Pindamannetjes alleen incognito welkom op Ouddorps strand MILIEU: Predikbeurten Voedingsmiddelen: Basisscholen helpen jeugd van Colombia De Open Deur Feestavond V.O.O. Voedingsrubriek: Botcr cii matgariiie Raad Goedereede:'^£:J, Voortaan ook aanvoer van vis per as Toezegging van beroep Bandenprofiel houdt auto beter op de weg SGP kandidatenlijst Oostfiai(i(ee Borstvoeding Natuurlijk Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 31 JANUARI 1986 Toch niet te gelóven dat anno 1986 een gemeenteraadslid nog pleit voor de komst van een pinda venter op het Ouddorpse strand? Gisteravond gebeurde dat in Goerees' gemeenteraadsvergadering door CDA'er van Oosterom. „Zo'n man met chocolade, limonade, ijs en pinda's", zo schilderde hij het beeld van de venter die hem voor ogen staat en wiens aanwezigheid zo dacht dhr. van Oosterom vooral door de gezinnen met een wat smallere beurs op prijs gesteld zou worden. De raad bleek trouwens zo'n ex-venter in zijn midden te hebben, jawel, in de persoon van dhr. Hans Grinwis. De raad kreeg het komplete verhaal.... „Al op m'n veertiende werkte ik in zo'n strandpaviljoen en als het dan 's middags niet druk v^fas en de mensen in de zon lagen te luieren dan deed ik het kistje voor m'n buuk", zo maakte dhr. Grinwis zijn mede raadsleden deelgenoot van zijn bezig heden. Met rode oortjes luisterde de raad naar de herinnering van dhr. Grinwis dat'ie dan best „leuke dingen" tegen kwam, maar wat menigeen daarvan dacht bleek helemaal niet zo te zijn, welnee: „zoals een Marsje dat door de warmte uit je handen droop!" legde dhr. Grinwis uit en ook met de ijsjes moest hij snel zijn om niet alleen nog maar wat melk over te houden. De komst van de pindaman zit er dan ook niet meer in, temeer omdat het voor een strandtenthouder die een behoorlijk zware investering heeft gepleegd niet aange naam zou zijn wanneer zo'n venter de omgeving van z'n paviljoen van con sumpties zou voorzien. Evenmin zou het aangenaam voor de gasten zijn die op het strand zouden worden gehinderd door het motorgeluid van de carrier van de pinda- man of het moest zo zijn dat de goede man zich lopend voort zou zeulen onder z'n last. Géén venters op Ouddorps strand, zo werd duidelijk overeengekomen. Wél ten hoogste tien strandpavil joens voor het oprichten waarvan de voor waarden werden vastgesteld in de beleids nota „inzake strandplaatsen en strand paviljoens langs de buitenzijde Brouwers- dam en het Noordzeestrand". Langs het (25 km lange) strand derhalve hoogstens 10 strandpaviljoens, in de omgeving van 10 strandovergangen. De nieuwe pavil joens mogen geen grotere vloeropper vlakte hebben van 250 m^, inclusief het terras. M.b.t. de Brouwersdam wordt de aanwezigheid van één paviljoen voor gestaan en ten hoogste een negental stand plaatsvergunningen, jaarlijks te verlenen voor de periode van april tot oktober. Het beleidsvoornemen, zoals door het College voorgesteld kreeg de instemming van de raad, inclusief de afwijzing van de venters, „want", zei de voorz. burg. van Velzen: „we moeten voorkomen dat we derderangs strandpaviljoens krijgen om dat de exploitanten door de te grote con currentie niet zouden kunnen investeren". Vis per as...! Traditioneel komt de gevangen vis via het Goereese Gat, aan boord van de kotters, het Goereese binnen, maar het lijkt erop dat dat straks ook per as, vanuit Scheveningen gebeurt. De raad hono reerde n.l. het verzoek om een bijdrage in dat vervoer van de gebrs. Melissant van de GO 1Zij willen wel-, maar kunnen niet met hun schip naar de thuishaven komen omdat hun kotter een dieptemaat van 535 mtr. heeft en in het Goereese Gat vast zou lopen. B en W, „in" voor een zo groot mogelijke aanvoer in de thuishaven stel den de raad voor de gebr. Melissant met ƒ1,per kist van 40 kilo tegemoet te komen. De gemiddelde waarde van een kist vis is 200,wat de gemeente 6, mijnrecht oplevert, op welk bedrag die gulden wel kan lijden. De regeling wordt overigens wel beperkt tot die schepen die een diepgang hebben van 5 meter of meer; de regeling geldt voor het hele jaar. De raad vond het een prima idee, al zal er blijvend bij de Overheid op gehamerd moeten worden dat het Goereese Gat op een behoorlijke diepte blijft. Dat die diep te ooit 5.50 mtr. zal bedragen leek de raad een vrome wens, ,,al weetje nooit wat een nieuwe Regering daarover beslist", zo liet dhr. v.d. Laan de wens de vader van de gedachte zijn. De voorz. bevestigde de gedachte van dhr. Redert (Visserijbelangen) dat er in principe van wordt uitgegaan dat de vis per schip wordt aangevoerd, maar er zijn ook schippers aan wie dat onmogelijk is. De voorz. wees erop dat een schipper die naar Scheveningen gaat meer kosten maakt dan dat hij naar Stellendam zou komen omdat hij elders niet de faciliteiten (gratis) geniet die hij in de thuishaven heeft. Bovendien zullen de gebrs. Melis sant zelf ook een deel van de vrachtkosten 1,25 a 1,30 per kist) voor hun reke ning moeten nemen. De regeling werd vastgesteld met de hoop dat er metterdaad gebruik van zal worden gemaakt. Volgens dhr. Redert komen vier kotters daarvoor in aanmerking. Clandestiene paardenbak De raad heeft zwaar getild aan de clan destiene aanwezigheid van een paarde- bak op het perceel Broekweg 38, van de fam. i.e. Kruik te Ouddorp. Een paardenbak is niet een voederbak voor paarden, zoals het College aan vankelijk had verondersteld, zoals weth. Visser onthulde, maar een van planken voorziene afbakening waarbinnen wordt paardgereden en de paarden worden ge dresseerd. Zo'n paardenbak, zij het ook slechts bestaand uit palen en planken, is een bouwwerk waarvoor B en W de ver gunning hadden geweigerd, omdat de be treffende grond een agrarische bestem ming. Door enkele omwonenden was te gen de aanwezigheid van de bak ook bezwaar gemaakt omdat hen was ge bleken dat niet alleen de fam. Kruik-, maar ook derden van de voorziening ge bruik maken. Zeker vorige zomer was dat het geval toen de manege aan de Hofdijks weg gesloten was. Een meerderheid van het College stelde de raad voor voor de aanwezigheid van de bak geen vrijstelling te verlenen, een minderheid van het Col lege, in casu weth. Visser stelde voor wel medewerking te verlenen temeer nu de heer Kruik heeft toegezegd dat hij de bak zal verplaatsen naar een plaats op zijn terrein die voor de omwonenden accep tabel zou kunnen zijn. De eerste sprekers, de heren van Ooste rom en den Hollander spraken nog in het voordeel van dhr. Kruik, namens wie Mr. G. H. Lagerweij tegen de beslissing van het College bij de raad beroep had aan getekend. Beide heren, van Oosterom (CDA) en den Hollander (WD) gingen er niet van uit dat het de bedoeling van de fam. Kruik zou zijn er een publieke ma- Het toedienen van hormonen vanaf 1988 verboden Met ingang van 1 januari 1988 zal de Europese consument hormonenvrij vlees kunnen eten. Net voor de kerstvakantie hebben de Europese ministers van land bouw besloten de toediening van zowel natuurlijke als kunstmatige hormonen aan vee geheel te verbieden. Over precies twee jaar zal het dus in de Europese Gemeenschap verboden zijn met hormonen behandeld vlees te produ ceren of te verkopen. Voor geïmporteerd vlees gelden dezelfde bepalingen en ook mogen de Europeanen geen hormonen vlees meer uitvoeren. Maar op elke regel zijn er uitzonde ringen. Zo mogen de Britten nog het hele jaar 1988 hormonenvlees produceren en verkopen. Maar als zij in dat jaar hun vlees aan andere EG-lidstaten willen verkopen dan moeten zij wel het bewijs leveren dat dat vlees niet met hormonen behandeld werd. Ze mogen dus het hormonenvlees, waarvan men zegt dat het minder smaak heeft en ook schadelijk voor de gezond heid kan zijn, wel zelf eten maar niet uit voeren. Hormonen mogen ook in de toekomst nog wel worden toegediend aan zieke dieren als dat tenminste op voorschrift van een veearts gebeurt. Reeds in 1980 stelde de Europese Com missie voor hormonen geheel te verbieden en ook consumentenorganisaties en het Europees Parlement hebben hierop lang aangedrongen. DEN BOMMEL De aktie voor Colombia, georga niseerd door het Jeugd Rode Kruis gaat een meer uitgebreider vorm aannemen. Op Flakkee haakten en kele basisscholen in op het verzoek om mee te doen met het samen stellen van een aantal toiletsets, waarvan er 30.000 moeten worden verzonden. De afdeling Ooltgens- plaat e.o. van het Jeugd Rode Kruis legde het verzoek van het Neder landse Jeugd Rode Kruis niet naast zich neer en via de werkgroepleden werd tot aktie overgegaan. 49 en 53 sets Vorige week gingen er uit Ooltgensplaat 53 sets, samengesteld door de leerlingen van de Chr. Basisschool „De Hoeksteen" naar het verzameladres te Kwintsheul (Westland) en deze week werden nog eens 49 sets verzonden vanuit Den Bommel. De Chr. Basisschool „Het Kompas" bracht 500,bijeen en de groepen 1 en 2 van de Openbare Basisschool „Prins Maurits" deden het weer op een andere manier. Met een zelfgemaakte kijkdoos gingen de jongens en meisjes de boer op en voor 25 cent mocht men van de inhoud kennis nemen. Verder bracht de jeugd in natura de gevraagde artikelen mee, o.a. tandenborstels, pasta, toiletzeep, kam men, wondpleister-strips, keukenhand- nege te beginnen. Tegen een paardenbak met stal voor eigen gebruik hadden beide geen bezwaar. Mevr. Hoogenraad-v.d. Mark (PvdA) kon daarin meedenken: „het is niet de bedoeling van de fam. Kruik er manege-achtige toestanden te laten ontstaan", wist ze. Wel vond ze dat de bak verplaatst zou moeten worden waarmee de aanwezigheid ervan voor de omwonen den ook acceptabel zou worden. De twee volgende sprekers echter, dhr. Hans Grinwis (Gemeentebelang) en van Gurp (RPF) voelden niets voor het voort bestaan aldaar van de paardenbak en zij vonden dan ook dat die moet verdwijnen omdat de omwonenden daar recht op kunnen laten gelden. Ook dhr. K. Kaste lein (SGP) verklaarde niets voor een gedogen van de bak te voelen: „het is daar een vastgesteld bestemmingsplan waar aan ook rechtsgevolg toe te kennen is. De omwonenden mogen van het gemeente bestuur niet verwachten dat zo'n bestem ming zomaar in hun nadeel gewijzigd wordt", hield dhr. Kastelein het College voor. Weth. Visser vond zo'n visie evenwel „verschrikkelijk pietluttig". „We gaan nu wel erg ver", vond dhr. Visser, verzeke rend dat de bak alleen maar voor eigen gebruik bestemd is en dat er hooguit een vriendje of vriendinnetje misschien eens aanwezig zal zijn. ,,We zijn als gemeentebestuur inge huurd om de wet toe te passen", legde de voorz. ter tafel, waarom hij ertegen waar schuwde de bestemming van het betref fende perceel zomaar te veranderen. De voorz. maande de raad daarom dat géén andere beslissing kan worden genomen dan het beroep ongegrond te verklaren. Dhr. Kruik kan vervolgens een nieuwe aanvrage om een bouwvergunning in dienen die dan weer in behandeling zal worden genomen, kompleet met de hele procedure die ook inspraakmogelijkheid van de omwonenden inhoudt. Alleen de 3 CDA leden verklaarden het ingestelde beroep gegrond, zodat dat met ruime meerderheid ongegrond werd ver klaard. De vergadering werd niet bijgewoond door weth. van Dam en de gem. secretaris, beiden wegens ziekte en door dhr. J.C. Komtebedde i.v.m. vakantie. Gelukwens tot de voorzitter Een gelukwens tot de voorzitter met zijn benoeming tot Pres. Commissaris van de Emgo bleef deze vergadering, de eerste dit jaar, niet uit. ,,Een historisch moment voor Goedereede", vond dhr. L. X. den Hollander. Bij de constatering van de goede exploitatiecijfers en het feit dat een belangrijk deel van de gemaakte winst op aardgaslevering aan de afnemers wordt gerestitueerd had dhr. den Hollander er behoefte aan duidelijk te maken dat er nu niet meer op de Emgo afgegeven behoeft te worden: ,,we hebben wel eens kritiek op de Emgo gehad maar bij het behalen van zulke bedrijfsresultaten verdienen ze onze waardering", stelde dhr. den Hollander vast; „onder Uw toezicht zal het alleen nog maar beter gaan", zo sprak hij zijn vertrouwen in de kwaliteiten van de voor zitter uit. Dhr. van Oosterom voegde ook zijn gelukwens toe: ,,....u wordt de nieuwe kapitein op het Emgo schip en we hopen dat u de wind goed in de zeilen zult krijgen". Wat de vermindering van de ta rieven betreft geloofde dhr. van Oosterom dat van die goede wind al sprake is. „Goede vaart en we hopen voor vele jaren", wenste dhr. van Oosterom de voorzitter toe. Die schudde de waarderende woorden maar wat af: ,,we zullen met vereende krachten proberen dat te doen wat in het belang van de streek is", zegde hij toe. MIDDELHARNIS Beroepen Op de gisteravond ge houden ledenvergadering van de Ger. Gemeente werd uit het gestelde tweetal ds. M. Mondria van Waardenburg en ds. Chr. v.d. Poel van Yerseke, laatstge noemde predikant beroepen. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OOLTGENSPLAAT dinsdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Zwijn- drecht. doeken, enz. en deze spullen werden dins dagavond ingeleverd bij de Oudercom- missie die op school de artikelen in ont vangst nam. Nog spullen over Met het geld van de kijkdozen en het geld van „Het Kompas" werden de nog ont brekende artikelen gekocht en van het geheel werden in totaal 49 komplete toilet sets gemaakt. De losse artikelen die nu nog over zijn, o.a. zeep, tandpasta, tandenborstels, e.d. zullen op de leden-vergadering van de afdeling Ooltgensplaat, te houden op 18 februari te Achthuizen, worden verkocht. De opbrengst hiervan wordt dan alsnog overgemaakt ten gunste van Colombia. Het Jeugd Rode Kruis dankt de direc teuren van de basisscholen te Den Bom mel, de leerkrachten, ouders, oudercom- missies en de kinderen voor hun spontane inzet, waardoor het mogelijk werd (met Ooltgensplaat) in totaal 102 sets te schen ken. Allen hartelijk bedankt. MIDDELHARNIS Kandidatenlijst Lijst Hoogzand 1. D. Hoogzand, Sommelsdijk. 2. J. M. Kemner, Middelharnis. 3. D. D. Slinger, Nieuwe Tonge. 4. G. van der Mast, Stad a/h Haringvliet 5. P. A. M. Verhoef-van der Heijden, Sommelsdijk. 6. M. M. van den Nieuwendijk- Groenendijk, Sommelsdijk. 7. L. Taaie, Middelharnis. 8. L. Noteboom-Vijfhuize, Nieuwe Tonge. 9. P. van den Boogert, Sommelsdijk. 10. A. M. J. van Heukelen-Zwaan, Stad aan 't Haringvliet. 11. C. J. van Nimwegen-Breur, Sommelsdijk. 12. J. van Brussel-Faasse, Sommelsdijk. 13. P. van der Valk J.zn. Middelharnis. 14. M. J. H. Humblet-de Jong, Nieuwe Tonge. 15. L. van Antwerpen, Sommelsdijk. 16. A. van Heemst, Nieuwe Tonge. 17. A. Koningswoud-Kieviet, Stad a/h Haringvliet. 18. G. Groenendijk-van Sliedregt, Sommelsdijk. 19. L. R. van der Weide-van Wezel, Middelharnis. 20. C. D. Bakker, Nieuwe Tonge. 21. K. van Zielst, Sommelsdijk. 22. S. H. vanDriel, Stad a/h Haringvliet. 23. J. Vijfhuizen, Sommelsdijk. 24. J. van Dongen, Sommelsdijk. 25. W. J. van der Kamp, Middelharnis. 26. J. Grootenboer, Sommelsdijk. 27. J. Lodder, Middelharnis. 28. T. C. van Prooijen, Sommelsdijk. 29. N. J. van Donge, Middelharnis. 30. A. Breur, Sommelsdijk. DIRKSLAND De kerkeraad van de Herv. Gem. van Dirksland heeft i.v.m. het a.s. vertrek van ds. v.d. Linden een toezegging van beroep uitgebracht op dr. J. Hoek, Herv. predi kant te Veenendaal. OOLTGENSPLAAT De Ver. Openbaar Onderwijs houdt a.s. vrijdag 7 februari een feestavond in het Verenigingsgebouw „'t Centrum"; aan vang 8 uur, zaal open 19.30 uur. De toneelgroep zal een uitvoering geven die door belangstellenden kan worden bij gewoond. Kaarten a 6,zijn verkrijgbaar bij mevr. A. Hokke-v.d. Boogert, Nieuw straat 4 en bij de Rabobank. Het gebruil( van gerecycleerd glas neemt toe Het opnieuw gebruiken vart afval is niet langer een zaak die alleen maar milieu beschermers interesseert. In de laatste jaren is het tot een ware industrie uit gegroeid. Steeds meer glas dat in de Europese Gemeenschap wordt gebruikt is afkomstig van oud en opnieuw gesmolten glas. Dit schijnt erop te wijzen dat de zogenaamde ,,flessenbanken", die enor me vuilnisbakken bij supermarkten waar in huisvrouwen hun lege flessen kunnen deponeren, ook inderdaad dienst doen. De Luxemburgse Europarlementariër Ernest Mühlen wees in een schriftelijke vraag aan de Europese Commissie op het nut van die banken en vroeg zich af of er niet meer moeten komen aangezien de vraag naar oud glas voor recycling het aanbod schijnt te overtreffen. In haar antwoord wijst de Commissie erop dat ze reeds stappen heeft gedaan om het op nieuw in produktie brengen van oud glas aan te moedigen. Ook heeft de Minister raad van de Gemeenschap vorig jaar juni de lidstaten opgeroepen een programma op te stellen voor het scheiden van flessen van ander huisvuil. Wat betreft het gebruik van gerecycleerd glas staat Nederland aan de top. In 1984 bedroeg dat 53% van de totale glas consumptie. Daarna komt België met 36% gevolgd door Duitsland met 31 In Denemarken, Italië en Frankrijk ligt dat percentage tussen de 20 en 25% terwijl in het Verenigd Koninkrijk en Ierland het minder dan 10% is. Regen, sneeuw, ijzel en opvriezen zijn er de oorzaak van dat we weer veel auto's met deuken en schrammen zien rond rijden. „Boem is ho!" zegt men dan, maar de automobilist moet weer diep in de beurs tasten om zijn voertuig weer te doen fatsoeneren. Toch had men veelal dergelijke schades kunnen voorkomen. Want de oorzaak van deze problemen is maar al te vaak: on voldoende bandenprofiel. Bij oppervlak kige controle lijkt het alsof het banden profiel nog redelijk is, maar bij nauw keurige inspectie ziet het er meestal wat anders uit. De Vereniging voor de Bandenbranche in Nederland (VACO) wijst de weg gebruiker op de eigen verantwoordelijk heid en het eigen belang om specifiek de banden van de eigen auto door een ban- dendeskundige te laten controleren. Dit kan veel ellende besparen en ook veel geld. Want onder barre weers-omstandig- heden kan goed bandenprofiel de auto beter op de weg houden. Zondag 2 februari 1986 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, v.m. bediening Heilige Doop. Woensdag 5 februari: 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur kand. van Westen brugge en 17.00 uur kand. Francke - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. F. J. Modderkolk, Capelle a.d. IJssel. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30uurds.H. Westerhout. STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. W. Zuijderduijn, Hei- delberger Catechismus zondag 37; kollekte Werelddiakonaat-Ger. Kerk 10.00 uur kand. G. M. Francke en 17.00 uur kand. van Westenbrugge. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kollekte vrije zitplaatsen. Woensdag 5 februari: 19.30 uur ds. C. van den Berg, Leerbroek (voor Ned. Ver. tot bevordering van zondagsrust en -heili ging). Vrydag 7 februari: 15.00 uur ds. A. Vlietstra jr., huwelijksbevesti ging Cock Braber en Marjanne Breen. Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur Prof. Raugenbrink, Leiden - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur ds. F. Mal- lan, Alblasserdam. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Linden, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte Werelddiakonaat - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uureerw. hr. A. H. Veldhuizen, voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uurds. J. T. Cazanderen 18.00 uur ds. L. Kruijmer, Dordtse Leerregels, hfst. 3 11-13; kollekte diakonie - Rem. Ger. Gem. 10.0 uur ds. G. Berveling. LUKASKAPELHDG- 10.15 uurds. J. Codée; extra kollekte NBG - 15.30 uur Samenzangdienst. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt en 18.00 uur ds. L. Quist; extra kollekte kerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Car- stens - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Waal en 17.00 uur ds. P. Blokland - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur le zen en 14.30 uur ds. P. Niemeyer. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur eerw. hr. H. de Bode, Valburg; 1 e kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00uur(H.A.)enl8.00uurds.A.J. Gunst van Temeuzen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, v.m. bediening Heilige Doop; extra kollekte kerk- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; extra maandelijkse kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. M. Brou wer, Krimpen a.d. IJssel en 18.00 uur drs. D. M. Knibbe, St. Philipsland. DEN BOMMEL-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. G. J. Smouter en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis. De SGP kiesvereniging Oostflakkee heeft voor de a.s. raadsverkiezing de vol gende lijst van kandidaten samengesteld: 1J.H. van Dam, Ooltgensplaat. 2. C. Breeman, Oude Tonge. 3. J. C. de Bonte, Ooltgensplaat. 4. T. F. Okker, Ooltgensplaat. 5. C. Groenendijk, Oude Tonge. 6. C. J. v.d. Welle, Ooltgensplaat. 7. P. T. Bakker, Oude Tonge. 8. G. v.d. Welle, Den Bommel. 9. P. Hermans, Den Bommel 10. H. Knops, Oude Tonge. 11. J. Bal, Ooltgensplaat. GOEDEREEDE D.V. zaterdag 1 februari gaan de deuren van „de Ark" te Goedereede weer open. Deze avond zal een open avond zijn om gezellig bij te praten en te zingen. Iedereen van 16 jaar en ouder is van harte welkom. Zaal open 19.30 uur. Op donderdag 6 februari is er weer moedergroepavond bij Lianne Steenhof in Ouddorp. Op deze avond komen de pro blemen aan de orde die zich kunnen voordoen bij het geven van borstvoeding. We doen dit op een leuke en gezellige manier zodat het toch geen onplezierige avond wordt. In verband met de zwangerschapsgym en moedercursus op dinsdagavond zal de moedergroepavond dus verzet worden naar donderdagavond. Willen alle vrouwen die belangstelling hebben om te komen zich wel even van te voren telefonisch opgeven om een al te grote drukte te vermijden. Tel. 01878-2511. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren en 18.00 uur ds. P. Vermaat, Maassluis; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur drs. H. A. L. v.d. Linden (voorber. H.A.) en 18.30 uur ds. W. A. Boer, 's Gravendeel. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten. SINT PHILIPSLAND - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. Voor de bereiding van boter wordt de melk die van de boerderij komt eerst afgeroomd in centrifuges. De room die zo ontstaat wordt gepasteuriseerd om de bakteriën te doden. Vervolgens wordt de room ge zuurd, waardoor de boter het gewenste aroma krijgt. Soms wordt de room ge kleurd door de toevoeging van een natuur lijke plantaardige kleurstof, zoals bij voorbeeld caroteen. Dit wordt gedaan om de boter ook 's winters een gele kleur te geven. De zogenaamde grasboter die 's zomers gemaakt wordt heeft uit zichzelf al een gele kleur dankzij het caroteen dat in gras voorkomt. De room wordt dan ge karnd, waardoor het vet samen gaat klon teren. Daarna wordt de boter gekneed, waardoor het overtollige vocht eruit ver wijderd wordt. Na keuring wordt de boter verpakt. Alle boter die in Nederland wordt ver kocht moet voorzien zijn van een Rijks- botermerk. Dit rijksbotermerk wordt uit gegeven als de boter goedgekeurd is door een botercontrolestation. Als de boter daarna ook nog goedgekeurd wordt door een Zuivel Kwaliteitscontrole Bureau, dan mag ze verpakt worden in wikkels met blauwe opdruk, het zogenaamde export kwaliteitsmerk. Boter bestaat voor 80% uit vet. Boter bevat verder veel vitamine A en D. Boter bederft vlugger dan andere vetten. Bij bederf kan de boter rans („sterk") worden of gaan schimmelen. Boter moet daarom koel bewaard worden. In de koel kast is boter ongeveer een week houdbaar. Margarine wordt gemaakt uit een mengsel van plantaardige en/of dierlijke oliën en vetten. Meestal bevat margarine ver schillende toevoegsels, zoals Ideur-, geur en smaakstoffen, emulgatoren en conser veermiddel. Aan margarine is vitamine A en D toegevoegd. Margarine bestaat voor 80% uit vet. Er is ook halvarine te koop, dat slechts 40% vet bevat. Dieetmargarine is net zo vet als gewone margarine; het bevat echter meer voudig onverzadigde vetzuren, en dat is beter voor hart- en bloedvaten. Tenslotte zijn er ook verscheidene bak- en braad- produkten te koop. Deze bestaan voor 100% uit vet. Margarine kan minstens een maand be waard worden zonder te bederven. Boterkoek met verse roomkaas: voor de bodem: 80 g boter 100 g bloem 40 g suiker zout voor de vulling: 200 g Cessibon of Mon Chou 2 eieren Vi dl yoghurt 2 zakjes vanillesuiker. Verwarm de oven voor op 200° C. Snijd de boter in de bloem met twee messen in kleine stukjes. Kneed hiervan, samen met de suiker en het zout een soepel deeg. Beboter een springvorm en bekleed deze met het deeg (ook de opstaande randen). Klop voor de vulling alle ingrediënten met de mixer door elkaar en schenk de massa in de bekleding springvorm. Bak de taart in het midden van de oven gedurende 20 minuten tot hij gaar en de bovenzijde goudgeel is. Gerda de Kreü

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2