Wespennesten ƒ199,- Visser Eerste paal voor nieuwbouw „Flakkee Expresse" werd, door de vorst, een paaltje Zilveren Gemeentepenning Oostflakkee voor dhr. C. A. van Loon Mededeling N.V. Emgo Slordige watersporters Garage KNÖPS B.V. Jj^\-M^^ floniiSieinavi Holland Electro stofzuiger fnubredtise CDA-afdeling verkiezingsbijeenkomst Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink POSTBUS 8 3240 AA MIDDEl.HARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Een goede stofzuigei is de halve schoonmaak PEUGEOT TALBOT AutobedrijJ^ fTTïHlli'*"* Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dankwoord 01870 - 2212 afd. Electriciteit; 01870 - 2363 afd. Gas. RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 Onze SHOWROOM is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend 58e Jaargang VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 No. 5474 Hetjaar 1986 is nog maar ruim een maand oud, maar er zijn al ingrijpende verande ringen op het wereldtoneel gaande. Ter wijl allerwege vol verwachting wordt ge keken naar de ontwikkelingen in Geneve en de sfeer van wederzijdse toenadering die de beide grootmachten schijnen te scheppen, zijn er aan de rand processen gaande die de moeite van signaleren waard zijn. De Sovjet Unie kampt nog steeds met „haar" Vietnam. Wat Amerika in het verre Oosten ondervond vindt ook in Afghanistan plaats. Het verzet weet tot op heden vol te houden, al jaren is een grote Sovjet legermacht gebonden. Ook daar keren veteranen terug, ook daar doet het aanpassingsproces zich gelden. Ook daar komen met de troepen de verhalen terug. Alleen, de openheid van het Amerikaanse systeem ontbreekt. Nooit zullen we er werkelijk achter komen hoe groot de (fi nanciële) problemen zijn waarmee men worstelt. Ook Amerika heeft er zorg bijgekregen. In twee staten die door de VS gesteund wor den is een beweging gaande waarvan de uitkomst zich nog laat raden. Haïti en de Filippijnen. Tot op heden verloopt in het eerste geval de machtsovername vrij soepel. De grote vraag is in hoeverre het nieuwe bewind echt nieuw is. Momenteel lijkt het erop dat teveel personen onder „Baby Doe" al eeh voorname rol speelden. In dat geval is er troebel water, voor welke visser dan ook. Een tweede Cuba vlakbij Cuba moet voor de regering Reagan haast als een nachtmerrie overkomen. Veel ernstiger is de situatie op de Filip pijnen. De bemoeienis van de VS met deze eilan dengroep is al van oude datum. De van oorsprong Spaanse kolonie werd in 1890 door de Amerikanen bevrijd. Sinds dien was het een Amerikaanse kolonie, zij het dat ze fungeerde als bruggehoofd van de democratie in Azië. Ideologisch komen de steeds weerkerende onlusten, verkie zingsfraude enz. dus hard aan. In de jaren dertig werden de Filippijnen min of meer onafhankelijk. Ze kregen een eigen president en een eigen leger. Na de Tweede Wereldoorlog werd het land on afhankelijk. Wel hebben de Amerikanen sindsdien grote militaire bases ingericht. Nu de bases in Vietnam verloren gingen zijn dit de laatste steunpunten van de VS in Z.O.-Azië. En daarmee is het belang getekend. De regering Marcos nu zo'n twintigjaar oud weet dat natuurlijk ook. Ondanks het weinig democratisch gehalte wist zij zich te handhaven, sinds 1972 onder een staat van beleg. Een ding werd consequent gedaan: het steunen van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Ame rika weet dat, en betaalt ervoor: 180 miljoen dollar aan militaire hulp en rond de 40 miljoen aan economische hulp. President Marcos wordt echter oud. Naast aantoonbare verbeteringen zijn er ook grote missers te constateren in zijn beleid. De corruptie viert hoogtij, de „bovenlaag' van grootgrondbezitters speelt daarin een grote rol. Zoals in zoveel gevallen is het grondbezit en daarmee de landbouwpoli tiek een essentiële factor in het politieke krachtenspel. Er tegenover staat namelijk altijd een grauwe massa van kleine boe ren, landbouwers enz. die leven rond de grens vanh et bestaansminimum. De ideale broedplaats voor verzet, intimi datie, manipulatie. Die voedingsbodem is versterkt door de steeds weerkerende mis oogsten. We hebben dus verkiezingen gehad op de Filippijnen. Alleen geografisch was dat al een heksentoer 70.000 eilandjes, 90.000 districten. Vee! gesjouw met stembussen, alle mogelijkheden om te knoeien. Vier factoren speelden daarbij hun rol in het politieke krachtenveld. Twee ervan zijn de laatste weken overbelicht, van de andere hoorden we minder. De regeringsgetrou we partij stond tegenover de beweging van Corazou Acquino. Toen haar man in 1983 uit vrijwillige ballingschap terug kwam werd hij op het vliegveld neer geschoten. Daarmee werd een „marte laar" gemaakt In de schaduw daarvan ontpopte zich zijn weduwe als een goed politica die de ontevredenen aanspreekt. Marcos heeft nu officieel gewonnen, maar mevrouw Acquino heeft de morele over winning behaald. (Het is overigens de vraag of ze ook de stembusoverwinning niet heeft bevochten). Het is nu de vraag of zij inderdaad de leidster is, die men er in zag. Of wordt zij speelbal van de machten op de achtergrond, van haar ervaren tweede man" bijvoorbeeld: Laurel. Veel zal afhangen van de twee in deze weken onderbelichte machten, de Rooms Katholieke Kerk en de vrijheidsbeweging. De eerste koos voor Acquino, koos voor het doortrekken van de theologie in het vlak van de aardse gerechtigheid. Daar mee is zij partij. Het is de vraag of de greep op de bevolking groot genoeg is omte kunnen leiden en tegelijkertijd de regering Marcos de ^^ht aan te zeggen. Verder moet de New People's Army (de NPA) in de gaten gehouden worden. Volgens sommigen een puur communis tische verzetsorganisatie die mede door intimidatie en terreur enorm aan kracht en aanhang wint, uiteraard in de eerste plaats op het platte land. Volgens anderen weliswaar een communistisch georiën teerde beweging, maar die spontane steun ontvangt van de bevolking eer nationalis tisch is dan communistisch. In ieder geval tijdens deze verkiezingen de lachende vierde. voordaeiekerhadi VINGERL1NG3-MIOO£LHARNIS-TEL 01870-2518 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS De oproep tot boycot werd in waarheid bevestigd: de verkiezingen waren toch corrupt. Eindresultaat: twee bijna evengrote machtsblokken die voor onrust zorgen over troebel water gesproken. De invloed van of de kerk of de NPA zou wel eens beslissend kunnen zijn voor de gang van zaken in de volgende jaren. Voor Amerika is het bruggehoofd der democratie ontaard in een wespennest. Een zorgelijke ontwikkeling. MIDDELHARNIS Woens dag 19 februari is voor de Flakkee Expresse een gedenkwaardige dag geweest omdat die dag hoe primi tief ook een daadwerkelijke aan zet werd gegeven tot de realisering van de nieuwbouw op het Industrie terrein „Oostplaat" te Middelhar- nis. De eer van de eerste handeling, het slaan van de eerste paal, was aan weth. J. Th. M. Jacobs die op het bouwterrein echter niet met een stoere hei-installatie-, maar met een eerlijk stuk handgereedschap, een sleg (houten hamer) werd gecon fronteerd. En óf de wethouder die nog wist te hanteren....! Het was van bouwbedrijf Boeter best vindingrijk om bij afwezigheid van de hei installatie (door vorst en vorstverlet) niet de gebruikelijke heipaal, maar een houten perkoenpaal als „eerste" te bestempelen. Arie Hobbel, de oudste van de vennoten, die per januari is teruggetreden, hield de paal vast zodat de wethouder met beide armen kracht kon zetten wat de firmanten van de Flakkee Expresse het plezierige gevoel gaf dat er écht gewerkt wordt aan de accomodatie die ze medio dit jaar in gebruik hopen te nemen; een meubel op slagloods en een overslagloods van 2500 m^ die zo wordt met trots vermeld geheel zal voldoen aan daaraan te stellen klimatologische eisen. Temperatuur en vochtigheidsgraad zullen erin kunnen wor den geregeld. De nieuwbouw wordt ge- completteerd met een werkplaats, kantoor en woonhuis waarin de fam. A. J. Hobbel z'n intrek hoopt te nemen. Dhr. A. J. Hobbel voert momenteel samen met dhr. W. L..Hobbel en dhr. Bert Jongejan de directie over het bedrijf dat, behalve in Middelhamis ook vestigingen heeft in Zierikzee, Oud Beijerland en Hellevoet- sluis en inmiddels een vermaardheid ge niet om z'n met zorg uitgevoerde ver huizingen, zelfs naar overzee, terwijl ook het vervoer en de bezorging van stukgoed een pijler onder het bedrijf gebleven is. „De Flakkee Expresse b.v." kwam op 16 januari 1967 tot stand uit een fiisie tussen de bodediensten Hobbel en Both. Het waren de Hobbels die het bedrijf voortzetten. Hun vader, dhr. W. L. Hob bel was in de jaren 1935/1936 een bode- dienst begonnen. De tractie die hem ten dienste stond was een T-Fordje, een per sonenauto waarvan een deel van het koets werk was verwijderd om plaats te maken voor een laadbakje. De opslagruimte waarover dhr. Hobbel beschikte was in verhouding, 25 vierkante meter. Door hard werken, waaraan de zonen Hobbel ijverig hebben meegeholpen, zou de opzet lukken. Bode Hobbel werd een begrip en nóg is deze familienaam nadrukkelijk aan de Flakkee Expresse verbonden. Omdat het op „de Oostplaat" niet aan genaam toeven was werd een gastvrije beschutting gezocht in Hotel van Marion waar weth. Jacobs, dhr. L. Kievit die na mens architectenburo Vroegindeweij sprak en dhr. A. Hobbel één waren in hun goede hoop dat de bouw straks snel aan gepakt- en voorspoedig zal verlopen. „Op naar de eerste steen....!" was daarom het devies van dhr. A. Hobbel waarop van harte een toast werd uitgebracht. Weth. Jacobs (r) en dhr. A. Hobbel aan de arbeid. De heer C. A. van Loon te Oude Tonge mag en moet sinds januari van dit jaar ambteloos burger heten en dat is een status die bijna z'n leven lang ondenkbaar is geweest! Dhr. van Loon bevindt er zich wél in, zo mocht woensdagavond wor den vastgesteld op de Herv. ge meente-avond waarop bij het af scheid van dhr. van Loon als voor zitter van de beheerscommissie werd stilgestaan. Een verbonden heid van vijfenveertig jaar werd daar afgesloten, met woorden én.... blijken van dank en waardering. Koninklijke waardering voor zijn werk ten dienste van de burgerlijke- en kerke lijke gemeenschap was dhr. van Loon al in 1963 geworden, thans werd hem door burg. drs. de Vos de zilveren legpenning van de gemeente Oostflakkee uitgereikt, een eerbetoon aan burgers die zich ver dienstelijk hebben gemaakt en verdien sten konden er door dhr. de Vos vele worden genoemd. Twintig jaar was hij diaken, 25 jaar voorzitter van de comm. van beheer, voorts vele jaren lang voorz. van de Rabobank aan de Voorstraat, voorz. van het schoolbestuur van de bijz. school, gemeenteraadslid, lid van div. polderbesturen en aktief in de landbouw organisatie, samen voor burgemeester de Vos eenindrukwekkende" lijst vormend. Voor Topkwaliteit, goede service en voordelige pri/zen. F0T3 FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER CJ CU C3 en [3 C3 Wesrslrjar 35 - Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renene Printshop Hogeioom 172 - Telefoon 01116-210O Op donderdag 27 februari a.s. houdt de CDA-afdeling in de gemeente Middel- harnis een ledenvergadering, die in het teken zal staan van de komende gemeente raadsverkiezingen. Deze bijeenkomst, waar ook belang stellenden van harte welkom zijn, wordt gehouden in ,,De Hoeksteen", het ver enigingsgebouw naast de Herv. Kerk te Middelhamis. De avond begint om 20.00 uur. Mevr. N. M. van Eck-Knape, lijstaan- voerster voor het CDA in de gemeente Middelhamis, houdt na de pauze een verkiezingstoespraak. Voor de pauze is uitgenodigd de heer H. v.d. Meer, voorzitter van de CDA-fractie in de Provinciale Staten voor Zuid-Hol land. Hij zal spreken over het thema,. Wat kan de gemeente in de provincie doen; en Wat doet de provincie voor de gemeente". Er zal gelegenheid zijn om de inleiders vragen te stellen. Inmiddels is ook bekend geworden, dat het CDA op 28 april a.s. in Middelhamis een regionale verkiezingsbijeenkomst houdt i.v.m. de a.s. Tweede Kamerver kiezingen. Voor deze avond, die eveneens in „De Hoeksteen" wordt gehouden, is uitgenodigd de heer C. P. van Dijk. De heer Van Dijk, die vooral bekendheid kreeg als voorzitter van de R.S.V. enquête commissie, is lid van de C.D.A. Tweede Kamerfractie. Dhr. van Loon werd op de bijeenkomst ook toegesproken door de nieuwe voorz. van de Comm. van beheer, dhr. T. van Kempen. Na de lange rij van funkties van dhr. van Loon nog te hebben aangevuld Stichting Maatschappelijk Werk, zieken huisbestuur) stelde dhr. van Kempen met zekerheid vast dat het dhr. van Loon niet om eigen eer te doen is geweest maar dat hem in zijn bestuurlijk handelen het woord van God tot richtsnoer en drijfveer is geweest. Dhr. van Kempen herinnerde aan die ontroerende foto van dhr. van Loon, met de Bijbel in de Bijbel in de hand, staand in het massagraf dat in de dagen na de watersnoodramp in 195 3 was aangelegd. Het deed dhr. van Kempen bijzonder deugd dhr. van Loon, namens de Ver. van Kerkvoogdijen een prachtige Oorkonde met speld aan te mogen bieden. Eerder al van de burgemeester-, ook van dhr. van Kempen bloemen voor mevr. van Loon die vele avonden alleen heeft thuis- gezeten terwijl haar man „woekerde met z'n talenten", zoals ds. Kleiberg dat met waardering vaststelde. „Gewoekerd zoals de Heere dat van ons vraagt", zo stelde ds. de ijver van dhr. van Loon ten voorbeeld, dhr. en mevr. van Loon toewensend dat hen niet uit deze verdienste, maar uit genade de Kroon des levens zal mogen toevallen die de Heere Jezus heeft weg gelegd voor hen die Hem gezocht en ge vonden hebben. Burg. de Vos overhandigt de erepenning aan dhr. van Loon. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 In zijn dankwoord kon dhr. van Loon uit een rijke ervaring putten. Hij verzekerde dat hij tien jaar geleden, toen hij op z'n 65 e de meeste van z'n funkties neerlegde, best moeite had gehad met de vulling van die vrijkomende tijd waarom hem de kerke lijke funktie die gebleven was temeer tot vermaak was geweest. Het was allemaal „graag gedaan", zo verzekerde dhr. van Loon die thans niet vergat z'n vrouw hartelijk te danken voor de manier waar op ze hem terzijde had gestaan. Dank bracht dhr. van Loon bovenal aan God Die hem de gezondheid en de kracht gegeven heeft het werk zo lang te hebben mogen doen. Met ingang van 1 maart 1986 worden de storingsnummers van ons bedrijf als volgt: Steekproeven in de jachthavens in Veere, Yerseke, Breskens en Bruinisse, uitge voerd door het regionaal bureau voor koming misdaden hebben aangetoond, dat de watersporters slordig met hun bezit tingen omspringen. Preventieve maatregelen ter voorkoming van diefstallen in de toekomst zijn zeker hard nodig, want het bleek dat veel zaken voor het grijpen lagen in niet afgesloten bergmimten of kajuiten van de schepen. Ook de havenmeesters zullen worden geïnstmeerd wat kan worden gedaan om misdaden te voorkomen. voor 4- Verkoop Service 01871 - 1662 X 4 Verkoop na 17.00 uur: 5 C. Breen, 01878 - 2496 LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1