Nieuwe fabriek voor iiet „Gouden Speculaasje" Schooljeugd weet nu wat te doen als ze door het ijs zakt Politieberichten l(^\~l^ Waarschuwing tegen telefoonmaniak Nog geen afwijl(ingen van winiceisluitingswet mogelijl( Expositie over alles wat rolt en rolde.... J Orders voor Maaskant Instructie in zwembad Dirksland: Ooltgensplaat: In ijzige kou legde J. Cde Ruiter Sr. de eerste steen Goedereede Middelhamis 58e Jaargang DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 No. 5473 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek, no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS II,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief DIRKSLAND De rijkspolitie van Dirksland vraagt de inwoners van Dirks- land en Melissant aandacht voor een per soon, die anderen op een kwalijke wijze per telefoon lastig valt. Vanaf september 1985 heeft een mans persoon al enkele malen verschillende personen opgebeld, met de mededeling dat één der huisgenoten door hem ge gijzeld werd. De man deed tijdens dat telefoongesprek ook onzedelijke voorstel len. Bij controle van het verhaal bleek daarvan niets te kloppen. De rijkspolitie waarschuwt de inwoners van Dirksland en Melissant tegen deze telefoonmaniak en verzoekt bij een derge lijk telefoontje steeds de politie in te lichten. Dit kan gebeuren bij de rijkspolitie te Dirksland, 01877 -1736 ofte Middel hamis, 01870 - 2444. De rijkspolitie is er overigens van over tuigd, dat de man in één van de twee dorpen woont. Zij verzoekt dan ook die genen, die iets omtrent dergelijke tele foontjes hebben vernomen en een moge lijke aanwijzing in de richting van de dader hebben, zich met de rijkspolitie in ver binding te stellen. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD De aflevering van de ARM 44, de groot ste kotter van Amemuiden heeft voor de firma Maaskant te Bruinisse-Stellendam twee nieuwe orders opgeleverd. Twee gerenomeerde reders hebben een schap besteld van dezelfde groottei en het zelfde type, 4570 m lang en 9 meter breed met een motor van 3600 pk. De toe komstige eigenaars zijn de firmaFenijn uit Breskens (Br. 57) en de Gebrs. Marijs, Amemuiden (Arm. 20). Raad Oostflakkee: In de donderdagavond gehouden raads vergadering heeft het College van B en W voor nader beraad het voorstel temg- genomen waarin de raad werd gevraagd een verordening van de winkelsluitings wet vast te stellen die het mogelijk zou maken om incidenteel shows, beurzen e.d. te houden op d igen als de Tweede Paas dag. Van de zijde van SGP en CDA kwamen dermate bedenkingen dat het College tot temgname van het voorstel besloot temeer omdat twee leden van de PvdA fractie ontbraken. De aanwezige bezetting zou het voorstel zeker hebben afgewezen. CDA en SGP grondden hun beden kingen op het fait dat acceptatie van de verordening ook zou betekenen dat er voor maximaal 4 zondagen per jaar ont heffing van de winkelsluitingswet zou kun nen worden verleend. In de maximaal te Bij autoschade Kavels: I.v.m. het 50-jarig bestaan van de FOCWA, de Ver. waarin de lande lijke carrosseriebedrijven zijn ver enigd, overweegt dhr. S. Karels op zaterdag 12 april in zijn Nieuwe Tongse autoschade-bedrijf een ex positie te houden in combinatie met een „open dag" tot het houden waarvan de Focwa haar leden heeft opgeroepen. Voor de invulling van die expositie denkt dhr. Karels vooral aan wat historische voertuigen die zeker niet persé gemotoriseerd behoeven te zijn. Er kan gedacht worden aan een oude landbouwwagen maar ze ker ook aan een oude kinderwagen, kortom aan al die dingen die bij het vervoer een rol hebben gespeeld. Graag zal dhr. Karels in kontakt komen met eigenaren van voor werpen die de expositie zouden kunnen sieren. Te denken valt ook aan een gedeelte voor verzamelaars en ook als uit die kring belangstelling bestaat zal dhr. Karels daar graag over worden ge ïnformeerd. Zijn tel.nr. is 01875 - 1396. verlenen 14 ontheffingsdagen per jaar zijn n.l. ook 4 zondagen opgenoipen. Wellicht in de volgende vergadering ko men B en W met het voorstel temg. Slechts enkele minuten waren er vrgdagmiddag om 3 uur nodig om een eerste steen te leggen. Rondom de nieuwe fabriek van de Firma De Ruiter in de Weipolder had een grote groep genodigden zich verzameld om in de Ijzige kou getuige te zyn van de handeling, die door de heer J. C. de Ruiter als een vakkundige werd verricht. De specie kwam uit de bouwkeet by de kachel vandaan en de kleine emmer in een grote rode cementkuip moest het bevriezen tegengaan. De vrolgke noot ontbrak geenszins op de plaats waar de handeling moest geschieden. Uit een plastictas haalde de heer W. A. v.d. Welle een volkorenbrood tevoorschijn, gaf het brood aan de heer De Ruiter met de opmerking, dat dit brood de steenlegger is van het bedrijf. Vervolgens kwam er een echte steen, mooi verpakt uit de tas en toen was binnen enkele seconden het werk verricht Vervolgens werd het gezelschap uitgenodigd om naar het Verenigingsgebouw „'t Centrum" te gaan waar in de warmte enkele speeches werden gehouden. Uniek voor Flakkee „Toen ik van huis ging was het voor mij niet zo eenvoudig wat ik bij deze eerste steenlegging zou gaan zeggen", aldus de heer W. A. van der Welle van het Bouw bedrijf Van der Welle-van Drongelen, de hoofdaannemer van genoemd bouwwerk. „Een van de vrouwelijke medewerksters kwam op het idee om een brood mee te nemen, want met dat ene broodje is het begonnen, nu enkele tientallen jaren ge leden". Zich richtend tot de heer J. C. de Ruiter, de grondlegger van het bedrijf, was het de heer Van der Welle opgevallen dat hij deze eerste steen voortreffelijk heeft ge legd in deze vorstperiode. Hij feliciteerde het echtpaar De Ruiter, de firmanten Bob en Kees met hun ge zinnen en het personeel, met de wens dat het bedrijf een goede toekomst tegemoet mag gaan. Het is uniek voor Flakkee zo'n grote fabriek voor deze branche te reaUseren. Spreker dankte voor de prachtige op dracht en vond het een eer hiervan de bouwer te mogen zijn. Met de architect en de onderaannemers verloopt alles heel goed, alleen de vorst brengt vertraging aan die men hoopt in te halen. De heer Van der Welle bood de heer De Ruiter de kuip met de troffel aan en mevrouw De Ruiter met de beide schoondochters een mooi bouquet bloemen. Tevreden Mede namens broer Kees verklaarde de heer Bob de Ruiter heel goed tevreden te zijn met de tot nu toe verrichte werkzaam heden. Er zijn nog geen problemen ge weest Vader en moeder de Ruiter be dankte hij voor hun steun en medeleven. De grondleggers zijn nog steeds aktief met hand en spandiensten: koffie, telefoon, kleine karweitjes en hoofdzakelijk de har telijke belangstelling voor het bedrijf Moe der De Ruiter kreeg een prachtig bloem stuk. Vader De Ruiter, de eerste steen legger hield de volgende toespraak: „Het is voor mij en ook voor mijn vrouw een groot voorrecht, dat we hier beiden met velen van ons gezin op deze plaats aanwezig mogen zijn. Na mijn vrouw, die op dinsdag 12 no vember 1985 van deze nieuwe fabriek de eerste paal mocht slaan (en dat ging voortreffelijk) krijg ik nu ook een beurt om de eerste steen te leggen. Nou ja.... de eerste. U weet wel hoe dat gaat...." „Met veel genoegen heb ik aan de uit nodiging van onze zonen. Bob en Kees, gehoor gegeven en het is mij (ik kan beter zeggen: het is ons) een hele eer om als grondlegger van het bedrijf deze handeling te hebben mogen verrichten. Als geboren Numansdorper was in mijn jeugd de Plaat bij mij niet onbekend. Familiebanden trokken en dan denk ik in De voorgevel van DeRuiter's Banketfabriek te Ooltgensplaat. Het gebouw wordt 80 meter lang en 15 meter breed. het bijzonder aan de familie Korteweg en aan ome Hannes de Ruiter, de bakker aan de Voorstraat, bij jong en oud in die tijd overbekend. Ik kwam hier regelmatig lo geren en wat gebeurde laat zich gemakke lijk raden. Een van de 14 kinderen van het echtpaar B. K. Breeman-van Drongelen, Corrie, de jongste van de club werd een trekpleister en door haar trok de Plaat nog meer dan voorheen. In het kort komt het hierop neer, dat we samen een bakkerij begonnen; in 1950 eerst die van Noordijk aan de Molendijk, later uitgebreid met de omzet van onze vriend P. Crezee, de omzet van bakker L. den Braber, eveneens aan de Molendijk en toen ome Hannes er het bijltje bij neer legde kregen wij ook een groot gedeelte van zijn klanten in onze wiiJcel. Er volgde in 1958 een verbouwing, maar een al gehele reorganisatie volgde in 1968, toen werd begonnen met de bouw van een fabriek aan de Pieter Biggestraat, die tot op heden nog in gebruik is. De fijne pro- dukten kwamen nu meer aan bod, o.a. koek, banket, bolussen en niet te vergeten speculaas. Brood werd van elders be trokken. Maar wat gebeurde. De zonen Bob en Kees, inmiddels uit de kluiten of beter gezegd uit de koek gewassen, hadden geen zin in de ambachtelijke bakkerij; hoofdzakelijk wegens de nachtarbeid, die aan dit beroep ontegenzeggelijk ver bonden is. De jongelui legden zich toe op het vervaardigen van bolussen ea speculaas. In 1969 was deze fabriek klaar en in het woonhuis vóór de fabriek werd ook een winkel gebouwd. In 1974 werd deze winkel opgeheven en in het verloop van de laatste jaren kreeg „HET GOUDEN SPECULAASJE" van de Firma J. C. de Ruiter uit Oolt gensplaat zo'n grote bekendheid, tot zelfs in andere werelddelen, dat uitbrei ding noodzakelijk is geworden. Met dankbaarheid mogen we gerust consta teren dat de huidige fabriek uit z'n jasje Het oefenterrein; de koppetjes steken uit de „wakken". Inspelen op de actualiteit...., dat is niet alleen aan een handige koopman-, maar ook aan een handige badman gegeven, in dit geval aan dhr. Lambooü, sinds januari bedrijfsleider van het sportcomplex „de Goo|je" te Dirksland. Op het TV jeugdjournaal zag hij vorige week hoe scholieren bekend werden gemaakt met de mogelijkheid zich te redden wanneer ze onder bet ys terecht zouden komen. In het DIrkslandse zwembad bestaat deze week óók die mogelijkheid, alle scholieren worden daar door zwemonderwijzer John Albrechts mee vertrouwd gemaakt Daartoe is dwa/s over het uad eeïi plastic folie gespannen waarmee het ijs wordt bedoeld. De ronde gaten die er in zijn geknipt worden verondersteld wakken te zijn waardoor de drenkelingen naar de oppervlakte moeten zien te komen. Een en ander wordt uiteraard met de grootst mogelijke zorg omgeven. Warmeer de jeugd tewater gaat en onder de plastic folie verdwijnt wordt ze constant door twee duikers in de gaten gehouden omdat het zélfs in de comfortabele omstandigheden van het zwembad zou kunnen gebeuren dat iemand wat paniekerig reageert. De duikers (een van het zwembad en een van de Duikgroep '84) reageren dan direct. Wanneer er bij voorbaat angst is hoeven de leerlingen niet aan de instructie deel te nemen. De praktische instructie wordt door een theoretisch gedeelte voorafgegaan. De jeugd wordt erop gewezen dat een wak zich als een lichte plek vertoont wanneer het ijs met sneeuw bedekt is. Wanneer dat niet het geval is (geen sneeuw op het ijs) vertoont een wak zich juist als een donkere plek. Zaak is het ook onder het ijs op de rug te zwemmen om een wak te kunnen zien. De leerlingen van de Johan Frisoschool uit Herkingen, de eerste die gisteren de instructie kregen, vonden het best wel eng maar hun nieuwsgierigheid en de geruststelling van de aanwezigheid van de beide duikers won het al snel van hun terughoudendheid en weinigen bleven dan ook achter in het besef dat het best eens zou kunnen gebeuren dat ze onder het ijs terecht komen. Meerderen zijn daardoor ook deze ijsperiode al verdronken. ITüïHli*!!* is gegroeid. Een grotere jas is in de maak op dit terrein in de Weipolder". „Nogmaals bedank ik, mede namens mijn vrouw, voor de eer die mij als grond legger is te beurt gevallen. De aannemers wens ik een goede bouwperiode toe en ook allen die met deze bouw te maken hebben. Bovenal wens ik Bob en Kees met hun gezinnen veel succes en Gods zegen op hun werk", aldus besloot de heer De Ruiter zijn speech. Een spontaan applaus volgde. Contouren zichtbaar De heer Bom, van het Architecten bureau Fris en Bom uit Middelhamis sprak over een heugelijke dag. De con touren van de fabriek zijn al zichtbaar, mevrouw De Ruiter sloeg de eerste paal en de heer De Ruiter legde zojuist de eerste steen. Dat betekent dat de werk zaamheden vorderen. Spreker feliciteerde de ondernemers en bood de eerste steen legger een boek over de Deltawerken aan. Het illustre gezelschap bleef nog een poos gezellig bijeen met een drankje en een hapje en dat alles ter ere van het hoog geroemde „Gouden Speculaasje" van De Ruiter*s Banketfabriek te Ooltgensplaat. Aannemers De hoofdaannemer van de fabriek is de Firma Van der Welle-van Drongelen te Ooltgensplaat, metselwerk; met de vol gende aannemers: Fa. A. Korteweg te Ooltgensplaat, timmerwerk; Fa. A. C. Hotting, Langstraat, electriciteit; Fa. C. Florijp, Den Bommel, loodgieters werk en sanitair en de Fa. M. Kreeft en Zn., Oolt gensplaat, schilderswerk. Architect: het Architectenbureau Fris en Bom te Middel hamis. - Aanrijdingen Op de Provincialeweg in Stellendam vond op 12 febmari een aanrijding plaats tus sen een trekker met oplegger en een per sonenauto. Beide auto's werden bescha digd, maar er vielen geen gewonden. De aanrijding ontstond, omdat de personen auto wilde stoppen in de berm en de vrachtautochauffeur er kennelijk te dicht achter reed. Hij duwde de personenauto tegen de boom. Ook op 12 febraari reed een groenkleurige auto, van een Japans merk, tegen de achterkant van een personenauto die voor gesorteerd stond op de afslag van Rijks weg 57, bij het Korteweegje in Stellen- dam. De veroorzaker ging echter aan de haal, zodat de eigenaar van de andere auto met de schade bleef zitten. Op 14 febmari stond een automobilist stil voor de kmising Provincialeweg 47 met de Rijksweg 5 7 in Stellendam. Een andere automobiUst die hem van achteren na derde, dacht, dat de eerstgenoemde op trok. Na de botsing kwam hij erachter dat dit niet zo was. Het gevolg was, dat de ene auto aan de voorzijde en de andere auto aan de achterzijde beschadigd was. - Brandje Een inwoner van Stellendam kwam er achter, dat vuur nog steeds een onbe trouwbaar natuurverschijnsel is. Terwijl een pan op het vuur stond, sloeg de vlam in de pan. De brandweer bluste de brand. De schade bleef beperkt. - Alcohol Twee automobihsten moesten in het week end een bloedproef ondergaan. Tijdens een routinecontrole bleken zij alcohol gebmikt te hebben en de blaaspijpjes gaven aan, dat het waarschijnlijk net iets teveel was. - Snelheidscontroles Door personeel van de verkeersgroep Dor drecht zijn in de maand januari een aantal snelheidscontroles gehouden. Deze con troles vonden op diverse plaatsen in de gemeente plaats. Op de Staverseweg mag 80 km per uur worden gereden. Op die weg werden een groot aantal overtre dingen geconstateerd waarbij de hoogst gemeten snelheid 15 2 km per uur bedroeg. Op de Langeweg in de bebouwde kom werd als hoogste snelheid geconstateerd 93 km per uur. Op de Oudelandsedijk bij het kantongerecht werd als hoogste snel heid gemeten 94 km per uur. Op die beide plaatsen mag slechts 50 km per uur wor den gereden. De uitslag van de controles geeft weer dat veel automobilisten niet op hun snelheidsmeter letten. Gelet op de uitslag mag worden verwacht dat er meer controles zullen worden gehouden. - Diefstal ladder Een inwoner van Middelhamis deed aan gifte van diefstal van een ladder. Deze ladder werd gebmikt op het ijs achter de winkels aan het Boven Zandpad. De dief stal werd gepleegd tussen donderdag 13 en zaterdag 15 febraari j.l. - Diefstal vanuit een auto Een inwoner uit Middelhamis deed aan gifte van diefstal van diverse goederen, waaronder gereedschap en cassetteband jes vanuit zijn auto. De auto stond gepar keerd op de parkeerplaats aan het Kerke pad. Het is niet bekend hoe men de auto heeft opengekregen. De wagen was wel doorzocht. - Bermbrand Op 14 febraari j.l. omstreeks 16.00 uur bleek de berm van de Wellestrijpsedijk onder Herkingen in brand te staan. De vrijwillige brandweer van Herkingen was snel ter plaatse en heeft de zaak geblust. Toch verbrandde nog ongeveer 2000 vier kante meter berm. Voor topkwaliteit, goede u n voordelige prijzen- FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER C=3 (=1 CD C3 Cq ■■■■MUk^Ato iVestsiraac 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse Pnnt^iop Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1