„Geldershof' Dirksland wil meer een thuis dan een tehuis voor ouderen zijn Allemaal kroost van ooi nr. 45...! Predikbeurten Lid van Gedeputeerde Staten Hoek van Dijke bezoekt Oostflakkee M. van Dam-Witte Gemeenteraad Goedereede herdacht overleden wethouder T. van Dam 30% korting op alle wol Dodelijk verkeersongeval onder Achthuizen Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 7 MAART 1986 De burgemeester, de sekretaris, de direkteur en de Gedeputeerde, ze kozen gistermiddag bij de opening van „GeldershoP' allen hun eigen woorden om de waarde van de aanwezigheid van het verzorgingshuis voor bejaarden te illustreren, maar de meest aansprekende toon werd aange slagen door de oud-wykverpleegkundige zr. Gorissen! In een ontroerende deklamatie tekende ze het verdriet van de bejaarde die niet alleen z'n woning -, maar zelfs zijn dorp moet verlaten om elders intrek in een verzorgingstehuis te nemen, voor hem en haar „den vreemde", weg van alle vertrouwde kontakten. Een kwart eeuw geleden schreef zr. Gorissen die deklamatie, met de wens dat het anders zou worden: „en nu.... 25 jaar nadien is mijn wens vervuld!!" juichte ze innig gelukkig met de aan wezigheid van „GeldershoP'. Dat geluk was troef deze middag, bij het bestuur van de Stichting, bij de bewoners van wie er meerderen op de openings bijeenkomst in „de Schakel" aanwezig waren en bij de overige genodigden. Van velen was burg. Oversier in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stichting de ver tolker van de trots -, maar meer nog van de dankbaarheid voor de ervaren zegen van Boven waaronder de zo begeerde voor ziening tot stand is gekomen. Het tehuis is er, een algemeen huis waarin noch aan bewoners -, noch aan personeel voor waarden vooraf worden gesteld, waaraan de voorz. kon toevoegen dat aan de op richting van een bewonerskommissie en aan de bewonersparticipatie in het bestuur wordt gewerkt. Onder de genodigden kon dhr. Oversier ook de voor het ouderenbeleid verant woordelijke gedeputeerde J. H. Boone verwelkomen om in zijn richting te ver zekeren dat het tehuis weliswaar prima fiinktioneert, maar dat het pas echt af zal zijn als er op het naastgelegen terrein enkele tientallen zogeheten aanleunwo ningen zullen zijn gebouwd. ,,De bouw grond is er, nu nog het contingent", legde dhr. Oversier de gedeputeerde voor. Woorden van dank sprak dhr. Oversier tot de velen die aan de totstandkoming van „Geldershof' hebben meegewerkt, aan het personeel dat zich kranig en met aanvankelijk weinig middelen door de aanloopperiode werkte en tot de bewo ners, „de paarden die de haver hebben verdiend" en die nu ook krijgen in de vorm van een goede verzorging in „Gelders- hof. Hen allen werd een goed verblijf toegewenst! De sekretaris van het Stichtingsbestuur, gem. sekretaris C. Noorthoek, was de eer gegeven de officiële openingshandeling te verrichten, omdat zo had burg. Over sier verklaard -^ van hem het initiatief was gekomen en hij er zich door de jaren heen voor had ingespannen. Dhr. Noort hoek liet in zijn felicitatiewoord weten dat het in 1979 was geweest dat hij B en W voor het eerst over een verzorgingstehuis in Dirksland rapporteerde. „Het getal 7 is ook op dit gebied het getal der volheid want nu, 7 jaar later, staat het er!" stelde dhr. Noorthoek met grote vol doening vast. „We zijn, als een elfste dentocht-deelnemer vol goede moed be gonnen, maar naarmate we het einddoel naderden werd het steeds moeilijker en hebben we hele trajecten moeten klunen, waarbij onze geestdrift het soms zwaar te verduren heeft gekregen", herinnerde dhr. Noorthoek aan de lange periode waarin o.a. een bouwstop en een beddenstop moesten worden overwonnen. „Gelders- hof werd tenslotte zonder Rijkssteun gebouwd en dhr. Noorthoek presenteerde dat als een waar unicum. Ook hij dankte de velen die aan de realisering hebben meegewerkt en ook dankte hij hen die niets hadden gedaan, n.l. de omwonenden die geen bezwaren tegen het bestemmings plan hebben ingediend, zodat de bouw geen planologische bezwaren ondervond. Zijn gelukwens afrondend zei dhr. Noort hoek: „Ik ben van nature niet iemand die z'n schouders breed maakt om er een waarderende klap op te krijgen, meestal ben ik flankerend bezig, als een voetballer die een voorzet geeft zodat een ander kan Dhr. en mevr. Noorthoek voor het wandreliëf. scoren, maar met de gelegenheid de ope ningshandeling te verrichten, ben ik zeer vereerd!" Moest meer gebeuren.... Gedeputeerde Boone, de man die de eerste paal voor het tehuis had geslagen, voelde zich als bestuurder bijzonder hap py en hij wenste dan ook dat hij op meer zulke gelegenheden te gast kon zijn omdat de provincie Zuid Holland, tegen het beleid van de Overheid in, meer voorzie ningen voor ouderen wil en zich daar ook sterk voor wil maken. ,,Een a twee per jaar zouden we willen realiseren", zo sprak hij over het voornemen van het provinciaal bestuur voor wie het zeker niet eenvoudig zal zijn de geldelijke middelen daarvoor te vinden. Daarbij stipte de gedeputeerde aan dat „Geldershof" de provincie ook ca 2 miljoen per jaar zal kosten..., maar desalniettemin betoonde dhr. Boone zich zeer verheugd over het feit dat het er staat! Hij feliciteerde de Dirkslandse gemeen schap er hartelijk mee. Na de pauze werd nog gesproken door dhr. Gelderblom, namens het bouwteam. Hij bood, behalve een geanimeerde speech, namens het bouwteam ook de naam op het voorterrein aan. ,,Wij hopen dat de bewo ners van het huis gaan houden zoals wij, als bouwers ervan gehouden hebben". „Bouwen is een kwestie van samenwer ken mogen de bewoners tot op hoge leef tijd veel voor elkaar blijven betekenen, zoals ook de bouwers elkaar nodig heb ben", wenste dhr. Gelderblom hen toe. Nadat zr. Gorissen haar prachtige de klamatie had opgevoerd, was het tenslotte de direkteur, dhr. Verwijs, die een slot woord sprak, geladen met woorden van dank tot de velen op wie in de voorbije aanloopperiode gerekend kon worden. „De kunst om samen te werken is bij zonder op de proef gesteld, maar 't is geslaagd!", kon dhr. Verwijs verzekeren, „ondanks de vele wolken die over het huis dreven (zes bewoners overleden er al), is de samenwerkingjuist bevorderd", stelde hij vast, besluitend met de wens dat de bewoners zich in „Geldershof niet in een tehuis, maar „thuis" zullen voelen. Melissant: De zwart-bles ooi nr. 45 van de fam. C. J. de Rooij te Melissant heeft ruim een week geleden maar liefst 5 lammeren geworpen en dat is een zó weinig voorkomende gebeurtenis dat moeder schaap met haar kroost best een plaatje in de krant heeft verdiend! Het was trouwens zeer tot verbazing van dhr. de Rooij dat zich na de geboorte van de 3e en 4e- ook nog een 5e boreling aandiende. Het kroost, 3 ooien en 2 rammen moest wel gescheiden worden, 3 van hen drinken hun melk uit de lam-bar en twee mochten er bij de moeder blijven. In het geboortecijfer van moeder nr. 45 zit overigens een duidelijke climax al zal ze de prestatie van dit jaar waarschijnlijk niet meer overtreffen; in'82 wierp ze 2 lammeren, de volgende jaren resp. 3,4,4 en ditj aar zelfs 5! De officiële opening In de hal van „Geldershof werd daarna door dhr. Noorthoek de officiële opening gepleegd. Hij onthulde een kunstwerk dat is vervaardigd door de kunstenares, mevr. Graveland uit De Kaag. Het is een uit klei vervaardigde wandversiering die drie sta dia uit de natuur-, en daarmee ook van het leven verbeeldt: de tijd van voorbereiding, de tijd van zaaien en de tijd van oogsten. In de zaal werd daarna gerecipieerd en het bestuur kon daar vele gelukwensen en geschenken in ontvangst nemen, onder andere twee fraaie klokken van de bewo ners. De Flakkee-bakkerij heeft een gift van 2000,- toegezegd die later per cheque overhandigd zal worden. Op de Provinciale weg ter hoogte van Achthuizen is vannacht ca. 20 min. voor twaalf een dodelijk verkeersongeval ge beurd. Bij het eenzijdige ongeval, waarbij geen anderen betrokken waren, is de 26- jarige handelaar Joh. Stello uit Oude Tonge om het leven gekomen. Het slacht offer was gehuwd met een dochter van de fam. B. Koert; het gezin telt twee kin deren, van 5 jaar en 3 maanden. Dhr. Stello is waarschijnlijk met zijn wagen, een Mercedes, geslipt en in de sloot terecht gekomen. Zijn verwondingen waren van dien aard dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. Zondag 9 maart 1986 Vijfde Lijdenszondag OUDDORP-Herv. Gem. 9.30en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Kraan en 18.30 uur ds. Kraan, Putten - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. Joh. Smink, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. Biddag voor gewas, arbeid en visserij: 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. H. Westerhout, nam. bediening Heilige Doop. STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger Catechismus zondag 40; koUekte bij stand in het pastoraat - Ger. Kerk 10.00 uur lezen en 17.00 uur ds. Kraan, Putten. 12 maart: bidstond voor gewas en arbeid, 19.00 uur ds. S. Groen, Hellevoetsluis. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal; ex tra kollekte Quotum - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur(H.A.) en 17.00 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rotterdam Charlois. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. Hoornaar, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. D. Dekker, H. I. Ambacht; extra kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk, Sint Annaland en 18.00 uur ds. L. Quist; extra kollekte kerk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uurds. L. Kruijmeren 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; extra kollekte voor- jaarszendingskoUekte GZB - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Berveling. LUKASKAPELHDG - 10.15 uurds. J. T. Cazander. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt, voorbereiding Heilig Avond maal; extra kollekte kerk-Herv. „Exo dus" Gem. 10.00 uur ds.A.Carstens- Chr. Ger. Kerk 10.00 uur leesdienst en 19.00 uurds. J. P. Boiten, Schiedam- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Waal en 17.00 uur ds. P. Blokland - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur dr. M. J. Amtzen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, v.m. Openbare geloofsbelijdenis en nam. voorbereiding Heilig Avondmaal; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte „Scholengemeenschap „De Driestar" te Gouda-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. L. Kruijmer- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HAIUNGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; kollekte verwarming - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. van Dalen, Zuidland en 18.00 uur ds. P. Bijl, Strijen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. A. v.d. Schee, Spijkenisse en 18.00 uur kand. K. Hoek, Kampen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. K. van Meijeren, Heidelberger Catechismus zondag 44; extra kollekte orgelfonds - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 uur kand. K. Hoek, Kampen en 18.00 uur dhr. A. v.d. Schee, Spijke- LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk aan de IJssel. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. In een bijzondere raadsver gadering, die door burg. van Velzen met aangepast ambts gebed werd geopend, heeft de gemeenteraad van Goedereede gisteravond de in de vroege morgen van die dag overleden SGP weth. T. van Dam her dacht. Dhr. van Dam was ruim 68 jaar. Zowel van de zijde van het College als uit de raad werd met grote achting en waarde ring gesproken over de wijze waarop weth. van Dam zijn taak had opgevat. Burgemeester van Velzen releveer de dat de wethouderspost dhr. van Dam halverwege de zittingsperiode, op 23 september 1983 op de schou ders was gelegd. Hij werd toen als wethouder gekozen als opvolger van dhr. J. Voogd nadat hij al sinds 1 september 1970 het raadslidmaat schap bekleedde. Met ingang van de nieuwe raadsperiode van april a.s. had dhr. van Dam zich terug willen trekken, maar thans moest met droef heid worden vastgesteld dat aan het werkzame leven een eind is gekomen. „We hebben hem leren kennen als een uiterst korrekt man met een grote plichtstbetrachting in zijn optreden", zo dacht de raadsvoorzitter aan de overledene terug, wetend dat hij veel „geest en doorzettingsvermogen" had moeten aanwenden om zijn han dicap te overwinnen en niet aan huis gebonden te zijn. Dhr. van Velzen stelde dan ook vast dat dhr. van Dam het wethouderschap, voor hem de bekroning op zijn raadslidmaatschap, met ambitie en met perfectie heeft uitgevoerd. „Wij hebben aldus de voorzitter in dhr. van Dam een goed bestuurder verloren die op prin cipiële en zakelijke wijze de belangen van de gemeente Goedereede op voortreffelijke wijze heeft behartigd en die ook op zeer goede wijze met het ambtenarenkorps omging". Het deed de voorz. goed te mogen zeggen dat dhr. van Dam leefde in de wetenschap dat het de mens gezet is eenmaal te sterven om dan reken schap af te leggen aan God, zijn Schepper. Namens het gemeente bestuur en het gemeentepersoneel, dat voor een groot deel aanwezig was, wenste dhr. van Velzen de na bestaanden sterkte toe dit verlies te dragen. Deelneming uit 4êJCaad College weth. Visser sprak met diep respect over de moed die hij bij dhr. van Dam, gehandicapt als hij was, toch steeds had aangetroffen, in gegeven door de wil zijn werk goed te doen. Alhoewel beiden van een an dere politieke kom-af had dat dhr. van Dam niet gehinderd als vrienden met elkaar om te gaan en „over het graf van dhr. van Dam heen sprak dhr. Visser de nabestaanden een woord van dank toe voor de onder vonden vriendschap en trouw. „Zijn zetel hier en zijn stoel thuis, ze zijn leeg maar wij hopen dat Hij op Wie van Dam vertrouwde hem een andere woning heeft bereid waar hij rusten mag in vrede", zo besloot dhr. Visser. Dhr. A. de Jong bracht het leed wezen van de SGP fractie tot uit drukking. „Met de nauwgezetheid die hem eigen was had hij de raads periode nog af willen maken, maar we zien opnieuw dat de mens wikt, maar dat God beschikt", aldus dhr. de Jong, de wens uitsprekend dat de Heere God de lege plaats met Zich zelf moge vervullen. Mevr. Hoogenraad-v.d. Mark (PvdA) waardeerde weth. van Dam als de man, de wethouder, die op vriendelijke wijze kontakt had onder vonden tussen de fracties en die de verbindende schakel was tussen SGP en PvdA. „Het is droevig zo iemand te moeten missen". Dhr. J. C. Komtebedde (WD) waardeerde dhr. van Dam als een lid van de raad die wist waar hij het over had en die zijn zaken kende: „het wethouderschap dat min of meer noodgedwongen tot hem kwam heeft stellig veel van zijn krachten ge vergd", geloofd dhr. Komtebedde, wetend goede herinneringen aan dhr. van Dam te bewaren. Hans Grinwis (Verenigd Gemeente belang) dacht terug aan de vele malen waarin hij dhr. van Dam thuis had opgezocht, zoals ook de burgers dat steeds konden doen omdat dhr. van Dam als waardig wethouder steeds paraat was geweest. Gevoelens van oprechte deelne ming werden tenslotte gesproken door dhr. J. van Gurp (RPF). Ook ,dhr. van Gurp dacht terug aan de grote werkkracht en de grote werklust waarvan dhr. van Dam steeds had doen blijken, ondanks zijn handicap en zijn minder wordende gezondheid. „Hij heeft zijn principiële uitgangs punten zoveel mogelijk naar buiten uitgedragen maar hij was nuchter genoeg om rekening te houden met het algemeen belang. Dhr. van Gurp sprak de hoop uit dat het voor dhr. van Dam waar is geworden: „Op U Heere hoop ik. Gij zult verhoren, Heere mijn God". Op woensdag 12 maart a.s. zal het lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, de heer J. Hoek van Dijke, vergezeld van zijn echtgenote, een bezoek aan Oostflakkee brengen. Het was eerst de bedoeling, dat de gedeputeerde op deze dag samen met een groot aantal leerlingen van de Oostflakkeese basisscholen een boom zou komen planten en wel vanwege de viering van de Nationale Boomplantdag op 12 maart. Omdat echter op die dag de vorst nog teveel in de grond zal zitten, heeft de landelijke organisatie kortgeleden besloten, de Boomplantdag te verplaatsen naar een dag in april. Het bezoek van de heer Hoek van Dijke gaat niettemin door en hij en zijn echtgenote zullen, na eerst ontvangen te zijn op het gemeentehuis, in de loop van de ochtend in het cultureel centrum de „Grutterswei" in Oude Tonge arriveren. Daar zullen zij een programma voor de twee hoogste groepen van de basisscholen bijwonen, dat in het teken staat van het symbolisch planten van een boom en de milieu-educatie. Het middagprogramma zal gewijd worden aan de economische ontwikkeling van Oostflakkee. Het witlofbedrijf van de Gebr. de Bonte in Ooltgensplaat en het aardappelwasbedrijf van Cebeco in Den Bommel zullen worden bezocht. Aan het eind van de middag zal er een informele ontmoeting met het bedrijfsleven in de „Grutterswei" zijn. De besturen van de verschillende ondernemersorganisaties en de land- en tuinbouworganisaties, zijn hiervoor, met hun leden, door burge meester en wethouders uitgenodigd. Wegens groot succes: tot volgende week zaterdag 15 maart: Nog TE KOOP: KOELCEL 20 m' Verkoop van aardappelen en uien. Dinsdagmiddag en zaterdagmiddag gesloten. Marükeweg 24 OUDDORP „Het fijnste voor de kleinste?" Dan ook een fijn geboorte- kaarde. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellenboek Drukkerij GEBRS. DE WAAL I Sommelsdük l^ I11SS6

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2