Para-commercie naar zelfde lasten als rechtmatige vestigingen Zwemstrandje Herkingeii niet optimaal Visser Een zelfstandig raadslid schuwt een beetje regen niet 1299,- 1799,- Garage KNÖPS B.V. Rijkspolitie maalde eerste milieuvlucht SGP samen met RPF \Ml NIEUWE TONGE NAAR SOMMELSDIJK Citroen - Hesselink RamocD b.v. Goeree-Overflakkee fiam^emiMi htubredïïtse AUTO-SCHADE r-V"'"-'*"* 58e Jaargang No. 5464 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Voorz. Kamer van Koophandel: Para commercie „Verschraling van belevingswaarde" Dirksland, 01877 - 1357 Slikken van Flakkee Strand de Punt Hompelvoet Kabbelaarsbank Voor nog geen tviree dubbeltjes per week meer, het beste van het beste Fisher VHS P710 JVC sus J.V.C. (VHS) HR-D140 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 'Goedereede: Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten A». Ger. Gem. 40 jaar geleden geïnstitueerd RENAULT-dealer voor Bevestiging en intrede ds. P. Vermaat te Maassluis 25 januari van 8.00 tot 17.00 uur OPEN HUIS ARENSMAN vr/ VRIJDAG 17 JANUARI 1986 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN In zijn j.l. dinsdag uitgesproken Nieuwjaarsrede heeft Ing. J. Kraai- jeveld van Hemert, voorz. van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Dordrecht zijn blijd schap erover uitgesproken dat Goe- ree Overflakkee onderdeel is ge bleven van het werkgebied van zijn Kamer en niet aan de Provinciale herindeling verloren werd. „We zijn er blij om dat we de veel ge roemde vis, uien, aardappels, ad vocaat, ijstaarten en duizendscho- nen nog steeds tot „onze" regionale produkten mogen rekenen", liet dhr. Kraaijeveid van Hemert weten. Minder plezierig was de constatering dat in 1985 in het Kamerdistrict de omzet stijging nihil was; wel kon enig herstel van de investeringen en een toename van werkgelegenheid (2%) worden vastge steld, zowel als een verbetering in de situatie van de detailhandel in de food- en in mindere mate de non-food sector. Wellicht interessant voor vele betrokke nen was wat dhr. Kraaijoveld van Hemert over de para-commercie zei: ,,Wij zijn er ter behartiging van de eco nomische belangen van de gevestigde on dernemingen in onze regio en wij hebben diep respect voor de inspanningen en de kosten die de gevestigde ondernemers zich hebben moeten getroosten t.b.v. hun rechtmatige vestiging. Het gaat daarom niet aan mensen, die niet aan de eisen voldoen maar wél als concurrent van de rechtmatig gevestigde ondernemingen op treden de hand boven het hoofd te houden of op enige wijze te bevoordelen", zei dhr. Kraaijeveid van Hemert en hij vervolgde; ^i*- 'Tfldt in ?.lf^er':f?^i'^ zin "oor b<?- drijfstakken voor wie de vestigingswetten zijn geschreven, maar ook voor de horeca ten aanzien waarvan in samenwerking met het Bedrijfschap een regionale com missie Paracommercialisme tracht rege lend op te treden. Mede naar aanleiding van uitspraken van de Raad van State hebben wij aldus de Kamervoorz. consequent alle verenigingen, stichtingen, dorpshuizen e.d. die wel beschikken over een A vergunning, maar nog niet in het Handelsregister zijn opgenomen, besloten alsnog in te schrijven, waardoor zij op den duur, voor wat betreft de BTW, sociale lasten, BUMA, vennootschapsbelasting etc, op dezelfde wijze worden behandeld als andere ondernemingen. Bovendien", zo vervolgt de Kamer voorzitter „worden thans opnieuw alle instellingen per gemeente gecheckt. De instellingen die zonder of met een be perkte vergunning tóch het volledige café bedrijf blijken uitte oefenen, zullen aan de Economische Controledienst worden doorgegeven, zodat proces verbaal kan worden opgemaakt. „Wij hopen en ver wachten", aldus dhr. Kraaijeveid van Hemert dat deze aktie die in veel gevallen zal plaats vinden in samenwerking en overleg met de College's van B en W, het gewenste resultaat zal opleveren en dat met name het ordelijk economisch verkeer daardoor wordt bevorderd". In zijn beschouwing op de gang van zaken in de detailhandel in 1985 stelt dhr. Kraaijeveid van Hemert vast dat het voor lopig nog zo is dat het grootwinkelbedrijf, de franchiseketeens e.d. steeds meer het gezicht bepalen van de detailhandel en hij vindt het de vraag of de ,,verschrahng van de belevingswaarde" past bij de Neder landse consument en dat, terwijl Prof Dreesmaiijuist perspectief ziet voorfan tasievolle, vernieuwende en op de indivi duele klanten gerichte kleinschalige on dernemers die het aldus op kunnen nemen tegen het grootwinkelbedrijf dat met nood gedwongen gestileerde, gestructureerde en gestandaardiseerde assortimenten kwetsbaar is. ,,Voor het behouden van een goede orde van de detailhandelsvoorzieningen blijkt het helaas moeilijk te zijn bepaalde ge meentebesturen van de noodzaak te door dringen om verouderde bestemmings plannen zodanig aan te passen dat de reguliere detailhandel gevrijwaard kan worden van onvoorspelbare ontwikke lingen, aldus dhr. Kraaijeveid van He mert; ,,\vanneer detailhandelsvestigingen eenmaai door de, door de gemeentebe- Gt\;r:r.-^-.i' .•»:.n mazen van de Ruimtelijke Ordeningswet zijn geglipt dan is het te laat! Gemeenten, zoals vertegenwoordigd in het Overlegorgaan Goeree Overflak kee, zijn op de verkeerde weg als ze de discussie over het schonen van bestem mingsplannen uitstellen tot wanneer een bestemmingsplan tot vaststelling aan de orde komt. Tijd en geld zal er nu besteed moeten worden om de schade, die onge twijfeld ook weer in 1986 door bedoelde praktijken aan de reguliere detailhandel zal worden toegebracht, te beperken". Aan het jaarverslag 1984 vandeR.IJ.P. ontleenden we onderstaande informatie: Wegens het ontbreken van financiële middelen was het niet mogelijk het depot, dat is aangelegd met materiaal uit de vaar geul en de havenkom, te ontginnen en te starten met de inrichting ervan. Om toch tegemoet te komen aan de locale behoefte aan mogelijkheden voor oeverrecreatie heeft de Raad van Bestuur ingestemd met het verzoek van de gemeente om aan de westzijde van de jachthaven een een voudige voorziening voor plankzeilers te realiseren. Verweving van plankzeilen en zwemmen is ongewenst. Vandaar dat de gemeente duidelijk is gemaakt, dat de voorhaven van de jachthaven op dit mo ment de meest geschikte locatie voor zwemmers is. Wellicht dat in de toekomst, bij de inrichting van het ten oosten van de jachthaven gelegen depot, betere zwem- voorzieningen te creëeren zijn. Dit zal evenwel slechts met hoge kosten kunnen, gezien de ondiepte van de vooroever ter plaatse. Om o.a. de mogelijkheden voor zwemmen in de voorhaven niet te verminderen heeft de Raad van Bestuur afwijzend beschikt op een, door de ge meente ondersteunde, aanvraag van de watersportvereniging voor de bouw van een extra passantensteiger in de voor haven. Over bovengenoemde zaken is in het verslagjaar verscheidene keren over leg gevoerd met de gemeente. Provinciale Waterstaat Zuid-Holland is eigenaar van de ruim 1 miljoen m^ zand, die indertijd op de Slikken van Flakkee in depot is gezet. Nu tal van wegenplannen op Goeree-Overflakkee zijn geschrapt, heeft P.W.S. voor een groot deel van dit zand geen bestemming meer. Daardoor is het al jaren onzeker óf, en zo ja in hoeverre (geheel of gedeeltelijk), en wanneer dit depot afgegraven zal wor den. Deze onzekerheid frustreert de in richting van het middendeel van de Slik ken van Flakkee. Het depot is inmiddels ingemeten en er zijn besprekingen gevoerd met P.W.S. om de definitieve bestemming van het depot vast te stellen. Er wordt naar gestreefd het zand, dat P.W.S. niet meer nodig heeft, voor een symbolisch bedrag over te dragen aan het schap. Het door Exploitatiemij. Zeeland ge bouwde strandpaviljoen opende met Pa sen zijn deuren. De drie porto-cabins, die in 1983 als tijdelijk verkooppunt dienst deden zijn nabij het westelijk parkeer terrein geplaatst in een min of meer defini tieve opstelling. Hierin zijn ook openbare toiletvoorzieningen opgenomen. Beide verkooppunten hebben gedurende het sei zoen naar volle tevredenheid gefunctio neerd. Gestreefd wordt in 1986 alhier een bezoekerscentrum te realiseren. Op de Hompelvoet blijkt de duindoom- ontwikkeling explosief te zijn. Om een grotere beweidingseenheid te krijgen werd de afrastering verplaatst conform het deelplan Hompelvoet. Op advies van de R.IJ.P. (gebaseerd op de ervaringen in de Lauwerszee) heeft SBB naast paarden ook runderen ingeschaard om de uit breiding van de duindoom af te remmen. In 1984 kon de aanleg van de strand- zone op de zuidoever van de Kabbelaars bank grotendeels worden gerealiseerd. Fi nancieel werd dit mogelijk gemaakt, door dat in aanvulling op de door het Ministerie van Landbouw en Visserij verstrekte „re guliere middelen" voor inrichting van de Grevelingen een bedrag van 1 miljoen gulden (later verminderd tot 800.000 gul den) beschikbaar was uit het Extra Werk gelegenheidsprogramma 1984/1985. Aan de voorwaarde hierbij, dat bij het Alleen bij ons 3 JAAR volledige GARANTIE* DOor aDe zefserheui f VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 werk 70% werklozen moeten worden in gezet, kon worden voldaan, echter met de nodige moeite. Uiteindelijk bleek inscha keling van drie arbeidsbureau's nodig om voldoende werklozen te vinden. De aanbesteding van het werk vond plaats op 26 april. De laagste inschrijver bleek de firma Van Oord Werkendam te zijn, aan wie het werk werd gegund. De officiële start van de uitvoering vond plaats door de officiële ingebruikstelling van een nieuw type zandzuiger door de Directeur Stedebouw en Openbare Wer ken van de R.IJ.P. De uitvoering van het werk verliep vlot. De oplevering vond, uiteindelijk enigs zins vertraagd door twee vorstperioden, plaats in maart 1985. De bestekken voor de bouw van toilet gebouwtjes voor dit strand werden gereed gemaakt. Doordat er nog geen financiële toezeggingen van de zijde van L&V wer den gedaan, kon de realisatie nog niet starten. Dit heeft o. a. tot gevolg, dat het kampeer terrein op de Kabbelaarsbank in 1985 nog niet opengesteld kan worden. Ook zal het extra inspanning van de beheerder vergen het strand schoon te houden. De realisatie van een complex voor verblijfsrecreatie op de Kabbelaarsbank verloopt langzamer dan de aanleg van het strand. Bohemen b.v. heeft haar ideeën gepresenteerd in het Dagelijks Bestuur en bij de gemeenten Goedereede. Uitgangs punt is een jaarrondexploitatie met elk- weervoorzieningen, die daardoor meer ruimte in beslag nemen dan in het pro gramma van eisen en het bestemmings plan is aangegeven. Zowel gemeente als DB zijn bereid de verdere planuitwerking constructief te be naderen. Daar de behandeling en besluit vorming in het Grevelingenverband erg veel tijd heeft gevergd, heeftBohemen b.v. tot eind 1984 uitstel gekregen voor de planvoorbereiding. Vooral het nagaan van de haalbaarheid van de voorgestelde groot schalige centrumvoorzieningen kost tijd. De in het vorige jaarverslag uitgesproken verwachting, dat de realisatie in 1985 van start kan gaan, zal zeker niet bewaarheid worden. Er was niet alleen maar sprake van een beetje" regen, het goot vrijdagmiddag werkelijk pijpestelen toen in Ouddorp, vóór het te openen muhifunctionele gebouw Dorpstien- den" met honderden genodigden ook Goerees' gemeente raadsleden op de komst van de Commissaris van de Koningin wachtten. En natuurlijk werd in die kring ge- insinueerd dat de paraluies waarover deze en gene de be schikking had niet zonder politieke bijbedoelingen uit nodigend omhoog gingen. Frappant trouwens dat op de foto althans alleen de CDA'ers weltoegerust waren. In het rijke bezit van een regenscherm toonde dhr. van Oosterom (CDA) zijns broeders hoeder te willen zijn, maar dhr. van Gurp (RPF) ging daar niet al te vrijmoedig op in. Hij schuilde maar nét voldoende onder de CDA parapluie om zijn pijp droog te houden, zonder welke voorzethaard dhr. van Gurp zich duidelijk niet welbevindt. Het CDA toonde daarmee ernst te maken met het beheer van de portefeuille „Welzijn". Geheel links staat Hans Grinwis, naar een van z'n gevleugelde uitspraken „met de oortjes op de wind", toonbeeld van onverzettelijkheid, waarom hij er dan ook niet naar taalt onder beschutting van derden te komen. Dhr. Grinwis vertegenwoordigt een zelf standige partij en daar geeft hij onvervaard blijk van. SGP'er Krijn Kastelein, flakkees' jongste raadslid staat trouwens ook onverschrokken nat te regenen, zich op dit cruciale moment realiserend dat van een raadslid ook ontberingen kunnen worden gevraagd. Links vooraan de ietwat vermomde mevr. van Oosterom, voor wie geen plaats was onder de wervende parapluie, en rechts mevr. Visser, echtgenote van wethouder Visser. Een scherp oog ontwaart op de achtergrond mevr. Hoogenraad-v.d. Mark, inderdaad ook met parapluie. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS DORDRECHT Afgelopen zondag werd in de regio Goeree en Overflakkee de eerste milieu-vlucht in het district Dor drecht van de rijkspolitie uitgevoerd, 's Middags vertrok vanaf de Delta Expo" de helikopter van de Dienst Luchtvaart met daarin o.a. twee rijkspolitiemensen van die regio. De eerste vlucht heeft al voldoende ma teriaal opgeleverd, dat de komende tijd De besturen van de SGP en de plaatse lijke afdeling van de RPF hebben in november besloten om voor de komende gemeenteraadsverkiezingen tot lijstineen- schuiving over te gaan. Na voorafgaand overleg, waarbij bleek dat de onderlinge verschillen niet dermate groot waren om deze vorm van samen werking in de weg te staan, werden de leden van beide kiesverenigingen geraad pleegd. Daar werden de plannen met een zeer grote meerderheid positief gewaar deerd. De samenwerking wordt aangegeven voor de duur van de a.s. zittingsperiode van de nieuw te kiezen gemeenteraad. De raadsleden van beide partijen zijn gebonden aan het eigen partijpro gramma en iedere partij behoudt z'n eigen identi teit. Het doel van dit alles is om samen sterk te staan in een tijd waarin de Bij belse normen snel ver vagen en om zo een krach tig Reformatorisch geluid op staatkundig gebied te laten horen. nader zal worden onderzocht. Een aantal „verdachte" plaatsen werd direct al op de foto gezet. Een kleine greep uit de geconstateerde feiten: - In de duinen nabij de vuurtoren van Ouddorp reden twee motorfietsen in strijd met de Strandverordening. Vanuit de lucht werden de kentekens genoteerd. -Een tweetal gevallen van mogelijke verontreiniging van het oppervlakte water, waarbij mest de sloten inliep. - Het illegaal kappen van bomen. - Twee stortplaatsen van afval, die eens nader bekeken moeten worden. OOLTGENSPLAAT Het is een dezer dagen 40 jaar geleden dat te Ooltgensplaat de Gereformeerde Gemeente werd geïnstitueerd. Op D.V. donderdag 23 januari a.s. zal in een her denkingsdienst in het kerkgebouw Molen dijk 87 dit feit worden herdacht. Voor ganger in deze dienst zal zijn ds. C. Sonnevelt, zendingspredikant te Abaka- liki, Izi, Nigeria. Aanvang nam. 7.30 uur. Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 ••♦♦♦4HHHH^4l»»»*»*»»*4H De hervormde predikant ds. P. Vermaat zal D.V. zondag 19 januari a.s. worden bevestigd als predikant van de wijk- gemeente Grote Kerk te Maassluis. De bevestigingsdienst, waarin ds. W. van Gorsel uit Gouda hoopt voor te gaan, begint om 10.00 uur. De intrededienst zal om 15.30 uur aanvangen. Beide diensten worden gehouden in de Grote Kerk te Maassluis. Op zondag 5 januari j.l. nam. ds. Ver maat afscheid van Veenendaal, waar hij zeven jaar was verbonden aan Wijk 7, „Dragor.der", de Julianakerk-gemeente. Het nieuwe adres van de familie Ver maat is: FerdinandBolplein 21, 3141 GB Maassluis. Tel. 01899 - 19048. Voor lopkwalJteiT, goede service en votyrdehge pri/zen. FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO -COMPUTER Wesalraat 3S Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878->612 en 2120 Pihaal Rencae Prinrshop Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 Arensman is uit het huidige pand gegroeid en gaat daarom naar een ruimere behuizing. In verband met deze verhuizing zijn wij t/m 24 januari gesloten (behalve voor spoedgevallen). Op 25 januari houden wij 'OPEN HUIS' waar iedereen van harte welkom is om in een gezellige sfeer diverse boeiende nieuwtjes uit ons uitgebreide leveringsprogramma te komen bekijken. Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 professional equipment

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1