen en veel vet- planten. Let ook op spint en evt. schild- luisjes en geef voortaan in de maanden met een r géén kamermest meer en in de andere maanden slechts ééns per week een mespuntje in ruim water! Wat kan ik een goudhamstertje te eten geven? Antwoord: Veel groenvoer, worteltjes, kool, caviakorrels en oud brood, stukjes vruchten en evt. wilde planten en wat hooi. Ik begrijp eigenlijk niet, hoe die buiten landers Y in ons Nederlandse alfabet is terechtgekomen. Moet dat niet de zuivere ij met tweepuntjes zijn? Maar die moeten we, zelfs op veel schrijfmachines, uit een losse i en een j vormenl Antwoord: Blijkens uw brief vermoedt u, dat de IJ met puntjes eigenlijk de oor spronkelijke Nederlandse letter is endie Griekse Y kort geleden in onze taalge schiedenis moet zijn geïmporteerd. Het is precies andersom. De Y staat werkelijk als 25ste letter in ons alfabet en in heel oude woordenboeken, zoals Verdams Middelhederlands, vinden we haar als tiende letter achter de L We danken deze letter namelijk aan het bezoek van de Romeinen, die van 55 vóór Christus tot circa 300 n.C. onze cultuur beïnvloedden. Zij hadden die letter in de éérste eeuw vóór Chr. uit het Grieks overgenomen, teneinde in hun eigen taal, het latijn, de Griekse u-klank weer te geven. In het oud- Grieks staat de Y als u-psilon voor de u. Onze voorouders zijn er dus allerlei toen bestaande woorden mee gaan schrijven. Maar zij spraken vele verschillende talen, van het Fries in het noorden tot het Ebu- ronees, het Tungrisch en de taal der Texuandri in het zuiden. In het Middel nederlands (dat zo ongeveer van de 12e t/m 15e eeuw in gebruik was) bestond bijvoorbeeld een woord, dat als y ge schreven werd en als tussenwoord van vrees of spanning gebezigd is. Onze ij met puntjes is oorspronkelijk een dubbele i. Pas in de loop van de 16e tot de 18e eeuw werd deze in de Hollandse, Brabantse en Utrechtse dialecten en later algemeen gediftongeerd, waardoor de uitspraak van die ij thans met die van de korte ei-klank overeenkomt. In sommige dialecten is die i(i)-klank wel degelijk blijven bestaan en in andere horen we nog verschil tussen ij en ei. Maar onze bijl was vroeger een bile, de krijgsman een criger, een gijzelaar een gisel, enz. In heel wat oude boeken en geschriften vindt u de y gebruikt om de i mee aan te geven. Door de komst van de officiële spellingen van resp. Siegenbeek, De Vries Te Winkel en die van het „groene boekje" is het gebruik van de y steeds verder teruggedrongen. heel voorzichtig pakken ze alle glazen in heel handig halen ze die grote antieke kast uit elkaar heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op heel ru&tig vervoeren ze de piano heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten m de gangen heel erg goed die jongens van flakkee expresse flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 ziehkzee In oude familiepapieren is sprake van „deimt". Wat is dat? Antwoord: Dat was toen het stuk gras land, dat in één dag (met de hand) ge maaid kon worden. Een oude landmaat dus, verschillend naar de streek, van 4.997 m^ in Groningen tot 7.180 m^ in Waterland (bij Amsterdam). Een mahoniehouten commode barst van binnen, ook al verstuif ik geregeld water voor m'n planten. Deurtjes openlaten kan ik niet, omdat de inhoud achter slot moet. Weet u raad? Antwoord: Zet u maar enkele schoteltjes met een natte spons erop in die kast en maak de sponzen elke dag goed nat. Bloemenhuis KORTEWEG bellen Zandpad 68, M'harnis 01870-2328 Zaterdag 29 maart a.s. hebben we weer een koffiebaravond. Hier zal Rob Favier een muzikale avond voor ons verzorgen. Iederéén is hierbij van harte welkom en de toegang is vrij!! Plaats: Oostdijk 33, Sommelsdijk. Tijd: 20.00 uur. Y.F.C.-Goeree Ovetflakkee Dhr. van Dam, arts in Vlaardingen geeft op woensdag 2 april een voorhchtings- avond over homeopatie. Dhr. van Dam zal met gebruik van dia's het één en ander vertellen over de homeopatie. Deze avond zal gehouden worden in Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7, Middel harnis. De kosten zijn 2,50 per persoon, inclusief 1 kopje koffie. Aanvang 20.00 uur. Zaal open: 19.30 uur. DE organisatie van deze avond is in handen van de Stichting Wijkgroep Mid- delhamis-Zuid in samenwerking met het Diekhuus. Inlichtingen kunt u inwinnen bij Elly V.d. Mast, Steeneweg 61, Middelharnis, tel. 01870 - 5630, tussen 19.00 - 20.00 uur. J^^^^l♦^^♦♦*♦♦♦^^♦^^♦♦♦*#.♦♦♦#♦♦♦^♦*♦♦*l^♦♦^^* ^^*♦♦♦♦♦♦♦*♦♦♦♦*♦♦♦^^♦♦♦♦♦*♦♦^^♦*^^♦♦♦J^*♦^^^^^^♦^^^^*♦♦♦* fmm^van rfen Oever Ze luisterden. Hij wist: ik héb ze. Ik houd twee slagen om mijn arm. Ze kuchten. Hij ging verder: Als we nu dit afspreken: U geeft mij een kans om ook haring te leveren, winterharing om te verwerken aller eerst. Daarna bericht u of het naar uw zin was en of u mij nog hebben wilt. Dan zien we weer. Nou, dat was niet gek. Ze keken elkaar aan. Hij zag aan hun ogen, dat hij terrein veroverde. Dit heb ik gedacht, heren, ik telegrafeer zodra dit mogelijk is de uiterste prijs. U krijgt dan de haring in zestientjes, mooie, dichte, eiken Hollandse vaatjes. We beginnen met ongeveer tien duizend stuks. Nü? Ze antwoordden niet. Hij getuigde als een apostel: Ik beloof u, ge zult er geen spijt van hebben, vast niet, vast niet. Een van de heren nam het woord. Zo meteen besluiten konden ze niet, ook de raad van commissarissen moest er in gekend worden. Maar ze zouden alles welwillend overwegen en natuurlijk zijn plannen geheim houden. Hij moest zijn adres maar opgeven, de berichten volgden dan wel. Het stelde hem teleur. Hij zei: Heren, zegt me eerlijk, is er een kans? Zeker, zéker. Hij proefde uit de toon, dat het ernst was. Ook hoopten ze hem nog eens in dienst te hebben. En nu zijn adres. Hij glunlachte. Zijn adres: Arend- Michiel de Zwerver, overal, nergens thuis. Dat zei hij natuurlijk niet. Ze gingen er mee akkoord, dat hij zijn adres in Europa zou telegraferen. Daarna droop hij af. Een beetje mismoedig, even. Niet lang. Nog voor hij in Bonneserus was, waar hij meteen naar toe reisde, stond het voor hem vast: ik krijg de kans. Daarom schreef hij in Bonneserus ook alle brieven af. James en d'n heer zouden raar opkijken. Hij ging naar de cargadoors van de Orkanera. Neen, het schip was er nog niet. Ze hadden de boot allang verwacht. Wel was bekend, dat ze met vracht naar Bordeaux moesten. Morgen nog maar eens zien. Was er post voor hem? Alleen een ansicht. „Willem", stond er op en de Vlaardingse toren met een hoeker in de nok. Een bal hing op de omloop. Een bal op: een logger uit zee. Anders niets. Er was wel een brief voor M. Storm. Hij keek het handschrift aan, die was van haar. Geef mij die maar mee. Goed hoor. Bordeaux! Die naam sloeg als een vlam naar binnen. Dus kwamen ze najaren weer aan de Franse kust. Kon hij nu misschien twee vliegen in één klap slaan? Hij had geld genoeg, maar hij waagde zoveel. En buiten, zonder af te wachten, likte hij de enveloppen dicht. Eerst had hij er onder gezet: A.M. van Roon, s. s. Orkanera, Bordeaux. Zo, dan wisten Albertien, James en d'n heer waar hij uithing. Oók Albertien. Met schele hoofdpijn zakte hij op zijn bed in het hotel neer. Wat doolde hij toch! En waarom? Een ander had een vrouw, een huis, een stel kinders, zijn gemak bij tijden. Kon hij ook hebben, maar hij had het niet. Hij zakte om en sliep een poosje. Een tukkie, meer niet. Nog voor hij er een nachtje van maakte, ging hij de kant langs. De rede lokte hem overal. Water moest hij zien en schepen. Hij zag ze, echter niet het zijne. Waar bleef de Orkanera? Wat zal hij blij zijn als hij weer aan boord is en al het vertrouwde, al is het nog zo'n schamel hutje, om zich heen heeft. Hij hield van die wildebras, van het varen, van het zwalken, op het kompas, op de gronden, op de hemel, op de sterren, op de stromen, van niets zeker, behalve dan van De Laatste Haven, die diep genoeg is om zo'n afgeladen zwerver te bergen. En toen hij zo onder de glazuren Zuid-Amerikaanse hemel liep, met een hoofd dof van het denken en een hart, dat intens verlangde naar de ruimte, naar de wijdheid der oceanen, naar een Mens, die eens een goed woord tot hem sprak, naar zijn moeder, naar Wil, naar Albertien, naar allen die hem hartelijkheid hadden bewezen of konden bewijzen, vroeg driemaal achter elkaar eenzelfde luchtig geklede vrouw aan hem hoe laat het was. Die vraag is internationaal. En hij wist toen meteen hoe laat het met haa/ was. Hij twijfelde, een tel.... Zomaar eens meegaan voor de aardigheid. Neen, néén, neen! Hoepel op, lichtekooi, zei hij. Hij spuwde op de grond. Hij haatte zichzelf meer dan het meisje. Storm had gelijk: een schoft was-ie. Hf Hf Wat later stond hij op het balkon van zijn hotelkamer. Hij ademde de frisse lucht in en keek naar de hemel. God, beleed hij, met zijn ogen op de sterren gericht. God, het is waar, de oude Vlaardingers hebben gelijk, een mens is een zondaar en ik ben een schooier, een grote, ik sta wankel op twee sterke benen. Maar wat ik wil is niet alleen rijk worden en machtig. O, neen. God, wil me zegenen. Ik wil laten zien, dat het kan, ik wil vaart voor Holland. Nog voor hij naar bed ging, schreef hij ook de brief voor Willem af. Wat werd liij lekker vlot met de pen. Allerlei aardigheden vertelde hij. De brief beëindigde hij zó: Je vroeg me: vader, schrijf eens hoe moeder was! Je moeder, jongen, kan ik niet beschrijven, die kan ik alleen maar tekenen, hierbij gaat ze, maar laat haar nimmer iemand zien. En hij sloot een prent bij waarop een schip stond: vurig in het tuig, een juweel te water, een hemelvaart- schip. Waar bleef de Orkanera? De cargadoors vroegen het, want als het lang duurde, liep de vracht voor Frankrijk gevaar. Arend-Michiel vroeg het, want hij verveelde zich stierlijk. Twee-, driemaal per dag ging hij naar de kant. Vergeefs. En op een avond, dat zul je altijd zien, toen hij van lamlendigheid maar vroeg op stok kroop, liet zij haar ankers vallen. De andere morgen zag hij haar liggen. Blakende onder de zon. Het juichte in hem: Orkanera. Nu pas drong het helemaal tot hem door, dat hij hing aan die ouwe verroeste zwalker. Hij kwam aan boord. Mensen, wat stond de vlag er slecht bij. Gezichten als oorwurmen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5