EIIIVnDEn-l1IEUW5 (4) Rondvaartboot nieuwe attractie bij Delta Expo Sport- en speldag Chr. flakkeese koren hadden prachtige contactavond HET "^KUkVENSTER Rommelmarkt Paasdienst 4e Blad VRIJDAG 28 MAART 1986 No. 549+^ blik op kerk ~^'')r en samenleving Cj - Hollanders in Rome - Resultaat nihil - De lachende paus In uw dagblad zult u er wel iets over gelezen hebuben en anders hebt u er misschien een flits van gezien op het t.v.- joumaal: een groepje vaderlandse theolo gen heeft een bezoek gebracht aan Rome om daar een week lang met het secreta riaat voor de eenheid van de Rooms- Katholieke Kerk te spreken en de paus in eigen persoon te ontmoeten. Namens de Raad van Kerken was aanwezig de voor zitter Prof D. C. Mulder, terwijl de Ne derlandse Hervormde en de Gereformeer de Kerken waren vertegenwoordigd door de praesides van de beide Synoden, Ds. H. Huting en Dr. H. J. Kouwenhoven. Ook de voorzitter van de Lutherse Synode was van de partij. De ontmoeting met Johannes Paulus II werd ingeluid door een „viering" (wat dat dan ook moge zijn!) en daarna werden er nog wat algemeenheden gedebiteerd. Het communiqué dat na afloop werd uitgege ven bevatte als hoogste wijsheid dat de problemen binnen de R.K. Kerk even groot zijn als binnen de kerken van de Reformatie. Wanneer we alle berichten die ons over de samensprekingen in Rome hebben be reikt op een rijtje zetten, dan kunnen we tot geen andere conclusie komen dan dat een en ander één grote flop is geweest. Nu was wat ons betreft zo'n ontmoeting daarvoor niet eens nodig geweest. Dat had iemand die ook maar énige kennis heeft van de struktuur van de roomse kerk en van het conflict Rome-Reformatie van te voren wel kunnen voorspellen. Het bezoek aan Rome werd vorig jaar gearrangeerd, toen de paus zijn tournee maakte door ons land. Dat moest een vervolg hebben! Welnu, dat vervolg is er geweest. De paus, de vriendelijkheid en de beminnelijkheid zelf, heeft zijn gasten uiteraard bijzonder charmant ontvangen, maar deed geen druppel Reformatorisch water in de roomse wijn. Dat kan hij ook niet doen zonder zijn eigen systeem te verloochenen. Dat theologen van de kerke der Reformatie dat niet zien kan alleen maar te danken zijn aan hun verregaande blindheid. Wanneer ze daarna om hun gezicht te redden? dan ook nog verkla ren dat beide partijen dichter bij elkaar gekomen zijn, dan moeten ze zicht excuus voor de uitdrukking ,,in de luren hebben laten leggen". Tussen de Hollanders heeft zich in het bijzijn van de paus! nog een incident voorgedaan. Een incident waar we, als het niet zo diep-emstig was geweest, smake lijk om hadden moeten lachen. Er waren namelijk bij de delegatie twee vrouwelijke theologen: mevr. Van Reijendam-Beek (Herv.) en mevr. Van der Veen-Schenke- veld (Geref.). De heren in het gezelschap verzuimden in hun toespraak aan het adres van de paus op de aanwezigheid van deze dames te wijzen, hetgeen de laatsten hen zéér kwalijk namen. De vrouwen gediscrimineerd in het bijzijn van de paus.Toen mevr. Van der Veen zelf not nog iets mocht zeggen meende zij de paus attent te moeten maken op het feit dat de vrouw in de R.K. Kerk niet de plaats krijgt die haar toekomt. Maar de paus negeerde zowel de dames zelf als de gemaakte opmerking.... Als er in Rome één geweest is die gelachen heeft, dan Johannes Paulus II zelf wel, denk ik. Die domme Hollanders toch.... Waarnemer (Neeltje Jans) Met ingang van Pasen wordt een rond vaartboot ingezet bij het informatiecen trum Delta Expo op het werkeiland Neel tje Jans. Met de tocht op het water van circa drie kwartier krijgen de talloze dag jesmensen die deze toeristische attractie ieder jaar weer bezoeken (in 1985 zo'n 280.000) een nog beter beeld van de werkzaamheden aan de Oosterschelde- kering en van de natuurlijke omgeving. De bouw van de kering aan de negen kilometer brede monding van de Ooster- schelde bevindt zich nu in de laatste fase. Op 4 oktober van dit jaar zal H.M. Koningin Beatrix de officiële ingebruik stelling verrichten van de Oosterschelde- kering, waarna de in het Deltaplan be loofde veiligheid een feit is. Op die dag zal ook de opening plaats vinden van de nieuwe behuizing van de Delta Expo in het ir. Topshuis op Neeltje Jans. De rondvaartboot die nu wordt ingezet, vaart tot en met 3 oktober iedere dag van GOEDEREEDE Oud papier Zaterdagmorgen zal, vanaf 9 uur weer oud papier worden opgehaald in de Oost dijk, Goedereede en op Goeree-Haven- hoofd, ten bate van het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. OOLTGENSPLAAT Jaarlijkse uitvoering U.D.I. De Muziekvereniging U.D.I. gaat tij dens de jaarlijkse uitvoering de donateurs verrassen met een aantal bijzonder mooie en nieuwe werken, die men het afgelopen jaar heeft ingestudeerd. Deze uitvoering wordt gehouden vrijdag 4 april a.s. om 20.00 uur (zaal open 19.30 uur) in het Verenigingsgebouw ,,'t Centrum" en staat onder leiding van de heer P. van Rutten Rzn., dirigent. Medewerking wordt ver leend door Marja van der Welle, accor deon. de week. De afvaart is tussen 10.45 en 15.45 uur, ieder uur vanaf de steiger tegenover het informatiecentrum. De rondvaart voert langs de pijlers in de twee noordelijke stroomgeulen en naar de Rog- genplaat in de Oosterschelde, een geliefd oord voor zeehonden. Tijdens de rondvaart wordt volop infor matie gegeven over de Deltawerken. De mogelijkheid bestaat om tijdens de vaar tocht een video te bekijken over het onder- waterleven in de Oosterschelde. Evenals voorgaande jaren maken ook een busrit, een film en een bezoek aan de expositieruimte deel uit van een bezoek aan het Neeltje Jans. Het werkeiland is niet met de eigen auto toegankelijk. Be zoekers kunnen de auto kwijt op een groot parkeerterrein. Dit is bereikbaar door het volgen van de ANWB-borden „Ooster- scheldewerken" op Schouwen Duiveland. Vanaf de parkeerplaats gaan bezoekers per bus van Zuid West Nederland naar Neeltje Jans. Vervoer per eigen touring car is uitsluitend mogelijk na reservering. De Delta Expo is voor bezoekers dage lijks geopend van 10.00 - 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt (inclusief rond vaart) 7,50 (kinderen van 4 t/m 9 jaar en Pas 65 houders: ƒ5,50). Voor bezoeken per touringcar bedraagt de prijs 6,00 per persoon (inclusief rondvaart). NIEUWE TONGE Het ligt in de bedoeling om D.V. 21 juni weer een rommelmarkt te organiseren. Nu wij weer midden in de schoonmaak- tijd zitten worden er weer veel oude spul len opgeruimd. Daarom vragen wij u om niet alles in de container te gooien, maar even naar iemand van de kommissie Kerkewerk te bellen en wij komen het bij u ophalen. Ook kleding, boeken en kinderspelen. Belt u even 358, 1351 of 2336. Wij rekenen op uw volle medewerking. Kommissie Kerkewerk Doodstil is het. Een vroeg voorjaars- achtige dag. Zeker nog niet warm, 4 graden boven nul, een briesje uit zee, zacht, gezeefd zonlicht. Een meeuw krijst en de zee ruist. Met ruim zestig figuranten en zeker tien ac teurs staan wij boven op 't duinplateau bij 't Noorderstrand in Ouddorp. Geluid? Geluid loopt. Camera? Camera loopt. Actie! Klap, scène zoveel. Het moment is daar, waar wij allen op wachten: het monument voorde verdronken vissers van de „Op Hoop van Zegen" waaronder ook Kniertjes zoons Barendje en Geert zal onthuld worden. Stelt u zich voor: het monument waar over een zwart kleed gedrapeerd is, op de voorgrond de prominenten: de burge meester en zijn vrouw, de redersfamilie Bos en daarom heen geschaard de zeer geachte notabelen van het plaatsje. Op de achtergrond het vissersvolk, de nabestaan den van de omgekomen zeelieden. Volgens script: de burgemeestersvrouw (Ellen Rohrman) die zich graag als be langrijk manifesteert, heeft met veel tam tam geld ingezameld bij de rijke notabelen om toch iets te doen voor deze arme vissersvrouwen, nietwaar? Met deze gelden heeft zij een fraai mo nument besteld, wat haar echtgenoot nu zal onthullen. De hypocrisie viert natuurlijk hoogtij en met schijnheilige gezichten staan wij def tig aangeklede notabelen daar, geheel in pontificaal, wij staan daar even „goed" te doen. Voor 't eerst dus feitelijk als echte acteurs, je doet alsof. Je weet, dat deze arme vissersvrouwen 100 x meer gehol pen zouden zijn met wat kleren voor de kinderen, een paar mud aardappels, een zij spek en wat kolen of turf voor het vuur. Er waren géén uitkeringen voor de we duwen, 't was in 1910 en't is nu 1986. En tóch.... soms heb ik nóg dat gevoel: dit is niet recht, als er in onze tijd een gran dioos bal georganiseerd moet worden voor de nabestaanden van de slachtoffers van een afschuwelijke aardbeving in bijv. Zuid Amerika. Maar goed, terug naar de film. Onze opdracht is: met instemming knikken, „mooi monument" prevelen, be schaafd de gehandschoende handen op elkaar om te applaudiseren. Verschillende scènes spelen zich voor onze ogen af. Jo (Renée Soutendijk) geeft Simon (Ramses Shafly) een klap, als ze zijn bedrog ontdekt, hij heeft met reder Bos onder één hoedje gespeeld en te laat spijt gekregen. „Niet bij mij, bij hem moet je wezen", zegt hij en wijst op reder Bos (Rijk de Gooyer). Na de klap holt Jo ontredderd weg, Kniertje (Kitty Cour- bois) slaat een arm om haar heen en samen dalen ze het duin af naar het strand. Keer op keer moet deze scène over, soms valt de klap vlinderlicht, soms kletst het: goed raak- Ramses Shaffy's van nature bleke wangen beginnen aan één kant aar dig bij te kleuren. Hij blikt of bloost er niet van, 't is je werk immers? Monter blijft hij tussen de scènes in, een vriendelijk mens, Ramses Shaffy. De volgende scène is zeker niet minder pittig. Na de onthulling door de burge meester zal dochter Clementine Bos een bosje tulpen neerleggen bij 't monument. Met een bleek snuitje van 't verdriet over haar verdronken, zo geliefde Barendje, staat ze daar. Ze weet nu van haar vaders bedrog en alle opgekropte woede uit zich bij deze plechtige onthulling. Ze smijt de tulpen aan haar vaders voeten op de grond en roept in diepe afkeer: „Dat je nog steeds weigert de consequenties van je eigen daden te aanvaarden! Ik haat je!" „Maar kindje toch", zegt de moeder Wil- leke vanAmmelrooy). „Ikhaatjouook, ik haat jullie allemaal." Clementine (Tamar van den Dop) holt weg. 't Is dramatisch. Aan dappere, volhardende Tamar zal het niet liggen, maar keer op keer op keer moet 't over. Andere camera-instelling, andere belichting. En die zin is zo moeilijk, zo complex, 't Kost een karrevracht tulpen, steeds weer een vers boeketje om tegen de grond te smijten. In gedachten vertaal ik het ,Je" in „u", dat zeiden kinderen tegen hun ouders in die tijd. „'t Is toch een wat modernere visie van Kniertje", zegt Guido Pieters, de hoofdregisseur. Grappige momenten blijven er. De bur gemeester (figurant de heer Jacob van Houten) trekt met een ruk het kleed weg. Het blijft hangen, heel hoog. Hilariteit, enthousiast applaus, een heisa om er weer bij te klimmen! De schattige oude dametjes met zwarte veren op, die onder doodse stilte ca mera loopt dit niet merken en verruk kelijk samen staan te keuvelen. Leen Jongewaard ging 't ze allervriendelijkst even uitleggen. Die „bezem" boven je hoofd neemt zelfs elk fluistertje op! Heer met bril zet hem tussen de scènes in even op en vergeet hem af te zetten. „Maar menéér!" Rijk de Gooyer draaide zich om en zei: „Ik vind 't een móóie bril (zilveren montuur) en die droegen ze óók in 1910!" Heel fideel. En dan de scène, waarin onze figürante- barones de Nerée tot Babberich in pure verrukking haar handen ten hemel slaat en hoog in de lucht applaudiseert! Foei, dat mag helemaal niet natuurlijk. „Applau diseert u altijd zo?" „Nee, eigenlijk niet, ooh!" Tja, ruim 60 figuranten, evenzoveel kan sen op een mislukte scène! Hoest-, nies en proestbuien, lachen op een plechtig moment. Misschien nét een goed gelukte scène naar de knoppen. Eigenlijk verbaas ik me, dat 't steeds zogoed gaat. Wel staan we op den duur ongehoord te beven en te bibberen, 't Is zo verschrikkelijk koud in die zijden blouses en dunne herenkos tuums met wind uit zee en maar 4 graden boven nul! En met drie borstrokken er onder passen die getailleerde spulletjes echt niet. Dan is 't sein: jassen aan en naar de tent beneden in 't duin met de warme kachels en de hete kofRe. En wat hebben we 't daar gezellig onder elkaar! Een grote kring deftige dames en kinderen rondom de kachel, die het doet. De andere laat het helaas afweten. Camera Obscura-heren met de hoge, bol- of strohoeden naast zich op tafel, pratend en grappend met elkaar. Ik noem er een paar: de heren Jaap Breen, Roel Drenthe, Hans Derksens, Marias Velt- huizen, Piet de Hullu, Jozef Koppenaal, Lourens Stuyt, Henk Sombogaard. De heren Smits, Pool, Peeten en Nolet. Krijn Klein, visserman. Gijs Jan Visser en Cor Treels, jonge notabele heren. Eén pik ik er weer uit. Wat vond ik de heer Pool mooi! Hij deed mij denken aan Samuel Pickwick uit de Pickwick-papers van Charles Dickens. Kostelijk, met die fraaie Brezjnev wenkbrauwen! Via de tafel met kinderen, die elkaar na deze lange koude wachtbeurten zelfs nog niet in de haren vliegen, maar braaf spel letjes doen, dwaal ik naar de tafel met vissersvrouwen. Wat is 't gezellig in die hoek, er wordt gebreid, gehaakt, gezon gen. We maken er een dolle boel van en al gauw galmen de zeemansliederen door de tent, tweestemmig. Mensen uit 1910 zou den ontsteld opgekeken hebben, ik zing als deftige dame uit volle borst mee heerlijk! m'n fraaie hoed op één oor. „Foei", zou men gezegd hebben, zeker een lichtekooi.En eerlijk gezegd ben ik in deze film vandaag al op stap met mijn OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag De maandelijkse bejaardenmiddag in „Elthato" wordt D.V. gehouden woens dag 2 april om 14.30 uur. derde man in vier weken tijd! Maar „Honi soit qui mal y pense", de spreuk van 't Engelse koningshuis: „Wee hen, die er kwaad van denken!" Een paar vissersvrouwen voer ik graag ten tonele: Leny Kleinsmit, Ria de Visser, Marijke Belt, Matty Verstraten, vrouwtje S. M. Kleyn en Susan Ouwehand met dat schitterende oud-Katwijkse kostuum met kanten keuvel en goud aan de slapen, die fraaie bef met kralen. Graag stel ik ook even de kinderfiguran ten aan u voor. Ze doen zo aandoenlijk hun best daar bij dat kouwe monument! Daar is eerst baby Eduard van Dam, vier maanden oud, die ons met grote blauwe verbaasde ogen opneemt vanuit zijn reis wiegje. Dan Maurice Breeman (ik weetje leeftijd niet, is 't 7?), vissersjongen; Anne- lot Sombogaard 12) in een crèmekleurige jurk met kanten stroken, een grote crème kanten hoed met roze linten en 't andere dametje Rosien Leydens (9) in een blauw wit gestreepte jurk met kant aan kraag en zoom, een rieten hoed met blauw lint. Beiden lang los haar. Opvallend was 't niet figurantenzusje van Rosien, die haar filmsterrenzus behoedde en koester de als een ster uit Dallas. Heel lief! Heel anders dan de Assepoes-zusjes! Friso De schrijfster van de artikelenreeks over Kniertje, Dieke Schippers-Vaarzon Morel bij het juist onthulde monument. J.l. maandag 24 maart hield de Kring Goeree en Overflakkee van de Kon. Chr. Zangersbond afd. Rotterdam, haar contactavond in het verenigingsgebouw „Dorpstienden" te Ouddorp. Deze avond stond in het teken van het lOO-jarig bestaan van de bond en de zangavond werd dan ook begonnen met het zingen van het bondslied, wat door iedereen uit volle borst werd meegezon gen. Eén in geest en streven, één in lied en leven Eén in daad en woord! En in rijk der klanken Eén om God te danken, Eén bij lofaccoord! De voorzitter W. Lokker las Psalm 8 en Koll. 3 vers 12 t/m 18 en ging voor in gebed. Hij deelde mede dan Jan Bezuijen ziek was, maar Jaap de Geus zou zijn taak overnemen. Het dameskoor „De Lofstem" uit Den Bommel, dat zich zo verheugd had op deze avond, moest afhaken, omdat één van haar leden 's middags was begraven. Hij dankte alle koren voor hun toege zegde medewerking, alsmede ds. Malie paard en de afgevaardigden van de afd. Rotterdam voor hun aanwezigheid. Dat in deze moeilijke tijd, waarin kerken worden afgebroken, een Christelijke bond 100 jaar bestaat is dus wel uniek. Deze bond heeft ook haar ups en downs gekend en had zonder Gods nabijheid nooit deze mijlpaal bereikt. Op Goeree en Overflakkee werken de Christelijke koren op een uitstekende wij ze samen. Ieder jaar houden ze hun con tactavond en bij verschillende concerten werken ze ook samen. Nadat alle koren gezongen hadden werd er een kollekte gehouden. De heer W. Lokker dankte mede namens alle aanwezigen, de dirigenten en leden van de koren voor de prachtige avond die geboden was. Samen werd gezongen: „Nu zegeviert de Zoon van God". Ds. Mahepaard sprak over het zingen als blijde boodschap in de kerk en dat het een zegen van God is als de stemmen tot lof van Hem mogen worden gebruikt, zoals Kolff (7) in matrozenpak. Maarten Hel- lemans (14) in bruin tweedkostuum met kniebroek en grote deftige pet. Als opge schoten vissersknapen noem ik graag Ma- rius Troost en Bas Temmink, die ik al talloze malen zag optreden! Voor wij nog éénmaal terugkeren op de set en de zon zakt nu langzaam tot op de horizon, is er nog enige lichte diskussie over de strenge afscheiding tussen acteurs en figuranten en dat in één tent. Moet dat nu zo? Lex Goudsmit geeft een allervrien delijkst plausibele uitleg. „Kijk", zegt hij, ,,ik strek nu even de benen en ik wil graag eens even met „gewone" mensen praten. Maar soms wil ik dat helemaal niet. Ook niet tegen mede-acteurs. Dan wil ik me even concentreren op mijn rol of mis schien zelfs even een uiltje knappen, languit met mijn benen op een stoel. En altijd zijn er dan mensen, die met van die vragen komen: „Vertel eens even mijn heer Goudsmit, hoe is 't om acteur te zijn, hoe was 't om Tevje te spelen, hoe vindt u deze film?" U niet en u niet, in Goede reede ziet men ons gelukkig al als gewone mensen, maar 't gebeurt." Iedereen snapt het. Een prima man. Lex Goudsmit en een heel gezellig causeur. Als de zon in zee zinkt, 't monument eindelijk naar genoegen onthuld is, nemen we klappertandend afscheid van de set. We spoeden ons allen naar de kleedruimte in Goedereede, op 't hoekje van de Markt, in 't huis van Dobbelstein. Gezellig keu velend, stoel aan stoel, man, vrouw, man, vrouw. Langzaam worden wij ontta keld", het grote onderbroekenfeest. Hoe den af, befjes, handschoentjes, broches inleveren. Duizend haakjes en knoopjes worden losgepeuterd, de rijglaarsjes, de mannenboordjes. En zie, dit is dan toch 1986. De metamorfose tot de spijker broek en trui is groot, maar in 1910 had dit onderbroeken- en onderjurkenfestijn zon der enige gêne tot de volstrekte onmoge lijkheden behoord. En 't is zo gezellig! 't Was een lange dag vanaf vanmorgen zeven uur daar al zitten voor de spiegel, bij de mannen pardoes 't haar eraf, wij 't haar omhoog, de hoeden vastgeprikt met steekspelden. Wat rest mij nu nog? U heeft nog enkele taferelen te goed, o.a. de aankondiging van de ramp en de boerenbruiloft. Morgen ga ik naar Yerseke, u weet, de haven- scènes worden daar gespeeld, omdat Goedereede geen zeegaande haven meer heeft. De „Op Hoop van Zegen" is nu daar. De storm en 't hoge water nam reeds tonnen en andere requisieten mee! Ik besluit met een kleine modeshow en een hulde aan de mannen, die zo snel dit monument realiseerden. Modeshow van notabele dames: Betty Hameeteman: zwarte zijden rok, zwart-witte kanten blouse, zwarte hoed met oud-roze bloemen. Tine Bos: lindegroene changeant zijden japon met oud-roze tressen; lindegroene hoed met bruin-fluwelen band, crème bloemen. Margreet KolfT: beige getailleerd pak; hoek met kant en bloemen. Maria Stumpé: paars fluwelen pakje met zwarte tressen; grijze hoed met grijs ge plooide band. Walda van Dyk: paars-grijs kostuum, heel fijn gestreept; paars fluwelen hoed met struisveren in de band. Erica Groenendijk: donkerpaars kostuum, crème kanten befje, kanten kraag, mate- lothoedje. Dagverblijf D'n Duyt organiseert, in samenwerking met de Verenigde Spaar bank, op woensdag 2 april een sport- en speldag, waaraan ook door de dagver blijven uit Spijkenisse en Strijen wordt deelgenomen. Iedereen is vanaf 10 uur van harte wel kom in de sporthal van Middelhamis. Toeschouwers hoeven zich zeker niet te vervelen, want op deze dag zal de Ver enigde Spaarbank ook diverse aktiviteiten organiseren voor hen. Zo zal er o.a. een groot luchtkussen zijn en nog vele andere spelletjes. De dag zal afgesloten worden met een gezamelijk eindspel, dus met deelnemers en towschouwers, om 14.45 uur. Omdat deze sportdag in de paasvakantie valt, nodigen we vooral ook de kinderen uit om de deelnemers aan deze sportdag aan te moedigen en deel te nemen aan de spelletjes die georganiseerd worden door de Verenigde Spaarbank. MELISSANT Op zondag 30 maart 1986 zal in de Gereformeerde Kerk te Melissant een paasdienst worden gehouden. Aan deze dienst werken mee ds. A. S. Rienstra van Harderwijk, de Cantorij van de Ned. Hervormde Exodus Gemeente te Sommelsdijk; Sjaak Melissant, organist en Hennieta Kleijnenberg, deklamatie. De aanvang is 17.00 uur. koning David deed. 't Past ons Hem te danken, in verheven klanken; Hij be schaamt ons niet! Prijst saam de Heer, maakt groot Zijn eer, door uw lied, door heel uw leven. Moge God dat geven, zo besloot de heer Lokker die de avond daarop met dank gebed besloot. De deelnemende koren waren: Chr. Gem. koor „Hart en Stem", Ouddorp; Chr. Gem. zangver. „Sursum Corda", Dirksland; Chr. Gem. zangver. „Vaya Con Dios", Melissant; Chr. Gem. zang ver. „Middelharnis", Middelhamis; Cl^. Gem. zangver. „Jubilate", Ooltgensplaat; Chr. Gem. zangver. „Soli Deo Gloria", Stad aan 't Haringvliet; Chr. Flakkees Mannenkoor, Middelharnis; Chr. Gem. zangver. „Soli Deo Gloria", Stellendam; Chr. Gem. zangver. „Com nu met Sangh", Oude Tonge. Pia Obdeyn-Lissone: donkerblauwe serge rok, grijs gestreept jasje, fluwelen cein tuur; donkerblauwe hoed met geplooid blauwzijden lint. Marja Koppenaal: crème shantung zij den japon met kanten stroken, crème kanten hoed met zachtrode fluwelen band, crème bloemen. Mevr. M. Hoogenboom: lichtbruin ge tailleerd wandelkostuum, sportief bruin hoedje. Mevr. G. Mastik: zwarte zijden rok, zwart kanten jasje, zwart geplooid hoedje. Mevr. G. van der Wind: zwart kostuum met grijs krijtstreepje; zwarte cape met kraaltjes (gitten); witte kanten jabot; zwart hoedje met veertjes. Pepita Eykman, baronesse de Nerée tot Babberich: zwarte vilten rok, zwart zij den jasje, witte kanten kraag, zwarte hoed met veren pluim. O ja, en Dieke Schippers-Vaarzon Morel: grijze vilten rok, crème zijden blouse met zwarte kant, crème kanten jabot; crème hoed met uitdagende zwarte verenpluim. Dit alles om u eens even te laten zien wat er allemaal uit ,,de oude doos" kwam.mét rijglaarsjes in alle maten, kanten hand schoenen en mitaines (zonder vingertjes), broches, camées, zijden onderrokken, kleine tasjes. Ongelofelijk. Film schept een illusie. Misschien zijn wij maar enkele seconden in beeld. Niets wordt echter aan 't toeval overgelaten, de illusie moet „echt" zijn. Nogmaals mijn grote bewon dering voor Jany Hubar, Tanje en Mo nique, die dit geheel ons allen aankleedden! Petje af, meisjes. Tot slot: 't monument, 't Hoort welbij dit item. De kunstenaar is de heer Kortekaas uit Scheveningen. Het geheel ontstond onder supervisie van Dick Schillemans, de art-director. De sokkel werd gemaakt van watervast triplex, bestreken met cement. Hierop werd de koperen plaat met namen aangebracht. Het beeldje een vissersvrouw, een kind behoedend werd gegoten van gips (hol), bedekt met kaasdoek, bestreken met menie, afgedekt met patiné in brons, op gebouwd in relief onder leiding van de heer Goedemans. Dit hele proces ge schiedde onder de handen van Willem Opdam, decorateur timmerman-meester. Kees Schavenmaker, requisiteur, Jaap Volkers, meesterschilder decorateur, Or lando Garcia, decorateur. Mijn oprechte bewondering en een bos tulpen voor jullie, jongens! Als finishing touch voor mijn stuk staat Jany Hubar op de stoep van 't verkleed- huis met haar armen ten hemel: één figu rant heeft zijn kleren (nog) niet ingeleverd met gouden horlogeketting en wandelstok met zilveren knop. „Oh, iek zal dat manne, iek zal hem pakkènne!" Je blijft lachen. Jany nu niet helemaal, geloven wij. „Jany, hij komt heus wel boven water hoor, 't is een échte notabel!" troosten wij. Heus Jany, blijf lachen, altijd kop óp! Film is leuk en 't leven nog altijd de moeite waard, toch? Dieke Schippers-Vaarzon Morel Rondom Kniertje

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13