Boutique Miranda, jonge en kleurrijke aanwinst voor DMands winkelbestand TAALPRAATJE ONGETWIJFELD Rondom Kniertje Predii(beurten Z.LM.-Kringvoorzitter N. C. J. Kosten sprak over Zoetwaterwinning Tliolen en ruiiverl(avellng combineren Dam- en Scliaal(vereniging „Ontspanning" te Ouddorp Gesiaagden instructiebad Gesiaagden instructiebad Bladz. 2 Sint Annaland: Dam-en Schaakver. „Dirksland" ANKER Zondag 9 februari 1986 ,EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 Hoort toe, die luyden van Dirks- land, die durven doemdenken over de leefbaarheid van hun dorp en over de verschraling van het plaat selijk winkelapparaat, hoort toe, hoe, niet een hooggeleerde-, maar een ondernemend meisje daar on bevangen stelling tegen neemt....! „'t Is zo'n leuk dorp en je kunt er zoveel van maken!", zegt ze over tuigd en is dat geen taal naar 't hart van iedere ingezetene van het dorp dat nog immer „klein Parijs" ge noemd wil zijn? Miranda den Hol lander, zo heet ze, heeft in dat dorp een daad gesteld. Gistermiddag opende burg. Oversier haar „bou tique Miranda", mooi en welver- zorgd als het meisje zelf.... Op de uitnodiging en in de advertentie werd Miranda's naam gevolgd door die van Dieny, niet haar vriendin maar haar moeder die haar trouwens ook tot vrien din geworden is. Samen gaan ze de bou tique be„mannen", niet alleen omdat ze een uitstekende verhouding hebben maar ook omdat ze samen alles over wol en stoffen weten en dat wordt tenslotte de nering die gevoerd gaat worden, aange vuld met de zgn. kleinvak-artikelen als knopen, ceintuurs, bijouterieën e.d. Bet overgrootvader Karel den Hollander zou wat trots zijn geweest op zijn nakomelinge die, geboren in Rotterdam, in Dirksland een eigen winkel gaat beginnen. Bet-over grootvader had een groentewinkel op de Straatdijk, zij het ook vele, vele jaren geleden, maar z'n ondernemerszin zou hij in Miranda hebben teruggevonden! Het verlangen naar een eigen winkel, waarvan ze jaren droomde, kreeg eind vorig jaar eindelijk vastere vormen toen ze het leegstaande pand van groentehandel Zoon aan de Winterstraat kocht. Ze nam die stap pas nadat een twee dagen durend marktonderzoek had uitgewezen dat de Dirkslandse dames behoefte hebben aan een gespecialiseerde zaak waar ze een grote verscheidenheid aan wol en stoffen zouden kunnen betrekken. ,,Dan dóen we 't!" heeft Miranda daarop besloten, een besluit waarmee burgemeester Oversier haar gisteren, bij de opening hartelijk geluk wenste. Hij sprak er zijn waardering over uit dat De eventuele aanleg van een zoetwater voorziening op Tholen moet gelijktijdig worden aangepakt met de uitvoering van de administratieve ruilverkaveling, die in 1984 voor het eiland is aangevraagd. Dat zei de voorzitter van de Kring Tholen en Sint Philipsland van de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM), de heerN. C. J. Kosten, maandagavond (3 februari) tijdens de algemene ledenvergadering in Sint Annaland. Volgens Kosten zou het van een gezonde visie getuigen om beide zaken te combineren en zo snel mogelijk tot uitvoering van een en ander over te gaan. Het gelijktijdig aanpakken van de ruilverkaveling en de zoetwatervoorzie ning heeft als voordeel, dat er effeciënter kan worden gewerkt, aldus Kosten. Ver der betekent het, dat de grondgebruikers bij de uitvoering van cultuur-technische werken maar één keer overlast zullen ondervinden. Kosten zei het te betreuren, dat de centrale landinrichtingscommissie niet uitgaat van een koppeling van zoet watervoorziening en ruilverkaveling. De kringvoorzitter van de ZLM stelde voorts dat er onder de Thoolse boeren nog steeds twijfels bestaan over zoet water voor hun eiland. Die hebben vooral be trekking op de kosten van zo'n voor ziening. Daarom dient, volgens Kosten, eerst grondig onderzocht te worden, wat de komst van zoet water voor het eiland Tholen kan betekenen. Dan pas kunnen de boeren definitief ja of nee zeggen tegen het projekt. Kosten pleitte voor een studie, die duidelijk is toegesneden op de moge lijkheden van Tholen en Sint Philipsland en waarin rekening wordt gehouden met klimaat, bodem, beschikbare kennis en afzetpatronen. Hij riep dan ook het Waterschap Tholen op om te beginnen met een onderzoek hoe Uitslagen van maandag 3 februari 1986: Dammen: Melissant - Dirksland8-12 A. Stolk - D. Rameys2 - O Schaken: F. van Ast - H. Bal1-0 A. v.d. Vliet - F. Koppelman0-1 J. C. de Jong - W. Zorge0-1 M. Pieterse - D. Notenboom1-0 Uitslagen van 27 januari 1986: Dammen: J. Westhoeve - G. Tanis1-1 C. Tanis - K. Voogd-Tanis0-2 A. Meijer - J. Moerkerk0-2 K. Tanis - J. Visbeen2-0 C. Akershoek - H. Tanis1-1 Schaken; afdeling 1: A. van Huizen - M. Breen0-1 J. Grinwis - A. J. KasteleinO - 1 Uitslagen van 3 februari 1986: Dammen: K. Voogd-Tanis - J. Moerkerk.O - 2 H. Tanis - G. Tanis1-1 K. Tanis - J. ten Hove2-0 C. Tanis - F. van Dam2-0 Schaken; afdeling 1: Fionier Hellevoetsluis 3 - Ontspanning 1 IVi- AVi vrl. J. Grinwis - M. Breen0-1 E. Santifort - A. J. KasteleinVi- Vi G.J.M, vanAlebeek-J.Dijkstra..0-1 het water het best kan worden gedistri bueerd, hoe een waterbeheersingsplan er uit zou kunnen zien, wat de positieve effecten zullen zijn en op welke manier een en ander zo goed en goedkoop moge lijk kan worden gerealiseerd. STUDIE Kosten gaf in overweging om een kleine studiecommissie in het leven te roepen met daarin vertegenwoordigers van het waterschap en het landbouwschap. Die commissie zou dan alle aspecten van de komst van de zoetwatervoorziening die nen te bestuderen, in een zo breed moge lijk verband. Voorzitter Kosten ging in zijn openings toespraak ook in op het toekomstig Euro pees landbouwbeleid, zoals dat is vast- Een paar jaar geleden schreven we enkele Taaipraatjes over het schip. Als het schip in een haven aanlegt, worden de ankers uitgegooid en gaat het schip voor anker. Vandaar nu wat praatjes over het anker. Opmerkelijk is dat anker vroeger een man nelijk woord was (de anker). Na de Mid deleeuwen werd het een onzijdig woord en spreekt men alleen nog van het anker. Voor anker gaan wordt figuurlijk gebruikt en betekent dan: zich ergens vestigen, zijn ambt beëindigen. Meestal gezegd van men sen, die hun arbeidzaam leven afsluiten en met pensioen gaan. Oorspronkelijk spe ciaal voor zeelui, die zich aan land ves tigen. Ook wel: het anker uitwerpen. Het anker is het symbool van de hoop soms het zinnebeeld van zekerheid. Dat is afkom stig uit de Bijbel, waar in Hebreeën 6 vers 19 gesproken wordt van „de hoop is het anker van de ziel". Een spottende zei spreuk luidde: „Ik stel mijn hoop op het anker, zei de man, toen het schip verging" Betekenis: een ongegronde hoop koes teren. „Bij iemand zijn anker uitwerpen" werd eveneens gebezigd om aan te geven, dat men iemand vaak bezocht, in het bijzonder als een jongeman een oogje had op de dochter des huizes. Daarvan is afgeleid: „zijn ankertje ergens neerleg gen". Ergens voor kortere of langere tijd zijn intrek nemen, soms zelfs voor altijd blij ven. „Het noodanker uitwerpen" wil zeggen, een laatste hulpmiddel te baat nemen. Helpt ook dat niet, dan is de zegswijze van toepassing: „zijn anker houdt niet". In plaats hiervan zei men ook wel: „hij ligt voor zijn laatste anker". De betekenis van beide uitdrukkingen is: hij zal zijn zaak niet meer kunnen redden; zijn woorden vinden geen geloof meer, men vertrouwt hem niet en hij moet onverrichterzake afdruipen. Als het schip vertrekt wordt het anker gehcht. Daarvan is de zegswijze afkomstig: „Wie het anker licht moet weten waar hij heen vaart". Wie ergens mee begint, moet zich goed beraden, hoe hij zijn plannen wil uitvoeren. Het anker er in Dirksland weer een zekere opleving te bemerken is ten aanzien van enkele pas-gevestigde nieuwe zaken. Ook verheelde de burgemeester niet enige kritiek op Dirkslands' Midden stand, als hij soms moest konstateren, dat sommige winkeliers zelfs nog te beroerd zijn om de sneeuw voor hun winkel weg te ruimen. Ook de warboel met betrekking tot de grote verscheidenheid in openings tijden moest de burgemeester van het hart. Toch zaken waarop de Middenstand alert dient te zijn. Het deed hem bijzonder deugd dat Boutique Miranda met duidelijk andere voornemens start. gelegd in het Groenboek van Europees landbouwcommissaris mr. F. Andriessen. Volgens Kosten zal dat beleid noodzake lijk maken om voor bestaande gewassen alternatieven te zoeken. Voor Tholen en Sint Philipsland noemde hij een eventuele uitbreiding van de bloemzaadteelt. Op Tholen is wat dit betreft al veel kennis en ervaring aanwezig. Ook zag Kosten wel perspectieven in het telen van vroege aardappelen, al dan niet onder plastic. Ook dacht hij aan goede klimatologische omstandigheden in de bol- lenteelt, de volle gronds groenteteelt, de peulvruchtenteelt en in mindere mate de graszaadteelt, aldus Kosten. Later op de avond gaf Ir. M. C. Geuze, beleidsmedewerker bij het landbouw schap in Den Haag, een uitvoerige uiteen zetting over het Groenboek en de ge volgen van de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG. Volgens Geuze hoe ven de Nederlandse boeren zich wat dat laatste betreft, geen al te grote zorgen te maken. winden betekent, het anker binnenhalen met een katrol. Op de Zuidhollandse eilanden kende men het gezegde: „ik ga mijn anker winden", voor ik ga naar bed, ik kruip in de kooi. We vervolgen met „het anker kappen". In tijden van gevaar was de schipper weleens genoodzaakt het anker te kappen. Dan werd het ankertouw met een scherpe bijl afgehakt, omdat de tijd om het binnen te halen ontbrak. De figuurlijke betekenis kwam later pas voor overhaast de vlucht nemen. Van iemand die er zeer slecht aan toe was, werd gezegd: „Hij ligt voor zijn laatste anker". Betekenis: hij zal het niet lang meer maken. „Beneden zijn anker vallen" gaf aan, dat iemand in zijn ver wachtingen werd teleurgesteld en bedro gen uit kwam. Daarentegen betekent „hij ligt voor twee ankers", hij is goed bezorgd. Vroeger gebruikte men voor zeelui, die aan wal gingen passagieren het gezegde „van zijn anker slaan". Naar analogie daarvan gebruikte men dat later voor plotseling aan de boemel gaan. Een oud spreekwoord luidde: „Beter nog een anker kwijt, dan het hele schip". Dat wilde zeggen, het ongeluk had nog erger kunnen zijn. We zijn er betrekkelijk nog goed afgekomen. Enkele grappige zegswijzen zijn: „Hij is zo vet als een Spaans anker". Gezegd van iemand die broodmager is. En: „Van zijn neus een anker maken"Oorspronkelijk in de zeevaart in de betekenis van overboord vallen. Letterlijk: Voorover in het water vallen en met zijn neus (gezicht) in de bodem terecht komen. Later veranderde de betekenis in: niet verder kijken dan zijn neus lang is. In vroeger tijden moest men in de havens betalen om voor anker te gaan. Dat noemde men havengeld of an kergeld. Het was meestal een provinciale belasting, die met goedkeuring van het Rijk werd geheven. Deze vorm van be lasting heffen duurde tot 1940. De Griekse wijsgeer Epictetus (geboren 50 jaar na Chr.) verkondigde al „We moeten ons schp net zo min aan één anker vastleggen, als ons leven aan één enkele hoop". Vergelijk: niet alles op één kaart zetten. We besluiten met de zegswijze: „Geen anker of touw kan het houden". Dat betekent: het loopt de spuigaten uit, het gaat met geweld. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest Ring-ting-ting-ting-ting! Wij dorpelingen stedelingen moet ik zeggen, want Goe- dereede is en blijft een stad gooien stomverbaasd onze deuren open, ik hang over m'n onderdeurtje, 't Lijkt wel een dorpsomroeper. Wat zeg ik: 't Lijkt? 't Is hem! In de ijzige wind, met vuurrode konen, kondigt Krien Troost met stentor- stem aan, luid en duidelijk: „Aanstaande maandag zullen de filmopnamen voor de film „Op Hoop van Zegen" beginnen in de Catharinastraat en de Achterweg. De ze straten zijn van dat moment af afgezet. Figuranten kunnen zich nog aanmelden, vooral oudere mannen en vrouwen, dezen liefst met lang haar. Zegt het vóórt, zegt het vóórt!" Krien in schitterend oud weldwachters- costuum met broek met rode strepen opzij, getailleerde jas, twee rijen koperen kno pen op de borst, brilletje met gouden rand jes op de neus. En 't plezier in zijn op dracht! Iedereen is er opeens. Iedereen lacht, er wordt zelfs geapplaudiseerd. Maar: er gens zijn we zover. Gek vinden we het niet meer. Nooit heeft een metamorphose er gens zó snel plaatsgevonden. Stelt u zich voor: op een dag stranden hier een paar mensen, die de hele Nederiandse kust afstruinen, op zoek naar een goede locatie voor de geplande film op Hoop van Zegen. Een in 1986 nog vrij onaangetast vissers plaatsje. Maar wat zijn ze verknoeid, ver pest zeg maar met hun strandpaviljoens, disco's, nachtclubs, nieuwbouw. Bestaat er nog wel zo'n plaatsje?? De heren krijgen honger, slaan even af, Goedereede in, in „de Gouden Leeuw" een hapje. En dat is het dan, onbekend en dus nog onbemind: Goedereede! De locatie. De bevolking nog ietwat verbaasd: in de weken hierop volgend lopen er mensen rond met ca mera's, er worden panden gezocht: een huisje voor Kniertje, een redershuis, een schuur om decors te bouwen. Een décor- bouwersploeg strijkt neer, twintig man sterk. Ze eten in „de Gouden Leeuw", slapen „onder de molen" in Stellendam. Men ziet "t wat lacherig aan, zou dat nu wat worden? Je kunt je plotseling ook aan melden als figurant, daar aan 't einde van de N.Z. Haven. De „opening" begint schoorvoetend, „'t is toch eigenlijk 'n bitje gek hee?" De import van de overkant stapt 't eerste binnen. Maar.... dan volgen er meer. Vandaag is 't zaterdag 1 februari. En: de metamorphose is compleet! De Catharina straat is werkelijk omgetoverd in een vis sersstraatje anno 1910. T.v.-antennes ver wijderd, lantarenpalen weg die waren er toen nauwelijks Alle huisjes zijn wit, knap: gebladderd wit, onderkanten zwart geteerd, alle huisjes hebben zwarte blin den, schoorstenen, grijs, zonder kapjes, plastic goten werden zinken goten. Alles wat nieuw was, hard hout, grote ramen, is achter zwart geteerde schuttingen ver- üwenen. Met je mond nog open van pure verba zing stap je 't huisje van Kniertje binnen. En alles is daar zoals 't moet zijn. De plavuizen tegels die ouwe hé, zo in 't zand gelegd, de houten tafel, de krakkemikkige stoelen met oude rieten zittingen, een vuurplaatje, een wiebelig olielampje, de kale kast zonder tierelantijnen en de bed stee met de oude „kossakken" en een scheef gordijntje aan een touwtje. Je proeft en je ruikt de armoe. Door een smal gangetje in 't donker, trapjes af, kom je in 't keukentje. Een kookkacheltje, een arduinen aanrechtbak geen water de put is buiten, wat pannen en borden in een rek. En ja hoor, zó was het. Eens, toen ons huis ver bouwd werd, hebben wij in zo'n huisje gewoond in de Pieterstraat, met zo'n ka mertje en zo'n keuken. Onvoorstelbaar hebben we daar geleden. Het vroor, dat het kraakte, 's morgens vroeg om zeven uur holden wij van ons grote huis de raamgaten waren slechts met zeilen af gedekt, een bron voor ongenode gasten in de vrieskou, 10° C onder nul, naar dit kleinehuis. Alles was bevroren, het water, de gasfles, de w.c. Wij hakten houtjes en maakten 't kacheltje aan in de kamer. Ik schepte een pan sneeuw buiten op 't achterplaatsje, dat werd ons theewater. En na veel rillen en beven waren wij gelukkig met ons warme kacheltje en aten met onze voeten op de rand onze boter ham. Het was er zó koud, de bedsteden sloot ik met gordijnen af, dat waren ijs- holten, door een kier onder in de buiten muur zag ik de straatstenen van de Pieter straat. In de keuken, die zo smal was, dat ik alleen voor 't aanrechtbakje moest staan er kon niemand meer bij was een waterput, met padden en slakken een patrijspoortje van 2 dm. in 't vierkant was m'n raam. Ik stond op een diepe, donkere put op twee planken, waar m'n theelepeltjes in verdwenen. Af en toe ging ik even op de olieradiator zitten om een beetje warm te worden. Bij buurvrouw Leusje mochten we naar de w.c. Deed ik de was, dan hing in de slang in de goot steen en kroop ik op handen en voeten door die keuken. Marien Breen kwam een keer kijken: ,,Mag ik 't nog 's zieë, mevrouw Schip pers, weetje, hier.weunden wile noe met elf kinders!" Marien toch!" met stom heid geslagen prees ik mijn zegeningen. Ik had een wasmachine! Ik moest weliswaar kruipen, maar ik zag dat vrouwtje vóór me, elf kinderen, een tobbe sop, kokend in de voorkamer, geen schouw zag ik in de keuken, dan met 't wasbord boenend in die keuken, spoelend, wringend, water put tend. Geen licht dan dat ielige raampje. Een piepklein plaatsje om al dat goed op te hangen. De kou, die tot je botten door drong. Al die kinderen op dat ene zoldertje. Toen ging 't dooien hadden we elf em mers nodig om 't lekwater op te vangen, ontzettend. Dat was 't: ontzettend. Weten wij eigenlijk wel nu, hoe er vroeger ge leden is door die verschrikkelijk dappere vrouwen, die zo leefden, die gewoon door gingen, die dat alles opbrachten, ja waar om? Gewoon, omdat je geen keus had. „Jae, zo was 't leven", zei Marien. En zo stond ik in dit keukentje van Kniertje, er is meer licht, maar de armoe proefje. Aan alles is gedacht: 't vaerken zit in 't kotje achter. „Za je d'r an dienke, da dat béést, oak wat mot vrete, aars goat 'n dóód hoor", komt een zorgzame buur man even opmerken. De hoenders zitten in 't hok, de boerenkool is op 't erfje geplant, een ouwe toch al dooie iep ge plant als een kerstboom. „Ach jee, ik vind 't aandoenlijk van echt heid" zeg ik tegen per ongeluk juist die filmman, die 't alles gearrangeerd heeft. Hij is verrast blij. „Vindt u?" „Ont roerend", zeg ik, terugdenkend aan die ene winter. Voor mij is Kniertjes huisje volmaakt als basis voor een dapper vrouwtje, dat nog veel en diep zal moeten lijden. Buiten tredend worden we onder 't zand bedolven, er is een tractor gearriveerd met een laadbak met zand. Een „duin" is. althans wórdt gecreëerd vlak naast de oude Lagere school en dat stuift, niet waar? Nu, er wordt even „gestoven Met grote scheppen bedelft men de Catharinastraat onder 't zand, stoepen, ramen, deuren. Tot de bovenramen toe. „Dat hoeft niet", roepen wij, „dat is windkracht 10!". Maar die décorjongens zijn niet te stuiten van enthousiasme. „In 1910 kon 't ook stor men!" Mevrouwtje Klein van Jaap Klein doet de deur open, ziet al dat zand, komt terug met veger en blik, veegt 't zorgzaam weg. „'t Helpt niet", zeg ik. „Och, maer't loapt zo in huus, hee?" zegt ze. Ik vind 't zo lief En ze zitten al zo achter die zwarte blinden. „Is 't niet doenker?" „Jae, mar dan doe-me 't licht an". De Goereese bevolking is aardig, vind ik na 22 jaar hier wonen, je voéltje hier thuis. Vinden ik pak er twee uit de décor- bou wersploeg Ron Verburg en Orlando Garcia, na een paar weken hard werken tussen de mensen hier ook. Spontaan, bereid tot meewerken, een hoop pure „rot zooi" te verduren. Beiden zijn pure decor bouwers, beiden vaklui: timmerman en schilder, 't Hele jaar bezig decors te bouwen voor reclamefilms op televisie, nu voor deze grote klus ingehuurd door Sig ma Film Productions. Een klein kijkje op 't begin van deze „klus", de haringlogger, waar ze weken mee bezig waren die straks verongelukt voor 200.000, hout, voor/ 12.000,verf om Goede reede om te toveren in wat het was. 72 luiken en blinden voor de C atharinastraat, 160 voor Goeree verder (Markt, Pie terstraat). Drie miljoen voor deze film, die in Amerika zeker 30 miljoen zou kosten, waar ze voor elk klusje een apart mannetje nodig hebben. „Wij kunnen gewoon zon der op te scheppen alles zelf en we gaan door hè, tot 't klaar is". Nou, 't was bijna donker toen ik dit opschreef zaterdagmiddag, ze wilden vast graag naar huis, maar 't werk ging door. Maandag filmen? Zaterdag klaar. En geen overuren betaald, nee, een ingehuurde job. Geen gekanker, 't enthousiasme blééf Even een „filmtaal"-impressie. Half vijf, zaterdagmiddag: Dat stuk muur is te wit, 't moet gebroken wit, armoedig wit!" „Ja maar", „niksja maar, dan zeik je 't maar onder, die kleur moet ik hebben!" Nog even langs bij Pauline Durlacher in 't figurantenkantoortje. Nu 't loopt storm, de telefoons roodgloeiend, af en toe doen onze telefoons thuis tuut-tuut-tuut door de overbelasting. Maar die mannen hè, die willen nog niet erg. Kom nou mannen, zelfs mijn eigen Kees zo'n echte Zeeuw, zeer afwachtend heb ik al gepord. De bevolking in 1910 bestond niet uitsluitend uit vrouwvolk, 't Is gezellig in 't zeer primitieve kantoor. Maandag 3 februari is er al een groep vissersbevolking nodig voor de zanderige Catharinastraat. Met een zekere intuïtie grijpt Pauline in de grote hoop foto's met namen the right person in the right place en belt mensen. Geduldig uit leggend waar tjee Goeree is toch zo groot niet, denk ik hoe: met dikke onderkleren van thuis, wij hebben de kleren, maar ze droegen slechts omslag doeken en 't is erg koud. Heel lief, zorg zaam en onnavolgbaar charmant, is mijn impressie. Een pluimpje voor Pauline Durlacher. Een pluim voor al deze man nen, die met zo grote inzet deze karwei klaren. Een pluim voor die Goereeërs, die ónder 't zand, met de donkere blinden voor de ramen, zeggen: „Doenker, noe dan doe-me toch geweun een lichtje an?" Moge „Op Hoop van Zegen" een hele fijne, mooie film worden, met ons Goeree als basis! Dieke Schippers-Vaarzon Morel MIDDELHARNIS Op zaterdag 1 februari 1986 zijn de volgende leeriingen uit het Instructiebad van Middelhamis geslaagd voor hun A of B diploma. Het diploma-zwemmen was te Dirksland. Diploma A: Wilbert v.d. Luit; Jacob-Jan de Vos; Jo hannes Grinwis; Jolijn Meijer; Suzanne Meiaard; Jan van Damme; Wim Doom- heim; Dafna de Leeuw-van Weenen; An dre Sarelse; Mientje Baum; Johnnie Pol der; Marco Slager; Mare van Kempen; Jantine v.d. Nieuwendijk; Sarina Vroeg- indeweij; Grietje Bijsterbosch; Jantin Vis ser; Sandra Meiaard; Joleen v.d. Zwan. Diploma B: Wilfred van Ast; Winfred van der Meer; Jean-Pierre Huijer; Johnny van Dam; Remco Vervloed; Lennaert van Slie- drecht; Esther van der Berg; Petrus Wan- rooy; Monique van der Made; Eelko v.d. Linde; Marinus van Drongelen; Daan Staakenburg; Christl Bruggeman; Sijgje Rossen; Barbara Witte; OnnoMijs; Jollen Oosterling; Brigitte Spros; Gerco Littel; Michelle Verplanke; Willemienke Arens- man; Diana Vroegindeweij; Lennard No teboom; Bjom van Nimwegen; Simone Hollaar; Addie Vroegindeweij; Lisette Mijnster; Jacqueline Troost; René Koop man; Richard van Papenveld. MIDDELHARNIS Op de volgende data's slaagden een aan tal leerlingen uit het Instructiebad van Middelhamis voor het Overlevingsdi- ploma zwemmen van de N.V.Z. Geslaagd 21 januari: Peter Verlegh; Jaco Grinwis; Dennie van Kempen; Sebastiaan van Gaaien; Ruud Jongejan; Cor Bom; Rudolf Humblet; Astrid de Jong; Katrie Baum; Monique Kemner; Antoinette Jacobs. Geslaagd 28 Januari: Jeannelle Kooman; Arco Vroegindewey; Fransje van Eesteren. Eerste Lijdenszondag OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof Woensdag 12 februari: 19.00 uur eerw.hr.G.Meu- leman - Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. R. Plaatzer (H.A.) en 17.00 uur ds. Kraan (H.D.) - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. G. H. Abma, Gouda en 18.30 uur ds. J. Kooien, IJsselstein. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger Catechismus zondag 38; kollekte zit plaatsen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Kraan, Putten en 17.00 uur ds. A. R. Plaatzer, Bameveld. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. W. Speelman, Baren- drecht. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden en 18.00 uur dr. J. Hoek, Veenendaal, beroepen predi kant; extra kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Kruijmer, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte kerk- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, voorbereiding Geslaagd 5 februari: Edward Kik; Marcel van Bergen; Mi randa Bestman; Henk Vroegindewey; Wilma van Paparing; Mirella Wagemans; Adrie Stouten; Richard van Es; Cor Boe ter; Kim Roberts; Dharamsin^ Bholan- singh; Jan van Gurp; Jokan Netten; Leon de Bonte; Marco Troost; Leo Westdijk; Mario Netten. Heilig Avondmaal; extra kollekte Woord en Daad - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. M. de Jonge te Rijs wijk. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. W. H. vanKooten, voorbereiding Hei lig Avondmaal. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. F. H. van Trigt; extra kollekte verwarming- Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Geers te Middelburg- Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. F. denButter- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. W. Bruning en 17.00 uur dhr. J. Lergner - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. J. Borgdorff. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, Heidelberger Catechismus zondag 24; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte bouwfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte Werelddiakonaat- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. M. van Krimpen, Dordrecht. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Jongebreur en 18.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk; extra kol lekte kerk - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. Hartkamp en 18.30 uur drs. T. Moll. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. W. Meijer, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. C. van der Worp, Dussen; extra kollekte Werelddiako naat- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. Noordhof, H,A. en dankzegging. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. W. Groenenboom, Ca- pelle aan den IJssel. SINT PHILIPSLAND - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2