EIIIVt1DEI1-t1IEUW5 „Ik heb angst Moeder zelf bereidt het fijnste maaltje voor de baby 34781 Februari maakte deze winter bijzonder Nieuws van de Domotechnica in Keulen inkomenspositie bejaarden is verslecliterd UW GIFT HELPT ECHT! Een advertentie in Eilanden-nieuws heeft altijd succes..! steun aecoUecle .99 ....het hele dorp stormvloedkering lekt Landbouwgif gestolen Vaart door Kanaal van Beveland was gestremd Poppententoonstelling in „de Molenwiek" No. 5482 (Ingezonden) „Ik heb angst" Weerpraatje: Zelf koken: lekker gezond Een welkom geboortecadeau KOOPKRACHT AOW SINDS 1979 MET 13 PROCENT GEDAALD NEDERLAND telt 1,8 miljoen l}e|aarden, wier gemiddeld netto-Inko men voor ongeveer 2/3 deel bestaat uit AO W-pensioen. De daling van de koopkracht van dit pensioen, zoals die zich sinds 1979 heeft voorge daan, Is dan ook voor oudere mensen hard aangekomen. De koop kracht van de AOW Is teruggevallen tot het niveau van het midden der zeventiger jaren. Vooral Isejaarden, die geheel of nagenoeg geheel van hun AOW moeten rondkomen, hebt)en gemerkt dat de tijden veranderd zijn en dat hun inkomenspositie vergeleken bij de werkende t>evolklng steeds ongunstiger is geworden. WONINGHUURDERS DUURDER UIT Niet welvaartsvast Kansarme werklozen Mr. A. BRONSBERGEN 5e Blad VRIJDAG 21 MAART 1986 Aan het slot van mijn artikel: „En laat de klok maar luiden", dat u heeft kunnen lezen in ons blad van 1 oktober jl., maakte ik nog een opmerking over het „konfir- miert" worden bij onze Oosterburen van jongens en meisjes van 14 jaar, die vóór hun belijdenis des geloofs twee jaar gron dig onderwezen zijn. Ik zou u hierover nog nader informeren. Hij zat naast mij in de kerk. Elk ogenblik konHerrPfarrer, de dominee, hem vragen stellen. Dan zou moeten blijken in hoe verre hij de lessen goed gevolgd had. Verbazingwekkend wat deze jongelui al niet in die twee jaar moeten leren. Ten minste de hele catechismus. En dit is een enorme opgave voor de meesten, die im mers ook elke avond stapels huiswerk moeten maken. Naast de catechismus moeten ze een hele serie bijbelteksten en liederen leren. Voorts een groot aantal bijbelverhalen, zowel uit het Oude- als het Nieuwe Testament. Tijdens het belijdenis doen „in het open baar", ten aanhore van iedereen, moeten ze desgewenst in staat zijn een en ander op te zeggen. Zo tam als een lam „Ik heb angst" zei de jongen. Waarom dan" vroeg ik hem. ,,Je hebt toch gedaan wat er van je verwacht wordt?" „Trotzdem habe ich angst". Nochtans heb ik angst, ben ik bang". De ,,Prüfung", hetexamen" is voor de meesten een ware beproeving. Je zou het niet zoeken achter deze op zijn paasbest in nieuwe kleding gestoken jongeren. Alle bravour is dan zoek. Ze zijn zo tam als een lam. Voorbereiding kerkdienst De hele dienst inclusief preek en liturgie wordt als regel voorbereid door de do minee en zijn catechisanten. Een heel enkele keer zijn de ouders er bij. Het komt voor, dat de avond vóór de belijdenis er in de kerk een speciale avond maalsdienst wordt gehouden met de jon gens en meisjes en hun ouders, paten en familieleden. Paten zijn ooms en tantes, die ook bij de doop van de kinderen aanwezig waren. Ze blijven deze verant woordelijkheid dragen tot en met het 21 ste jaar. Het hele dorp doet belijdenis Merkwaardig is, dat praktisch alle jon gens en meisjes van protestants chr. huize belijdenis des geloofs afleggen. Temeer merkwaardig wanneer men weet, dat de kinderen van huis uit daartoe niet worden gedwongen. Zij doen het vrijwillig. Hoog uit zullen ouders of grootouders, zo nodig, de wens daartoe uitspreken. Je zou kunnen stellen, dat het belijdenis doen meer traditie is dan dat dit uit het hart opwelt. Nieuwe wegen De laatste jaren beginnen sommige pre dikanten er meer toe over te gaan het leren wat te beperken. Zich meer te bepalen tot het aankweken van persoonlijk geloofs leven. Te vertellen dat er in de bijbel „spelregels" staan, die opgevolgd moeten worden. De dominee probeert de kinderen voorts in de doolhof van opvattingen er op te wijzen wat de Bijbel hieromtrent zegt. Hij stimuleert de kinderen hierbij vooral zelf de bijbel te gaan lezen. ELKE dag volgens een bepaald rooster en daarbij een goed dagboekje te gebruiken. God spreekt im mers door Zijn levenwekkend Woord!!! Daarin moeten de catechisanten het dage lijks „voedsel" vinden. Daarin de „kracht bron", daaruit het „water des levens" putten. „Wie op het Woord acht geeft, zo zei Koning Salomo, zal het goede vinden" en „Gods Woord is een lamp voor mijn voet". Zonder deze ,,lamp" kunnen ze niet door het leven gaan met zï]n yé[Q doodlopende wegen. Er is maar ÉÉN weg en deze is JEZUS CHRISTUS. „Ken Hem in AL uw wegen, dan zal Hij uw paden recht maken". Natuurlijk wor den vraagstukken als abortus, oorlog, vre de, bewapening, ge- en misbruik van al cohol, ongehuwd samenwonen enz. enz. besproken. Er wordt soms heftig hierover gediscussieerd. Vaak vliegen de spanen er van af. U weet hoe fel jongeren kunnen reageren. Hoe ze zich kunnen „afzetten" tegen ouderen, die „het ontbreekt aan fantasie", zoals laatst één van hen op merkte. „Ouderen zijn hopeloos „Welt- fremd", wereldvreemd. Plaats en taak van de kerk Naast de actuele problemen en vraag stukken van deze tijd wordt er ook aan dacht besteed aan de plaats van de kerk en de opdracht van de Gemeente, zowel intern als extern waartoe de jongelui krach tens hun belijdenis gaan behoren. Zo bij voorbeeld met betrekking tot haar diaco nale taken in binnen- en buitenland. Dit vaak aan de hand van films en of dia's. Het is eigenlijk het stimuleren om oog en hart te hebben voor de mens in nood. Ze maken ook wel excursies naar bepaalde inrichtingen om met eigen ogen te zien wat daar aan de naasten" wordt gedaan. Men wil op deze wijze de kinderen al vroeg leren dat WOORD en DAAD hand in hand moeten gaan. Dat „verti caal" en „horizontaal" één zaak zijn. Niet los van elkaar mogen worden gezien. Zo samen twee jaar bezig zijn betekent, dat het doen van belijdenis des geloofs een feest is, dat op gepaste wijze gevierd mag worden. Geschenken Het zou aanbeveling verdienen, dat er verandering komt in de wijze van het geschenken geven op die dag. Nu worden de kinderen overladen met van alles en nog wat. Onvoorstelbaar wat de jongelui op die dag krijgen van hun ouders, familie leden, vrienden en zelfs kennissen. Zo is een nieuwe bromfiets heel gewoon. Dito een gehele uitzet waar het de meisjes betreft. Je staat er versteld van hoeveel geld men hierin steekt. Het is te hopen, dat deze geschenken in de naaste toekomst beperkt zullen blijven tot een bijbels dag boekje of een liedboek of iets dergelijks. Dat daarnaast de ouders dit feestelijk ge beuren op bescheidener wijze zullen gaan opzetten. Nu gaat het als regel gepaard met een uitgebreid diner in een of ander restaurant, dat men veelal meer dan een jaar tevoren moet reserveren en vaak ver uit de buurt omdat alles in de omgeving „volgeboekt" is. (van onze weerkundige medewerker) Tot eind januari zag het er naar uit dat de bijzonder sombere december met in het noordelijke Nederland voor deze eeuw een record laag zonne-uren cijfer van acht de bijzonderheid van deze winter zou worden, plus de storm met orkaanstoten op 19 januari. Maar het liep anders. De februari-maand zorgde voor de grootste bijzonderheid. Het werd een vijfde plaats op de lijst van koudste sprokkelmaanden in deze eeuw en er werd een record gebroken over een periode van zeker 130 jaar wat de droogte betreft. De Bilt kwam niet verder dan 0,4 mm. Landelijk was het de droogste fe bruari met 1959 en 1985 in deze eeuw. De vorstperiode begon op de eerste da gen van februari en blies de aftocht op 4 maart. In die periode heel veel zon, op enkele plaatsen meer dan 100 uren, tegen normaal ruim 40 uren zon. Hierdoor waren er opvallend veel mooie schaatsdagen. Alle te bedenken toertoch ten en rondritten op de schaats konden worden gehouden in het hele land. Men begon op het laatst alles te bedenken om nog publiek naar de baan te krijgen, tot races op oude bromfietsen toe. Bekijken we de cijfers van de winter van verleden jaar en die van dit jaar, dan was de winter van verleden jaar juist iets kouder. Toen twee vorstperioden, één in januari en één in februari. Het aantal vorst- en ijsdagen geeft niet veel verschil te zien, maar wel het aantal nachten met strenge vorst. Dat waren er in De Bilt nu 3 en verleden jaar 15. Twee elfsteden-winters na elkaar. Één maal hebben wij er drie achtereen gehad, doordat de winters van 1940, 1941 en 1942 alle drie koud tot streng waren. In de eerste week van maart zat er ge middeld nog 20 tot 40 cm vorst in de grond in ons land. Alle meren, plassen enz. waren nog met 20 a 30 cm ijs bedekt en daar is heel wat warmte voor nodig om zowel alle vorst uit de grond kwijt te zijn als ook al het ijs. Daarvan zullen de restanten in de tweede helft van deze maand ongetwijfeld nog aanwezig zijn. En dat drukte bij weinig wind de temperatuur en bij opklaringen I houd je bij zo'n situatie een grote kans op lichte vorst in de nacht. De stormvloedkering in de Oosterschel- de is zo lek als een vergiet, dat betekent dat ook als alle schuiven neer zijn, dus als men een stormvloed verwacht er altijd nog wel een verschil tussen eb en vloed zal zijn van 50 cm. In geopende toestand is de stand tussen eb en vloed natuurlijk hoger. In de nu nog geldende toestand is bij Yerseke het verschil 3.53 meter en om de oester en mosselbanken bij Yerseke is de dichte dam veranderd in een half open dam. Na de sluiting zal het getij verschil bij Yerseke 3 meter zijn en dat is 30 cm meer dan eerst was berekend. In Yerseke was men blij met de mededeling, die door de waterstaatsambtenaren C. Nelisse en ir. T. van den Heuvel werd gedaan. Er gaan ook gelukkig steeds meer stem men op hierbij het alcoholgebruik achter wege te laten omdat dit wel eens tot minder prettige gevolgen aanleiding geeft. Een moeder wil het beste voor haar kindje. Steeds meer jonge moeders bereiden dan ook zelfverse babyvoeding. Dat is altijd vers en vertrouwd, en baby went meteen aan moeders kookgewoonten. Zodra een kindje overgaat op vast voedsel is de BabyChef ideaal: een kleine machine die hakt en mixt, een nieuwtje gezien op de Domo technica, de grote internationale vakbeurs voor huis houdelijke apparaten in Keulen. Gezond eten speelt een steeds voornamere rol, ook voor babies. Veel jonge moeders laten hun kleine graag meeëten uit de gewone pot, omdat ze dan zeker weten dat alles vers is. En vers is nu eenmaal het gezondst. Maar hoe krijg je de ingrediënten goed fijn? De nieuwe BabyChef van Moulinex, speciaal bedoeld voor het verantwoord fijnmaken van baby's warme maaltijd, biedt een perfecte oplossing: de machine hakt zo grof en fijn als moeder dat wil. Dat valt heel precies te regelen. De eerste fruit- en groentehapjes worden natuur lijk heel fijn. Maar als de kleine opgroeit, is het maaltje zonder meer wat grover te hakken. Het kindje eet wat de pot schaft. Dat is voordelig, en de smaak en vitaminen blijven beter behouden bovendien. De nieu we Baby Chef van Moulinex is ideaal om baby jong te laten wennen aan moeders eigen maaltijd. De machine hakt en mixt prachtig mooi fijn: altijd vers, gezond en natuurlijk voordelig. Een nuttig geboortegeschenk, verkrijgbaar bij babyspeciaalzaken en speciaalzaken van huishoudelijke artikelen. Adviesprijs f 95, Bij een geboorte is de BabyChef een nuttig en gezond geschenk: een praktisch cadeau dat wordt geleverd met drie leuke glazen potjes met afsluitbare blauwe deksels. Handig op reis of om mee te nemen tijdens een bezoek aan opa en oma. Als de kleine intussen zo'n twee jaar is, en het eten hoeft niet meer apart te worden gehakt of gemixt, dan houdt de BabyChef een nuttige plaats in de keuken, bijvoorbeeld voor het vermalen van beschuit tot paneermeel of voor het hakken van vlees, uien en kruiden en het maken van milkshakes, sausen en mayonaise. De BabyChef heeft een kom van een halve liter, een snoer van 1,35 m en een mengbeker, een mes en dus de drie handige potjes als toebehoren. Vermogen 125 Watt. Adviesprijs 95,Verkrijgbaar bij babyspeciaalzaken en speciaalzaken van huishoudelijke artikelen. Bij Cebeco Zuid West aan de Vissers- dijk in Zierikzee is in de nacht van dins dag op woensdag 2450 kg. zeer gevaarlijk landbouwvergif gestolen met een waarde van 30.000,Om irt de loods binnen te komen werd een hangslot doorgeknipt. Jaren later In een volgend artikel hoop ik u te mogen vertellen wat er, menselijkerwijze ge sproken, na 25, 40 en 50 jaar van „over gebleven" is. DE Algemene Ouderdomswet (AOW) dateert van 1 januari 1957 en was aan vankelijk niet meer dan een bodem voorziening. In 1965 wordt de uitkering echter op het niveau van het sociaal minimum gebracht. Door de koppeling aan het minimumloon, de netto-netto koppeling, werd een welvaartsvast pen sioen bereikt. Sinds 1970 ontvangen AOW-ers ook vakantiegeld. Doordat het minimumloon in de zeven tiger jaren fors steeg, gingen ook de AOW-uitkeringen flink omhoog. Maar vanaf 1979 zit de klad er in. De AOW ging omlaag met het minimumloon en andere sociale uitkeringen. Vanaf 1979 is de koopkracht van de AOW-uitkeri ng met ruim 13 procent gedaald. Met de huidige uitkering kan men niet meer doen dan in 1974 het geval was. Ook de gemiddelde werknemer heeft de afge lopen jaren moeten inleveren, maar toch duidelijk minder dan de AOW-er. De koopkracht van de gemiddelde werknemer staat thans ongeveer op het peil van 1980, dat is dus en stuk gunsti ger. EEN koopkrachtdaling van 13 procent in zes jaar tijd komt vooral hard aan bij bejaarden, die geen ander inkomen hebben dan AOW-pensioen. Dat geldt voor minstens 600.000 ouderen, Zelfs degenen onder hen die in aanmerking komen voor een eenmalige, jaarlijkse uitkering komen hiermee niet aan het beoogde welvaartsvaste pensioen. Vooral bejaarden die een huunwoning hebben, zijn ongunstig uit. De huren zijn de afgelopen zes jaar wel omhoog gegaan en dat betekent dat ouderen thans een aanzienlijk groter deel van hun bescheiden inkomen aan huur moeten uitgeven. En liefst 70 procent van de Nederlandse t)ejaarden woont in een huurwoning. Bejaarden die een eigen huis hebtien zijn doorgaans beter af, omdat zij vaak de hypotheek al hebben afgelost. Trouwens, ook bejaarden die een be- drijfspensioen genieten, verkeren veelal niet in een riante inkomenspositie. Het gemiddelde bedrijf pensioen in ons land bedraagt rond f 7.200,- per jaar, maar zeer veel bejaarden zitten soms ver onder dat gemiddelde. De belasting roomt trouwens het nodige van dat extra pensioentje afIniedergevalishet duidelijk dat je op dit moment niet meer van een welvaartsvaste uitkering kan spreken, als je het over de AOW hebt, al is formeel de koppeling aan het mini mumloon niet losgelaten. De vraag is hoe het verder met de AOW-uitkering zal gaan, als het economisch herstel een blijvend karakter zou krijgen en de inkomens van de werkenden zullen blij ven stijgen. In 1965 was de redenering nog dat de grotere welstand niet alleen moest toekomen aan de werkenden maar ook aan de gepensioneerden. Men achtte het destijds in strijd met de menselijke solidariteit om in een tijd van groeiende welvaart het reële inkomen van bejaarden te fixeren op een bepaald niveau. Men vond dat de bejaarden mee moesten profiteren van de toename van de welvaart. Die moeizaam bevochten solidariteit van wekenden jegens ouderen staat nu op de tocht. Hef welzijns-en inkomens niveau van ouderen lijkt zijn beneden- grens bereikt te hebben. Als het eco nomisch herstel zich verder doorzet, zullen ten aanzien van de hoogte van het ouderdomspensioen weer politieke keuzes gemaakt moeten worden. Het is nog geenszins zeker of deze generatie dan dezelfde keus zal maken als de generatie van twintig jaar geleden: een welvaartsvast ouderdomspensioen. EEN langdurige werkloze heeft minder kans op een baan dan een kortdurig werkloze, zelfs al heeft hij een betere opleiding. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA) heeft ingesteld onder werkloze jongeren. Het feit dat iemand langer dan één jaar werkloos is en dus tot de categorie 'langdurige werklozen' gerekend wordt, schrikt de werkgevers blijkbaar zó af, dat zij desnoods nog liever iemand in dienst nemen, die minder diploma's heeft maar nog niet lang als werkloos staat ingeschreven. Om maar eens een voorbeeld te noemen: een LTS-er die slechts korte tijd werkloos s, maakt meer kans op dezelfde baan dan een MTS-er, die langdurig werkloos is. Van langdurig werklozen wordt al gauw ge dacht: 'Die hebben geen zin om te werken'. Maar het onderzoek wijst uit dat het merendeel van de langdurig werkloze jongeren wel degelijk gemoti veerd is om te gaan werken. Hun instelling ten opzichte van werk is over het algemeen positief en zij lijden sterk onder de vooroordelen, die in de samenleving tegen langdurig werklo zen bestaan. Wel kan je zeggen dat langdurig werkloze jongeren arbeidser varing en arbeidsritme missen, maar de ervaring leert dat als iemand lange tijd werkloos is geweest en weer gaat wer ken, het arbeidsritme binnen korte tijd terug is. Zoals mensen, die lange tijd ziek zijn geweest en eindelijk weer gaan werken, zich meestal ook zeer snel aan de arbeidssituatie aanpassen. Langdurige werkloosheid is dus een ondeugdelijk criterium om iemand on geschikt te bevinden vooreen baan. Het zou dus goed zijn wanneer de samenle ving op dit punt zijn vooroordelen zou herzien. Wellicht komen er dan betere arbeidskansen voor de naar schatting 180.000 jongeren (16 tot 27 jaar) die momenteel langer dan een jaar werk loos zijn en van wie het overgrote deel maar al te graag aan de slag wil. NATIONALE HARTWE EK 14-20 APRIL'86 Het aantal slachtoffers van tiart- en vaatziekten neemt gelukkig iets af. Uw giften hebben dus resultaat opgeleverd. Maar de strijd gaat voort. Want |aarli)ks worden in ons land nog altijd 40.000 mannen en vrouwen getroffen door een hartinfarct en nog eens 20.000 door een herseninfarct. En elk slachtoffer is er een teveel. Alleen als u uw hart laat spreken, kan de Nederlandse Hartstichting doorgaan met het ondersteunen van het wetenschappelijk onderzoek, het verbeteren van de patiën tenzorg en het geven van voorlichting. Steun deze week de collecte of stort uw biidraoe op giro 300 of bank 7070.70.600. Bedankt voor uw gulle gift! nederlandse hartstichting 1/ vrienden van de hartstichting Sophialaan IC, 2514 JR 's-Gravenhage. GIRO 300 - BANK 70.70.70.600 ■%NS-^'' ÏDBBB/miUCBX VABHEIKUOHE Achterweg5,2103SW Heemstede Doordat dinsdagmiddag een breuk ont stond in de aandrijfas van de buiten roldeur van de Oostsluis in Hansweert werd de bediening van deze sluis en daar mee ook de vaart door het Kanaal van Zuid Beveland onmogelijk want de Oost- sluit is de enige sluis waarmee nog wordt geschut. De andere kleinere sluizen zijn al door andere gebreken buiten gebruik. De binnenvaart die van deze sluis gebruik moet maken is razend, dat voor het onder houd van de sluizen door het Ministerie van Waterstaat zo weinig geld beschik baar is gesteld, dat dit onderhoud niet behoorlijk kan worden uitgevoerd, want het duurt nog tot 1988 dat de nieuwe sluizen functioneel zullen zijn. Natuurlijk werd met man en macht gewerkt om de sluisdeur te herstellen en dinsdag kon de vaart weer worden hervat. Natuurlijk zullen ook, wanneer alleen de Oostsluis alleen voor het scheepvaart verkeer wordt open gesteld, wachttijden voor de schippers ontstaan, de twee an dere sluizen zijn zo hard aan reparatie toe, dat de bediening niet meer verantwoorde lijk is. Maar Rijkswaterstaat aarzelt om nog geld uit te geven om althans nog een sluis te repareren, men moet zich tot 1988 dan maar zo goed mogelijk behelpen zo vindt men daar. De leerlingen van de afdeling tekstiel- verwerking zijn momenteel bezig poppen te maken en ook aan te kleden. Om deze reden zijn wij bijzonder blij dat wij de bekende poppenmaakster Aukje v.d. Lin den bereid hebben gevonden om haar poppen in onze school tentoon te stellen. Mevr. v.d. Linden eksposeert regelmatig in binnen- en buitenland, zodat wij ons gelukkig prijzen ook u te kunnen laten genieten van deze unieke poppen. Op dinsdagavond 25 maart a.s. willen wij nl. de school openstellen voor be zoekers. De maakster van de poppen zal persoon lijk aanwezig zijn om toelichting te geven over de manier waarop de kreaties ont staan. U bent van harte welkom op 25 maart van 19.00 - 22.00 uur aan de Molenlaan 3 te Sommelsdijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 17