EIUVtlDEn-niEUWS Verricht uw dienst ten volle Voor een verantwoorde lening naar de Rabobank! Rabobank S REAipiSriE f jeugd- hoekje Geld nodig voor een nieuwe auto? rsn::gir:::r:»r:::^^ Invullen belastingbiljet met CNV Boekbespreking: geld en goede raad van Oom Ko Briefwisseling Versje uit de oude doos Toe, helpt mij! wanneer elke seconde teL. IVIEDISCHE DIENSTEN No. 5472 Geestelijke groei Conflicten en gevaren Wanneer u geld wilt lenen voor een nieuwe auto, het inrichten of verbouwen van uw woning, kom dan in ieder geval eens praten met de Rabobank. U krijgt een gedegen advies en de rente is aantrekkehjk laag zodat u niet teveel betaah. Maak daarom nu een afspraak met de adviseur van de Rabobank. Wachters EXTRA RAADSEL Vrienden van de Hartstichting afd. M'liarnis-S'dijic nederlandse .JlBw hartstichting TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur DD 01870-3477 03 3e Blad VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 Enkele jaren geleden in 1982 ver scheen in christelijke gereformeerde kring een boek dat de ouderlingen in hun ambte lijk werk een handreiking wilde bieden. De gebundelde bijdragen bedoelden voor lichting te geven over en toerusting te verstrekken tot de taak waartoe dezen zich in de gemeente geroepen weten. Het boek dat verscheen onder de titel „Uit liefde tot Christus en Zijn gemeente" is nog steeds verkrijgbaar. Ondanks de riante omvang bleek de toe gemeten ruimte echter dusdanig beperkt dat nog maar nauwelijks kon worden in gegaan op de vele vragen die de ouderling in zijn ambtelijke praktijk tegenkomt. De ondertitel „Handreiking aan de ouder ling" was zodoende maar ten dele recht gedaan. In overleg met de uitgever werd dan ook tot een tweede bundel besloten. Onder dezelfde redaktie, maar met een nieuwe betiteling Verricht uw dienst ten volle. De ouderling in de praktijk". Naar opzet en inhoud is de formule zodanig dat het als op zichzelf staand kan worden gezien. Wel bestaat er tussen beide delen samen hang, maar lezing van het ene veronder stelt geen kennis van het andere. Vijf auteurs, allen dienend binnen het geheel van de christelijke gereformeer de kerken, vullen deze bundel. De re daktie wordt gevormd door prof. W. H. Velema, de Apeldoornse ethicus, en ouderling D. Koole. De laatste is be kend als mederedakteur van De Wek ker en voorzitter van de landelijke ambtsdragers-conferenties; zijn welge kozen, immer korrekte en min of meer gepolijste volzinnen doen mij altijd denken aan de fraaie stijl van een be kend oud-rector magnificus van de V.U. De andere medewerkers aan het boek zijn prof. W. van 't Spijker en de predi kanten J. Brons en C. Langbroek. De onderwerpen van de opgenomen bij dragen zijn met zorg uitgekozen. Een drietal hoofdthema's laat zich onder scheiden: a) de bevordering van de gees telijke groei van de gemeente, b) de be antwoording van persoonlijke vragen en de hulp bij problemen ene) de taak van de ouderling in conflictsituaties. Kennelijk was een overlapping hier en daar niet te voorkomen (blzz. 31w/102vv;blzz. 78vv/ 123vv). Trouwens, in haar verantwoor ding signaleert de redactie zulks zelf al. Het eerste hoofdstuk, van de hand van professor Velema, bevat een uitvoerige uiteenzetting van de kenmerken van de christelijke gemeente. Uitgangspunt nam hij in Handelingen 2 42, waar van de jonge gemeente wordt gezegd dat zij bleef volharden bij de leer der apostelen, de gemeenschap, het breken van het brood en de gebeden. Vier elementen die voor de geestelijke groei van de gemeente onmis baar zijn. Prachtige dingen worden gezegd over deze groeikracht, temidden van de weerstand die de prediking van het Evan gelie oproept. „Het Woord Gods wies", Calvijn: ,,het ouderlingenambt - voor alle tijden noodzakelijk" (Inst. IV, III. 8). zo lezen we elders in het boek der Hande lingen. Daar ligt dan ook het geheim van de gemeentegroei en -bloei. Het Woord dat door de zegen van de Geest tot leven is, is er de bron, de kracht en de maatstaf van. De auteur, die in Apeldoorn onder meer de ambtelijke vakken doceert, geeft naast fundamentele en principiële lijnen in zijn opstel ook meerpi-aktische aanwijzingen. Zo bijvoorbeeld de suggestie dat er in de kerkeraadsvergadering niet slechts huis houdelijke maar tevens geestelijke zaken aan de orde dienen te komen. Een regel matige bezinning, eventueel naar aanlei ding van de prediking, is zeer op haar plaats. Niet om allerlei ongenoegens en evenmin vleierijen te spuien, maar om elkaar op te bouwen voor het werk waar toe men zich gezamenlijk geroepen weet. De Urker predikant J. Brons behandelt de gesprekken over het persoonlijk ge loof. Een vrij uitvoerig hoofdstuk is eraan gewijd. Tot de taak van de ouderling behoort het doen van huisbezoeken; het concentratiepunt in de voortdurende zorg en aandacht die aan de leden van de gemeente besteed dient te worden, zo typeert ds. Brons het huisbezoek. Het spreken over en vanuit het persoonlijke geloof mag bij deze bezoeken niet achter wege blijven. Met een gemoedelijk praatje, waarbij over en weer gesproken wordt over allerlei zaken die op zichzelf wel van waarde en betekenis zijn, maar die toch de persoonlijke verhouding tot de Heere niet raken, of alleen maar in het algemeen daarop betrekking hebben, wordt aan de ambtelijke opdracht niet voldaan, aldus de schrijver. Hetzelfde als wat van deze gesprekken mag worden verwacht, typeert ook de bij drage van ds. Brons in deze bundel: hier wordt een schriftuurlijk-confessioneel geluid gehoord. De leidraad in dit opstel vormen de Dordse Leerregels. Voor wie de rijkdom van de Confessiones kent, zal het niet verwonderen dat ze in dit kader aan de orde komen. Terecht geeft ds. Brons hoog op van de grote betekenis van Gods verbond en van Zijn beloften in het midden van de gemeente. Evenwel zo waarschuwt hij vervolgens mogen we er, met de leden van de gemeente sprekend over het geloof, niet van uitgaan dat het geloof bij hen „vanzelfsprekend" aan wezig is. Om het schijngeloof te onder scheiden moeten schriftuurlijke toets stenen worden aangelegd. Van de ouder ling wordt dan ook onderscheidings vermogen geëist. Het is zijn plicht op de ongenoegzaamheid van iets anders dan het ware geloof in Christus te wijzen en aan te dringen op een bijbelse geloofs kennis en -beleving. Indien ergens, dan bij het huisbezoek, komen de moeilijkheden van het geloof ter sprake. Ds. Brons stelt een aantal aan de orde en wel aan de hand van zogenaamde „gewetensgevallen". Op een praktikale en schriftuurlijke wijze geeft hij antwoord op vragen die dienaangaande (kunnen) worden gesteld. Ik zie er maar van af citaten te geven.... De vragen op het huisbezoek hebben niet zelden betrekking op het Heilig Avond maal. Terecht wordt dan ook een apart hoofdstuk aan dat onderwerp gewijd. Pro fessor Van 't Spijker die eerder over de sacramenten publiceerde, is de auteur. Ook hier geldt dat aan het doorgeven van fragmenten geen beginnen is. Wie ener zijds wil weten welke de C alvijnse leer van het Avondmaal (en de Doop) is en ander zijds antwoord zoekt op persoonlijke vra gen rond dit thema, leze en herleze deze uitgebreide en diepborende uiteenzetting. De pastorale hulp bij spanningen in gezins- en samenlevingssituaties wordt door pro/ W. H. Velema belicht. Nauw verwant daaraan is wat de heer Koole behandelt onder de \x\e\conflictsituaties in de gemeente van Christus". Gelet op de actuele situatie in de kerken, waar binnen deze bundel in eerste instantie bedoelt te functioneren, mocht worden verwacht dat enige duiding in die richting aanwezig zou zijn. En zo gebeurt ook. Is conflicthantering in het algemeen al een specifieke vaardigheid, in de kerk des te meer; of beter: een genadegave. Het be derf van het beste is het slechtste. Koole maakt goede, bijbelse opmerkingen. Ma terieel zou echter meer te zeggen zijn. Hoe dan ook: ,.elke ambtsdrager bidde om en streve naar oprechtheid en vroomheid", zeker in conflictueuze omstandigheden. Behalve een bijdrage van drs. C. Lang broek over,, Twijfel" resteert dan nog het slotartikel, eveneens van ouderling A'oo/t', onder de titelüe ouderling en de cultuur vragen". Hoewel de inhoud het opschrift m.i. niet geheel dekt. is het een waardige afsluiting van deze bundel. De schrijver spitst zijn betoog toe op het gebruik en het gevaar van de moderne media in en voor de gezinnen. „Wie vandaag oorzaken inventariseert van ontkerstening en ont kerkelijking zal de invloed van de tele visie niet over het hoofd mogen zien". In tegenstelling tot de vorige generaties zijn wij met onze kinderen nu terecht gekomen in een volkomen open wereld. Het venster op die wereld bevindt zich veelal in de huiskamer. Sterker dan wij ons bewust zijn, beïnvloedt met name de tv. het denken en handelen van de moderne mens. ,,Gods volk staat mid den in het leven van vandaag; het mag en moet niet cultuurvijandig zijn, maar het heeft primair interesses van een andere orde dan de mens zonder God er op nahoudt", aldus de heer Koole die niet nalaat erop te wijzen dat het tot de verantwoordelijkheden van de ambts dragers behoort om. de gemeente te wijzen op de gevaren die het christelijk leven op dit punt bedreigen. Graag besluit ik deze bespreking met een aanbeveling. Niet dat ik niet hier en daar vraagtekens of andere opmerkingen in de marge plaatste. Ook zijn accentverschil len tussen de diverse bijdragen op te merken. Generaal genomen (en meer dan dat!) kenmerkt deze bundel zich echter door goede voorlichting en praktische toe rusting ten dienste van het ambtelijke werk in Christus' gemeente, opdat de ouderlingen mogen zijn „wachters over het huis en de stad Gods, om een ieder getrouw te vermanen en te waarschu wen" (bevestigingsformulier). Christelijke gereformeerde ambtsdragers en zeker ouderlingen schaffen dit boek vanzelfsprekend aan. Zoals ze het eerste van dit tweetal waarschijnlijk al in hun bezit en de inhoud tot hun eigendom gemaakt hebben. Maar tot deze primaire doelgroep behoeft de verspreiding niet te blijven beperkt. Deze bundei is leerzaam en profijtelijk voor allen die al dan niet ambtelijk behoefte hebben aan antwoord op vragen rond de praktijk van geloof en leven in de christelijke gemeente. Uit liefde tot Christus en Zijn gemeente. A''. a. V. Verricht uw dienst ten volle. De ouderling in de praktijk. Onder redaktie van D. Kooleen dr. W. H. Velema. Prijs f 27,90. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 157 pag. J. K. Beste jongelui, Hebben jullie dat even getroffen met de vakantie. Misschien niet eens meer op gerekend dat het nog schaatsenrijden zou worden, en opeens is daar de vorst. En niet zo zuinig ook. Jullie kunnen je hart opha len zoals het er nu voorstaat. Of het van lange duur zal zijn weten we niet, maar het is, nu ik dit schrijf, wel streng. Het is ook goed weer om de raadsels op te lossen, want het is nu 's avonds nergens beter dan in een lekker verwarmde kamer. Ja, de gasmeter draait nu wel door, en daar zullen je ouders weer niet zo blij mee zijn. We hebben voor de week maar een een voudig raadsel, al zal er wel wat zoekwerk zijn. Het extra raadsel is weer wat moei lijker. Nogmaals moet ik jullie even ver tellen, dat jullie het extraraadsel allemaal mogen maken. Het is niet verplicht, maar het mag wel hoor. FEBRUARIRAADSEL 2 1. werktuig (2 Sam. 12) 2. waarin men een bepaalde vloeistof bewaard (Num. 4) 3. deel van een wiel (1 Kon. 7) 4. onderdeel van een huis (1 Kon. 7) 5. bepaalde kamer (Luk. 22) 6. voorwerp om het gewicht te bepalen (Job 31) 7. waarin men metaal smeh (Jer. 11) 8. wasmiddel (Jer. 2) 9. keukengerei (Num. 24) 10. vervoermiddel (Jes. 33) Andrea van Zielst - Texas: Het duurt wel een hele tijd voor de krant bij jullie is. Dat kan ook niet anders Andrea, en het is ook niet zo erg, en voor oom Ko geeft het niet al ben je over tijd. Houden we wel rekening mee. Erger is het datje nog niet beter bent. Zou maar goed opletten, want het kan wel gevaarlijk zijn. Allemaal de groetjes hoor! Monica Murre - Goes: Je moet het wel bijhouden, anders verleer je het weer. Dat is met meer dingen zo. Als het enigszins kan moetje iedere dag wat typen Monica. Maar daar komt meestal niet van als het niet beslist nodig is. Je zal nu wel geschaatst hebben als je dit leest. Heb je de vakantietijd kunnen benutten Monica! Christine Hoogesteger - 's-Graven- polder: Dat is dan een lange brief gewor den Christine; er was ook zoveel te ver tellen. Als het geschikt weer is, is het ook veel fijner om op de fiets te gaan. Ben je ook niet zo gebonden. Maar met tien graden vorst is het wel wat fris. Komt gelukkig ook zelden voor Christine. In de vakantie ook nog wat verdiend? Flink zo, aanpakken hoor! Rudolf Verkerke - Nieuwe Tonge: Jullie gaan ook al verhuizen. Wat een veranderingen zeg, in Nieuwe Tonge. Dat zal wel een hele drukte geven, want het is een heel werk hoor, verhuizen. Ik hoop maar dat je al beter bent, en dat je hebt kunnen schaatsen; want bij jullie zal het ijs ook wel sterk genoeg zijn. Beterschap hoor, als je nog ziek bent! Natasja Verkerke - Nieuwe Tonge: Jij gaat dus mee als jullie verhuizen? Ja, alleen in de oude woning blijven wordt Het zijn allemaal voorwerpen die ook nu nog gebruikt worden. De beginletters van boven naar beneden vormen ook weer een naam van een voorwerp dat nu niet meer wordt gebruikt, maar dat men toch hier en daar nog wel ziet (2 Kon. 20). natuurlijk niets. Heb je moeder goed ge holpen met inpakken? Moetje doen hoor, alle beetjes helpen. Opa en oma zijn nu dus in Nieuw-Zeeland. Die treffen het maar Natasja, want daar is het nu niet zo koud. Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Het is nu heel erg koud in Nederland, Remco; gisternacht heeft het hier tien graden gevroren, maar nu is het wat minder. Gelukkig geen sneeuw, maar dat kan ook nog komen. Jullie hebben nu opa en oma op visite. Wat zal er veel te vertellen zijn. Ben jij goed afzeg met die Snuf boeken, want die zijn bij jullie niette koop. Jaqueline Funcke - Nieuw Zeeland: Het is bij jullie dus erg heet; bij ons is het erg koud. Het heeft hier heel hard gevro ren, voor onze begrippen dan. Opa en oma gaan het maar lekker mis die erge kou. Maar die vinden het misschien weer té warm bij jullie. Zo zal het wel wat blijven Jacqueline. Dat sommetje heeft oom Ko al eerder opgegeven, maar misschien heb ben jullie die krant nog niet. Mocht het niet zo zijn, hier volgt dan het sommetje: van je eigen geboortedatum aftrekken: 18-08-49. Chris Ras - Yerseke: Dat is een hele rit iedere dag Chris, 36 km door weer en wind. Maar je leert wel goed fietsen. Oom Ko zou er geen gat in zien, maar vroeger deden wij het ook. Gezond hoor! Maar nu met die strenge vorst zal je wel met de bus gaan. Het zal nu ook wel schaatsen zijn in Yerseke, of doe je daa niet aan Chris? Marieke Ras - Yerseke: Hartelijk dank Marieke voor de goede wensen; je bent dus bij de oma's geweest in de vakantie? Daar heb je wel veel genoten begrijp ik. Strandwandeling gemaakt en op visite geweest; doe je veel liever dan naar school gaan denk ik. Of ga je ook graag naar school Marieke? Nu heb je weer vakantie; maar nu kan je op het ijs, schaatsen! ALLEMAAL De brieven zijn hiermee allemaal beant woord, en het wachten is op de nieuwe zending. Allen de hartelijke goeten van OOM KO X Van links naar rechts, met de wijzers van de klok mee, invullen. Het cijfer achter de vraag geeft het aantal letters van het in te vullen woord aan. Bij juiste invulling is op de stippen van boven naar beneden een plaatsnaam te lezen (Gelderland), piano (7) - verhaal (7) - horizon (6) - schoonmaken (8) - gewoon (7) - soort hagedis (7) - Japan (6) - gril(3) - inzameling (8) - nagalm (4) - weelde (8) - huisgenote (7) - medicijn (7) - weinige (6) - watervogel (4). Mijn moeder is een weduwvrouw En heeft thuis nog vijf kleintjes; Maar zijn wij arm, toch is in huis Nog alles knap en reintjes! Dat is een toer, een heele toer! En zij moet sjouwen, sloven, Den heelen dag! En zie, dat gaat Haar krachten vaak te boven! Daarom help ik mijn Moeder wat. En 'k doe negotie, weetje! Het is niet veel, dat ik verdieh. Maar 't helpt toch licht een beetje. Als ik nu maar eens veel verkocht. Dan kon ik meer beginnen! Och, lieve menschen, koopt dan wat! Toe, helpt mij 't kostje winnen! De werkgroep van de Nederlandse Hart stichting afdeling Middelhamis-Sommels- dijk organiseerde op 31 januari en 7 februari 1986 voor de brandweer van Ooltgensplaat een „Reanimatie-cursus", dat is mond-op-mond-beademing en uit wendige hartmassage. Na een gezellige en leerzame cursus slaagden de volgende heren: C. Bal, C. Bogerman, C. de Bonte, P. de Bonte, K. Braber, F. Dijkmans (Nieuwerkerk), J. Dorsman, J. van Drongelen, A. Duim, A. Kammeraad, C. Kik, A. Korteweg, W. Raap, J. C. van Ree, K. van Ree, J. Tiggelman. Bij voldoende deelname organiseren we nog een volgende cursus. Opgave voor Achthuizen-Den Bommel bij de heerC. J. IJpelaar, tel. 01873-2185. Voor Ooltgensplaat bij mevr. A. v.d. Tonnekreek-v. 't Geloof, tel. 018 7 3-1645 In Middelharnis-Sommelsdijk is de vol gende cursus op 17 en 24 maart 1986 (maandag). Opgave hiervoor bij mevr. C. Kroos-Vijftiuize, tel. 01870-4849; mej. J. Joppe, tel. 01870-2318; dhr L. Dijkgraaf, tel. 01870-3311. In het kader van de ledenservice van het Christelijk Nationaal Vakverbond wor den door het speciaal daarvoor opgeleide team van invullers weer de formulieren van inkomstenbelasting ingevuld. Ver spreid over de provincie worden in de maand maart dertien zittingen georgani seerd. Deze zittingen worden o.a. gehou den in: Middelharnis, dinsdag 11 maart, in ,,de Hoeksteen", Ring 13; aanvang 19.30 uur. van vrijdag 14 februari t/m zondag 16 februari 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. M. B. v.d. Peppel, tel. 01870 - 2117. Dokter v.d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herliingen - Mclissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter"R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. Janssen, tel. 01873 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inhchtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth, tel. 01877 - 1183 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. xjio IKj - ^oy i WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooltgensplaat01873- 1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: mat/mvrij 9.00-12.00/13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883 - 10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke 1 e maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: TeL 01100 - 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9