Regio Zuid Hoiiandse Eiianden van Wereidnatuurfonds opgericiit Poiitiebericiiten Voorjaarsnieuws Deja omlijst met originele kunst Wonderen in de winter Zandbankengebied in ontwikkeling voor onze kust Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Plaatselijk nieuws Goedereede flomi^^nuui Bezorger gevraagd Ver. van Varkenshouders Zuid Hollandse Eilanden Ook flakkeeërs op 10e Hellevoetse Wallenloop 58e Jaargang .J."'-'-'^K\ DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 No. 5471 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) lel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Voor de kust van Schouwen, Goeree en Voorne ontwikkelt zich over een opper vlakte van 2000 vierkante kilometer een nieuw zandbankengebied. Ongeveer 15 kilometer uit de kust zijn over een lengte van zestig kilometer zandbanken ontstaan, die nu al zestig kilometer lang zijn en een gemiddelde breedte hebben van een kilo meter. Ze liggen nu nog onder water en hebben een hoogte van plm Nieuw Am sterdams peil. Tussen deze zandbanken en de kust begint een nieuw Waddenge bied te ontstaan. Deze ontwikkeling is al 15 jaar of meer geleden voorspeld en volgens dr. H. Saeijs is deze ontwikkeling al in hoog tempo in volle gang. Hij deelde dit mede in Roosendaal. Als deze ontwikkeling doorgaat, zal dat grote consequenties hebben voor de kin- derkamerflinktie voor verschillende in de Noordzee paaiende en kuit schietende vissoorten. Ook voor de veiligheid van de achter liggende kust is deze ontwikkeling van enorm belang, de veiligheid is nu reeds met 30% toegenomen, meent Saeijs en de zandbanken liggen nog niet eens boveri hoog water. Hij pleitte er dan ook voor de natuur een handje te helpen. Opspuiten van de zandbanken tot gemiddeld hoog water zou het volgende natuurlijke proces, het ontstaan van duinen, een stimulans geven. De ontwikkeling nauwlettend vol gen en dan.... proberen de ontwikkeling, die nu een gevolg is van de Deltawerken voor de gehele Nederlandse kust, in gang te brengen, aldus de wensdromen van dit hoofd van de afdeling waterhuishouding van Rijkswaterstaat. DIERENBESCHERMING Bij de fam. v.d. Berg, Westdijk 15, tel. 01877 - 1232, zijn de volgende dieren ondergebracht: - een hond, bastaardpoedel, middenslag, zwart met bruine halsband - F«"r! Jcater zwart Tiet^ve^'^ «it, draagt vlooienband en ziet er goed verzorgd uit. Goed tehuis gezocht voor Leonberger (gecastr. reu) 4 jaar, zwart met leeuw-geel en zwart masker. Lief voor kinderen. Inl. mevr. Consent, Langeweg 45, Mid delhamis, 01870 - 6349. RODE KRUIS Goedereede en Ouddorp Wij danken alle donoren en help(st)ers die van 31 jan. een geslaagde afname avond maakten. In totaal werden 463 zakken bloed afgenomen. Speciale dank aan de donoren uit Goedereede voor hun moeite naar Ouddorp te komen. De volgende afname zal medio sept. 86 zijn, ieder in zijn eigen woonplaats. Bestuur R.K. Goedereede Bestuur R.K. Ouddorp Wij vragen m.i.v. 1 april a.s. voor de bezorging van ons blad in Den Bommel een flinke bezorger/ster. Inl. kantoor Eilanden Nieuws B.V. tijdens kantooruren 01870 - 2629 CPJ: „De jaren twintig" „Kijk op de jaren twintig". Rond dit thema organiseert de CPJ (christelijke plattelandsjongeren) zaterdag 15 februari een gezellige avond in het Dienstencen trum te Middelhamis. We hebben muziek uit de jaren twintig, en vragen of iedereen zich in de stijl van die tijd wil kleden. De avond begint om 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. C.P.B, „Goeree" De afdeling „Goeree" van de Chr. Plat telandsvrouwenbond houdt volgende week dinsdag 18 februari haar eerstvolgende bijeenkomst, 's avonds om 8 uur in de school voor LHMO te Ouddorp. Bakker Komme- Akershoek houdt een inleiding over hc'. Brood en de veelheid van toepassingen ervan. DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. J. Tanis, Tholen MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) avond 7.30 uur student G. J. van Aalst, Nieuw Beijerland. De regio Zuid Hollandse eilanden van het Wereld Natuurfonds (Voor- ne-Putten, Hoekse Waard en Goe- ree-Overflakkee), viel tot 1 februari 1986 onder de Regio Rotterdam. Op initiatief van een aantal leden is de regio Zuid Hollandse Eilanden opgericht, daar het moeilijk bleek om gezamenlijke aktiviteiten tot ontplooiing te brengen. Vanaf 1 febmari 1986 is de witte vlek verdwenen en is de regio Zuid Hollandse Eilanden een feit geworden. Er is een comité samen gesteld dat bestaat uit de volgende leden. F. Kersbergen, Sommels- dijk (voorzitter), E. J. Wigmore, Oolt- gensplaat (vice-voorzitter), mevr. J. de Kooning-Soek, Goedereede (secretares se), L. de Kooning, Goedereede (pen ningmeester), E. W. H. Broekhuis, Nu- mansdorp (lid) en mevr. E. Lakerveld- Miedema, Brielle (hoofdwinkelhoudster). Wat is het Wereld Natuurfonds? Het Wereld Natuurfonds (WNF) is de Nederlandse afdehng van de in 1961 opgerichte internationale natuurbescher mingsorganisatie „The World Wildlife Fund" (WWF). Het embleem van het WNF is de zo bekende Panda beer, één van de meest bedreigde diersoorten ter wereld. Wat is het doel van het Wereld Natuurfonds? Doel van het WNF is het behoud en de bescherming van de natuur in al haar vormen: plaiïten en dieren, bodem, water, lucht en landschap in onderlinge samen hang en wereldomvattend. Het WNF is de grootste intemationale organisatie die steun geeft aan projekten voor natuurbehoud in de gehele wereld. Ook houdt het WNF zich bezig met voorlichting en educatie. Dit kost veel geld en fondswerving is daarom het be langrijkste werkterrein van het WNF. Het WNF ontvangt geen subsidie. Vrijwel alle gelden die het WNF bijeenbrengt zijn afkomstig van partikulieren. Daarnaast is de verkoop van „PANDA" artikelen van belang. In Nederland heeft het WNF bijna 100.000 donateurs en 17.000 jeugdleden, z.g. Rangers. Hoe komen natuurbeschermings- projekten tot stand? Het WNF werkt in grote mate samen met de lUCN (Internationale Unie voor het behoud van de natuur en natuurlijke hulpbronnen). De lUCN is een weten schappelijke organisatie die samen met andere natuurbeschermingsorganisaties de nodige projekten voor natuurbehoud ontwikkelt. In de 25 jaar dat WWF/WNF bestaan werden een groot aantal projekten in lan den over de gehele wereld gefinancierd met een totaal bedrag van meer dan 300 miljoen. Hoe kan men het WNF steunen? Donateurs en Rangers maken het werk van het WNF mogelijk door regelmatig steun te geven. Donateurs schenken jaar lijks minimaal 27,50. Donateurs krijgen het fraai geïllustreerde maandblad Panda toegezonden. Rangers worden lid voor 25,-. Zij krijgen het eveneens geïllustreer de maandblad Tam Tam. Donateurs en Rangers krijgen elk jaar een speciale WNF catalogus toegezonden waarin de WNF-artikelen afgebeeld staan. Donateur of Ranger wordt men door overmaking van bovengenoemde bedra gen op giro 44466 van Wereld Natuur fonds te Zeist. U kunt zich uiteraard ook opgeven als donateur of Ranger bij de leden van het comité Zuid Hollandse Eilanden of bij de secretaresse van het cominté, mevr. J. de Kooning-Soek, Noordzijde Haven 15, Goedereede, tel. 01879-2209. De artikelen van het WNF zijn verkrijg baar in de Pandawinkeltjes voor Voorne- Putten bij mevr. E. Lakerveld-Miedema, Anna Hoevestraat 3, Brielle en voor Goe- ree-Overflakkee bij mevr. G. v.d. Boogert, Marktveld 6, Sommelsdijk. Het comité Z.H.E. zoekt nog naar enke le Rangermentors die de jeugdleden kun nen begleiden bij hun aktiviteiten. Degene die zich in willen zetten voor dit zo belangrijke werk onder de natuurbemin- nende jeugd kunnen zich opgeven bij de secretaresse. Het comité Zuid Hollandse Eilanden van het Wereld Natuurfonds Goedereede Aanrijding Op 5 febmari vond op de Fortuinweg een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Bestuurder B. W. uit Rotterdam wilde aldaar een autobus inhalen en kwam frontaal in aanrijding met een tegenligger, dhr G. van E. uit Etten-Leur. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Alkoholmisbruik Op 8 febmari werd een 21-jarige inwo ner van Ouddorp door de politie als be stuurder van een personenauto, na een achtervolging, aangehouden terzake het overmatig gebruik van alkohol. Van de bestuurder werd een blaastest en een bloedproef afgenomen. Daar dit in korte tijd de 3e maal was, werd tevens zijn rijbewijs ingevorderd. Vernieling personenauto In de nacht van 7 op 8 februari 1986 wer een personenauto van dhr. W. uit Goe dereede op de poolparkeerplaats te Stel- lendam door onbekenden vemield. Er werd een mit kapotgeslagen en in de auto werden de nodige deuken aangebracht. Middelhamis Aanhouding op heterdaad In de nacht van 7 februari jl. werden te Middelhamis twee personen aangehou den, beiden inwoners uit 's-Gravenhage. Zij werden op heterdaad betrapt bij inbra ken. Bij onderzoek bleken zij te hebben ingebroken in een tegelhandel en een garagebedrijf op het industrieterrein te Sommelsdijk. In de tegelhandel was men binnengekomen via een raam dat was opengebroken. De garage kwam men bin nen via het dak. Vanuit de garage ont vreemdde men wat klein geld, uit de tegelhandel werd niets ontvreemd. Zij hadden zich bij hun aanhouding al ont daan van hun inbrekerswerktuigen. Deze werden later aangetroffen in de bossage bij die bedrijven. Daar werd ook het gestolen geld aangetroffen. Beide ver- daChtett werden in verzekering gesteld. Kentekenbewijs deel III Nu de maand febmari weer is aangebro ken worden bezitters van automobielen e.d. geadviseerd na te gaan of men in het bezit is van het vereiste deel III van het kentekenbewij svoorhetjaarl986. Indien zulks niet het geval is dan wordt men geadviseerd zich onverwijld naar het postkantoor te begeven om alsnog in het bezit te komen Van dat bewijs. Fietsen graveren Veel inwoners uit de gemeente Middel- harnis hebben gereageerd op de oproep om op zaterdag 8 februari jl. hun fiets te laten graveren. In totaal zijn er 157 rij wielen aangeboden, zodat de aktie ge slaagd genoemd mag worden. Kraken woning Een inwoner ut S. bleek de sinds jaren onbewoonbaar verklaarde woning aan het Sas te Dirksland te hebben gekraakt. Omdat het een woning betrof die op de nominatie stond om te worden gesloopt werd overleg met de man gevoerd. Hij verliet daarop vrijwillig het pand, dat kort daarop werd gesloopt. Vernieling auto In de nacht van 8 februari jl. werden twee inwoners van M. aangehouden omdat zij zonder redenen een op het Spuiplein staande personenauto hadden beschadigd. Men had een vrij grote deuk in de auto getrapt. De auto was eigendaom van een inwoner uit Made. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling Cn 01870-3477 m DD Donderdag 13 febmari a.s. om half acht houdt men de Algemene Ledenvergade ring. Na de huishoudelijke agenda spreekt dr. J. P. W. Akkermans, werkzaam bij de Gezondheidsdienst voor Dieren te Gou da, over:„ Virusdiarree en Coli-infecties". Biggensterfte door diarree kan elk jaar uw inkomen met duizenden guldens ver lagen! Winterexkursie Op donderdag 20 febmari wordt de win terexkursie gehouden naar Prowimi's Proefbedrijf „De Viersprong" te Veld- driel (ten noorden van Den Bosch). Dit bedrijfis in 1983 gebouwd. Men heeft er 100 zeugen, 300 mestvarkens, 6000 mestkuikens en 1100 leghermen. Bij vol doende deelname gaan we met een bus, anders met auto's. Opgave z.s.m., maar uiterlijk a.s. donderdag op de Jaarverga dering. Belangstellenden zijn van harte welkom. S. J. Hoefman, secr. 01878- 1261 Unieke expositie van oeuvre Pieter van den Doel ROTTERDAM - Elk jaar omstreeks febmari presenteert woningtextielspecia- Ust Dehnert Jansen B.V. het laatste nieuws op het gebied van woning- en interieurtextiel. Geheel vernieuwde kol- lekties gordijn- en meubelstoffen, harde en zachte vloerbedekking en andere aan het vak verwante zaken, vormen steevast de basis voor een aktueel voorjaarsprogram ma, waamit de detaillist zijn seizoenkol- lektie kan samenstellen. Het assortiment als zodanig is een weerspiegeling van het algemeen gevolgd modebeeld, zoals dit werd aangegeven op „Heimtextil", de belangrijkste (en grootste) woningtextiel- vakbeurs ter wereld. De voorjaarskollekties van Deja zullen ditmaal op unieke wijze worden omlijst middels een „gallery" van originele, op Rotterdam geïnspireerde kunstwerken. Rotterdam van vroeger wel te verstaan, want dat was het thema waaronder Pieter van den Doel op onnavolgbare wijze zijn liefde voor de Maasstad heeft vertaald in een groot aantal schilderstukken. Eerder gehouden exposities van Van den Doel, die ooit kans zag de afbeeldingen op vooroorlogse prentbriefkaarten in kleur en op linnen over te brengen, zijn steeds een groot succes gebleken. Met name bij de genen die Rotterdam vóór 1940 hebben gekend, zal het zien van deze expressi onistisch getinte kunstwerken veel her inneringen oproepen. De tweeledige expositie onder het motto „Het Rotterdam van vroeger - het wo nen van nu", wordt gehouden in de showrooms van Deja in het Groothan delsgebouw te Rotterdam. De toegang is vrij; ook de geïnteresseerde partikulier Gemeenteraadsverkiezingen Door het centraal stembureau is de nummering van de ingediende kandida tenlijsten t.b.v. de gemeenteraadsverkie zingen op 19 maart a.s. vastgesteld als volgt: 1 S.G.P. 2 C.D.A. 3 V.V.D. 4 Partij van de Arbeid 5 Verenigd Gemeente Belang 6 RPF/Visserijbelangen Woningbouw in Goedereede In het kader van de woningcontingen- tering waren aan deze gemeente aanvan kelijk 10 woningwetwoningen toegewe zen. Gelet op het aantal gegadigden voor het bouwen vaii een woniiïg is de premie sfeer is het contingent woningwetwonin gen omgemild voor 13 premie A wonin gen. Deze woningen zullen gebouwd worden in 3 complexen, te weten: 1 complex van 4 woningen te Stellendam, 1 complex van 4 woningen te Goedereede en 1 complex van 5 woningen te Goede reede. Deze woningen zijn deels reeds verkocht. Door toekenning van premie A wonin gen aan deze gemeente wordt in belang rijke mate ingespeeld op de tendens die de laatste jaren gekonstateerd kan worden, nl. dat er meer vraag is naar de bouw van een eigen woning. Hierdoor komen in de huursector weer een aantal woningen be schikbaar voor andere woningzoekenden. In de premie C sfeer is een contingent toegewezen van 8 woningen. Deze zullen, wanneer daarvoor voldoende belangstel ling bestaat gebouwd worden langs ede Kon. Haakonstraat te Stellendam. Naar verwachting zal medio maart a.s. een gedeelte van het bestemmingsplan Nieuwe Oostdijk te Goedereede bouwrijp gemaakt zijn door de aanleg van straten en riolering. Het gaat hier om de 4e herzie ning van dit plan. Voor dit gedeelte heb ben zich inmiddels gegadigden aangemeld voor het bouwen van een woning in de vrije sector. Openbare aanbesteding Op 25 febmari a.s. zal de openbare aanbesteding plaatsvinden van een aantal projekten in verband met renovatie en reconstmctie van wegen. In het bestek zijn onder meer begrepen de reconstmctie van de Molenkade en de Langeweg te Stel lendam, het asfalteren van de Vijverweg, de Kliiikerweg te Ouddorp en de weg langs het Stellebos te Stellendam, de reconstmctie van het kmispunt Hofdijks weg-Oosterweg, en het geven van een oppervlaktebehandeling van diverse we gen te Ouddorp.. Op een der schilderijen van Pieter van den Doel wordt de Linker Rottekade „tot leven gewekt". Een sfeervol plekje in het Rotterdam van vroeger: de bakermat van Dehnert Jansen omstreeks 1920. wordt de gelegenheid geboden vanaf maandag 17 februari (elke werkdag tus sen 9 en 16 uur) het bmisende leven van weleer op zijn gemak te bewonderen. De woningtextielshow gaat op dezelfde datum van start in de Dej a-vestigingen te Breda, Drachten en Enschede. Een stralend winterzonnetje en een ijzige wind begeleidden op 8 febmari de mim zeshonderd prestatielopers die hadden in geschreven voor de 10e Hellevoetse Wal lenloop. Sinds 1977 is de Wallenloop van KDO een begrip voor alle trimmers, joggers en hardlopers uit Hellevoetsluis en omge ving. Ook van ver buiten onze regio o.a. Almere stad, Enschede, Vlissingen en Drente, komen elk jaar een vaste kern van lopers. Hoewel het aantal, 650 Wallen- lopers, dit jaar een beetje tegenviel is het nog steeds een gigantisch mooi gezicht de oude Vesting veroverd te zien door zoveel sportief geweld. In tien jaar Wallenloop is natuurlijk wel het een en ander gewijzigd. Sinds vorig jaar is er de 2 kilometerloop speciaal voor de kleinsten, en was in het verleden de 8 kilometer alleen weggelegd voor de echte cracks, nu is er steeds meer vraag naar langere afstanden. KDO overweegt dan ook volgend jaar een Engelse mijl in het programma op te nemen. Hoewel de Hellevoetse Wallenloop be slist geen wedstrijd is, willen we u toch de snelst gelopen tijden niet onthouden. 2 kilometer (max. looptijd 45 min.): 1. Eugene Schilperoort9.11 min. Keramiek en zeefdrukken in Galerie Potteriet Van de kunstenaars Jackie Brouw en Geread 't Hart worden in Galerie Potte riet, Nieuwstraat te Middelhamis, van 14 febraam tot 12 maart resp. keramiek en zeefdmkken geëxposeerd. De opening wordt a.s. vrijdag om 4 uur door burgemeester van Welsenis verricht. 2. Joost van Beekz.t. min. 4 kilometer (max. looptijd 45 min.): 1. Gerard Vermeulen14.37 min. 2. Fadies Rachid14.56 min. 3. Leo Nobel15.02 min. 8 kilometer (max. looptijd 60 min.): 1Rik de Haan26.25 min. 2. Cor Bezemer26.39 min. 3. Gerard Vermeulen26.46 min. Natuurlijk waren er ook Wallenlopers van Goeree en Overflakkee. Op de 2 kilometer liepen Tanja en Hans van Heemst uit Oude Tonge een zeer acceptabele tijd. Op de 4 kilometer liep Richard van Lente uit Sommelsdijk 15.33 min, en E. Peeman eveneens uit Sommelsdijk liep 18.38 min. Op de 8 kilometer waren het twee lopers uit Dirksland die tot zeer snelle tijden kwamen. E. Kooman liep 27.48 min en Willem van Lente kwam uit op 28.04 min. Wondere wegen van winterse dagen Wisselende winden, sneeuw soms en ijs Regen en storm die vaak aanrukt met vlagen Mist op de wegen, de luchten zijn grijs. Dagen die lengen, voorzichtig en stil legt zich het licht, over wegen en akker. Is het dan buiten nog akelig kil Het lengende licht maakt de bloemetjes wakker. Die spikkels van goud in de tuin bij 't gazon naast sneeuwwitte klokjes die dapper gaan bloeien vertellen ons blij dat het voorjaar begon Het wondere leven, wat kan het ons boeien! De wonderen van Hem die het wondere leven beschut en beschermt, onderhoudt door Zijn hand. Hij houdt door oneindige liefde gedreven wat Hij heeft gewerkt door Zijn almacht in stand. Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijzen: FOTO-FILM-REPORTAGE. VIDEO-COMPUTER ^■n?ll.'«iia CZ3 CJ g C3 fnwej 4 Ouddorp Telefoon 0T878 Wt2 en 2120 intthop Hogezoom 172 Telefoon Ol16-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1