EIIIVIIDEfl-IIIEUVS Bijzondere orgelexcursie naar Leusden Paasappèl Slachtofferhulpprojekt Goeree en Overflakkee. Huur Mister Steam Mister Steam De ellefstedentocht Hulp bij invullen van belastingformulier 2e Blad DINSDAG 4 MAART 1986 No. 5477 Op zaterdag 8 maart a.s. zal er door de Vereniging Van Orgel vrienden een bijzondere orgelex cursie worden georganiseerd. De bestemming van deze excursie is het nieuwe orgel in de Vrijgemaakt Ge reformeerde Kerk te Leusden (ook wel bekend als „de Koningshof), dat in het voorjaar van 1984 door de orgelmakers Henk van Eeken en Gert van Buuren werd gebouwd. Deze excursie wordt georganiseerd naar aanleiding van de laatste bijeenkomst die de Vereniging Van Orgelvrienden heeft belegd. Voor deze bijeenkomst had de V.V.O. dhr. Henk van Eeken uitgenodigd een lezing te houden over de gulden snede- verhoudingen, die in dit orgel verwerkt zijn. Juist deze orgelbouwer werd uitge nodigd omdat hij, samen met Gert van Buuren, een orgel gemaakt zou hebben dat in één woord „ongekend" genoemd werd (in positieve zin wel te verstaan). Vooraf gaande aan de ingebruikname van dit orgel deden deze geruchten al hun ronde en in onvoltooide staat werd het instru ment reeds door enkele ter zake kundigen geprezen. Dat is altijd een riskante zaak, aangezien zoiets gemakkelijk uit kan lo pen in een fiasco. De ingebruikname ech ter bevestigde de vele voorberichten.... Tijdens het betoog dat dhr. van Eeken voor onze vereniging hield schetste hij in De ellefstedentocht zat al zoa lang in de penne. Zou het wel of zou het niét deurgaen? Vandaege vroor het 15-16 graeden in maarege dan doaiende het aweer. Dus al lag oalles ft voor klaer, je zal toch iês motte hao, dat duüzende in duü- zende maansen kan draege. Nou mot je niê diênke dat moeder Lees van Erkel over wie 't in dit verhael gaet zoe om die toch verlege was oor, mar hoe gaet het, as je kinders in kleinkinders heit, die d'r op zatte te wachten. Vooral dat klippergeschut. Die vongde dat prachtig, dat ka je be- grièpe, want Pa had beloofd: M'n gaene d'r nae toe oor. Je moeder in ik wille dat oak wel 's mee maeke. Ze deê wel niê mee an dié maansever- goding, mar ze wazze zelf echte lief hebbers, dus hoe is het tan. In zoe docht Oma d' r oak over: G aene jule mar 's kieke oor, ik binne d'r te oud voor, mar ik kièke wel nae de T.V, In dat hei ze dan oak gedaen. D'n aevund van te voren, zag ze het weer voor d'r. De Vliegers, want tat was te iêsbaene van Menheerse, daer hiewe ze oak oaltiêd westrijden. Schoanrieë voor echpaeren, beentje over. In hoe dat oallemaele mocht hiette. Zelfwas ze niê zoe'n held oor. Ze wist nog dat ze mit t'r broer nae de Kreeke giêng. Hiê zou het t'r wel 's lère. Hiê kon het goed, mar 't giêng niê vlot genogt mit t'r boatjes. Jae 't wazze mar houte, want iêsders, nee die kon je zoemar niê koape. Diê boatjes was al een ribb' uut t'r lief Mar dat was mit te méèste oor. Mar gelokkig was t'r nog een jongen van Opperlee van d'n Oasdiêk in die kon oak zoe goed rieë, hiê zeit: mot ik 's mit rieë in da gieng beter, ma recht goed geleerd, nee dat had Oma het niét. Ze hieuw veul méér van de zeumere as van de wintere, oal diê kouwe. In noe was ze in de seventig in ze zat nog oaltiêd voor de kachel. Lekker oor, zei ze dan: As ze dan tegen d'r zage: Moeder je zitje eige te verbroeien, strakjes ka je niê méér buten komme. Ik gae elleken dag toch nae de Gracht, dus dan kan je d'r wel tegen, in dat za 'k zelf wel regele oor! Och dan hieuwe ze d'r mond mar, 't hielp toch niét in zoe lange Moeder nog zoe biê het kort de geschiedenis van de orgel bouw. Hierbij liet hij uitkomen wat steeds de betere en wat de mindere kwaliteiten zijn geweest, hetgeen per stijlperiode tel kens weer verschilde. Al spoedig bleek dat in vroegere tijden de orgels anders ge bouwd werden dan nadien. Ze werden n.l. gemaakt naar de smaak van de compo nisten. Door dit „samenspel" groeide de orgelbouwcultuur tot een zeer hoog niveau. Nadien vervaagde dit „samenspel" meer en meer. De orgelbouwers helden over naar inferieure smaken, kwaliteiten en technieken. Ook de handvaardigheid ver dween, totdat we uiteindelijk verzeild raakten in de elektro-pneumatische or gels. Het niveau van 1750 was verre zoek. In de jaren 1950/1960 begoimen de orgelbouwers er zich bewust van te wor den hoe ver ze waren afgedwaald en men probeerde weer terug te keren naar het niveau van ca. 1750. Men slaagde hier redelijk in: nieuwe mechanieken, heldere (scherpere) klanken en goede disposities werden aangewend, doch de klank bleef duidelijk achter op het overige. Als tegenreactie op deze ontwikkeling (de neo-barok) verviel men weer in klank karakters van vóór de neo-barokperiode, dus weer dikke en doffe klanken, waarbij tevens gebruik gemaakt werd van een intonatiewijze die in het geheel niet te verkiezen is, want de orgelpijpen werden toegetakeld met kernsteken. Zodoende hebben de orgels nooit meer zo (goed) geklonken als ze ooit geklonken hebben. d'r poosjetiêven was, dan klaerende ze het wel. Ze zat ommers toch overal nog op, in biê. Leesje wist nog goed wa ze deê oor. In zoe had ze gisterenaevund d'r schoan- dochter nog gebeld in vroeg: Hoe laete bi je maargenochend op? Mar dat kon ze niet zegge. Ze giêng avast een ure vroeger nae bed. Elf ure in plekke van twoaleve in om tien over viere wier ze wakker. Dat kleine klokradiootje zette ze avast an in d'r was al leven in de brouwerieë. Eerst een klein beetje biêkomme oor, mar dat durende nie lange. Gaauw d'r duster an in nae omlège om een bakje te zette. De T.V. was al an gang, in 't wint ta ze een bakje opschonk, kreeg ze inééns te hoaren: Om 6'45 uur gienge ze voarder, noe mos je mar nae de radio luustere. Je zou ze toch fiên niêpe, daer kom je dan zoe vroeg voor nae omlaege. „Wat 'n tüüg", foeterde ze voarder. Toen ze d'r bakje op had mi 'n paer kaekjes t'r biê, doch ze: Mar dan kan 'k net nog ongder d'n douche, dan bin 'k strakjes goe wakker. In toen ze dat tan oallemaele goed in wel gedaen had, kon ze purroat gae zitte. Je ziet, oalles hei z'n goeie kangten, noe haa'k m'n eige aweer aarg gemaekt voor niks. Wat is 'n maans toch stom, 'k zal het noait lêre. As te meisen het hoarende, dan zouë ze zage: Purbeert het mar niê méér. 't Was ommers toch giên moeite méér. Het was inmiddels half zevene geworre in ze schonk het ééne bakje thee nae het angdere in. Toen de T.V. begon was ten hélen pot al leeg. Dan nog gaauw een oare pot zetten in een paer sneetjes broad smaere, dan hoevende ze niê méér op. In zoa installeerde moeder van Erkel d'r eige om 's op t'r gemak nae de ellefstede- tocht te kieken. In ze is meegegaen oor. Het héle traject langs. Een doasje mi knopspaallen d'r biê, want ze had t'r wel drie atlassen biê. Je zal zage, waerom drieë. Wel op 't éène staen de rievieren in oal die nieuwe plekken, in op t'n oaren stonge die ommers nog genéèns. Da gae je kriêge as je belangstellingje héle leven voor oalles ope bluuft staen. Dan wil je 't ouwe nie weg doewe, as je nieuwe al gekocht heit. 's Kieke, ha 'k noe oalles? Ja oor, 't was vo mekoare in ze zat peroat. Mar toen ze goed in wel zat, vloog ze overaande: 't vernaemste vergat ze nog: Toen de orgelbouwers Henk van Eeken en Gert van Buuren de opdracht kregen om voor de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerk te Leusden een nieuw orgel te bou wen (het ozu hun eerste orgel worden) hebben deze jonge bouwers zich bezonnen over hoe een orgel nu weer kon klinken zoals vroeger. Na gedegen onderzoek is men begonnen met de bouw, waarbij een historisch orgel als voorbeeld gesteld werd, n.l. dat van de Evangelisch Lutherse Kerk te Amers foort. Van dit orgel werd een groot aantal maten overgenomen zowel vanbinnen als vanbuiten en deze werden in hun nieuwe orgel verwerkt. Het werd een instrument waarin zich verhoudingen gingen verto nen die overeenstemmen met die van de gulden snede (zo werden de orgels vroeger ook gemaakt). Ook de orgelpijpen werden bestudeerd en kregen andere maten dan men tot nu toe steeds hanteerde. De pijpen werden ook volgens een ander procédé vervaardigd dan men tegenwoor dig pleegt te doen en alle onderdelen werden, evenals vroeger, handmatig door hen zelf vervaardigd. Ook de pijpen. Vandaar dat er zulke goede berichten de ronde deden en er verwondering geoogst werd. Want mede door een kernsteekloze intonatie is nu een orgelklank ontstaan die overeenkomt met die van.... de periode van ca. 1750! De Trompet 8 voet zou er een van Schnittger kunnen zijn. De fluiten zijn slank en klinken bijzonder fraai. De Octaaf 4 voet bloeit en de Octaaf 2 voet in combinatie met de Flageolet IW voet herinneren aan de Ruispijp van de vroe gere Noordduitse orgelbouwschool. De Octaaf 2 voet vindt precies het gulden midden tussen pittig aanscherpend en op rollend, hetgeen ook geldt voor de Mix tuur, die zorgt voor een fascinerend ple num dat nooit verveelt: het kenmerk van het ware orgel. Daarom vonden we als bestuur van de Vereniging Van Orgelvrienden het alle moeite waard om dit orgel te bezoeken, te beluisteren en te bespelen. Mede omdat deze excursie aansluit op de lezing die dhr. Henk van Eeken voor onze vereni ging hield (waarvan u in het bovenstaande een beknopte weergave hebt gelezen) mag deze reis als een bijzondere excursie ge zien worden. Ondanks het feit dat het orgel niet zo groot is, want niet het „grote" is goed, maar het goede is groot. We hopen deze excursie te houden op 8 maart a.s. Met een luxe touringcar van de fa. Mijnders hopen we om 12.30 uur vanaf Stellendam te vertrekken, waarna we om 12.45 uur Middelharnis aandoen. Ook bij Oude Tonge of Schaapsweg kan men eventueel opstappen. In elk geval hopen we om 14.30 uur te arriveren in Leusden, alwaar we tot 17.00 uur blijven. We verwachten dat iedereen uiterlijk 19.00 uur thuis zal zijn. De deelname-prijs bedraagt/ 20,voor volwassenen en/15,voor jeugdigen. U kunt zich tot woensdag 5 maart opgeven bij de secretaris van de V.V.O.: dhr. A. Dekker, Nieuweweg 45 te Stellendam, tel. 01879 - 1323. We moeten echter wel minimaal 30 deelnemers hebben. Tot slot de dispositie van het orgel: Manuaal: Prestant 8' Roerfluit 8' Octaaf 4' Gemshoorn 4' Quint 3' Superoctaaf 2' Flageolet 11/2' Cornet III Mixtuur III-VI Trompet 8' tremulant Pedaal: Bourdon 16' •¥»«¥»*'3^ HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 |jï| Ze most nog een penne in puppier ha, want waer bleef ze oares. Zo maansen, dat is dan het begin van de ellefstedetocht, daer nog niks van opstaet, mar dat hoar je wel oor. Dus tot tan oor. (wordt vervolgd) A. L.-H. Fa. J. V. Drongelen Zn. Bij voldoende belangstelling bestaat er de mogelijkheid voor ouderen hun belas tingformulier met behulp van een ambte naar van de belastingdienst in te vullen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het kantoor van de Stichting Welzijns werk voor Ouderen „Oostflakkee", Oran jestraat 35, Den Bommel, tel. 01871 - 1545. OPGEVEN VOOR 14 MAART. Evenals vorig jaar zal er ook dit jaar weer een paasappèl gehouden worden. Dit jaar in „Eüm" te Nieuwe Tonge op D,V. 22 maart. Het lijden van Christus Het lijden van de mens Het lijden van de kerk. Het thema op deze dag is: 's Middags zullen we aan de hand van een fïlm van de „Stichting Ondergrondse Kerk" het lijden van de kerk behandelen. Aansluitend op het middagprogramma zal er een broodmaaltijd gehouden worden. Je kunt je daarvoor opgeven bij W. Boerman, Zuid Achterweg 8 te Nieuwe Tonge, telefoon 01875 - 1753. Graag voor 10 maart opgeven. Voor het avondprogramma is dominee Budding uitgenodigd. y Hij zal spreken over het lijden van Christus en het lijden van de mens. y Ook is er 's avonds nog een groepsdiscussie en een Forumdiscussie. Het middagprogramma begint om 15.00 uur, vanaf 14.30 uur is er ontvangst met koffie. Het avondprogramma begint om 19.30 uur. Vanaf 19.00 uur ben je welkom om wat te zingen en of te praten met elkaar. Dus degenen die 's middags niet komen, kunnen ook alleen het avondprogramma meemaken. Als je 15 jaar of ouder bent ben je heel hartelijk welkom op het paasappèl. Natuurlijk mag je je vrienden en vriendinnen ook mee- 4 nemen. Tot ziens allemaal! De U.V.V. (Unie van Vrijwilligers) en de rijks politie in de regio Goeree en Overflakkee gaan hulp bieden aan slachtoffers van misdrijven. Dit projekt start op maandag 10 maart 1986. Op alle politiebureaus en alle andere openbare gebou wen liggen folders klaar waarin het projekt uiteen wordt gezet. Slachtoffers van een misdrijf; het is nogal wat! Of U nu slachtoffeer geworden bent van een kleine inbraak of van een geweldsmisdrijf, het zal U ongetwijfeld een grote schok hebben gegeven. Welke mogelijkheden zijn er om eventuele schade vergoed te krijgen? Vragen te over. Maar waar moet U met Uw vragen naar toe? In het verleden bleef een slachtoffer maar al te vaak met die vragen in de kou staan. Of er kon geen antwoord worden gegeven of het slachtoffer werd verwezen naar een andere instantie, soms zelfs naar meerdere instanties. Dat kwam omdat er aan een zaak zowel financiële, lichame lijke, psychische als juridische aspecten kunnen kleven. Kortom, het slachtoffer wist niet waar hij of zij aan toe In de jaren '70 begon er interesse voor de positie van het slachtoffer te komen. Dit mondde onder andere uit in het starten van diverse slachtoffer hulpprojekten. Ook de overheid ging zich steeds meer interesseren voor de positie van het slachtoffer en de probleniatiek daaromheen. De politie mag niet direct gezien worden als een professio nele hulpverleningsinstantie. Maar de politie kan haar handen niet van het slachtoffer terugtrekken. Aan het slachtoffer moet voldoende aandacht worden geschonken, zodat het zich gesteund voelt door rechtshandhavende instanties. Hiernaast blijkt het slachtoffer vaak lang duriger en op een andere manier geholpen dienen te worden. Dat kan de politie U niet bieden. Het genoemde UW projekt zal met acht getrainde vrijwilligers en een coördinator deze hulp kosteloos gaan verlenen aan slachtoffers van misdrijven in de regio Goeree en Overflakkee. Als U naast het kontakt dat U met de politie heeft, met iemand wil praten over wat U is overkomen, of hulp verlangt, dan zal de politie U direct in kontakt brengen met de vrijwilligers van het slachtofferhulpprojekt. Indien U liever zonder tussenkomst van de politie in kontakt wil treden met het projekt is het mogelijk het kaartje uit de folder op te sturen naar postbus 38 te Dirksland. Een van de vrijwilligers neemt dan z.s.m. kontakt met U op. Het slachtofferhulpprojekt en de politie staan voor U klaar!! VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEiVEN 49 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Dat hielp. Wel een hoop herrie, maar ze liet los en Arend-Michiel zwom ook met haar naar de sloep. Even later kwam die drie verzopen katten aan dek van de Orkanera, alle drie in de kombuis. Er was natuurlijk geen draad droog. Nou, Arend-Michiel zou ze helpen, want er gaat tenslotte geen Vlaardingen naar zee zonder vijf, zes hele verschoningen. Assieblief, komt u maar in mijn hut, ouwe heer en de twee dames blijven hier. Wij houden de wacht wel, voraus, trek maar uit en an. Ze bogen als knipmessen, gracieus gebarend, dat alles terug zou komen. Prachtig. Ga je gang maar, druipende poedels. Hoe het precies is gegaan weten ze natuurlijk niet, maar een klein uur later roeien ze die ouwe heer met z'n twee hupse meiden naar de wal. Sjonge, wat zagen ze er degelijk uit. Twee Spaanse madams in dikke rood- baaien hemden en onderbroeken van Mozes uit de Baaienwinkel. Er stak een endje van het fel-rode goed uit een van die lage halzen. Storm zei: Denk er om, kippen, zó niet naar de stieren gevechten, hoor! Ze verstonden het natuurlijk niet En zij maar lachen en gekken. Mens, je vergeet alle kopzeer op zo'n moment. Nou, het goed kwam terug. En er was een uitnodiging bij: of de heren redders 's avonds op bezoek kwamen om gehuldigd te worden. Lieve mensen, dat kon wat worden. Niks voor huUie. Maar ze gingen natuurlijk. Storm was er al gauw voor opgetuigd met zijn nieuw walpakje. Hij zei: Met jóu durf ik wel op stap, Van Roon. Arend-Michiel leende van de derde een frontje, want het zijne paste niet meer. Hij werd ook zo dik. Och, ze hadden al een barre hoop keet voor het tijd van tros losgooien was. Ze lagen natuurlijk al een paar uur voor tijd onder stoom ook. Arend-Michiel bleef in zijn hut, hij las de brieven nogeens over, vooral die van Alber- tien. Dat zat hem dwars. Hij nam een velletje en begon aan zijn moeder te schrijven. Erg vlotten wou het niet, veel haartjes in de inktpot. En er was nog zo'n hoop te beantwoorden. Daar lag ook het brieve van Willem. Hém zou hij schrijven over watnu gebeuren ging, over de huldiging en het feest en de mensen, die ze uit het water hadden gehaald. Hoe denk je er over. Van Roon? Storm stak zijn gladgeschoren kop om de deur. Joe, we gaan. En weg stapten ze. Nagestaard door de rest, die aan boord bleef, platzak reeds, want de wal plukt een varens^ezel als de poelier een slachtkip met kerst Sjonge, die twee Hollanders hadden een lekker vetje. En een féést! Neen, datkuimen ze zo in Nederland niet. Op de wal een glimmende sjees klaar. De rood-wit- blauw-vlag voorop. Enfin, zij met de ouwe heer er in. De koetsier sloeg aan. De wereld leek wel een paradijs. Van iedere boom mochten ze eten. Ze behoefden alleen maar in te stappen. En, hobbeldebobbel, daar draafden ze dwars door Valencia. Straatjes, straten, wegen, lanen. Eindelijk: stop. Een groot huis, met een mooie tuin. Er uit. Nauwelijks hadden ze grond onder de voeten of de deur ging al open. Zacht-ruisend gleden de klanken van de muziek naar buiten. Storm mompelde: Is dat allemaal voor mijn ouwe lijf? Sst, sst. Arend-Michiel kwam er werkelijk van onderde indruk. Dat moesten ze in Vlaardingen eens zien, moeder en Albertien en Willem. Verder, verder. De gang door, mooie, dikke kleden, ze zakten er in weg en zo naar de buitenkamer. Ze stonden voor de drempel. Er waren zeker wel twintig mensen. Die gingen allemaal staan. Een kerel met bolle konen tetterde op een hoempa: Wilhelmus van Nassauwe. Arend-Michiel keek ontdaan om zich heen. Het vader land getrouwe, blijf ik tot in den dood. Het ontroerde hem. Holland, vaderland, oranje boven, ook in den vreemde. Maar Storm was van ander slag. Hij zei, midden onder het spel: Wat ik je kolenbak, nou krijgen we gauw een hoop regen. Dat was het begin. Er volgde een toespraak van de ouwe heer. In het Engels. Keurig. Soms gebruikte hij weleens woorden, die ze niet helemaal verstonden, maar allah. Storm zei: Wie zo erg nauw kijkt, krijgt nooit een wijf 't Slot was, ze mochten kiezen tussen een gouden medaille en geld. Wat doe jij? vroeg Storm. Ik neem geld. Arend-Michiel overlei: dat heb ik nodig, want dat bootje kost een hele kluit Storm zei: Geef mij maar zo'n blikkie. Hij dacht dat geef ik aan Suus. Ze was immers altijd zo gek op die dingetjes. En toen begon het eigenlijke feest. De glazen werden gevuld, geledigd, óp de redders, óp de geredden, èp de wildevrachtvaart, óp de koningin van Nederland en de koning van Spanje, óp een behouden reis, ze dronken door en als maar iemand op een naam kwam, werd daarop gedronken. Het was pittige Spaanse wijn, zoet maar koppig. Ze verwisselden al gauw allemaal van plaats. Storm raakte helemaal uit het vaarwater van Arend-Michiel. Och, wat gaf het. Ze gingen dansen. Arend-Michiel verstond die kunst eigenlijk niet, maar alles lokte hem nu. Dansen was zónde, had zijn moeder hem geleerd. Och, wat, voor moeder was alles zonde. Vooruit, wie wil een rondje. Hij keek naar de mensen, vooral naar de dames. Ja, dat had Storm gisteravond gauw gezien, wat-èèn-meiden. En zo lekker in de kleren. Ze kwamen op hem af. Hij mocht niet weigeren. De muziek zette weer in, mensen, wat was dat voor een gehinkepink. Hij dacht nergens meer aan, hij hobbelde maar mee. Vooral de kleinste van de twee danste heerlijk. Wat een lenig rank lijf En ze had er zin in en hij ook. En de wijzers van de klok holden verder. Voor-nacht, midder-nacht, na-nacht.... Het hittepitje, moe gedarteld, kwam bij hem zitten, tegen hem aanleunen, klauterde later op zijn knie. Hij liet haar begaan, toch kleurde hij even, want dit verkeer was hem te vrij. Dat zei zijn hart. Ze nam hem mee, hij was toch zijn stuur kwijt Ze stapten de heerlijke tuin in, ze waren zwoel als een broeierige voorjaarsdag in Holland. Ze sloeg haar arm om hem heen. Wat was het mooi. Hij keek omhoog, de lucht glanzend als donker glas en daarin een leger van sterren. Ze konden elkaar niet verstaan, maar hij verstond de klop van haar hart wel. Hij tilde haar op, ze rustte op zijn borstkas, dat kleine, smalle, ranke ding. Dat vond ze prachtig. Ze kirde. En de hemel leek nog mooier, er kwamen steeds meer sterren, de aarde scheen wel een stukje paradijs. (wordt vervolgd) 1 I llrfMVM' en reinig zelf uw vloerbedekking of bankstel in een oogwenk! Mister Steam is een handige machine, waarmee u snel en grondig zélf meubelstoffering of vloerbedekking kunt reinigen. Mister Steam is te huur bij: I Voorstraat 25, Ooitgensplaat I Telefoon 01873-1937 1 WclS 4■'^'^^■^■l^^■•^l^^.^.^.l^^.^.^.li.>^^.l^>^lt.4.^.:t.,^,^.^^^^.^.^.^.^^.^^^^J^l,.l^^.l^^^^^^^.:f.^^.^^.^^l^^^.^^.^^.^.^.4.^4.^.4.4. FeiMiWl van den Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5