EiüvnDEn-riiEuws Iedereen heeft proHjt van de studie der oceanen Een Bijbelse opdracht Voormalige Ford-garage gesloopt Praktische gids over de badkamer Spieren van staal Ledenvergadering Chr. Basisschool abonnementenbestand Meer vis, betere weersvoorspellingen, nieuwe vindplaatsen van metalen van Eilanden-Nieuws Jaarverg. jeugdvereniging Ger. Gem. te Middelliarnis 5e Blad VRIJDAG 7 MAART 1986 No. 5478 Echt wetenschappelijk onderzoek van de oceanen begon in de jaren zeventig van de vorige eeuw toen het Britse korvet HMS Challenger met dat doel rond de wereld voer: één nietig schip op de onmetelijke oceanen. Onderzoek met tal van schepen van verscheidenen naties kwam pas na de tweede wereldoorlog op gang. Het eerste werkelijk internationale on derzoek hield zich in 1958 bezig met verschijnselen waar de Atlantische Oce aan de poolzeeën ontmoet. Toen gingen de geleerden van de zee ook beseffen dat ze, om enig inzicht te krijgen in de eigen schappen van de wereldzeeëii, tegelijker tijd op vele plaatsen metingen moesten doen. Daar dienden de regerlingen zich achter te stellen. Op grond van zulke overwegingen was er in 1960 een bijeen komst in Kopenhagen die aanbeval bin nen de Unexco een intergouvernementele oceanografische commissie op te richten, de IOC, die sindsdien groeide van veertig tot 112 landen. Ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan besloot de IOC speciaal iets te gaan doen om op dit gebied het wetenschappelijk vermogen te ver sterken van Derde-Wereldlanden, die in 1960 nauwelijks belangstelling hadden voor het onderzoek van de zee. Iedereen heeft er baat bij Het lOC-werk omvat nu zaken waarover oceanografen in 1960 zelfs niet dachten. Noch bijvoorbeeld de weerkundigen. Nu werken ze samen in TOGA, een pro gramma dat tien jaar lang de samenhang bestudeert tussen de oceanen en het kli maat op de wereld. In kringen van weten schappers is het dus voor niemand een vraag of de IOC nuttig werk doet en heeft gedaan. Maar de gewone burger? „Die is zich niet bewust dat zijn leven ook is veranderd door de IOC", zegt dr. George P. Humphrey, de AustraUsche ex-voor zitter. „Maar dat is wel degelijk zo. Dankzij de aansporingen van IOC-research is de vis vangst verbeterd, zijn de weerberichten betrouwbaarder geworden en blijven de stranden schoner". Een van de specialistische prestaties van de IOC is het maken van oceaan-kaarten, in het bijzonder van de zeebedding, kom pleet mot allerlei geologische details. Een andere is het systeem dat over de hele wereld het zeeniveau registreert; dit legt de grondslag voor een rond de eeuw wisseling te verwerkelijken voortdurende observatie van de oceanen, zo ongeveer als en aanvullend op de wereld- weerwacht WWW. Nodig voor een der gelijke studie van het kUmaat in het TOGA-programma en direct al van be tekenis om sneller te kunnen waarschu wen voor naderend onheil, zoals tsunamis en andere vloedgolven. lOC-taak is ook de vervuiling van de zeeën in de gaten te houden. Dr. Neil R. Andersen, die de werkgroep hiervoor leidt, wil de aanpak aanzienlijk verruimen: ,,Er leeft een knagend gevoel dat de steeds toenemende activiteiten van een steeds groeiende wereldbevolking nu al de kwali teit van het leven schaden, zo niet de toe komstige bewoonbaarheid van de aarde. Meer kennis van alles wat hiermee sa menhangt is de enige kans om een derge lijk komplex van problemen op te lossen". In ieder geval gaat het om vervuiling die de grenzen overschrijdt en dus is ook een internationale aanpak de enige waarmee iets te bereiken valt. Toepassingen bij de vleet Prof Warren S. Wooster, een vroegere lOC-secretaris, was een der feestrede naars die zich verdiepten in het goede dat uit oceanografisch onderzoek kon voort spruiten. Culturele winst achtte hij zonder meer alles wat beter begrip laat ontstaan over de aarde en alles wat erop leeft. Dat is ook de drijvende kracht van het onder zoek. Bijvoorbeeld: de heetwaterbronnen op de oceaanbodem, „waardoor een heel nieuw levensevenwicht in de zee is ont dekt, een omwenteling in het denken over de scheikuknde van het zeewater". Wetenschappelijke nieuwsgierigheid gaf de aanzet, niet de hoop op praktische toepassingen. Die er volgens Wooster toch kunnen komen, al was het maar om metalen op de zeebodem te winnen, overi gens kan deze methode ook leiden tot het vinden van metalen op het land die ge makkelijker te bereiken zijn. Kennis van de oceaan vergroot eveneens de kansen op het vinden van olie en op verantwoord vangen van vis. Kennis van de wereldzee komt voorts van pas bij het oplossen van problemen om afval kwijt te raken, ver voer, kustbèveiliging en nog wat meer. „Neem de visserij", zei professor Woos ter. „Beter begrip van wat vissen beweegt in scholen te zwemmen kan tot grotere vangsten leiden zonder gevaar van uit roeiing. Inzicht in de milieufactoren van de zee maakt het mogelijk betrouwbaar te schatten hoeveel vis er in de toekomst zal zijn. Dan kan ook beter worden voor speld wat de consequenties zijn van be paalde vangstmethoden of hoe vervuiling van de kust de visstand beïnvloedt". Hoe zegenrijk de kennis wordt gebruikt hangt er dan natuurlijk wel van af hoezeer menselijke activiteiten kurmen worden ver anderd om zoveel mogelijk uit de zee te halen. Dr. S. Zahoor Quasim, een Indiase spe cialist op het gebied van „sea farming", gelooft dat de visteelt op zee rond het jaar 2000 net zoveel eiwitten aan de mensen voeding bijdraagt als de visvangst. „In vele Aziatische landen is de visteelt een traditie van vele eeuwen her, maar de laatste tijd is het bijzonder belangrijk geworden op deze manier te werk te gaan. De produktie was in 1966-1967 één mil joen ton; in 1976 was het zes miljoen ton en nu is het ruim tien miljoen ton. India, Indonesië, Thailand en Singapore produ ceren enorme hoeveelheden garnalen met deze „zeebouw" en dr. Quasim berekent uit de huidige toeneming dat in 2000 deze produktie op zee tot het vijfvoudige kan zijn gegroeid. Dit alles gaat niet vanzelf Dr. Quasim meent dat nog snelgroeiende en ziektebestendige vissoorten moeten worden ontwikkeld. De keus van het voed sel voor de ,,in gevangenschap" levende vissen is de beslissende factor voor deze „maracultuur", die ook nog nodig heeft dat de massa-produktie van „pootvis" op gang komt. De IOC werkt samen met de VN-voedsel- en landbouworganisatie FAO in een programma dat bijzonder op prijs gesteld wordt door ontwikkelings landen, die thans al ongeveer 68% van de zeevisteelt voor hun rekening nemen. (Ingezonden) Gezinsverzorging en bejaarden hulp zijn in deze tijd geen onbe kende klanken. Vele mensen zijn in de loop der jaren niet alleen met deze woorden maar ook met het werk der Gezinsverzorging in aan raking geweest. Vooral de Gezins verzorging wordt al heel wat jaren gedaan. Er zijn Stichtingen die al meer dan 25 jaar bestaan. De diakonieën van verschil lende Kerken zijn destijds begonnen 1 a 2 werkkrachten aan te stellen, waardoor de allergrootste nood gelenigd kon worden. Het is en blijft echter altijd moeilijk te berekenen hoeveel werkkrachten nodig zijn om huïp te kunnen geven waar het nodig is. De vraag en de noodzaak ver schillen vaak van dag tot dag en van week tot week. Doordat ook aan vele behoeftige oudere mensen hulp wordt verleend in de vorm van 1 a 2 ochtenden van 3 a 4 uren dus 6 tot 8 uren per week, zijn de verschillende Stichtingen belangrijk uitgebreid. Dit is opgelopen tot 50 a 100 of meer werkkrachten per Stichting, van wie velen 8 tot 10 uren per week werken. Wat de kosten betreft, daar heeft de regering in de loop der jaren een groot deel van voor haar rekening genomen door dit werk te subsi diëren. De mensen die geholpen worden behoeven slechts haar draagkracht bij te dragen in de kosten, terwijl vele Kerken ook nog een bedrag betalen om de vele niet gesubsidieerde kosten te helpen dekken, waardoor deze taak der barmhartigheid kan funktioneren. Wat het dagelijks werk betreft, dat be staat in het doen van huishoudelijk werk en vele kleine dingen die nodig zijn om de dagelijkse gang van zaken door te laten gaan, die anders door ziekte, ouderdom of andere gebreken zullen blijven liggen of gaan haperen. Als er iemand is die helpt geeft dat in vele gevallen ook een grote morele steun, zodat opname in Zieken huizen, Rust- of Verpleeghuizen langer achterwege kan blijven of voorkomen kan worden en men in eigen omgeving kan blijven wonen en leven. Nu er nogal wat hulpverlenende Stich tingen en instanties zijn moeten we echter niet denken dat alles daardoor opgelost wordt. Het is jammer dat men dit wel steeds meer gaat denken. Er zijn nog zoveel dingen die ook vaak nodig zijn, en die niet door de officiële Stichtingen gedaan kun nen worden. We bedoelen hier de buren en naastenhulp die vroeger een veel gro tere plaats in onze samenleving had. Men had toen een veel kleiner gezichtsveld en veel minder dingen die de aandacht vroe gen en had ook vaak elkaar nodig, zodat er ook meer tijd en ook vaak noodzaak was om elkaar te helpen, waar door men ook weer terug geholpen werd. De omstan digheden zijn sterk veranderd, maar de menselijke geest en het lichaam hebben toch nog vele behoeften van vroeger over gehouden. Velen zowel jonge als oudere mensen zijn vaak erg eenzaam temidden van de grote massa mensen en machines, waardoor het leven wordt beheerst en overspoeld. Wat wordt er dan gemist? Wel, het per soonlijk kontakt, b.v. het elkaar groeten, een praatje maken, naar eikaars welstand vragen en ook de tijd om te luisteren naar de zorgen van onze naaste, die daar wel eens over praten wil. Sommigen horen OOLTGENSPLAAT Spreker dhr. I. A. Kole van PABO, Gouda D.V. maandag 10 maart a.s. om 19.30 uur zal in het Verenigingsgebouw „Eltha- to" de ledenvergadering gehouden wor den van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van de Scholen met de Bijbel voor Basisonderwijs te Ooltgens- plaat. Direct na de opening zal door de heer I. A. Kole uit Berkenwoude, adjunctdirek- teur PABO Driestar, leraar Godsdienst te Gouda een referaat gehouden worden met als onderwerp: „Het ontstaan en het ge bruik van kinderbijbels". Na de pauze zullen eventuele vragen aangaande het onderwerp worden beantwoord. Vervolgens zullen verslagen worden uit gebracht door de direktie van de school, de medezeggenschapsraad, oudercom- missie, kascommissie en het financieel verslag. Van het bestuur zijn aftredend en herkiesbaar, mevrouw H. Molendijk-Vos en de heren C. L. Bom, J. Bom en C. W. Braber. Het zou voor 1984 een uitstekend voornemen zijn eraan mee te helpen het te laten groeien. soms een hele dag geen stem van iemand die met hun meeleeft of even luisteren wil. In deze tijd van materiële welvaart mo gen we de morele armoede niet onder schatten. Het spreekwoord zegt: Het zijn de kleine dingen die het doen, of Wie 't kleine niet eert, is 't grote niet weerd. Wat zijn dan die kleine dingen voor buren en anderen? Enkele voorbeelden: Een briefposten als het glas is of stormt en regent, een bood schap doen als de mensen zelf niet best kunnen, vuilcontainer aan de weg zetten, een keer het tuintje opknappen of de straat aanvegen, de ramen even zemen, een schroefje of spijker aanbrengen om wat op te hangen in kamer of keuken, een gloei lamp verwisselen of stekker repareren en zo zijn er nog zovele kleine dingen die in ons leven toch wel belangrijk zijn. Laat ieder in zijn eigen omgeving vooral in deze tijd proberen om wat kleine dingen voor anderen te doen, daar zullen beslist velen blij en dankbaar mee zijn. En naast het feit dat het zelfvoldoening geeft is het toch ook opdracht om onze naaste als onszelven lief te hebben en te helpen. Laten we deze opdracht temidden van zoveel andere dingen die ons bezig hou den beslist niet vergeten, daarom vragen we hier uw aandacht en medewerking om naast de vele Stichtingen en Verenigingen en clubs de kleine dingen die blijven liggen te doen en daarmee eigen en vooral ander mans leven te vullen en veraangenamen. En laten de mensen die hulp nodig heb ben die toch vooral ook vragen. Heus, er zijn nog mensen die wel willen helpen, maar die niet weten wat te doen of die de hulp niet durven aanbieden. Vraag daar om gerust aan uw naasten om hulp. Geef ze de kans te helpen, want voor zowel hulpvrager als hulpgever ligt er voldoe ning in het helpen uit naastenliefde. Bij voorbaat dank namens allen die het nodig hebben. P.B. Middelharnis: De voormalige Ford-garage aan het Beneden Zandpad te Middelharnis is deze week gesloopt. Woensdag fotografeerden we die werkzaamheden die werden verricht door de fa. J. L. Mijnders uit Melissant. In een artikel op de voorpagina staat te lezen wat er zal verrijzen op de leeggekomen plaats, N.B. de Middelharnisse „Lijnbaan promenade!" Bijeenkomst Ned. M.S. Stichting Op dinsdag 11 maart 1986 zal er weer een bijeenkomst zijn van de Ned. M.S. Stichting. De aanvang van de middag is 2 uur en de plaats „de Samaritaan" in Sommelsdijk. Op deze middag zal de fysiotherapeute mevr. H. G. Lagedijk-Harkink wat ver tellen over fysiotherapie in het algemeen en voor mensen met m.s. in het bijzonder. De volgende bijeenkomst zal zijn op dinsdag 8 april 1986. Dan hoopt de dis- triktsverpleegkundige mevr. Dijkshoorn aanwezig te zijn. De jeugdvereniging „Sola Scriptura" van de Geref Gemeente te Middelharnis hoopt morgenavond, zaterdag 8 maart, haar jaarvergadering te houden. Als spreker is uitgenodigd de heer B. Dubbeldam, medewerker van de Stich ting „Kom over en Help". Deze stich ting, die begunstigd wordt door leden van kerken behorend tot de Geref. Gezindte, verleent geestelijke, materiële en finan ciële hulp aan vervolgde christenen ach ter het IJzeren Gordijn. De heer Dubbeldam zal in een dialezing iets vertellen over de geheime Bijbel- transporten die door koeriers van ge noemde Stichting worden uitgevoerd. In de lezing zal bij de informatie ten opzichte van betrokken personen een be paalde terughoudendheid betracht wor den, om toekomstige Bijbeltransporten niet in gevaar te brengen. In de pauze zullen artikelen verkocht worden ten bate van deze hulpverlening. Belangstellenden voor deze interessante avond zijn hartelijk welkom in het vereni gingsgebouw aan de Chr. de Vrieslaan. Aanvang half acht. INfORMAM-SliE VWR DE CUSÜMW Wie een badkamerverbouwing of-verandering overweegt, is in het algemeen niet zo geïnteresseerd in allerlei experimentele trends, maar juist in doordachte en wat meer duurzame ontwerpen. Het installeren moet dan ook nog bij voorkeur professioneel gebeuren en dat alles mag het budget liefst niet overschrijden. Een badkamerverbouwing loopt echter altijd in de papieren. Maar wie de nieuwe WELKE-koopgids over badkamers doorleest, zal merken dat met een doordachte aanschaf en een praktische indeling, behoorlijk wat geld bespaard kan worden. Er zijn vele redenen om een badkamer te vernieuwen: het sanitair kan verouderd zijn of versleten, u hebt behoefte aan meer comfort in een grotere ruimte, of er komt bijvoorbeeld gezinsuitbreiding die nieuwe eisen stelt aan de inrichting van de badkamer. WELKE adviseert om bij het plannen maken eerst even niet aan geld te denken. Ga met het hele gezin rond de tafel zitten en maak een globale indeling van de badkamer die aan de wensen van ieder gezinslid voldoet. Probeer nu aan de hand van het gestelde budget dit „ideaalbeeld" zo dicht mogelijk te benaderen. Zo ontstaat uiteindelijk een badkamer die de vaak verschillende wensen van de gezinsleden zoveel mogelijk in zich verenigt. De WELKE-gids badkamers gaat ook dit keer weer uitgebreid in op de vele facetten van het inrichten van de badkamer. Van wasbak tot whirlpool, van bidet tot boiler. Mogelijkheden en moeilijkheden worden besproken. Handig is ook weer van deze WELKE-gids, dat elk artikel wordt besloten met een produktoverzicht, waar de verschillende merken met hun prijzen staan vermeld. Zo is eenvoudig een globale keuze te maken. Maar met de aanschaf van het sanitair bent u er natuurlijk nog niet. Kleuren kunnen een badkamer maken of breken. Die beige pasteltint die er in de folder zo leuk uitzag, kan onder een andere lamp opeens een heel ander aanzien geven. Maar ook: hoe onderscheid ik kwaliteit van rommel? Is subsidie op mijn badkamerverbouwing mogelijk? Moet er geld worden geleend of is verhoging van de hypotheek voordeliger? Allemaal zaken die in deze gids aan de orde komen. De WELKE-koopgids Badkamers is bij de tijdschriftenhandel te koop voor/4,95. In Nederland zijn we altijd vrij sportief van aard geweest. De seizoenen hebben daar relatief weinig vat op, hoewel de zomer toch wel een voorkeur geniet waar het open-lucht activiteiten betreft. Er wordt dan verwoed gejogged, ge tennist, gefietst, noem maar op. Vooral in het begin van de lente is het enthousiasme groot. En juist dan komen de problemen: in de algemene vreugde van het weer naar buiten kunnen, willen we wel eens overdrijven. Daarbij vergetend dat onze winterse ledematen nog ietwat stijf en stram zijn. Resultaat: een behoor lijke spierpijn. Natuurlijk omdat we nét geen zin hadden in die extra trui of sjaal. Onze spieren zijn hele bijzondere or ganen. Dag-in, dag-uit worden ze ge bruikt; van het automatische oog-knip peren tot het tillen van het bankstel toe. En dat een heel leven lang! Pas wanneer er eentje niet in orde is, merken we hoe afhankelijk we van ze zijn. Stelt u zich eens voor dat de spieren van uw ribben kast het niet meer deden! Een enge ge dachte. Er mag dus best een beetje rekening met de spieren worden gehouden. In de eerste plaats door de conditie langzaam, maar zeker op te bouwen. Zonder enige dwang om sneller vooruit te gaan. Immers: haas tige spoed.... In de tweede plaats door de spieren „op te warmen" vóór het sporten. Dat wil zeggen: gestaag het tempo opvoeren bijvoorbeeld door middel van gymnas- tische bewegingen tot het ritme waarin gesport wordt is bereikt (overigens heeft ons hart daar ook baat bij). Een tè plotselinge overgang van normaal naar snel tempo kan namelijk als gevolg hebben dat de spieren niet snel genoeg kunnen reageren. Omdat „het comman do'" van het brein tóch gehoorzaamd moet worden, forceren de spieren zich, hetgeen zich uit in een verkeerde bewe ging of kramp. In beide gevallen kan dat leiden tot spierpijn. Kramp, een soort verstarring, kan ook optreden wanneer de spieren na het spor ten niet voldoende warm gehouden wor den. Daarom trekken atleten na hun pres tatie, hoe kort ook, altijd hun jacks of trainigsbroek aan. Ondanks alle voorzorgen die men tegen spierpijn kan treffen, gebeurt het wel eens dat er 's morgens bij het opstaan pijnlijk gegrimast wordt. Vaak is het gewoon een kwestie van tijd voordat het pijnlijke ge voel wegtrekt. Wanneer dat niet het geval is, kan het heel goed mogelijk zijn dat de spieren verstuikt zijn of „kou hebben gevat". Hier valt weinig aan te doen, behalve ze goed warm te houden. Er bestaat een hele reeks van middelen die een ontspannende werking hebben of pijnlijke of beschadigde spieren. Tegen de pijn op zich bestaat er een bij apotheek en drogist vrij verkrijgbare pijnstiller, ge baseerd op het bestanddeel ibuprofen, na melijk Nerofen. De werking van ibuprofen is drievoudig: pijnstillend, koortsverla- gend en ontstekingremmend. Het aan trekkelijke van deze stof huist in de grote effectiviteit, met daaraan gekoppeld het voordeel dat gebruik ervan weinig of geen bijwerkingen kent. Dat we in Nederland sportief zijn, houdt in dat we het begrip „teamwork" toe passen. Dat zou dus ook voor ons lichaam, en met name voor onze spieren moeten gelden. Dat betekent dat we ze na een periode van kou en verplicht binnen zitten de kans moeten gunnen om even bij te komen. De Romeinen, zelf grote sportliefheb bers, zeiden het al: „Mens sana in corpore sano"; een gezonde geest in een gezond Uchaam. (Uit: Unesco Features) David SpUrgeOH

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 17