EIÜVriDEII-niEUWS VAN HULST r Gebr. Buys Schaakclub „De Zwarte Pion" Urk, wat moeten we daarmee part time Koelhuis-chcf Herinnering P.V. „De Trekvogels Moord op echtgenote: 3,5 jaar gevangenis HET "^KUkVENSTER Bijeenkomst verzorgende beroepen te Dirksland PvdA kandidatenlijst Goedereede No. 5462 Voor een algehele uitvaartverzorging bereikbaar onder tel. 01870 - 2452 Alle inlichtingen over de wilsbeschikking en NUVU-verzekermgen Taxi: dag en nacht bereikbaar Steeneweg 31 -3241 XG Middelharnis Tel. 01870-2452 (D (D (D (S) (D (D (D (D (m/v) Camping en Caravanhandel ff Uü UrBVCIHiyBII Abonneert U op Eilanden-Nieuws TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 SÏS UZI DD Ploegen Zaaien Knoppen Wakker Uitspraak rechtbank: 3e Blad VRIJDAG 10 JANUARI 1986 blik op kerk "^P en samenleving c^ - Voorzichtig optimisme? - Het jaar der waarheid We zijn aan een nieuwjaar begonnen dat inmiddels alweer bijna twee weken oud is. Vergeleken met voorgaande jaarwisse lingen, toen de commentaren op het maat schappelijk en het wereldgebeuren bijna zonder uitzondering een sombere onder toon hadden, waren er deze keer iets optimistischer geluiden te horen. Wan neer we de economen mogen geloven, dan zijn we bezig enigszins op te klimmen uit het diepe dal. En in de wereldpolitiek is er enige hoop dat de verstarring tussen oost en west wat doorbroken kan worden, nu Reagan en Gorbatsjow elkaar hebben ontmoet. Bij dat voorzichtig optimisme klonk overi gens telkens de waarschuwing dat er zeker nog geen reden is voor een juichstemming. Ondanks de economische opleving zitten we altijd nog met een enorm aantal werk lozen en het ziet er niet naar uit dat dit aantal in de nabije toekomst verder af neemt. En in de wereldpolitiek is er, ondanks de goede bedoelingen en de vrien delijke woorden, niets veranderd. Zó rea listisch moeten we wel zijn! In verschillende opzichten is 1986 voor ons land bestempeld als „het jaar der waarheid'D at is een groot woord, dat we natuurlijk ook met de nodige korreltjes zout moeten nemen. Maar inderdaad zul len er, als de voortekenen niet bedriegen, in dit jaar belangrijke beslissingen vallen. We denken daarbij eerst aan de kerk(en). Het proces van „Samen-op-Weg" is nu zo ver gevorderd, dat de Synoden van de Hervormde en de Gereformeerde Kerk zich hebben voorgesteld in 1986 het eeuwfeest van de Doleantie te ver klaren dat beide kerken zich „in staat van hereniging" bevinden. Dat wil nog lang niet zeggen dat ze van nu af één zijn, maar de vrijblijvendheid, die het proces tot nog toe kenmerkte, is er dan af. Of het, gezien de nogal negatieve reakties, met name vanuit de Hervormde Classicale Ver gaderingen, zo ver zal komen is op dit ogenblik nog de vraag. „Het jaar der waarheid" is 1986 ook genoemd ten aanzien van de Christelijke Gereformeerde Kerken. De spanningen in deze kleine kerkengroep zijn in het nabije verleden tamelijk hoog opgelopen. De rechter- en de linkervleugel hebben zich steeds verder van elkaar verwijderd. En naar verwacht wordt zal de Generale Synode, die dit jaar samenkomt, de uiter sten niet bij elkaar kunnen houden. Maar of dat inderdaad zo zal zijn, zal de tijd moeten leren. Ook politiek gezien zouden er dit jaar weleens knopen doorgehakt kunnen wor den. Ik denk dan aan de kwestie van de euthanasie, die nog steeds niet wettelijk geregeld is. Maar ook aan de zogenaamde wet gelijke behandeling", de anti-dis- criminatiewet, die wel vele keren is aan gekondigd, maar waarover nog steeds geen overeenstemming is bereikt. Dat zijn zaken die ons toch wel met grote zorg moeten vervullen. In KOERS van 3 januari trof ik een uit voerig interview aan met Prof. Dr. W. H. Velema, dat in zijn geheel de moeite van het lezen waard is, maar waaruit ik tot slot één passage wil doorgeven: „Maar wat mijn grote zorg in 1985 geweest is, is dat een groot deel van de christenheid de zaak eigenlijk laat lo pen, niet wakker geschud wil worden, niet bereid is te zien hoe beslissend deze jaren zijn voor de toekomst van ons land. En als je je stem daartegen verheft, dan wordt dat soms schouder ophalend afgedaan met een ,,ach, je praat veel te vroeg, zo'n vaart loopt het nog niet" of zelfs met eenJe moet zelf ook meegaan". Wel, ik heb geen reden om aan te nemen dat dat in 1986, gegeven de situatie, veranderen zal". Ik denk dat het goed is, dat we als mensen die bij het Woord willen leven, in het jaar 1986 goed naar deze waarschuwende woorden luisteren! Waarnemer OUDDORP 99 Eerste prijswinnaars van de duiventen- toonstelling die gehouden is op 3 en 4 januari j.l. in verenigingsgebouw ,,Dorps- tienden" te Ouddorp. Bevlogen duiven: Klasse 1Oude doffers: Kr. Hameeteman. (tevens kampioen bevlogen duiven) Klasse 2. Oude duivinnen: K. Breen. Klasse 3. Jaarling doffers: Kr. Hameeteman. Klasse 4. Jaarling duivinnen: A. Redert. Klasse 5. Jonge doffer: Joh. Grinwis. Klasse 6. Jonge duivinnen: Kr. Hameeteman (tevens schoonste jonge bevlogen duiven). Onbevlogen duiven: Klasse 7. Oude doffers: W. Koert. (tevens kampioen ongevlogen duiven) Klasse 8. Oude duivinnen: Comb. Ewijk. Klasse 9. Jonge doffers: J. M. van Vliet, tevens schoonste jonge onbevlogen duiven Klasse 10. Jonge duivinnen: W. Koert. Klasse 11Late jonge doffers -I- duivinnen: W. Koert. Uitslag Amerikaanse verloting: Vleesschotel t.w.v. 150,op nr.: 210 Levensmiddelenpakket t.w.v. 150, op nr.: 261 Waardebon t.w.v. 75,op nr.: 446 Waardebon t.w.v. 75,op nr.: 328 Waardebon t.w.v. 50,op nr.: 303 Alle winnaars van harte gefeliciteerd en tot ziens op onze volgende tentoonstelling. Ook willen wij de M.V.O. van Ouddorp en alle andere medewerkers bedanken voor hun hulp. Tentoonstellingscommissie voorzitter: G. van 't Geloof SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 7 januari 1986 Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 19,90 - 20,70. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: honderd en veertig ton. Maandagavond 6 januari kwamen twee spelers van Unilever I naar onze club om hun afgebroken partij uit te spelen tegen Boeter en v.d. Waal. De stand bij het afbreken van de wed strijd was 4^2 - 3'/i in het voordeel van de Zwarte Pion. Wanneer Boeter zijn partij remise zou weten te houden en v.d. Waal zou het zelfde bereiken, dan behaalde de club de kleinst mogelijke overwinning. Maar v.d. Waal wist door een prachtige combinatie zijn tegenstander te verrassen en niet lang daarna gaf de tegenstander van Boeter de partij remise. Hierdoor werd een prachtige 6-4 overwinning be haald. Na het slechte begin van de R.S.B. competitie bezet ons tiental nu de 5 e plaats in de 2e klasse. Voor huishoudelijke competitie verloor Markwat op een zeer ongelukkige manier van du Pree. Hij stond gewonnen, maar vergat op het besHssende moment een zet te doen, die hij wel wist. Hier volgen de uitslagen: G. de Jager - J. Kruik1-0 P. Lesuis - J. Noordijk1-0 W. I. Peeman - C. Poortvliet1-0 Joh. du Pree - W. Markwat1-0 T. C. van Prooijen-M. Verolme.Vi- Vi C. J. Smit - Ad. Visser1-0 W. Tieleman-C. Groenendijkafgebr. Ingezonden: L.S., Wanneer men met de Kerstdagen zo eens wat meer mensen om je heen krijgt dan gewoonlijk, dan hoor je ook wat meer dan anders, als je als rustend midden stander zo aan de rand van de samen leving meeloopt. Als je dan, opgevoed in een positief christelijk Middenstandsgezin en later ook zo'n 40 jaren hebt meegelopen als zakenmarmetje.... dan kruipt het bloed waar het niet gaan kan, als die midden standers en die Urkers die zo graag hun mond vol hebben over God en Zijn Gebod (vooral in deze tijd van het jaar) als het ware worden bedolven onder de stenen die gegooid worden. Zeker God laat ook de Urkers weten dat ze mensen zijn. Dat weten ze zelf ook.... daar hebben we van kunnen lezen in het RD van zaterdag 28 december 1985 door de hand van Ds. J. Westerink, die schreef dat ze als kerkeraden ook hun handen als het ware vol hebben om de jonge Urkers van akties te weerhouden. Maar als je de achtergrond weet van al deze moeilijk heden en je dan ook hoe een midden stander moet knokken om het hoofd boven water te houden.... dan zouden er minder stenen gegooid worden. En weetje wat me nu zo opvalt dat bij heel veel akties en demonstraties de win- kelramen het moeten ontgelden.... van de middenstand, die er meestal buitenstaat. Zo ook hier wat Urk betreft, de etalage- ramen van de Urker vissers, nl. de ker ken.... die moeten het nu ontgelden. Bij velen waar de platen van het mannen koor" enz. overbekend zijn hoort men nu schelden op de vromen. Ook de Urker is niet zonder zonden, neen maar ze kwellen hun geweten aldus ds. W. Zeker ook ds. W. weet dat de overheden over ons gesteld zijn, en dat we volgens het 5 e gebod ze onderdanig moeten zijn. Maar staat er ook niet in GODS Woord dat de vaders de kinderen niet tot toorn mogen verwekken? En dat is volgens men lezen kan hier zeker aan de hand. Maar nu blijven we eens wat dichter bij huis.... In de laatste maand van het jaar worden we allen overspoeld met Foders. Uit alle hoeken van ons eiland en uit elk dorp vinden we ze. Ook bij het inzien van deze moeten we ons afvragen, wat zal deze winkelier of zakenman, waaronder er ook zijn die nu wel voor Vromen ver sleten zullen worden, want wat op hun folder staat komt ook niet direct met hun (innerlijk) leven overeen. Ik denk dat ze ook wel eens door hun zaken zullen lopen met een schuldgevoel in hun hart en een kloppend geweten? Vijf dec. aktie.... kerstreclame.... veel groen, veel licht... veel lekkers, veel wijn, veel geschenken enz. Maar ook hun kosten zijn hoog ook hun dure geld zit in de zaak en er moet brood op de plank komen voor moeders. Ja, als vader vroeger uit de B ijbel las over de ene voorraad na de andere wordt uit gegeven en we hadden een goede omzet gehad die week.... dan werd ik warm van binnen en waren we dankbaar in die voorspoed. Maar.... hadden we een slechte week of maand gehad en men hoorde uit Gods woord over: dankbaar al is het dat er geen rund in de stal was en dat de vijgeboom liegen zoude (geen vruchten dus) ja dan werd het anders dan werden we weer warm maar nu van schaamte, want wij waren opstandig. Beste lezers, zonde is en blijft zonde, maar waarom een hard werkende bevol kingsgroep die we toch niet missen kunnen in onze samenleving, zo bejegend (zaken lieden, vissers en middenstanders). Wees liever met hen begaan en BID voor ze of ze mogen leren hun vertrouwen meer en meer op de HEERE te leren stellen. Wat wordt er ook door hun klanten niet gedaan wat God ook ziet en niet goed zal kunnen keuren, want, wie zijn het die naar die artikelen vragen die op de folders staan waarover we ons wel moeten ver wonderen? mede daardoor gaan ze door de knieën en moeten hun geweten soms kwellen om mee te kunnen blijven draaien. Onze overheden maken het voor deze ook niet gemakkelijk. Hoge belastingen, sociale lasten enz. Neen, we zullen onze oud-coUega's niet oproepen tot demonstratie of zo iets. Ook niet om een middenstandspartij op te richten, zo van ,,loop mee en wordt wak ker, stemt op Piet de Bakker, nummer 1 van lijst twee", neen, dat niet. Neen, het gaat er over hoe moeilijk het is in deze tijden als christelijk mens werke lijk christelijk middenstander te zijn (ook visser). Een oud-middenstander De Coöperatieve Vereniging Uien- en Aardappelbewaarplaats „Stad aan 't Haringvliet" G.A. (g) roept sollicitanten op voor een Gegadigden dienen, technisch en bekend met de agrarische sector te zijn. Inlichtingen te vragen of sollicitaties in te dienen vóór 22/1 1986 bij de heer J. Wagner, Boomgaarddreef 9 te Stad aan 't Haringvliet. Telefoonnr. 01871 - 1377. Ofl'. dealer van Sunseeker en Muller stacaravans Verkoop van gebruikte sta- en toercaravans Permanente show - Ruime keuze Battenoord, NIEUWE TONGE Tel. 01875-1259/1895 D.V. woensdag 15 januari a.s. zal in het verenigingsgebouw „Rehoboth" te Dirks land de eerste bijeenkomst in 1986 wor den gehouden. Aanvang 19.30 uur. In afwijking van een eerdere aankondi ging zal a.s. woensdag de lezing niet worden gehouden door ds. A. J. Gunst maar door de arts drs. W. G. van Dorp uit Nieuwerkerk a/d IJssel. Ds. A. J. Gunst hoopt zijn lezing te houden op D.V. dinsdag 18 maart a.s. in Middelharnis. A.s. woensdag hoopt in Dirksland drs. van Dorp te spreken over Reageerbuis bevruchting. Drs. van Dorp is als docent verbonden aan de H.B.O.-V. opleiding aan „De Vijverberg" te Ede. Voor die tijd werkte hij als arts in het Havenziekenhuis te Rotterdam. Alle werk(st)ers uit de verzorgende be roepen uit onze regio en eventuele belangstellenden voor dit onderwerp zijn hartelijk welkom!! SINT ANNALAND Ouderling Lt. J. Guiljam overleden: In het ziekenhuis „De Lievensberg" in Bergen op Zoom is op zeventigjarige leeftijd overleden de heer Lt. J. Guiljam. Hij had een loonbedrijf in Sint Annaland. Hij was gedurende veertien jaar ouderling bij de Gereformeerde Gemeente in Sint Annaland. Dinsdag 14 januari begint in Ouddorp de praatgroep voor moeders van kinderen tussen U/2 en 3 jaar. Ook moeders uit de omgeving zijn hartelijk welkom. Meldt u snel aan, er zijn nog enkele plaatsen. Inlichtingen en opgave: Zr. de Vlieger, Groene Kruisgebouw, tel. 01878 - 1321 tussen 13 en 14 uur. Door de afdelingsvergadering van 6 ja nuari 1986 te Goedereede is besloten twaalf leden van de Partij van de Arbeid bij de kiezers aan te bevelen voor het lidmaatschap van het gemeentebestuur van Goedereede. Deze leden zijn in de volgorde van de kandidatenlijst: 1Ineke Hoogenraad, Ouddorp. 2. Ruud van Dongen, Stellendam. 3. Teun Bakelaar, Ouddorp. 4. Ben Verbrugge, Ouddorp. 5. Rudi Nijdam, Goedereede. 6. Theo Huber, Stellendam. 7. Herman Zandstra, Stellendam. 8. Wout Hoogenraad, Ouddorp. 9. Tonny Tigchelaar, Stellendam. 10. Chris Stigter, Stellendam. 11. Hanneke Henny, Goedereede. 12. Ella Bezuijen, Stellendam. Oud Kraaijer Net buiten Sommelsdijk, daar waar een gerenommeerde auto-op knapper menige verfrommelde vier wieler en mitsdien ook zichzelf „een lol" doet, sturen we onze ga- zellige karretjes de Nieuwlandse- dijk op. Twee paardjes in een kort- geknipte wei kijken ons wat droevig na. Wat moeten jullie nu op een sombere winterdag in een druip natte polder die ogenschijnlijk in een diepe winterslaap is verzonken? Afen toe fladdert er een verdwaalde vogel voorbij die veel te laat thuis komt of te vroeg op is. Overigens geen teken van leven maar de schijn bedriegt. Ook langs de voet van de Oud Kraaijersedijk woelt onder huids alreeds een nieuwe lente. Het landschap ligt er netjes bij. Water gangen en sloten zijn geknipt en geschoren. De ruilverkaveling heeft sporen getrokken: minigrachten langs een liniaal met nog blote taluds. Dominant zijn de versgeploegde akkers met al of niet rechtgetrokken voren. Toen snuivende en dampende paarden de ploeg scharen nog door de klein trokken beijver den de knechts zich in het kaarsrecht ploegen. Er was een soort wedijver met collega leidsmannen. Soms diende de ploegprestatie als visitekaartje en of solli citatiebrief Doel was ook om voor het invallen van de vorst de grond te keren opdat koning winter kans zou krijgen de kruimelstructuur te verbeteren. Meen nu niet dat de polder er grauw en eentonig bijligt. Er is wintertarwe gezaaid en dat heeft kans gezien om in betrekkelijk korte tijd te ontkiemen en een wortel- stelsel te ontwikkelen. En die hebben met z'n allen groene blaadjes naar boven gestuurd om het land schap kleurrijk te verfraaien. Dit graangewas kan behoorlijk wat vorst verdragen maar toch vindt de soort het wel prettig als de natuur eerst een bescher mende sneeuwdeken over hen heenspreidt. De jonge spruiten zijn intussen al een keer toegedekt geweest maar regen en dooi hebben dat beetje winterdek al weer weg gesmolten. En ook daardoor krijgen de landouwen ook in deze tijd steeds weer een ander gezicht. J. V. P. Aan het eind van deze weg stappen we toch maar even af of we toch niet ergens een mol zien graven. Misschien vinden we een gevederde wintergast al mijmerend op een koude gladde tak van het ontbladerde geboomte. Maar nee, alleen roerloze twij gen die mistroostig de vochtige atmosfeer inwijzen. Ze lijken levenloos maar intern bruist de activiteit. Nieuwe knoppen, bloe men en bladeren zijn al geprogrammeerd. Ze wachten nu nog een poosje totdat de sapstromen weer op gang komen. Dan worden ze weer uitbundig. Eindknoppen zorgen er dan voor dat er weer stengels worden verlengd. Bladknoppen krijgen het weer druk met takken en een blader- kroon. Naast bloemknoppen zijn er dan ook nog gemengde. Ergens moet er ook nog een sluimerknop zitten. Die houdt zich soms al jaren koest maar als ,,zijn" boom wordt beschadigd onder het geweld van storm, hagel of anderszins, dan komt-ie als een soort reserveknop in aktie. We zijn weer al lang en breed op de Havendijk nadat we bij dat fraaie witte huisje rechts op de foto linksaf zijn ge slagen. We fietsen nu naar die andere prent en gaan ook daar linksom. Er is nu een ferme bries gaan waaien en die blaast bressen in het grauwe wolkendek. De zon kan af en toe de klamme polder strelen. Misschien hebben de havenmeeuwen wel daarop zitten wachten. Bij tientallen hangen die vogels nu boven de dijk en zetten zich op de wieken al schommelend schrap in de wind. Het is net of de natuur Oud Kraaijer wakker schudt. Bij het zwarte gat laten we ons even van een glibberig soort trapje naar beneden zakken. Een gemaaltje staat er onver droten te neuriën in het belang van de waterhuishouding. Dan nog een paar trap pen op de pedalen en we zijn bij dat tweede plaatje. Rechts ga je verder naar Dirks land en links brengt de Noordlandsedijk ons weer naar de grote weg. Onder de rook van Klein Parijs heeft een duivenmelker een poortje van de til open gezet. De bestellers van het luchtruim stappen deftig naar buiten om zich aan de andere kant van de tralies parmantig te vertreden. Dan gaan ze massaal vanhonk. We zien ze komen in een stijgende vlucht over de bomenrij waarin weer vogels fluiten nu de natuurelementen hun eigen milieu opvrolijken. Zon, wind en wolken pencelen een betoverend schaduwspel ook op en rond het erf van het landgoed Oud Kraaijer. SINT ANNALAND De rechtbank in Middelburg heeft de 5 8- jarige J. van 't H. uit Sint Annaland conform de eis veroordeeld tot drie en een halfjaar gevangenisstraf omdat hij in juni vorig jaar (1985) zijn echtgenote met landbouwvergif om het leven bracht. Hij goot een kleine hoeveelheid van een sterk bestrijdingsmiddel in haar drinkglas. Toen ze kort daarna jenever uit dit glas dronk, stierf ze aan acute vergiftigings verschijnselen. Het echtpaar leefde al jarenlang in on min, waarbij aanvankelijk de man de vrouw mishandelde. Nadat hij door een hersenbloeding was getroffen en gedeelte lijk verlamd raakte, werden de rollen omgekeerd. Van 't H. kwam tot zijn daad omdat hij de mishandelingen en vernede ringen niet langer meer kon verdragen. Het huwelijk was altijd ontwricht door alcoholproblemen. Toen zijn vrouw het dodelijke gif (landbouwgif mevinfos Phos- drin) tot zich had genomen, stierf zijn 49- jarige vrouw aan acute vergiftigingsver schijnselen. De raadsman van van 't H., mr. D. J. Olie wees op al die jaren voortslepende huwelijksmoeilijkheden en het alcohol gebruik in het gezin. Ruzies tussen de lichamelijk gehandicapte man en zijn vrouw kwamen dan ook veelvuldig voor. Ook twee dagen voordat het drame zich afspeelde moest de politie er aan te pas komen. Tevens verwees hij naar het psy chiatrisch rapport van Van 't H., waarin staat, dat het feit Van 't H. ,,in enigermate verminderd kan worden toegerekend". De president van de rechtbank in Middel burg vroeg zich af wat,,enigermate" is, en vonniste conform de eis van de officier van justitie drie en een halfjaar cel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9