EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Mountbatten School Concert Choir hazoekt Nadarland Geen best jaar voor de palingvissers Paola Jansen wint S peedo-wedstrijd Jaarver. Beroepsaalvissers Zuid West Nederland HGJB kontaktavond kerkelijk open jeugdwerk Zuid-Holland Kandidatenlijst Vooruitstrevend Dorpsbeiang Benoeming alg. secretaris bij de RAI Vereniging No. 5469 HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening CD 01870-3477 |J^ Tienerclub „'t Haventje" HGJB Tieneravond/dag in Zuid-Holland Medezeggenschap en computer op de Casembrootschool Problemen met glas-aal en poot-aal DIERENBESCHERMING VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR G.F.CallenbacliB.V.—Nijkerk 2e Blad DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 Op donderdag 6 februari begint het Mountbatten School Concert Choir aan een tournee door Neder land. Nadat zij een schoolconcert hebben gegeven aan de Rijksscho lengemeenschap Professor Zeeman te Zierikzee zal het eerste openbare optreden plaats vinden in een geza menlijk concert met het schoolkoor van de Christelijke Scholengemeen schap „Prins Maurits" te Middel- harnis. Dit concert zal plaats vin den op vrijdagavond 7 februari om 20.00 uur in de nieuwe zaal „De Grutterswei" te Oude Tonge. Vorig jaar maakte het Southampton Youth Orchestra een tournee door Neder land. Tijdens het concert in Zierikzee kwam de leiding van dit orkest in kontakt met de leraar muziek van de Chr. Scholen gemeenschap „Prins Maurits", Mar van der Veer. E r bleek een uitstekend schoolkoor uit de buurt van Southampton te zijn, dat plan nen had om een tournee door Nederland te gaan maken. De kontakten zijn uitgegroeid tot een bezoek aan het schoolkoor, zodat een tournee door Nederland kon worden ge realiseerd. Eerst worden er door beide schoolkoren uit resp. Middelhamis en Romsey een aantal gezamenlijke aktiviteiten ont wikkeld met o.a. zang, sport en spel met als afsluiting een gezamenlijk concert. Daarna geeft het engelse koor nog een concert in Oosterbeek, in Grouw, KoUum en Leeuwarden. Het laatste concert vindt plaats op het provinciehuis van Leeu warden op uitoodiging van het bestuur van de provincie Friesland. Het Mountbatten School Concert Choir werd opgericht in 1980. Naast het „ge wone" schoolkoor is dit een speciaal koor dat zich enkele uren per week toelegt op zang en repertoirestudie. De vruchten van dit werk bleven niet uit. Al spoedig werd de eerste prijs gehaald op het Portmouth Muziek Festival en tevens behaalde het koor de eerste plaats op het Southampton Muziek festival. Gedu rende vier jaar v.-erd deze prijs steeds opnieuw gehaald. In 1984 begon een gedenkwaardige tijd voor het koor. Na een succesvolle auditie voor het Nationaal festival voor jeugd en muziek trad het koor voor het eerst op in de Royal festival Hall te Londen. Daarna volgde de deelname aan de competitie SINT ANNALAND Zonder rijbewijs de sloot in De nog geen achttienjarige F. J. P. uit Scherpe- nisse reed met zijn auto langs de Lange- weg onder Sint Annaland de sloot in. De inzittende D. v.d. W. uit Poortvliet moest met een gebroken been in het ziekenhuis worden opgenomen. De bestuurder en de andere inzittende Jden Euit Sint Maar tensdijk liepen snij- en schaafwonden op evenals P. In Bergen op Zoom werd van de bestuurder een bloedproef afgenomen. Hij had wegens zijn leeftijd geen rijbewijs, maar had het minst van de inzittenden alcohol gedronken waarom hij achter het stuur was gaan zitten. De auto werd flink beschadigd. Dezelfde dag was er ook nog een ongeval op de Oude Zeedijk, even buiten de bebouwde kom van Sint Anna land, ter hoogte van de boerderij van land bouwer J. C. Kooijman. De autobestuur der R. L. uit Sint Philipsland raakte in de berm, slipte en reed de sloot in. De bestuurder moest zich voor een ver wonding onder doktersbehandeling stel len. Deze auto was flink beschadigd. voor „Koor van het Jaar", dat regelmatig door de B.B.C, werd uitgezonden. Het koor behaalde de finale en werd tweede van Engeland. Vorig jaar was er opnieuw een optreden in de Royal festval Hall en zelfs in de Royal Albert Hall trad het koor op ter afsluiting van ,,The last night of School Proms". Tevens treedt het koor vaak op ten bate van charitatieve instellingen in de om geving van Romsey. Het koor brengt een afwisselend reper toire. Veel aandacht krijgen de Christmas Carols'in de kersttijd. De overige tijd van het jaar brengt het koor een repertoire van volksmuziek, licht klassieke muziek, enz. Het koor bestaat uit 60 koorleden, waar van het merendeel meisjes zijn. Het jeugdkoor van de Chr. Scholen gemeenschap telt eveneens 60 leerlingen, waarvan het merendeel meisjes. Het koor bestaat eveneens vanaf 1980. Regelmatig treedt het koor op in ziekenhuizen, be jaardencentra en kerken in de omgeving. Vorig jaar verleende het koor mede werking aan het televisieprogramma Holland, ze zeggen....", terwijl in juni een aantal radioprogramma's van het koor zullen worden opgenomen. In februari wordt de eerste langspeelplaat van het koor opgenomen. Het repertoire bestaat uit kerkmuziek, geestelijke muziek en volksmuziek met het accent op het Flak- keese repertoire dat door middel van nieu we liedjes wordt opgebouwd. Tijdens het concert in Oude Tonge zul len in een informele sfeer beide koren met hun solisten zich laten horen. Zaterdag 8 februari a.s. hopen wij met elkaar stormramp 1953 met woord en beeld te herdenken. Jullie zijn daarvoor welkom in ,,de Ark" te Goedereede. Hopelijk tot ziens. Het nederlandse koor zingt wat nieuwe liedjes over Flakkee en in een potpourri van oude nederlandse liedjes zullen de nederlandse leerlingen hun engelse vrien den en vriendinnen laten horen hoe hier in nederland gezongen wordt. Solisten bij het „Prins Mauritskoor" zullen zijn Klarie van der Wende, Ma- riane Venneman en Petra Koote. Tevens zal het zogenaamde „Solisten- ensemble" van de school optreden, een aantal leerlingen die de soli van het koor zingen, maar ook als groep (a capella) optreden. Het Romsey School Concert Choir zal na de pauze laten horen waarom het terecht is dat zij hun eerste tournee door Europa maken. Vanwege de te verwachten belangstel ling kunnen alleen kaarten in voorverkoop verkregen worden. Men kan de kaarten telefonisch reser veren bij de administratie van de school (01870-2745) van 16.30-17.30uur(dit om zo weinig mogelijk de lessen te storen) Op D.V. zaterdagavond 22 februari wordt er een tieneravond gehouden in „De Driestar" aan de Ronsseweg 557 te Gouda. Tijd: 18.30-21.30 uur. Kosten ƒ5,- Op D.V. zaterdag 15 maart zal er een tienerdag worden gehouden in het Her vormd Centrum, Talmastraat te Hardinx- veld-Giessendam. Tijd: 14.30 - 19.30 uur. Kosten: 7,50. Thema: Wegwezen - wegwijzen". Deze avond/dag is bedoeld voor jon geren van 13 t/m 15 jaar. Zaterdag 1 februari j.l. vond in zwembad Het Keerpunt te Barendrecht de regio nale Speedo-wedstrijd plaats. Op de 200 meter wisselslag persoonlijk meisjes geboren in 1975 startte Paola Jansen van de Schotejil uit Middelhamis. Ze wist na een goed opgebouwde race een mooie derde plaats te behalen in een tijd van 3.06.7 sec. Later startte ze ook nog in de finale serie van de 100 meter rugcrawl voor meisjes geboren in 1975. Door de geweldige inspanning eerder die middag leek een hoge klassering op de 100 meter rugcrawl niet haalbaar, maar niets bleek minder waar! Ze behaalde met grote over macht de eerste plaats in een nieuw per soonlijk record van 1.26.8 en verzekerde zich van een finale plaats op de Neder landse Kampioenschappen in juni dit jaar. Wegens ziekte van de voorzitter van de Ver. vanBeroeps Aalvissers in Zuid West Nederland D. J. Nijssen, had de oud- secretaris V. Laban uit Tholen de leiding. Met enkele woorden heette deze de tal rijke aanwezigen welkom, waaronder vele Visserij-ambtenaren en vroeg begrip voor het ontbreken van een jaarrede. De heer D. J. Nijssen had eveneens medegedeeld, geen voorzitter te willen blijven. Als zodanig werd daarna be noemd de heer M.B. Kosten uit Kats. De heren D. J. Moorthamer en D. J. Nijssen werden daarna eveneens bij acclamatie herkozen. In de vacature W. K. Schot werd benoemd A. A. K. van den Hoek uit Kerkwerve. De vereniging telt thans 48 leden. Voor het bezoeken van de Ledenver- gaderering van de Combinatie van Bin- nenvissers op 7 maart in Amersfoort te houden gaven zich enkele leden op. W. K. Schot te Zierikzee vroeg mede werking voor het verkrijgen van een ver gunning voor de bliekvisserij (een z.g. Kuilvergunning). Zevibel had wat betreft het aanlanden van tong en schol door aalvissers, een af wijzend standpunt ingenomen. De voorzitter van de Stichting Kritisch Faunabeheer ir. W. L. Jansen, oud-na- tuurbeschermingsconsulent Staatsbos beheer, hield een causerie over „Moreel en wetenschappelijk beheer van de fauna". Hij vroeg begrip voor de doelstelling van zijn vereniging: Etisch en wetenschappe lijk natuurbeheer heeft zijn vereniging in haar vaandel. Niet alle leden van kritisch faunabeheer zijn vegetariërs, de ver. richt zich niet tegen beroepsvissers, maar wel tegen ja gers en hengelaars, want die hebben in tegendeel met de beroepsmensen geen redelijk doel. Afschieten van vogels en andere dieren heeft vaak tot gevolg: dat de populatie zich vanzelf aanvult, maar het tegendeel, het uitmoorden van bepaalde soorten komt ook voor. Na de causerie van ir. Jansen kwam de aalscholverskwestie weer aan de orde. Een der aanwezigen had gelezen in een rapport dat de gedachte bestaat een biotoop voor de aalscholvers aan te leggen in Grevelingen of Volkerak. Dit zou mis dadig zijn tegenover beroepsvissers, Ir. Jansen verwees personen met klach ten over Staatsbosbeheer naar adressen, waar men deze klachten kon deponeren, maar het bestuur had daarmee geen goede ervaringen, men kreeg op klachten geen respons. Na de pauze vertoonde de secretaris Bolier een film, getiteld: ,,De laatste der Walvissen", over de walvisvaart in de 17e en 18e eeuw en over de vaarten van de „Willem Barentz", na de Tweede We reldoorlog, toen Nederland behoefte had aan grondstoffen voor margarine. Met een kort afscheidswoord van de heer Laban wenstee het bestuur de leden goede vaart en goede vangst. SINT ANNALAND Vrijdagmiddag liet de heer Thijs Fase van de groepen zeven en acht van de De Casembrootschool uit Sint Annaland ken nis maken met de computer. Hij zette uiteen wat een computer is en waar je hem voor kunt gebruiken. Daarna liet hij de kinderen zien wat je allemaal met een computer kunt doen. Aan het eind van zijn betoog waren allen er van overtuigd, dat een goed geprogrammeerde computer sneller en beter werkt dan een mens. Tot slot mochten de leerlingen onder zijn be geleiding met de computer werken. Er werd muziek gemaakt, getekend, gekleurd, gerekend en gevoetbald. Het was een leer zame en zeer geslaagde middag. Tevens werden er op de openbare basisschool De Casembroot verkiezingen gehouden voor de medezeggenschapsraad. Er werden bij zonder veel stemmen uitgebracht, liefst 8 6 procent. Met slechts een gering verschil werd de heer G. de Jonge uit de Hoender weg gekozen. Hij zal de vacature op vullen, die ontstaan was door de ver huizing van mevrouw Van Breda naar Steenbergen. In de jaarvergadering van de Ver. van Beroeps-aalvissers Zuid West Nederland, vrijdag 31 januari in Het Huis van Nassau te Zierikzee gehouden, werd het jaar 1985 door de heer J. Polier in zijn jaarverslag vermeld, als een niet zo gunstig jaar. Het voorjaar gaf geen reden tot klagen, maar in de zomermaanden waren de vangsten uitermate schraal. Ook de schieraalvangst in het najaar viel tegen, alleen in no vember was de visserij bevredigend. De voorzieningen met glas-aal en poot- aal gaf problemen. In het Veerse Meer werd 400 kg., glas-aal uitgezet, voor de Grevelingen had men 2000 kg. glas-aal besteld, maar slechts 450 kg. gekregen. Een aanvraag bij de O.V.B, voor 10.000 kilo poot-aal werd gehonoreerd met 2500 kg. Uit de vergadering werd later mede gedeeld, dat glas-aal wordt weggevangen langs de Atlantische kust in Frankrijk en Spanje. Ingelegd in olijfolie wordt de glas aal in de landen rond de Middellandse Zee, als een delicatesse geconsumeerd. Duitsland en Nederland worden daarvan de dupe. W. K. Schot protesteert in dit verband tegen de vergunning van de heer Redert uit Stellendam, om 20 ton poot-aal weg te vissen voor de kust van Goeree. Via Kok in Oosterhout wordt die poot- aal doorverkocht aan Smit in Ezinge, die ze weer naar Italië exporteert. DAar worden ze in mesterijen opgefokt tot half ponds paling en weer naar Neder land geëxporteerd. Als die pootaal niet weg gevangen was had ze de Grevelingen en het Haringvliet kunnen intrekken. De secretaris van de Combinatie van Binnenvissers, de heer Andel, twijfelt aan de mededelingen van Schot. Redert mag alle poot-aal vangen voor de aquacultuur. Ook in Engeland en Schot land wordt glas-aal en poot-aal weg ge- Op D.V. woensdagavond 26 februari 1986 wordt er in de aula van de Willem de Zwijgermavo (W. de Zwijgerstraat 3) in Schoonhoven de jaarlijkse kontaktavond kerkelijk Open Jeugdwerk gehouden. Aanvang: 19.30 uur. Thema: „Hoe open is ons kerkelijk jeugdwerk?" Alle medewerk(st)ers van en belangstel lenden voor het OJW worden hartelijk uitgenodigd. Voor meer informatie en OPGAVE (voor D.V. 24 februari): Prov. Centrum HGJB, tel. 01823 - 3990. St. Jeugdwerk Goeree-Overflakkee, tel. 01877- 1241. MIDDELHARNIS De kandidatenlijst van Vooruitstrevend Dorpsbelang ziet er als volgt uit: 1. W. J. C. Rijvers, Middelhamis. 2. Ph. van den Berg, Sommelsdijk. 3. W. Nattekaas, Sommelsdijk. 4. C. J. W. de Vries, Nieuwe Tonge. 5. M. van Kampen-Jansen, Stad aan 't Haringvliet. 6. T. Oostra-Leppink, Sommelsdijk. 7. J. Visser-Meijer, Middelhamis. 8. J. van der Linde, Stad aan 't Haringvliet. 9. A. Wiese, Nieuwe Tonge. 10. B. Visser, Sommelsdijk. 11. D. de Geus, Middelhamis. 12. M. Schimmel-van Wingerden, Stad aan 't Haringvliet. 13. J. Dulfer, Nieuwe Tonge. 14. C. Bol, Sommelsdijk. 15. J. Boom, Middelhamis. 16. C. Steenman-Marcusse, Stad aan 't Haringvliet. 17. J. Huijsen, Nieuwe Tonge. 18. J. Loosjes-Koolhaas, Sommelsdijk. 19. L. van Westen, Middelhamis. 20. G. Kempen-Straver, Sommelsdijk. 21. V. Krauwer, Middelhamis. 22. J. J. Wieringa, Nieuwe Tonge. vangen. In E.E.G. verband zou een mini mum maat voor de palingvangsten moeten komen. Met succes werd door de vereniging gevraagd om te vissen met 500 meter staand wand op harder en zeebaars. In middels is ook voor 1986 eenzelfde ver gunning aangevraagd. 20 vissers protes teerden hiertegen. Minder succes had de vraag aan Rijks waterstaat om in de winter niet te bagge ren. De paling houdt dan zijn winterslaap in de grond, ze verschrikt of komt in de machine terecht, in het gunstigste geval wordt ze door de machine weer uitge braakt, maar ver van de plaats waar ze thuis was. Ook in de winter moet hetbaggeren door gaan, aldus Rijkswaterstaat, met wie ech ter wel goede betrekkingen worden onder houden, evenals met de ambtenaren van diverse Visserij-instanties. Op de klachten over de schade door aal scholvers, vorig jaar geuit en verwoord in een schrijven aan Staatssecretaris Ploeg kwam tot heden geen respons, ook het Hoofdorgaan, de Ver. Combinatie Bin nenvissers schreef hierover aan Ploeg, maar kreeg evenmin antwoord. Rijkswaterstaat stond tot heden ook nog geen vergunning om te vissen bij het Damvak Geul (bij de afsluitingswerken in de Oosterscheldemonding). Wel wordt gelegenheidsvissers toege staan, daar fuiken uit te zetten. Directie Visserijen is ook niet bereid een sleep- verbod in te stellen voor de Oosterschelde. Het duiken in deze zee-arm blijft voor de beroeps vissers, die fuiken hebben uitstaan problemen geven. Getracht zal worden een bepaling van de grond te krijgen, dat niet gedoken mag worden op minder dan 200 meter afstand van uitstaand vistuig (fuiken etc). Het jaarverslag eindigde met goede wen sen voor 1986. Op 1 febmari trad ing. W. F. van Eijke- lenijurg in funktie als algemeen secretaris van de RAI Vereniging. Hij volgt de heer W. Hustinx op die na veertig jaar aan de RAI verbonden te zijn geweest, temg- treedt; wel blijft hij tot aan zijn pensio nering eind 198b als adviseur aan de Ver eniging verbonden. W. F. van Eijkelenburg (47) volgde na de middelbare school een opleiding aan de HTS Autotechniek te Apeldoorn. Hij trad in 1964 in dienst bij de RAI. In 1969 werd hij benoemd tot secretaris technische za ken en in 1974 tot plav. alg. secretaris. Hij vertegenwoordigt de RAI o.m. in het Bestuur van de Stichting Technisch On derwijs Apeldoorn, de Programma Ad viesraad van IW/TTVO, de Raad van Commissarissen van Audatex Nederland B.V., het Bestuur van de Stichting BO- VAG/RAI Autobranchebeleid en hij is secretaris van de Raad voor de Periodieke Veiligheidskeuringen Motorvoertuigen. Als gedelegeerde bij de Stichting RAI Documentatie Centrum had hij een groot aandeel in de begeleiding van het compu tercentrum van de RAI en in een aantal initiatieven op het gebied van automati sering. De heer Van Eijkelenburg is gehuwd en heeft vier kinderen. Zaterdag j.l. is een 2-jarige gecastreerde kater ontsnapt bij de jachtwerf te Oude Tonge. Het dier heeft enkele witte haren boven de staart. Graag inlichtingen aan fam. Vlieger, Zuid- dijk 65 te Oude Tonge, tel. 01874-1369. SINT ANNALAND Loslopende honden Het komt de laatste tijd vrij regelmatig voor, dat er in Sint Annaland in diverse wijken honden loslopen. Wanneer dit door de politie ontdekt zal worden, volgt onmiddellijk een proces-verbaal. Honden moeten nu eenmaal aan de lijn. ^.^.^4.^l^^.lf^.^.^.^.^.^.^.l^.^.^.^.l^l^^.^.lf.^.^.lt.'^^■^.^.l^^.^.^.^.^.^-^.^.^.^.^.l^^.^.^.^.^.^.>^^.^.^.l^l^^■^■^■^■^■^■^-'^'^>^^■^■^^ Henaseö van tien Oever - 42 Het werd een toer. Als een slak kroop de Orkanera met zijn sleep voort, 't Was geen doen voor die brede buikboot. De slepers hadden dat wel door en ze bleven er rond dwarrelen als vliegen om een brandende kaars. Maar ome Nero wist: dat nooit. En Arend-Michiel was besloten: alleen over mijn lijk komen ze aan boord. Ze beleefden nog angstige ogenblikken, 's Nachts, in open zee, brak de tros. Ja, dat moetje meemaken bij vuile zee en met een schip, dat haast niet te besturen valt. Er was toen geen verbinding te maken. Ze bleven bij elkaar door met lichten te werken. Het was ver leidelijk voor de slepers. Ze kwamen langszij en zeiden: laten we een endje vastmaken, half-om-half Néén, antwoordde Arend-Michiel. De andere morgen lagen ze weer in convooivorm achter elkaar en weg gingen ze. O, wat hadden ze nog een schik. Zo nu en dan zag Arend-Michiel, die aldoor op de brug stond, het zwarte hoofd van Storm onder de koelkast vandaan komen en die maar zwaaien. Een beste jongen. Allemaal trouwens. Mensen, wat een bekijks op de havenhoofden langs de Waterweg. Wat komt daar nou aan? Een buikboot met een Zweed-half-naar-haaien. Dat zie je niet alle dagen. Ome Nero stuurde een boodschap. Ze zouden hem naar de dokken van Schiedam brengen, met een paar trekkertjes er bij, want 't was onzin om met de haven in 't zicht dat goudvisje nog te verliezen. Naar Schiedam! Best kap'tein. Schiedam Vlaar- dingen: vier kilometer. Lieve mensen, maakt vast die tros. Eén stoot, twee stoten. Daar gaan we. Open die dokdeuren. En weg gleed de Zweed, zo de bedstee van Bart Wilton in.... Drie dagen en drie nachten hebben ze er voor nodig gehad. Maar nu is het: slaap lekker, tante, als je wakker wordt, komen we wel met de rekening. Ze zouden allemaal eigenlijk een dutje willen doen. Jonge ja. Arend-Michiel in zijn hut op de Orkanera denkt om te vallen van moeheid. Maar hij wil fit blijven. Hij ziet de Maas, hij ziet het frisse gras van Holland, hij ziet de toren van Vlaar- dingen met zijn hoeker in top, de steven zeewaarts gewend. Op zee ligt de toekomst van zijn geboortestad. Hij wil.... Ja, wat wil hij eigenlijk? Ze hebben immers vracht voor Antwerpen. Toch begint hij met pakken. Alles wat voor hem waarde heeft neemt hij mee. Er ligt een hoop rommel op tafel. Zijn flessenschip. Verder een sjaal voor moeder, een jumper voor Albertien, wat speelgoed voor Willem. Ineens gaat de deur van zijn hut open. En daar staat ome Nero voor hem. Droomt hij of is hij wakker? De kapitein bij hèm. Vier en een halfjaar geleden stonden ze voor het eerst tegenover elkaar. Toen dacht hij: wat een akelig pietepeuterig ventje. Hij lijkt nu nog kleiner, nog pietepeutiger, maar in zijn ogen is hij groot. Hij vocht om vracht, om werk, hij weerstond de hitte van de Zuidzee en de kou van Wladiwostock. Hij nam in de uren van het gevaar de Orkanera en heel die wilde bende in zijn armen. Noem hem een duivel, die zijn volk naar de hel jaagt. Akkoord. Maar dan is het toch zeker een gróte duivel. Van Roon? Ja, kap'tein. We hebben vracht voor Antwerpen. Jij en Storm zijn Hollanders. Jullie kunt hier van boord, op voorwaarde, dat je over vier dagen in Antwerpen bent. Verstaan? Jawel kap'tein. Hij wist: er komt meer, want dat kun je ook de stuurman wel laten zeggen. Hij zag ineens hoe zijn blikken lagen op het flessenschip. Van Roon, je bent vier en een halfjaar niet bij de vrouwen geweest, wel? Neen kap'tein. Hij zei niet, wat hij vervreten had. Juist. Ik heb je ook niet dronken gezien. Je bént een zeeman, je kunt bootsman worden. Hij kleurde overal, in zijn gezicht, onder zijn hemd. Dankie kap'tein. Nog wat: als ikjou was zou ik een rang halen. Jij bent geen vent om eeuwig voor mindere te varen. Voor 't geld behoefje het niet te laten. Hij stond er beteuterd bij. Dat zei ome Nero, die nooit voor iemand een hartelijkheidje over had. Ik sta voor krenterig bekend. Van Roon. Ze hebben gelijk. Maar ik hou van Britse sportiviteit. Jij hebt dat kreng zeker vo ,or één-derde binnengebracht. Één derde van de premie is vbor jou. Je kunt straks alvast drie honderd pond opnemen. Er zal nog wel wat bijkomen. Even nam hij het flessenschip in zijn hand en bekeek het nauwkeurig. Ken je dat schip? Een beetje, kap'tein. 't Is een Fransman, uit Bordeaux. Albatrossen te water. Als ik het zie zal ik het je wijzen. Graag kap'tein. Toen stiet hij weer ruw uit: Zo en lazer nou maar op. Ja kap'tein, neen kap'tein, dankie kap'tein. Hij had geen tijd er voor. Hij was weer wakker. Maar hij had niet gedroomd. Moeder, Albertien, Willem, heb je het gehoord? O, wat heb ik een hoop te vertellen. Tu-tu. Daar ging hij, Spieringhoek om, de Schiedamsedijk over naar huis. Voor hem lag Vlaardingen. Hij holde. Onderweg sloeg hij telkens z'n hand op z'n binnenzak, ja, ja, die dikke prop zat er nog, drie honderd pond. En een rang halen! 't Was tussen licht en donker, toen hij over het Toepad stapte. De meesten gingen hem voorbij. Een enkele herkende hem. Ze keken hem aan: zo ben jij daar weer eens? Hij zat ook op een wildevrachtvaarder: overal thuis, nergens eigen. Hij ging over de oude brug bij Zembsch. Links lagen de schepen, hij rook de haring, er was niets veranderd. Hier had hij als jongen gespeeld, hier liep hij als man, ja, hier was hij toch wel thuis. Er gorgelde een zuchtje wind door de bomen op de West- havenplaats. Ze bogen statig voorover, 't Was of ze hem zeiden: welkom binnen, Arend-Michiel van Roon. De fijne bakker Boer stak zijn hand op. Hij liep verder, de Markt over, de toren langs, achter de Nieuwe Tuinen in, langs de vele Vlaardingse vissers woningen. Het was stil in de straatjes. De meeste mensen zaten te schemeren of aan een boterham. Daar was hij Thuis, hij rilde van vreugde. Hij duwde het onderdeurtje op en stond in de gang. Haastig veegde hij zijn voeten en liep door. Vlakbij de deur bleef hij staan. Stemmen, stemmen, haar stem. Hij sloeg de handen in elkaar: God, ik hoor Wil, ik heb me al die tijd bedrogen (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5