EIIIVIIDEtl-tllEUWS %wjj\ujnart Overdenking Begrafenisonderneming „VOORZORG" uit de Heilige Schrift zwïp™ drukwerk Oud-S'dijker 6e op lijst van 40 top-economen ans Groenendijk Bijeenkomst Verzorgende Beroepen Cursus geestelijke vorming Ver. „De Christenvrouw" afd. Dirl(siand Kandidatenlijst WD Middelharnis Voorlichtingsavond Rijksscholengem. G.-O. Op 20 december j.l. 2e Blad VRIJDAG 10 JANUARI 1986 No. 5462 •m' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubrïek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. GHUIDSHINDSn Bij ons staat een fabriek met ventilatoren op 6 m hoogte, die veel lawaai maken. Kan ik d.m.v. een rij bomen dat geluid terug brengen tot een aanvaardbaar ge ruis? Antwoord: Dat hangt van vele faktoren af: de afstand, de toonhoogte, de sterkte van het geluid, de hoogte van uw bomen, de dichtheid daarvan enz. U schetst op uw tekeningen bomen van 10 m hoogte. Ook zijn er, als wij het goed zien, kassen ter hoogte van 3,5 m tussen de lawaaifabriek en uw terrein. Ook zou de afstand tussen de fabriek en de huizen 800 m zijn. De vraag is nu, of u dan niet liever een strook bos zou inplanten! Zeer zeker kan men thans bomen van 10 m hoogte met kluit verplanten, maar vraag niet wat dat kost! Jonge bomen planten is veel goedkoper, maar het duurt, zelfs bij snelle groeiers als populieren en wilgen, toch wel eenjaar of zes, zeven voor de 10 m hoogte is bereikt en dan is de kruin op die hoogte nog niet echt dicht, vooral niet in de winter. Wij raden u daarom aan, een strook bos aan te leggen van ten minste 12 m breed. Aan de lawaaizijde plant u een windscherm van populieren, dat uitgedund zal worden naar mate de rest van het bos vordert. Dat bos kunt u laten bestaan uit ongeknotte wilgen. U zorgt tevens voor voldoende onderhout, dus struiken die de ruimte tussen de stammen opvullen. Dat kan zijn: mei doom, haagbeuk, els, lage wilgen enz. U krijgt dan een ondoordringbaar oerwoudje dat zowel de wind als het geluid terdege keert. Maar het duurt wel even! Een geluidswal beplanten kan natuurlijk ook. WATCJtLeiDING LEVSHT REGENWATER De waterleidingmij heeft bij mij de oude hoofdleiding tot in mijn huis weggesloopt en een nieuwe aangelegd. Daarvoor moest een gat in een muur worden ge boord. Dat gat is zo slecht dicht gekit, dat er regenwater door naar binnen komt. Wie kan ik daar aansprakelijk voor stellen? Antwoord: Niet de weergoden, want die bestaan niet, maar de waterleidingmaat schappij. U kunt een deurwaarder in de arm nemen, die de maatschappij per aan getekende briefin gebreke stelt en met een proces dreigt. U hebt dan voor enkele honderden guldens uw recht gehaald. Dat zal zeker een diepe voldoening geven. Maar goedkoper is het, bij de dichtst bijzijnde handel in bouwmaterialen of aannemer een busje kit van vijf gulden te halen en het lek zélf even te dichten.... Want heus, zo'n werk is dat toch niet! GELIJKSTROOM TECHNIEK Zijn er boeken over gelijkstroommotoren, 12 volt en 1-10 ampère? Antwoord: Vanouds waren bekend: R. Drucker, De gelijkstroommachines, bijv. de 4e druk, Rotterdam 1941; idem en JRG Isbrücker, Leerboek der elektro techniek, deel 3, Rotterdam 1950. Nog ouder is H. A. Romeyn, Gronden der gelijkstroomtechniek uit 1930. Recenter is B. Riphagen, Gelijkstroomtechniek, 1959 en 1970. ECHT ORANJE Is het werkelijk waar, dat sinaasappels oranje gespoten worden en dat ze van zichzelf een groene kleur hebben? Ik meen dat eens gelezen te hebben, maar m'n man vindt het erg onwaarschijnlijk. Antwoord: Dat wordt in andere landen wel eens gedaan, maar in ons land (e.a. Europese landen waar goed gelet wordt op alles wat ze eten en drinken) is het wette lijk verboden sinaasappelen enz. te verven of geverfd te verkopen. Het is ook hele maal niet zo nodig. Wie door zuidelijke landen heeft gereisd, weet wel datje daar sinaasappelen en mandarijnen in de prach tigste kleuren aan de bomen kunt zien hangen, als ze rijp worden. Die zijn dus van zichzelf mooi oranje. Overigens heeft de consument al lang begrepen, dat de kleur helemaal niet van belang is. Er worden hier al heel wat groenige Mid den- en Zuidamerikaanse sinaasappelen verkocht, die soms saprijker zijn dan de glanzende oranje-appeltjes. Wat in an dere landen ook wel eens gebeurt, is het glanzend maken van de gekleurde schil. Verder wordt de buitenkant nog wel eens bespoten met een fungicide, dat is een schimmelwerende stof die hier te lande óók niet mag worden gebruikt, maar des ondanks in een land van herkomst kan zijn opgebracht. Daarom is het zelf verwerken en eten van die schillen (bijvoorbeeld in oranjemarmelade) van dergelijk fruit niet bevordelijk voor de gezondheid. Daar voor moet men dus andere sinaasappel schillen gebruiken, zoals ook de fabri kanten van marmelade doen. SNACK-8ANK Hoe krijg ik vetvlekken van croquetjes uit mijn lederen bank? Antwoord: Vaak kunnen dergelijke vet- vlekjes worden verwijderd met terpetine of wasbenzine, maar dan wordt het leer (te) sterk ontvet, zodat men het weer met lederwas moet behandelen om de bank weer zacht en soepel te maken. U kunt daarom beter white wizard nemen. Dit nieuwe middel wrijft u in met een zachte borstel en u wrijft het uit met een vochtige doek. Als de plek droog is, kunt u zonodig die plaats met een vleugje lederwas, bij voorbeeld blanke bijenwas, invetten en goed uitwrijven. Is het genoemde middel bij u nog niet verkrijgbaar, dan kunt u bij de importeur Hoes te Zoetermeer, tele foon 079 - 51.49.22, informeren naar het dichtstbijzijnde adres waar het wèl ver kocht wordt. drukkerij kranse bv Dam- en Schaakvereniging „Dirksland" Uitslagen van maandag 6-1-86. DAMMEN: K. de Jong - L. van Welie2-0 A. Stolk - J. Knops2-0 J. Knops - A. Stolk0-2 K. de Munck - D. Rameys2-0 P. v.d. Groef- M. v. 't Geloof O - 2 B. Roetman - Joh. Koppelman 2 - O H. Grootenboer-W. Nieuwland.2 - O A. van Rossum - B. Troost0-2 SCHAKEN: D. Wolfert - H. Bal1-0 J. de Jong - A. v.d. Vliet1-0 W. Zorge - F. van Ast0-1 J. Noteboom - H. Zorge0-1 D. Noteboom - M. Pieterse0-1 HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g KLEINE BATTERIJEN Wie levert kleine, oplaadbare nikkel- cadmium batterijen van 12 volt en 1-20 ampère? Antwoord: Informeert u eens bij Battrex Batterijen b.v., Schieweg 60, Delft, tel. 015 - 61 60 59 en bij Sonnenschein Nederland b.v., Driekoningendwarsstraat 44, Arnhem, tel. 085 - 45 50 41. STOOMMACHINES Kunt u mij literatuur noemen over kleine stoommachines? Antwoord: Bekend is Jo Briels, Het stoomtijdperk, Helmond 1978, ISBN- nummers 90-252-4742-3 en 90-317- 0176-9 want er zijn twee uitgaven. Voorts is er het een en ander te vinden bij hen die zich bezig houden met modelbouw, hetzij bij treinen of bij schepen. Neem dus het hobbyblad „De Modelbouwer", orgaan van de NVM (Ned. Ver. van Model bouwers), Postbus 2151, 7500 CD En schede of raadpleeg dit in een grote biblio theek. Het blad bevat artikelen en recen sies op het gebied van de modelbouw. Daarbij worden uiteraard zowel kleine elektromotoren als dito stoommachinetjes gebruikt. Via adverteren kunt u in kontakt treden met hen die dat materiaal over hebben en verkopen willen. Bepaalde fa brikaten zijn ons niet bekend. Ook kennen wij geen importeurs op dit gebied. De Vereniging van Verzorgende Beroe pen „Regio Flakkee" hoopt D.V. 15 ja nuari 1986 weer een bijeenkomst te hou den. Ds. Gunst uit Terneuzen zal dan spreken over „Hulpverlening en Geloof'. Aanvang: half acht. Plaats: Verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente te Dirksland. OpD.V. maandag 13januari 1986 hoopt de heer C. van den Heuvel uit Sommels dijk een inleiding te houden over het onderwerp „De computer en de maat schappelijke gevolgen". De cursisten worden hartelijk uitgeno digd deze avond bij te wonen. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw „De Hoeksteen", Ring te Middelharnis. Aanvang: 19.45 uur. De offeranden Gods „De offeranden Gods zijn een ge broken geest; een gebroken en ver slagen hart zult Gij, o God, niet verachten". (Psalm 5119) Er is geen godsdienst zonder offers. Offers zijn van de godsdienst een wezenlijk be standdeel. Ook onder de heidenen waren offers algemeen bekend en in gebruik. Het brengen van offers is zeer oud. Reeds in het boek Genesis lezen we dat Kain en Abel de Heere offerden. In de eredienst van Israël had de offer dienst een grote plaats. Een groot aantal van offers werd jaarlijks in tabernakel en tempel de Heere opgedragen. Nauwkeurig schreef de God van Israël ze voor: brandoffers, spijs- en drankoffers, dank- en zoenoffers en nog zovele meer. Niet altijd heeft de Heere in die offers behagen gehad. Bij de profeet Jesaja zegt God tot het van Hem afkerige volk: „Waartoe zal Mij zijn de veelheid uwer slachtofferen? zegt de Heere. Ik ben ver zadigd van de brandofferen der rammen en het smeer der vette beesten, en heb geen lust aan het bloed der varren noch der lammeren, noch der bokken". We weten ook, dat de Heere het offer van Abel aanzag en dat van Kain niet. Waarom is dat? Wel, zegt de Hebreen- brief: ,,Door het geloof heeft Abel een meerdere offerande, Gode geofferd dan Kain...." Dat is het nu! Het gaat bij het brengen van offers om de bron waaruit ze voortkomen. Offers zonder innerlijke en oprechte ge- loofsovergave zijn God niet welbehagelijk. Het gaat Hem om waarheid in het binnen ste. Offers kunnen gebracht worden met een onwaarachtig hart. Dat was met Da vid het geval toen hij in de zonde leefde. Hij had God op het hoogst misdaan, hij was van 't heilspoor afgegaan, maar vol deed wel zijn „godsdienstplichten". Bracht trouw de voorgeschreven offers. Maar in dit alles was zelfbedrog. En eerst toen de Heilige Geest het woord van de profeet Nathan gebruikte om David tot inkeer te brengen, werd hem de blinddoek afgerukt. Toen besefte David dat de Heere in al zijn offers geen behagen had. Dat de breuk door de zonde tussen God en zijn ziel niet kon worden afgekocht door welke offers dan ook. Is deze trek ons zo vreemd? Ligt dit pogen niet diep in ons hart? God wat en wij wat. De zonde aan de hand houden en onze „kerkelijke plichten" waarnemen. Geen kerkdienst verzuimen en menen dat het zo wel in orde is. Het is levensnoodzakelijk, dat deze blinddoek ons worde afgerukt. Welke offers zijn God aangenaam? David zegt het: „een gebroken geest, een ge broken en verslagen hart". Dat zijn de offers die de Heere aanneemt. Zulk een verslagen geest, zulk een gebroken en verslagen hart had David nü. Het blijkt uit deze psalm. Het is een aangrijpend en ont roerend boetelied waarin David openlijk zijn zonde belijdt. Hij erkent zijn grote schuld, zijn bloedschuld toch, en bidt om genade, vergeving, vrede en heiligmaking. Om het dan ook te mogen weten, dat de Heere zijn schuld vergeeft. Vergeeft niet om iets van David, niet om zijn offers, maar uit enkel genade. Om wille van dat éne Offer, waar alle offers in tabernakel en tempel heenwezen, Chris tus, Die door Zijn ene, volmaakte offer ande al Zijn volk geheiligd en bekwaamd heeft. Dat Offer alleen kan God behagen. En nu veracht Hij niet de offers van een ge broken hart en een verslagen geest. De hoogverheven geest die recht overeind staat tegenover God, die veracht Hij, maar een gebroken en verslagen hart veracht Hij niet. Zulk een hart wil Hij nabij zijn met zijn vergevende liefde. Daar wil Hij zijn ge nade verheerlijken. In het Paradijs was het de hoogmoed die de mens deed vallen. Het is die hoogmoed ook, die ons van de Heere verwijderd Ijoudt Onze geest is maar niet zó gebroken en ons eigenwillig hart is maar niet zó klein geworden en verslagen. Veel moet de Heere daartoe in ons afbreken. We kunnen psalm 51 uit volle borst mee zingen.... maar komt deze zondebelijdenis uit het diepst van onze ziel? De grootheid van ons kwaad wordt alleen recht gezien wanneer ons oog verlicht wordt door de Heilige Geest. En de Geest gebruikt daar toe het Woord! Hoe nodig is het, ontdekt te worden aan de zonde die ons verwerpelijk maakt voor God. Daarvan belijdenis te doen met een verbrijzeld hart. Velen trachten de verantwoordelijkheid voor hun zonden van zich af te schuiven en geven heimelijk God de schuld van hun ongebroken bestaan. Tot zulken komt de vermaning: „Verhardt u niet, maar laat u leiden". Vraag de Heere om verbreking van uw hart.... om de Geest Die ontdekt, opdat ge, eerlijk gemaakt. Hem in oprecht heid uw zonden moogt belijden. Wie iets kent van het gebroken en ver slagen zijn van hart, die hope op de Heere! De gebroken geest is geen grond voor de zondevergeving, maar, zegt Kohlbrugge: „als er geen verbroken geest aanwezig is, zo kan de zondenvergeving geen plaats hebben". Maar die hoop mag er zijn, omdat in het Woord rijke beloften liggen voor gebroke- nen. In deze psalm, maar ook bij Jesaja waar de Heere belooft: „Op deze zal Ik zien, op de arme en verslagene van geest en die voor mijn Woord beeft". Houdt aan in het gebed, houdt de Heere aan zijn beloften. God verlustigt Zich in het gebroken hart, dat Hem zijn nameloos wee van zonde en schuld belijdt. Voor dat gebroken hart gaf Hij een gebroken Chris tus. Zo wordt het offer van het gebroken hart tot een dank- en lof-offer: Wat zal ik met Gods gunsten overlaan. Die trouwe Heere voor Zijn gena vergelden?" Dan is ons offer voor Kerk en diaconie, voor inwendige- en uitwendige zending, voor school en het werk der barmhartig heid geen moeten, waar we al zuchtend aan voldoen, maar een mogen in blij moedigheid met een dankbaar hart. Dan vragen we niet meer met hoe weinig we voor de dienst van God toekunnen. Eerst je materiële hebben en houden veilig stellen en daarna zien of er nog wat over is voor het werk van de Kerk. Neen.... dan spreekt in ons geven ons hart mee en wordt het als een gunst ervaren van het onze de Heere te mogen geven. En: hoe ootmoediger christen, hoe blij moediger offers. Wien veel vergeven is, die heeft ook veel lief. Dan leeft in onze ziel: ,,Ik zal Uw Naam met dankerkentenis. Verheffen, U al mijn geloften brengen; 'k Zal liefde en lof voor U ten offer mengen, In 't heiligdom, waar 't volk vergaderd is". B. H.H. Op D.V. 15 januari is er vergadering in „Onder de Wiek". Spreker voor deze avond is dhr. J. van Hoorn uit Middel harnis over „Gezin in de branding". U kunt ook opgeven voor de broodmaal tijd van 19 februari. De kosten zijn 13, Deze avond zijn leden en gasten hartelijk welkom. Aanvang 19.45 uur. 1. J. Th. M. Jacobs, Nieuwe Tonge. 2. F. Kersbergen, Sommelsdijk. 3. A. (Ad) Vroegindeweij, Nieuwe Tonge. 4. A. J. Rol van Calverenbroek-Schaap, Nieuwe Tonge. 5. E. Soldaat-Rooy, Stad. 6. A. N. D. vanKampenhout-Wamaer, Sommelsdijk. 7. J. P. Kastelein, Sommelsdijk. 8. C. Nipius-Roos, Stad. 9. J. M. L. Jonkman-Meier, Middelharnis. 10. H. M. van Nieuwenhuijzen, Middelharnis. 11. D. Peeman, Middelharnis. 12. C. van Gurp-la Beur, Stad. 13. J. Volwerk, Sommelsdijk. 14. L. Tamboer Jr., Middelharnis. 15. C. M. van Loon-Dirkx. 16. G. W. Portegies, Middelharnis. Oud-Sommelsdijker G. v.d. Laan, als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bezet een verdienste lijke 6e plaats op de top 40 lijst van Nederlandse economen, zo blijkt uit een publicatie in „Intermediair", het magazine dat informatie geeft over actuele ontwikkelingen op het terrein van arbeid, bedrijf en weten schap. Jaarlijks wordt in dat blad een lijst ge publiceerd met de namen van 40 weten schappers die zich aan de hand van weten schappelijke publicaties hebben onder scheiden; en daarin „wetenschappelijk produktiefzijn. De samensteller van de lijst, dhr. A. D. S. de Schuite neemt daartoe een veelheid van wetenschappelijke economische lite ratuur door om daaruit aan de hand van een puntenwaarderingssysteem de plaat sing op de ranglijst vast te stellen. In het artikel betuigt dhr. de Schuite er zijn spijt over dat hij dhr. v.d. Laan vorig jaar op de 21e plaats zette. Dat gebeurde doordat de samensteller in de veelheid van lectuur een artikel van dhr. v.d. Laan had gemist; niet de 21e-, maar de 1 Ie plaats zou hem toegekomen zijn. Dit jaar is de oud-Som- melsdijker, zoon van rustend bakker v.d. Laan, naar de 6e plaats doorgestoten. Op vrijdag 20 december j.l. organiseerde de Rijksscholengemeenschap een infor matie-avond over vervolgopleidingen na de middelbare school. Deze avond was bestemd voor ouders en leerlingen van de hogere klassen van Mavo, Havo en Atheneum. De voorlichting werd verzorgd door circa 35 oud-leerlingen van de Rijksscho lengemeenschap Goeree Overflakkee. ledere bezoeker had de mogelijkheid vier voorlichtingsronden van een halfuur bij te wonen. Ruim 300 ouders en leerlingen hebben geprofiteerd van de enthousiaste en des kundige voorlichting. Omstreeks 22.00 uur werd de avond be sloten. Deze avond die veel positieve reacties opriep zal naar alle waarschijnlijkheid een jaarlijks vervolg krijgen. Fietsenspecia list Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR - 34 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Ben je gek, we laten het er niet bij zitten. Laat hem maar naar de.... We gaan. Ze zeiden wat. Ze deden niets. Ome Nero kwam terug. Ze knikten minzaam: mogge kap'tein. Hij deed of hij niets merkte. Maar wee wie het vergat. Niemand kon aan hem zien wat er gebeurd was of wat er gebeuren ging. Een stijf kwartiertje later kwam de eerste stuurman aan dek. Waar was de bootsman? Present! De bootsman ging naar hem toe. U blieft, stuurman? Hij luisterde. Ja, stuurman, goed, stuurman. Allright. Ze stonden hem met ingehouden adem op te wachten. En? Orders van het gezag. Als ze zorgden voor het waar nemen van de wacht, kon elkeen gaan waarheen hij wenste, over twee dagen kwamen er nadere orders. Ze kregen vracht voor Bonneserus. (Buenos Aires) Alleen in Lissabon gingen ze nog bunkeren. Verder rechtdoor. Zo en nu konden ze gaan. Alleen geen leven maken als ze terugkwamen. De ouwe moest z'n gemak houwen vanwege z'n rug. Goed, boots en weg holden ze. Net losgebroken koeien in het voorjaar, op weg van de stal naar het weiland. Weer was het hèm gelukt de Orkanera helemaal te bevrachten voor Zuid-Amerika. Van alle kanten kreeg ome Nero zijn tips, vaak in onbegrijpelijke code, telegrammen met cijfers, onleesbaar voor anderen, duidelijke taal voor hem. En hij draafde. Harder.-Half vol van Rotterdam. De Valparaiso vóór, de Victoria vóór. Hier ben ik. Hebt u vracht? Of hij het rook. Hij grijnsde. Maar 't slot was, ze maakten contract. Overal waren zijn agenten en stromannen in de weer. De Orkanera was een paar dagen te vroeg. De lading was onderweg. Geduld, geduld. Ome Nero had het niet, maar hij moest het hebben. Het volk mocht even de benen strekken. Hij zou wel aan boord blijven, in de kooi, onder dikke wollen dekens en een paar warme kruiken in zijn rug. Aan de stuurman gaf hij het volgende telegram op: „Miss Morisson, Liverpool. Niet helemaal wel, zou u gaarne spreken. J. M., Southampton". Arend-Michiel van Roon zocht ook de wal op. Hij Uep langs de rede en de docks. Er was weinig vertier. Wat hij zocht was niet te vinden. Er was geen visserij. Hoe kon hij die hier verwachten? En de schepen waren groot. Hij bleef een tijdje staan turen, net of hij wat zocht. Hij zocht ook wat. Er waren geen zeilers, geen schepen tussen groot en klein. Ach, dat was ook geen Engels ding geweest. Hij stond een poosje het ge roezemoes gade te slaan. Een meisje lonkte naar hem. Hij kleurde en ging verder. In de stad kocht hij een gestreept boezeroen en een boekje: EngelsNeder lands in vijftig lessen. Hij stuurde een kaart naar huis: Moeder, alles wel, ik heb het goed getroffen. Ik was nog gauw weg. Ik dacht: pikken maar. Er is nog weinig te vertellen, ik ben pas uit. We varen naar Bonneserus over Lissabon. Stuur daar eens een kaartje heen. Dit is mijn adres: A. M. van Roon, s.s. Orkanera. Lissabon. Dag moeder. Het begon te regenen. Hij at een gebakken visje staande in een shop en strompelde door de glimmende straten. Hij dacht: waarom dool ik eigenlijk door dit vreemde pakhuis? Hij ging naar boord terug. De roeier van de wacht stond versteld. Nu al terug? Waren de borreltjes niet lekker? Hij zei niet veel, ook al, omdat hij de zinnen niet goed bij elkaar kon krijgen. Het was natuurlijk gauw bekend, dat de wal hem niet erg zinde. Diezelfde avond vroegen ze reeds of hij wachtjes wilde waarnemen. Het behoefde niet voor noppes te gaan. Hij vond het best. En Arend-Michiel zat in de kokshut onder de brug. Hij had het boekje op zijn knieën. Eerste les: Yes ja. Of- ie dat niet wist. Rust zou hij echter niet meer hebben, voor hij zijn Engels helemaal onder de knie had. Zó wilde hij het leren, dat men hem later aan zijn spraak niet van een Engelsman kon onderscheiden. Tot de schemer viel zat hij meestal. Dan moest hij ophouden. Zijn ogen gingen tranen van vermoeidheid. En daarna 't was zo'n heerlijke avond, aan de Engelse zuidwal ging hij aan dek zitten, een pijp roken, de benen op de reling strekken. Soms kwam de bootsman, die bedaarde Brit, bij hem staan. Hem lokte de wal ook niet. Hij wilde dat binnen liggen benutten om eens op verhaal te komen. Hè, hij rekte zich, moe dat hij soms was, móe. Arend- Michiel knikte begrijpelijk. Ze spraken verder weinig. Maar het was goed. Ze keken naar het water, een teugje van die grote Kanaalgordel, welke langs de buiken vloeide. Of ze staarden omhoog, naar de lucht, glan zend als donker glas, vol fonkelende sterren. En Arend- Michiel werd nog stiller. Hij leefde uit de herinnering en naar de toekomst. Het heden was slechts een inter mezzo, waar hij door moest om het morgen van zijn verlangen te halen. Doodstil was het aan boord. Een beetje stoom spetterde tegen de schoorsteen. De wind zak in de bezaan hing lusteloos omlaag. Rond de boorden poelden enkele meeuwen. Op enigen na was de gehele bemanning aan de wal. Ze zwierven her en der, zaten hier, lagen daar. Hij had gekleurd, toen een meisje hem toelonkte. Waarom? Niet omdat hij zo preuts was, o, nee. Kóm nou, een jonge vent. Hij stond op, z'n rust week, hij schoot met een hoop verwarde gedachten zijn kooi in. De andere dag verschilde niet van de vorige. Een deel van de vracht was aangekomen. Nog niet alles. De bootwerkers laadden. Voor verschillende matrozen nam Arend-Michiel de wacht over. Ze betaalden hem graag. Hij legde alles apart. Geld had hij nodig, véél geld. De verdiensten waren hier niet slecht. Wat ver diende je tenslotte 's winters op de schuur bij d'n heer. Maar het schip van zijn zinnen zou duur zijn. Met de bootsman werd hij vertrouwelijker. Deze was zeer vertrouwelijk met de stuurman en zo kwam hij nogal eens achter het een en ander. De vrouw van ome Nero had een telegram teruggestuurd. Ze vond het de moeite niet om voor die paar dagen zo'n lange reis te maken. De bootsman zei altijd alles zonder commen taar. Maar Arend-Michiel zag aan de uitdrukking op zijn gezicht, dat hem die handelwijze begrootte. En hij was het met hem eens. Kapitein John Morisson en de kabeljauwkoning Wijnand Hoogendijk, er was, zo op het oog, liefde noch heerlijkheid aan, maar ze waren groot, koppen groter dan jan-en-alle-man. Wil was anders dan de vrouw van Ome Nero, dacht hij. Zij zou, al was het voor een uur, hem achterna- of tegemoetkomen. (wordt vervolgd) a^ voorstraat 13 3245 t>g sommelsdijk tel. 01870-2275 Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 ♦*»#•*»♦*♦♦♦♦**♦♦♦*♦♦*♦♦♦♦♦♦♦♦**♦♦#.♦♦»*♦♦*^^^^*♦♦♦♦#♦^^^^^^^^A^♦^^^^^^*^^^^^^^^^^^4^^^J^^^^^^^Jf.^J^^^^^^^ üenaoft van tten Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5