EHAIiDEfi-flIEUWa ANWB komt met aktie „Zicht op lichfin Middelharnis Ds. A. v.d. Waal nam afscheid van Geref. Kerk Middelharnis Schaakclub „Zwarte Pion'' Klaas Jan Mulder Tweede Paasdag in Laurenskerk Inentingen 1986 Jans Groenendijk Autoverlichting is zelden helemaal in orde Sukses Ouddorpse schutters bij landelijke postwedstrijd Jongereriontmoetingsdag HGJB - Schoonhoven No. 5483 Dankwoord Van 1 april tot en met 3 april a.s. in Middelharnis; op de Parkeerplaats Beneden Zandpad „bij de HEMA". TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen [ZH VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWBRVEtT 55 - G.F.CallenbachB.ir.—Nijkerk 2e Blad DINSDAG 25 MAART 1986 Ds. A. v.d. Waal te Middelharnis,, de tot dan nog enige Gereformeerde predikant op ons eiland, heeft zondagmiddag van zijn Middelharnisse gemeente afscheid genomen i.v.m. zijn benoeming per 1 april tot ziekenhuispredikant van het Bleulandziekenhuis te Gouda. In zijn afscheidsverkondiging, die ook door velen van buiten werd beluisterd, sloot ds. v.d. Waal zich aan bij de tekstwoorden uit Johannes 2031; geen bewust gekozen gelegenheidstekst, maar het gedeelte waarover toch zou worden gepreekt nadat het Johannes evangelie gedurende langere tijd met de gemeente was behandeld. „Johannes zei heel exact wat ook mijn bedoeling in uw midden is geweest", legde ds. de gemeente voor. „....opdat gij gelooft, dat Jezus is de Christus, de Zoon van God en opdat gij, gelovende, het leven hebt in Zijn Naam" waren Johannes' woorden waarbij ds. v.d. Waal zich aansloot; ,,het was ook mijn streven onder u, maar het stak niet alleen achter mijn bezig zijn maar achter alle werk dat in en door de kerk is gebeurd", zo waakte ds. ervoor om zich op enige ver dienste te beroemen. In zijn verkondiging legde hij uit dat het in de tekst vooral gaat om het laatste gedeelte, „opdat de mens het leven heb- be" waarbij hij erop wees dat de Bijbel hoge kwaliteitseisen stelt aan het leven, eisen aan liefde, aan vrijheid en gerechtig heid, waarbij ds. constateerde dat de kerk soms teveel blijft steken in de eerste regels van de tekst om te verzanden in discussies met de Joden en met allen die met de Zoon van God niet ,,uit de voeten" kunnen. Waarschuwend beschouwde de schei dende predikant dat het ten diepste om het laatste gedeelte van de tekst gaat, het leven, waarom het ook Jezus was gegaan waarom Hij blinden ziende-, de doven horende maakte. „De weg die Hij ging bleek een weg waarlangs alles en iedereen tot leven, nieuw leven kwam", beschouw de ds. v.d. Waal, wijzend op de vele tekenen, levenstekenen die Jezus op Zijn weg voortdurend had gedaan en had op gericht, tot en met de meest aangrijpende tekenen die op Goede Vrijdag en Pasen worden herdacht, het kruis en het ge opende graf, tekenen die moesten laten weten dat zelfs de dood niet het laatste woord heeft. Nadien hebben velen zich laten inspi reren door de geest van deze Jezus en steeds zullen er tekenen zijn, voor allen, ook voor hen die overweldigd dreigen te worden door onvrede, door ongerechtig heid, door haat, ja zelfs door de dood. Levenstekenen, ieder heeft ze nodig en ze zijn er!" zo beval ds. aan. „D aar was het ons om te doen en daar zal het om te doen blijven, in alle kerken", zo rondde hij de overdenking af: ,,....op bui tenstaanders komt geloven in Jezus, het zich vastklampen aan Hem over als iets kinderachtigs, als een noodgreep; God zegene die greep en we mogen ervan over tuigd zijn dat Hij dat doet, nu, overal en altijd". Nadat ds. v.d. Waal de dienst besloten had en het uitspreken van de zegen door de gemeente met een gezongen „Amen" was beantwoord volgden nog enkele toe spraken en de aanbieding aan ds. en mevr. v.d. Waal van enkele geschenken. Namens de Classis werd een afscheids woord gesproken door ds. v.d. Kooy van Rockanje. Na een reeks functies te hebben genoemd die ds. v.d. Waal ,,met veel plezier" in classicaal verband heeft behartigd stelde ds. vast dat ds. v.d. Waal „op een heel bijzondere manier" aan wezig was geweest; wanneer hij op de classisvergaderingen sprak was dat schep pend in de chaos". Ds. v.d. Kooy sprak ook als collega en vriend, ds. en mevr. v.d. Waal dankend voor alle ontvangen harte lijkheid en spontaniteit. Daarbij sloot ds. Carstens, predikant van de Exodus gemeente zich gaarne aan. In goede-, maar ook heel bijzonder in kwade dagen had hij van ds. v.d. Waal veel steun en vriendschap ervaren. Het deed ds. Carstens, die overigens zelf op Ie Pinksterdag, na eveneens een 6-jarige ambtsperiode in Middelharnis afscheid neemt, bijzonder deugd dat tussen beide kerken, de Exodus gemeente en de Geref Kerk het samen op weg" gestalte heeft gekregen en tot o.a. kanselruil heeft ge leid. Hij dankte ds. v.d. Waal ervoor te heb ben mee-overwogen en te hebben mee gedacht en ook te hebben gepleit voor behoedzaamheid. Ds. Carstens wenste zijn scheidende collega zegen toe op zijn nieuwe werk; mensen hebben -mensen nodig en straks zullen mensen in het ziekenhuis in Gouda blij zijn als een mens als ds. v.d. Waal hen opzoekt en samen met hen zoekt naar een weg en een uit weg". Nadat door dhr. W. Verheul was ge sproken namens de particuliere Synode Zuid Holland Zuid, waarin dhr. Verheul met waardering terugzag op het vele werk dat ds. v.d. Waal ook in dat verband heeft verricht, en nadat kinderen ds. en mevr. v.d. Waal namens de kinder-nevendienst een cadeau hadden aangeboden was, na mens de gemeente, het woord aan de prae- ses van de kerkeraad, Zr. van Kempen. ,,U hebt de ploeg van Zijn Woord mogen besturen en bij de wende gekomen ziet de ploeger om of de voren recht getrokken zijn", zo illustreerde mevr. van Kempen het door ds. v.d. Waal gedane ambtswerk. Zij waardeerde het bijzonder dat ds. de gemeente daarbij had betrokken en haar had geïnspireerd, de kiempjes die rust gevend die ze nodig hadden, voorkomend ze te beschadigen: ,,het was een feest u in ons midden te hebben", liet zr. van Kem pen de scheidende predikant weten. ,,U gaf het beste wat u had, liefde, u was er, nederig en toch als een groot MENS, zoals de Schepper ons bedoeld heeft". Met waardering sprak mevr. van Kempen over de rol van mevr. v.d. Waal, betrok ken als zij was bij het wel en wee van de gemeente en zorgend dat haar echtgenoot thuis een rustpunt vond. ,,Wees Gode bevolen Die ook in dezen alle lof, eer en dankzegging toekomt", besloot ze na ds. en mevr. een prachtige aquarel plus een fraaie ruiker bloemen te hebben aangeboden. Op haar verzoek zong de gemeente ds. en mevr. aan het eind van de dienst Gezang 456 toe: Ze gen hen Algoede...." Wederkerig sprak ds. v.d. Waal een dankwoordjegens allen die het hem moge lijk en aangenaam hadden gemaakt als predikant te kunnen functioneren. Hij sprak daarbij ook een persoonlijk dank- op de landelijke postwedstrijd die ge organiseerd werd door de s.v. COM. Groningen en Drente zijn zeer goede resultaten behaald door Ouddorpse schut ters. De deelnemers, meer dan 500 schutters kwamen dit keer van 38 verschillende verenigingen uit heel het land. Het geweerkorps van Ouddorp in de Hoofdklasse behaalde de eerste prijs, maar ook in de lagere klassen waren er eerste plaatsen, want zowel bij geweer als pistool waren de eerste prijzen in de C.klasse voor het Ouddorpse Raak de Roos. Verdere individuele uitslagen Geweer: H klasse: 4e K. Akershoek 6e A. v.d. Bok A. klasse: 6e M. Meijer 7e Joh. Meijer C. klasse: 4e K. Grinwis E. klasse: 2e E. de Jong 3e E. de Jong jr Pistool: A klasse: 2e C. Roon B. klasse: 2e J. Pikaart 3e J. ten Brinke waren: 588 pnt. 584 pnt. 570 pnt. 570 pnt. 555 pnt. 546 pnt. 537 pnt. 543 pnt. 537 pnt. 534 pnt. Op D.V. Tweede Paasdag 31 maart zal de bekende organist Klaas Jan Mulder een orgelconcert geven in de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam. Het concert begint om 20.15 uur. Het programma bestaat uit werken van o.a. Johann Sebastian Bach (Toccata in F-dur), Dietrich Buxtehude, de voor malige Laurenskerk-organist Hendrik de Vries (Postludium over ,,0p bergen en in dalen"), Norman Cocker en Franz Liszt (Preludium en Fuga over de naam BACH). Er is tot driemaal toe samenzang van Paasliederen. Klaas Jan Mulder be sluit het concert met een eigen improvi satie. In verband met de te verwachten grote belangstelling is de kerk al een uur voor aanvang open. De toegangsprijs is 6,t/m 12 jaar ƒ4,- OOSTFLAKKEE DTP voor kinderen geboren in 1977 en 1982; RUBELLA voor meisjes geboren in 1975. te Ooltgensplaat op woensdag 2 april 1986 van 15.30-16.15 uur te Den Bommel, op dinsdag 8 april 1986 van 15.30- 16.15 uur te Oude Tonge, op woensdag, 16 april 1986 van 13.30- 15.00 uur te Achthuizen, op donderdag, 16 april 1986 van 16.00- 16.30 uur Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 woord tot o.a. de kosteres,tante Bep" en de organist, en zeker ook de kerkeraad die door een goede teamgeest wordt geken merkt. ,,We hebben ons in Middelharnis vanaf de eerste dag thuisgevoeld en we hebben getracht te doen wat onze taak was, het Woord aan het woord te laten. Indien dat gelukt is stemt dat ons tot grote dankbaar heid en het spijt ons oprecht als we voor anderen een sta in de weg waren. God, genadig en barmhartig, wil met ons mee trekken. Hij zij en blijve met ons allen", zo besloot ds. v.d. Waal de dienst en daar mee zijn Middelharnisse ambtsperiode. De ANWB moet na vele jaren intensieve controle op de autoverlichting nog altijd constateren dat het met de kwaliteit van deze uiterst belangrijke voorziening zeer droevig is gesteld. De Bond heeft in de afgelopen 24 jaar reeds van bijna 3/4 miljoen auto's tijdens de verlichtingsakties de kop lampen afgesteld. Tezamen met de afstellingen binnen het kader van de technokeuringen en WW-stations heeft de Bond al bij ruim 2,8 miljoen auto's de verlichting gecontroleerd en gecorrigeerd. Naar aanleiding van de slechte resul taten van deze controles en door de vele aanvragen van gemeenten en van auto mobilisten is de ANWB van mening dat, in het belang van de verkeersveiligheid, de aktie „ZICHT OP LICHT" ook dit jaar moet worden herhaald. Het afgelopen jaar 1985 werden met twee technomobielen 67 plaatsen in het land bezocht. In al deze plaatsen werd een verlichtingsaktie gehouden. Bij de akties werd de verlichting gecon troleerd van 27.173 auto's. Van de 54.346 koplampen moest ruim 90% worden af gesteld volgens de wettelijke voorschrif ten en bij 4051 auto's moesten kleine reparaties aan de overige verlichting wor den verricht. Verder moesten 5947 kop lampen worden losgenomen om de gloei lampen op de juiste wijze te monteren omdat deze verkeerd bleken te zijn ge monteerd. In vele gevallen werd geadvi seerd nieuwe koplampreflectoren te laten Ons tiental moest vrijdag 14 maart de strijd aanbinden tegen Spijkenisse II, de koploper in de 2e klasse van de R.S.B. competitie. Er werd aan alle borden fel gestreden en het resultaat mocht er zijn nl.l. 5-5. Dit was voldoende om het 2e klasserschap te behouden. Er werd bij een stand 2-2 afgebroken en de resterende zes partijen werden remise gegeven. Als deze partijen waren uitgespeeld, hadden we de wedstrijd waarschijnlijk nog gewonnen. In de onderlinge competitie is er een felle strijd tussen M. Verolme en G. de Jager. Vooral laatstgenoemde is in bijzonder goede vorm en nog steeds ongeslagen. aanbrengen omdat de gemonteerde reflec toren teveel door roest waren aangetast als gevolg waarvan de lichtopbrengst on voldoende was. Tevens kan iedere automobilist advies krijgen t.a.v. autoverlichting, ANWB- keuringen en inlichtingen over de vanaf 1 juli verplichte autokeuring. Ook is het ANWB-handboek 1986 gratis af te halen in de Technomobiel. De ANWB beoogt met deze aktie de automobilisten en ook motorrijders te overtuigen van het grote belang van een goede verlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Voor al tijdens slechte weersomstandigheden in de herfst en winter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk gezien te worden. Gebleken is dat veel aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan gebreken aan/of onjuist gebruik van de verlichting. Verolme heeft 833 pnt. en de Jager 826 pnt., een te verwaarlozen verschil. Met nog 4 ronden te gaan kan het zeer span nend worden! De uitslagen van de laatste ronde zijn: J. Boeter - P. Lesuisafg. N. van Bracht - Ad. Visser0-1 G. de Jager - C. Poortvliet1-0 J. Noordijk - A. Verhage1-0 Joh. du Pree - M. VerolmeVi - Vi T.C. vanProoijen-E. Verbeek .Vi- Vi C. J. Smit - W. I. PeemanVi-Vi W. Tieleman - W. Markwat0-1 Ant. Visser - C. Vis1-0 M. L. v.d. Waal-C. Groenendijk.1 - O Uitgespeelde afgebroken partijen: W. I. Peeman - Joh. du Pree .Vi - Vi T.C. vanProoijen-Ant. Visser 1 - O C. Vis - C. Groenendijk1-0 M. L. v.d. Waal-W. I. Peeman O - 1 M. L. v.d. Waal - E. Verbeek 1 - O Eén van de teams die geheel gratis de auto controleert zal worden gestatio neerd: De Technomobiel is geopend op: dinsdagvan 10.00 - 19.00 uur woensdagvan 09.00 - 19.00 uur donderdagvan 09.00 - 19.00 uur Tracht tijdig aanwezig te zijn!! Het laatste uur van de opening is meestal bestemd voor de afwerking van wach tenden. Het Prov. Centrum van de HGJB in Zuid-Holland organiseert op D.V. 31 maart (Tweede Paasdag) de jaarlijkse jongerenontmoetingsdag. Het thema is: VERGEET MIJ NIET. Dit jaar een totaal-programma van 14.30 uur tot ong. 21.00 uur in „De Hoeksteen" in Schoonhoven (hoek Rot- terdamseweg - Alb. Schweitzerlaan). Op het programma staat samen zingen, luisteren naar de gospel groep Asaf en naar de soüst Joop Koens, bijbelstudie, informatie over allerlei werk, dat gedaan wordt ten dienste van mensen die (dreigen) vergeten (te) worden èn volop gelegenheid voor ontmoeting! De toegang is 7,50! Er moet zelf brood meegebracht worden! Voor meer informatie (o.a. folders): Prov. Centrum HGJB in Zuid-Holland, tel. 01823 - 3990. beëdigd taxateur 01870-3477 M ^♦♦^^.^♦♦♦if J^#.**»»*»*»#* J^********»¥**¥¥**¥**»*»»»»***»*** Fenayod san den Oever Hij moest wachten hier en wachten daar, hij popelde. Zijn geduld raakte op. Maar hij bleef naar buiten kalm. Eindelijk mocht hij binnen komen. En hij deed zijn woord, anders, heel anders, dan zijn oorspronkelijk plan, maar hij haperde niet en ze begrepen hem. Ik kom uit Rio met uw eigen wagen. Zo, dat is een hele reis. Ja, hij had de haring zien lossen en was geschrokken, wat een rommel; wrak, ziek, kapot goed. Dat kon veel beter en daar kwam hij over praten. De heren gingen verzitten. Hoe bedoelde hij dat? Die haring moest anders verpakt, beter gekaakt en gepekeld worden. Dat was ook geen wonder. Men had die haring aan de wal van ingewanden ontdaan. Wij doen dat meteen op zee, zo-uit-het-nat, zo-in-het-vat. Nou, dan bloedt die haring levend leeg, dat is beter. En als het, zoals hij wilde, gebeurde, kleiner verpakt en meer verzorgd, werd hier veel werk bespaard, de vis kon direkt verder verwerkt worden. Zó leverden zij altijd het produkt af Eén van de heren vroeg: Wie bedoelt u met „zij"? De Hollanders, de Vlaardingers. Bent u dan geen Engelsman? Hij kleurde. Daar had hij eens naar verlangd, zo zijn Engels te spreken, dat men hem niet van een Brit kon onderscheiden. Hij boog een tikje en zei: Ik ben in m'n hart een Hollander gebleven. En hij vertelde een Vlaardingse vissersjongen te zijn, die de wereld had rondgezworven op zoek naar een schip, maar nooit vergeet waar hij vandaan komt, om zijn stad en om zijn kind. Zijn enthousiasme prikkelde de ontvlambare Brazi lianen. Zij hadden ook wel bezwaren tegen de af levering. De haring kwam meestal te laat en was matig verzorgd. Maar de Hollanders konden het hele jaar niet doorleveren en ze waren meestal duurder. En ik zeg: al die bezwaren kunnen voorkomen worden. Holland kan ook doorleveren. Geef mij een kans. Ze glimlachten. Hoe dan? Denkt u, dat de Engelse exporteurs u niet zullen boycotten? Hij schrok van die vraag en dacht na. Toen zei hij: Neen. Hij wist een mogelijkheid. Maar welke prijzen dan? Ja, dat was op dit ogenblik niet te zeggen. Zeker niet duurder dan de Britten. Ze zouden bijvoorbeeld kunnen afspreken, dat hij, zodra hij iets zeggen kon, de prijs telegrafisch opgaf Ze keken elkaar aan en glimlachten weer. Dat alles overviel hen. Ze moesten er over nadenken. Hij moest maar eens terugkomen. Wanneer? Morgen bijvoorbeeld. Goed, heren. Hij ging staan en wilde vertrekken, maar één der heren drukte hem in zijn stoel neer. Hollander, zei hij, ik weet iets beters. Wij zoeken een man, die hier de hele visafdeling leidt, die er verstand van heeft, bovendien iemand die het met hart en ziel doet. Kom hier. We bieden u een kontrakt voor vijfjaar tegen honderd dollar per week. Hij trilde. Hij rekende: wat een aanbieding! Het streelde zijn eergevoel. Hij kon zich in korte tijd rijk verdienen. Hij dacht: maar niet direct beslissen, eerst kalm overwegen. Hij zei: Denkt u over mijn plan, dan doe ik het over het uwe, heren. Tot morgen. En weg ging hij, uitgeleide gedaan, langs de portieren van-een-fooi, door een open deur, naar buiten. Monte video in, hier eens kijken, daar eens kijken, overal denken, denken. Tot hij eindelijk strandde in een hotelletje. Hij at, hij dronk, hij haalde zijn schrijf papieren weer voor de dag. De brief aan Albertien rolde uit de blocnoot Hij dacht: meid, was jij er maar, dan kon je me raden. Al wist hij maar dat ze met hem wilde trouwen. Hij verlangde op dit ogenblik intens naar haar. Maar hij moest besHssen. Hij maakte zijn plannen. Ja, natuurlijk zouden de Britten hem tegenwerken. Hij moest hen vóór zijn. Meteen dacht hij aan zijn makker James Mitchel. James viste ook altijd aan de westkust in de winter. Hem zou hij voorstellen de eerste vangsten tegen een vaste prijs te leveren. James wilde wel helpen. Er zat ook voor hem veel aantrekkelijks in. Ja, ja. Dat kon maar één keer. Eén keer was ook maar nodig. De haring zou naar Vlaardingen gaan en hij zou zeggen: zien jullie dat het kan? En als d'n heer het nog niet geloven wilde, zou hij zeggen: Thomas, geef me uw schippers mee en ik zal het hun tonen. Dat was misschien niet verstandig, anderen de kunst leren. En in Vlaardingen zouden ze die westkustharing over pakken in prima eiken zestientjes, die niet breken of leeglopen kunnen en de vaatjes zouden als pulletjes hier voor de dag komen. Daarover moest hij d'n heer schrijven. Het vragen wat de zestientjes „deden". En hij kon morgen zeggen: heren, ik aanvaard uw aanbod, ik blijf hier en verdien me gauw rijk. Dan kom ik als gezeten man in Holland terug. Grijp toch de kansen, wilde hij d'n heer schrijven. Nu wist hij zelf niet welke. Hij wist wel: ik waag veel, ontzettend veel. Al zijn geld zou hij kunnen verspelen. Het kón. Hij rekende op wat anders, op winst, 's Avonds dwaalde hij door Montevideo. Licht, warm te, vrouwen.... Hij ging maar gauw naar het hotel terug en tot middernacht zat hij brieven te schrijven. Aan James Mitchel, aan d'n heer. Ook begon hij aan het antwoord voor Willem. Niets maakte hij af niets zou hij ver zenden. Morgen, morgen, misschien. De andere morgen waren er geen fooien nodig om bij de heren te komen. Er werd op hem gerekend. En wat of hij er van gedacht had? Waarvan? Om hier te blijven en een kontrakt te nemen. Hij keek de heren aan. Hij dacht aan zijn moeder op dit ogenblik, hoe schrander ze was en nooit iemand bot afstootte. Hij was een kind van haar, meer nog dan van zijn vader, besefte hij. Dat voelde hij nu, duizenden mijlen van haar gescheiden. Ik ben een jongen van dat zwakke wijvie in Vlaardingen met die ogen, glinsterend als stukjes anthraciet. Zij antwoordde in hem. Ik had zo gedacht: Uw aanbod sla ik niet af, maar u moet me eerst leren kennen en vertro"wen in mij krijgen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5