Geref. Vrouwenveren. „Martha" herdacht 40-jarig bestaan Steun ae cö««*l. S^/iJii>4iteuni ïkojo» ino 34781 Onderwijsmarkt methoden Engels FNV heeft aandacht voor werknemers sorteerbedrijven De winkel blijft consument trekken %NSWV^^ ^llIK Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 Ooltgensplaat: Het 40-jarig bestaan van de Gereformeerde Vrouwenvereniging „Mar- tlia" te Ooltgensplaat werd vrydag 14 februari j.l. in het Verenigings gebouw „De Magneet" op een waardige w^ze lierdacht. De bgeenkomst had veel weg van een jaarvergadering die zo'n 40 of 50 jaar geleden werd gehouden. Een onderwerp (nu door drs. J. H. Becker van Marrum gehouden), enkele gedichten, een overzicht en niet te vergeten de felici taties, dit alles deed ons denken aan vroeger. Daarbij mocht men een volle zaal welkom heten en ook dat was als voorheen, toen volle zalen normaal waren. Wie er waren Burgemeester drs. C. M. de Vos was er namens het gemeentebestuur, de kerke- raad zond vertegenwoordigers, ook de plaatselijke hervormde vrouwenvereni ging en de vrouwenvereniging van de Geref. Gemeente. Ds. en mevrouw Be cker-van Loon kwamen helemaal uit Fries land en drs. H. A. L. v.d. Linden, die bijstand in het pastoraat verleend was weer uit De Bilt gekomen om dit jubileum mee te vieren. Van Flakkee kwamen zus terverenigingen naar de Plaat om hun medeleven te tonen o.a. uit de plaatsen Middelhamis, Stad aan 't Haringvhet, Melissant en Ouddorp. Stellendam was verhinderd. Het vele voorbereidende werk door het bestuur werd rijkelijk beloond door een dankbaar publiek. Organist was de heer F. Braber. Leiding vroeger en nu De presidente mevr. A. vanBerkel-Fase sprak een hartelijk welkomstwoord. Een bijzonder welkom kreeg ds. Becker en burgemeester de Vos. Na het zingen van Ps. 103 1 en 11, gebed en het lezen van Psalm 103 gaf mevrouw P. de Bruijn-Keuvelaar een over zicht van deze 40 jaar verenigingsleven. Ds. A. L. Bos was toen predikant en hij kreeg het voor elkaar om een Vrouwen vereniging op te richten. Mevr. Bos werd presidente en mevr. Kromdijk-Rogge pen- ningmeesteresse. Mevr. Hordijk-Boer volgde mevr. Bos op. In 1955 werd me vrouw de Korte-Joor presidente. Zij over leed nog in datzelfde jaar. De leiding werd toen overgenomen door mevr. J. Korte- weg-Oosterlee, thans wonende in „Vroon- lande" te Dirksland. De dames deden ook veel werk voor de kerk. Het verjaardags fonds werd ingesteld. Het 25-jarig jubi leum werd herdacht waarbij mevrouw Meeder-Geleynse de leiding had. Zij bleef vele jaren presidente. Momenteel zijn er twee dames die de vereniging leiden, n.l. mevr. A. van Ber- gen-Fase en mevr. W. de Geus-van Scheers. Vele trouwe leden zijn vertrokken, maar uit Den Bommel kwam versterking. In die 40 jaar zijn er veel akties voorbereid tot steun van kerk en samenleving. In Bra zilië is er een gezin geadopteerd en dat geeft ook voldoening. Mevr. de Bruyn had haar verslag in dichtvorm en kreeg een aandachtig ge hoor met een warm applaus. Mevr. Mee der-Geleynse declameerde een gedicht van Nel Benschop. Na de eerste pauze trad het Jeugdkoor „Jehosua" voor het voetlicht. Door de drukte had de groep plaats moeten nemen in de nevenzaal. O.l.v. mevrouw Van Steeg-v.d. Steenhoven zong het koor en kele liederen. „Martha" een ere-titel Drs. J. H. Becker, de vorige predikant was de feestredenaar. Ds. begon met een felicitatie met de wens een goede en gezegende avond met elkaar te mogen hebben. Verder hoopt spreker dat God de vereniging nog vele jaren nabij mag zijn met Zijn Vaderlijke zorg. Ds. Becker sprak vervolgens over Lukas 10. Hier gaat het over „Martha", de vrouw waar de vereniging naar is ver noemd. In de Bijbel wordt drie keer over Martha gesproken. Marthawas dienende, dat zinde haar niet zo erg. Maar Jezus wees Martha niet af, alleen haar op merking t.o.v. Maria gaf Hem een ver manend antwoord. Gij bekommerd u over vele dingen, maar één ding is nodig. Neem de tijd om te luisteren en denkt aan het enige nodige. Die raad gaf Jezus ook aan Martha. Luisteren naar God. Vele posi tieve dingen worden ook over Martha gezegd. In andere hoofdstukken Johannes 11 en 12 wordt ook over Martha gesproken. Zij met Maria en Lazerus vormden één gezin. Hier ging Martha Jezus tegemoet. Maria bleef in huis zitten. Maar samen waren zij het er over eens, dat, als Jezus bij hen was geweest, Lazerus niet was gestorven. Jo- harmes 11 verteld ons het regelende werk van Martha. Martha gaf de meeste ant woorden en stelde de meeste vragen. In Johannes 12 wordt nog eenmaal over Martha geschreven. Bij het drietal was Jezus en zijn discipelen graag te gast. De naam Martha is dus een ere-tïtel en naar haar is onze Vrouwenvereniging vernoemd. Draag deze naam in geloof en met ere, aldus ds. Becker, die na zyn toespraak verzocht te zingen Ps. 119 83. Mevrouw Van Berkel dankte ds. Becker voor zijn prachtige rede en zij hoopte dat de aanwezigen zich zullen mogen toetsen aan het gesproken woord. De organist dhr. F. Braber declameerde een zelf gemaakt gedicht, met als thema „Bouwen en bewaren". Op z'n Flakkees Na de tweede pauze trad het jeugdkoor weer op, waarna door mevrouw F. Duim- v.d. Vliet een Flakkees verhaal werd voor gelezen, getiteld: „De bontmantel". Het werd met grote spanning en instemming gevolgd. „Flakkeese taal is toch leuk", was het commentaar van de presidente, zelf te Rotterdam geboren. Twee gedichten volgden. Eén door mevr. Kromdij k-Rogge getiteld: „Vanwaar, waarheen?" en een door mevr. C. van Dam-v.d. Doel, getiteld: „Amen". Na het zingen van Gezang 110: „'k Wil U o God mijn dank betalen", sprak me vrouw de Geus over: „Welkom bij Mar tha". Mevrouw de Geus en haar man, gekomen van de overkant, vertelde hoe zij op de vereniging kwam. Twee dames kwamen hen bezoeken en het verzoek werd ingewilligd. Het bevalt best en daar om was dit stukje een propagandawoord voor Martha. 40 en 30 jaar lid Mevrouw Kromdyk-Rogge en me vrouw J. Braber-van Putten zijn 40 jaar lid van de vereniging, ook is 40 jaar lid mevr. J. Korteweg-Oosterlee. Dertig jaar lid zyn de dames K. v.d. Veer en C. van Dam-v.d. Doel. Mevrouw Meeder sprak deze leden hartelijk toe, feliciteerde hen en zij hoopte dat hun persoonlijk geloofs leven zal zijn versterkt door middel van de vereniging Zij kregen allen een klein aandenken. Woord en Daad Felicitaties werden uitgesproken door mevr. Wagner van Stad aan 't Haring vliet. Zij deed dit namens het Provinciaal bestuur en bood een envelop met inhoud aan. Ouderling W. de Geus sprak namens de kerkeraad. Mevrouw Baart deed het na mens Melissant en bood een boekenbon aan. Uit Stad was mevrouw Maliepaard aanwezig die de gelukwens aanbood. Ook zij had een boekenbon. Mevrouw van Eden bracht een cadeaubon mee uit Oud dorp. Mevrouw Hobbel-Krijgsman bood geld voor de kas aan van de vereniging te Middelhamis. De hervormde vrouwenvereniging ter plaatse bood een plant aan. Door de Vrou wenvereniging van de Geref. Gemeente werd er een schriftelijke felicitatie over handigd. Burgemeester de Vos bracht namens het gemeentebestuur de gelukwensen over. Deze spreker releveerde de positie van 40 jaar geleden en nu, speciaal Flakkee aan gaande. Van een eiland naar een vaste verbinding. Een cadeaubon was het ge schenk van het gemeentebestuur. Een gedicht werd voorgelezen door mevr. Van Drongelen Wolfert. Schriftelijke felicitaties waren binnen gekomen van oud-leden en van ds. Bos en oud-burgemeester Hordijk en van de ver eniging te Stellendam. Tot slot bedankte mevrouw Van Berkel allen die aan deze avond hebben meegewerkt. De predikanten, het koor, de afgevaardigden en zij die een bijdrage leverden. Ds. Van der Linden sprak het slotwoord. Hij zei o.a.: „Wat ben ik blij dat ik hier bij u mag zijn". Er ging heel veel door ons heen. 40 is in de Bijbel een bijzonder getal. Denk aan de woestijn en nu zitten we ook in de 40 dagen voor het Paasfeest. Ik zie mensen die ik hier 40 jaar geleden in het huwelijk heb mogen bevestigen. „Ouderen die 40 jaar terug onze gemeente vormden. Wat heeft Zich hier afgespeeld? Het bezoek aan de kerkhoven is een van de ontroerendste momenten die ik de laatste maanden heb meegemaakt. Dan zie ik bekende namen die ons zijn voorgegaan, die 40 jaar geleden nog aktief waren en die nu bij God mogen zijn", aldus ds. v.d. Linden. Na het zingen van het Bondslied en Ps. 150 sloot ds. deze mooie avond met dankgebed. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Op woensdag 19 februari organiseert de Schoolbegeleidingsdienst (S.B.D.) Zuid- Holland Zuid een onderwijsmarkt. Op deze markt zullen alle uitgeverijen die één of meer methoden Engels hebben uitgebracht zich presenteren aan de basis scholen uit het werkgebied van de S.B.D. Zoals bekend wordt Engels met ingang van het schooljaar 1986-1987 een ver plicht vak voor iedere basisschool Daar veel scholen hun methoden nog niet hebben vastgesteld, heeft de S.B.D. het initiatief genomen om scholen en uit geverijen door middel van een markt met elkaar in kontakt te brengen. De bijeenkomst vindt plaats in het C.J.M.V.-gebouw, Burgemeester de Raadtsingel 25 in Dordrecht. Het aanvangstijdstip is 13.30 uur. Rond 17.00 uur wordt de markt gesloten. Be halve leerkrachten uit het basisonderwijs zijn ook leerkrachten uit het speciaal- en voortgezet onderwijs, alsmede bestuurs leden van deze scholen welkom. Indien betrokkenen de onderwijsmarkt niet kun nen bezoeken bestaat de mogelijkheid om in het onderwijsmediacentrum van de S.B.D. de methoden in te zien. De Voedingsbond F.N.V. gaat in Zuid West Nederland een aktie starten om te komen tot een kollektieve arbeidsover eenkomst voor werknemers in sorteer bedrijven voor aardappelen, uien en an dere akkerbouwprodukten in Zeeland, Goeree Overflakkee en de Hoekse Waard. Het gaat om ongeveer tien grote be drijven, waarvan volgens de gegevens van het F.N.V. de werknemers minder goed betaald worden. In Noord Nederland is al vele jaren een c.a.o. voor dergelijke sor- teeriiu"ichtingen. HET gonst van de optimistische gelulden over onze economie In 1986 en daar mogen wij blij mee zijn. Die welluidende klanken komen echter hoofdzakelijk van de macro-denkers, d.w.z. de mensen die de totale economische situatie van het land op de korrel hebben. Ze praten over de daling van het financieringstekort van de overheid. Dat Is geweldig en dat moet ook. Anders krijgen we nog meer lasten op onze schou ders. Ze voorspellen een waardedaling van het geld van niet meer dan één procent en dat Is gunstig. Zou dit percentage vijf of tien zijn, dan zouden we ook nog hogere lasten te dragen krijgen, wanneer althans de lonen gelijk blijven. Voorts zijn er voor de bedrijven steeds meer orders, maar die zijn in hoofzaak te danken aan onze stijgende export. Goed voor de l}etalingsbalans, uitstekend voor de wertcgelegenheid, maar de wertcenden en de huisvrouwen vinden daar weinig vreugde van terug In het gezin. SPAARGELD UITGEVEN Prijsbewuster Winkelcentra IN dit totaalproces wordt goed en deskundig kopen een tijdrovend proces waarbij de consument veel te veel tijd offert en het winkelen uitgroeit tot een bezoeking. Geen wonder, zeggen de computerfa naten. Het proces van koop en verkoop zal zich op de duur via het beeldscherm voltrekken. Prijzen en kwaliteiten kunnen nu al door een druk op de knop in marsorde worden opgesteld. Maar de elek tronische verwerking leeft niet voor de huisvrouw. Die wil juist zien wat er te koop is en daar zelf conclusies uit trekken. Hoe geper fectioneerd de bak- en kookkunst in de loop der jaren ook door de industrie is opgevoerd, het keu- kenfomuis en de daartiij beho rende oven blijft ook zijn taak ver vullen. Overigens de welvaarts profeten kunnen ons in een ver verschiet veel meer welvaart voor spellen, de feiten wijzen uit dat in 1986 maar ook nog In 1987, de bulkriem nog aangehaald moet blijven. Want onze nationale schulden zijn nog steeds veel te hoog. Drs. A. VAN MIERLO Achter 2103SW f weg5, Q [eemstede ~9 VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEFVEN - 45 - G.F.CallenbachB.V.—Nijlcerk Dit, moeder, een eigen schip kopen en er mee varen met hèm, m'n jongen, aan niemand verantwoording schuldig dan aan God en m'n geweten. Kind, jongen, Arend-Michiel, daar moet ik eens over nadenken, 't Is zo groot. God zegen je.... Wat ben je toch een schat van me. En ze zoende hem en hij haar, 't leek wel een stelletje. Maar hij was ook diep in zijn hart getikkeld. Neem je daarom geen stomer en geen vrouw? Hij lachte weer: Niet alles vragen, moeder. Goed hoor, jongen. En Arend-Michiel holde weg, de haven langs naar de trein. Een hele reis naar Antwerpen, een lekker end om te soezen. Heerlijk. Maar denken behoefde hij niet meer. Zijn besluiten stonden vast. Hij kwam aan boord en vroeg de kapitein te spreken. In zijn „kantoortje" werd hij binnengelaten. Kap'tein. Ja. Ik haal geen rang, kap'tein. Da's stom. De twee harde ogen keken hem strak aan. Er komt nog twee honderd pond bij als premie. Dankie kap'tein. Hij rekende. Wat een kapitaal. Onderweg naar zijn hut dacht hij: ik ben misschien wel een stommeling. Dit was de kans van mijn leven. Ome Nero moet, met zijn andere schepen, me vooruit kunnen helpen. Want deze man bezat veel meer dan de Orkanera. Toch was hij blij het niet gedaan te hebben. Toen hij zijn kooi ingeruimd had, pakte hij een blocnoot en schreef: Lieve. Neen, doorhalen. Beste. Hè, nou zat er een haartje in zijn pen. Smerig, 't Was voor een kantoor juffrouw, extra zijn best doen. Een nieuw vel en lang zaam aan. Toen ging het beter. Beste Albertien. Wil wisthet, mijn moeder weet het, jij mag het weten. Wonderlijk, dat ik mijn grootste geheimen aan vrouwen toevertrouw. Je verwonderde je, ik hoorde het aan je stem, dat ik de stomer van d'n heer niet nam. De kapitein hier verwonderde zich, dat ik geen rang wil halen. En moeder verwonderde zich. Meid, ik verwonderde me dat ik tegen jou niet heb gezegd, wat ik zeggen moet Dit: Albertien, na Wil, ben jij een vrouw van wie ik helemaal houden kan. Nu begrijp je me wel. Maar ik heb het niet gezegd, want ik heb grote plannen. Over een poosje, misschien over een maand, misschien wel over jaren, hoop ik terug te komen met een schip, niet van een ander, maar van mezelf, ik heb het gezien en ik heb mijn hart er aan verpand. Wil eveneens. Dat vertrouw ik jou toe. En als het zover is, dan wou ik datje met me trouwen wilde. Waarom nu niet, denk je misschien? Neen, ik moet eerst vrij zijn. Misschien zegje, wat verbeeldt zo'n Jan Boezeroen van een matroos ik vaar nu voor boots man zich om mij te vragen. Maar ik durf het, want kwaad word je nooit op mij, hoogstens een beetje nijdig. Denk er eens rustig over na, Albertien, haast is er niet bij, hoewel ik brandend nieuwsgierig ben naar je antwoord. Ik zal er maar geen groeten voor thuis bij doen, daar behoeven ze nog niets te weten. Geef Willem stilletjes een zoentje en fluister in zijn oor, dat het van mij is. Zo, en nu wacht ik maar. 't Is lang geleden, dat ik een brief schreef. Dag Albertien. Ik wacht dus, dag. Hij las hem niet eens na. Er was geen tijd voor. Als bootsman hoorde hij aan dek te zijn. Hij likte de envelop dicht en deed voor alle zekerheid twee plakzegels op de klep: Afz. A. M. van Roon, s.s. Orkanera. Even later was hij aan dek. Maar toen hij een matroos twee keer iets moest laten zeggen, om het te begrijpen, zei deze: Boots, niet te veel aan je lievie denken, we gaan de hort weer op. Hij had gelijk. Ze gingen. Niemand van de minderen wist nog waarheen. Maar de bunkers zaten boordevol. Dat zei genoeg! Ze waren in Antwerpen allemaal op tijd aan boord. Storm op het nippertje en toen treuzelde hij nog met opstappen. Men herkende hem nauwelijks. Hij was helemaal in pakkie-deftig. Net een brik die bij de werfheer aan de borst is geweest. Een nieuw kostuum, een nieuw overhemd, nieuwe schoe nen. Op de valreep, met zijn hoofd boven de reling, bleef hij staan. Wonderlijke kerel die hij was. Kom verder, noodden ze hem. Neen, hij moest eerst de stuurman spreken. Ja, ja, die had hij maar te commanderen. Nou goed, hij had geduld. De ouwe niet. En om te kurmen varen doet een stuurman heel wat. De eerste, die niemand boog, boog voor Maarten Storm. Hij kwam. Wat is er? Stuurman, waar gaan we heen? Weet ik dat precies? Ik weet alleen, dat deze vaart grillig is als een wijf. Nou ja, welke koers denkelijk? Een bootwerker, die aan de winch stond, zette deze even stil en riep: Sta op, kerel, je vaart altijd ergens heen. Dat was allemaal geen praat. Hij moest het weten, anders namen ze voor hem maar een ander. Nou, in ieder geval voorlopig zuid-in. Lissabon. O, dat was praat. Storm kwam aan boord en schreef in zijn hut een briefkaart. Die zou hij aan de loods meegeven. Op zijn vingers, daar was hij erg bedreven in, floot hij een deuntje. Arend-Michiel schreef ook nog een berichtje achterna. Ze moest toch weten waarheen hij ging. De bezetting van de Orkanera was zodoende voltallig. Er waren zes nieuwe gezichten. Eén man was officieel afgemonsterd, de rest was gedrost. Hoe gaat dat. Het spel kon echter weer beginnen. Het begon! Arend-Michiel van Roon had al gauw door: bootsman zijn is heel wat anders dan voor matroos varen. Hij sprak ieder uur van de dag met de stuurlui. Op deze wijze kwam hij achter dingen, die weinigen ver moedden. Hij moest steeds de boodschappen van het gezag aan de jongens overbrengen en die van Janmaat bij het gezag. Tussen die twee stond hij in. Het baantje gaf een pond per maand meer, maar tienmaal zoveel meer sjaggerijn. Als het volk op hem schold, roemde het gezag, wanner het gezag aanmerkingen had, zeiden ze op de bak: we hadden het met de boots minder kunnen treffen. (wordt vervolgd) WEL is het zo, dat de kostwinners daar door aan het werk blijven, maar bij het tegendeel zouden de inkomsten dalen. De modernisering van het bedrijfsleven wordt aangepakt en dat is noodzakelijk. Veroudert ons produktie-apparaat dan kunnen wij de welvaartsstijging wel vergeten. Wij zullen in 1986 wat blijer in de toekomst mogen blikken, maar daar moeten wij het dan ook mee doen. Van een flinke gemiddelde consumptiegroei zal nog geen sprake kunnen zijn. Tal rijke tekenen laten duidelijk zien dat wij als gevolg van de achter ons liggende economische depressie beslist nog geen hogere bestedingssprongen kun nen makenToch wordt er wel wat meer gekocht. Daar zijn enkele oorzaken voor. In de eerste plaats neemt het aantal werkenden weer toe, al is de groei mondjesmaat. Zodra iemand werk heeft zal hij meeren gemakkelijker geld uit geven. De grootste groei in de uitgaven van huisgezinnen ligt bij de besteding van een groter deel van het directe inkomen. In de laatste jaren werd dat inkomen zo uitgekookt mogelijk be steed met de vooropgestelde bedoeling dat er ook een deel van bespaard moest worden, f^en kweekte een appeltje voor de dorst en daar hebben de bestedin gen sterk onder geleden. In de derde plaats is men wel bereid om een deel van dat appeltje uit de laatste jaren weer op te maken. De toekomst laat dat toe. Maar verder is er nog weinig ruimte. De sociale lasten zullen in dit jaar dalen. Maar de gasrekening zal meer stijgen dan de elektriciteitsrekening zal dalen. Benzine zal nog wel goedkoper worden maar de uitgaven kleding en schoeisel vertonen een neiging tot stijgen. De kosten van wonen zullen voor tallozen nog omhoog gaan. Algemeen is de ver wachting dat de vrije tijd zal toenemen en meer reislustigen hun recreatie- vreugde over de grenzen zullen zoeken. Dat is wel aantrekkelijk maar wij hebben niet de indruk dat de reis- en verblijfkos ten in het buitenland erg zullen dalen. OOK moeten wij voorzichtig zijn met de publikaties die al maar tamboeren op het thema van meer verkoop van reizen. Bedrijven zien dat als een aanmoedi ging voor het publiek. Maar dit oppoet sen van feiten en cijfers is niet altijd overeenkomstig de werkelijke uitkom sten. Het is eerder zo dat het publiek meer selectief is geworden bij het doen van uitgaven. Men kiest bijvoorbeeld dezelfde vakantiebestemming maar gaat een paar dagen korter en men geeft minder per dag uit. Dat selectiever bestedingspatroon maakt de mensen prijsbewuster. Vervolgens wordt er meer op de kwaliteit van het gebodene gelet. De aanschaf van een wasmachine, auto of koelkast wordt nu welbewust over wogen. Levensduur, energieverbruik en bezorgkosten worden meegewogen, en er worden vooraf enkele bedrijven be zocht voordat een keus wordt gemaakt. Hel gehele bestedingspatroon van ge zin en huishouding is een onderdeel geworden van welbewust winkelen. Deskundigen hebben uitgerekend dat langdurig en kritisch winkelen duidelijk tot de tijdsbesteding van de huisvrouw behoort. Maar ook de eenpersoons- huishouding maakt daar geen uitzon dering op. Gemiddeld is elke huisvrouw wel een uur per dag aan het winkelen en in het weekend wordt daar nog meer tijd in gestoken. Het is niet precies bekend in hoeverre mannen ook een rol spelen in dit bestedingsproces maar hun betekenis op de consumptiemarkt neemt toe. In dit kader is er een neiging om weer gebruik te maken van adviezen door het winkelbedrijf. Dediscountkoop raakt er dus een beetje uit en de postorderbe drijven zullen door deze tendens ook wel een veer moeten laten. In dit licht kan een smaakvolle inrichting van de winkels dus rendementsverhogend werken. Ook is het weer zinvol dat het winkelpersoneel goed geschoold is zo dat een klant informatie kan krijgen. Door dit proces wordt de klant weer op de troon geplaatst waaroohij of zij thuis hoort. TOCH vergist men zich hier ook licht, want het kiezen en zoeken van koopjes of degelijke produkten is een tijdrovend proces geworden bij het gewijzigde winkelbeeld in vele gemeenten. De ou de winkelwijken met een optimaal aan bod bestaan bijna niet meer. Er is geen gemeente of die heeft zich beijverd nieuwe winkelcentra te laten zetten, vooral in wijken waar vele nieuwe woonhuizen kwamen. Maar er zijn inde meeste plaatsen ook woonwijken waar bijna geen winkel te vinden is. De mo gelijkheden om branche-zaken te ope nen zijn ook dikwijls beperkt door de komst van de grote verbruikersmarkten aan de rand van een stad of dorp. En daar vindt men wel een gevarieerd as sortiment maar dat per produktgroep niet diep is. Het zijn de bedrijven, die het van de 'aanbiedingen' moeten hebben waarbij de prijs laag is door een massaal aan bod van één produkt. Winkelcentra kennen wel meer gespecialiseerde be drijven maar aangezien men zich tegen woordig met zijn aanbod richt op de meer directe omgeving, past dit soort winkels niet in het speurplan van de winkelende groepen. Vele oude win kelwijken in de oude stads- of dorps kernen verpauperen omdat de omrin gende woonbuurten vergrijzen en het niveau van de bewoners zich in ongun stige zin wijzigt. Met de koopkracht verdwijnen ook de goede ondernemers en daarmee zet een zichzelf versnellend proces van verloedering rn, dat zijn einde vindt in de renovatie van de wijk. E \'KJS NAnONAAL TONSS/D VAWHF.T EKOUEPSIB E MACHT KLEINE ^^^*^^♦^♦^^^l^^^»*^♦♦♦♦1^^^»^^♦*J|^♦♦♦♦l|f♦^f*^^^^♦^^♦♦*♦»*♦♦♦*♦*♦**♦♦*♦*♦♦*♦*****♦♦♦^^♦♦*♦**♦J^*♦♦♦♦♦♦♦**♦♦♦4^♦♦♦♦*♦♦♦♦♦♦♦***♦♦ FRnatd wan rlcn Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2