Is de boer rampenbestendig? Jezus alleen Pasen Open School iti Herkingen Visser 40 GEBRUIKTE AUTO'S Verkeersquiz in Nieuwe Tonge Garage KNÖPS B.V. Klok één uur vooruit Volgende week één krant 5) -H^'S"^ Up^cJ.^ rvO v.d. Velde B.V. Citroen- Hesselink Wijziging aanvang Goede Vrijdagdienst Clir. Ger. Kerl( hittbvetMse Ramoco b.v. Goeree-Gverflakkee AUTO-SCHADE Informatie streekvervoer TiatneetemaH Herv. Jeugdwerk Dirksland S8e Jaargang VRIJDAG 28 MAART 1986 No. 54^ POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Boeren moeten risico's durven ne men. Daarvoor zijn ze immers on dernemer. Maar risico's Icunnen groot zijn en zelfs overgaan in ram pen. Moet de ondernemende boer ook rampenbestendig zijn? Er zijn in de landbouw risico's die de boer zeker moet incalculeren. Als onder nemer moet hij bepaalde ongewisheden kunnen opvangen. Wie teveel produceert d.w.z. goederen voortbrengt die niet worden gevraagd en waarvoor geen koop krachtige vraag is moet de gevolgen van die overproduktie voor zijn rekening ne men. In feite is het gehele Europese zuivel-, vlees- en granenprobleem te her leiden tot deze simpele ondernemers- filosofie. Waar slaan normale ondememersrisi- co's om in niet te voorziene ontwikke lingen of zelfs rampen? In één adem luidt dan de vraag: kan de boer zichzelf wa penen tegen rampen? Boeren voelen niet veel voor allerlei theoretische beschouwingen over risico's en rampen. Zij vinden wel dat ze in hun bestaan ook grenzen hebben. Is het redelijk dat een boer de gevolgen moet dragen van droog tes, overstromingen, buitensporige sneeuw- en vorstomstandigheden? Je kunt een ramp omschrijven als een niet te voor zien, niet te voorkomen en niet te ver zekeren van buitenaf komend voorval dat grote gevolgen heeft voor meer boeren of agrarische bedrijven. Boeren grijpen wel licht gauw naar rampzalige situaties en vragen dan bijstand om het bedrijf en het bestaan weer in het goede spoor te krijgen. Eigenlijk moet de landbouw proberen de risico- en rampenruimte zo klein mogelijk te houden. Is dat te veel gevraagd? Als een boer ondeugdelijk plantmateriaal koopt en daarmee zijn oogst op het spel zet, zullen waterdichte handelsmaatregelen nodig zijn. In de praktijk worden al al gemene handels- of contractvoorwaarden opgesteld. Beide partijen de leveran- cïpr pn d*? koper van het betreffpnHp. tropH weten vooraf wie voor de risico's moet opdraaien. Wanneer bepaalde risico's verzekerbaar zijn, kan de boer zelf de besüssing nemen (en ook de gevolgen ervan) om zijn onder- nemersverantwoordelijkheid af te grende len. Anders is het als risico's niet ver zekerbaar zijn. Tot nu toe hebben de boeren en hun organisaties altijd geha merd op goede reserveringen in de land en tuinbouw. Maar wat brengen deze pleidooien op als de overheid of de fiscus deze reserves via de belastingen afroomt? Zelfs als de boer belastingvrij wil reser veren, dan nog moet hij al een aardig inkomen hebben. Pas dan mag hij bij de belastingaangifte aftrekposten opvoeren. De roep in het boerenkamp om een rampenfonds is niet ten onrechte. Zelfs bij een goed verzekerings- en belastingsys teem blijven er op de boerderij onzeker heden die voor de boer fataal kunnen zijn. Ook dan zijn er mogelijkheden om de gedupeerde boeren financieel tegemoet te komen. Op basis van een zekere saam horigheid kan een rampenpot worden op gebouwd. De vraag blijft of de gehele land- en tuinbouw voor die pot moet opdraaien of dat een bepaalde sector (veehouderij, ak kerbouw, tuinbouw, fruitteelt, enz.) zelf de rampgevoeligheid moet afdekken. Ge let op de feiten rampen zijn meestal in bepaalde sectoren voelbaar (hagel- of vorstschade in de tuinbouw en fruitteelt, droogte in de veeteelt of akkerbouw) kan een rampenfonds beter per produktie- sector worden opgebouwd. Het draag vlak is wellicht niet zo groot, maar het saamhorigheidsgevoel is daartegenover wel veel groter. Als een tuinderbevriest" zal een veehouder zich niet direct ge roepen voelen om financieel bij te sprin gen. Het omgekeerde is evenzeer het geval. Als veehouders worden getroffen door een niet te voorzien onheil is het solidariteitsgevoel in veehouderijkringen erg groot. Het zou de moeite waard zijn om de rampenbestendigheid in de land- en tuinbouw op te voeren langs het spoor van fondsvorming. Daartoe moet de overheid wel de mgoelijkheden laten. Een voor waardenscheppend overheidsbeleid mag immers worden verwacht. Je zou nog verder kunnen gaan door de overheid een grotere verantwoordelijkheid toe te ken nen. De overheid zou een rampenfonds mee mogen financieren. Een zekere bijdrage van de overheid is nifit te vppI gevraagd als de samenleving prijs stelt op een gezonde en rampen- bestendige land- en tuinbouw. Tot nu toe kwamen de discussies over een rampen fonds niet verder dan schone wensen. De gesprekken leefden op zodra de boeren „verdroogden", verzopen" of bevro ren". Jammergenoeg gaan de vooruit ziende blikken niet verder dan theorieën over rampenbestrijding. En de boer, hij ploetert voort. iB. Schouwing met Bovaggarantiebewijs. Een heel jaar garantie! Bij: Garage De afdeling Nieuwe Tonge van Veilig Verkeer Nederland, houdt vrijdag 4 april in ,,Ons Dorpshuis" de 17e Verkeersquiz waaraan, zoals door de jaren heen ge bruikelijk, een tiental verenigingen deel zullen nemen. Elke vereniging vaardigt 3 deelnemers af; ze zullen zowel verkeerstechnische vragen als een puzzel op moeten lossen. Ook wordt er voor het publiek een interes sante verloting gehouden met prijzen die door diverse bedrijven beschikbaar zijn gesteld. De avond begint om 8.00 uur. Dirksland, 01877 - 1357 Oprichting Chr. IVIanneni(oor in Ouddorp Op D.V. zaterdag 5 april 1986 zal er in het Verenigingsgebouw „Dorpstienden" te Ouddorp om 17.45 uur de eerste bijeen komst plaats vinden. Alle mannen vanaf 16 jaar en ouder zijn dan hartelijk welkom. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen: Tel. 01878-2621 Tel. 01878 - 3013 Tel. 01878 - 1064 MIDDELHARNIS De dienst op Goede Vrijdagavond (dus hedenavond) vangt niet aan om 19.30 uur maar om 19.00 uur In deze dienst hoopt voor te gaan ds. P. den Butter. Koninginnedag 1986 M'harnis-Zuid Op 30 april a.s. wil de Wijkgroep „Middel- hamis-Zuid" weer haar jaarlijks Koninginne- feest op het Rubenspiein organiseren. Instellingen/verenigingen kunnen ook deelne men aan dit feest, door een kraam met aktivi- teiten te verzorgen. In de kramen kunt u ook informatie over uw instelling/vereniging aan bieden. De kramen zijn tegen vergoeding te gebruiken. De inkomsten komen geheel ten goede van uw instelling/vereniging. Zelfheeft de wijkgroep o.a. een rommelkraam. Heeft u nog spulletjes zoals boeken, huisraad, speelgoed e.d. dan kunt u die afleveren in ons buurthuis „Pippeloentje" aan de Meidoorn straat 10a, Middelhamis, 's morgens tussen 09.00 en 11.00 uur of's middags bij Liesbeth Gerlings, Doetinchemsestraat 30, Middelhar- nis. Ook zoeken wij nog aktieve vrijwilligers/sters die ons met de voorbereiding en op Koninginne dag zelf (van 13.00 tot ca. 17.00 uur) willen komen helpen, om van deze dag weer een gezellig feest te maken. Inlichtingen over kramen en/of opgave vrijwil ligers bij: Liesbeth Gerlings, tel. 01870-3352. Voor de kinderen organiseren wij die middag rond 15.30 uur een play-back wedstrijd. De WIJ GAAN VERBOUWEN tandems kruivyaoAn- karels autoschade RENAULT-dealer voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: l C. Breen, 01878 - 2496 Autobedrijf V, A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 kinderen kunnen zich hiervoor opgeven vóór 2 5 april bij: Janny Blok, Berkenlaan 49, Middel hamis, tel. 01870- 4066. Kinderen die zelf wat te verkopen hebben, zijn die middag ook van harte welkom. Wel zelf een kleed of iets dergelijks meebrengen. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Ze waren op de berg met Hem, van boven daalde licht. De hemel leek vlakbij door 't Goddelijk gezicht. Elia, Mozes, knechten Gods uit vroeger tijden Ze spraken met de Middelaar, Zijn werk. Zijn weg. Zijn lijden. Wie kan de zinsverrukking daar op Thabors top beschrijven? waar Jezus stond in stralend hemellicht, de jong'ren wilden blijven. De lichtgestalten stegen op, het hemellicht verdween De jong'ren zagen niemand meer dan Jezus, Hem alleen. Hij Jezus, God en mensenzoon. Hij weet wat komen gaat. Hem wacht de lijdensweg van smaad, verachting, hoon, verraad. Voordat voorgoed de hemel op de aarde neer kan dalen moet Hij met eigen dood voor 's werelds schuld betalen. Ze dalen af van Thabors top, de Meester gaat hen voor. De jong'ren, ze begrijpen niet maar volgen trouw Zijn spoor O Heiland die voor zondaars stierf aan 't kruis, nooit zullen wij 't verstaan maar eeuwig, eeuwig dank dat Gij dat hebt gedaan. (Lukas 9 33m) LANERTA Pasen dat is wakker worden wakker worden met een lied. Omdat alles nieuw gaat worden groter vreugde is er niet. 't Is of alle merels zingen Jezus leeft! is opgestaan. Vreugde ligt op alle dingen dood en hel zijn weggedaan. Weggedaan voor wie geloven Jezus macht. Zijn majesteit Die als Opperheer hierboven voor Zijn volk een plaats bereidt. Zij die voor Hem willen leven die hen optrok uit de dood. Zonde schuld hen wil vergeven die hen redt uit alle nood. Pasen dat is wakker worden als Hij roept met luide stem! d'aarde is dan nieuw geworden eeuwig leven ze met Hem. LANERTA In de nacht van zaterdag op zondag voor de preciesen, precies om 02.00 uur zal weer een begin worden gemaakt met de zomertijd. De klok wordt dan één uur vooruit gezet. Dinsdagmiddag 18 maart j.l. was er in „Ons Huis" een voorlichtingsbijeen komst van de Open School. Er waren 5 belangstellenden, waarvan zich 4 per sonen, 1 man en 3 vrouwen, aangemeld hebben. De 5e persoon had een paar jaar geleden haar Mavodiploma behaald, hier door kan zij niet deelnemen aan de Open School. 4 Personen is echter te weinig om een groep mee te beginnen. De mensen die zich hebben aangemeld zijn zo enthou siast en willen zo graag aan de slag met leren bij de Open School dat zij besloten hebben zelf op pad te gaan om voldoende (ongeveer 10) mensen bij elkaar te krijgen om zo snel mogelijk met een Open School- groep te beginnen. Donderdag 10 april 1986 van 9.00 - 11.30 uur is er een openbare Open Schootbijeenkomst in „Ons Huis". Hiervoor nodigen wij alle belangstellen den uit. Tijdens deze bijeenkomst kunt u kennis maken met de begeleidster, het lesma teriaal, de manier waarop er in de Open School geleerd wordt, met elkaar, enz. Lijkt de Open School u wat, dan kunt u zich na afloop van deze bijeenkomst aan melden. Bij voldoende belangstelling kan de Open Schoolgroep in Herkingen star ten op donderdag 24 april a.s. Nog enlcele praktische gegevens: - De wekelijkse bijeenkomsten zijn op donderdagavond en duren 3 uur. - De Open Schoolvakanties zijn gelijk aan de schoolvakanties. - De kosten per jaar zijn 60, - De koffie moet door uzelf betaald worden. - Het lesmateriaal kunt u kosteloos lenen van de Open School. Hebt u belangstelling maar bent u ver hinderd op 10 april, dan kunt u de Open School altijd bereiken op telefoonnummer 01870-3927. Herinnering sluitingsdatum fotowedstrijd De foto/dia/film/video-wedstrijd naar aanleiding van de filmopnames in Goede- reede sluit op dinsdag 15 april a.s. Voor de goede orde herinneren wij nog even aan de voorwaarden: a. Foto's zwart/wit of kleur, bij voorkeur op karton geplakt, min. afmeting 20 x 30 cm., naam en adres achterop ver melden. b. Dia's, ieder formaat toegestaan. c. Films, zwart/wit en kleur, N8 of S8, met of zonder geluid, max. lengte 15 min. speelduur. d. Video, ieder videosysteem toegestaan, eveneens 15 min. maximale speelduur. e. Niet méér dan drie inzendingen per categorie. Alle materiaal blijft eigendom van de inzenders. Bekroonde inzendingen wor den gecopieerd ten behoeve van het ar chief van de Stichting Stad Goedereede. Alle inzendingen zullen zo mogelijk tij dens de filmpremière worden tentoon gesteld c.q. vertoond. De uitspraak van de jury is bindend. Prijswinnaars ontvangen persoonlijk be richt. Inzenden aan: Stichting Stad Goedereede Oostdijkseweg 87 3252 LM Goedereede Zoals te doen gebruikelijk, omdat de tijd ervoor ontbreekt, zal komende week in verband met Tweede Paasdag, geen dins- dagnummer kunnen verschijnen. Het eerstvolgende nummer is derhalve dat van vrijdag 4 april. PELICEOT TALBOT Autobedrijf Per 1 april a.s. zullen de reizigers in het stads- en streekvervoer in Nederland een grotere keuze uit kaartjes en tarieven krijgen. De streekvervoerbedrijven hopen hiermee hun ca. 3 miljoen klanten meer mogelijkheden te bieden voor een passend kaartje. In het oog springend zijn 3 nieuwe strip penkaarten. Twee van die nieuwe, de 2- en de 3-strippenkaart, zullen alleen in de bus te koop zijn en zijn bedoeld voor die men sen, die maar zo af en toe met de bus reizen. Met één of meer van deze kaartjes kan namelijk het juiste aantal strippen voor een enkele reis worden gekocht. Het streekvervoer spreekt dan ook van de terugkeer van hetenkeltje". De tot nu toe in de bus verkrijgbare 6-strippenkaart kon daarom vervallen. Del O-strippenkaart blijft wel te koop bij de chauffeur. Deze kaart kan ook gebruikt worden als dagkaart. Ook nieuw is de 45-strippenkaart. Deze is goedkoper dan drie 15-strippenkaarten en alleen verkrijgbaar in de voorverkoop. De nieuwe kaart vervangt sommige week kaarten. In tegenstelling tot die week kaart heeft hij het voordeel, dat hij on beperkt geldig is, er meer mensen tegelijk mee kunnen reizen en overal in het land gebruikt kan worden. Voor de vaste klanten is er ook nieuws: de veelgebruikte maandkaart is per 1 april niet meer geldig vanaf de eerste dag van iedere maand, maar kan op iedere ge wenste dag in gaan. De reiziger kan daar door in een aantal gevallen zoals bij voorbeeld voor of na de vakanties goed koper reizen. Voor de houders van jaarkaarten wordt per 1 april naast het bestaande voordeel van 12 maanden reizen, 10 maanden be talen, de termijnbetaling mogelijk: het bedrag mag zónder kostenverhoging in 10 termijnen worden betaald. Alle tarieven en kaartsoorten staan in een folder, die vanaf ongeveer 22 maart bij de chauffeurs verkrijgbaar is. In die folder wordt nóg een nieuwe kaart aangekon digd: de zomerzwerfkaart, die in de maan den juni, juli en augustus voordelig reizen mogelijk maakt voor gezinnen, kleine groepen enz. c. c c jT-'l'il-llii*ll») Zaterdag 29 maart om half acht hebben we in „Onder de Wiek" een gourmet- avond met degenen die zich hiervoor hebben opgegeven. Deze avond zal ds. Hoornaar een korte inleiding houden over „Stille Zaterdag": de betekenis hiervan, waar we vaak niet eens aan denken. We zien jullie zaterdag dus, en we be ginnen half acht. Het O.J. W.-team Dorp.sweg 28-34, Sommelsdijk Tel. 01870-4466 VlNGERLiW3-MI0DELHARrjlS-TEL 01670-2518 De FOCWA (Nederlandse Vereniging van Carrosserie- bedrijven) bestaat 50 jaar en daarom houden alle FOCW/A- bedrijven op 12 april a.s. 'Open-huis'. E@ FOCWM Karels Autoschade heeft het plan op die dag een expositie te houden van alles wat er in die 50 jaar, maar ook daarvóór, over onze wegen heeft gerold. Heeft u een Topolino in de tuin, een Vespa op de vliering of een D.K.W. op de deel, dan willen wij graag weten of u deze tijdelijk aan ons af wilt staan. Uiteraard tegen bewijs van afgifte en onder volledige verzekering. Wij hopen er met uw medewerking een leuke en leerzame dag van te maken. m ^Langeweg 30, Nieuwe Tonge Tel. 01875-2222/1396 if SJ3)003S, SJ3|a!M3!ip MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS Kaslanjelaan 41 43 Tel. 01870 3094 MIDDELHARNIS Voor topkwslneii. goede service en voordelige priimn. FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER IVMRtraar 35 Molenweg 4 Ouddorp Teleloon 01878 1612 en 2120 Filiaal risneue Pnntshop - Hogeioam 172 - Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1