Raad Oostflakkee tevreden met begrotingspositie; begroting '86 vastgesteld Beantwoording door het College Jar ans Groenendijkj Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 14 JANUARI 1986 De gemeenteraad van Oostflakkee heeft in zijn donderdagmiddag- en avond gehouden vergadering alle aandacht kunnen besteden aan het doorvorsen van de gemeentebegroting 1986. Er heerste een algemene tevredenheid over het begrotingsresultaat, een post Onvoorziene die de ƒ70.000,benadert. Geen grote post weliswaar maar volgens het College voldoende omdat in alle redelijk te verwachten investeringen is voorzien. De bespreking bood niet echt nieuws al werd er wel een spectaculaire gedachte verwoord door dhr. Bax (WD). Het lijkt hem dat de bevolking pas weer met opgeheven hoofd over straat kan wanneer het gedaan is met de hondepoep. Hij vertelde ook hoe dat aangepakt zou moeten worden: honderd gulden boete voor een niet opgeruimde hondendrol. Onder staand een weergave van de gehouden beschouwingen: SGP: Steeds meer verlating van Gods Woord en Wet In het begin van zijn beschouwing wees dhr. Breeman (SGP) op de „vrijheid" die velen zich, ook in bestuurlijk opzicht, toeëigenen, een vrijheid waarin ze menen God niet meer nodig te hebben en hun eigen normen te stellen. Met spijt stelde dhr. Breeman vast dat het verlaten van Gods Woord en Wet een ontwikkeling is die ook in Oostflakkee steeds verder gaat: „dat dient ons te bedroeven", maande dhr. Breeman zijn medebestuurders, hen waarschuwend confronterend met de vraag wat wijsheid zij zouden hebben die des Heeren Woord verwierpen. „Indien iemand van U wijsheid ontbreekt dat hij ze van God begere", beval dhr. Breeman aan. „Nederland is hard op weg terug te keren tot het (moderne) heidendom. Misschien is de tijd niet vermeer dat andere landen in Nederland zending gaan bedrijven", voor zag dhr. Breeman, „brood en spelen", vermaak en plezier afwijzend omdat zij de zinnen zozeer in beslag nemen dat de zaken van het Koninkrijk Gods geen waarde meer hebben. Spr. bezag ook dat het besturen moei lijker wordt door de steeds krapper wor dende gemeentelijke fïnancieën, temeer nu Den Haag de geldkraan steeds verder dicht moet draaien. Temeer daarom acht te dhr. Breeman het niet verantwoord dat een gemeentelijke Overheid haar burgers zwaardere lasten op zou leggen teneinde het door haar uitgestippelde beleid (met soms wilde plannen) uitte kunnen voeren. „Verblijdend" vond dhr. Breeman het dat het College zich terughoudend heeft op gesteld bij het voorstellen van lasten verzwaring. Wel stipte dhr. Breeman aan dat de kortingen door het Rijk in de sociaal-culturele sfeer niet in de begroting zijn verwerkt, wat dhr. Breeman deed vermoeden dat het College andere priori teiten stelt dan het Rijk. „Wij zijn er voor stander van om hierin het beleid van de regering te volgen", maakte dhr. Breeman bekend; „temeer omdat bij een te ver wachten verdere vermindering van de Rijksbijdrage in deze sector, de kortingen voor de instellingen extra hard aan zullen komen". Dhr. Breeman vroeg zich in z'n beschou wing af of het wel juist is dat ruim veertig duizend gulden gekort is op het onderhoud van wegen, straten en pleinen waarop hij ook een aantal vragen m.b.t. het onderwijs lanceerde, de volkshuisvesting onder de loupe nam en voorts vroeg naar de uit blijvende verlichting van de Spuidijk en het zo goed als dicht zitten van de riolering op het Weespad te Ooltgensplaat. De verstrekking van kerstpakketten vormden waarlijk ook nog onderdeel van de be schouwing van dhr. Breeman. Hij vond het niet juist dat alleen de leden van de personeelsver. van de gemeente een Kerst pakket krijgen terwijl de niet-leden wor den gepasseerd. Daarom had dhr. Bree man liever dat de gemeente zelf de ver strekking van kerstpakketten ter hand zou nemen. Voorts verklaarde hij bezwaren te hebben tegen de begrotingsposten m.b.t. het amateurtoneel, m.b.t. de posten die gerelateerd zijn aan de zondagsport en een aantal andere waartegen de SGP princi piële bezwaren kent. Dhr. Breeman be sloot zijn beschouwing af in het besef dat het niet een echt lange was geweest, „maar", zei hij: „wij hebben ook geen bladzij nodig om een minister schoon te praten.... Spr. besloot met er zijn waar dering over uit te spreken dat in de Troon rede de bede weer was teruggekeerd, toe gespeeld daarop besloot hij met College, raad, secretaris en alle ambtenaren toe te wensen dat Gods zegen op hun arbeid moge rusten. PvdA: Achterliggende periode was vruchtbaar Dhr. van Renswoude die namens de PvdA fractie een beschouwing ten beste gaf constateerde daarin dat in de bijna afgelopen raadsperiode een niet onaan zienlijk aantal punten uit het coalitiepro gram van PvdA en VVD was uitgevoerd of nog in uitvoering is, waarom hij die periode als „vruchtbaar" waardeerde. Hij vond het opvallend dat ook de andere fracties zich bij herhaling constructief hebben opgesteld zodat bij meerdere be sluiten een brede overeenstemming werd bereikt. Spr. staafde dat met een aantal voorbeelden die in de afgelopen jaren zijn gerealiseerd. Om geen vertekend finan cieel beeld te krijgen drong dhr. van Rens woude er bij het College op aan strikt de hand te houden aan de opgestelde en goedgekeurde planningen, conform het investerings en dekkingsplan. Voorts vroeg hij aandacht voor de ver betering van het beeld dat de gemeente naar buiten oproept, waarbij hij dacht aan een vlotte en soepele afhandeling van zaken op het gebied van informatiever strekking, het vergunningenstelsel, kort om het „imago" van de gemeente naar buiten. Spr. informeerde voorts naar o.a. de stand van zaken met betrekking tot het pand Voorstraat 31-33 waarin het ge meentekantoor gevestigd is en m.b.t. het verwerken van huisvuil hoopte hij dat het aanbod van huisvuil zou kunnen worden verminderd zodat in de toekomst een ver hoging van de reinigingsrechten zou kun nen worden voorkomen of in ieder geval zou kunnen worden beperkt. Het wegen- onderhoud zou z.i. hechter moeten wor den onderbouwd en duidelijker de knel punten aan moeten wijzen, zoals er z.i. ook verbetering dient te worden aange bracht in de situatie op het haventerrein vanDenBommel. Hij vroeg het College af of het haar bekend is dat het alleen in Den Bommel niet mogelijk is aan het buiten water te komen, waarom hij er met klem op aandrong in overleg met Domeinen te bewerkstelligen dat aan de oostkant van de haven op het gors een stukje recreatieve ontwikkeling voor de plaatselijke be volking zou kunnen worden gerealiseerd. Ook zou er in Den Bommel een biblio theekvoorziening tot stand moeten wor den gebracht, vindt de fractie van de PvdA die in zijn beschouwing voorts waar derend sprak over de komst van de MEAO als gevolg van een goede samen werking tussen de beide eilanden, en voorts aandacht vroeg voor de gebouwen situatie van enkele scholen, o.a. de MAVO te Oude Tonge. Ook de ambulancedienst en de woning bouw beiden werken niet vlug genoeg werden in 't kort beschouwd, waarna de beschouwing werd besloten met de wens dat gewerkt zal kunnen worden naar een situatie waarbinnen de werkzaamheden vlot afgehandeld zullen worden, waar- HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g binnen de burgerij tevreden is en waar binnen raad en College kunnen werken aan een goede toekomst voor de gemeente en haar inwoners. WD: Structureel bezuinigen nodig Het was van dhr. I. Tax (VVD) de stellige overtuiging dat er structureel be zuinigd zal dienen te worden, wanneer hij bezag dat de post Onvoorziene van 54.000,lager is dan de norm die de Provincie daarvoor stelt. Het zou zo dacht dhr. Bax ook ruimte maken voor het voeren van een nieuw beleid, o.a. met een grotere automatisering en efficiency verbetering en wellicht het privatiseren van wegen- en groenonderhoud. De vrucht van het structureel bezuinigen zag dhr. Bax door het huidige kabinet aangetoond en hij liet niet na zijn waardering daar over tot uitdrukking te brengen, samen met de hartelijke wens dat de huidige coalitie van CDA en VVD de gelegenheid krijgt het in gang gezette herstelbeleid te continueren. Ook over het gemeentebe stuurlijk beleid was dhr. Bax niet on tevreden en wat betreft de materiële zaken leek het hem dat het College een goed beleid heeft gevoerd, dat, gezien de wen sen die er nog leven ook na de ver kiezingen voortgezet zou dienen te wor den. Overigens had dhr. Bax best nog wat opmerkingen en verlangens waarvoor hij aandacht vroeg, zoals de nog aanwezige verkeersproblemen, de kennelijke sluiting van het zwembad te Oude Tonge en het voeren vaneen aktief beleid op het gebied van de energiebesparing. Met waardering sprak dhr. Bax over het College voorstel de belastingen niet te verhogen, wel waar schuwde hij het dekkingspercentage van de reinigingsrechten niet uit het oog te verliezen, mede i.v.m. de kennelijke pro blemen die de fa. Boon ondervindt. De hondenbelasting mag wat de VVD fractie betreft worden afgeschaft, zij het dan ook dat er voor de inkostenderving van ruim dertigduizend gulden, dan compensatie zou moeten worden gevonden: ....„de algemene politieverordening zou dan zodanig gewijzigd kunnen worden dat een ieder, die niet zelfde uitwerpselen van zijn hond opruimt, wordt beboet met bv. 100,onmiddellijk te betalen". Dhr. Bax begreep dat de controle problemen zou geven maar het College werd vol doende inventief geacht om oplossingen te bedenken zodat de burgers weer met op geheven hoofd over de stoep kunnen lopen.... Na o.a. te hebben stilgestaan bij het onderwijs constateerde dhr. Bax dat er helaas in het schema tot realisering van het nieuwe gemeentehuis enige maanden achterstand is opgelopen, waarom hij het College verzocht er met klem op toe te zien dat een verdere achterstand voor komen wordt. Gezien de werksituatie in de huidige behuizing meende dhr. Bax er op aan te moeten dringen dat de opening alsnog in 1987 zal kunnen plaats vinden. Laatste punt dat dhr. Bax aansneed was het ontbreken van kabeltv. op het eiland en in de gemeenten. Hij achtte de be schikbaarheid daarvan terwille van de mogelijkheden tot passieve recreatie zeer gewenst: „....voor wat dit punt betreft is Goeree Overflakkee weer een echt eiland geworden, omringd door zeeën van.... bekabelde gebieden", vergeleek hij.... CDA: „Onze voortreffelijke Minister President" Dhr. C. L. M. de Wit liet in zijn be schouwing namens het CDA niet na zijn grote waardering uit te spreken voor het huidige Kabinet, onder leiding van „onze voortreffelijke CDA Minister President Lubbers". Dhr. de Wit vond dan ook dat het Kabinetsbeleid nog enige tijd moet worden voortgezet. „Op langere termijn is dat voor de gehele bevolking het beste en niet in de laatste plaats voor de minima", was de stellige overtuiging van dhr. de Wit. Ook was hij ervan overtuigd dat de „yerkiezingskoort" voor de raadsverkie zing in maart al begoimen is en hij meende dat het daarom is dat nu geen „vervelende maatregels" meer zijn genomen. Het niet aanpassen van de reinigings rechten aan de gestegen kosten achtte hij daarvan een voorbeeld te zijn. Overigens stemde dhr. de Wit zeker in met het besluit de belastingen dit jaar niet te verhogen, waarbij hij vooropstelde dat het CDA niet voor lastenverzwaring van de burgers is. Voorts nam hij een groot aantal ge meentelijke zaken op de korrel, o.a. de verwezenlijking van een nieuw gemeente kantoor waarbij hij er zijn tevredenheid over uitsprak dat een flakkees architect (Ad Gestel) opdracht tot het maken van een schets is gegeven. Voorts vond hij dat op het onderhoud van straten en wegen ook terwille van de veiligheid niet méér bezuinigd kan worden; graag zag dhr. de Wit ook meer aandacht besteed aan het daadwerkelijk besparen op energie en niet alleen maar het bestuderen daarvan en hij maakte duidelijk dat het CDA niet af wijzend staat tegenover de privatisering van sommige gemeentelijke taken, in som mige waarvan een betere regionale samen werking zou kunnen worden bereikt", zo dacht dhr. de Wit. Sprekend over de volkshuisvesting sprak hij zijn waardering uit over de gevorderde renovatieplannen, zoals die in Den Bom mel en de start daarvan in Ooltgensplaat. Hij voorzag dat de samenvoeging van de drie plaatselijke woningbouwverenigingen wel een vrome wens zal blijven waarbij hij aantekende dat het CDA niet eens voor stander van zo'n ingrijpende maatregel zou zijn. M.b.t. de zorg voor de bejaarden, wier aantal de komende jaren steeds zal groeien, voorzag dhr. de Wit de be jaardenzorg, met het zgn. flankerend ouderenbeleid, steeds meer zal gaan kos ten. Aandacht besteedde dhr. de Wit ook aan de gewenste zorg voor de jeugd, daar bij aantekenend dat het kennelijk alleen de sport is die bloeit terwijl het CDA ook graag andere activiteiten door de ge meente ondersteund zag. Dhr. de Wit besloot zijn beschouwing met o.a. de waarschuwing tegen het te snel opmaken van de reserves, voor het ko mend jaar Gods zegen vragend voor de hele gemeente en allen die bij het werk en besturen van de gemeente betrokken zijn. Al om drie uur in de middag kon voorz. burg. de Vos na een korte schorsing de beantwoording inleiden. Het deed de voorz. deugd dat de raad te kennen had gegeven het beleid van het College overwegend te ondersteunen; „een brede steun om van Oostflakkee een dynamische gemeente te maken" stelde de voorz. vast. Terugblikkend bezag dhr. de Vos dat er in het afgelopen jaar een nieuw bestuurlijk evenwicht gevonden moest worden door de wijziging van het College. In de af gelopen raadsperiode werden veel beleids zaken opgestart, ook werd in div. nota's toekomstig beleid vastgesteld. ,,Het Col- **lege heeft daarin veel van de medewerkers gevraagd", zo was de voorz. zich bewust. Er waren weliswaar binnen het College wat aanpassingsproblemen door de snelle wisseling maar steeds konden die worden opgelost doordat er wederzijds „open ka nalen" zijn. Binnen enkele maanden zal er aan de boorden van Krammer en Volkerak geen eb en vloedbeweging meer zijn. De havens kunnen meer ingericht worden voor de recreatievaart wat zijn invloed zal hebben op de economie van de gemeente. Het rioleringstelsel zal zijn voltooiing moeten krijgen, vooral Den Bommel zal nog ,,fors op de schop" moeten. De dorpen zullen een face lift moeten ondergaan om aantrekkelijk te blijven. „Er is nog werk voor minstens twee zittingsperiodes", voorzag de voorz. M.b.t. de financiële zaken zoals in de Alg. beschouwingen aangestipt, meende de voorz. te mogen zeggen dat de finan ciële situatie van de gemeente ondanks fors aantal investeringen gezond is, al kan het geld niet over de balk worden gesmeten. Nodig blijft het aan de burgers toonbaar te maken dat ze hun belastingen niet tevergeefs betalen. Overigens bedacht de voorzitter dat die raadsleden die waarschuwden tegen het te snel opmaken van de reserves tot geen ander als tot zichzelf hebben gesproken omdat de raad het is die het beleid bepaalt. Hij kon verzekeren dat Oostflakkee op een goede wijze met de middelen weet om Fietsenspecialist Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 te gaan waardoor voorkomen kan worden dat de diensten aan en door de burgers teruggedraaid zouden dienen te worden. De geuite tevredenheid over het niet ver hogen van de belastingen werd dan ook door het College in dank aanvaard. Dat het reëel onvoorzien te laag zou zijn werd door de voorz. niet onderschreven. Omdat alles lijkt te zijn voorzien, wat de wens tot een nieuw beleid" ook over bodig maakt. De post Onvoorzien voor 1986 is tot bijna 70.000,— gegroeid en dat lijkt voldoende te zijn. M.b.t. de opmerking van dhr. Bax over de hondenbelasting verklaarde de voorz. dat de groep van de Rijkspolitie niet zozeer is bemand dat alle 400 honden uit de gemeente steeds op hun gangen ge volgd kunnen worden. De kosten die ge maakt worden voor het doen uitgaan van de (honden)belastingaanslagen bedragen ruim 2.000,zodat er voor de ge meente een opbrengst van ruim 32.000,- overschiet. Ook weth. v.d. Ree liet zijn tevredenheid blijken over de waarneembare brede vertrouwensbasis' M.b.t. het Volkshuisvestingsbeleid ont kende de weth. dat er de laatste jaren niet veel zou zijn gebouwd, al had het aantal ook wat hem betreft best groter mogen zijn. Er moet naar behoefte worden ge bouwd al is de mogelijkheid daartoe twij felachtig; vooral de woningbouw in de gesubsidieerde sector zal steeds moei lijker worden. Het ouderenbeleid zal in de Nota worden vervat, o.a. komt daarin het zogeheten flankerend ouderenbeleid aan de orde. Spr. acht het verwijt onjuist dat er voor de jeugd alleen de sportverenigingen zijn; het College tracht ook deelname aan o.a. muziekbeoefening en meerdere vormen van (kerkelijk) jeugdwerk te stimuleren. Aan sluiting van het zwembad te Oude Tonge zal aldus de wethouder i.v.m. de hoge kosten van aanpassing niet te ontkomen zijn nu inmiddels duidelijk is dat van het Rijk daarin geen bijdrage te verwachten is. De nieuwbouw van de MEAO is in dit stadium dat het bestuur van de Stichting aan B en W medewerking heeft gevraagd. Getracht zal worden nog voor het nieuwe schooljaar in de ruimtebehoefte te voor zien. Ook m.b.t. de nieuwbouw voor de Mavo wordt gehoopt dat spoedig posi tieve informatie kan worden gegeven: „ook dat verdient onze onvoorwaarde lijke steun". Weth. Poortvliet had ervaren dat het bezetten van een andere plaats in het gemeentebestuur wethouder in plaats van raadslid heel fascinerende as pecten" heeft. Spr. gaf wat informatie over de porte feuille „Sociale zaken", verzekerend dat de kortingen die door het Rijk zijn toe gepast hard zijn aangekomen. Aan de meest zwakken kan weliswaar een eenmalige uitkering worden verstrekt, maar het principe daarvan werd door dhr. Poortvliet afgewezen omdat ermee duide lijk wordt gemaakt dat de gerechtigden eigenlijk te kort wordt gedaan. Het „vuilprobleem" zoals door meer dere fracties besproken werd door dhr. Poortvliet ook in de beantwoording mee genomen. Het College is er van uitgegaan dat de kosten van de vuilverdeling in december bekend waren, (wel kennis van kosten dus toen het bedrag van de reini gingsrechten werd vastgesteld) en dat er een contract is met de fa. Boon. De onder handelingen met een andere verwerker zijn in een vergevorderd stadium; aan de financiële randvoorwaarden die door de gemeenten worden gesteld wordt daarin ruimschoots voldaan. Wel is duidelijk dat op korte termijn gestreefd zal moeten worden naar vermindering van het aan bod. De afwijzing door CDA en SGP van bezuiniging op het wegenonderhoud werd door weth. Poortvliet weliswaar als houding gewaardeerd, maar ander zijds wees hij erop dat er op het inves terings- en dekkingsplan aanzienlijke ra- MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG De C.V.B, afdeling Middelhamis-Som- melsdijk nodigt de bejaarden weer harte lijk uit op dinsdag 21 januari in „de Samaritaan", 's middags half drie. De heerJ.M. v.d. Berg hoopt wat dia's te laten zien van Flakkee en elders. Als u vervoer nodig hebt, dan bellen: mevr. C. Bienefelt, tel. 3428 of mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. pUDDORP Ned. Rode Kruis De sprei welke verioot werd is gevallen op nr. 72. Aflialen bij mevr. K. Verduyn-Tanis, Ha- zersweg 50. mingen zijn opgenomen. Het College is van plan niet eerder grote investeringen te doen in het wegenonderhoud dan nadat de kwaliteit van de ondergrond en de onder liggende riolering is onderzocht. Overigens is de raad dit voorjaar een nota te verwachten om te komen tot een „rationeel wegbeheer". Over de gewenstheid van het fietspad Middelharnis-Den Bommel is aldus dhr. Poortvliet de regio het eens ge worden en er een „hoge prioriteit" aan gegeven. Ook in een reactie van „ambte lijke zijde" is dat erkend en bevestigd dat het „van de gekke zou zijn" eerst de ruilverkaveling uit te voeren om pas daar na de aanleg te realiseren. „Daar lijkt begrip voor te bestaan", leek het weth. Poortvliet. Dhr. Poortvliet liet zich waarderend uit over de betrokkenheid die Gedeputeerde Jansen daarin heeft getoond. De beantwoording werd afgerond door de raadsvoorzitter. Daarin besprak hij o.a. de vraag van dhr. Bax over de moge lijkheid tot het verkrijgen van kabelt.v. op Flakkee. Het zal waarschijnlijk een moei lijke zaak blijken te zijn het eiland in z'n geheel te bekabelen. Als het aan het College ligt wil men graag meedoen met de gemeente Middelharnis die het voor deel heeft van een vrij dichte bebouwing. Wanneer de bekabeling daar inderdaad door zou gaan zou ook bekabeling van de Oostflakkeese dorpen overwogen kunnen worden. In Den Bommel geldt geen marktver- ordening, zo was uit de raad terecht op gemerkt. Wel is er belangstelling van de ambulante handel waartegen slechts uit een oogpunt van verkeersveiligheid of openbare orde zou kunnen worden op getreden. Bezien wordt of er binnen dat kader tot weigering van een vergunning voor een marktkraam zou kunnen worden overgegaan. Dat er aan de oostzijde van de haven van Den Bommel een recreatiepunt voor de bevolking gewenst zou zijn heeft ook de belangstelling van het College. Met Do meinen zal dat zeker besproken worden in het aanstaande gesprek dat gevoerd zal worden over het voornemen de haven van Den Bommel te vergroten. Overigens verklaarde de voorz. over de realisering van die recreatiemogelijkheid niet optimistisch gezien de ervaringen op dat punt van andere gemeenten. Tot zijn spijt moest de voorz. bevestigen dat m.b.t. de bouw van het nieuwe ge- meantehuis wat op het „spoorboekje" wordt achtergelopen. Er ligt inmiddels een schets van de architect en nog steeds wordt er van uitgegaan dat het nieuwe gebouw in 1987 ingebruik genomen zal kunnen worden. Het huidige gebouw gemeentewerken. Voorstraat 31-33 dat met de bouw van een nieuw gemeentehuis als zodanig over- kompleet wordt, zou wellicht een woon functie kunnen krijgen door het daarin onderbrengen van kleinere woningen. G.S. hebben laten weten te subsidiëren in de kosten van een „haalbaarheidsonder zoek". Ook is er contact met een makelaar die de markt verkent om het gebouw evt. af te kunnen stoten. Wel is duidelijk dat het een vrij incourant gebouw betreft. Vaststelling De begroting kon zonder wijziging wor den vastgesteld met een post Onvoorziene die de 70.000,— benadert. VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR ZWEPVEN 35 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk In zijn hut, met het schip in de fles voor hem, las hij haar brief weer. Die bewaarde zij in de bijbel. Ook daarin ging hij zitten bladeren. Vreemd. Dat deed hij thuis nooit. En hij las, bij een suizend carbidpitje, in het boek der Openbaring, dat eens alle tranen zullen worden gewist en ondanks veel duisternis gloorde in hem de zekerheid, dat hij goed had gehandeld en dat hij eens Wil weer zou zien. Op aarde in het schip, ginds in de witte bruiloftskleren van het hemelse Jeruzalem. En hij las over Paulus, die maar rond-trok en over de Heere Jezus, die nauwelijks een steen tot peluw had. En in de verlatenheid van zijn hokje kwam het in hem op, dat zwerven een doel had. Misschien ook was hij geen echte zwerver. De echte zwerver heeft alleen zijn lijf, een hoopje kleren en hooguit twintig duizend dagen om te leven, dan: punt. Hij heeft een doel: een schip, hun schip, dat schip en hij en Willem er mee zwervend op Gods wijde wateren. Hij zocht er naar, hij spaarde er voor. Wil schraapte 42.50 bij elkaar. Hij liep niet voor het geluk uit, maar er achteraan. In de legkaart van zijn bestek werd geen stukje gemist. Vier dagen later gingen ze onder stoom. Iedereen was present. Het werd tijd. Anders waren er nog on gelukken van gekomen. Toen de kapitein de ziekenlijst had gezien, maakte hij een rondje. Tegen de deur van de kokshut schopte hij tot tweemaal toe. Joe! riep de kok. Hij begreep welke middelen voor de ouwe klaargezet moesten worden. Heet water. De narigheid der vreem de havens bestreed ome Nero snel en afdoende. Er werd weleens geklaagd over de wijze, maar nimmer over het resultaat. De Orkanera lag afgeladen. Ze maalden gemiddeld negen knopen. Ome Nero vond het blijkbaar voldoende. De veiligheid werd niet extra belast. Maar negen mijl was voor normaal stoken eigenlijk al te erg. Het werk was eentonig. Alledag eender: wachtjes- lopen, soppen, bikken, verven. Het zou vervelend zijn geworden als er niet een akkefietje was geweest, dat de aandacht in beslag nam. In de Golf pikte de tremmer het voorgoed af. Hij zakte bij de vuren in elkaar. Er werd niet zo heel veel over gepraat, maar 't gaf afleiding. In Lissabon droegen ze hem van boord. Diezelfde dag nog werd een ander, laveloos geronseld, aan boord gebracht. De nieuwe tremmer, een nieuwe stof- en hittevreter. De equipage was weder voltallig, dat was het enige, dat met zijn komst vaststond. Het oponthoud in Lissabon was van korte duur. Arend- Michiel kocht er een bril. De meesten waren verzot om een kantje te pikken. Arend-Michiel vond het goed, hij waakte en beurde. Ze noemden hem al gauw de Schot, vanwege zijn spaarzaamheid. Naar het waarom infor meerde nimmer iemand. In Lissabon kwam de post aan boord. Er was een brief van moeder bij. Ook maar een paar regeltjes, want toen de kaart uit Southampton kwam, had ze direct ge schreven: Alles wel. Kleine Willem groeide als kool. Vader had een mooie reis gemaakt, drie duizend in de vier weken. Chris was met de Poeldijk binnen geweest. Hij was van plan voor een rang te gaan leren. Dat altijd voor dekzwabber blijven varen stond hem niet aan. De kleine van Japie had de kinkhoest en Marie was in verwachting van nummero twee. D'n heer had Gerrit Krab de Onbestendigheid gegeven. Ik ben benieuwd wat-ie er van maakt. Nou, gendag. O, ja, de post bracht nog een brief uit Lerwick, die doe ik er maar bij. Moeder. En op de tafel lag een envelop met zijn eigen schrift: Aan mej. W. van Roon-Struis, Nieuwelaan, Vlaar- dingen. Hij scheurde de omslag open en staarde op de zinnen, die hij in de Baai aan Wil schreef. Toen stond hij overal voor, nu er achter. Ja, ja, zo was ze, om zo laat op, om zo laat de kamer vegen, om zo laat eten en drinken. Ja, ja, precies. Hij legde het papier in zijn kooi. Vooruit: niet te lang treuren, had ze zelf geschreven. Maar de hele dag zag hij Wil weer gaan, zoals ze was. Toen begon de lange trip over de oceaan. Ze begonnen elkaar wat beter te kennen. Waar woorden te kort schoten, hielpen gebaren. Ze klopten hun wachtjes, zaten bij goed weer met vier, vijf man een beetje te bikken en te verven, want dat ging eeuwig door. Het zou, zo te zien, een tamme reis worden. Tenzij ome Nero het onverwachts op zijn heupen kreeg. Eén bericht, het was hem genoeg om op te springen. Op het ogenblik was daar nog geen sprake van. De kok vertelde aan dek, dat het water voor zijn kruiken nooit warm genoeg was. Arend-Michiel werd stiller en bedachtzamer. Nergens had hij meer tijd om te denken dan hier. Zijn sluime rende gevoel van eigenwaarde begon in hem te spreken. Soms dacht hij moedeloos: ik kom er nooit, nóóit. Ik ben er niet op vooruitgegaan. In Vlaardingen keken ze tegen mij op, aan boord van de Onbestendigheid was ik een koning, hier ben ik een paar letters op de monster- rol. Een opgepikte matroos, zoals men het mindere volk van de wildevrachtvaarders overal oppikte. In die verlatenheid welden vreemde gedachten en woeste verlangens omhoog. Gekke, bleue jongen, die-ie was om te kleuren voor een meisje, dat hem toelonkte.... Maar hij mocht niet, hij wou niet, hij moest zijn jongen aan kunnen zien. Als het je te moeilijk wordt, zul je dan een vrouw trouwen, zei Wil eens, toen ze weer over het scheiden door sterven sprak. Wat had ze daarmee toch geworsteld. Een vrouw trouwen, zij namen een vrouw. Ze kochten er één voor enkele uren. God, ik ben een schoft. Bewaar me, anders tuimel ik, bewaar me. Hij tuurde de zee af, hij keek op iedere zee, in iedere haven, die zij aandeden, hoewel hij zeker wist, dat het schip, dat hem eens dol van begeren maakte, ergens om de Noord moest zwalken. En wat zou het geven, ze hadden wat op de spaarbank, hij had zijn gage overgespaard en de extraatjes van het wachüopen. Maar het was te weinig, veel te weinig. Als hij het schip zag, kon hij het na-kijken, hoogstens zijn hand er ten groet naar opsteken, maar het was als een knappe vrouw, die passeerde, doch onbereikbaar was. Hij wierp zich nog feller op het Engels. Dat vlotte best. Met de nieuwe tremmer hadden ze het, zo op het oog, niet erg getroffen. Bij de Canarische eilanden kwam hij uit de bunkers gekropen. Hij kón ook al niet meer. De koortsen namen hem altijd te pakken, wanneer ze om de Zuid kwamen. Hij moest er even aan wennen. Morgen zou het wel weer gaan. Ze hoopten het. Maar het zwarte koor stond er als één man op: hulp van dek. (wordt vervolgd) ;^^^.^^,^:^,^,^^^:^^:^^^^^.,^,^^.^.:^^^^,^^:^^:^:^^^^,f.^^j^l^^:^^^^^^,^j^^^^,^,^^^;^^:^,^:^:^^^j^^^^^^,^^^^^^ üBoaM van ricn Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2