EIIAI1DEI1-niEUW5 Voor een verantwoorde lening naar de Rabobank! Rabobank S Stichting Koiieictieve Voorzieningen Maatscliapsvissers opgericlit lf^^ V l06nS0l3.ll6 (niet alleen tegen koude voeten) Geld nodig voor een nieuwe auto? Werkloosheid op Flakkee weer omhoog Dam-kampioenschap Goeree-Overflakkee Goedereede: nONLCICHNAM MUNITie-DSPOT Af EN TOe? TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 03 DD Aktie zuinig stoken: wmÊmmmmmÊm^ÊÊÊma^ÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊaamÊtÊimmiÊmÊ^ÊmÊmmm Plaats van isolatie Vilt 3" f/ "3 2P^. K WAAROM Oe OOISVAAR? ONTSPIEGSLD GLAS GOUDMIJNTJE Wanneer u geld wilt lenen voor een nieuwe auto, het inrichten of verbouwen van uw woning, kom dan in ieder geval eens praten met de Rabobank. U krijgt een gedegen advies en de rente is aantrekkelijk laag zodat u niet teveel betaalt. Maak daarom nu een afspraak met de adviseur van de Rabobank. geld en goede raad VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR 50 - 6. F. Callenbach B.V. Nijkerk 2e Blad VRIJDAG 7 MAART 1986 No. 5478 Op donderdag 30 januari j.l. is ten overstaan van notaris Mr. P. J. Landman te Oldemarkt de oprich tingsakte gepasseerd van de „Stich ting Kollektieve Voorzieningen Maatschapsvissers". Deze stichting zal in eerste instantie optreden als kontraktant voor de kollek tieve ziektekostenverzekering voor maat schapsvissers. Deze voorziening is nood zakelijk geworden omdat per 1 april a.s. de zogenaamde vrijwillige ziekenfonds verzekering voor zelfstandigen is komen te vervallen en derhalve een andere voor ziening moest worden gezocht die kwali tatief zowel als voor wat betreft de premie hoogte minstens konkurrerend moest zijn aan het oude ziekenfonds. Omdat te verwachten valt dat meerdere bestaande en nog te vormen voorzie ningen zoals een pensioen, in de toekomst koUektief aangegaan zullen worden, is thans de „Stichting Collectieve Voor zieningen Maatschapsvissers" opgericht. Deze stichting zal, indien gewenst, een landelijk karakter hebben. Het bestuur, dat thans wordt gevormd door enige be stuursleden en de administrateur van de Eerste Urker Onderlinge te weten de heren M. de Boer, J. Kramer en K. Ras en de vertegenwoordiger van Adviesgroep VoUenhove de heer A. Nuyten, zal in principe uitgebreid worden met vertegen woordigers van andere visserij-organisa ties in den lande. Het bestuur van de stichting is van mening dat het premievoordeel van kol lektieve voorzieningen voor een deel in komstenvermindering door visquotering e.a. kan opvangen en tevens optimali serend kan werken voor wat betreft de kwaliteit van de voorwaarden. Het opmerkelijke uit de thans gesloten kollektieve ziektekostenverzekering is dat het van de zijde van de verzekeraar een onopzegbaar kontrakt is en de premie alleen kan stijgen met procentuele verho gingen met instemming van de Minister van Economische Zaken. Typische vergoedingen t.b.v. de maat schapsvissers, zoals het helicopterrisico, werelddekking en vervoer stoffelijk over schot uit het buitenland zijn medegedekt onder de polis. De stichting heeft als domicilie het „Dienstencentrum" in VoUenhove van waaruit alle administratie landelijk ge regeld wordt. Ondanks dat maatschapsvissers nu parti culier verzekerd zijn zal men toch niet de rekeningen van huisarts, specialist, zie kenhuis enz. zelf behoeven te betalen, maar is inlevering van de nota's ten kan tore van de plaatselijke Rabobanken „Stel- lendam Goedereede" en „Ouddorp" voldoende die voor doorzending (koste loos) zullen zorgdragen. Met andere visserijcentra in Nederland zullen soortgelijke afspraken worden ge maakt. Indien u rneer informatie wenst, kunt u bellen met de Rabobank „Stellendam Goedereede" Mej. A. Pipping, tel. 01879 - 1666 b.g.g. 1026 of met de Rabobank „Ouddorp" dhr. J. van Veen, tel. 01878 - 1755 b.g.g. 01879-2384. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer dieper kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. In Duitsland was een restaurant gesloten wegens Fronleichnam. Niemand wist me daar te vertellen, wat voor feestdag dat dan was. Antwoord: Fronleichnam komt van het Middelhoogduitse Vrónlicham, dat ons Nederlandse woord lichaam bevat. Het betekent: heilig lichaam, nl. dat van Jezus. Het feest, dat op de eerste donderdag na hetDrievuldigheidsfeest gevierd wordt, is het feest van het Lichaam van Christus. Zoals u weet, geloven Rooms-katholieken en ook vele Luthersen, dat bij het avond maal of eucharistie brood en wijn inder daad veranderen in het lichaam en het bloed van Christus. In 1264 stelde paus Urbanus IV, die vroeger aartsdiaken in het bisdom Luik was, deze verplichte feestdag voor de R.K. kerk in, te vieren met processies en eucharistievieringen. De aanleiding daartoe zou een visioen ge weest zijn, dat de non Juliana in 1246 te Luik had gezien en waarin dit geëist werd. In Beieren en Oostenrijk heet het Anlasz- tag of Blutstag. Omdat een aantal theo logen meent, dat het 't maaltijdkarakter van de mis aantastte, wordt het niet al gemeen meer gevierd. Als een kind munitie vind en thuis be waart, zijn de ouders dan aansprakelijk? Antwoord: Jawel. Het is maar het beste de politie op te bellen en het door een deskundige te laten weghalen, vóór het ontploft. Bovendien moetu goed beseffen, dat de brandweer niet blijft blussen als er bij evt. brand bij u in huis iets gaat knallen. Daar gaat men geen brandweerlieden aan wagen. Dan zal uw huis tot de grond toe afbranden. U denkt in zo'n geval ver zekerd te zijn, maar uw verzekeringsmaat schappij betaalt u geen cent uit indien u munitie in huis had. Als u even doordenkt, zult u dat allemaal erg logisch vinden. Er zijn gelukkig mooiere artikelen om thuis te verzamelen. Wat betekenen eigenlijk die letters bij L.A.T.-relatie? Is dat: liefde af en toe? Antwoord: Daar komt het eigenlijk wel op neer, maar letterlijk is het de afkorting van Living Alone Together, hetgeen vrij vertaald betekent: alléén (dus op jezelf) wonen en (soms) samenkomen of samen zijn. Er is dan geen sprake van een voort durende samenleving. Bevindt uw woonkamer zich ook oude huizen komen voornamelijk hou- i------------------------------------------------ Bevindt uw woonkamer zich ook op de begane grond? En is de vloer nog niet geïsoleerd? Dan wordt het hoog tijd dat u daar iets aan doet. Niet alleen omdat koude voeten vervelend zijn, maar ook omdat een koude on- geïsoieerde vloer tot gevolg heeft dat uw verwarming vaker moet branden om de temperatuur in huis toch behaaglijk te houden. Om te kunnen vaststellen wat de beste manier is om isolatie aan te brengen moeten we eerst weten uit welk mate riaal uw vloer bestaat. Dat zal een houten of een betonnen vloer zijn. In •i-} oude huizen komen voornamelijk hou ten vloeren voor, in nieuwere beton nen. Maar het feit dat u een parketvloer hebt liggen wil nog niet altijd zeggen, dat u dan ook een houten ondervloer hebt. Tenslotte kan dat parket even goed zijn gelegd op een betonnen onder- vloer. Het verminderen van het warmtever lies gaat net zo goed met isolatie onder als boven op de vloer. U kiest dan gewoon de gemakkelijkste en goed koopste oplossing. Om koude voeten tegen te gaan kunt u het beste isolatie bovenop de vloer aanbrengen. De tem peratuur van het vloeroppervlak wordt dan wat hoger. Bedenk wel dat de plinten omhoog moeten en dat de deur meestal moet worden uigekort. Bovenop de vloer isoleren wordt meest al ook gedaan als het niet mogelijk is om behoorlijk onder de vloer van uw huis te komen. De kruipruimte kan te laag zijn en er kan water in staan (een probleem dat u trouwens snel moet oplossen om vocht- en schimmelpro blemen te voorkomen). Als isoleren met 24 mm dik materiaal bovenop de vloer tot onoplosbare pro blemen leidt (inkorten deuren, cv-lei- dingen e.d.) kunt u toch wel wat doen om het koude voeten probleem tegen te AKTIE ZDIHIG STOKEN De tabel voor de week Tan 3^ fehr. t/ir» 2 mi-é. f<péé Normaal jaarverbruik 500 600 700 800 900 1000 1100 1200 1300 1400 m 1500 m 1600 m 1700 ml 1800 m 5----- 3 3 3 1900 2000 m^ 2200 m^ 2400 2600 2600 m 3000 m 3500 m 4000 m 4500 m^ 5000 m^ 5500 m^ éOOO m-' Weeketreef- verbruik J£— m J4_ 3 SZ m^ 68 ^.SS.m^ Tüi /Of m^ ml ^n$_^_ml /é2 m /ito ._m^ 3eZ m- 330 in^ weergegevens Valkenburg ZH berekeningsmodel GE Den Haag gaan. Dat kan door onder de vloer bedekking een extra laag neer te leg gen, bijvoorbeeld van vilt, ondertapijt of zachte houtvézelplaten. Ook dat is een oplossing die niet veel geld hoeft te kosten. Een viltlaag is zowel op een houten als een betonnen ondervloer aan te brengen. Heeft u een houten ondervloer, dicht dan kieren en naden tussen de planken en bij de plinten met een kit of tocht- band om tocht vanuit de kruipruimte tegen te gaan. Het verminderen van het warmtever lies via de vloer is dus niet altijd een karwei voor de vakman. Integendeel. Bij de doe-het-zelfzaak kan men u veel goede tips geven, zowel voor isolatie onder de vloer als er bovenop. Met vloerisolatie is in elk geval een behoor lijke besparing op de stookkosten te krijgen: het scheelt u al gauw zo'n 4 kubieke meter gas per vierkante meter per jaar. De gemiddelde besparing bij een vloer van 30 m^s 80,per jaar. .-..»» E.M.G. O. N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE - OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hotlaan 44 Tel. 01870-2244 Hoe komt 't, dat juist de ooievaar altijd geassocieerd wordt met de geboorte van een kind? Antwoord: Doordat er vroeger zoveel meer water was in onze gewesten, waar het krioelde van de kikkers, kwamen er hier ook meer ooievaars voor. Doch onze Saksische voorouders gaven die grote vogels de naam ,,odebaar". Dat woord was samengesteld uit 2 delen: ode be tekende toen bezit of schat, en baar kwam van hun werkwoord baren, dat dragen aanduidde. Odebaar stond dus voor schat- drager, ofwel geluksbrenger. In het Mid delnederlands, de taal waarin de vroegere spraak van Friezen, Saksers, Batavieren en al die andere in ons land huizende volksstammen opging en die hier tussen de 12de en het eind van de 15de eeuw ge bezigd is, werd dat odevare en wij ver basterden dat later tot ooievaar. De sym bolische betekenis van geluksbrenger" bleef hangen en steeds algemener werd die naam door onze voorouders aangegrepen om hun kinderen te vertellen, dat dezt, vogel ook de brenger van het jonge leven was. Toen er telkens meer water gedempt of ingepolderd werd en het aantal kikkers terugliep, zodat zich veel minder ooie vaars in ons land vestigden, verminderde dat verwijzen en kwamen ook andere verhalen in omloop. En tegenwoordig vertellen veel ouders hun kinderen al spoedig de waarheid. D at de ooievaar heel vroeger een soort geluksvogel was, is men vergeten. In het wapen van de gemeente Den Haag prijkt hij echter nog. Hoe kunnen ze glas voor fotolijstjes enz. ontspiegelen? Antwoord: Dat effect wordt verkregen doorcoating", dat is het aanbrengen van een dun laagje doorzichtige kunststof op het glas. De kunst is, dit laagje zo dun mogelijk te houden en nauw te doen aan sluiten, zodat het als het ware één geheel vormt met het glas. U kunt het zelfde effect gebruiken, als u een dun schijfle plexiglas of andere doorzichtige kunststof gebruikt bij het inlijsten van portretten en platen. Hoeveel goud bevat eengouden tientje uit de 20-er jaren? Antwoord: Bij een gewicht van 6,7 gram bevat dat 6,05 gram fijn goud. Op Goeree-Overflakkee steeg het aantal mannelijke werklozen in januari met 55 tot 914 (9,6%); bij de vrouwelijke werk lozen was er een daling van 13 tot 361 (9,8%). Het totaal aantal werklozen op Goeree- Overflakkee kwam daarmee op 1275 of 9,6% (eind december: 1233 of 9,3%). Bezien naar werkloosheidsduur was de ontwikkeling op Goeree-Overflakkee als volgt: de categorie „korter dan 3 maan den": -1-61 tot 504, de categorie „3 tot 6 maanden": -9 tot 174, de categorie „6 tot 12 maanden"-17 tot 200 en de langdurig werklozen: -l- 7 tot 397. Ook op Goeree- Overflakkee daalde de werkloosheid al leen bij de jongeren: de groep Jonger dan 19": -21 tot 131, de groep „19 t/m 24": -4 tot 354, de groep „25 t/m 39": -l- 45 tot 487 en de groep „40 t/m 64": -|- 22 tot 303. De gezamenlijke damverenigingen van het eiland Goeree-Overflakkee organi seren dit jaar het persoonlijk damkam- pioenschap. Zij die lid zijn van een damvereniging op het eiland kunnen zich aldaar aanmelden. Om ook de zgn. „huisdammers" in de gelegenheid te stellen hieraan deel te nemen bestaat de mogelijkheid wanneer men op Goeree-Overflakkee woonachtig is zich schriftelijk met vermelding van naam, adres en telefoonnummer op te geven bij de heer A. Knape, St. Joris Doelstraat 8, 3245 BA Sommelsdijk, tel. 01870 - 2581De uiterste datum hiervoor is 21 maart 1986. Dit kampioenschap wordt gespeeld vol gens het Zwitserse systeem over 7 ronden. De wedstrijden worden afwisselend ge speeld in Middelharnis, Dirksland, Me lissant en Ouddorp en zullen op 14 april 1986 te 19.3 O uur beginnen. Hetinschrijf- geld bedraagt 10,per persoon. Mocht u hierin geïnteresseerd zijn, dan is dit een kans die u niet mag missen en wellicht bent u na dit kampioenschap zo geboeid door het damspel dat u dit gr'aag voort wilt zetten en zich aanmeldt bij één der damverenigingen. .^.^^.,fl^^}^,^^.,^,^2^^.^^.4.^.^.^l^l^^.l^^.^.^.l^l^l^^.>^^.^.l^l(.l^^.^■l^^■l^'^^.^.l^4.>^^.^.l^l^l^l^^.l^^.^.l^•^^.^.li■'^^.4■ R*.tnM Kin den Oever Ze drukte zich tegen hem aan, die bruine uit het zuiden. Hij gaf toe, hij weerde althans niet af Een vrouw, een beetje liefde na zoveel liefdeloosheid. Mag het. Hij droomde vveg. Even. Misschien een tel, misschien een seconde. Toen schrok hij wakker. Ellendeling, hij had zijn jongen, hij had Wil, hij had Albertien. En de bootwerker in Antwerpen gilde: je vaart naar de hemel of naar de hel. Hij ging naar binnen en wilde Storm vragen om er een punt achter te zetten. Maar bij Storm waren de ratten aan het spek. Neen, vader, ik weet wel, jij knijpt de katjes in het donker, laat mij maar genieten. Drink mee. En ze hieven eens gezind de glazen en dronken. Och, wat murde hij. 's Morgens vroeg kwam het einde, 't Was ongeveer als het begin, alleen minder bewust. De muziek speelde een vaderlands lied. Storm zong schor: hij heit ge wonnen de zuivere vloooóóöt. Ze klapten enthousiast. Geen Spanjaard had er meer last van. De ouwe heer ging wiegelend voor en de koetsier tikte weer beleefd. Hij wist wel waar de heren heen moesten. En daar reden ze. Hoepsakee. Naar boord. Sjonge, dat was een avond. Nog nooit zoiets meegemaakt? Nee. Hij was ook zo'n boordparkiet. Storm had meer gezien, o, hé, ja. Meiden, man, melden.... Zóveel kleren hadden ze aan. Hij zwaaide met zijn zakdoek. Hij lachte lallend. En toen gingen ze hikkend en boerend tegen elkaar op zitten drijven. Echte dronkemanspraat. Ze zeiden geen verstandig woord meer. 't Onderste kwam boven, niet het beste. Hij had dat meegemaakt en dan hij weer, nog veel gekker. Toen ze de Orkanera in het vizier kregen en ze juist een grote passagiersboot passeerden, liet Arend-Michiel ineens stoppen. Rijd maar door, beduidden ze de koetsier, wij zoeken zelf de weg wel. Wat wil je nou? vroeg Storm met knikkende knieën achter hem aan sjokkend. Arend-Michiel stond stil en hief de hand. Met bevende vingers wees hij het grote schip aan: Zie je dat? Ja, wat zou dat? Dat zeekasteel wordt mijn boot. Storm lachte hem uit. Arend-Michiel merkte het niet. Hij sprak door. En weet jij nog wat een lief kind het was? Ja, wat zou dat? Dat lieve kind wordt mijn wijf. Storm zei: Laten we verder gaan. Van Roon, je bent een beetje gek. Wat, wat, ik gek, dat laat ik me niet zeggen. Hij balde de vuisten. Neen, neen, ruzie wenste Storm niet. Hun vriendschap was daarvoor te sterk. Maar dit wilde hij wel zeggen en hij sliste met zijn dronkemanstong; Góéd, laten we aannemen, Van Roon, datje niet gek bent, maar voor God zijn we toch zeker alle twee grote schoften; ik en jij, allebei. Arend-Michiel zweeg, hij voelde zich knockout ge slagen. Ze sloften naar boord. Ieder naar zijn eigen hut. In die van Arend-Michiel van Roon lag een brief open op tafel met de vraag: Vader, schrijf eens hóe moeder was. Spanje, Valencia, een dag, dagen, een week. Waar ging de Orkanera heen? San Salvador? Rio? Montevideo? Bonneserus? Wéér de halve aardbol om? Ome Nero kon moeilijk besluiten. Onder de minderen rumoerden allerlei geruchten. De kok, die er graag voor door ging, meer dan rechtuit te weten, vertelde, dat de ouwe overwoog zijn vracht voor Amerika over te doen om zelf een trip, via Bordeaux, naar Noorwegen te maken. Hij zou het, toen hij warme kruiken kwam brengen, ome Nero tegen de eerste stuurman hebben horen mompelen. Arend-Michiel dacht: Bordeaux, sjonge, hij nam een stukje papier en schreef daar een hoop cijfers op. Wat was er voor een eigen schip toch een hoop geld nodig. Maarten Storm werd ongerust. Maar niemand wist het zeker. De ouwe lag in zijn kooi. Zéker was alleen, dat de wildevrachtvaart, zijn hobby, met steeds meer moeilijkheden te kampen kreeg. De vrachtprijzen liepen terug. John Morisson zou des noods net zo lang mee terug blijven lopen tot hij niet meer kon. Och, het volk vermaakte zich best. De wal bood kroegen vol vertier. Arend-Michiel, wonderlijk, dat bleef hem overal trek ken, zocht de visserlui op. Met een klein scheepje ging hij een nacht mee. Hij had het al gauw door: stik ouderwets, wat zouden zij, met hun schepen, veel meer kunnen bereiken. Storm, met wie hij na die feestnacht weinig sprak, bleef al die tijd aan boord. Hij zat, wanneer hij geen wacht had, in zijn hut en sneed daar hartjes van papier, met hartelijke woorden er in. „Voor mijn lieve Suzanna" enzo. In Valencia stemde ome Nero, op aandringen van zijn stuurman, er in toe om een dokter te raadplegen. Dat was een overwinning op zichzelf. Want deze man was even verstandig als onverstandig. De dokter kwam, een kleine bruingetinte Spanjool. Hij onderzocht hem. Och, het was de bekende kwaal: vermoeidheid, ze nuwen; recept: warmte en kalmte! Ome Nero liet hem nauwelijks uitpraten, hij verwenste de stuurman, wiens raad hij nooit had moeten opvolgen. Maar de Spanjool ging verder. Hij streek het visitegeld niet voor niets op. De kapitein werd een daagje ouder, hij moest eens rust gaan houden. Hier, of bijvoorbeeld in Italië, aan het strand. John Morisson grijnsde. Dus je wil me van boord hebben? Ja, ja. Dat nooit, dat nooit. Maak me dan zomaar af. Hij keerde zich om en ging met zijn achterwerk naar de dokter liggen. Een paar uur na diens vertrek gaf hij de stuurman een telegram op: Miss Morisson, Liverpool. Stel overkomst op prijs. Niet wel. John. Toen ome Nero wist dat het verzonden was, kroop hij weer in zijn kooi. De stuurman moest alles maar regelen. Nou, daar was het volk, dat feestte zonder eind, mee in zijn schik. Want de stuurman was scheutiger met het voorschot dan de ouwe, die een penny in vieren beet bij wijze van spreken. Er kwam geen antwoord-telegram. Na een aantal dagen wel een brief Men bracht hem die in zijn hut. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5