EIÜVüDEft-IIIEmi/S FOCWA, 50 jaar kenmerk voor vakwerk Overdenking Sparen of lenen om iets te kopen? UITNODIGING Rabobank Q uit de Heilige Schrift Voorkom vorst- en dooischade aan pleziervaartuigen Stroopwafel-aktie Ophalen oud papier voor de kontaktbijeenkomst van RABOBANK MIDDELHARNIS TE HOUDEN OP WOENSDAG 12 MAART 1986 m HET VER. GEBOUW "MELISHOF" TE MELISSANT AANVANG 19.30U De bank voor U U.E.C, en A.I.R.C. Nu vijf regionale leer-werkplaatsen in de carrosseriebranche Jongeren zien toekomst in carrosseriebouw- en autoschadeherstelsector Tandarts Van Tuyn overleden Jezus voor het Sanhedrin Record aantal aanmeldingen FOCWA-Patroonsexamen IEDEREEN IS HARTELIJK WELKOM MET KANTOREN TE MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK MELISSANT HERKINGEN 4e Blad VRIJDAG 7 MAART 1986 No. 5478 In 1986 viert de FOCWA haar 50-jarig jubileum. De FOCWA, werd 1 januari 1936 opgericht als een federatie van verschillende landelijke en regionale organisaties (Nederlandse Federatie der Organisaties van Car rosserie- en Wagenbouw en Aanverwante bedrijven). Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de FOCWA was de totale reorganisatie die in 1964 plaats vond. Hierbij werd de federatieve vorm verlaten. De FOCWA werd een vereniging met een persoonlijk lidmaatschap. Andere mijlpalen in de geschiedenis van de FOCWA zijn: Instelling van het Centraal Bureau Wa genbouw, dat aan carrosseriebedrijven erkenning verleende (1937). Oprichting van de Federatie Metaalnij verheid (1947). Oprichting van de Stichting Vakopleiding in het Carrosseriebedrijf Stichting VOC) in 1955. Oprichting van de Stichting Advies Bu reau Carrosseriebedrijven (Stichting ABC) in 1958. Oprichting van de Vereniging van FOC WA-Autorichtspecialisten (1973). Van uitermate groot belang was de rea lisatie van het Centrum Carrosseriebran che te Sas'senheim, dat op 2 november 1984 door Staatssecretaris van Zeil offi cieel werd geopend. In dit moderne Cen trum beschikt de FOCWA over facili teiten voor opleiding, training, examine ring, applicatie en voorlichting. De intro- duktie van de FOCWA Garantieregeling in 1985 is (voorlopig) de laatste mijlpaal die ontwikkeling van de FOCWA als branche-organisatie kenmerkt. De steeds sneller opeenvolgende ontwikkelingen op het gebied van de techniek en automati sering in de bedrijfsvoering hebben in 1982 geleid tot participatie in de opzet van Audatex Nederland die autoschade-exe- pertise met de computer mogelijk maakt. Door het steeds groter wordende taken pakket groeide de FOCWA uit tot een organisatie die kan beschikken over een modem secretariaat en een Centrum Car rosseriebranche, waar tientallen deskun digen werken aan voorlichting, advisering en instructie aan leden, op alle mogelijke vakgebieden. Momenteel heeft de jubilerende FOC WA ruim 1100 leden waar ongeveer 12.000 personeelsleden werken en be draagt de omzet van de branche ruim 1 miljard. Het 50-jarig jubileum van de FOCWA zal gevierd worden op 2 en 3 mei 1986 in Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Tijdens de Bedrijfswagententoonstelling kwamen bijeen de Union Européenne de la Carrosserie (U.E.C.de Europese Vereniging van C arrosseriefabrikanten en de Europese sectie van de Association Internationale des Reparateurs en Car rosserie (A.I.R.C). Binnen de U.E.C, werd met name ge sproken over de problematiek met betrek king tot het geconditioneerd vervoer (A.T.P.). Wordt bij dit vervoer een totale breedte toegestaan van 2.60 meter, dan zou de inwendige breedte gemaximeerd moeten worden tot 2.45 meter, aldus de opvattingen van met name Nederland, België en Luxemburg. Unaniem was de vergadering in haar opvatting, dat de interpretatie van de keuringseisen met betrekking tot A.T.P. vervoer binnen de E.E.G. beter op elkaar afgestemd moeten worden. De A.I.R.C. hield zich bezig met een beleidsplan voor de komende jaren en een aanzienlijk intensievere aanpak van het A.I.R.C.-Infocenter. De Stichting Vakopleiding Carrosserie is in 1983 gestart met regionale leer werkplaatsen. In de leer-werkplaats ont vangen leerlingen gedurende twee dagen per week een aanvullende praktijkoplei ding, naast de twee dagen per week op leiding in een bedrijf. Eén dag per week wordt het theoretisch onderwijs op een school gevolgd. Opgeleid wordt voor de beroepen autoschadehersteller, autospui ter, carrosseriebouwer en voertuig-inte rieurbouwer. In Sassenheim, Eindhoven en Assen zijn reeds regionale opleidingscentra van start gegaan. Het vierde centrum zal eind april in Heerhugowaard officieel worden ge opend. In Dieren wordt gewerkt om het vijfde regionale opleidingscentrum in augustus a.s. met 30 leerlingen van start te kunnen gaan. Voor het cursusjaar 1985/1986 hebben bij de Stichting Vakopleiding C arrosserie- bedrijf 413 jongeren tot 23 jaar zich aangemeld voor een vakopleiding tot car rosseriebouwer, autoschadehersteller, autospuiter of voertuig-interieurbouwer. In vergelijking tot 1982 is dit een stijging van ruim 140%. Deze sterke groei is niet alleen toe te rekenen aan de te consta teren economische groei in de bedrijfstak. Vooral de kwaliteitsverbetering van de opleiding via de regionale leer-werkplaat sen heeft het bedrijfsleven gestimuleerd aan de vakopleiding mee te gaan doen. Van de instromers volgen 115 leerlingen de opleiding volgens het 2-2-1-systeem in de regionale leer-werkplaats. De andere leerlingen volgen de traditionele leerling wezen opleiding te weten vier dagen per week in het bedrijf en één dag per week het onderwijs op de streekschool. De duur van de opleiding is twee jaar. De opleiding in de leer-werkplaatsen wordt gefinan cierd door het Opleidings- en Ontwikke lingsfonds voor het Carrosseriebedrijf. Door de regionale leer-werkplaatsen is de opleiding minder conjunctuurgevoelig geworden. De leerlingen hebben de ga rantie dat de praktijkopleiding afgemaakt kan worden. De leermeesters in de leer-werkplaats zijn mede dankzij de medewerking van be drijven en leveranciers in staat om de modernste reparatie-, opbouw- en spuit- systemen aan de leerlingen over te dragen. Door de strenge winter van de afgelopen weken hebben plezierjachten die in het water overwinteren het zwaar te verduren gehad. Schadebeperkende maatregelen kunnen blijken onvoldoende te zijn ge weest. Controleer daarom regelmatig de situatie ter plaatse. Ook wanneer de dooi intreedt, kunnen alsnog problemen ontstaan. Bij de eerste tekenen van dooi en hier kan niet genoeg op worden gewezen moet het schip aan een nauwkeurig onderzoek wor den onderworpen. Hierdoor kunnen de eerste sporen van lekkages worden geconstateerd en is men nog in de gelegenheid om de nodige maat regelen te treffen om grote waterschade of zelfs zinken te voorkomen. Hierbij moet worden gedacht aan con trole van afsluiters, huiddoorvoeren, loos/ afvoerpijpen, koelsystemen, naden en klinknagels, enz. Het Bureau VoorHchting Verzekering heeft een gratis folder met talrijke tips en wenken over de overwintering van plezier vaartuigen beschikbaar. Deze folder kan schriftelijk worden aangevraagd bij het Bureau Voorlichting, Postbus 990, 2501 CZ DEN HAAG, onder vermelding „overwintering van uw schip". HERKINGEN In de week van 10 t/m 15 maart hopen leden van de gymnastiekverniging „Ani mo" te Herkingen langs de deur te komen met roomboterstroopwafels. Van harte aanbevolen. SINTANNALAND TandartsE. van Tuyn is één dezer dagen plotseling overleden. Hij was 58 jaar. De begrafenis heeft inmiddels plaats ge vonden vanuit de kapel Maria Middelares te Heide-Kalmthout in België. De heer Van Tuyn was een bekende persoonlijk heid op Tholen en Sint-Philipsland, ge zien zijn jarenlange praktijk als tandarts. In augustus 1981 droeg hij al zijn spreek uren over aan jongere collega's, terwijl zich daar later ook meerdere tandartsen vestigden. Voor die tijd werkte hij vrijwel als enige in de streek. Na de overdracht van zijn praktijk kwam de heer Van Tuyn in dienst bij de Wereld Gezondheids Or ganisatie (W.H.O.) in het Midden-Ame rikaanse land Costa Rica. Ook van daar uit bleef hij meeleven met zijn vroegere werkgebied. In december werd de tand arts opgevolgd in een ziekenhuis in België, maar hij ging weer terug naar Costa Rica. Toen hij opnieuw naar België reisde, werd de heer Van Tuyn in het vliegtuig ge troffen dooreen hersenbloeding. Hij raak te in coma en overleed in een ziekenhuis. „Maar Hij zweeg stil en antwoordde niets. Wederom vroeg Hem de hogepriester en zeide tot Hem: Zijt Gij de Christus, de Zoon des gezegende Gods? En Jezus zeide: Ik ben het. En gijlieden zult de Zoon des mensen zien zitten ter rechterhand der kracht Gods, en komen met de wolken des hemels. En de hogepriester verscheurende zijn klederen, zeide: wat hebben wij nog getuigen van node? Gij hebt de godslastering gehoord; wat dunkt ulieden? En zij allen veroordeelden Hem, des doods schuldig te zijn". (Markus 14 61-64) Het is nacht in Jeruzalem. Het S anhedrin, de Joodse Raad is in spoedzitting bijeen. Het is de upper-ten van het Jodendom: de overpriesters, de ouderlingen en de Schriftgeleerden. Zeer geacht bij het Joodse volk om hun kennis en vroomheid. Op hen rust de taak het beleid te bepalen van en leiding te geven in de godsdienstige zaken van het Joodse volk. Sinds enige tijd zijn velen van de Raad met zorg vervuld vanwege de Persoon van Jezus van Nazareth, in hun ogen slechts de zoon van Maria en Jozef, de timmer man. Als Profeet dreigt deze Jezus door Zijn prediking en de daaraan verbonden te kenen steeds meer aanhang te krijgen onder het Joodse volk. Hij schroomt zelfs niet officiële leringen van de Joodse gods dienst openlijk te veroordelen. Om dit alles zien ze Jezus als een groot gevaar voor het voortbestaan van hun Joodse godsdienst, alsook als een enorme be dreiging voor hun hoge positie, die zij temidden van het Joodse volk innemen. Tot op heden is er door hen allerlei aktie gevoerd om aan Jezus' optreden, als Pro- Thans zijn er meer leerlingen dan onder nemers, die b.v. het lijmen van plaatdelen beheersen. De leer-werkplaatsen kunnen in de nabije toekomst sterk innovatief voor de carrosseriebranche gaan functioneren. De grote vraag vanuit de bedrijven en de mogelijkheid om aan leerlingen een goede opleiding te geven rechtvaardigen de kan sen voor de jonge vakmaln of vakvrouw op een goede toekomst in de carrosseriebran che. Voor de FOCWA-Patroonsexamens hebbben zich 180 kandiaten gemeld. In 1985 namen 150 kandidaten aan het examen deel. De examens worden gehouden in maart (schriftelijk), april (praktijk) en mei (mon deling). Muziekkamerconcert Zaterdag 15 maart a.s. is er weer een concert georganiseerd in de muzieldcamer van Piet West hoeve aan de Koolweg 11a te Ouddorp. Op deze avond zullen voor u optreden Fransje de Visser, fluitiste en Piet Westhoeve, orgel en piano. Zij spelen muziek van o.a. Mozart, Rossini en Pou- lenc in een programma van een voornamelijk speels en „licht" karakter. Fransje de Visser (foto) is in onze regio geen onbekende meer. Zij is regelmatig te gast bij de muziekkamer concerten en speelde reeds vele concerten o.a. te West- voome, Brielle, Hellevoetsluis en Noordgouwe. Sinds 1982 vormt zij een vast duo met gitarist Theo Scheurkogel waarmee zij vele malen in Nederland optrad. Fransje de Visser studeerde in Amerika en in Nice (bij de beroemde franse fluitist Jean-Pierre Rampal) en voltooide haar studie aan het Conservatorium te Arnhem. Momenteel is zij als docente dwarsfluit verbonden aan de Vereniging voor Muziekonderwijs te Westvoorne. Op het concert in de Muziekkamer (de vierde in een serie van zes concerten) bespeelt Fransje de Visser, behalve de dwarsfluit ook de piccolo en de alt-fluit in een solowerk van de Noorse componist Sommerfeldt, de Spring-tunes (1976). Met orgelbegeleiding klinkt de Sonate inG van F. X Richter (1709 - 1789) terwijl van de opera-componist Rossini en van de franse componist Fransis Poulenc muziek voor fluit en piano uitgevoerd wordt (resp. An dante und Allegro en de Sonata for flute and piano). Voor piano-solo speelt Piet Westhoeve de speelse va riaties over „Ah, vous dirai-je, Maman" (hier bekend als melodie van „Kortjakje") van W. A. Mozart en twee delen uit de Children's Corner van Claude Debussy t.w. The litüe shepherd en GoUiwogg's cake-walk. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangsprijs, inclusief programma en consumptie in de pauze bedraagt 7,50. Schoheren, CJP en 65+ betalen 5,—. Vooraf plaats bespreken is gewenst (01878 - 2764 of 2484). Het volgende concert in de serie Muziekkamerconcerten is op Koninginnedag, woensdag 30 april a.s. Composities van o.a. Mozart (variaties over „Willem van Nassov") en Piet Post (Valeriusliederen) zullen dan worden uitgevoerd door Piet Westhoeve, orgel. feet een einde te maken. Dit alles echter tevergeefs. Nu, Hij thans, als hun ge vangene, in deze spoedzitting voor hen staat, is het hun hartstochtelijk verlangen om hun gezag, als godsdienstige recht bank van het Joodse volk, zozeer te laten gelden, dat Jezus voor altijd de mond wordt gesnoerd. Dit laatste menen ze slechts in die weg te kunnen verwezen lijken, dat door middel van snelrecht een goed gemotiveerd doodsvonnis over Jezus wordt uitgesproken. Hoe triest deze overheden dit in hun schijnheiligheid ook vinden, ze zien geen andere weg om hun eigen positie veilig te stellen. Als mogelijke getuigen zijn gedag vaard om maar een goed motief voor Jezus' doodsvonnis te kunnen vinden. Doch hoe ze ook piekeren en zoeken, ze komen maar niet tot het doel, dat hen voor ogen staat. Velen getuigen wel valselijk tegen Jezus, maar hun getuigenissen zijn steeds tegenstrijdig. Hierdoor zeer teleur gesteld, als ook door de haast van de zitting gedreven, geraakt de voorzitter van de Raad, hogepriester Kajafas, ineen zeer opgewonden gemoedsstemming. Dat wordt nog erger, doordat Jezus Zelf te midden van alles, wat tot Hem en over Hem wordt gezegd, de volhardende Zwij ger is. En als alle getuigenissen van de getuigen, de Raad niet baten om hun plan ten uitvoer te brengen, zietKajafas slechts één uitweg om uit de impasse te komen. Al zijn gezag, als hogepriester en voorzitter van de Raad daarbij uitstallend, vraagt Hij Jezus: Zijt Gij de Christus, de Zoon des gezegenden Gods? Hij denkt daarbij: wan neer de zwijgende Jezus, slechts deze ene vraag met een bevestigend ,ja" beant woordt voor het oor van heel de Raad, dan kan toch nog een goed gemotiveerd doods vonnis over Jezus worden uitgesproken. Dan kan op grond van Zijn godslastering, dat is vanwege het feit, dat Hij, Zich God gelijk acht en noemt het des doods schul dig over Hem worden uitgesproken. Dan hebben ze verder geen getuigen meer nodig, omdat dan vanzelfsprekend de hele Raad getuige is. Zo overweegt Kajafas. Zo doet hij en zo geschiedt. En het doods vonnis wordt over Jezus uitgesproken. Let wel: temidden van al dit goddeloos en satanisch bezig zijn van deze zozeer voor eigen daden verantwoordelijke hoge Jood se Raad, is er de almachtige God, Die in dit alles door Zijn hand Zijn goddelijke Raad volvoert. Hij, Die nooit één woord van gods lastering sprak of zelfs dacht. Zijn eigen Zoon, de totaal onschuldige, de volkomen zondeloze, is door God Zelf hier voor deze godsdienstige rechtbank geplaatst. Vanuit Gods ondoorgrondelijke liefde staat Hij daar, als mens in onze plaats, beladen met onze zonde. Op allerlei wijze kan deze zonde worden omschreven. Zo kunnen we denken aan de zonde van opstand tegen God, afgoderij, eigenwillige godsdienst, echtbreuk, hoererij, diefstal, leugen, haat en afgunst. Doch de diepste wortel van dit alles is de grenzeloze en goddeloze gehoorzaamheid aan het vrese lijke woord van Satan, eens uitgesproken tot Eva, ons aller moeder: gijlieden zuU de dood niet sterven. Maar God weet, dat, ten dage, als gij daarvan eet, zullen uw ogen geopend worden, en gij zult, als God worden, kennende het goed en het kwaad. In het God gelijk willen zijn, ligt de diepste kern, tegelijkertijd de bittere ernst van onze zonde. Daarmee beladen stond Je zus in onze plaats voor Kajafas voor God. Zo werd Hij ook in Kajafas door God Zelf, Die dit alles naar Zijn Raad zo liet geschieden, in onze plaats wegens gods lastering ter dood veroordeeld. Zo geschiedde vanuit Gods Raad, opdat er in en door Jezus, vrijspraak zou komen voor ons. Ons vergeving zou kunnen ge schonken worden. Genade en barmhartig heid zou kunnen worden bewezen. Daar toe gaf God en gaf ook de Zoon deze dure prijs van Zijn veroordeling en terecht stelling aan het kruis wegens godslastering. Proef hierin de ernst van de zonde. Zo erg moest er geleden worden om ons de zon den te kunnen vergeven. Proeft hierin Gods liefde. Zoveel had God, had Jezus er voor over om ons te behouden. Proeft hierin uw taak en roeping, om in oprechte belijdenis van uw zonde en schuld God te zoeken in het gebed. Strijdt om te komen tot het waarachtige geloof in Jezus en Zijn volbrachte werk. Acht alles tot uw nadeel te dienen, wat u afhoudt van het geloof in deze Heiland om in Hem gevonden te worden, bekleed met Zijn gerechtigheid. J. Codée Talloze mensen koesteren een echte har- tewens, waarvan de vervulling vooralsnog een financiële onhaalbaarheid lijkt. Het gaat daarbij om uitgaven die niet direct noodzakelijk zijn, maar die volgens de betrokkene het leven wel aanzienlijk kunnen veraangenamen. Voor de één is de aanschaf van een uitgebreide compact- disc-installatie het muzikale einde, terwijl een ander zijn zinnen heeft gezet op een verre buitenlandse reis. En misschien zou dolgraag uw nog niet versleten huis- kamermeubels willen inruilen voor een splinternieuw interieur. In feite zijn er twee mogelijkheden om dit soort aankopen, die niet zo maar zijn in te passen in het normale huishoudbudget, toch te realiseren. Het meest voor de hand ligt sparen en wachten met de aanschaf totdat er aan spaargeld en rente voldoende op de rekening staat. Een andere aanpak is sparen achteraf: nu kopen en de be taling naar later verschuiven met behulp van consumptief krediet, zoals bijvoor beeld een persoonlijke lening. In het al gemeen kan niet worden gezegd dat de ene methode beter of slechter is dan de andere. Maar misschien kunnen de hierna vol gende opmerkingen uw beslissing verge makkelijken als u ooit zelf voor de keus komt te staan. „Geniet nu, betaal later". In deze vier woorden is het grootste voordeel samen gevat van consumptief krediet. Uw harte- wens kan direct in vervulling gaan, u hoeft niet eerst maanden of jaren te sparen. Een pluspunt is ook dat u zeker weet dat u niet voor prijsverrassingen kunt komen te staan. Dit laatste was overigens een be langrijker aspect toen in de achter ons liggende jaren de prijzen vaak snel omhoog gingen. Juist voor elektronische apparaten vertonen de prijzen nu soms zelfs een dalende tendens. Of iemand geld kan lenen en tot welk bedrag, is afliankelijk van zijn financiële omstandigheden. Het kan daarom soms verstandiger zijn om de mogelijkheden van een persoonlijke lening achter de hand te houden voor onverwachte, echt nood zakelijke aankopen. Het kopen op afbetaling lijkt op het eerste gezicht een aantrekkelijk alterna tief, maar in de meeste gevallen rekent de leverancier u een wel erg forse rente. Lenen bij de bank is dan haast altijd voordeliger. Wie eerst spaart en dan koopt, moet weliswaar wat langer wachten, maar kan dan ook over het nieuwste van het nieuw ste beschikken. En dat is zeker een voordeel in een tijd waarin de technische ontwikkelingen zo hard gaan. Daarbij komt dat veel mensen het een plezieriger gevoel vinden om pas dan iets te kopen als ze het ook zelf helemaal kunnen betalen. Bij dit spaardoel past een spaarvorm waarmee op elk gewenst moment over een bedrag kan worden beschikt. De Spaar- Vrij- en de Spaar-Groei-Rekening zijn dan ook prima mogelijkheden, want bij deze vormen staat het spaargeld niet lang durig ,,vasf'Om het sparen nooit te „vergeten" is het handig als u de bank vraagt iedere maand automatisch een be drag van de privé-rekening naar de spaar rekening over te boeken. Uiteraard is het ook mogelijk om een financiële vergelijking te maken tussen lenen en sparen. Stel: u wilt iets kopen van 2.500,en u wilt de financiële lasten hiervan over een periode van twee jaar uitsmeren. Als u voor genoemd bedrag een persoonlijke lening afsluit, beiaaii u een maandelijkse rente en aflossing van ruim 119 gulden. Om in twee jaar tijd aan spaargeld en rente 2.500,bij elkaar te krijgen op een Spaar-Vrij-Rekening, moet u iedere maand net iets meer dan 101 opzij leggen (uitgaande van de huidige rentestand). In deze bedragen is nog geen rekening gehouden met het feit dat rente die moet worden betaald, voor de belasting kan worden afgetrokken. Daar staat tegenover dat spaarrente afgezien van een vrij gesteld bedrag door de belasting als inkomen wordt gezien. De Rabobankadviseur STELLENDAM Op zaterdag 8 maart a.s. wordt weer oud papier ingezameld door de financiële com missie van het open Hervormd Jeugd werk. Wij beginnen om 8.15 uur op de Molen kade en Spuipad en om 9.00 uur vanaf de Nieuweweg richting Stellebos. Zet u het gebundeld gereed? SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 4 maart 1986 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 18,40 - 18,50. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: vijf en veertig ton. SINT ANNALAND Oud papieraktie Namens de Ko ninklijke Fanfare Accelerando" uit Sint Annaland zal op maandag 10 maart vanaf des avonds 18.30 uur in het hele dorp oud papier worden opgehaald. De baten hier van komen ten goede aan het instrumen tenfonds van voornoemde fanfare. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 9 maart 1986 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur eerwaarde heer K. Groe nendijk uit Sommelsdijk en 18.00 uur ds A. van Herk - Ger. Gem. 9.30, 14 00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. inNed. 9.45,14.15 en 18.15 uur leesdienst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13