EIIAI1DEI1-rilEUW5 Er zijn gashaarden en gashaarden, i Hl 1 Voor een verantwoorde lening naar de Rabobank! Rabobank O Expositie op z'n paasbest! Henry Dunant na renovatie weer in de vaart Geld nodig voor uw verbouwing? No. 5482 Een mooi bloemstukje bestellen Aktie zuinig stoken: Verbeteringen AUTOMAAT ONZUINIG? STAAHT TS KOOP Wanneer u geld wilt lenen voor een nieuwe auto, het inrichten of verbouwen van uw woning, kom dan in ieder geval eens praten met de Rabobank. U krijgt een gedegen advies en de rente is aantrekkelijk laag zodat u niet teveel betaalt. Maak daarom nu een afspraak met de adviseur van de Rabobank. geld en goede raad HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEgVEM - 54 G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad VRIJDAG 21 MAART 1986 Bloemenhuis KORTEWEG bellen Zandpad 68, IW'harnis 01870-2328 In zo'n 72% van de huizen in ons land zit centrale verwarming. Dat betekent dat in de overige huizen een of andere vorm van zogenaamde lokale ver warming zit. Gashaarden hebben daar van het grootste aandeel. En net als er wasmachines en wasmachines zijn, zijn er ook gashaarden en gashaarden. Omdat een gashaard meestal één ka mer verwarmt en soms nog een kamer ernaast, is het gasverbruik bij toe passing van 1 of 2 haarden meestal lager dan bij centrale verwarming, die het hele huis verwarmt. Er is dan ook een groot aantal mensen, dat toch de voorkeur geeft aan plaatselijke ver warming boven centrale. Er worden zelfs al weer nieuwe huizen gebouwd, die met haarden verwarmd worden. Ook gashaarden zijn bij tijd en wijlen aan vervanging toe, hoewel ze zeker zo lang meekunnen als c.v.-ketels (±15 jaar). Mits ze natuurlijk regelmatig worden onderhouden. Ook een gas haard moet eenmaal per jaar worden gecontroleerd en schoongemaakt door een erkend gastechnisch installateur. Het schoorsteenkanaal wordt dan ook geïnspecteerd. Hoewel vernieuwingen in de wereld van de centrale verwarming meer aan dacht krijgen dan die in de lokale AKTIE ZUINIG STOKEN Be tabel voor de week van f O maat4 i/m f6 maar t^sé weergegevens Valkenburg ZH berekeningsmodel GE Den Haag verwarming, zijn de fabrikanten er ook hier in geslaagd aanzienlijke verbete ringen door te voeren. Dat betekent dat een nieuwe gashaard meestal heel wat zuiniger werkt dan de oude. De branders van de meest recente gaskachels hebben wijzigingen onder gaan ten opzichte van oudere. In de meeste nieuwe gaskachels vinden we twee branders in plaats van één: één brander, die reageert op een thermo staat en één die constant brandt. Ook zijn er gaskachels op de markt, waar bij extra warmte wordt gehaald uit rookgassen, zodat het rendement beter is dan van conventionele kachels. Ver geleken met kachels van zo'n 15 jaar geleden verbruiken de nieuwe mo dellen zo'n 15 tot 20% minder gas. De keuze van de voor u meest ge schikte haard hangt af van uw persoon lijke omstandigheden: de ligging van uw huis, de grootte van uw kamer en dergelijke. Laat u door de vakman of het gas bedrijf adviseren. ••E.M.G.O. N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel. 01870-2244 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Onze achtergevel is te ver begroeid met klimop en we willen het nu wel wat laten minderen, omdat anders de muur te voch tig wordt Weet u een goed middel om de groei te remmen, of de klimop omlaag te krijgen? Antwoord: Het is niet waar, dat muren vochtig worden van de klimop. Integen deel, de wortels die zich aan de gevel hechten, onttrekken juist het aanwezige vocht aan de stenen. U moet ook niet proberen die hechtwortels met dat bij tende middel van uw huis te verwijderen, want die stof tast de voegen aan en dan bent u nog verder van huis. Bij tuincentra en boomkwekers kunt u echter „hegge- rem" kopen en daarmee kunt u de klimop bespuiten als ze u te vol wordt of te ver gaat. Ze groeit dan niet meer, maar sterft ook niet af. Overigens bestaan er snoei- stokken met een schaar aan het eind, die u met een trektouw kunt bedienen. Daar mee komt u, zonder ladder, ook een eind. Ik wil een auto met automatische ver snelling kopen, maar nu zeggen collegae dat die veel onzuiniger rijdt dan ééntje met handoook. Is dat wel waar, of is het de kift? Antwoord: Het hangt grotendeels af van uw rijstijl. Als men de motor altijd laat trekken, ook als u stilstaat voor rood licht, een geopende brug of gesloten spoor bomen, verbruikt hij natuurlijk meer ben zine. U kunt uw auto dan echter gerust in zijn vrijstand zetten. En op de vlakke weg remt een wagen met automaat niet af op de motor als u het gas loslaat. Dat kan echter wel op hellingen. Het gaat er evenwel om, wat u belangrijker vindt. Het is erg prettig de handen vrij te hebben in bochten en moeilijke situaties en o.i. weegt daar een klein percentage meerverbruik wel tegen op. Mijn dochter wil haar prachtig lange, bruine haar laten afknippen en de staart verkopen. Ze heeft verscheidene kappers erover gebeld, maar die geven er geen cent voor. Wat nu? Antwoord: Er bestaat in ons land een vijftal bedrijven dat menselijk haar ver werkt, maar die betrekken het uit China en de Oosteuropese landen in pakken van op z'n minst vijftig kilo. Niet omdat de Chi nese vlechten of communistische krulle- koppen beter zijn dan de onze, maar omdat ginds het arbeidsloon bij het ver zamelen ervan in de staatskapperszaken geen rol speelt. Uw dochter kan haar vlecht echter ook aanbieden bij een prui kenmaker. De adressen daarvan vindt ze in de Gouden gidsen voor de diverse KOSTBARE STUIVSR Mijn grootmoeder liet me wat sieraden na en daar vond ik een rond, zilveren stuivertje tussen met jaartal 1853. Het ziet er nog gloednieuw uit, lag in de watten en je ziet er geen krasje op. Wat zou zo'n muntje nu waard zijn? Antwoord: Reken maar op 2500,a 3000,— want met het jaartal 1853 zijn slechts 11.170 zilveren stuivertjes ge slagen. Het zilvergehalte bedroeg 640/ 1000, het gewicht moet precies 0,685 gram bedragen en het muntmeesterteken uit die jaren is het zwaard van H. A. van den Wall Bake, die van 1845-1874 direc teur van 's Rijks Munt was. De moeilijk heid is altijd om een muntenverzamelaar te vinden, die het bedrag kan betalen. Een handelaar wil liever voordeliger inkopen, omdat hij z'n brood ermee verdienen moet. 0OOEKOEOG1> Toen ik kind was, hingen er twee schilde rijtjes in mijn kamertje met de afbeel dingen van een vader en een moeder. Op het ene stond: Wat vadernaam tot kind'ren zegt, wie kan ons dat beschrij ven. Die tekst heb ik nog, maar de plaat van de moeder is verdwenen. Weet u hoe dat luidde en van wie die gedichten waren? Antwoord: Beide gedichtjes zijn van A. J. de Buil, die leefde van 1823 - 1888 en deze regels schreef voor een gezin dat geleid werd door de oudste zus, omdat beide ouders kort na elkaar gestorven waren. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de Haagse portretschilder HJTiet- scher. Het gedicht over de moeder luidt: Het moederhart zal nooit haar liefde en trouw vermind'ren Het klopt bij dag en nacht voor echtvriend en voor kind'ren. Een moeder zoekt hun heil en nooit haar eigen baten En 't enig kwaad dat zij ooit doet, is: stervend ons verlaten. rayons. Zoals uit het bezoekersaantal van 1985 blijkt heeft de VVV en expositieruimte van Olga en Ton Lohr in Herkingen een duidelijke funktie. Velen zochten de boer derij met de mooie tuin op om er een kijkje te nemen. Dit tot groot genoegen van de exposanten. Ook dit jaar weer een bonte verzameling van „kunstenaars" bij Studio Lohr. Tot maandag 14 april organiseert men een gekombineerde expositie met enkele bekende namen. Zo worden de wanden opgesierd met prachtige klein uitgevoerde bloemschilde- rijtjes van Astrid Wyga. Deze minuscule prutselarijtjes tonen de liefde waarmee ze gemaakt zijn; kleuren gerangschikt alsof het zo hoort, alsof het altijd zo geweest is. Glasschilderij van Jaap Reedijk De fraaie kleuren passen wonderwel bij de glasschilderijen van Jaap Reedijk. Zoals bekend is vormt het plattelands leven van alledag de bron van inspiratie. Zo zien we ze weer door de meeste glas platen heen lopen; de mannen met de petten, de fiets tegen de muur en de vrou wen met de schorten. Bekende beelden die altijd blijven boeien. Die petten en schorten zien we ook terug in de poppen van Connie van Rumpt. Ook hier blijkt de grote voorliefde voor het gewone. Een echtpaar zo vertederend neergezet lijkt weggelopen te zijn uit 1920. Dat niet alles aan het verleden hangt bewijzen ook de anderen poppen die aan tonen dat hier een heel veelzijdige kunste nares met haar poppen werkt. Ook de bomen ontbreken niet. In ver kleinde vorm natuurlijk want deze takken en stammetjes vormen vaak de basis voor de droogboeketten van Ina van Bergen. Kleine met zorg samengestelde boeketten hangen en staan tussen de andere ma terialen. Opvallende materialen dat wel. Glas, stof, bloemen en ook edelmetalen. Tussen de poppen, schilderijen en droog bloemen hangen daar de sieraden te schit teren van Bert van der Kamp. Sieraden allemaal met de hand vervaardigd maken deze expositie kompleet. Vooral de ge toonde hangers laten zien hoe exclusief deze verzameling is. Het is echter maar een klein gedeelte van de mogelijkheden van Bert van der Kamp. Vooral als voor beeld hangen ze te glimmen om te tonen wat er allemaal gemaakt kan worden. Ook in opdracht. Een opdracht kunnen wij er niet van maken maar een aanbeveling zeker wel om deze expositie van jonge „kunstenaars" te bezoeken. De expositieruimte en theetuin van Olga en Ton Lohr is de gehele week geopend behalve op donderdag. (Hemelvaartsdag wel geopend). De openingstijden zijn van 10.30 tot 22.30 uur en behalve het bezichtigen van exposities kunt u er ook terecht voor een hapje en drankje en VVV informatie. Na een ingrijpende renovatie is de Henry Dunant weer in de vaart. Op maandag 10 maart 1986 werd het Rode Kruis-va- kantieschip voor gehandicapten en chro nisch zieken door Yssel-Vliet Combinatie BV in Ridderkerk opgeleverd. De eerste gasten op de gerenoveerde Dunant waren afkomstig uitBrabant. Prin ses Margriet, lid van het Dagelijks Be stuur van het Nederlandse Rode Kruis voer een stukje met hen mee (van Ridder kerk naar Dordrecht) en reikte onder tussen aan iedereen een herdenkings penning uit. De eerste die de penning in ontvangst mocht nemen was mevrouw Van den Oever-Mutsaers uit Den Bosch. Zij is vroeger zelf Rode Kruis-helpster geweest. Door de renovatie is de privacy van de gasten aan boord belangrijk vergroot. In plaats van een beperkt aantal zalen met veel bedden telt de Dunant nu 22 kleine gastenverblijven met elk twee, drie of vier bedden. De twee-persoons hutten zijn met name bestemd voor paren waarvan beide partners gehandicapt zijn. De entreehal len en de salon van het schip zijn ruimer geworden. De cafetaria die vroeger alleen voor het vrijwillig personeel bestemd was is zodanig verbouwd, dat zij nu ook voor vakantiegasten toegankelijk is. Minder in het oog springend maar daar door niet minder belangrijk is de instal latie van een nieuw branddetectiesysteem. Door alle aanpassingen is de passagiers capaciteit iets teruggelopen (van 74 naar 6?,) maar daar staat tegenover dat de periode waarin het schip vaart iets is uit gebreid. Bovendien is het totale aanbod aan vaarvakanties voor gehandicapten be langrijk toegenomen door de komst van de Zonnebloem. De renovatie van de J. H. Dunant, zoals het schip officieel heet, heeft 3,5 miljoen gekost. Eén miljoen daarvan is verkregen uit de opbrengst van de 1-2-3-aktie. De Dunant is slechts een van de vakantie- projekten van het Nederlandse Rode Kruis. De Vereniging beschikt ook over twee aangepaste vakantiehuizen voor mensen met een handicap of chronische ziekte. In totaal gaan jaarlijks zo'n 5500 mensen met het Rode Kruis op vakantie. De meesten van hen bewegen zich moei lijk en hebben dus vaak behoefte aan een helpende hand. In die behoefte wordt hoofdzakelijk voorzien door vrijwilligers. Zonder hun belangeloze inzet zou dit soort vakanties onbetaalbaar worden. ^♦.♦Af»*»»»»»»*» PBuaM van den Oever 't Was van de bunker naar de kooi en van de kooi naar de bunker. In Rio een hoop bedrijvigheid. Ze lagen bekant buik aan buik. Arend-Michiel ging al gauw op de sleep over. Ze hadden het hem gezegd: wat voor jou, die stink- praam. Hij kwam aan boord, hij rook. Ineens zag hij heel het heerlijke bedrijf van vissen en vangen weer voor zich. Dat had toch zijn hart. Goeie. Waar vandaan? Goeie. Van de Engelse Westkust Dat klopte Een vies vrachtje. Haring vies? Ben je gek? Nou, kijk maar eens. Hij liep naar voren en stak zijn hoofd boven de ruimen. Zijn neusgaten waren meteen vol met een smerige stank. Arend-Michiel sloeg de handen in elkaar. Lieve mensen, wat een rotzootje. Dat was schande om zo die knappe visjes te mishandelen. Een sloot pekel in de ruimen, tonnen kapot, een hoop wrakken met ge scheurde buiken. En een lucht. Hij stampvoette: een schande, een schande. Dat kon anders, beter, on noemelijk veel beter. Hij nam een paar visjes op, kneep er in, rook er aan. Hij wist genoeg. Het lag niet aan de haring, het lag aan de mensen. Dat zou hij d'n heer zeggen. Het was eigenaardig, maar op dit ogenblik, met zijn hoofd boven dit kwalijk riekende ruim, voelde hij, dat dit een omwenteling in zijn leven betekende. Belang rijke dingen wist hij meestal vooruit. Oók de ellendige. In zijn hut terug gunde hij zich geen tijd om te gaan zitten. Hij ijsbeerde, anderhalve stap heen, anderhalve stap terug. Het liet hem niet meer met rust. Nu moes t hij schoonschip maken, met alles, ook met Albertien. Waarom schreef die meid over allerlei, behalve daar over? Hij dacht er is in Bonneserus toch niets en ik wil hom of kuit Hij nam zijn pen en schreef: Beste Albertien. Ik hoor niks en ik weet niet hoe of wat Al een tijd geleden vroeg ik per brief aan je: wil je met me trouwen. Je schreef wel terug, maar geen ja of geen nee. Toe, antwoord eens, ik denk er nog precies over als toen. Hij overwoog: ik zal er ook een briefje voor d'n heer bij doen, want dat andere had hem helemaal te pakken. Hij wilde tegen d'n heer zeggen: hier liggen de kansen voor het grijpen. Neen, kibbelde hij met zichzelf, dat niet in Albertien's brief, een aparte voor d'n heer. Hij begon, maar halverwegen nam hij het vel scheurde het aan snippers en liet het door de open patrijspoort over de baai wegfladderen. Stommeling, schold hij, jij altijd achter d'n heer aanlopen en tegen z'n nee-maars opboksen. Verleer je dat nu nooit? Je wil toch vrij zijn? Wehiu, pak zelfde kans. Wat hij kan, kun jij. Kun jij? Verwaande- ling! Hij? Ja, hij! Wat dan? O, ik weet het wel en ik weet het niet maar weten doe ik het. Hij sliep niet hij zat over papieren gebogen, hij dacht tot zijn hoofd er zwaar en dof van was. Zo moest het zó. Het laatste restje rust verdween uit zijn leven. De Orkanera ging in het dok. Dat kwam prachtig uit. De haring werd gelost Hij er bij. De bevrachters konden hem niet verder helpen. Hij mee om te zien, waar ze afgeladen werd. Ergens buiten Rio. Hij kwam binnen en zag de pakhuizen, grote letters op de gevel: „Kosmos", prachtige inrichtingen, helder en fris, machines, die de haring wasten, ontschubden, blikten, waarin ze werd overgepakt. Schitterend. Maar hij dacht: slechte haring wordt ook op die manier niet goed. Ze moeten goeie krijgen. Hij sprak er over met een baas. ja, het was rommel, maar als hij wat anders wou, moest hij op kantoor zijn.... O, waar was dat? In Montevideo. Wat een end. Hoe kan ik daar komen? Hij dacht aan geen Orkanera en aan geen bootsmansplichten. Reed er een trein? Ja, maar dat duurde lang. Was er geen andere mogelijkheid? Arend-Michiel liet geld zien. De ogen gUnsterden. Geld! Hij kende de Zuid- Amerikaan wel een beetje. Er was een oplossing. Je kan met een vrachtauto van ons mee. Wanneer? Over twee iiur. Goed! Hollen naar de rede. Arend-Michiel tikte op de hutdeur van de kapitein. Ja! Ome Nero keek van zijn kooi uit hem aan. Dat betekende: èn, wat wil je? Kap'tein, kan ik een paar dagen vrij krijgen? Ome Nero wachtte. Vrij geven betekende in gewone gevallen een matroos kwijtraken. Smoesjes voor drossers. Hij dacht na. Toen zei hij: Over zes dagen zijn we in Bonneserus. Dat was zijn toestemming. Dank u, kap'tein, ik zal er zijn. Hij moest er natuurlijk tiptop uitzien. Storm leende hem zijn nieuwe pak. Schoenen, de zijne deden altijd zeer, kreeg hij van Ed, de derde machinist met wie hij op vertrouwelijke voet leefde. En weg ging hij. Naar zijn hut waarin alles overhoop lag, keek hij niet om. Rio GrandeMontevideo, kilometers, kilometers, kilometers. Kwam er geen eind aan? Dwars door een brok Zuid-Amerika; wouden, steppen, zand, heuvels, greppels, ravijnen, vrouwen, ezeltjes en afzetters. Arend-Michiel zag er nauwelijks iets van. Hij dacht maar, dacht maar. Wat ging hij doen, was het goed, was het kwaad? Misschien wierp hij al zijn zuurverdiende geld weg en meer, méér, werd hij straatarm. Maar wat d'n heer niet wilde geloven en waarvoor ze in Holland hun schouders ophaalden, dat zou hij laten zien. En ze zouden hem gelijk móeten geven: het kan, het kan, er is vaart voor Holland, 't hele jaar door. En in het diepste holletje van zijn hart wies tegelijk nog een ander stout plan. Ach, het lesje zat zo prachtig in zijn hoofd. Hij zou hen, wie het ook waren, recht in de ogen zien en zeggen: 't is geen neringziekte, maar dat is rommel, zo eten de mensen nooit haring met vreugde en, en, èn.... Och, wat is een lesje voor Arend-Michiel in een land waar de zon gaar stooft en een Nederlander zwemt in zijn zweet? Het komt er tenslotte uit zoals zijn hart het hem ingeeft. „KOSMOS", groot pand, glas, licht lucht. Hier moest hij wezen. De eerste portier was hij al voorbij, maar de tweede en derde wilden geld zien. Hij was er voor zijn doen gul mee. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5