Belangen van de recreanten centraal In nieuwe beleidsnota Sfeervolle hoekjes in vergrootte verkoopruimte van de Tegelhal Donderdag 27 maart Politieberichten /^h(4^ tiotnmieniaH Schaken in Stellendam Zaterdagmorgen aktie's jeugdverenigingen Middelharnis: In verband met Goede Vrijdag is de koopavond verzet naar Golf Diesel Mercedes Benz 200 O Orgelconcert in IVIaassiuis Goedereede Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Algemeen Uitgangspunten Toekomstig beleid Onderzoek Ouddorpse Kriekels slepen 18 prijzen in de wacht MiddenstandsverenigingMiddelharnis" Frans Janse onderscheiden 58e Jaargang No. 5483 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langaweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief In het toekomstige beleid op het gebied van de openluchtrecreatie zal niet alleen de aanleg van recreatieve voorzieningen, maar ook het gebruik hiervan aandacht krijgen. De inspanningen van de rijksoverheid op het gebied van onderzoek, voorlichting en onderwijs ten behoeve van de openluchtrecreatie zullen worden geïntensiveerd. mogelijkheden voor recreatie, die welis waar openbaar, maar niet altijd gratis toegankelijk zijn. Dit beleid is er op ge richt het gebruiksrendement van en de diversiteit aan mogelijkheden te vergroten en de beheerders van deze gebieden een steviger basis te bieden om dit recreatieve aanbod in stand te houden. Diverse maatschappelijke ontwikke lingen, zoals veranderingen in bevolkings aantal en -samenstelling, toenemende vrije tijd, technologische vernieuwingen en economische ontwikkelingen, leiden tot veranderingen in het recreatiepatroon. Dit maakt een openluchtrecreatiebeleid nodig, dat op veranderingen kan inspelen. De bevolking moet aan een verscheiden heid van recreatievormen kunnen blijven deelnemen. In de Nota Recreantenbeleid, die mi nister ir. G. Braks (landbouw en visserij) op 12 maart 1986 heeft gepresenteerd, staan met name de belangen, de wensen en voorkeuren van de recreanten centraal. Daarnaast wordt aandacht besteed aan knelpunten die het recreatieve bedrijfs leven ervaart om de door de recreanten gewenste diversiteit, kwaliteit en betaal baarheid van het aanbod te waarborgen. Voor de uitvoering van het beleidspro- gramrna, zoals omschreven in de nota Recreantenbeleid, zal voor de komende jaren in totaal ruim 63 min. beschikbaar worden gesteld. Deze nota geeft tezamen met het Struc tuurschema Openluchtrecreatie (1986) met het daaraan gekoppelde Rijks- meerjarenprogramma Openluchtrecrea tie en Toerisme 1986-1990 en de Nota Ruimtelijk Kader Randstadgroenstruc- tuurvolgens de bewindsman een totaal beeld en daarmee een basis voor een evenwichtig recreatiebeleid in de ko mende jaren. Naar verwachting zal de besteding van de vrije tijd steeds meer afhankelijk wor den van keuzen die samenhangen met de persoonlijke levenssfeer, aanleg, oplei ding rn!fomfn«ni'v.""' r!rbe!dssoo'"t ea vrij beschikbare tijd. Uitgangspunt is dat de mens in vrijheid kan kiezen en heel goed in staat is om zelf vast te stellen waar zijn of haar mogelijkheden en voorkeuren liggen in de besteding van de voor hem of haar beschikbare tijd. Door de toename van het aantal ouderen en de afname van het aantal jongeren dient meer aandacht te worden geschonken aan recreatiemogelijkheden voor de eerst genoemde groep: meer voorzieningen voor wandelen, fietsen, sportvissen, volks- tuinieren, het stimuleren van het houden van dieren bij wijze van hobby en be paalde vormen van verblijfsrecreatie. Van groot belang is dat het hierbij ook veelal gaat om goedkope vormen van openlucht recreatie. In het algemeen moet vanuit het ge zichtspunt van de recreant aan een aantal uitgangspunten worden voldaan om te kunnen recreëren. Het eerste uitgangspunt is dat er een recreatiemilieu aanwezig is dat aansluit bij de verschillende recreatiebehoeften van de Nederlandse bevolking. Een twee de uitgangspunt is dat de recreant kennis heeft van de recreatiemogelijkheden, waardoor men in staat is tot een keuze te komen. Op grond van deze uitgangspunten geeft de Nota Recreantenbeleid de volgende aandachtsvelden voor het beleid: De diversiteit van recreatiemogelijk heden; voor „elk wat wils". De informatie over en de kennis van recreatiemogelijkheden; gebieden en voorzieningen dienen goed toeganke lijk en bereikbaar te zijn. Een kwalitatief hoogwaardig recreatie milieu, zowel in de zin van natuur, milieu en landschap, als in de zin van bescherming van de consument. De betaalbaarheid van de openlucht recreatie en daarmee nauw verbonden de financiële mogelijkheden van de aanbieders van het recreatieve pro- dukt. Kwaliteit en deskundigheid van deze aanbieders, zowel in de sfeer van de overheid, de particuliere organisa ties als in de sfeer van het toeristisch- recreatief bedrijfsleven, zijn daarbij van veel belang. De wijze waarop betrokkenheid en belangenbehartiging van de recreatie vorm en inhoud kan krijgen. Het uitwerken van deze aandachtsvel den betekent voor het te voeren beleid onder meer het volgende: Diversiteit Bij inrichting van gesubsidieerde recrea tiegebieden zal het ministerie van land bouw en visserij ruimere mogelijkheden gaan geven aan de regionale en lokale initiatieven van recreantengroepen, ver enigingen, stichtingen en bedrijfsleven tot vergroting van de diversiteit in recreatief aanbod. Dit kan betekenen dat een deel van de ruimte ingevuld gaat worden door Minister Braks laat er overigens geen twijfel over bestaan dat het beleid erop gericht blijft gesubsidieerde recreatiege bieden, bossen, natuurterreinen en stran den in overwegende mate gratis voor de recreanten toegankelijk te laten blijven. Om basisvoorzieningen als wandel- en fietspaden, speel- en ligweiden en open baar groen'voor de recreanten gratis ter beschikking te stellen zal het huidige hier op gerichte subsidiebeleid worden voort gezet. Voor een zo groot mogelijke spreiding van het bezoek in de tijd is de stimulering van minder weersgevoelige recreatievoor zieningen van belang. Voorstellen hier voor van bedrijfsleven en organisaties kunnen indien zij de instemming heb ben van de betreffende lagere overheden op experimentele basis worden onder steund, zonder dat dit mag leiden tot concurrentievervalsing. Voorwaarde is ook, dat aangetoond kan worden dat op zijn minst sprake is van een regionaal of nationaal belang. Hiervoor is in de ko mende jaren jaarlijks 1,5 miljoen gulden beschikbaar. De bewindsman zei hierbij te denken aan een éénmalige ondersteuning van projek- ten in de startfase op het terrein van bij voorbeeld dierentuinen, kasteeltuinen en openluchtmusea en aan evenementen, die een relatie hebben met recreatieve as pecten vanproduktie, verwerking of afzet van agrarische produkten, zoals de Flo- riade. Recreatief medegebruik De mogelijkheden voor recreatief mede gebruik zullen worden verruimd. Zo zul len aan de hand van onderzoek, dat op dit moment plaatsvindt, de mogelijkheden worden bezien om door het afsluiten van overeenkomsten met de grondeigenaar/- gebruiker het recreatief medegebruik van het agrarisch gebied te vergroten. Het voor de recreant openstellen van particuliere bossen, landgoederen en na tuurterreinen wordt via gerichte financiële bijdragen gestimuleerd. De Coördinatiecommissie Openlucht recreatie zal gevraagd worden de minister van landbouw en visserij te adviseren over uitgangspunten en openstellingsvoor- waarden van staatseigendommen ten be hoeve van recreatief medegebruik. Bijzondere groepen De toegankelijkheid van recreatievoor zieningen voor bijzondere bevolkings groepen wordt in alle onderdelen van het openluchtrecreatie-beleid bevorderd. Voor gehandicapten zal dit onder meer geschieden door specifieke inrichtings maatregelen. Daarnaast zal in experimen tele zin steun worden verleend aan evene menten, die gericht zijn op ouderen, ge handicapten en jongeren. Er zal, in samenspraak met de betrokken departementen en de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek, ge werkt worden aan een gecoördineerde programmering van het openluchtrecrea- üe-onderzoek. Binnen de instituten van het departement van landbouw en visserij zullen de be nodigde organisaties en capaciteit van deze vorm van onderzoek worden aan gepast. Concentratie wordt daarbij na gestreefd. Het onderzoek zal zich in de komende jaren onder meer richten op de wensen van de recreanten en de econo mische en financiële aspecten van de openluchtrecreatie. Voorlichting De recreant wordt op dit moment, als hij doelbewust informatie wil inwinnen, ge confronteerd met een veelheid aan voor lichtingskanalen en middelen, die ieder slechts een deel van de gevraagde infor matie leveren. Informatie over een breed veld van vrijetijdsactiviteiten is zeldzaam. Een goede voorlichting aan de recreant kan het maatschappelijk rendement van de voorzieningen voor zowel gebruiker als aanbieder echter sterk vergroten. Het beleid op het gebied van de recrea tieve voorlichting zal gericht worden op vergroting van de onderlinge samenhang en coördinatie van de voorlichtingsactivi teiten. Zo'n beleid zal niet alleen op rijksniveau maar ook op provinciaal ni veau gestalte moeten krijgen. Tekortko mingen in het totale voorlichtingspakket op provinciaal niveau zullen worden aan gepakt, waarbij de VW's een voorname rol spelen. OOLTGENSPLAAT De hervormde jeugdverenigingen te Oolt- gensplaat willen ook graag inhaken aan de aktie's die door de landelijke H.G.J.B. worden ondernomen, onder het motto: „Gebonden Vrijheid". Deze keer gaat het projekt over het lijden van de christenen achter het ijzeren gor dijn. Het projekt Oost Europa. De jongelui zullen a.s. zaterdag 29 maart van 9 tot 12 uur bij „Elthato" en in het gebouw een verkoping houden van alle soorten levensmiddelen en andere arti kelen, waarvoor men gaarne houdbare levensmiddelen in ontvangst wil nemen ter ondersteuning voor deze verkoop. Bij Lenneke Korteweg en AnnetBom, beiden wonende in de Stoofstraat kan men een en ander bezorgen. Ook kan men voor 5 gulden uw auto wassen en terwijl u wacht staat de koffie klaar. De kinderen van de clubs zullen aktief aan deze aktie's mee werken. Op de slotavond van de clubs (vrijdag 4 april D.V.) hopen de jongelui het bedrag van de opbrengst bekend te maken. Loop zaterdagmorgen beslist even langs „El thato".... Voor topktvaliteit, goede service en voordelige prijken. FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER .z. en c^SSSSüS WesKtraat 3S Molenweg 4 Ouddorp Telefoon O J878-1612 en 3>20 Filiaal Renesis Prinnhop - Hogezoom 172 Teiefoon 011162400 Zaterdag 22 maart j.l. organiseerde Sparta Hygiëa de jaarlijks terugkerende onderdeels wedstrijden. Natuurlijk waren de Ouddorpers ook weer vertegenwoordigd. Tweeëntwintig meisjes namen deel aan de spannende wedstrijd. Na de voorwedstrijden zaten er 20 van de 22 in de finale. Ja, toen moesten ze echt hun beste beentje voorzetten. Nou, dat deden ze dan ook, want het resultaat was verbluffend! 18 prijzen voor S.V. „De Kiiekel", Jai is niet niks. De prijzen zijn als volgt gewonnen: Selectie: Ali v.d. Berg 3e, Herma Akershoek 3e, Caroline Vlietland 1 x Ie en 1 x 2e, EUis v.d. Stoep 2 X 1 e, Renate Driesse 1 x 2e en 1 x 3e, José Mettrop 2 x 3e, Petra Vlietland 2e en Janet Tanis 2e. Bij de dames behaalde Coby v.d. Berg 2 1e plaatsen. De andere prijzen zijn gevallen bij meisjes die maar één uur in de week trainen. Dit zijn: Marja Breen 2 x 2e, Karin Sjouke 2e en Jozina de Graaf Ie. Zaterdag 19 april a.s. zal de selectie weer aanwezig zijn bij de Flakkee Cup en op 3 mei a.s. zijn er de Clubkampioenschappen voor S.V. ,,De Kriekel" (afd. Gymnastiek en Tur nen) die worden gehouden in het MFG ,,De Dorpstienden" te Ouddorp. Via een gebundelde en in de tijd gecon centreerde aanpak van de voorlichting aan recreanten zullen nationale thema's wor den ontwikkeld voor één- of tweejaarlijkse campagnes. Het budget voor voorlichting en educatie wordt meer dan verdrievoudigd tot een bedrag van 3 a 4 miljoen gulden per jaar. Een projektgroep zal binnen één jaar moeten adviseren, of een concentratie punt van voorlichting voor het toeristisch- recreatieve-bedrijfsleven kan worden ge creëerd, dat al dan niet door de overheid gesubsidieerd wordt. Het advies zal wor den uitgebracht aan de minister van land bouw en visserij en de staatssecretaris van economische zaken. Dit concentratiepunt zal werkzaam moe ten zijn voor de totale kampeer-, bunga low- en watersportsector, alsmede voor de dag-attractiebedrijven, inclusief de dieren tuinen. Onderwijs Het is van groot belang dat er binnen het landbouwonderwijs voldoende mogelijk heden zijn voor opleidingen voor de sec tor openluchtrecreatie. Een nadere ver kenning zal plaats vinden naar de vraag en het aanbod betreffende opleidingsmoge- lijkheden in de sector. Op basis hiervan zal bekeken worden in hoeverre het onder wijs aangepast zal moeten worden. Voorstellen zullen de komende jaren worden uitgewerkt om het een en ander te realiseren door waar nodig en mogelijk het landbouwonderwijs te verbreden. In over leg met de LH-Wageningen zal worden bezien hoe het recreatie-onderwijs aldaar kan worden verstrekt. Daarnaast zullen, in overleg met het ministerie van onderwijs en wetenschap pen algemene vorming en beroepsoplei dingen gerelateerd aan de Openluchtre creatie, worden ondersteund, voor zover hiervoor binnen het landbouwonderwijs geen mogelijkheden bestaan. Om de houders van vergunningen, vrij stellingen en ontheffingen die zijn afgege ven op basis van de Kampeerwet een redelijk termijn te gunnen om hun kam peerterreinen in overeenstemming te brengen met de bepalingen van de nieuwe kampeerverordening is bepaald dat deze gedurende maximaal drie jaar na de in werkingtreding van dit wetsvoorstel van kracht blijven. Defam. de Ruiter in een gezellig hoekje van hun domein. De Tegelhal van vader, moeder en dochter, Hans, Sjaan en Bea de Ruiter staat in het uiterste hoekje van het Middelharnisse Spui weliswaar wat weggedrukt, maar daartenover staat dat er pal voor de deur altijd wel een parkeerplaats te vinden is. Tóch een goed plekje dus voor het bedrijf dat dhr. de Ruiter 5,5 jaar geleden begon en door de jaren heen uitbouwde tot een bekend adres voor aannemers en particulieren, welke laatsten bij gebleken behoefte altijd van een terzake kundig advies worden gediend. Dhr. de Ruiter zit al sinds z'n zestiende in het vak en vele jaren lang had hij een florerend tegelzetbedrijf totdat zich in de bouwerij een malaise aandiende die veel daaraan verwante bedrijven in de problemen bracht. De Ruiter wachtte die niet af en hij besloot wat kleinschaliger en specialistischer te gaan werken, met name in de tegels waarvan hij alles afweet. Een interessante markt omdat tegels niet alleen in nieuwbouw woningen-, maar ook bij renovaties worden toegepast. Steeds nieuwe ontwerpen en tinten houden het boeiend en zóveel belangstelling bleek er te zijn dat de Tegelhal een fikse uitbreiding behoefde. De beschikbare ruimte werd verdubbeld en eind vorige week met een feestelijke expositie heropend. Er is nu ruimte om niet alleen een rijke verscheidenheid aan tegels-, maar ook sanitair en open haarden te showen. Met z'n bouwtechnische kennis weet dhr. de Ruiter ook in de bouw daarvan uitstekend te adviseren. Het drietal dat de zaak elke dag (behalve 's maandags) bemant heeft er duidelijk plezier in en 't lijkt of ze dat op hun klanten over weten te brengen...! TE KOOP: 1978, APK-gekeurd; als nieuw 1977; technisch 100% Tel. 01875 - 1491, b.g.g. 1951 In de concertserie 1986 zal Jaap Kro nenburg op zaterdag 5 april a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het Garrelsorgel van de Grote Kerk te Maas sluis. Het programma van Jaap Kroonen- burg luidt als volgt: 1a) IntroïtusJan Zwart „Christus is opgestaan" (1877- en Fantasie 1937) „Daar juicht een toon" b) Bewerking over „U bid ik aan, o Macht der Liefde" 2. Concerto no. 10 in dGeorge a) Adagio-Allegro Friedrich b)Aria Handel (1685-1759) c) Allegro 3. Choralvorspiel J. S. Bach „Wachet auf ruft uns die Stimme" 4. Prologus tragicus S. Karg-Elert opus 86 no. 1 (1877-1933) aanvankelijk duistere klanken, uitmondend in het ,,Aus tiefer Not", gaan naderhand over in „Was mein Gott will gescheh allzeit" en „Was Gott tot, das ist wohlgetan". 5. Sonate en Ré-mineurA. Mailly a) Allegro maestoso (1833-1918) b) Andante c) Allegro con brio 6. Fantasie over Paasliederen met tot slot samenzang van „U zij de glorie" Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 5,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS 65/3,50. Feike Asma (1912-1984) - Diefstal: Vanuit een werkkeet op de „Scheelhoek" te Stellendam werd de afgelopen week gereedschap ontvreemd. Tevens werd een werkkeet op de binnen haven te Stellendam opengebroken doch hier werden geen waardevolle goederen aangetroffen. Uit een vakantiehuisje op de „Jonker stee" te Ouddorp werd een gasmeter weg genomen. Vanuit een container te Stellendam werd eveneens een hoeveelheid gereedschap ontvreemd. Vanaf een camping te Goedereede wer den 2 gasflessen en enkele waterkranen weggenomen. Terwijl vanuit een geparkeerd staande auto te Goedereede ongeveer 25 liter benzine werd gehaald. - Insluiping: Vanuit een woning te Goedereede werd het afgelopen weekend een geldbedrag ontvreemd. De bewoner heeft nog wel iemand zien weglopen maar tot nu toe kon de identiteit van deze man nog niet worden achterhaald. - Surfers in nood: Nu het weer is verbeterd trekken ook de surfers er weer op uit. Regelmatig zal de itibriek „surfers in nood" onder politie berichten weer te lezen zijn. Want nu al is gebleken, dat er surfers blijven die het met hun eigen veiligheid en met de veiligheid van anderen niet zo nauw nemen. Het afgelopen weekend geraakten al weer 2 surfers op het Grevelingenmeer in nood. Gelukkig waren er weer anderen die hulp konden verlenen zodat er weer 2 mensen levens uit het toch nog zeer koude water konden worden gered. Het zou bepaald geen kwaad kunnen wanneer bepaalde surfers iets meer oog hadden voor het begrip veiligheid. Al was het maar voor anderen. De bekende gamalenexporteur Frans Janse uit Brouwershaven is niet alleen bekend als gamalenhandelaar, maar hij is ook al een halve eeuw een fervent natuur beschermer en in die 50 jaar vervulde hij talrijke bestuursfuncties, in en buiten Zee land. Voor zijn verdiensten als natuurbescher mer werd hem in een te Utrecht gehouden vergadering de drie ons wegende zilveren Dr. TH. C. Oudemans plaquette toege kend. De uitreiking geschiedde door Prof ir. Th. Quene. In de kampioensgroep neemt de span ning m.b.t. het kampioenschap steeds ver der toe. Dit is mede te danken aan het frisse aanvalsspel van outsider" K. v.d. Nieuwendijk die deze keer C. van Ast aan zijn zegekar bond. Wij geven hierbij de tussenstand: 1. K. v.d. Nieuwendijk5V2 uit 8 2. W. van RossumAVi uit 6 3. A. Roon4 uit 6 4. K. Hameeteman35ó uit 5 5. L. Koese3 uit 4 6. A. Bolleman2 uit 4 7. C. van Ast1 uit 3 7. R. van Dongen1 uit 3 9. R. van RheeVi uit 6 10. J. GottschalO uit 5 Uitslagen Kampioensgroep gespeeld op 18 maart: P. van Rhee - L. Koese0-1 C. van Ast-K. v.d. Nieuwendijk O- 1 K. Hameeteman - A. Roonafg. In Groep 1 verloor W. Breeuwer zijn koppositie door een nederlaag tegen H. Maagdenberg. Zijn koppositie wordt nu ingenomen door T. Draper die zijn partij tegen H. van Meenen in gunstige stand afbrak. Ook hierbij de tussenstand: 1. T. Draper4 uit 4 2. W. Breeuwer4 uit 5 3. H. Maagdenberg3H uit 5 4. J. van Dam3 uit 6 5. G. Sellathurai3 uit 7 6. G. J. Zonneveld21/2 uit 5 7. K. Tanis2 uit 7 8. H. van MeenenVi uit 3 9. D. HameetemanV2 uit 4 Uitslagen Groep 1 gespeeld op 18 maart: H. Maagdenberg-W. Breeuwer-----1-0 J. van Dam - G. J. Zonneveld.V2-V2 G. Sellathurai-D.Hameeteman 1 - O H. van Meenen - T. Draperafg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1