EIIAI1DEn-l1IEUW5 Grote verzamelbundel „Alles wordt nieuw" U HEEFT NOG TWEE WEKEN! Onderzoek in enige 1 Middeleeuwse stadskernen Columbia HET "^KUkVENSTER Kon. Fanfare „Accelerando" hield donateursavond Piloot ontdekt nieuw stammendorp Herv. Vrouwenver. „Tryfosa" vierde haar 40-iarig bestaan No. 5470 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling a 01870-3477 g ,,gedrenkt in gebed" Al 4 Lezing De Motte in De Doelen te Sommelsdijk Stadskernonderzoek 3e Blad VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 blik op kerk ~^'^P en samenleving CJ - De Challenger - Moet dat zo doorgaan? Het ongeluk met de Challenger zal nog wel geruime tijd stof tot gesprek geven. Het is opvallend hoeveel indruk dat heeft gemaakt. Het jaar 1984 was een jaar waarin grote rampen plaats hadden. Een vloedgolf in Bangla-Desj, een aardbeving in Mexico, een vulkaanuitbarsting in Co lombia. Bovendien heeft het luchtverkeer een aantal slachtoffers geëist dat groter was dan ooit tevoren. Maar ondanks de vele doden die bij dat alles zijn gevallen raken zulke calamiteiten toch gauw in het vergeetboek. Bij de ontploffing van het ruimteveer vie len „slechts" zeven doden, maar dat brengt blijkbaar de gemoederen veel meer in beweging. Komt dat nu doordat men zich daarbij wat meer de concrete mensen kan voorstellen? Of moet het toegeschre ven worden aan het feit dat de ruimte vaart een zaak is waarbij de mensen zo betrokken zijn? Het is uiteraard een tragische zaak dat zeven mensenlevens op deze manier ein digden. Elk dodelijk ongeluk is er één teveel. En vooral wanneer het mensen betreft die men juist vóór de start nog in levenden lijve over de hele wereld op de beeldbuis had gezien. Het gebeuren heeft ons overigens wel geleerd dat de ruimtevaart op zich toch een hachelijke onderneming is. De mens mag tot geweldige prestaties in staat zijn, er hoeft blijkbaar maar één kleinigheid fout te gaan en dan kunnen er verschrikke lijke dingen gebeuren. We weten wel dat er grenzen zijn aan ons kennen en kunnen, maar de ramp met de Challenger heeft dit nogeens extra onderstreept. De vraag die in zo'n geval bij iedereen opkomt, namelijk of we hiermee door moeten gaan, werd vrijwel onmiddellijk na de ramp door president Reagan al beant woord. Het ruimtevaartprogramma zal gewoon worden uitgevoerd. Het is op vallend hoe vaak dat daarna is herhaald. Het is alsof men met deze uitspraken het gebeurde wil overschreeuwen. We laten ons niet ontmoedigen, we gaan gewoon door. Dat er behalve mensenlevens ook miljarden en nogeens miljarden verloren kunnen gaan die beter besteed hadden kunnen worden blijft buiten beschoiiwing. Of men brengt ertegen in dat we op deze wijze onze kennis van het heelal kunnen vergroten. Of dat het een klap zou zijn voor de werkgelegenheid, wanneer het ruimtevaartprogramma zou worden stop gezet. Wie zijn wij, dat we zouden kunnen be oordelen of we inderdaad verder moeten gaan op de ingeslagen weg naar de ruim te....? Ik zou in mijn onnozelheid denken: besteed die vele miljarden liever aan dat gedeelte van de wereldbevolking dat sterft van de honger, en laat de ruimte de ruimte. Maar dat zal wel veel te ongecompliceerd gedacht zijn. En u en ik worden niet geroepen dit soort beslissingen te nemen. Maar het gebeurde met de Challenger is voor mij, en ik denk voor velen met mij, een teken aan de wand. Waarnemer SINT ANNALAND Vrijdagavond hield de Koninklijke Fan fare „Accelerando" in het nieuwe Dorps huis „De Wellevaete" in Sint Annaland haar jaarlijkse donateursavond, die goed bezocht was. Voorzitter Wil Boogaard sprak een openingswoord, speciaal tot oud-burgemeester W. Baas. Van de oud- dirigent, Ko den Toonder uit Kloetinge was bericht van verhindering binnen ge komen. Hierna was de beurt aan de Fan fare, die een zevental nummers ten gehore bracht, ingeleid door mejuffrouw Ina Boon. Hierna brachten de Fanfare en de Drumband gezamenlijk de Sakofamars, gecomponeerd door Ko den Toonder ten gehore. De drumband speelde onder de bezie lende leiding van hun dirigent sinds zeven weken) P. P. Balemans uitDinteloord een vijftal nummers. Uit het applaus van de talrijke aanwezigen bleek, dat een en ander gewaardeerd werd. Pierre van Broekhoven dirigeerde de Fanfare. Na het muzikaal gedeelte volgde er een pauze, waarin een verloting werd ge houden, die 750,opleverde. Hierna speelde de Toneelvereniging ,,De Rede rijkers" uit Oud Vossemeer, van de To neelvereniging Rederijkerskamer „Een dracht" de komedie „Muisje met een heel vreemd staartje". In verband met tijd nood gaf Gaakeer over het eerste bedrijf een korte mondelinge toelichting. Ver volgens speelden de leden het tweede en derde bedrijf. Souffleur was Gerard Gaa keer, grimeuse Ria Moerland, belichting Frans Donken en regie Wilma van Enge len. Uit handen van voorzitter Boogaard kre gen de spelers (en speelsters) een bloe metje. Men kan terugzien op een goed geslaagde donateursavond. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Uw voorbede wordt gevraagd voor Columbia is de laatste maanden regel matig in het nieuws geweest. We herinne ren ons de gruwelijke beelden van de aard bevingsramp. Miljoenen werden ingeza meld voor de directe hulpverlening. De kerken hebben mensen opgevangen en in veel gevallen voor de geestelijke hulp verlening gezorgd. Bijbelgenootschappen en kerken verspreiden woorden van troost. In Ibagué, de hoofdstad van het departe ment Tollma, zetten vijftien kerken en zes boekwinkels zich in voor de verspreiding van bijbels en bijbelgedeelten. Honderden vrijwilligers zullen aan hun stadgenoten de bijbel aanbieden en daar bij getuigen van de hoop die in hen is. Bidden wij voor de vele plaatsen in het land waar dit soort activiteiten plaats vinden. Ingezonden: In november 1985 ontdekte de MAF- vlieger Dave Marfleet boven Irian Jaya, voormalig Nieuw Guinea, een stammen dorp waar nog nooit een blanke voet aan de grond had gezet. Hij schreef daarover: „Het maakt je klein te beseffen, dat jij de eerste blanke bent, die deze dorpjes bin nentreedt en dan te weten, dat je het Evangelie mag brengen, waardoor deze stammen vrede met God mogen vinden". 'k Las dit dezer dagen aan het slot van een brief van de gezagvoerder bij de KLM, Hans rijke, tevens voorzitter van de Nederlandse afdeling van MAF (Mis sion Aviation Fellowship). In een volgend artikel hoop ik u te mogen vertellen, welke diensten talrijke zen dingspiloten mogen bewijzen aan de Kerk van Jezus Christus in verschillende lan den. Onder deze piloten zijn ook drie Neder- SINT ANNALAND De Hervormde Vrouwenvereniging „Tryfosa" uit Sint Annaland heeft op haar veertiendaagse vergaderavond in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Kerkring haar veertigjarig bestaan ge vierd. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Na het zingen van Psalm 47 vers 1 werd de avond geopend met een kort welkomstwoord door de plaatselijke Her vormde Predikant ds. A. van Herk. Mevrouw G. van Griethuijsen-van Koo- ten had haar felicitatie telefonisch doen toekomen. Bericht van verhindering was binnen gekomen van ds. en mevrouw Van Dijk uit Woudenberg en van ds. M. D. Geuze uit Noorden. Vervolgens hield ds. A. van Herk een korte meditatie over Romeinen 16 vers 12, waarover het gaat over twee vrouwen, te weten Tryfena en Tryfosa, die beiden in de Heere arbeiden. Hierop werd gezongen Psalm 65 vers 1. De secretaresse, mevrouw J. A. van Winkelen-Duijzer deed verslag over de afgelopen veertig jaar, zoals gebruikelijk op rijm. De penningmeesteresse, me vrouw A. A. Overbeeke-van Zetten gaf een financieel overzicht over het afge lopen verenigingsjaar. Namens het Hoofdbestuur van de Vrou wenverenigingen op Gereformeerde Grondslag bracht mevrouw W. de Kok- Vlasblom de felicitaties over. Twee da mes kregen een aparte felicitatie, namelijk mevrouwJ. Weijler-van der Jagt, de enige van de oprichters, die nog lid is. Voorts mevrouw M. Moerland-van Vossen, die vele jaren presidente was en tevens lange tijd Ringpresidente van de Ring Tholen- Dinteloord is geweest. Beiden kregen uit handen van Mevrouw De Kok een dag boek en een lepeltje methetBondsinsigne. In de eerste pauze werd koffie met cake gepresenteerd. NahetzingenvanPsalm 138 vers 1 hield ds. J. J. Poort, emeritus Hervormd predi kant uit Oisterwijk zijn onderwerp, ge titeld ,,De reizen van Paulus". Hij deed dat op bijzonder boeiende wijze naar aan leiding van drie punten en wel: 1 e. Paulus van Tarsen, de afgebedene; 2e. Paulus in Antiochië, de gedrevene; en 3e, Paulus te Rome, de gezegende. Na dit zeer boei ende referaat zong een koortje, samen gesteld uit enkele leden van het Christe lijk Gemengd Zangkoor „V.Z.O.S.", on der leiding van de heer W. Fase enkele liederen. Tijdens het zingen van Psalm 147 vers 1 werd een kollekte gehouden ten bate van de Papoea's, die/730,65 opbracht. Hier na las mevrouw M. van Vossen-van Zet ten een gedicht voor. Na de tweede pauze, waarin een hartig hapje werd gepresen teerd, was er gelegenheid tot feliciteren, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. landers t.w. Jan Zwart, Tom de Waal en Peter van Zanen. Zij maken deel uit van een korps van 400 zendingspiloten, in clusief hun vrouwen, die 140 vliegtuigen tot hun beschikking hebben om in dienst van Jezus Christus de Kerk te helpen bouwen. Ze voelen zich hierbij gedragen door de voorbede van onder meer de 1400 gift gevers en vrienden-sympathisanten in ons land. Vlak voor de geboorte van de MAF het was in 1945 schreef de eerste voor zitter van deze organisatie Jim Truxton: „ons werk is gedrenkt in gebed". Sedert die tijd heeft men vele gebedsverhoringen mogen ervaren. Sedert in oktober 1966 het eerste bundeltje bij'bel- liederen voor de jeugd onder de titel „Alles wordt nieuw" verscheen, is deze serie een begrip geworden voor allen die betrokken zijn bij het bijbel-kinderlied. Niet het minst de kinderen zelf. Tot heden verschenen vier bundels met elk dertig teksten. De samenstellers, Hanna Lam (tekst) en Wim ter Burg (muziek) hebben met hun verdienstelijk werk bedoeld de kinderen, aansluitend op de bijbelver tellingen, liederen te bieden die hen binnen leiden in de wereld van de bijbel, de wereld waarin God zich ook aan kinderen open baart. Met succes hebben ze getracht in woordkeus en beeldvorm aansluiting te zoe ken bij het kinderlijke bevattings- en be levingsvermogen. Met het recente verschijnen van de Ver zamelbundel wordt de serie voltooid geacht. Deze bundel onderscheidt zich in zoverre van de eerder verschenen bundels dat nu voor alle liederen muzikale begeleidingen én bewer kingen worden geboden. Een aantal is van de meesterhand van Gert Oost. Ongetwijfeld wordt met deze uitgaaf in een behoefte voorzien. Scholen en (kinder)koren zullen er zeker gebruik van maken. En waar om niet in het gezin? De liederen zijn op genomen in de volgorde van de eerdere verschijning. De inhoudsopgave geeft het parallelle schriftgedeelte aan. Kun je zingen, zing dan mee.... Namens het Ringbestuur Tholen en Din- teloord voerde de Ringpresidente, me vrouw Feijtel uit Dinteloord het woord. Vervolgens mevrouw Wesüand-Barment- lo uit Huizen, oud-presidente. De heer A. C. Wessels namens de Kerkvoogdij, die memoreerde, dat na de verbouwing van de kerk in 1957 door de Vrouwenvereniging een bedrag van 75.056,65 aan de kerk was geschonken. Als waardering hiervoor overhandigde hij een prachtige huisbijbel met sloten. Mevrouw C. Weijler-Dour- lein sprak namens de afdeling Sint-Anna- land van de Bond van Plattelandsvrou wen. De heer W. Fase deed dit namens de Christelijke Zangvereniging „V.Z.O.S." Herman Sturris sprak namens de drie Hervormde Jeugdverenigingen en de heer M. J. Ambt sprak namens de Mannen- vereniging ,,De Heere is mijn Banier". De presidente, mevrouw CJ. van Dijke- Duijzer sprak een slot- en dankwoord, waarna ds. J. J. Poort deze veertigste jaarvergadering besloot met dankgebed. SINT ANNALAND Oud papieraktie Namens de Ko ninklijke Fanfare Accelerando" uit Sint Annaland zal op maandag 10 februari vanaf des avonds 18.30 uur (halfzeven) in het gehele dorp oud papier worden op gehaald, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het instrumentenfonds van voornoemde fanfare. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 4 februari 1986 Uien, maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L. 15,70. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: vijftig ton. I .''.'il'; Pelgrimsinsigne van omstreeks 1400. Bodemvondst uit Dordrecht. De voorstelling geeft Maria met het kindje en Maria Magdalena en een pelgrim weer. (foto R.O.B.). Donderdag 13 februari a.s. om 20.00 uur organiseert De Motte vereniging van amateurarcheologen en historici haar tweede lezing in het winterseizoen. Drs. H. Sarfatij archeoloog bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek komt spreken over het onderzoek in enkele middeleeuw^se stadskernen; het zogeheten stads- kernonderzoek! Al eerder gaf hij in Sommelsdijk lezingen over de opgravingen in Hollands oudste stad: Dordrecht. De hier aan gekondigde lezing met dia's houdt zich bezig met de laatste resultaten in die stad maar ook in andere steden. Nergens in Nederland zijn middeleeuwse binnensteden boven de grond gaaf bewaard gebleven. Maar het verleden zit verborgen in de ondergrond, vanaf het middeleeuwse begin tot aan de huidige dag, en het kan door middel van opgravingen bestudeerd worden. De moderne grootschalige veranderingen in onze binnensteden hebben het stadskemonderzoek in een stroomversnelling gebracht. Vroeger werden slechts enkele panden of huizenblokken door nieuwbouw vervangen, maar nu worden hele wijken tegelijk gesloopt en weer volgebouwd. De ondergrond wordt daarbij diep omgewoeld en als bron voor archeologische gegevens volledig vernield. Men noemt dit wel de erosie van de geschiedenis. Om alle gegevens niet zonder meer verloren te laten gaan, moet er veel opgegraven worden. Gelukkig gebeurt dit steeds meer. Een aantal steden heeft zelfs een eigen stads archeoloog. Van de ongeveer 150 steden met een middeleeuwse kern zijn er nog maar enkele onderzocht. Tientallen zijn de moeite van een onderzoek waard. Het gaat erom de erosie te wijzigen in een stroom van nieuwe gegevens. Ivö»,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9