^n-^rg- Visser Dingeman Nagtegaal heeft duidelijk iets met Toyota Horeca sluitingsuren weer aan de orde in raad IVliddelliarnis Gelukkig Nieuwjaar Garage KNÖPS B.V. 1299- f 1799- VAN NIEUWE TONGE NAAR SOMMELSDIJK C.P.B. Flakkee Ook Rode Kruis AUTO PESCH Onze SHOWROOM Overheid en waterbouwers gaan samen bij nieuwe Delta Expo Extra kerkdienst Ger. Gem. Hervormde Gemeente Citroen-Hessellnk Fisher VHS P710 J.V.C. (VHS) mn Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Open dag in Ouddorp S8e Jaargang VRIJDAG 10 JANUARI 1986 No. 5462 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het mag nog net, al zijn de eerste weken alweer verstreken. We wensen u een ge lukkig nieuwjaar. Dat zal de zoveelste keer zijn dat de beste wensen u zijn toe gevoegd. Als het dat niet was dan werd veel heil en zegen toegewenst. In ieder geval men meende het goed met u. Ieder op zijn beurt heeft zo vrienden en be kenden duidelijk gemaakt dat 1986 een jaar is als elk andere: onbekende toe komst. In de wens ligt ook verborgen dat wij weten dat het ook anders kan: geen geluk, geen voorspoed, geen zegen. Si tuaties die wel zo moeilijk zijn, waar we de steun van anderen des te meer nodig hebben. Daarom hebben we toe te zien wie in de loop van het jaar onze hulp nodig hebben. Bovenal is het goed bij het uit spreken van al die wensen te bedenken dat met de kerk van alle eeuwen en plaatsen beleden mag worden dat „....alle dingen niet bij geval, maar van Zijn vaderlijke hand ons toekomen...." Een citaat uit de Heidelberger Catechismus als die spreekt over de voorzienigheid Gods. Dat geldt ook in 1986. Rond de jaarwisseling kijken we om. Lest heugt het best. Daarom worden de belang rijke dingen uit het afgelopen jaar nog eens opgehaald. In een blad als Eilanden- nieuws is dat veel lokale historie. Boeiend om zo'n pagina te lezen. Boeiend, omdat het de geschiedenis is van de kleinschalig heid, omdat het de geschiedenis is van mensen geen verre grootheden maar mensen van vlees en bloed die we zo tegen kunnen komen. Tegelijkertijd is die lokale geschiedenis een stukje van een inmense legpuzzel die uiteindelijk de geschiedenis van de mens heid uitmaakt. Althans zo ervaren wij het, we kunnen beter weten van Gods kant is het geen legpuzzel, maar „handschrift", Hij volvoert Zijn Raad. Rond de jaarwisseling proberen we voor uit te zien. Nieuwsgierigheid is ons eigen. We moeten trouwens wel. Voor som migen, of sommige zaken is dat gissen. In andere gevallen is het plannen. Dat is lijnen uitzetten voor de toekomst. Soms is dat speculatief, soms stevig onderbouwd door prognoses, door statistieken, door steekproeven en ga maar door. Zo hebben we allemaal wel onze doelen, begeerten, idealen. Een periode van het jaar gunnen we die elkaar: de beste wensen. Toch moeten we blijven spreken en schrij ven onder de conditie van Jakobus een apostel die schreef: zo indien de Heere wil en wij leven zullen. Dan weten we precies onze plaats. Dat behoedt ons voor eigengerechtig handelen, voor toekomst- lijnen die gegrond zijn op menselijke nor men, op autonoom handelen. D at doet ons denken over wie is de mens en wie is God. Dat doet ons erkennen dat in Zijn Woord fundamentele zaken staan over leven en dood, over Zijn dienst en de verhouding tot de naaste. Wie Hem erkent als Schep per en onderhouder weet dat zijn leven getoetst geoordeeld zal worden. Ten diepste weet hij dat het tot eer van God moet zijn. We krijgen in 1986 alle gelegenheid die geschiedenis te „maken". Natuurlijk, elke dag. In het bijzonder echter op 19 maart en 21 mei. Op 19 maart hopen we een stukje lokale geschie denis in te kleuren, we bepalen dan weer voor vier jaar het beleid in onze ge meenten. Op 21 mei doen we dat groot schaliger: de volksvertegenwoordiging en daarmee een nieuwe regering. Als er iemand is die de macht van de lokale geschiedenis heeft begrepen dan is dat wel de friese schrijver H. Algra ge weest. Leest u zijn Wonder van de 19e eeuw maar eens"een boeiend verslag van de kleine luyden, van de strijd die toen (al) gevoerd werd tegen modernisme en libera lisme in kerk en staat. Enkele jaren terug (1979) werd hem een boekje aangeboden toen hij ere-doctor aan de VU werd. Prof Zijlsira schrijft daarin het volgende en dat is zeker in 1986 vanbelang.... Het wonder van de 19e eeuw heeft geen pen dant in de 20e eeuw, van heel veel geldt. voorbij, voorbij. Er is een wereld die ging: velen in onze kring vragen zich niet zonder zorg af welke de wereld zal zijn die komt... Geldt dat niet in sterke mate voor ons land en volk? 1986 is daarom van groot belang, lokaal en nationaal. Het proces van verwereld lijking, van Godverlating neemt zo toe dat de meest fundamentele levenskenmerken in de handen van de autonome mens gelegd worden. Denk maar aan de abortus- en euthanasiewetgeving, aan het normen patroon v.dt ieidt tot de wet gelijke be- handeiuig 'en /.oveel meer. Zal 1986 dan echt een keerpunt worden mede door onze laksheid? Onderzoek de programma's of ze uit God zijn. Laat uit uw keuze blijken dat bewust gekozen is. Wie sprak er over een ethisch reveil? Is het niet broodnodig dat teruggekeerd wordt tot de God der vaderen? 1986. Het heil en de zegen toegewenst. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS o Overheid en bedrijfsleven gaan samen de voorlichting over de Nederlandse water bouw en in het bijzonder de Deltawerken ter hand nemen. In Zierikzee is daartoe een stichting opgericht, waarin samengaan: Verkeer en waterstaat, de provincie Zeeland, de „natte" aannemers, de raadgevende in genieurs, het Nederlands Bureau voor Toerisme en de Streekvervoermaatschap- pij Zuid-West Nederland. De vervoersonderneming krijgt de zorg voorde feitelijke exploitatie. Daarmee zal een tiental werknemers van ZWN in de weer zijn. De nieuwe Delta Expo komt op de hoogste verdiepingen van het diensten gebouw voor de Stormvloedkering, het ir. J. W. Topshuis. Dit gebouw staat op het kunstmatige eiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. Op 2000 m^ wordt daar momenteel een instructieve tentoonstelling ingericht met spectaculaire onderdelen, zoals een ge tijdemodel dat in korte tijd duidelijk maakt waarom het bij het Deltaprojekt begonnen is. Met de inrichting van de permanente Ooltgensplaat dinsdagavond half 8 ds. J. S. van der Net, Dordrecht GOEDEREEDE I.v.m. ziekte van een der te herbeves tigen ambtsdragers, kan de bevestiging a.s. zondagavond niet plaats vinden. Nu is de bediening van de Heilige Doop een week vervroegd, zodat nu zondag avond de doop bediend wordt. Dirksland, 01877 - 1357 expositie is ongeveer 3 miljoen gemoeid. De nieuwe Delta Expo wordt op 4 oktober geopend, tegelijk met de officiële ingebruikname van de Stormvloedkering. Tot zo lang blijft het tijdelijke informatie centrum op Neeltje Jans, dat vorig jaar bijna 300.000 bezoekers trok, volop in bedrijf Het bezoekersprogramma wordt dit seizoen zelfs uitgebreid met een rond vaart langs de werken. De oude Delta Expo bij de Haringvliet- sluizen in Stellendam is in oktober van het vorig jaar gesloten maar zal met ingang van het nieuwe seizoen zij het onder een andere naam voortbestaan! Voor nog geen twee dubbeltjes per week meer, het beste van het beste stóé%É Alleen bij ons 3 JAAR volledige GARANTIE* fwubredutse ff-lMlIll'*"* Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren YAMAHA RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 25 januari van 8.00 tot 17.00 uur OPEN HUIS ARENSMAN Niet altijd wordt de koper van een nieuwe auto met bloemen begroet en niet altijd gaat er in de koffer een fraai geschenk mee naar huis-, maar woensdagochtend werd daar door Toyota- dealer Lies v.d. Velde uit Sommelsdijk, voor een van z'n meest trouwe klanten, graag een uitzondering op gemaakt. Dhr, Dingeman Nagtegaal uit Oude Tonge nam z'n 10e Toyota af en daar werd even bij stil gestaan door de dealer die 12% jaar met veel succes het Toyota dealerschap behartigt. Nog woonachtig in Stellendam kocht dhr. Nagtegaal daar z'n eerste Toyota's maar al gauw daarna kwam hij bij de officiële dealer v.d. Velde terecht die hem bijna elk jaar een nieuwe Toyota Corolla kon leveren. Die frequentie is nu teruggebracht tot inruil om de twee jaar maar de merkenirouw is onaangetast gebleven. Dhr. Nagtegaal blijft in 't nieuw en de kwaliteit van de wagens zorgt ervoor dat hij in geen van de auto's zelfs ooit maar een lampje heeft hoeven te vervangen. Toyota-dealer v.d. Velde hoopt dit voorjaar meer aandacht aan zijn 1 IVa-jarig dealerschap te besteden en daar autorijdend Flakkee meer bij te betrekken. De Christelijke Plattelandsevrouwen Bond afdeling „Flakkee" hooptD.V. dins dag 14 januari, 's avonds half acht haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar te houden in het kantoor van dhr. D. Vroeg- indewey, Oosthavendijk 46 te Middel hamis. Dhr. Stribos uit Dirksland hoopt een lezing te houden over Wat moeten we met eigentijdse kunst?" Hij zal hier niet alleen iets over vertellen, maar het tevens met vertoning van dia's verduidelijken. Gasten zijn hartelijk welkom. Het bestuur A.s. zaterdag 11 januari zal ookhetRode Kruis, afdeling Ouddorp nadrukkelijk aanwezig zijn, op de open dag in het verenigings/sporthal komplex ,,Dorps- tienden". In het kader van het 40-jarig bestaan kan een ieder zelf zien wat het Rode Kruis is en wat het betekent in plaatselijk en lande lijk verband. Op een paneelwand zullen alle onder delen van het Nederlandse Rode Kruis via foto's en begeleidende teksten worden voorgesteld. Een doorlopende diapresentatie zal een beeld van de kolonne aktiviteiten geven over de laatste 20 jaar. Een aantal videofilmpjes geven een pri ma voorlichting over b.v. het nut van bloeddonor zijn of worden. Natuurlijk zijn ook de Welfare en het Jeugd Rode Kruis aanwezig. Ook staan de wagens met hulpverle ningsmateriaal tentoongesteld, alles wat nodig is voor een z.g. Verzamel Plaats Gewonden is er te zien. Verder staan een aantal hulpverlenings demonstraties op het programma, samen met E.H.B.O. en de Rode Kruis Ambu lancedienst. Vanaf de tribune in de sport hal kunt u deze volgen. Iedereen is hartelijk welkom op deze open dag, van 's morgens 9.00 tot 's avonds 21.00 uur. Een groot aantal verenigingen, en zeker uw Rode Kruis, zullen hun steentje bij dragen aan een leuke en interessante ken nismaking. In de gisteravond gehouden raadsvergadering te Middelharnis is opnieuw een heet hangijzer de horeca sluitingsuren aan de orde geweest. Twee plaatselijke horeca-ondernemers, de heren de Geus en Gülek, resp. van bar „de Boekanier" en bar „Ie Bateau" hadden gevraagd ontheffing te verkrijgen van het geldende sluitingsuur, één uur 's nachts tot 3 uur 's nachts op woensdag, vrijdag en zaterdag. Bij de meerderheid van het College hadden ze gehoor gekregen zodat de raad dan ook werd voorgesteld de burgemeester te machtigen ontheffing te verlenen, niet tot 3-, maar tot 2 uur 's nachts, bij wijze van proef gedurende een halfjaar. Weliswaar had de College-meerderheid aanvankelijk willen instemmen met het verzoek tot drie uur maar de commissie algemene bestuurszaken had een duidelijke voorkeur voor 2 uur uitgesproken, geldend voor alle 5 de werkdagen. B en W wilden dan ook nu niet verder gaan „omdat thans nog niet volledig kan worden overzien of dat het verschuiven van het sluitingsuur naar een later tijdstip in ongeveer evenredige mate recht zal doen aan de belangen van de ondernemers, de bezoekers en de omwonenden van de horecabedrijven. Het verzoek van beide aanvragers werd gemotiveerd met het gegeven dat de klanten van de bars pas na tienens avonds komen, zodat pas na 11 uur van een normale drukte sprake is. Omdat de bars nu 's nachts één uur moeten sluiten zijn er slechts twee uren beschikbaar voor het behalen van de benodigde omzet wat gebleken is on toereikend te zijn voor een normale rendabele exploitatie van de bedrijven. B en W geven in hun toelichting op het voorstel toe dat het huidige sluitingsuur door de ondernemers zowel als door de bezoekers als te vroeg wordt ervaren tengevolge van de verandering in levensgewoonten en het ontspannings element. Tevens wordt door het College de streekverzorgende en toeristische functie betrokken. De Collegemeerderheid hoopt met de nieuwe regeling te voorkomen dat vrijwel alle bezoekers tegelijk opstappen, zoals dat nu regel is. Ze verlaten de gelegenheden kollektief wanneer de exploitant het sluitingsuur aankondigt of de politie ter controle verschijnt. Dat gelijktijdig verlaten kan aldus het College oorzaak zijn van een voor omwonenden hinderlijk rumoer en verdere overlast. Verlating van het sluitingsuur zou het vertrek kunnen spreiden met als gunstig gevolg dat het nu voorkomende rumoer in de omgeving zou kunnen verminderen, zo wordt door het College verondersteld. Weth. Koppelaar evenwel wenste de huidige regeling te handhaven. Aan de binnenzijde van deze pagina vindt u een weergave van de door de raad gevoerde bespreking en vermelding van de genomen beslissing. 11 u u H ^nTTs 31 - 1 - voor dOe itiierhad VINGERLING 3-MIDDELHARNlS-TEL 01870-2518 Voor (opkwaliieit, goede ien/:ce en voordelige prijzen: FOTO FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER 1c=i en CD C3 cqniallÉriuZAA^ C3 ca CU c=3 WesatraaOS- Molenweg t - Ouddorp - Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 ^.l^.l^.4f■'n^l^>^ln^■l^^^l^^^l^■l^■l^^nn^1^l^'^f|^*'^* Kastanjelaan 41-43 Arensman Is uit het huidige pand gegroeid en gaat daarom naar een ruimere behuizing. In verband met deze verhuizing zijn wij t/m 24 januari gesloten (behalve voor spoedgevallen). Op 25 januari houden wij 'OPEN HUIS'waar iedereen van harte welkom is om in een gezellige sfeer diverse boeiende nieuwtjes uit ons uitgebreide leveringsprogramma te komen bekijken. professional equipment

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1