^~9^^^ Rond Haïti 199,- Reünie V isser Engelse en flakkeese stemmen zorgden voor prachtig schoolconcert Garage KNÖPS B.V. Koren zingen het eeuwfeest in! Afscheid juf Vis Minder variëteiten van gewassen voor de moderne iandbouwer Holland Electro stofzuiger ImubreéMse Ramoco b.v. l Goeree-Overflakkee l Citroen-Hesselink AUTO-SCHADE 58e Jaargang VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 No. 5472 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. j Bij contract speciaal tarief Als we rond ons heen kijken is het makkelijk fouten op te sporen en oplos singen aan te reiken. Daarin zijn we sterk. Als het de plaatselijke of landelijke poli tiek aangaat hebben we onze program ma's waarin we haarfijn uit de doeken kunnen doen hoe het allemaal zou moeten zijn. Geen kwaad woord daarover, ten minste als die programma's dan maar geërit zijn op het Woord. Fouten opzoe ken en oplossingen aanreiken is dan ove rigens nooit een liefdeloze zaak. Degene die het doet weet zich eveneens feilbaar, zondig. Hij kan en mag echter terugvallen op het Woord van God. Dat geeft hou vast, dat geeft normen. Wie zich er aan onttrekt loopt het gevaar te stranden in individualisme of coUctivisme. Politiek in de uitersten van souvereiniteit van het volk tot dictatorschap met alle variaties daartussen. Zoals geschreven: op kleine schaal, op dichtbijgelegen niveau is dat wel in te vullen. Dikwijls omdat we de erbij beho rende strukturen (en mensen!) kennen. Als het voor grote verbanden geldt of landen ver van ons weg dan wordt het moeilijker. En tochook daar geldt dat vorsten ten diepste regeren bij de gratie Gods, ook daar geldt dat een overheid er is ten gunste van de onderdanen. Gezag op zich ontaardt in (groeps)dictatuur. Gezag kan alleen funktioneren als het ervaren wordt als verantwoordelijkheid (willen) dragen. Die verantwoordelijkheid werkt naar twee kanten, naar God en naar degenen die aan het gezag „onderwor pen" zijn. Dat vraagt volledige inzet, steeds het goede zoeken, willen leren van fouten. Het vraagt ook: met de zwakheid en gebreken van de gezagsdrager geduld hebben, aangezien het Gode belieft ons door hun hand te regeren. In dit licht bezien is een eenhoofdige leiding op zich niet fout, wel gevaarlijk. Al te makkelijk ontaardt ze in dictatuur of tirannie. De geschiedenis heeft dat wel bewezen. Men gaat dan wel zeer onzorg vuldig om met de opgedragen verant woordelijkheid. De gratie Gods wordt misbruikt. Nogmaals, het is moeilijk dat alles ook voor vreemde staatshoofden enz. te zeggen. Jrioe verder weg, riöe makkelijker het ons afgaat daar geldende principes te accepteren. Ten diepste kan dat niet. In Nederland kennen wij het systeem van de parlementaire democratie. Hoewel wij gelukkig een koningin als staats hoofd hebben, worden we geregeerd door een regering die op grond van verkiezings uitslagen gevormd wordt. Zij kan slechts regeren als zij door een meerderheid van de volksvertegenwoordiging wordt ge steund. De openheid van de maatschap pij, de vrije nieuwsgaring, de mediamaken het steeds moeilijker als regering(sgroep) zelfstandig ingrijpende beslissingen te ne men. Zo'n systeem ontstraat niet van de ene op de andere dag. Het heeft een lange voorgeschiedenis, een traditie. Een van de verworvenheden van die traditie is: luiste ren naar elkaar, konflikten via verkiezigen enz. „uitvechten", ruimte geven aan een minderheid. Dit laatste is sterk generali serend, maar het zijn kenmerken. Dat leer je, dat is er niet zomaar ineens. Veel lezers van dit blad zullen direkt of indirekt weet hebben van het bestaan van het eiland Haïti. Op ons „eiland" zijn er grote akties gehouden voor dat land. Te recht, en ook nu meer dan nodig. Er zal dus met belangstelling gekeken zijn naar de ontwikkelingen aldaar. Een straatarm land, met bij en een half miljoen inwoners. Vanouds een Spaanse kolonie. Van 1697 tot 1804 een Franse kolonie. De oorspronkelijke bewoners waren toen al vervangen door neger(sla- ven). Een landbouwstaat, met als hoofd cultures bananen en koffie. Na de onaf hankelijkheid 1804) instabiel tot in 1957 de arts Duvalier president werd. Een man die niet wist wat verantwoordelijkheid dragen is. Die zich toen wist te ontpoppen tot een rasechte dictator. Het klimaat was er goed voor. Tachtig procent analfabe ten; elkaar niet vertrouwende bevolkings groepen; de trouw van de negers die hij zelfbewustzijn gaf, een eigen (privé) le gertje de tontons macoutes. Daarnaast de macht van de zwarte kunst (VODOO) waarmee hij kon intimideren. Tenslotte de sfeeer van legaliteit om zich heen. Er was toch een regering? Zo konden vader en zoon. Papa en B aby Doe het volhouden. tot nu. Natuurlijk waren er (en is er) ook uit wendige faktoren. De politiek van de grote westerse mogendheden, met name Ame rika is er een van. Zij waren gebaat bij een stabiele, rustige regering. Het eiland ligt immers vlakbij Cuba (en Amerika). Een tweede niet mis te verstane faktor is de Rooms Katholieke Kerk. Deze Paus weet niet allen zijn „geloof' (weer) inhoud te geven, hij weet ook dat de kerk alleen maar „overlevingskansen" heeft als zij de kant kiest van de verdrukten. Dat is wel eens anders geweest. Zijn bezoek in 1983 is dan ook een enorme stimulans geweest voor het zelfbewustzijn van de bevolking. Zo is de Kerk katalysator geweest in een proces dat leidde tot het vertrek van Duvalier en dat moet leiden tot een nieu- Landbouw: De moderne landbouwer heeft niet al leen kunstmest en insectenverdelgingsmid- delen nodig, maar ook nieuwe en ver beterde zaadvariëteiten. Maar volgens een rapport dat voor het Europees Par lement werd opgesteld zijn aan de voort durende ontwikkeling van nieuwe graan soorten bepaalde risico's verbonden. Het rapport dat werd opgesteld door de Italiaanse Europarlementariër mevrouw V. Squarcialupi wijst erop dat de moderne manier om een enkel gewas op industriële schaal te verbouwen tot gevolg heeft ge had dat de boeren steeds minder verschil lende variëteiten zaad aangeboden krijgen. Heden ten dage zijn er slechts acht soorten gewas die tezamen 75% van 's werelds benodigde calorieën leveren. In Brazilië komen vrijwel alle koffiestruiken van een enkele plant, aldus het rapport. Deze genetische erosie heeft nogal wat onaangename gevolgen. Zo krijgt de con- suinent bijvoorbeeld minder variëteiten fruit aangeboden en zijn sommige fruit- soorten geheel verdwenen. Minder va riëteiten betekenen grotere kans op plan tenziekten en daarom een groter gebruik van bestrijdingsmiddelen wat weer een gevaar voor grond- en waterverontreini ging met zich brengt. De Parlementscommissie voor milieu beheer, volksgezondheid en consumenten bescherming wil dat de lidstaten en de Europese Commissie dringend maatrege len nemen om het verdwijnen van plaatse lijke plantensoorten tegen te gaan. Cursus E.H.B.O. huisdieren De afdeling Goeree-Overflakkee/Voor- ne Putten van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren organiseert werderom een cursus E.H.B.O. huisdieren. Deze cursus, die 12 lessen omvat, zal worden «^p^even door dierenarts Schilder te Oude Tonge. Bij voldoende aanmel dingen wordt zo spoedig mogelijk met de cursus gestart. De lessen worden gegeven in de praktijk ruimte van dierenarts Schilder, Kolfweg 27 te Oude Tonge, op maandagavond van 19.00 tot 20.00 uur. Nadere inlichtingen en aanmeldingen, vóór 1 maart a.s. bij dhr. Schilder, tel. 01874-2441 of bij mevr. Nijssen, tel. 01875-1820. Grammofoonplaat: Christus heeft overwonnen Dat is de titel van de grammofoonplaat met Paasliederen en Psalmen, gezongen door het zo bekende Noordermannenkoor te Rijssen, onder leiding van Hennie Slet- tenhaar met aan het orgel Klaas Jan Mulder. De opbrengst van deze plaat, die 22,50 kost, komt ten goede aan het Deputaat- schap tot Hulpverlening in Bijzondere Noden van de Gereformeerde Gemeen ten. Dit Deputaatschap verleent in binnen- en buitenland op velerlei wijze hulp. I nhet blad „De Noodklok" dat door het Depu taatschap twee maal per jaar wordt uit gegeven, wordt verslag en verantwoording gedaan over de hulpverlening, zoals van recente tijd: hongerend Afrika, de grote natuurrampen in Mexico en Columbia enz. De prachtige grammofoonplaat kunt u afhalen of bestellen bij de medewerker van het deputaatschap, de heer E. Boender, Boudewijnstraat 13, 3243 AD Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871-2239. Platen die besteld worden tot uiterlijk 13 maart a.s. hopen wij bij leven en gezond heid na die datum zo spoedig mogelijk thuis te bezorgen. Voor bezorging in Oud- dorp, Goedereede en Stellendam zal één gulden bezorgloon worden gevraagd. we grondwet, vrije verkiezingen, vrijheid. Dat is het moeilijkste, hoe wen je een volk daaraan. Trouwens over ekonomi- sche maatregelen is nog niet gesproken en daar zal veel van afhangen. We wachten af en ouderwijl gaan onze gedachten naar hen die ook daar de daad bij het Woord voegen. Het is er ongetwijfeld niet makke lijker op geworden, maar de opdracht blijft. Ons gebed waard. Een goede stofzuiger is de halve schoonmaak Zuid-Sumatra Infanteristen De Indiëgangers die van december 1947 tot 7 april 1950 dienst deden voor het 3e regiment Infanterie op Zuid-Sumatra gaan op 24 mei een reünie houden in Ossendrecht. De commissie Reünie 5 - 3.R.J. wil daartoe graag kontakt met ka meraden die van de reünie nog niet op de hoogte waren gesteld. Het adres van het secretariaat: Nieuw Vossemeersedijk 7 te Nieuw Vossemeer. Tel. 01676 - 2978. Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 RENAULT-dealer voor t Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 X Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI itobedrijf njelaan 41-43 01870- 3094 DELHARNIS Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS K. f Het Engelse Mountbatten School Concert Choir en het schoolkoor van de Chr. Scholengemeenschap „Prins Maurits" uit Middelhamis, hebben jl. vrijdagavond in de zaal van „de Grutterswei" te Oude Tonge een f prachtig concert gegeven, deels afzonderlijk en deels samen. De vele belangstellenden hebben er uitzonderlijk van genoten. De foto geeft een moment weer uit het gezamenlijk optreden; vooraan de Engelse -, achteraan de flakkeese jeugd. Beide koren tellen rond 60 leden. Kontaktbijeenkomst verstandelijk gehandicapten De afdeling Goeree-Overflakkee/Schou- wen-Duiveland van de Vereniging Ge handicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten nodigt alle verstandelijk ge handicapten en hun ouders/verzorgers uit voor een klubmiddag, te houden op D.V. zaterdag 22 februari 1986 om 14.30 uur. Het programma voor deze middag is: opening; bijbelse vertelling; pauze; spel letjes/knutselen; sluiting (plm 16.30 uur). Plaats van bijeenkomst: gebouw Reho- both vn de Ger. Gemeente te Dirksland. G.P.B. „Flakkee" De Christelijke Plattelandsvrouwenbond afd. „Flakkee" hoopt D.V. woensdag 19 februari haar bijeenkomst te houden. We gens renovatie van het Dienstencentrum wordt deze daar niet gehouden, maar in het Diekhuus, Zandpad te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. De heer H. Blanke te Sommelsdijk komt ons iets vertellen over het L.O.M, onder wijs, waarbij ook een film vertoond zal worden. Gasten zijn hartelijk welkom. DIRKSLAND Ver. „De Christenvrouw" Op D.V. 19 februari houden wij onze jaarvergadering in „Onder de Wiek". Mevr. Buth-Terlaan laat ons iets horen en zien over „Het leven in Indonesië". De vergadering wordt voorafgegaan door een broodmaaltijd, die begint om 6 uur. Voorts is ook het schoolkoor van de Chr. s.g. „Prins Maurits" te gast. Denkt u ook nog aan het pakje voor de grabbelton? We beginnen deze avond 1 om 19.45 uur. Leden en gasten zijn har telijk welkom. De Koninklijke Christelijke Zangers bond viert dit jaar haar honderdjarig be staan. In het kader van dit jubileum orga niseert de Korengroep van Voorne, Putten en Rozenburg een zangkorenmanifestatie op zaterdag 8 maart a.s. in de Immanuel- kerk aan de Kerkweg te Rozenburg. Aan vang 20.00 uur. De deelnemende koren zijn: Chr. Gem. koor „De Lofstem" uit Rozenburg o.l.v. Joop Hoogervorst het „Sint Catharijne Kerkkoor" uitBrielle o.l.v. Lieuwe Eringa; Chr. Jeugd- en Tie nerkoor „Jong Vocalia" uit Spijkenisse o.l.v. Hessel Hoving; Chr. Gem. koor „Immanuel" uit Rozenburg o.l.v. Frans Gort en Chr. Gem. zangvereniging „Hell- levoetsluis" uit Hellevoetsluis o.l.v. Jan Bezuijen. Afgewisseld door samenzang zullen de ze koren in bovengenoemde volgorde op treden, terwijl door alle koorleden geza menlijk deze avond wordt besloten met het zij de glorie" van G. F. Handel met als begeleider op het orgel de heer Frans Gort, organist in deze Immanuelkerk. Het doel van deze avond is bekendheid te geven aan het eeuwfeest van de KCZB én het publiek enthousiast te maken voor de koorzang. De toegang tot deze avond is gratis. Bij de uitgang zal een kollekte worden gehou den ter bestrijding van de onkosten. U bent van harte welkom! OUDDORP Door de jaren heen had zij vele collega's afscheid zien nemen. Nu, dinsdag 11 februari jl. was juf Jac. Vis zelfdegene die uitgezwaaid werd. Dat gebeurde 's middags in een besloten bijeenkomst van bestuur, personeel en oudercommissie van de „School met de Bijbel Koningin Beatrix". Achttien jaren lang heeft juffrouw Vis zich ingezet voor het (kleuter) onderwijs in Ouddorp. Eerst als kwekelinge, daarna als leidster en de laatste periode, tot de invoering van de basisschool als hoofdleidster. Uit de toespraken die gehouden werden bleek duidelijk, dat het werk van juf Vis algemeen gewaardeerd werd. Het bleef dan ook niet alleen bij woorden. Diverse geschenken werden overhandigd, zoals een elektrische grill-bakoven, gordijnstof i.v.m. de herindeling van haar huis, de naslagwerken „Bij de Bron" en niet te vergeten: bloemen. In haar afscheidswoord verklaarde juf Vis dat zij nooit had kunnen denken dat zij Ouddorp ging verlaten. Toch was zij hier naar toe gegroeid en mocht ze terug zien op een hele fijne tijd in Ouddorp. Dank was er voor de goede woorden, voor de cadeau's en voor de samenwerking met bestuur, collega's en oudercommissie. Hoe het in Sommelsdijk zal gaan, waar juf Vis benoemd is als adjunct-directeur aan de Basisschool met de Bijbel aldaar, wist ze ook niet. De hoop was er echter dat door het leven vanuit en door de „Bron" het daar ook goed zal mogen gaan. Op haar eigen wijze nam zij hiermee afscheid. Deze bijeenkomst, die door de voorzitter van het schoolbestuur, dhr. G. Meuleman geopend was met gebed en het lezen van een gedeelte uit Psalm 119, werd door de directeur, dhr. P. van Oosterom besloten met dankgebed. 's Avonds was er in de school gelegen heid voor de ouders, oud-leerlingen en bekenden om afscheid van juf Vis te nemen. Van deze gelegenheid werd door velen gebruik gemaakt. Ingezonden: Adres gevraagd In 1977 ben ik met de Rode Kruisboot in Zeeland geweest. Toen zijn er in Stellen- dam een meisje en een jongen in kleder dracht aan boord geweest. Daar heb ik een dia van gemaakt maar ik ben hun adres kwijt. Wie weet het adres van die kin deren. Bij voorbaat erg veel dank. Wil svp het adres sturen daar ik het via de telefoon niet op kan schrijven. Mevr. P. van Helden Fred. Hendrikstraat 20 4264 SR Veen, tel. 04164-1471 OOLTGENSPLAAT 40-jarig jubileum vrouwenvereniging Heden vrijdagavond (14 februari) om 19.30 uur zal in het Verenigingsgebouw „De Magneet", naast de Geref. Kerk, het 40-jarig bestaan van de Geref Vrouwen- reniging „Martha" worden herdacht. Op deze samenkomst, waar o.a. drs. J. H. Becker uit Marrum (Fr.) een gedachtenis toespraak zal houden, is een ieder harte lijk welkom. OOLTGENSPLAAT Jaarvergadering brandweer De jaarvergadering van de Vrijwillige Brandweer te Ooltgensplaat zal gehouden worden op vrijdag 21 februari a.s. om 20.00 "uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Voor de pauze komen de jaarverslagen in bespreking, terwijl na de pauze afscheid zal worden genomen van de heer C. Kik, die wegens de gestelde leeftijdsgrens uit het korps moet treden. Van het bestuur treden af de heren CKik (niet herkiesbaar) en A. Kammeraad (her kiesbaar). Voor de vakaturen van de heer Kik heeft het bestuur het volgende dub beltal gesteld: de heren C. Bogerman en J. V. Drongelen. In bespreking komt ook de reis die op 13 en 14 juni a.s. gehouden zaJ worden. OOLTGENSPLAAT Ledenvergadering Rode Kruis Zoals reeds vermeld zal de Algemene Ledenvergadering van de afdeling Oolt gensplaat e.o. van het Ned. Rode Kruis gehouden worden op dinsdag 18 februari a.s. om 19.30 uur in de FlOS-kantine te Achthuizen. Aandacht zal worden be steed aan het 30-jarig bestaan van de Rode Kruis Kolonne. Ook zullen de Land- steinerpenningen worden uitgereikt en zal de trekking van de verloting voor het uniformenfonds plaats hebben. Zie voor verdere bijzonderheden de huis-aan-huis bezorgde circulaire. Overheid en waterbouwers gaan samen bij nieuwe Delta Expo Overheid en bedrijfsleven gaan samen de voorlichting over de Nederlandse water bouw en in het bijzonder de Deltawerken ter hand nemen. In Zierikzee is daartoe een stichting opgericht, waarin samen gaan: Verkeer en Waterstaat, de provincie Zeeland, de „natte" aannemers, de raad gevende ingenieurs, het Nederlandse Bu reau voer Toerisme en de Streekvervoer- maatschappij Zuid-West Nederland. De vervoersonderneming krijgt de zorg voor de feitelijke exploitatie. Daarmee zal een tiental werknemers van ZWN in de weer zijn. De nieuwe Delta Expo komt op de hoogste verdiepingen van het diensten gebouw voor de Stormvloedkering, het ir. J. W. Topshuis. Dit gebouw staat op het kunstmatige eiland Neeltje jans in de monding van de Oosterschelde. Op 2000 vierkante meter wordt daar momenteel een instructieve tentoonstelling ingericht met spectaculaire onderdelen, zoals het getijdemodel dat in korte tijd duidelijk maakt waarom het bij het Deltaprojekt begonnen is. Met de inrichting van de permanente expositie is ongeveer 3 miljoen gemoeid. De nieuwe Delta Expo wordt op 4 oktober geopend, tegelijk met de officiële inge bruikname van de Stormvloedkering. Tot zo lang blijft het tijdelijke informatiecen trum op Neeltje Jans, dat vorig jaar bijna 300.000 bezoekers trok, volop in bedrijf Het bezoekersprogramma wordt dit sei zoen zelfs uitgebreid met een rondvaart langs de werken. De oude Deha Expo bij de Haringvlietsluizen in Stellendam is in oktober van het vorig jaar gesloten en opgeheven. voor dOe z^terfiod VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor topkwalitsit. goede i n voordelige prijien: FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER ^^^•^'■•ll*' C=l a C3 C3 (=1 Mi^rillÉHÉ^Ukï WeststfMt 35 - Molenweg 4 - OudeSorp Telefoon 0W7B-W12 en 2120 Filiaal Renesse Pnntzhop Hogetoom 172 Telefoon 01116-2400 n \^^t.^'t^^0^\,0^*.^''^^*-^'^''^^^^^'^^'-O^''^^''-^'*^^^^^'-^^ 1 <^^<.*T<^V.^>^^l^V^M^^t^^<^^t^^!.<^<^1<.,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1