Dordrecht en Achthuizen winnen districts EHBO-wedstrijd te Poeldijk ECONOMIE: Verkiezingsuitslagen Goedereede 1982-1986 in procenten Slagerij MEUER j Prediicbeurten Ongetwijfeld J. C. van Floresteijn „Ik Stond daar maar" Sport- en speldag Schooljeugd deed E.H.B.O. examen dikbilvaars Vooruitgang maar nog geen einde van de crisis DUr3Dl6 in alle modekleuren: Sportvisserij op retour Voor de Paasdagen maken wij echte BOerBlipaté Ouderwetse, droge ham, 6 mnd. oud Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 25 MAART 1986 De KNB voor EHBO afd. Poel dijk viert dit jaar feest, ze staan stil bij het feit dat 50 jaar geleden de vereniging werd opgericht. Vooruit lopend op latere festiviteiten or ganiseerde men zaterdag in het ge bouw „De Leuningtjes" de districts wedstrijden van de KNB voor EHBO Zuid Holland. Het bestuur trad als mede-organisator op. Het afd. bestuur had geen gemakkelijke taak deze dag, een aantal vrijwil ligers waren dagenlang in touw om alles zo goed mogelijk rond te krij gen. En daar kwam heel wat voor kijken, aldus de voorzitter van de afd. Poeldijk. „Natuurlijk is het een hele eer om aan gewezen te worden als gastheer, vaak wordt het wel gekoppeld aan een jubi leum. Er komt wel meer kijken dan voor de zogenaamde Rayonwedstrijden, die we regelmatig onder onze hoede nemen. Dit keer is het allemaal veel officiëler". Niet temin liep het hele gebeuren als een trein. Acht ploegen afkomstig uit de vier Rayons binnen het district Zuid-Holland stonden aangetreden om eikaars krach ten te meten bij de eerste hulp verlening. Zij waren bij de afzonderlijke Rayonwed strijden als de beste ploegen uit de bus gekomen. Het regionale rayon Rotterdam werd vertegenwoordigd door de afdeling Acht huizen en Dordrecht. Er werd in twee boxen gespeeld welke elk een afzonderlijk ongeval kregen voor geschoteld. Verantwoordelijk hiervoor was de LotusstudiekringWestland". Zij voerden de aanwe2,igen mee naar: In box A een voetbalwedstrijd: Poeldijk- Wateringen, waarbij het volgende gebeur de: Een van de spelers schiet een bal, de keeper komt wat ver zijn doel uit, en krijgt daarbij niet de bal maar een trap in de buikstreek van zijn tegenspeler, (inwen dige bloeding in de buikholte met een opkomende shock). De verzorger van het elftal snelt haastig toe, en komt daarbij hardhandig ten val. (gesloten knieschijfbreuk). Beiden worden het veld afgedragen, en naar de kleedkamer gebracht. Waar de dienstdoende EHBO-ers de eerste hulp verlenen. In box B een doe het zelf klusje in „De Leuningjes". Enkele schilders witten het plafond in een van de zalen. Doordat de stelling niet goed was neergezet is de plank daartussen gaan glijden. Dhr. de Vries, die al boven stond kon zich niet meer vast grijpen omdat hij zijn handen vol had. Hij komt hardhandig met zijn gezicht op de vloer terecht, (bewusteloos met schedel- basisbreuk). Dhr. Jansen die juist op de derde trede stond om naar boven te gaan kreeg tijdens de val de plank met een flinke klap op zijn linker enkel, (gesloten enkelbreuk). Al met al genoeg werk aan de winkel voor de ploegen. Het vereiste dan ook heel wat improvisatietalent om de slachtoffers de juist nodige Eerste Hulp te geven. Nadat de jury de punten had verdeeld, bleek dat de twee deelnemende ploegen welke het Rayon Rotterdam vertegen woordigden als winnaars uit de bus kwa men. De ploeg van Dordrecht was het sterkst en behaalde wat meer punten en kwam daardoor in het bezit van de wisselbeker. Dhr. Verkerk, voorzitter van het district Zuid Holland reikte de prijzen uit, daar bij geassisteerd door dhr. van Koppen, hoofdbestuurslid KNB. De ploegen van Dordrecht en Acht huizen zullen het district Zuid-Holland op 24 mei 1986 vertegenwoordigen op de landelijke wedstrijd welke te 's Hertogen- bosch zal worden gehouden. Namens het district Zuid-Holland wordt hun veel suc ces toegewenst om Zuid Holland op waar dige wijze te vertegenwoordigen. De uitslag was: BOX A ploeg leiding max. te behalen punten.150 50 Achthuizen113 34 Gouda98 31 Wateringen95 32 Leiden87 24 BOX B ploeg leiding max. te behalen punten.150 50 Dordrecht129 46 Reeuwijk111 38 Rijpwetering107 36 Schipluiden101 35 Op de districtwedstrijd van de Kon. N ed. Ver. voor EHBO Zuid Holland gehouden op zaterdag 15 maart te Hoogvliet wist de afd. Ouddorp een eervolle vierde plaats te behalen. Daar deze groep voor de eerste keer uitkwam op een districtwedstrijd mag het resultaat zeer zeker gezien worden als een succes. „Ik liep gezellig met mijn moeder te winkelen. Plotseling zag ik een oploopje. Een groep mensen stond bij elkaar ge dromd. Als een magneet werd ik naar de plek getrokken. Op de grond lag een mevrouw, akelig grauw en stil. Niemand deed iets, ik ook niet. Ik stond daar maar. Die mevrouw is naar het ziekenhuis ge bracht. Daar is ze overleden aan een hart stilstand. Een jonge vrouw van 45 jaar, moeder van drie kinderen. Afschuwelijk vind ik het dat ik daar alleen maar stond en niets heb gedaan. Nu weet ik dat ik haar had kunnen helpen, ja, misschien zelfs redden, maar toen wist ik niet hoe". Dit is het trieste verhaal van een jong meisje. Ieder uur overlijden in ons land twee mensen aan de gevolgen van een acuut hartinfarct. Fatale ritmestoornissen zijn de oorzaak. Veelal kijken omstanders machteloos toe. Wanneer de arts of am bulance is gewaarschuwd verstrijken nog vaak kostbare minuten. Minuten waarin levensreddende hulp geboden moet wor den, want elke seconde telt! Bij een levensbedreigende situatie als een hartstilstand komt het aan op snelle en goed eeerste hulp. Hartmassage en mond- op-mond beademing reanimatie is dan de enige, échte eerste hulp. Reanimeren kan iedereen vanaf 14, 15 jaar leren. Zo'n 450.000 Nederlanders volgden al een reanimatiecursus, die ge middeld twee avonden duurt. Door het gehele land, in 320 plaatsen, worden cur sussen gegeven. Wilt u weten of er in uw woonplaats ook zo'n cursus is? Stuur dan Hoewel de economische situatie in de Europese Gemeenschap in de loop van dit jaar zal verbeteren betekent dit echter nog niet het einde van de crisis. Dit blijkt uit de laatste voorspellingen voor 1986 van de Europese Commissie. De inflatie zal ver der teruglopen van 5,8% van de Europese Commissie. De inflatie zal verder terug lopen van 5,8% vorigjaar tot 4% dit jaar zegt de Commissie en de economische groei zal stijgen van 2,2% tot 2,8%. En voor de eerste keer in tien jaar tijd zal de werkloosheid dalen maar die daling is zo klein nl. 0,3% dat ze nauwelijks van in vloed genoemd kan worden. Maar over dit, iets vrolijker, toekomstbeeld, hangen een paar donkere wolken die elk soort toekomst voorspellen tot puur koffiedik kijken kunnen maken. Dat zijn namelijk de prijs van de aardolie en de koers van de dollar. De invloed van de olieprijs op onze economie en uiteraard ook op ons dage lijks leven is enorm. Men herinnert zich nog de twee olieschokken uit 1973 en 1979 en momenteel merkt men dat ook weer nu de prijs van de benzine steeds verder zakt. Voor dit jaar voorziet de Commissie een olieprijs die gemiddeld 26% lager zal liggen dan het vorigjaar. Indien dat juist blijkt te zijn kan de Gemeenschap dit jaar iets meer dan 1 van haar bruto binnen lands produkt d.w.z. de totale rijkdom die ze produceert besparen. Maar als de olieprijs veel dieper zakt dan moeten de Europeanen hun economische oriëntaties gaan herzien, zo meent de Commissie. Wat de waarde van de dollar ten op zichte van de Ecu betreft die ligt dit jaar gemiddeld 18% lager dan het gemiddelde van 1985. Aangezien de prijs van de meeste grondstoffen en basisprodukten op de wereldmarkt in dollars wordt uitge drukt voorspelt de Commissie een daling van 8% in prijs van alle produkten die de EG uit derde landen invoert. Maar het voorspellen van de dollarkoers op zelfs zo'n korte termijn als zes maanden is een hachelijke zaak. De prijsdalingen in de Gemeenschap die van dit alles een gevolg zullen zijn zullen eveneens een daling van de rentevoet met zich brengen. Verwacht wordt dat de particuliere consumptie met meer dan 3% zal stijgen, iets wat zich sedert de jaren zeventig niet meer heeft voorgedaan. De investeringen zullen met 4,5% oplopen en zo'n stijging is in de laatste vijftien jaar niet meer voorgekomen. Maar het zwarte gat in dit toch niet onaardige plaatje is en blijft de werkloos heid. Goed, er is een lichte daling maar dat even een briefkaartje naar de Nederlandse Hartstichting, Postbus 300, 2501 CH 's- Gravenhage. U krijgt dan een berichtje thuis met de nieuwe reanimatiefolder. WOL-STOFFEN kleinvakartikelen BIJOUTERIEËN AANBIEDING: Glanskatoen nr. 10 c en van 7,30 voor 0,0 U p. 100 gr. Breikatoen nr. 8 c 1 n van 5,60 voor 5,1 U p. 100 gr. zet nauwelijks zoden aan de dijk. Daarom vindt de Commissie dat het de allerhoog ste tijd is voor de Europese strategie voor de werkgelegenheid zoals ze die vorigjaar december aan de Ministerraad heeft voor gesteld. Deze strategie komt hierop neer dat de lidstaten hun economisch en so ciaal beleid steeds meer op elkaar af stemmen om zodoende een klimaat te scheppen dat gunstig is voor het creëren van werkgelegenheid. Dagverblijf D'n Duyt organiseert, in samenwerking met de Verenigde Spaar bank een sport- en speldag, waaraan ook door de dagverblijven uit Spijkenisse en Strijen wordt deelgenomen. Iedereen is vanaf 10 uur van harte wel kom in de sporthal van Middelhamis. Toeschouwers hoeven zich zeker niet te vervelen, want op deze dag zal de Ver enigde Spaarbank ook diverse aktiviteiten organiseren voor hen. Zo zal er o.a. een groot luchtkussen zijn en nog vele andere spelletjes. De dag zal afgesloten worden met een gezamenlijk eindspel, dus met deelnemers en toeschouwers, om 14.45 uur. Omdat deze sportdag in de paasvakantie ,valt, nodigen we vooral ook de kinderen uit om de deelnemers aan deze sportdag aan te moedigen en deel te nemen aan de spelletjes die georganiseerd worden door de Verenigde Spaarbank. •f» Lyst 1982 1986 stemmen zetels stemmen zetels 1. S.G.P. 2. C.D.A. 3. V.V.D. 4. P.v.d.A. 5. Ver. Gem. Belang 6. RPF/Visserijbelangen 2098 1067 697 751 478 800 35,6 18,1 11,8 12,8 8,1 13,6 2104 1277 744 1210 335 714 33,0 20,0 11,6 19,0 5,2 11,2 5891 100 15 6384 100 15 Aanbiedingen van 26 maart t/m 8 april 4. Kilo magere Varkenslappen7,90 J Kilo FRICANDEAU9,90 Kilo magere Varkensrollade10,90 Kilo VERSE WORST7,50 l Kilo GEBRANDE HIEL5,50 J Kilo VET SPEK2,90 J 500 gram ROSBIEF9,95 J J 100 gram KOGELBIEFSTUK.2,75 J 100 gram FILET AMERICAIN. 1,60 100 gram Gegrilde fricandeau1,90 FONDUESCHAAL (2 pers.)14,90 5 kilo BAKHAM44,95 X '/i VARKEN Smet stro gebrand5,40 p.kg. X Vul nu uw diepvries (scherpe prijzen) wordt aan huis gebracht op het hele eiland. J Wij verzorgen ook uw huisslachting X in onze slachtplaats. X Wij bezorgen dagelijks aan huis. X Pieterstraat 23 Goedereede Telefoon 01879 - 1908 01878 - 2840 De zelfs luchtende slager voor Goede Vrijdag 28 maart 1986 OUDDORP-Herv. Gem. 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof - Doopsgez. Gem. 19.00 uur (H.A.) ds. Homan. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 19.30 uur ds. H. Westerhout. STELLEND AM - Herv. Gem. 19.00 uur ds. J. Codée; kollekte Stichting De Hoop-Ger. Kerk 19.00 uur ds. A. v.d. Deijl, Hattum. MELISSANT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vlietstrajr. - Ger. Gem. 19.00 uur lezen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 19.00 uur kand. P. Buitelaar, Rotterdam - Ger. Gem. 19.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 19.00 uur eerw. heer A. H. Veldhuizen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 19.00 uur ds. L. Kruijmer, extra kollekte kerkvoogdij - Herv. „Exodus" Gem. 19.30 uur ds. A. Carstens - Rem. Ger. Gem. 19.00 uur ds. G. Berveling. LUKASKAPEL HDG - 19.00 uur ds. J. MIDDELHARNIS- Herv. Gem. 19.30 uur ds. P. H. van Trigt - Chr. Ger. Kerk 19.30 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 19.00 uur lezen - Ger. Kerk 19.30 uur mevr. M. van Kempen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 19.30 uur lezen. NIEUWE TONGE-Herv. Gem. 19.30 uur eerw. heer H. Kraak, Numans- dorp. OUDE TONGE - Herv. Gem. 19.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg. STAD AAN T HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. Joh. de Rijke - Ger. Gem. 19.30 uur lezen - Ger. Kerk 19.00 uur ds. J. W. de Roo, Zwijndrecht. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 19.00 uur ds. G. Westland, Scherpenzeel - Ger. Kerk 19.00 drs. A. J. Krol, Gorinchem. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. K. van Meijeren - Ger. Gem. 19.00 uyr lezen - Ger. Kerk 19.00 uur drs. H. A. L. v.d. Linden. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. H. Jongebreur. SINT PHILIPSLAND - Ger. Gem. donderdag 27/3 Goede Vrijdagdienst 18.30 uur ds. J. Beens. FAMILIEBERICHTEN In de nacht van zondag op maandag is in haar slaap overleden op de leeftijd van 71 jaar en 4 maanden ARJAANTJE KOOLE weduwe van C. K. Meijer Executeur-testamentair C. v.d. Wetering Ouddorp, 24 maart 1986 Correspondentie-adres: H. de Vogel Dirkdoensweg 25 3253 AD Ouddorp Gelegenheid tot condoleren: woens dag 26 maart van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in het Hervormd Verenigingsgebouw „Eben Haëzer", Preekhillaan 1, Ouddorp. Geen bloemen De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op donderdag 27 maart a.s. om 14.00 uur op de alge mene begraafplaats te Ouddorp. De rouwdienst die gehouden zal worden in het Hervormd Vereni gingsgebouw, zal aanvangen om 13.00 uur. Vertrek vanaf het Hervormd Ver enigingsgebouw, 13.40 uur. Plotseling is van ons heengegaan onze zuster, behuwd-zuster en tante ARJAANTJE MEIJER-KOOLE in de leeftijd van 71 jaar en 4 maanden. Goedereede: C. S. Koole-van Asperen Ouddorp: J. M. de Vogel-Koole H. de Vogel Sommelsdijk: J. van Eck-Koole J. M. van Eek Ouddorp: A. M. Koole W. J. Koole-Bosland neven en nichten Ouddorp, 24 maart 1986 In de nacht van zondag op maandag nam de Heere plotseling van ons weg, onze geliefde TANTE JANE Human en Bea Tanis Klarien Esther Coba Pieternella Annemarie Gerdien Ouddorp, 24 maart 1986 Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze werkgeefster, mevrouw A. MEIJER-KOOLE in de leeftijd van 71 jaar en 4 maanden. C. Akershoek H. Bezuijen Ouddorp, 24 maart 1986 Maandagnacht behaagde het de Heere van ons weg te nemen onze geachte vriendin ARJAANTJE KOOLE weduwe van C. K. Meijer op de leeftijd van 71 jaar. A. Voogd-Soeteman C. van Damme-Speé G. J. van Koppen-Duvalois Ouddorp, 24 maart 1986 slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest Op diverse scholen op Goeree- Overflakkee werd in één van de afgelopen weken examen afgelegd voor het E.H.B.O.-diploma. Zo ook op de Bosseschool te Middel- harnis. Hier werd de kursus ver zorgd door het Jeugd Rode Kruis van de afdeling Middelharnis. Alle 25 leerlingen behaalden hun di ploma. Eén van hen schreef bij gaand opstel. E.H.B.O.-kursus Eindelijk was het zover, de juffrouws van de E.H.B.O. kwamen de klas binnen. Ze vertelden ons wat over het Rode Kruis en lieten ook wat dia's zien. ledere keer verheugden we ons op de maandag, want dan zouden we weer E.H.B.O.-les krijgen. De juffrouws waren mevr. Baart en mevr. Spros. We begoimen eerst met het leren van de zeven belangrijkste punten (van E.H.B.O.) Daarna moesten we allemaal verbanden leggen zoals: bloeding aan de onderarm; snijwond aan de vinger; het aanleggen van een mitella; verbrandingen enz. Er is ook een keer een meneer van de brandweer geweest. Hij vertelde van alles over het voorkomen van brandwonden en brandjes. Hij liet er ook een paar dia's van zien. In één van de laatste lessen hebben we op een pop mond op mond beademing ge oefend. De laatste maandag hebben we het exa men gedaan; sommige kinderen waren erg zenuwachtig. En dat was eigenlijk hele maal niet nodig. Wij vonden het leuke en leerzame lessen. In veel ondernemingen en zaken profi teert men van de ekonomische opleving, maar de sportvisserij en de omzetten van de handelaars in hengelsportartikelen la ten een omgekeerd beeld zien en de ver huurders Van visboten delen in die ma laise. In de zeventiger jaren en ook nog wel in 1981 en 1982 was de sportvisserij een tak, waarin grote omzetten werden bereikt, maar het aantal sportvissers daalde van \Vi miljoen tot plm 800.000 en de om zetten in sportvisserijartikelen liepen even eens met 30 tot 40% terug. Vooral de jeugd laat het afweten. Natuurlijk heeft ook het minder gunstige zomerweer in de jaren 1984 en 1985 wel een rol gespeeld. De visserijbiologen wijzen nog andere oorzaken aan. Zij spreken van overbevis- sing, want \Vi miljoen hengelaars, al zijn dat dan niet allemaal zeehengelaars, van gen heel wat weg. Daarboven komt nog het te dicht langs de kust vissen van sommige kotters. Platvis en kabeljauw willen de sportvissers graag vangen, maar er blijft voor de hengelaars op stranden en pieren weinig van deze vissen over als eerst de kottervloot deze vis in duizenden kilo's aan land heeft gebracht. OUDDORP Raadhuisstraat 13 Tel. 01878 - 1348 slachten wij voor u een Wij maken al onze runder- en varkensrollades MET TOUW Speciaal voor de Paasdagen FONDUESCHALEN vanaf 20,00 Voor de boterham: 100 gram SCHOUDERHAM0,99 100 gram CORNEDBEAF0,99 100 gram LEVERWORST0,99 Extra reklame voor de Pasen: 1 kg. KIPPEPOTEN10,00 3 pakjes TV HAPJES10,00 Boutique "Miranda" Winterstraat 16,3247 CH Dirksland, Tel: 01877-1635 Openingstijden dagelijks geopend van 9.00 tot 12 00 uur/13.00 tot 18.00 uur zaterdags tot 17 00 uur vrijdagavond tot 20.00 uur 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2