Een heldere sloot zoet water maakt van Tholen klein Keukenhof Kampeervakantie weer populair Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Uitreiking getuigschriften Jeugd E.H.B.O.-A Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 21 MAART 1986 De Meester Snijderweg brengt ons op Goerees Havenhoofd. Op een bestraat gedeelte buiten de rijstrook staat een bord je met het opschrift „haveneind". Een geschikt plekje om het voertuigje neer te zetten. Aan de havenkant knutselen twee man aan een roeiboot. In één van de rijtjeswoningen wordt er een gordijn opzij geschoven. We weten ons dus bespied maar dat is gauw genoeg ontvlucht. Buiten de rijweg en de bebouwing rijst een duin achtig heuvelgebied omhoog. Eerst moe ten we wel wat moed bij elkaar schrapen maar dan gooien we ;och met een groei ende geestdrift onze nieuwsgierigheid over de zandrug. Dan moet je fysiek wel volgen. Passeren een stenen bouwseltje wat je met enige fantasie een schildwachthuisje zou kunnen noemen. In opgeknapte toe stand een handig optrekje voor een kaar tjesknipper. Welke geheimen bewaart dit opstalletje? Het staat aan de voet van een zacht glooiende begroeide helling die op twee vijftig-plussers toch wel enige indruk maakt. Er is een kronkelend pad tussen grasheuveltjes. Dan een flinke boomgroep die misschien wel heeft geprofiteerd van de goedgeefsheid ener buurplant die we nog wel zullen tegen komen. Verder berg opwaarts tussen struweel van wel twee meter hoog. Alzo door houtgewas ge ëscorteerd bereiken we de blanke top dezer duinen. Duindoorn Hier ontspringen afdalingen in meerdere richtingen naar de andere kant van de duingroep en zulks in beddingen van zacht zand omzoomd door met naalden gewa pende struiken. We moeten kiezen welke voetweg ons naar beneden mag voeren. Overwegend zijn we rechts georiënteerd maar vandaag kiezen we voor een linkse koers. In de hoop natuurlijk dat we niet het verkeerde pad opgaan. Het eerste stuk kuieren we haast luierend weg. Dat verandert snel als het houtgewas steeds hoger en compacter wordt. De verticale houding kan niet meer worden aangenomen omdat er af en toe een doorn- tak door je al of niet uitgedunde haardos streelt. Dan is daar opeens die open plek. En wat aardig toch, ze hebben er warempel zo maar een bank voor ons neergezet. Voor amechtige afdalers en khmmers. Toch vleien we ons er niet op neer want die vierzitter is druipnat van de klamme ne vel. Op deze helling van dit duin duiken we nu de takkebossen in die zich aan ons presenteren als echte duindoorn. Dat spul heeft zich al vroeg in onze streken genesteld. Zijn toen regelrecht begonnen met het vormen van uitlopers om de grond bij elkaar te houden en om bosjes te vormen. Ze hebben veel licht en ruimte nodig en als ze dat krijgen hebben ze ook weer wel wat over voor een ander. Aan hun wortels komen knolletjes tot ontwikkeling waarin bacteriën een stik stoffabriekje hebben opgezet. Daarmee maken ze de omringende grond vrucht baar waarvan andere planten kunnen pro fiteren. O wee, als er evenwel bomen gaan verschijnen. Die zetten hun weldoeners in het donker. Dag duindoorn! Broer konijn De wilg-achtige bladeren van zeg maar een centimeter of zeven zitten aan een korte steel op stekelige twijgen. Donkergroen van boven en aan de onder zijde zilverig behaard. De rood rose vruch ten bevatten vitamine CJe zou er marme lade van kunnen maken maar dit snoep goed is bestemd voor langs trekkende vogels. Spreeuwen zijn vaste klant. Ze moeten in de eerste plaats ook hun motortje draai ende houden en helpen daarbij tevens aan de verspreiding-van de soort. Het is dan ook niet uitgesloten dat zij het op hun geweten hebben dat er nu ook duindoorn groeit op de Slikken van Flakkee bij de Nolle te Herkingen. Er zullen daar nog wel een paar vogels van deze bessen moeten poepen want de mannelijke en vrouwelijke bloemen van dit plantesoort groeien aan aparte struiken in de oksels van de twijgen. Maar als het erom gaat menselijke in dringers aan een duintalud het leven even zuur te maken, dan sluiten ze de rijen aaneen in een hechte stekelige gemeen schap. Daarom moeten we nu hurkend voor waarts en hebben daarbij beide armen hard nodig om de terugspringende twijgen uit het gelaat te houden. Het zal wel verbeelding zijn maar af en toe is het net of we broer konijn horen gniffelen. Die is hier kind aan huis en geniet met heel zijn familie een natuurlijke bescherming in tijden van gevaar. Van ons hebben ze niets te duchten. We ervaren het als een opluchting als we ons na die takkentunnel weer in volle lengte kunnen opheffen. En onze voeten planten in zompige vegetatie die meedeint op het ritme van de voetstappen. Naarmate de wattendeken dikker wordt, vertraagt het looptempo. Dan trekken de nevels op en breekt de zon door. Verderop aan een waterkant zet een koor van gevederde zangers en zangeressen allemaal hun eigen deuntje op de toon ladders welke gedragen door geluids golven ook in onze richting fibreren. We beschouwen dat als een uitnodiging om even op visite te komen. Enkele solisten wijzen ons daartoe de weg over en door de platgetreden weggetjes die kris-kras in alle richtingen schijnen weg te kronkelen. We kiezen er weer eentje uit en gaan dan andermaal op pad.... J. V. P. Sint Annaland: Groente- en bloemzaadteelt groeide tot 125 leden De enthousiaste secretaris-penningmeester van de voormalige studieclub en inmiddels tot „Vereniging" bevorderde Groente- en Bloemzaadteelt- groep „Eiland Tholen", de heer D. L. Koppenhol, zei op zeker moment bij de vertoning van een serie prachtige dia's van eilandelijke bloemen- percelen en landschappen, toen hij tussendoor ook een plaatje van de Keukenhof uit Lisse liet zien: „als we hier ook zo'n zoet watersloot krijgen, als er daar ligt, kunnen we van deze streek een Klein Keukenhof maken". Hij is overigens niet de enige enthou siasteling van de nog pas in 1983 ge vormde studieclub van de groente- en bloemzaadteelt. Dat enthousiasme blijkt evenzeer uit de opkomst van de leden voor een jaarvergadering, een volle „Welle- vaete" en uit aktiviteiten die het gehele jaar door worden ondernomen door het bestuur met de nodige steun van de leden. Daarmee is dan niet tegelijkertijd gezegd dat de financiële uitkomst voor iedere groente- en bloemzaadteler in 1985 om zoveel over te schrijven, maar ook die teelt ligt buiten en is met het komplete agra rische vak afhankelijk van de weersom standigheden. In 1985, zo had ook voor zitter Lt. Hage al benadrukt in zijn ope ningswoord was de zomer veel te nat voor deze teelt van veelal gewenste droogte en maakte alleen de late herfst nog een en ander goed. HAKEN EN OGEN Maar daarna verzekerde de voorlichter K. Schik, die overigens maar één dag per week naar Tholen mag en daardoor kan bearbeiden duidelijk, dat wat men kan noemen een gul gewas juist bij de bloem zaadteelt lang niet altijd het resultaat geeft wat tenslotte gewenst is en in de porte monnee vloeit. Integendeel: zijn visie was een matig gewa§, een sterke bloei, een hoge zaadopbrengst. Zo blijken er aan de groente- en bloemzaadteelt ook heel wat haken en ogen te zijn verbonden en is behalve verder onderzoek praktische vak kennis van zeer groot belang. MATIGE OPBRENGST Voorzitter Lt. Hage van de Hoenderweg hield het op de bijeenkomst in „De Welle- vaete" kort, wat zijn openingswoord be trof. Er stond immers toch een volop tijd vergende agenda te wachten. Hij be groette de Z.L.M, kringvoorman M. C. J. Kosten, vervolgens De Boer en Komen van de N.A.K.G. Vervolgens releveerde hij de matige opbrengst van bloemzaden in 1985 door de te natte omstandigheden, wees vervolgens op de talrijke aktiviteiten die de studieclub had ontplooid en met succes werden uitgevoerd. Inmiddels zijn er ook vele kontakten ontstaan met aller lei betrokkenen, zowel op voorlichtings- als afzetgebied. Verheugd was hij te kun nen meedelen, dat er ook inl986 weer een proefveld zal zijn over onkruidbestrijding, ditmaal ook gesteund door sponsors en daardoor voor de jonge vereniging wat draaglijker dan in 1985, toen de touwtjes nauwelijks aan elkaar geknoopt konden worden, wat tenslotte toch nog lukte. Er zou binnenkort een spreker komen over algemene teeltvoorwaarden, maar aan gezien die binnenkort gewijzigd zal wor den, zal men dat even afwachten. De voorzitter wees er op, hoe bestuurslid A. C. Wessels in de betreffende commissie de nieuwe vereniging vertegenwoordigt. Er zijn ook weer plannen voor meerdere excursies naar proefvelden en zaadbe- drijven in dit jaar en dat alles in overleg met voorlichter Schik. Het zoetwater rapport heeft uiteraard onze intense be langstelling. HetThoolse waterschap gaat in dat opzicht verder studeren en voor wat deze vereniging betreft wordt op een posi tieve uitslag gerekend en gehoopt. Hij zou het zelfs zo willen verwoorden met een plagiaat op een reclamezin: zoet water.... moet! MEER UREN VOORLICHTER Er is voorts intens overleg gaande over de uitbreiding van het aantal uren voor lichter, al duurt het allemaal wel erg lang eer zoiets zijn beslag zal krijgen. Er is echter wel gegronde verwachting. In middels groeide de club uit tot op deze avond 123 leden en daar kwamen er nog een paar bij. Noodzakelijk was de contri butie te verhogen met 7,50. Besproken werden het jaarverslag, dat de leden ove rigens van te voren thuisgestuurd kregen en waarin wel veel zakelijks staat ver meld, maar ook een paar milieu-vriende lijke gedichten van een ongetwijfeld onder pseudoniem opererende Wedehofzijn opgenomen. De eerste pagina van ditjaar- verslag begint met zo'n rijm over de violen op Tholen: „Schoner dan de schoonste dromen temidden van veel groen en bomen groeien, bloeien de violen, levensblij en onverhoven". Maar heel zakelijk staat er ook in dat jaarverslag 1985 naast vermelding van allerlei aktiviteiten, dat de plannen voor 1986 drie hoofdzaken omvangen, te we ten het proefveldonderzoek voor onkruid bestrijding en in de toekomst ook andere onderzoek projekten een uitbreiding van het aantal dagen bedrijfsvoorlichting de omzetten van clubverband in ver- enigingsvorm. Aan dat laatste was in middels voldaan, daar de akte bij de notaris was gepasseerd. Het financieel overzicht leerde, dat het om in totaal in 1985 ging van: 18.708,— met een nadelig saldo van: 365,40. Een rekening die overigens al was bekrachtigd door de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, waaronder ook de groente- en bloemzaad- vereniging ressorteert. De begroting 1986 zag er wat rooskleuriger uit met een totaal van 11.200,omdat het proefveld nu vier mille minder vergt. Voor al die cijfers werd met name M. A. de Hond dank gebracht. Bij acclamatie werd het bestuur van de Studieclub ook bestendigd voor de zaad telers-vereniging, zijnde de heren Lt. OOLTGENSPLAAT Slotavond kringwerk Herv. Kerk Op woensdag 26 maart a. s. om 20.00 uur zal in „Elthato" de slotavond gehouden worden van het hervormde jeugd- en kring- werk te Ooltgensplaat. De Stichting Frie- denstimme uit Gouda komt iets vertellen en laat aan de l\and van een film het leven van de ondergrondse kerk in Rusland horen en zien. Jong en oud is op deze avond van harte welkom. Hage, D. L. Koppenhol, J. L. Goede- gebuure, W. A. Boogaard, J. A. Fase, P. Paape en A. C. Wessels met als adviseur K. E. Schik. Ook de vereniging is evenals de studie club aangesloten bij de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint Phi- lipsland. EEN DROOG VERHAAL De na de pauze optredende voorlichter Schik zei bij voorhand een droge uiteen zetting te gaan ontrafelen, omdat zaad van zon houdt. Hij wees er op na landelijke normen te hebben genoemd, hoe Tholen in 1984 op 141 hectare groente en bloem- zaad teelde ne in 1985 op 319 hectare of een stijging van 16%. Verder behandelde de voorzitter de naar zijn inzicht schaars toegepaste stikstofbemesting, omdat groncfrnonsters uitwijzen, dat er gewoon lijk nog al wat stikstof in de grond zit. Hij behandelde ook de voor- en nadelen, waarvan hij warme voorstander bleek te zijn van het combineren vanaf de stam, van het zaad dorsen en de steeds hogere kwaliteitseisen, die aan het zaad worden gesteld. Het tweede gedeelte van zijn inleiding bestond uit een dia-vertoning van Flak kee, Schouwen en Thoolse percelen bloe men met vooral de nadruk op wat mis ging. Daarentegen had Koppenhol als tweede dia-vertoner vooral vastgelegd wat goed uit de bloemenverf kwam en zijn conclusie is al in de aanhef van dit verslag ver woord. Er volgde nog een korte discussie met vooral technische onderwerpen. De ter vergadering eveneens aanwezige da mes genoten ook volop van de fuchsia's en zovele andere plaatjes van prachtige bloempercelen met name rond Sint Anna land. Het geheim van de populariteit van kamperen met tent, vouwwagen of caravan is eenvoudig: de kampeerder is mobiel en kan zijn onderkomen daar neerzetten waar het leuk is, en kan de boel weer eenvoudig opbreken als het onverhoopt wat tegenvalt. Daarom besluiten jaarlijks duizenden mensen tot het kopen van een tent, vouwwagen of caravan. Dat is een aanschaf waar veel geld mee gemoeid is, van enkele honderden guldens voor een goede tent, tot vele duizenden voor een caravan. Om die altijd moeilijke keuze wat te vergemakkelijken, is onlangs de nieuwe WELKE-gids Tenten en Caravans verschenen. Naast uitgebreide al gemene informatie bevat deze gids ook een overzicht van alle in ons land verkrijgbare soorten tenten, vouwwagens en caravans, met van elk type een omschrijving en de prijs. De Caravan- en Camping-RAI, die in februari werd gehouden, heeft zich in een stijgende belangstelling verheugd. De een schrijft dat toe aan het aantrekken van de economie, wat ervoor zorgt dat de consument weer meer geld durft uit te geven voor een mobiel vakantie-onderkomen. De ander beweert dat de stijgende belangstelling van de consument is te danken aan de vele technische verbeteringen aan tent, vouwwagen en caravan. Het aanbod is in ieder geval gegroeid. De produktoverzichten in deze WELKE- gids nemen maar liefst 15 pagina's in beslag. De technische verbeteringen op het gebied van tenten zijn vooral terug te vinden in nieuwe doeksoorten en versimpelde constructies. De zogenoemde boogtenten zijn van dat laatste een duidelijk voorbeeld. Vouwwagens en caravans hebben een duidelijke verandering ondergaan wat betreft isolerend vermogen en stroomlijn. Doordacht gebruik van kunststoffen en tests in windtunnels hebben van caravan en vouwwagen lichtere, beter controleerbare en vooral zuiniger reisgenoten gemaakt. Toepassing van isolatiematerialen maakt ze ook in een wat minder warme omgeving een behaaglijke plaats om te verblijven. WELKE is er weer in geslaagd een informatieve en aktuele gids uit te brengen, die zeker niet gemist mag worden door iedereen die de aanschaf van tent, vouwwagen of caravan overweegt. De gids kost 4,95 bij de tijdschriftenhandelaar. OOLTGENSPLAAT Bijna 4000- voor Rheumabestrijding De opbrengst van de kollekte voor de Rheumabestrijding is alsvolgt: Ooltgensplaat en Langstraat2697,25 Achthuizen en Zuidzijde1157,50 Totaal3854,75 Kollektanten en gevers worden namens de stichting en het plaatselijke comité hartelijk dankgezegd voor het behaalde resultaat. Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 17 maart 1986. Afdeling I H. Koese - K. Vis1-1 I. Mackloet - A. Knape1-1 B. Vis - A. Verolme1-1 P. Leroy - J. van Hoorn1-1 Afdeling II J. Lodder - S. Hoogzand2-0 H. van Hoorn - M. van Lente2-0 I. Koese - A. Krijgsman2-0 Afdeling III J. Verbiest - C. v.d. Groef1-1 A. v.d. Sluijs - T. van Brussel1-1 L. van Erkel - J. Kamp1-1 Nacompetitie: N. Kievit - J. HoUeman2-0 J. Groenendijk - J. Gebuis0-2 G. Zaaijer - H. Noordijk0-2 W. Vroegindeweij - R. Jacobs2-0 In afdeling I is P. Leroy kampioen ge worden. OOLTGENSPLAAT e.o. De afdeling Ooltgensplaat e.o. van het Jeugd Rode Kruis is het afgelopen seizoen weer aktief geweest om op de diverse scholen een aantal leerlingen op te leiden voor het diploma Jeugd E.H.B.O.-A. Met goed gevolg is door de jongens en meisjes het examen afgelegd. De getuigschriften die daarbij behoren worden in een feeste lijke samenkomst uitgereikt. De wethou der van onderwijs, de heer P. H. v.d. Ree is hiervoor uitgenodigd. Deze uitreiking zal plaats vinden dinsdag 25 maart a.s. des nam. 19.30 uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" te Oolt gensplaat. In de pauze zal er koffie en limonade worden geschonken en na de pauze wor den de jongelui bezig gehouden met een Memoryspel. Ook zal er afscheid worden genomen van een der werkgroepleden, mevrouw A. Schilperoort-Poortvliet. De leiding van deze avond is in handen van de Koördinatrice van het Jeugd Rode Kruis Ooltgensplaat e.o., mevrouw T. Braber-van der Vliet. Ouders en andere belangstellenden zijn deze avond hartelijk welkom. OUDE TONGE Opbrengst kollekte De alhier gehouden kollekte voor het Rheumafonds heeft 3.223,40 opge bracht. Gevers, geefsters en kollektanten hartelijk dank voor hun medewerking. NIEUWE TONGE Opbrengst kollekte De kollekte gehouden t.b.v. het Rheuma fonds heeft opgebracht 2.385,— (zijnde 47,meer dan vorig jaar). Alle mede werkenden hartelijk dank. De paden op ,.v^.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10