Uit de Historie Oude Tonge Bent u thans vrijwillig verzekerd bij het ziekenfonds..? De Rabobank geeft u een deskundig advies. Rabobank S NIEUWS uit de kerken Izaak Mesritz (VII) Wijlen Levi de Winter Oude Tonge De dames Leentje en Cato Cohensius te Oude Tonge Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 Einde der zelfstandige gemeente Oude Tonge „Per 1 januari 1966 vormden de ge meenten Ooltgensplaat, Oude Tonge en Den Bommel de nieuwe gemeente Oost- flakkee (Braber). Personen uit Oude Tonge Oud-minister en oud-Werkgevers- voorzitter Chris van Veen In Elseviers Magazine van 24 november 1979 vond ik 't volgende over deze Oude Tongenaar: Al pratend draagt Van Veen een klein boomstamtafeltje aan en zegt: „Kijk, dat heeft mijn vader nog gemaakt toen hij al eenjaar of zeventig was". Het tafelblad is van zorgvuldig ingelegd hout. Hij wrijft er met een korte dikke vinger vol liefde overheen en is even stil. Vader Van Veen had een hotel in Oude Tonge; een vrouw en acht kinderen. Chris is het enige kind dat gestudeerd heeft. De jeugd in Zeeland (Zeeland is hier fout. Oude Tonge behoort tot Zuid-Holland) verliep gezellig en zonder problemen. De familie woonde niet in maar naast het hotel en er was een huishoudster om die dingen op te vangen waarvoor moeder, die meehielp in het hotel, geen tijd had. „Toch was ze in mijn herinnering altijd thuis". Vlak voor de oorlog werkte Chris, 18 jaar oud, op de gemeentesecretarie. Op straat zag hij Pia lopen en zegt daar nu over: „Ik zag ze en vond ze meteen aardig. Liefde op het eerste gezicht. Zij kende mij wel, als je op de gemeentesecretarie werkt kennen ze je. In de oorlog zagen we elkaar niet zoveel, maar niet lang erna zijn we ge trouwd en dat zijn we nog steeds, al meer dan dertig jaar". Hij bloost niet en zegt gretig: „En ik ben nog steeds verliefd op haar". De oorlog verstoorde de romance en be lemmerde de ontplooiingsmogelijkheden van Chris van Veen.. „Die tijd is voorbij gegaan met knoeien met valse persoons bewijzen en zo. Helemaal niets held- haftigs. Maar toch ging de tijd daaraan weg. Link was het natuurlijk ook, zó link dat ik op het laatst vastliep. Als je dingen doet die niet helemaal goed zijn, loopje op den duur vast, dat geldt voor alles. In 1944 werd de Oude Tonge onder water gezet ook het hotel van mijn vader, daar is nooit meer iets van terechtgekomen, een drama, en moest de gemeente worden geliqui deerd. Daar hadden we niet op gerekend. Ik kwam tientallen persoonsbewijzen te kort, dus ik sloeg op de vlucht en kwam terecht in Maastricht. En daar kwam die Ambitie. De ambitie om burgemeester te worden die in mij een zekere gedrevenheid opriep om te gaan studeren. Zo ben ik, terwijl ik ondergedoken was, MO-Staats- inrichting gaan studeren. Want ik wilde absoluut eengoeie burgemeester worden". Toen kwam Van Veen na de oorlog op de gemeentesecretarie in Rijswijk (ZH) te recht en werd hij in 1946 lid van de CHU „omdat ik Tilanus zo'n rustige en nuch tere man vond". Zijn oogjes die altijd olijk lijken maar het bij nadere beschouwing niet altijd zijn draaien ernstig in het rond: „En daar in Rijswijk ben ik naast mijn werk rechten gaan studeren. Dat was een moeilijke tijd, ook voor ons huwelijk. Toen de kinderen klein waren kenden ze mij niet anders dan dat ik studeerde. Toen ik afstudeerde dacht mijn dochtertje dat ik nóóit meer hoefde te werken. Van Veen is Nederlands Hervormd op gevoed en gaat nog steeds trouw en vol overtuiging naar de kerk. Als jongetje zal hij nooit een knoop in het kerkezakje hebben gedaan. ,,Néééé", zegt hij zeer ernstig, „dat geld kreeg je mee, dus dat moestje afdragen". Onverwachts krijgt hij vochtige ogen. „Ik hou ervan naar de kerk te gaan, ervaar dat als een hele rijke belevenis. Natuurlijk houdt God van mij, dat mag u me gerust vragen". Hij buigt zich naar voren, wijst en zegt met on gelooflijke liefheid in zijn gezicht: „En ook van u...." Na de stilte zegt hij zacht: „Ik ben lange tijd ouderling geweest, on der in Groningen. Daar viel de naam van een oude dame die wilde emigreren. Wil jij even namens de kerk afscheid nemen?, werd mij gevraagd. Ze bleek volkomen vereenzaamd, had nog niet eens een ver blijfsvergunning. Ze wilde naar haar kin deren in Canada. Ik heb haar geholpen, huisje verkocht, inboedel verstuurd. Mijn vrouw en ik zijn daar twee maanden mee bezig geweest. Nu zijn we haar vorig jaar gaan opzoeken, ze leeft nog steeds.... dat zijn dingen die ontroeren me sterk, dat ziet u". Heel onroerd mompelt hij: „En dat samen zingen in de kerk, die kontakten. Dat je et elkaar wat van je geld afstaat. Dat beleef ik nogal....als dat geld dan later niet altijd goed terecht blijkt te zijn ge komen.... nou, dat hindert niet. Dat is primair de verantwoordelijkheid van an deren. Ik heb het gegeven en dat is het belangrijkste. Ik zeg ook wel eens tegen mijn kinderen: „Als jullie niets doen voor die kerk, dan is zij er over 25 jaar niet meer. Jullie zijn nog in de kerk getrouwd, je kinderen kunnen dat dan niet meer". Maar ja, ze hebben jonge groeiende ge zinnen". (Alice Oppenheim) De geschiedenis van ons land, die zich in Oude Tonge afspeelde Hugenoten Hier wonen nog al wat mensen, die af stammen van de Hugenoten. Hun namen als de Lignie, Ie Comte, Du Lemond, Quist, Auperlé, Dupuis, A la Plume, Dupré en we hadden ook ds. Le Roy" (E.N.). De Franse tijd „Nederland was in 1795 door de Fransen onder de voet gelopen en werd de B ataafse Republiek vandaar. Het gemeentebestuur van Oude Tonge kreeg een verzoek d.d. 3 6 september 1799 om zo snel mogelijk en zoveel mogelijk pluksel, zwachtels en oud linnen ten be hoeve van de gewonde soldaten in te zamelen. De opbrengst moest met de meeste spoed naar een hoofdplaats wor den gestuurd; en zo geschiedde. De buit van 8 dagen inzamelen op het gemeente huis werd met de marktschipper Cornells Ferwoerd meegegeven die het via Dor drecht naar Zierikzee zou brengen. Nog in dezelfde maand volgde een nieuwe oproep, nu om ten behoeve van de sol daten op het dorpshuis een of meer jassen en hemden te bezorgen om de soldaten in het naderende ruwe seizoen enige ver kwikking te brengen. De burgers leken hun hemden en jassen zelf goed te kunnen gebruiken, want er kwam niets van dat alles binnen! Het dorpsbestuur besloot toen maar uit eigen kas 3 nieuwe jassen of kapotten en een nieuw hemd te kopen en die aan het stads bestuur van Amsterdam te zenden. De Bataafse Republiek werd veronder steld een eigen legermacht te hebben en er kwam een commissie van 9 man in Oude Tonge om soldaten voor die legermacht aan te werven. Zoals in andere dorpen en steden bleef de poging vruchteloos. Het departementaal bestuur liet het er echter niet bij zitten. Op 5 december 1799 (mooi St. Nicolaascadeautje) kwam er een lastgeving alsnog binnen 14 dagen te voldoen aan de opdracht 9 man te werven voor het leger van de republiek. Desondanks meldde slechts één man zich aan'- (E.N. 23 december 1975) 1812 Vroeger stond op de zware vierkante toren met mime omloop een fraaie open koepel met uurwerk en wijzer. Op bevel van het Franse bestuur is deze koepel in 1812 afgebroken om evenals te Ooltgensplaat ten einde de toren geschikt te maken voor een telegraaf, want in die dagen werd een algemeen korrespondentiestelsel inge voerd. Zo bleef de toren staan in zijn afgeknotte staat". (Kerkgeschiedenis van Goeree en Over- flakkee, 29 Oude Tonge). 1813 In 1813 werd een „oranjeboom" geplant op het havenplein, dat daar „de oranje boom" werd genoemd (Braber). 1830 - 1839 Oorlog met België Voor de mannen onder de wapenen: (bij de 1 O-daagse veldtocht?) Door de opheffing van het vrijwillig ziekenfonds kan het zijn dat u aangewezen bent op een particuliere ziektekostenverzekering. Een verzekering die u zelf moet sluiten. Dat is een belangrijke beslissing. Op welke aanbieding moet u ingaan en op welke niet? Laat u daarom bijtijds informeren door de Rabobank. geld en goede raad Dhr. Van Veen is ene neef van Comelis Verolme (Zwolse Courant). Van A. van de Leur Anemaet te OUDE TONGE recepissen ten bedrage van 16,40 met onderstaande toevoeging: Siert reeds het heldenkruis mijns jongsten broeders borst En gaan mij de oudste voor met onbekrompen gaven Ik volg zoveel ik kan het voetspoort van die braven Zo blijkt ons aller zucht voor Vaderland en Vorst. (E.N.) 1914 „Onder klokgelui kondigde in 1914 de veldwachter vanaf de trappen van het gemeentehuis de mobilisatie af. Kanongebulder uit Antwerpen was hier hoorbaar en men kon ook zien dat er branden waren uitgebroken. Ongeveer 100 belgische vluchtelingen zochten hier een onderkomen. Er ontstond enige pa niek onder de bevolking en werd gezegd: „Wat erg, al de oude mensen worden doodgeschoten". In hotel-restaurant Admiraal Tromp" van M. Geluk op de Kaai, waren een aantal nederlandse militairen ingekwar tierd (Braber, Oude Tonge p. 18). „Vanwege het uitbreken van de oorlog hield men in 1914 geen kermis.... In 1915 en 1916 vierde men wel kermis. In 1917 weer niet, wegens de tijdsomstandig heden". (Braber, pag. 38). 1915 - 1916 „In de jaren 1915 -1916 tijdens de eerste wereldoorlog, werd landelijk de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm opgericht, be staande uit dienstplichtigen en vrijwilli gers. In voorkomende gevallen konden zij worden opgeroepen om de openbare orde te handhaven of te herstellen. (Braber, pag. 34). Op het vaandel van het korps te Oude Tonge stond 1918 (Zie Brabers boek). 1940 - 1945 Het meest verschrikkelijke in de Tweede Wereldoorlog is ongetwijfeld de weg voering der Joden. Negen kinderen van Isrel de Winter en Eva Frenkel(De Winter overleed 6 juni 1928 en zijn vrouw 13 augustus 1923) werden te Auschwitza slachtoffer van het Hitlerregime. Eén dochter kreeg wel een J. op haar persoonsbewijs en werd ver plicht de ster te dragen, maar bracht het er levend af, daar ze met een Christen ge trouwd was. (Braber). In een Grijsoordse Schets las ik: „Mar waerom mot ik noe weg", huilde Saartje van Isrel de Winter, „'k Bin al jaeren invalide wat mot ik noe in een werkkamp doen?" „'k Brieng je drek in 't hospitaal", zei Levie, d'r broer, „'k Bluuf bie je „óór meid; kop op, 'k meld m'n eige aok ziek. 'k Hewe toch een steenpuust op m'n been?" „In dan we kunnen nie in de toekomst kieke". Nee, gelukkig kunnen we dat niet. Want anders hadden we gezien dat deze mensen binnen 3 weken gemarteld, vergast en ver brand waren. Wat was de verhouding tot de Joden goed geweest: In dezelfde Grijsoordse schets las ik: We waren met de Joden in de buurt de beste vrienden. Vriendelijk en behulp zaam waren ze. En wij staken de petro- leumlamp voor hen aan op den Sabbath, want ex. 35 gebood hen: Geen vuur aan steken in uw woning. En op hun Paasfeest aten we mee met hun ongezuurde koeken, en als we hen kwamen condoleren scheur den ze hun kleren als teken van rouw. En ook nu waren we bij hen in hun bange nood. (De schrijver had denkelijk het oog op de Joden in Oude Tonge). Dhr. Johs. van Zanten te Oude Tonge zond ons een foto van dhr. Levi de Winter, in leven wonende op de Molendijk te Oude Tonge. Hij was ongehuwd en leefde samen met zijn zuster Sara. Levi de Winter werd geboren 14 maart 1899 en in de zomer van 1942 uit Oude Tonge weggevoerd. Op 17 augustus 1942 volgde wegvoering naar Westerbork; de datum van zijn overlijden staat op 19 september 1942 in het concentratiekamp te Auschwitz. Velen zullen zich de heer Levi de Winter nog herinneren, hij had een handel in lompen en oude metalen en reisde ook een groot deel van het eiland af Het was een zeer opgewekte figuur, evenals zoveel andere Joden, op een barbaarse wijze om het leven gebracht. De foto is gemaakt kort voor zijn weg voering. Hij droeg toen de Jodenster, maar om deze foto te maken heeft hij van een vriend een ander jasje aangetrokken. (E.N.) In E.N. van dinsdag 11 juli 1967 lazen we: Oude Tonge-Middelharnis Wij ontvingen uit Oude Tonge een foto van de heer Izaak Mesritz, die in 1942 tegelijk met andere Joden is weggevoerd en in Auschwitz is vergast. De heer Mesritz is geboren op 16 oktober 1886 en was dus op de tijd van zijn wegvoering 56 jaar oud. Hij woonde eerst te Oude Tonge en had een kruideniers winkeltje bij het Station. Ook dreef hij een loterijkantoor. Later is hij te Middelhamis gaan wonen in de Dirk Bosstraat. De Duitsers voerden hem 7 september 1942 weg naar het kamp Westerbork; uit dit kamp werd hij op 19 oktober 1942 overgebracht naar de beruchte doden- plaats Auschwitz. Als datum van zijn overlijden staat aangegeven 22 oktober 1942. Jacob Cohen „Jacob Cohen uit Oude Tonge, zoon van Meyer Cohen, heeft kans gezien onder te duiken en is na de bevrijding weer terug gekeerd naar zijn oude woonplaats. Hij is toen gehuwd met Nanny Meyer, geen Flakkeese. Zij heeft alle verschrikkingen in Theresiën stadt, Sobilor en Auschwitz HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening £3 01870-3477 iSI N.a.v. de artikelenreeks over het lot van de Flakkeese Joden ontvingen we ter plaatsing een foto van dhr. L. Kosten uit Oude Tonge. De beide vrouwen op de foto zijn de Jodinnen Leentje (links) en Cato Cohensius. Beiden bleven ongehuwd; zij woonden op de Molendijk in Oude Tonge waar ze een zaakje in manufacturen dre ven; Leentje ging met de handel de pad op. In de oorlogsjaren is zij te Oude Tonge een natuurlijke dood gestorven. Haar zuster werd in de zomer van 1942 weggevoerd en overleed op 9 februari 1943 in Auschwitz. In E.N. stond dit over de Joden uit Oude Tonge: OUDE TONGE uit Westerbork overleden NED. HERV. KERK Beroepen te: Veenendaal W. J. Gorissen te Voorthuizen; Dirksland (toez.) dr. J. Hoek te Veenendaal; Oene (toez.) J. Westland te Ede; Otterlo G. van Leijen te Wilnis. Bedankt voor: Blaauwkapel-Groenekan L Schaamsma te Zuilichem-Nieuwaal; 's-Grevelduin-Capelle en Vrijhoeve-Ca- pelle G. S. A. de Knegtte Huizen; Zetten- Andelst L. Kruijmer te Sommelsdijk. Toegelaten tot de Evangeliebediening: G. R. van der Vegt, Da Costakade 54-1, 1053 WN Amsterdam. Toegelaten tot de Evangeliebediening en beroepbaar: G. A. V. Fröberg, Bali- straat 44, 1094 JN Amsterdam; M. Barnard, Wilhelminastraat 9 I hoog, 1054 VT Amsterdam; J. Dubbink, Celebesstraat 113b, 1094 EZ Amsterdam; C. Bregman, Anemoonpad 3, 3295 SB 's-Gravendeel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te: Haulerwijk S. Feenstra te Schoonebeek; Aalten drs. A. J. Rotte te Driesum; Axel E. H. v.d. Weide te Axel; Dedemsvaart T. de Boer te Hoofddorp; Westerlee drs. B. Zandt aldaar; Ooster end i.c.m. Herv. Gem. Oosterend drs. J. H. v.d. Sterre te Amsterdam. Aangenomen naar: Axel E. H. v.d. Wei de te Axel; Westerlee (Gr.) drs. B. Zandt te Westerlee; Aalten drs. A. J. Rotte te Driesum. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te: Axel G. F. de Krimpe te Gees; Grijpskerk i.c.m. Niezijl J. H. Kui per te Vrouwenpolder; Buitenpost G. F. de Krimpe te Gees; Pretoria (Z-A) H. Hidding te Bunschoten; Zevenbergen S. Schaay, kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar: Delfzijl L. SoUie te Lemele-Lemelerveld; Wetsinge-Sauwerd, S. W. de Boer, kand. te Zeist. Beroepbaarstelling: drs. J. Huijgen, Wortmanstraat 132,8265 AG Kampen. Bedankt voor: De Lier i.s.m. Maassluis, Nagele i.c.m. Creil en Zuidwolde (Gr.) S. W. de Boer, kand. te Zeist; Utrecht- Noordwest A. O. Reitsma te Brunssum- Treebeek. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Poortugaal J. Mijnders te Veenendaal; Emmeloord J. J. v. Eckeveld te Zeist; Spijkenisse C. Harinck te Oost- kapelle; St. Annaland P. Blok te Capelle a/d IJssel; Goudswaard Chr. v.d. Poel te Yerseke; Slikkerveer M. Mondria te Waardenburg; Middelharnis Chr. v.d. Poel te Yerseke. Aangenomen naar: Lisse A. M. den Boer te Sioux-Center (USA). CHR. AFGESCHEIDEN GEM. Aangenomen naar: Waddinxveen dhr. N. v.d. Want te Dordrecht. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Maassluis W. v.d. Veer te Rijsbergen. Bedankt voor: Aalten-Winterswijk en Neede J. de Jonge te Zeist. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor: Temeuzen A. v. Straalen te Barneveld. OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te: Kampen M. Pronk te Ede; Oosteriand A. P. v.d. Meer te Krimpen a/d IJssel. Bedankt voor: Werkendam A. v.d. Meer te St. Philipsland. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Maassluis D. J. v. Vuurente Leerdam. drukken] kranse bv overleefd, maar ze woog bij haar terug komst nog slechts 73 pond! In februari 1946 is ze naar Oude Tonge gekomen en daar op 10 juli 1946 gehuwd met Jacob Cohen". (E.N.). Volgens E.N. waren er in Oude Tonge; in 1843:18 Joden; in 1930: 9; in 1941: 7; in 1947: 2. „De klokken werden in de oorlog 1940- 1945 weggehaald en vervangen door 2 nieuwe welke de naam dragen Wilhel- mina en Juliana". (Kg. Gen. 0.29 O.T.). (wordt vervolgd) J. L. Struik 56 de Winter, Levie 57 de Winter, Sara 58 Colien, Meyer 59 Rosenberg, Sophia e.v.M. Colien 60 Cohen, Jacob 61 Cohensius, Cato 62 Cohen, Louis David 14- 3-1899 zomer 42 17- 8-42 19- 9-42 Auschwitz 25- 3-1885 zomer 42 9- 2-43 12- 2-43 Auschwitz 12- 5-1886 zomer 42 25- 6-42 Mauthausen 31- 7-1885 zomer 42 26-10-42 Auschwitz 14- 7-1917 onderged. terug 8-12-1869 zomer 42 16- 2-43 19- 2-43 Auschwitz 22- 2-1920 zomer 42 27- 1-43 Vught :H N: 4: 4: :^a voorstraat 13 3245 bg sommelsdijk tel. 01870-2275

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6