Raadslid Hoogzand klapt niet voor een gebouw met een plat dak Kankerbestrijding: NIEUWS Zeer geslaagde ouderavond „Koningin Beatrixschool Dejong "mode ingrote maten*' straks ook in Lombardijen I Overcapaciteit in kottervloot Tienernaaicursus uit de Kerken Uitvoering DOS Middelharnis: Europa bindt de strijd aan tegen de gevreesde ziel(te Voor bezoei(ers tweewieier RAi ieder uur een fiets cadeau Christelijk Jeugdkoor Nieuws uit de Open Schoolgroepen Oud papier en lorren voor projekt Las Flors Kerk Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 Gemeentebode Frans Both heeft bUjkens bovenstaande foto donderdagmiddag t.g.v. zijn geslaagde eerste-paal- slag voor het nieuwe gemeentehuis vele handen op elkaar gekregen, niet echter die van iedereen die getuige was. Van links naar rechts zien we op de eerste rij burgemeester van Welsenis (met geruite pet) die een beetje de toon aangaf, rechts achter hem weth. Jacobs met een applaus dat klaterend mag'heten, voorts weth. L. C. Kievit die nauwelijks voor het enthousiasme van de burgemeester onderdeed, voorts WD raadslid Kersbergen en RPF raadslid G. C. Joppe die zich ook laten horen, met tussen hen in, op de tweede rij SGP raadslid KI. v.d. Ketterij aan wie niet te zien is of hij al dan niet mee applaudiseert. De laatste, dhr. Hoogzand doet dat consequent niet en hij houdt de handen stijf in de zakken en dat zeker niet omdat'ie het koud had. Het nieuwe gemeentekantoor (gemeente„huis") dringt dhr. Hoogzand aan, krijgt een plat dak en daarvan heeft dhr. Hoogzand zich fervent tegenstander getoond. Van hem dan ook geen applaus voor het nieuwe gebouw waaraan zo voorziet dhr. Hoogzand i.v.m. het platte dak gauw genoeg kosten zullen komen. Dhr. Hoogzand vindt dan ook dat zijn mede-bestuurders te vroeg juichen en als 'ie gelijk krijgt dan zal hij ze deze foto nog wel eens laten zien.... Maar hij krijgt geen gelijk, zo heeft burg. van Welsenis hem eerder verzekerd. De Nederlandse kottervloot bestaat uit 600 schepen en dat is volgens de inventa risatie van de saneringsmaatregelen in de zeevisserij en de binnenvaart 10% of 60 stuks teveel. Op andere plaatsen wordt in dat in opdracht van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat opgemaakt rapport gespro ken van een teveel van 75.000 paarde- krachten en dat is 15% van de totale capaciteit. De overcapaciteit betreft voor namelijk de boomkorvisserij en minder de rondvisvissers. Verkoop van deze zestig kotters naar de derde wereld is niet altijd zinvol omdat deze kotters zijn uitgerust voor de platvis-visserij en niet voor de vangst van vis, die in de wateren van de derde wereldlanden worden gevangen. Anderzijds heeft ook het vissen van Neder landse overtollige kotters in visrijke tro pische gebieden is eveneens zeer be zwaarlijk. In het Caribische gebied wordt bijvoorbeeld in veel dieper water gevist, terwijl de schepen evenmin bestand zou den zijn tegen de daar voorkomende tro pische stormen. In de grote zeevisserij is sprake van een overcapaciteit van 20.000 p.k. of 6.000 brt., de mogelijkheid van overdracht of visserij voor eigen rekening zijn hier gun stiger dan in de kottersector. Veel zeehonden voor de kust Voor de kust van Wester Schouwen worden de laatste dagen grote groepen zeehonden gesignaleerd, een verschijnsel dat de laatste jaren niet meer voor kwam. De politie houdt de dieren in de gaten, voor het geval dat straks bij het vertrek, er exemplaren achter blijven die niet mee kunnen en eventueel hulp nodig hebben. MIDDELHARNIS Stichting Wijkgroep „Middelharnis- Zuid" start bij voldoende deelname een naaikursus voor tieners. Het is de bedoeling te starten met een serie van 8 lessen, welke gehouden wor den in het buurthuis „Pippeloentje", Mei- doomstraat 1 Oa, Middelharnis, van 16.00 uur tot 18.00 uur. De kosten bedragen 45,voor 8 lessen. Start: in maart. Inlichtingen en opgave bij: EUy v.d. Mast, tel. 01870 - 5630 van 19.00 tot 21.00 uur. MIDDELHARNIS Voor beroep bedankt Ds. Chr. v.d. Poel van Yerseke heeft voor het op hem door de Ger. Gemeente uit gebrachte beroep bedankt. sico's kunnen verkleinen door een stren gere controle op het in de handel brengen van nieuwe geneesmiddelen. Daarnaast moet ook het toegestane teergehalte in sigaretten verminderd worden. Op het gebied van het onderzoek dient nog veel gedaan te worden. Momenteel kunnen in Europa ongeveer 45% van de kankergevallen met succes behandeld worden. Indien men de mogelijkheden die de huidige behandelingsmethoden bieden verder ontwikkelt zou men tot aan 60% van de gevallen kunnen genezen, maar ook niet meer, aldus professor Veronesi van het instituut voor tumorbestrijding in Milaan. Ook op financieel gebied zou de Ge meenschap meer kunnen doen. Momen teel besteden de lidstaten gezamenlijk ongeveer 200 miljoen dollar per jaar aan kankeronderzoek terwijl de Verenigde Staten jaarlijks een miljard dollar uit geven. Daarbij moet de strijd tegen het roken als eerste doel van een gezondheidspolitiek de hoogste prioriteit krijgen, zo meent professor Tubiana. Want, zo zegt hij, tabak is voor alcohol de grootste ver wekker van kanker met dodelijke afloop. Indien alle Europeanen minder dan 3 sigaretten per dag roken en daarbij minder dan een halve liter wijn drinken zou het aantal kankergevallen met 40% ver minderen. De woorden van de professor maakten kennelijk indruk op de journa listen want tegen het einde van de pers conferentie rookte er niet een meer. Een betere arbeidswetgeving zou het aantalberoeps"-kankergevallen kunnen verminderen van mensen die door hun werk in aanraking komen met bepaalde gevaarlijke stoffen. Ook zou men de ri- Op initiatief van de Europese Com missie zijn onlangs twaalf kankerspecia listen in Brussel bijeengekomen die tot opdracht hebben om voor de Ministerraad van de Gemeenschap een rapport op te stellen over de wijze waarop men op Europees vlak de ziekte kan bestrijden. Onder deze twaalf een per lidstaat bevond zich ook professor Tubiana uit Frankrijk die tijdens een persconferentie verklaarde dat de Europeanen 50% min der kans zouden lopen kanker te krijgen als zij hun manier van leven maar zouden aanpassen. Op deze eerste bijeenkomst volgen nog andere, o.a. op 19 februari, de datum waarop het door de Europese Commissie gelanceerde aktieplan „Europa tegen de kanker" officieel van start gaat. Dit Commissieplan werd vorig jaar op gesteld naar aanleiding van besluiten die de staatshoofden en regeringsleiders tij dens de twee topconferenties van juni en december hadden genomen. Het plan omvat drie hoofdlijnen te we ten: een Europese regeling waarbij het verboden zal zijn in openbare gelegen heden te roken; een coördinatie van het kankeronderzoek en de geneeskundige be handeling van de ziekte en tenslotte voor lichting aan het publiek om het risico van kanker te verminderen. Vanaf vrijdag 28 februari tot en met woensdag 5 maart wordt in het RAI- gebouw aan het Europaplein in Amster dam de Tweewieier RAI 86 gehouden. Een internationale fietsententoonstelling met een kleine 175 exposanten; niet alleen uit Nederland, maar ook uit België, de Duitse Bondsrepubliek, de D.D.R., Enge land, Tsjechoslowakije, de Verenigde Sta ten van Amerika en Zweden. Zij tonen het nieuwste op fietsgebied; niet alleen de nieuwe fietsen voor dit jaar, maar ook alles wat aan praktische en nuttige hulp middelen en accessoires voor de fiets op de markt wordt gebracht. Ook stands met materiaal voor fietskampeerders, zoals lichtgewicht tenten en slaapzakken. Er wordt ook informatie gegeven over fiets- reizen in binnen-en buitenland. Gezien de belangrijke rol, die de fiets in de recreatie vervult, wordt hierop nadruk gelegd. Wat voor soort fietsje ook gebruikt en wat voor soort fietser je ook bent, de Tweewieier RAI heeft onvoorstelbaar veel te bieden voor wie iets over ons meest gebruikte vervoermiddel wil weten. Stichting: fiets! die nu al vijfentwintig jaar voorlichting over de fiets en het fietsgebruik geeft, is hier uit de aard der zaak aanwezig. U kunt hier met al uw vragen terecht. Stand nr. Z 102. In de Amstelhal is in samenwerking met de ANWB een „doe"-paviljoen ingericht, waar jong en oud de meest uiteenlopende tweewielers gratis kunnen proberen. Bezoekers maken kans met een gratis verkregen fiets naar huis te gaan, want ieder uur wordt een fiets verloot onder hen die bij binnenkomst hun naam en adres op een kaart schrijven en een eenvoudige vraag goed hebben beantwoord. De ten toonstelling is in genoemde periode dage lijks geopend van 10 tot 18 uur. De toe gangsprijs is tien gulden, kinderen tot twaalf jaar betalen vijf gulden en voor houders van Pas 65 is dat zeveneneen- halve gulden. In 1984 werd de Twee wieier RAI door 130.000 geïnteresseer den bezocht. OUDDORP Rode Kruis I.v.m. de a.s. donder dagavond te houden kerkdienst in de Herv. Kerk zal op die avond géén Jeugd Rode Kruis cursus of Colonne-avond worden gehouden. GOEDEREEDE Extra kerkdienst D.V. donderdagavond half 8 hoopt op uitnodiging van de Mannenvereniging in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan ds. A. Muilwijk van Monster. Sportportemonnaie voor fietsers Fietsers sjouwen graag zo min mogelijk mee als zij op pad gaan en van watje mee neemt, moet je zo min mogelijk last heb ben. Geld en papieren kun je natuurlijk niet missen en daarom is er nu de „sport- monnee", een portemonnaie-portefeuille met vakken voor papiergeld, credit-cards, reispapieren en een ritsvak voor klein geld. Vervaardigd van waterproof mate riaal (blijft zelfs drijven) en voorzien van sleutelring en koord om om de hals te hangen. Veilig en altijd bij de hand. Voor nog geen negen gulden te koop. NIEUWE TONGE Op 1 maart a.s. hooptD.V. het christelijk jeugdkoor aan te vangen met de wekelijkse zangoefeningen. De deelnemers worden verwacht om half tien, in het verenigings gebouw „Elim", Zuiddijk 19, Nieuwe Tonge. Ook nog niet eerder aangemelde deelnemers worden graag verwacht. Kontaktpersoon Herkingen: Mevr. Hui- zer. Fortstraat 14; Kontaktpersoon Dirks- land: Dhr. Melissant, Pr. Bemhardlaan 46. Namens het voorlopig bestuur: J. de Geus-Meijer S. Dorresteijn Zowel in de groep Middelharnis als Achthuizen is een aantal thema-onder werpen gekozen. Onderwerpen als De Islam, Vrouwen in de overgang. De mentie, De Veluwe, De Middeleeuwen zullen een bijeenkomst of meer op het programma staan. Van de meeste onder werpen wordt door de deelnemers in klei ne groepen een werkstuk gemaakt. Van andere onderwerpen wordt een videoband vertoond of een diaserie bekeken. In Acht huizen komt op 27 februari a.s. een des kundige van het Belastingkantoor Zierik- zee uitieg geven op vragen van de deel nemers en wordt het belastingformulier met elkaar doorgenomen. In alle Open Schoolgroepen, dus in Dirksland, Melissant, Stad aan 't Haring vliet, Middelharnis, Den Bommel en Achthuizen wordt aandacht besteed aan de komende verkiezingen voor de ge meenteraad en de Tweede Kamer. Vragen als: - Ga je wel/niet stemmen en waarom? - Wat is links, wat is rechts in de politiek? - Op welke manieren heb je inspraak?, komen daarbij aan de orde. Verder staat in april een reisje naar Londen op het programma. Tijdens de Engelse les wordt daarom veel geoefend in het winkelen, iets bestellen e.d., natuur lijk in het Engels. Ook komt een Engelse mevrouw over Londen en de Engelsen vertellen. NED. HERV. KERK Beroepen te: Vinkeveen T. J. Kamer beek te Hoevelaken; 's-Grevelduin-Ca- pelle L. Quist te Middelharnis; Nunspeet (toez.) P. L. de Jong te Asperen. Beroepbaar: drs. E. S. Klein Kranen burg, Zwanenlaan 8, 2461 BN Ter Aar. Bedankt voor: Dirksland dr. J. Hoek te Veenendaal; Veenendaal (toez.) W. J. Gorissen te Voorthuizen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te: Balk H. Lijesen te Hattem. Aangenomen naar: Ridderkerk drs. J. W. L. van der Sterre te Nieuwe Pekela; Grand-Rapids, de benoeming tot docent aan het Calvin Theological Seminary, dr. H. de Moor te Doornspijk; 's-Graveland, kand. J. G. Offringa te Amsterdam. Beroepbaarstelling: F. G. Groen, Beu- ning 11, 1749 BP Warmenhuizen; M. C. Wind G. Sloetiaan 5, 8271 TL IJssel- muiden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Almelo G. J. Bruijn te Ro zenburg (Zuid-Holland); Rouveen J. Slot- man te Enschede-West; Bergentheim A. O. Reitsema te Brunssum-Treebeek; Dalfsen A. O. Reitsema te Brunssum- Treebeek. Aangenomen naar: Middelburg (voor missionaire dienst op Irian Jaya) A.J.Th, van der Scheer te Bergschenhoek. Bedankt voor: Grijpskerk i.c.m. Niezijl H. H. Kuiper te Vrouwenpolder. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Elburg H. C. van der Ent te Dordrecht. Beroepen te: London (Ontario), Canada, Free Reformed Church, A. van der Weerd te Urk. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Haren (Groningen) kand. G. J. Lakerveld te Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Enkhuizen J. C. Westrate te 's-Gravenpolder; Kortgene M. Mon- dria te Waardenburg; Veen A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland; Gouda J. W. Verweij te Ridderkerk; Klaaswaal E. Ve- nema te Middelburg-Centrum; Dirksland A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland; Middelburg-Zuid R. Kattenberg te Sche- veningen; StolwijkA. Bac te Bodegraven. Bedankt voor: Elspeet E. Venema te Middelburg-Centrum; Westkapelle A. Bac te Bodegraven. GER. GEM. IN NED. Beroepen te: Monarch (Alberta)' Ca nada A. van Straalen te Bameveld; Uddel W. Verhoeks te Arnemuiden. OUD GER. GEM. IN NED. Bedankt voor: Oosterland A. P. v.d. Meer te Krimpen a/d IJssel. Dat de ontwikkelingen in het on derwijs te Ouddorp nauwlettend gevolgd worden, bleek afgelopen donderdag 20 februari wel uit de enorme opkomst van ouders op de jaarlijkse ouderavond van de Chr. Basisschool, onder het motto „Haal uw schoolgeld terug" organiseer den bestuur en personeel van bo vengenoemde school een ouder avond waarin de praktijk van het lesgeven centraal stond. Al gelijk bij het betreden van de hal van het schoolgebouw werden de ouders ge confronteerd met het nieuwe onderwijs- fenomeen: de computer. Een vijftal leer krachten verdiepen zich momenteel in deze materie via een cursus „informatica" van de Driestar". De gemeenschapsruimte van de school, waarin circa 300 mensen een plaats kun nen vinden, was bijna geheel gevuld toen de voorzitter van het schoolbestuur, dhr. G. Meuleman deze avond opende door het laten zingen van Psalm 89 vers 19. Na gebed en schriftlezing sprak de voorz. een kort openingswoord waarin hij in het bij zonder stilstond bij de vele sterfgevallen van de afgelopen week, waaronder ook een vader van een van de leerlingen. Na de opening lichtte dhr. P. van Ooste rom, directeur, het programma van deze avond nog wat nader toe, waarna de ad junct-directeur, dhr. A. J. Nelis een bijbel verhaal vertelde n.a.v. Mattheüs 25 14- 30, de gelijkenis van de talenten. Hierna verspreidden de ouders zich over het hele scholencomplex. D.m.v. briefjes had men zich van te voren op kunnen geven om een bepaalde les te volgen. Zoveel mogelijk was daarmee rekening gehouden. Van half 9 tot half 10 bruiste de school van aktiviteit. In ieder lokaal zag je een aantal ouders die les kregen van een juf of meester. Het was schitterend om te zien met hoeveel ijver en genoegen vaders en moeders bezig waren te kleien, plakken, lezen, rekenen, zingen, enz. In het speel lokaal van de kleuterafdeling was men onder deskundige leiding bezig met bewe gingsonderwijs, keurig op ritme in de kring lopend en zingend van: „hoofd, schouder, knie en teen...." In een ander lokaal zaten sommige moe ders met de handen in het haar om de moeilijke kleuterpuzzels goed in elkaar te leggen, terwijl een vader in hurkzit een bordtekening maakte op het kleuterbord. Wat verderop kon de juf met genoegen meedelen dat alle vaders en moeders na gehouden onderzoek geslaagd waren voor het tafeldiploma. In de hogere groepen werd ademloos geluisterd naar een span nend geschiedenisverhaal of had men dan nu toch eindelijk eens goed door hoe het nu precies zit met die akelige breuken. De tijd vloog om en toen dan ook het sein kwam tot verzamelen in de gemeenschaps ruimte bleek dat niemand straf had gehad, maar dat de meesten graag hadden willen schoolblijven. Van de rondvraag die volgde werd door verschillende ouders gebruik gemaakt. Uit het feit dat een van de moeders vroeg om af en tqe onderwijs voor ouders te organiseren bleek dat deze avond duide lijk geslaagd mag heten. De avond werd besloten met dankgebed door de directeur. Nadat schoolgebouw, plein en straat door de ouders waren ver laten was er voor de leden van de ouder- commissie en dhr. K. v.d. Bok, conciërge nog heel wat werk om de school weer op orde te brengen voor de volgende morgen. Dan immers zouden de „echte" leerlingen hun plaats weer in moeten nemen, want het onderwijs moet doorgang vinden. On derwijs, dat in Ouddorp na deze avond door vele ouders met nóg meer begrip en belangstelling gevolgd wordt. Vereniging van Varkenshouders ,,Zuid-Hollandse-Eilanden" Excursie In's Hertogenbüsch en Boxtel Volgende week woensdag 5 maart houdt onze vereniging haar jaarlijkse Winter excursie. Voor de middag wordt het nieu we Varkens en Pluimveeproefbedrijf „De Viersprong" te Velddriel van Prooimi bezocht. Ir. A. H. M. Sas van Prooimi bespreekt de zeugen- en biggenvoeding. Daarna wordt een rondleiding langs de 100 zeugen en 300 vleesvarkens gemaakt. Vervolgens wordt deze leerzame ochtend excursie afgesloten m^een lunch, aan geboden door de Directie van Prooimi - Rotterdam. Na de middag worden onder leiding van bedrijfsvooriichter W. R. M. van Hedel van het Varkensconsulentschap in de om geving van Boxtel enkele moderne var kensbedrijven bezocht, die zeer recent de drijfmestopslag buiten de gebouwen heb ben uitgebreid. Gestreefd wordt diverse bouwsystemen met elkaar te vergelijken. Opgave voor deze excursie is nog moge lijk tot a.s. vrijdag 28 februari bij de secretaris S. J. Hoefman, tel. 01878 - 1261, Oosterweg 6, Ouddorp. (Belangstellenden, niet-leden kunnen ook mee!). Deze keer géén kosten! OOLTGENSPLAAT Dejaarlijkse uitvoeringDOS belooft ook dit jaar weer een bijzondere avond te worden. De uitvoering vindt plaats op vrijdag 28 februari a.s. in de sportzaal „D'n Boa- gerd" te Ooltgensplaat. Aanvang 19.30 uur. Het programma laat u weer vele facetten van het gymnastiekgebeuren zien. De avond wordt besloten met de bekende grote verloting. Een ieder is van harte welkom. KIVITPIioudt jaarvergadering De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (K.M.T.P.) afd. Goeree- Overflakkee houdt donderdag 27 februari a.s. haar Jaarlijkse Algemene Jaarverga dering in Koningspleisterplaats te Goede- reede. Aanvang 7.30 uur. Na het huishoudelijk deel van de verga dering zal de heer G. Hoek een interes sante lezing met dia's verzorgen over de geschiedenis van de boerderijen op Goe- ree-Overflakkee. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD OUDDORP Op D.V. zaterdag 1 maart hopen wij oud papier en lorren op te halen voor boven genoemd projekt. Ook kleding die u op wilt ruimen met de schoonmaak, is bij ons nog steeds welkom. Even een kaartje er aan met vermelding „kleding" of „lorren". Wilt u alles weer voor half negen aan de weg zetten, graag goed verpakt? Wie helpt ons zaterdagmorgen om dit alles op te halen? U bent welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. Opbrengst deze maand: Oud papier718,20 Lorren en kleding200,00 Giften105,00 1023,20 Oude stand36522,79 Nieuwe stand37545,99 Alle spaarders, gevers en ophalers weer hartelijk dank voor jullie spontane hulp ieder keer. De zendingscommissie RECTIFICATIE Per vergissing werd mededeling gedaan dat onze gloednieuwe modezaak reeds geopend was op de Molenvliet 123 in winkelcentrum Lombardijen. Deze opening heeft nog niet plaats gevonden maar.... u hoort spoedig meer van ons. Onze excuses voor event, ongerief. Mode in grote maten Straatweg 41, Rotterdam-Hillegersberg, tel. 221943 4: Hi Hi Üc H: Hi Hi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2