Politieberichten Oude Tonge ook keurig ,,oiider de pannen in „de Grutterswei Projectiel uit Ie wereldoorlog Plaatselijk nieuws Gem. Goedereede Arensman Professional Equipment neemt een nieuwe bedrijfsruimte in S'dijk in gebruik Goedereede Burg. van Velzen Pres. Comm. Emgo Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten fiamiSsemoH Insluiping in Gem.huis Middelharnis Brand- en rookschade in supermarkt Van Neuron Ver. van Varkenshouders op de Z.ho[landse Eilanden Bloedplasma-avonden DINSDAG 21 JANUARI 1986 No. 5465 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen vcwr redactie) tel 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief - Hout aangespoeld te Ouddorp Door de burgemeester/strandvonder is op vrijdag 17 januari 1986 een partij Me ranti-houten balken geborgen op het Noor- derstrand te Ouddorp. Waarschijnlijk gaat het hier om een deklast die in storm achtig weer van een schip is afgeslagen. De waarden van deze partij hout wordt geschat op 4.500, - Straatverlichting Wanneer u een storing constateert in de openbare straatverlichting, zoals kapotte lantaarns o.d., wordt u geadviseerd dit door te geven aan de EMGO, zodat deze storing kan worden opgeheven. - Bouwactiviteiten industrieterrein Stellendam De bouwactiviteiten en daarmede de be drijvigheid op het industrieterrein te Stel lendam vindt gestaag voortgang. Zo kan gemeld worden, dat de bedrijfs- verplaatsing van de fa. P. G. van Damme van Ouddorp naar Stellendam groten deels voltooid is. De bouw van de bedrijfs- loods op het industrieterrein is gereed. Voorts zal binnenkort een begin worden gemaakt met de bouw van: een loods voor machinefabriek Padmos; een gebouw voor G. M. Yachting; en: de bedrijfsaccomodatie voorRidderikhoff brandpreventie. - Aantal inwoners Het aantal inwoners van de gemeente Goedereede is in het jaar 1985 gestegen met 86. Op 31 december 1985 bedroeg het aantal inwoners 10.530 tegen 10.444 op 31 december 1984. GOEDEREEDE Geen spreekuur De burgemeester van Goedereede is ver hinderd a.s. vrijdag zijn wekelijks spreek uur te houden. SÜMMELSDiJK Beroepen Ds. L. Kruijmer, Herv. predikant alhier en sinds 12 december beroepbaar heeft een tweetal beroepen ontvangen, t.w. naar de Herv. Gem. van Zetten Andelst en de Herv. Gem. van Wijk bij Heusden. Een insluiper is in de nacht van woens dag op donderdag vorige week binnen gedrongen in het gemeentehuis van Mid delhamis. Op de afdeling bevolking vond hij de leges-kas om die te ontdoen van ca. drieduizend gulden. Kennelijk was hij van plan om nog eens terug te komen omdat er ook een sleutel wordt vermist maar die gelegenheid is hem inmiddels ontnomen door het aanbrengen van een ander slot. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gelukkig maar dat supermarkteigenaar dhr. A. van Neuren uit Stad aan 't Haring vliet in de nacht van zondag op maandag alert reageerde toen hij al te bed een brandlucht rook. De winkel bleek al vol rook te staan en zelfs kon dhr. van Neuren uit eigen huis de brandweer niet meer bellen omdat de telefoonkabel al gesmol ten was. Dat telefoontje ging via de buren; ook door de brandweer werd bijzonder snel gereageerd. Die stond, mede i. v.m. de korte afstand tot de kazerne in weinige minuten voor de deur. Uitgerust met pers lucht zochten enkele brandweerlieden zich een weg door de met dikke rook gevulde zaak. Het vuur bleek gelocali- seerd te worden achter in de zaak tussen het verlaagde houten plafond. Met hoge druk werd de brand geblust. De brand-, rook en de (overigens geringe) water schade bij elkaar opgeteld bedragen toch een bedrag dat de 2,5 ton benadert. STELLENDAM Door dhr. A. E. Struik van hoeve „Koornlust" werd enkele weken geleden, bij het ploegen in de Kroningspolder" een groot metalen voorwerp in de grond aan getroffen. De veronderstelling dat het een projectiel betrof bleek een juiste; de ex plosieven opruimingsdienst die er door de politie bij werd gehaald herkende het voorwerp als een projectiel zoals die in de Eerste Wereldoorlog door de kustbatte- rijen werden gebruikt. Van het wapentuig, 90 kg zwaar werd de ontsteking ver wijderd waarna het naar elders werd af gevoerd. Donderdagavond a.s. om half acht wordt de 3e Voorlichtingsavond gehouden in de Bovenzaal van café De Kok te Som melsdijk. Deze avond wordt de mestproblematiek, zowel technisch als bedrijfseconomisch, behandeld. In 1986 zullen de Wet op de Bodembescherming en de Meststoffenwet naar verwachting in werking treden. Opslagmogelijkheden, opslagcapaci teit en de kosten hiervan worden bespro ken. Sprekers zijn: Ing. A. W. de Vos (specia list bedrijfsuitrusting) en Ing. A. Albers (bedrijfsvoorlichter). Deze heren vormen samen met Ir. J. W. F. van Enckevort (consulent voor Var kens en Pluimvee in West-Nederland) het Forum voor de discussies. Alle varkens houders en andere belangstellenden zijn van harte welkom. Het beloofd een leer zame en interessante avond te worden. De secretaris S. J. Hoefman, tel.01878- 1261, Ouddorp Arie Arensman ging in 1983 van start met een groothandel in gereed schappen en machines voor hout en metaalbewerking, weg- en water bouw, woningbouw, de agrarische sector en im- en export van hoge- drukpompen en werkhandschoe- nen, onder de naam Handelsonder neming Arensman. Het bedrijf maakte in z'n twee en een half jarig bestaan een gezonde groei door. Het leveringsprogramma werd re gelmatig uitgebreid waardoor men uit het huidige pand begon te groeien. In Sommelsdijk werd aan de Kaai 5 een nieuwe behuizing gevonden met een vloer oppervlakte van 500 m^, waar men het uitvoerige leveringsprogramma de ruimte kan geven die het verdient. Met de in gebruikname van het nieuwe pand in troduceert het bedrijf ook de nieuwe naam geving: Arensman Professional Equip ment, in een opvallende moderne vorm geving, welke op alle drukwerken en in de advertenties doorgevoerd wordt. Arie Arensman zegt hierover: „Wij den ken dat het belangrijk is een image op te bouwen van betrouwbaarheid, dynamiek en vooruitstrevendheid. Al wat wij doen HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 |g moet dat uitstralen, dus ook ons druk werk, het visitekaartje van ons bedrijf'. De firma heeft inmiddels een sterkte van vijf, allemaal jonge mensen die deze be drijfsfilosofie ten volle onderschrijven. Deskundig advies, prettige bediening en vooral een uitstekende service staan hoog in het vaandel waaronder zijn vol ver trouwen de toekomst tegemoet marcheren. Enkele belangrijke pijlers waar het be drijf op steunt zijn o.a. de exclusieve import voor de Benelux en Friedrichs hogedrukpompen, de exclusieve vertegen woordiging voor de Benelux van Habema zandstraalapparatuur, de im- en export van werkhandschoenen, Weber .verdich tingstechniek en het onlangs verworven dealerschap voor de regio Zeeland en Flakkee van laserapparatuur voor grond-, weg- en waterbouw van de firma Wijn malen Hausmann te Rhenen. Vrijdag 24 januari a.s. wordt het nieuwe pand officieel in gebruik genomen en de volgende dag, zaterdag 25 januari, is iedereen van harte welkom op de open dag, waar vele belangwekkende nieuwtjes uit het leveringsprogramma te zien zijn. Wie op zaterdag geen gelegenheid heeft om een kijkje te komen nemen kan het bedrijf nog twee weken lang in openings sfeer aantreffen d.w.z. een expositie-ach- tige aanpak van de meest interessante onderdelen uit het programma. „Daarna gaan we er weer op onze be kende nuchtere en energieke manier tegen aan", zegt Arie Arensman. „We hebben heel wat geïnvesteerd in deze verhuizing en dat moet er nu weer uitkomen, dat kan alleen maar door hard te werken, als het mogelijk was zou ik zeggen: we gooien er nog een schepje bovenop! - Diefstal uit zomerwoning In een periode, gelegen tussen september 1985 en begin januari 1986 werd vanuit een zomerwoning op een camping te Oud dorp ontvreemd, o.a. een T.V. toestel, kookplaat, stofzuiger en koffiezetappa raat. Een onderzoek wordt ingesteld. - Diefstal vanuit kotter In de nacht van 12 op 13 januari werden vanuit een kotter, liggende in de binnen haven te Stellendam ontvreemd: diverse soorten gereedschap, koperen olielamp, ankertouw en kleding. Benadeelde is een inwoner van Stellendam. De raad van Commissarissen van de energiemaatschappij n.v. EMGO heeft in zijn vergadering van gistermorgen uit zijn midden burg. G. van Velzen van Goede reede tot President Commissaris be noemd. Dhr. van Velzen volgt oud burg. W. M. v.d. Harst van Oostflakkee op wiens President Commissarisschap per 31 december werd beëindigd toen de raad van Oostflakkee hem niet meer herbe noemde omdat dhr. v.d. Harst niet meer bij het besturen van de gemeente be trokken is. DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Rotterdam-Z. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven, bev. ambtsdragers. GOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur (herdenking 40-jarig bestaan) ds. C. Sonne velt, Nigeria (Afrika). SIS) MELIS SANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag tijdig ge bundeld gereed zetten s.v.p. te Middelharnis en Ouddorp Waarom donor? Omdat... er per jaar meer dan 600.000 donaties nodig zijn om aan de landelijke vraag te kunnen voldoen. Omdat... in noodgevallen, wanneer di recte hulp nodig is, grote hoeveelheden plasma-eiwitoplossing aanwezig dienen te zijn. (rampen, ongevallen e.d.). Omdat... met immunoglobulinen vele in fectieziekten kunnen worden voorkomen. Omdat... iedere gezonde volwassene (tus sen 18 en 65 jaar) minstens twee maal per jaar een kleine hoeveelheid van zijn/haar bloed kan afstaan. De totale hoeveelheid bloed van een gezonde volwassene be draagt ca. 5 liter. Het afgestane circu lerende bloed wordt snel uit de reserve- voorraden aangevuld. Deze reserve wordt binnen enkele weken door nieuwe aan maak weer op peil gebracht. Omdat... iedereen zich moet afvragen, waarom hij/zij eigenlijk geen donor is. Omdat... U het zelf misschien ook eens nodig zult hebben. Daarom.... vraagt het Rode Kruis wat van Uw bloed. U geeft het toch zeker ook??? U kunt uw bloed afstaan op: maandag 27 januari 1986 in de Techn. School, Schoolstraat 11 te Middelharnis; inlichtingen C. Franzen-van Liere, tel. 01875 - 1359. vrijdag 31 januari 1986 in de Dorps- tiendente Ouddorp; inlichtingen AHoek, tel. 01878- 1885. U bent beide avonden van harte welkom tussen 18.30 en 20.30 uur. Weth. v.d. Ree: „In de grootste pijn worden de mooiste kinderen geboren De Oude Tongenaren hebben vorige week, met alle overige flakkeeërs, uiteraard met belangstelling kennis genomen van de opening van het nieuwe multifunctionele gebouw „Dorpstienden" te Ouddorp, maar ze zijn door de kapitale Goereese investering van 4,2 miljoen niet geïmpo neerd noch geïntimideerd geraakt, zo lieten ze vrijdagmiddag blijken bij de eveneens feestelijke opening van „hun" nieuwe Ver.gebouw „Grut terswei", „'t Is bij ons gezelliger en intiemer", vonden ze van hun nieuwe bezit dat toch ook 1,6 miljoen heeft gekost. Geleerd door de Goereese ervaring dat een openingshandeling in de open lucht best eens kleddernat kan regenen vond de openingshandeling in de lekker warme en inderdaad gezellige grote zaal plaats. Geen jalouzie derhalve, wél dikke tevre denheid over wat er najaren van gemeen tebestuurlijk hinken op meerderlei ge dachten tóch tot stand gekomen was. Niet alleen het gemeentebestuur, ook architect Matthijs Zeelenberg was best trots op het resultaat dat met beperkte financiële- en optische ruimte gewrocht moest worden. Direkt naast - en verbonden met - de al bestaande en nu ten kost van 0,9 miljoen gerenoveerde sporthal aan de Willem straat een prachtige grote zaal met in het midden een podium. ,,Een halve circus tent" werd vergeleken zonder enige deni grerende bedoeling. Architect Zeelenberg heeft er nadrukkelijk studie van gemaakt dat de akoestiek in deze zaal zeker niet tekort zou schieten. Voorts bevat de nieuw bouw nog twee kleinere zalen en een foyer waarin vrijdag en zaterdag de plaatselijke verenigingen zich hebben gepresenteerd. Een prachtdat mag gezegd...! Voor weth. P. H. v.d. Ree dan ook een eer om het nieuwe gebouw te mogen openen, gewymboliseerd in het arrange ren van de ondertekening van de bruik leenovereenkomst tussen de gemeente, verpersoonlijkt in burg. de Vos en het bestuur van de Stichting „de Grutterswei", vertegenwoordigd door resp. de voorz. dhr A. van Kampen en de sekretaris dhr J. van Vliet. Ook symbolisch was de overhandi ging van een geschenk namens de gemeen te aan de Stichting. Het was nog slechts een miniatuur vleugel die door dhr v.d. Ree werd aangeboden, met de wens dat het echte instrument straks de gebruiks waarde van „de Grutterswei" zal doen stijgen, onmisbaar als een vleugel is bij de realisering van het hooggestelde doel op muzikaal gebied. „U hebt nu de beschikking over de accomodatie om Oostflakkee te laten uit groeien tot een bekende klank op cultureel gebied", zo bood dhr v.d. Ree de Stichting het gebruik van het gebouw aan, verze kerend dat daarbij steeds op de steun van het gemeentebestuur gerekend zal mogen worden. De aanbieding van de vleugel mocht daartoe als een ..zetje" worden uitgelegd, zo'n weldadig zetje dat caba- rettier Toon Hermans van meer waarde acht dan een lauwerkrans of een lofzang van zeventien coupletten.... bij welke visie dhr v.d. Ree zich gaarne aansloot. Vergelijk In zijn openingsspeech trachtte dhr v.d. Ree een aantal veranderingen voor het voetlicht te halen zoals die zich in de loop van de tijd had voltrokken om tot de conclusie te komen dat op het gebied van de cultuur de woorden en intenties van wijsgeren en dichters uit oude tijden de zelfden zijn als die van de huidige, al zijn taalgebruik en uitingvormen dan ook ver anderd; de beleving is hetzelfde gebleven: wij kennen naast de klassieke vormen van dichten, toneel, muziek, zang en dans ook de geneugten van radio en t.v. of film en video. Om nog te zwijgen over de ontwikkeling van het beeldhouwen en schilderen, alles samen te vatten onder de naam cultuur", constateerde dhr v.d. Ree. De cultuur noemde hij een pijler onder de waarop het nieuwe complex steunt, de sport een andere en de toeschouwers zag hij als een derde pijler waarop het gebouw zal steunen: ,,de Romeinse gladiatoren liggen nu te transpireren op de judomat en de ordonnans van Marathon naar Athene rent nu respectievelijk achter een bal of slaat een shuttle in wat nu sporthal heet. Beoefende men de sport vroeger voor de eer van Caesar of de koning, nu doet men dat voor Philips of TDK", vergeleek de wethouder, vervolgens constaterend dat in de loop der eeuwen de toeschouwers eigenlijk géén evolutie hebben gekend: zij waren en zijn nog de bestaansredenen voor cultuur en sport en zij zijn het die door hun waardering bepalen wat de in houd zal zijn van wat cultuur en sport bieden. „De vele gebruiksmogelijkheden van dit complex staan er borg voor dat een groot scala van aktiviteiten hier kan gaan plaatsvinden", bezag dhr v.d. Ree: „naast de bruiloften en partijen nodigen de zalen uit tot het houden van vergaderingen. In de uitwerking van de plannen heeft niet alleen de verzorging van de hapjes en de dranken een rol gespeeld, maar oov de faciliteiten op het gebied van geluid en inrichting kregen de volle aandacht" Tentoonstellingen Ook het houden van tentoonstelling en de aanwezigheid van congresfaciliteiten werden ook dhr v.d. Ree opgesomd bij de wens dat het complex zo optimaal moge lijk gebruikt zal gaan worden om inhoud te geven aan cultuur en sport en om een stukje Oostflakkee promotie te zijn. „Inde grootste pijn worden de mooiste kinderen geboren", stelde dhr v.d. Ree nu vast bij het beschouwen van wat „de Grutterswei" nu toch geworden was, besluitend met een woord van grote waardering voor allen die hadden meegewerkt, voor hen die van de bouw ongerief hadden ondervonden en voor de bemanning van de nieuwe stich ting die al blijk heeft gegeven van een niet geringe dadendrang. Historische naam Door dhr A. van Kampen werd namens de Stichting een gelukwens gesproken waarin hij o.m. uitleg gaf over de gekozen naam. De plaats waar gebouwd werd was in het verleden als de grutterswei bekend, er alg de wei van dhr v.d. Doel, zo'n anderhalve eeuw geleden handelaar in grutterswaren. Dhr van Kampen wees op ieders verantwoordelijkheid de mogelijk heden van ,,de Grutterswei" verder uit te dragen, wetend dat het ,,een hele klus" zal zijn de gang er goed in te krijgen. Zeker zal het Stichtingsbestuur eet. kritiek van ge- meentebestuurlijke zijde accepteren maar dhr van Kampen hoopt dan wel dat het een positieve en opbouwende kritiek zal zijn. Anderzijds mag het gemeentebestuur er van uit gaan dat er hard aan gewerkt zal worden het gebouw optimaal te benutten en het een echte streekfunktie te geven. Eenvoudig maar professioneel" zo ka rakteriseerde architect Zeelenberg de nieuwbouw waarin hij graag had meege werkt. De betrokkenheid van een en ander van dhr Zeelenberg schatte hij overigens al zo'n tien jaar in welke periode de plannen steeds wijzigden, totdat dhr Zee lenberg een wijziging op eigen initiatief geaccepteerd zag en het definitieve plan kon worden ingediend. Mede namens de aannemers kon dhr Zeelenberg enkele attenties aanbieden, o.a. de naam op de buitengevel en een gedenkplaat die aan de eerste steenlegging en de opening her innert. Voor wpkwaliteif, goede service en voordelige pn/zen: FOTO-FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER C3 1=3 ,t 35 - Molenweg 4 Ouddorp- Telefoon 018/8 1612 en 2120 il Renesse Prinuhop Hagezoom 172 Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1