Keijzer schoenen te Middelharnis geeft op meerder gebied de toon aan Iedereen kan toveren met een eitje Verf 'ns een paasei Ds. A. Hoogerland onder zeer grote belangstelling ten grave gedragen Mooij Micro processor voor aardappelbewaring Automatisering en komputers Toneelavond Ooitgenspiaat Contactbijeenkomst lichamelijk gehandicapten IVIosseien onder violet licht Emmabloemkoliekte 1986 Kotters iiepen schade op Inlevering vakantiebonnen Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 18 MAART 1986 Het is het prachtige bedrijf van Keijzer Schoenen op de Westdijk te Middelharnis waarlijk niet aan te zien dat dezer dagen het 60-jarig bestaansjubileum werd gevierd. De fam. Keijzer deed dat vorige week tegelijk met de feestelijke heropening van het totaal vernieuwde winkelpand waarvan de laatste aan passing tien jaar geleden had plaats gehad. „En dat is voor een zaak die bij wil blijven gewoon te lang!" realiseerde zich dhr. Keijzer die de zaken gewoon lijk dan ook maar radicaal aanpakt. Als bestuurslid van de Middenstandsvereniging propageert hij de noodzaak van aanpassing en modernisering waarin hijzelf allerminst achterwege bleef. De zaak werd onherkenbaar veranderd, dankzij de inbreng van interieurdeskundigen die er werke lijk iets heel fraais van maakten, letterlijk van top tot teen en van voor tot achter. De Keijzers kennen hun eigen zaak nauwelijks terug maar zo wil het de consument, zo was proefondervindelijk vastgesteld. De zaak is niet langer een rechthoekige verkoopruimte maar er zijn asymetrisch ten opzichte van elkaar hoeken in geplaatst die de idee geven dat de zaak veel ruimer is geworden terwijl er aan netto ruimte niets gewonnen is. De onderbrekingen geven ook een pracht gelegenheid het rijke assortiment schoenen te laten zien. Vooral is ook gewerkt met zachte tinten waartegen de diverse kleuren (het modebeeld) prachtig contrasteren. In de winkel enkele moderne wandversieringen maar ook de nostalgische tekening die ooit Aai Boogerman maakte van het eerste pandje waarin wijlen vader Keijzer zijn schoen- handel begon. De nieuwe tijd stelt andere eisen en de fam. Keijzer heeft daar graag aan voldaan. De zaak blijft een bedieningszaak en daarom is het dat een ruim gesorteerd magazijn aanwezig is waar het in de winkel ontbrekende snel kan worden gepakt. Dat gevoegd bij het advies dat men van dhr. en mevr. Keijzer, hun zoon en de verkoopsters krijgt maakt dat het winkelen bij Keijzer vrijwel zeker tot een geslaagde aankoop leidt. Onder dit motto schrijft de Mid denstandsvereniging Middelharnis een leuke, kreatieve Paasei-versier- wedstrijd uit. Het beschilderen van eieren is een ge bruik waarvan de oorsprong tot kort na het begin van onze jaartelling terug gaat. Het ei geldt in vele kuituren als een symbool voor liefde, nieuw leven en geluk en is door z'n volmaakte vorm altijd een uit daging geweest voor de versierdrift van de mens. Oorspronkelijk werden de eieren voornamelijk effen rood geschilderd, de kleur van de liefde, en deze kleur rood vindt men nog overheersend terug op de beschilderde eieren in de landen waar dit nog een levende traditie is, zoals de Oost- Europese landen, Griekenlanden Scandi navië. In deze streken kan men omstreeks deze tijd ware kunststukjes op dit gebied bewonderen. Onvoorstelbaar verfijnde en met eindeloos geduld gepenseelde geome trische figuren en folkloristische motie ven, uitgevoerd door de plattelandsbevol king, die toch voornamelijk gewend is heel wat minder verfijnd gereedschap te han teren dan een priegelig penseeltje. In onze jachtige, moderne tijd ging in onze streken dit oude ambacht helaas een beetje ver loren. Er werden nog wel eieren beschil derd om de Paas-ontbijttafel mee op te fleuren, maar dit gebeurde dan vaak in één kleur met een zalge kant en klare eierverf van de drogist. Later kwamen er zelfs vellen met stickers in de handel waarmee in een oogwenk een aardig resultaat kon worden geboekt. Waarschijnlijk door de toenemende vrije tijd en een herlevende belangstelling voor vroegere dekoratie technieken vindt er echter de laatste jaren een opleving plaats in dit aardig gebruik. Er wordt geëxperimenteerd met bijna ver geten en ook met nieuwe technieken, waarbij vaak gebruik wordt gemaakt van natuurlijke plantaardige kleurstoffen. Ook de moderne viltstift biedt natuurlijk on gekende mogelijkheden voor een kleurrijk resultaat. Op deze hernieuwde belangstelling voor het aloude Paas-ei haakt de Midden standsvereniging in met deze aktie. De reklame-slogan „Iedereen kan to veren met een eitje" werd maar even geleend van de gezamenlijke eierprodu centen, want ze was ook volledig van toepassing op deze wedstrijd, waaraan werkelijk iedereen kan meedoen. Je hoeft echt geen kunstenaar te zijn om een schit terend Paas-ei te versieren. Alle moge lijke materialen mogen gebruikt worden. Behalve de speciale eierverf en de vilt stiften die we al noemden kunnen ook plakkaatverf, acrylverf, olieverf en na tuurlijke kleurstoffen worden toegepast. Maar ook kunnen de eieren worden be plakt met textiel, papier, karton, schelpen, droogbloemen en alles watje verder maar bedenken kunt. De wedstrijdformulieren voor deze aktie zijn verkrijgbaar bij de winkeliers op d'n Diek met het gele aktie-raambiljet in de etalage, ze worden ook meeverpakt door de firma de Boed in eierdoosjes die in Middelharnis worden afgeleverd. De uiterste inleverdatum is vrijdag 28 maart, waarna de ingeleverde eieren in diverse etalages op d'n Diek worden ten toongesteld. Een deskundige jury zal de eieren op de zaterdag voor Pasen be oordelen en de winnaars van de vele prachtige prijzen aanwijzen. De hoofd prijs is het zilveren Paas-ei. Doe dus allen mee aan deze leuke aktie, het is een gezellige bezigheid en zeker voor wie in de prijzen valt de moeite waard. Heel Middelharnis staat trouwens in het teken van het Paas-ei in deze weken. De Plaatselijke Commissie Welzijns werk voor Ouderen Ooitgenspiaat organi seert op donderdag 20 maart de jaar lijkse toneelavond voor Ouderen boven de 55 jaar. De toneelvereniging voert dit jaar op: „Gesprek met Londen" (een komische Üiriller in vier bedrijven, door W. Bin schot) om „'t Centrum" te Ooitgenspiaat. Aanvang: 20.00 uur. Zaal open: 19.30 uur. De toegang is gratis. De consumpties zijn voor eigen rekening. In de pauze zal er een verloting plaats vinden, waarbij veel leuke prijzen te win nen zijn. Voor vervoer kunt u kontakt opnemen met- Jaap Neelstel. 01873 - 2165 Marie Vervloettel. 01873 -1993 Lia Bakelaar-Leijdens tel. 01873-2092 (met name belangstellenden uit de Lang straat). Paaszangdlenst in Goedareede A.s. zaterdag 22 maart, 's avonds om half acht zal in de Herv. Kerk een paas zangdlenst worden gehouden tot het bij wonen waarvan ieder hartelijk wordt uit genodigd. Er wordt een paasmeditatie uitgesproken door ds. Westerhout en o.a. zal medewerking worden verleend door het kinderkoor „Goedereede" onder lei ding van mej. J. Wolfert. In Galerie „Potteriet" aan de kop van het parkeerterrein wordt op 14 maart a.s. een expositie geopend van paas-eieren, beschilderd door een aantal exposanten die zich ook op andere gebieden van kunstnijverheid verdienstelijk hebben ge maakt. Loop er eens binnen, misschien doet u er inspiratie op voor uw prijs winnende ei. Om ideeën op te doen en wat meer te weten te komen over de diverse mate rialen en technieken zijn er ook een aantal aardige boekjes in de handel, o.a. in de reeks Cantecleer hobbyboekjes. Mis schien wordt u er door op het spoor gezet van een zeer veel voldoening gevende hobby. Het dekoreren van eieren is ten slotte beslist geen bezigheid die uitslui tend in de Paastijd beoefend kan worden. De afdeling Goeree-Overflakkee/ Schouwen-Duiveland van de Vereniging Gehandicaptenzorg van de Gerefor meerde Gemeenten nodigt hierbij alle lichamelijk gehandicapten en belang stellenden uit voor een contactbijeen komst, welke gehouden zal worden op D.V. 22 maart 1986 van 14.30 tot 16.30 uur in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Dirks- land. Tijdens deze bijeenkomst hoopt mevr. W. S. van Wetten uit Nieuw Beijerland, bestuurslid van de Stichting Gehandicap tenzorg van de Gereformeerde Gemeen ten te spreken over het onderwerp: „Een handicap, wat zegt mij dat?" Voor vervoer kunt u contact opnemen met de heer D. C. Knuist, tel. 01870 - 2982 of met de heer E. Boender, tel. 01871 -2239. De toenemende vraag naar mosselen wettigt het verlangen van de consument, mosselen te ontvangen die met de meest mogelijke zorg zijn klaar gemaakt. Niets is meer geschikt, om potentiële mosseleters af te schrikken, dan mosselen te consu meren die niet geheel zandvrij zijn. Daarom wedijveren de exporteurs om een zo goed mogelijk produkt op de markt te brengen. En naast de veel te hoge kosten, is dit mede wel een van de oorzaken, dat na dri e jaar onderhandelen thans definitief is af gezien van een gezamenlijke verwater- inrichting. Deze verwaterinrichting zou dan ook een barrière tegen een mogelijke verontreini ging met bacteriën zijn geweest. Nu de gezamenlijke aanpak van de baan is, zal iedere individuele handelaar weer of als nog voor een zo goed mogelijke mossel moeten zorgen. De firma Sinke, die in Yerseke de naam Bolton voor zijn produkten pousseert, maakt reclame dat hij mosselen in de handel brengt, die door bestraling met ultra violet licht beslist bakterievrij zijn. In de buizen waardoor het water circu leert dat de mosselen spoelt, is een lamp aangebracht, die eventuele bacteriën doodt. Bokton heeft voor deze installatie drie ton neergeteld. In de week van 24-30 maart aanstaande wordt gekollekteerd voor de Stichting De Emmabloem. De Emmabloem-koUekte is de oudste koUekte in ons land. Al 76 jaar zet de Stichting De Emmabloem zich in voor het Kruiswerk en de tuberculosebe strijding. De opbrengst van de kollekte wordt niet alleen gebruikt voor de bestrijding van deze ziekte in ons land, maar ook voor de strijd tegen tbc in ontwikkelingslanden. Jaarlijks worden in Nederland ongeveer 2000 gevallen van tuberculose geregis treerd, vaak bij jongeren of buitenlandse arbeiders. Naast de behandeling van deze patiënten is eveneens preventief onder zoek nodig bij mensen uit de omgeving van de patiënten. Een belangrijk deel van het geld dat de Emmabloemkoliekte opbrengt gaat naar bestrijdingsprojekten in ondermeer Mali, Tanzania, Kenya, Togo en Benin. In Derde Wereldlanden lijden meer dan 20 miljoen mensen aan tuberculose waarvan elk jaar miljoen sterven. Dat is in feite onnodig, omdat tbc met geneesmiddelen betrekkelijk eenvoudig te genezen is. Het geld voor de aanschaf van die medicijnen ontbreekt echter meestal. In de week van 24-30 maart zal op ieder een een beroep worden gedaan via de huis-aan-huis-koUekte en via accept-giro kaarten die worden toegestuurd. Men kan ook direct giften storten op postrekening 116.000 ten name van de Stichting De Emmabloem, Den Haag. Op woensdag 26 maart is op de TV na het journaal van 20.00 uur een kort Socu- tera-filmpje te zien over tbc-bestrijding. Twee kotters van de Zuidvloot, de G.O. 25 van de firma Lokker en de G.O. 55 van Kommer Tanis liepen beiden de zelfde schade op, beschadiging van de vlak- platen op de havendammen van IJmuiden. Schade ongeveer 2'/i ton, die wat de G.O. 25 betreft bij Maaskant werd hersteld. Ook de G.O. 55 maakte akkoord met Maaskant, maar omdat Rijkswaterstaat de sluis in verband met de ijsgang dicht hield, kon men het dok niet bereiken en werd de schade hersteld bij Nienhuis en van den Berg, Rotterdam. WJ-CNV organiseert cursus over: De jongerenorganisatie WJ-CNV orga niseert op 7, 8 en 9 april een kursus over komputers en automatisering. Komputers en automatisering, iedereen heeft er tegenwoordig mee te maken. De komputer gaat als warme broodjes over de toonbank en vindt z'n weg naar talloze huizen. Robots nemen de plaats in van de mens in fabrieken. Steeds meer produkten worden geproduceerd zonder dat er een mensenhand aan te pas komt. Waar vroe ger een mens bij een bank het geld over handigde staat tegenwoordig een apparaat dat een pasje bekijkt en daarna de gewenst hoeveelheid geld uitspuugt. De mens kon- troleert het proces, staat erbij en kijkt ernaar. Het is duidelijk dat de automati sering belangrijke invloed heeft op onze maatschappij. Het is de vraag wat de gevolgen van de automatisering zullen zijn: - zal de werkgelegenheid door de auto matisering afnemen? - wat zal de invloed van de automati sering zijn op de kwaliteit van het werk? - hoe kunnen werknemers het proces van automatisering beïnvloeden? - hoe kijken werknemers (ook jij) aan tegen komputers en automatisering. Is de automatisering een zegen of vloek. Op de driedaagse kursus zal met behulp van sprekers, films, bedrijfsbezoek en dis cussie dieper op deze vragen worden ingegaan. Een hele dag zal besteed worden aan het praktisch werken met de komputer. On der leiding van een deskundige zal aan dacht besteed worden aan de werking van de komputer, het praktisch werken met de komputer en aan de toepassingen van de komputer. De kursus zal gehouden worden in Oost- kapelle. Alle jongeren tot 28 jaar zijn welkom. In de meeste gevallen kunnen deelnemers gebruik maken van een spe ciale verlofregeling met behoud van loon. De eigenbijdrage van de deelnemers aan deze kursus is 20 gulden (all-in). Bel voor opgave of informatie 01100- 20310 (tijdens kantooruren). Borssele: ds.A. Hoogerland, predikant van de uereiormcciucvj -„,„„H:o„ct Voorafgaande aan de begrafenis werd zaterdagmorgen een rouwdienst gehouden in de Sionkerk van de Ger. Gemeente te Goes •*«/;^J^V,'f" kerkgebouw voor dit doel veel te klein zou zijn geweest. In deze rouwdienst ging voor de consulent van de gemeente Borssele, ds. J. C. Weststrate van s Gravenpolder. Onder de aanwezigen waren tal van predikanten van de Ger. Gemeenten en enkele studenten van de Theologische School. Ook van Flakkee waren vele belangstellenden, voornamelijk uit de gemeente Dirksland, waar vandaan ook een bus reed. Namens kerkeraad en gemeente van In de kerk De rouwdienst werd door ds. Weststrate geopend met het laten zingen van de verzen 8 en 9 van Psalm 103 in de berijming van Datheen, zoals dat in Bors sele nog gebruikelijk is. Hierna werd ge lezen Openbaringen 7 vanaf vers 9. Een zware slag heeft u als echtgenote en kinderen, de gemeente van Borssele en de gemeenten in hun geheel, getroffen, aldus Ds. Weststrate. Een bidder is uit uw midden en uit het midden van de gemeente ontvallen. Wij treuren, echter niet als degenen, die geen hoop hebben. De bood schapper is weggevallen, maar de Bood schap blijft. En de Heere heeft Zich niet vergist, aldus ds. Weststrate. Naar aanleiding van Openbaringen 7 15, wees spreker op het onuitsprekelijk geluk dat de overledene, uit genade, ten deel was gevallen. Die op den troon zit, zal hen overschaduwen. Namens de classis Goes en de Part. Synode Zuid werd het woord gevoerd door ds. Chr. v.d. Poel van Yerseke. Wijzend op het genadewerk Gods, dat in ds. Hoogerland was verheerlijkt, sprak ds. v.d. Poel n.a.v. Jes. 54 13. „Nu is eeuwige vrede zijn deel", aldus ds. v.d. Poel. Ds. A. F. Honkoop van Zwijndrecht sprak namens het curatorium en hetDepu- taatschap voor Evangelisatie. Ds. Hon - koop gewaagde van de grote plaats die de overledene in het midden van het cura torium had mogen innemen. Hij was ge acht om zijn eerlijkheid en oprechtheid. Zijn plaats zal hier ledig zijn, maar de Heere heeft toegezegd in Ex. 3321 „Zie, er is een plaats bij Mij". Een plaats, niet alleen voor Mozes, maar voor al Gods volk, die zich hier als gasten en vreemde lingen hebben leren kennen. Spreker be sloot zijn toespraak met een toepasselijk gedeelte te lezen uit de Ziekentroost Borssele werd het woord gevoerd door ouderiing A. Witte. Spreker wees op de onbegrepen weg, die de Heere met ds. Hoogeriand heeft willen gaan maar her innerde er ook aan, dat de nu ontslapen leraar toch met veel opening het Woord van God had mogen bedienen. Dan waren bergen vlak en zeeën droog. De eeuwigheid zal openbaren wat hier van de vrucht is geweest, aldus ouderiing Witte. Na diens dankgebed werd nog ge zongen Ps. 140 13, eveneens uit de berijming van Datheen. Hierna werd de rouwstoet gevormd ten einde het stoffelijk overschot van de zo zeer geachte en geliefde leraar aan de schoot der aarde toe te betrouwen. Op de begraafplaats te Borssele Hier werd, op verzoek van de overleden predikant, het woord gevoerd door ds. J. Koster van Scherpenzeel, als persoon lijke vriend. Ds. Koster herinnerde aan het vertrek van ds. Hoogeriand uit Dirks land (in juni 1985) toen de Heere hem had toegezegd: En Jozef zal zijn hand op Uw ogen leggen". Dit heeft de Heere nu waar willen maken. Het was de begeerte van ds. Hoogerland geweest, dat bij de geopende groeve zou worden gewezen op die meerdere Jozef, in Wien alleen alle heil en zaligheid te vin den is. Namens de weduwe en de overige kin deren werd een dankwoord gesproken door een zoon van de overleden predikant, dhr. G. Hoogerland te Krabbendijke. In het kerkgebouw te Goes werd deze plechtigheid met Schriftlezing en gebed besloten door ds. J. Koster. Hierna was er nog gelegenheid om de familie te condo leren, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. MELISSANT Woensdag 19 maart a.s. is er gelegen heid tot het inleveren van het R.B.S. systeem en Schilderssysteem bij: J. du Pree, Bernhardstraat 31, 3248 AC Me lissant, van 6-7 uur. MIDDELHARNIS Opbrengst kollekte De kollekte die werd gehouden voor „de macht van het kleine", ten bate van de epilepsiebestrijding heeft in Middelharnis 2.560,60 opgebracht waarvoor de ge vers in deze dorpskern hartelijk worden bedankt. Vereniging ,De Christenvrouw' afd. Middelharnis-Sommelsdiik Op D.V. donderdag 20 maart a.s. hopen wij onze paasavond te houden, m.m.v.. mevrouw Ooms-Slob uit Giessenburg. Ook gasten zijn deze avond hartelijk wel kom! Aanvang: kwart voor acht in „De Hoek steen" te Middelharnis. straks geboortekaartjes nodig Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langewegl3 SOMMELSDIJK Voor de droging, bewaring en opslag van aardappelen en andere agrarische produkten brengt Mooij Kamerik BV een nieuwe micro processor op de markt, die kan worden aangesloten op een master-unit met printer. Hierdoor is het mogelijk geworden alle informatie centraal te registreren en op te slaan. De Mooij Micro M32, zoals de officiële naam luidt, controleert zeer nauwkeurig (4- leidingsysteem) de temperatuur en de relatieve luchtvochtigheid, droogt en koelt automatisch met buitenlucht of, als deze niet beschikbaar is, met de koelmachine en kan voor 2 verschillende produkten met elk hun specifieke temperatuur en luchtvochtigheid worden gebruikt. De tiptoetsen zijn gebruikersvriendelijk en bovendien zijn alle funkties zichtbaar gemaakt, zodat de bediening bijzonder eenvoudig is. Een zelf te kiezen code maakt het mogelijk alle ingegeven doelen en waarden te vergrendelen, waardoor het voor onbevoegden onmogelijk is, de instelling te ontregelen. Het IB VL te Wageningen heeft de M32 meer dan eenjaar getest en nu zelf met succes in gebruik. Nadere informatie: MOOIJ KAMERIK BV, Nüverheidsweg 11, Postbus 18 3470 CA Kamerik. Telefoon 03481 - 1784/1537 f \^v.tC'^*.^%\^v.t^v^^>^,^^\,^\%,^^A^>fl.^n\^'v,^^^^->'-^v^^/t.^'v^^«^^^ii^'X^\\^\\,^v.,^'v^^v,,^^i^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2