EIÜVriDEII-niEUWS BETHEL EEN ANDERE WERELD MUS Onroerend Goed Mooij introduceert Microprocessor M32 Woningbouw in Goedereede Interessante aanbiedingen Mutaties in de Zuidvloot Moeilijkheden rondom predikante Nog geen gezamenlijl( bassin Fijnverwatering Mosselen Abonneert U op Eilanden-Nieuws 4e Blad VRIJDAG 10 JANUARI 1986 No. 5462 het geheim (Ingezonden) „Bethel was en is nog steeds UNIEK temidden van de vele inrichtingen voor „inwendige zending" in Duitsland. Het is „een andere wereld", zo ongeveer eindigde ik mijn vorige artikel: „Hitler stootte zijn neus", E.N. 24 september j.l. Beloofde u meer over deze inrichting te vertellen. Bijbelse namen Wie zich met de comfortabele D-trein via Utrecht en Oberhausen naar Bielefeld laat rijden, kan onderweg genieten van een vriendelijk landschap. De tram in Bielefeld brengt u in korte tijd naar de halte „Bethel-Eck". Daar vlak bij stapt u dan in het portiershuisje, een bouwsel uit de vorige eeuw. Daaromheen heeft men helaas een hypermodern ge bouw opgetrokken waar allerlei voorna melijk administratieve afdelingen gehuis vest zijn. U kunt er een plattegrond krijgen wanneer u op eigen houtje een kijkje zou willen nemen hetgeen ik u overigens zou willen ontraden. U kunt namelijk beter een afspraak maken voor een rondgang onder deskundige leiding, welke regelma tig plaats vindt. In die tussentijd kunt u dan iets nuttigen in het nabijgelegen café- restaurant „Ophir" van Bethel. Bij een rondgang is het eerste dat u opvalt de rust, welke er alom heerst. Komende vanuit de drukke en zeer levendige in dustriestad Bielefeld, krijgt u het gevoel in een volkomen andere wereld te zijn ge stapt, in een Oase van rust. Niemand heeft er haast. De mensen, die elkaar op de wegen tegenkomen nemen vaak de tijd voor een praatje. Daaronder zijn vele diaconessen met hun prachtige hagelwitte kapjes. De patiënten zijn ondergebracht in tien tallen gebouwen, die allemaal bijbelse namen dragen als AduUam, Ebenhaëzer, Berzeba, Emmaüs, Efratha, Hermon, Hebron, Morija, Tabor, Pniël, Tiberias en nog veel meer namen, welke ons herin neren aan de Bijbelverhalen daaromheen. Bij de naamgeving stond de stichter ds. Friedrich von Bodelschwingh het verhaal voor ogen, zoals we dit kunnen lezen in Genesis 28 10-22, waar o.m. in de verzen 17-19 wordt gezegd: „Waarlijk, de HERE is aan deze plaats en ik heb het niet gewetenDit is niet anders dan een huis Gods, dit is de poort des Hemels". De naam Bethel is kenmerkend voor de Von Bodelschwinghsche inrichtingen. Deze toont, dat voor leven en werk in de inrich tingen de weg en het doel is bepaald. Het zal een HUIS GODS moeten zijn.... en.... blijven! Alle daar werkenden zullen om Christus' wil met ontferming bewogen moeten zijn over de grote schare van zieken, die aan hun zorgen zijn toever trouwd. Stichter De stichter van dit complex was ds. Friedrich von Bodelschwingh. Hij werd geboren op 6 maart 1831 en stierf op 2 april 1910. Hij was een man van karakter. Onverschrokken trok hij in de tijd, dat hij veldprediker was in de veldtochten van 1866 en 1879, te paard en ook wel met paard en wagen over het slagveld. Bij voorkeur te paard. Dan kon hij beter zien waar de gewonden lagen. Hij boog zich dan als een Samaritaan over vrienden vijand! Verbond hun wonden of deed ze in zijn wagen vervoeren naar het dichtst bijzijnde veldhospitaal. Hij was, evenals zijn Heer en Meester Jezus Christus, met innerlijke ontferming bewogen over alles wat in nood was. Zij geheim ontdekt ik o.a. toen hij tot zijn patiënten, die er té ellendig aan toe waren om nog te werken, één van de grond principes, eens zei: „U kunt gelukkig nog uw handen vouwen". En daarmede, zo las ik in een boek van Tim Klein: „Lebendige Zeugen" verhief hij deze patiënten tot zijn eerste medewerkers. Enze zijn het gebleven tot op de dag van vandaag! DE grote KRACHT, het geheim van Bethel is nog steeds het gebed en de voorbede. Groot inspirator „De vrolijke handlanger Gods" zoals ze Vader Von Bodelschwingh wel noemden, heeft menigeen geïnspireerd tot het schrij ven van artikelen, boeken en geschriften. Ze werden bij honderdduizenden ver kocht. Stuk voor stuk het lezen waard. Eén van de nieuwste en uitermate vlot geschreven geschriften is dat van Manfred Hellman sonst sterben sie drüben" (anders sterven ze daarginds), Perspekti- ven aus dem Leben des Friedrich von Bodelschwingh. Het is in de boekhandel van Bethel verkrijgbaar voor rond 10 Mark. Evenzo een zéér recent boekje van de Zwitserse mevrouw Dr. Alice Weg- mann, getiteld: „Mosaik Bethel". Zij zegt ergens: „Bethel, wij weten het allemaal, is geen paradijs". Uw scribent zou hieraan willen toevoegen: maar wel een Oase voor mensen, die „niet meer meetellen" in de samenleving, die vaak niemand meer heb ben, die zich om hen bekommert doch waarnaar onze Heiland omziet als een barmhartige Samaritaan. Arbeidstheraple De arbeidstheraple neemt een zeer groet plaats in. Je vindt er dan ook vele werk plaatsen waarin letterlijk van alles wordt geproduceerd D aarnaast heeft Bethel een eigen bakkerij, een slachthuis, slagerij, boekbinderij, timmer- en metselbedrijf, elektriciteitsbedrijf, wasserij, meubelma kerij, metaalbedrijf, montagehal, draai erij, autogaragebedrijf, smederij, schoen- makerij, schilderswerkplaats, handweve- DIRKSLAND, Noordspuidijk 10f 67.500,— DIRKSLAND, Noordspuidijk 5f 45.000,— DIRKSLAND, Kaai 2350.000,— DIRKSLAND, Onwaardsedijk 30f 129.000,— DIRKSLAND, Tuinstraat 78f 29.000,— DIRKSLAND, Tuinstraat 14f 67.500,— DIRKSLAND, Tuinstraat 8f 56.000,— DIRKSLAND, Tuinstraat 34f 69.000,— NIEUWE TONGE, Zuiddijk 34f 85.000,— NIEUWE TONGE, Molendijk 113f 1 52.500,— NIEUWE TONGE, Ds. Wentinckstraat 6225.000,— OOLTGENSPLAAT, Voorstraat 44f 85.000,— OUDE TONGE, Mariniersweg 27120.000,— OUDE TONGE, Kerkstraat 10f 94.000,— MIDDELHARNIS, Lijnbaanstraat 7f 52.000,— MIDDELHARNIS, Oostvoorgors 93f 115.000,— MIDDELHARNIS, Eendrachtstraat 8109.000,— SOMMELSDIJK, Oostdijk 17f 119.000 MELISSANT, Nieuweweg 3140.000,— DEN BOMMEL, Bommelsedijk 3411 2.000,— DEN BOMMEL, Bommelsedijk 36118.000,— Dit is slechts een deel van ons woningbestand; alle prijzen zijn vraagprijzen. Deze aanbiedingen T^, k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. -^7^^^^ "^Tlnderijen >'«Seiand- Go^'^^ Ttaat d^""^ een verkope^^.'" ^^or ^es u.t inde fotoWoning» Meer dan 60 aanbiedingen! Wij bemiddelen met veel succes! Bemiddeling en taxaties onroerende goederen Postbus 27 Winterstraat 14 3247 ZG DIRKSLAND Telefoon 01877 - 1309 rij, boomkwekerij, land- en tuinbouwbe drijf, bloemen- en plantenkwekerij en een werkplaats voor het vervaardigen van verpakkingsmateriaal en van koperen blaasinstrumenten. Verder een groot wa renhuis en een café-restaurant. Bethel heeft in totaal 47 bedrijven, werkplaatsen en bureaus waar het elke dag gonst van de aktiviteiten met uitzondering van de za terdag en de zondag. Brokkeninzameling Bethel wordt dagelijks overstroomd met allerlei gebruikt materiaal als kleding, schoeisel, muziekinstrumenten, beddegoed speelgoed, boeken, radio's en t.v.'s enz. enz. Dit wordt allemaal gesorteerd. Daar na gekontroleerd en zo nodig gerepareerd. Er vinden ook regelmatig inzamelingen plaats in honderden kerkelijke gemeenten. Een dag daarna komt er dan een Bethel- wagen langs het „Gemeinde-Haus" en haalt daar de spullen op. Karrevrachten vol. De opbrengst van een en ander komt het algemene werk ten goede. Eldorado voor postzegelliefhebbers De ,,Briefmarkenstelle Bethel-Dankort, Postfach 130280, D.4800 Bielefeld 13" is een waar lusthof voor postzegeUiefheb- bers. De post brengt dagelijks zakken vol oude postzegels. Ze komen via het Bahn- station Bielefeld - Hauptbahnhof binnen uit de gehele werld. Van tienduizenden sympathisanten. Dagelijks zijn er.... 35 patiënten in deze postzegelcentral werk zaam en nog eens 100 elders in de ver schillende huizen. De opbrengst daarvan komt geheel ten goede van het kerkewerk in Tanzania (voorheen Bethel-zending). Personeelsbestand Om u enige indruk te geven van de omvang van het werk onder de duizenden patiënten noem ik u het aantal mede- werkers/sters. Het zijn er niet minder dan 7500, als artsen, predikanten, diaco nessen, diakonen, docenten, technicie, administratief personeel, schilders, tim merlieden, elektriciens, monteurs, bak kers, enz. enz. De voortdurende ontwikkeling van het werk vraagt steeds meer specialisten op allerlei gebied. Verpleging Aan de verzorging van de zeer vele patiënten wordt de uiterste zorg besteed. Er wordt hierbij op zeer wetenschappe lijke wijze gewerkt. Er bestaat tussen haakjes met name ten aanzien van het werk onder toevallijders, een nauwe sa menwerking met ,,Meer en Bosch" in Haarlem-Heemstede. Er vindt regelmatig uitwisseling van gegevens plaats. Veel aandacht wordt ook geschonken aan rehabilitatie o.a. via de vele gespe cialiseerde werkplaatsen, die voorzien zijn van het modernste materiaal en in strumentarium. Dit geldt ook voor andere patiënten. Waar mogelijk worden deze onderge bracht in z.g. woongemeenschappen met veel huiselijkheid en „privacy". Soort patiënten Naast epilepticie zijn er geestes- en ziels zieken, alcohol- en andere verslaafden, zwakzinnigen, daklozen en mensen met allerlei handicaps. Kortom mensen, die op een zijspoor kwamen te staan, die zich in de maatschappij niet meer staande konden houden. Kosten Het is duidelijk, dat een en ander zeer veel geld kost. Miljoenen en nog eens miljoenen Marken. De verpleeg- en ver- zorgingskosten worden door de staat ge dragen en/of door z.g. ziekenkassen. De kosten, welke niet door deze instanties kunnen worden vergoed worden bijeen gebracht door koliekten in een zeer groot aantal kerkelijke gemeenten dan wel door giften van partikulieren of firma's, legaten en allerlei akties. Bethel heeft een onge kend groot aantal sympathisanten. Bethel als gemeenschap Sedert de oprichting is het een open gemeenschap gebleven. Nergens zijn er dan ook hekken of muren. De wegen, welke door de inrichting lopen zijn open baar. Men streeft er naar patiënten en mede werkers zoveel mogelijk het gevoel te geven, dat ze bij elkaar horen. Dat er geen afstand bestaat. Vandaar, dat deze wer kers zoveel mogelijk in dit „dorp der barmhartigheid" wonen, zoals Bethel ook wel wordt genoemd. Het idee van een inrichting werd zoveel mogelijk verme den. In de huisvesting van de medewer kers werden vele tientallen miljoenen Marken gestoken. Bethel wil nadrukkelijk een CHRISTELIJKE gemeenschap zijn. De plaats van de KERK De grote Sionskerk op het terrein neemt een centrale plaats in. Je zou kunnen zeggen, dat daar meer in het bijzonder het hart van Bethel klopt. Dat vandaar uit het geloof en het gebed worden gevoed en gestimuleerd. Dat de Heilige Geest door de prediking van Gods Woord daar de mensen motiveert. De kerkdiensten, die bijgewoond worden door zowel zieken als gezonden, zijn bronnen van levend water waarmede men zich kan lessen en waaruit men kan putten voor anderen. Ik ben ervan overtuigd, dat God grote liefde heeft voor deze „schapen" van Zijn stal. Velen van hen dragen het werk door hun gebed. In feite „de kurk" waarop alle werk „drijft". Vorig jaar herdacht men het 100-jarig bestaan van deze kerk. Naast de Sionskerk zijn er nog enkele kapellen voor de mensen, die de grote afstand en de klim niet meer kunnen halen. U moet namelijk weten, dat het terrein niet alleen heuvel achtig is doch een grootte heeft van vier vierkante kilometer. Bethel is schitterend gelegen aan de uitlopers van het prachtige Teutoburger- wald. Het gemeenteleven is ook in de week zeer levendig. Er zijn bijbelkringen, ge spreksgroepen, bidstonden, jeugdwerk, zang en muziek. Deze nemen een grote plaats in. Met recht brengt men er in toepassing Psalm 98 4: „Juicht de Heer, gij ganse aarde, breekt ui in gejubel en psalmzingt, Psalmzingt de Here met de citer en met luide zang, met trompetten en met bazuingeschal". Veel kinderen en jongeren nemen hieraan deel. Elke maandagavond en vrijdagavond om 21.30 uur wordt er door jongeren in de Sionskerk voor de vrede gebeden. Onderwijs Het basis- en middelbaar onderwijs is zowel bestemd voor zieke als gezonde kinderen. Vele honderden kinderen be zoeken de verschillende scholen van Bethel. Theologische hogeschool Er bestaat in Bethel ook een mogelijk heid om voor dominee te worden opgeleid. Momenteel zijn daaraan 400 personen bezig. Deze aanstaande predikanten „draaien" ook mee gedurende de week ends in de verpleging. Ze moeten leren om te gaan en ervaring opdoen met allerlei typen van patiënten. Bereid zijn het minst prettige werk ter hand te nemen. Volkshogescholen Bethel biedt ook een mogelijkheid om een volkshogeschool te bezoeken. Er kun nen 59 mensen overnachten. Er is bovendien speciaal voor gehandi capten nog een aangepaste" volkshoge- sclaool. Muziekleven Naast een aantal Posaunenkorpsen (ko perblazers) met overwegend jonge men sen, meisjes zowel als jongens, heeft Be thel een groot en een klein patiëntenkoor alsmede een groot kerkkoor voor ge zonden, een kinderkoor en een kamer koor. Daarnaast een z.g. kantorei-orkest en een jeugdorkest. Het geheel staat o.l.v. een kantor, tevens muziekdocent aan de verschillende Bethel- scholen en aan de theologische hoge school. Nog andere ontspanningsmogelijkheden I B ethel heeft een grote sporthal, een over- i dekt en een openlucht zwembad. Voorts j een aantal speelvelden voor verschillende sporten en prachtige wandelwegen. Het is allemaal zeer indrukwekkend. Bouwstijlen Naast bouw in de stijl van de vorige eeuw, zie je er gebouwen in de nieuwste bouwstijlen. Soms gewaagd. Er vinden doorlopend verbouwingen plaats. De oude gebouwen worden aangepast aan de eisen van de tijd. Dit geschiedt in eigen beheer. De zeer kostbare nieuwbouw wordt uit besteed. Zorg voor oud-diaconessen Het zijn er 300. Ze wonen in confor- tabele wooncomplexen. Met namen als „Abendfrieden", ,,Abendlicht" en „Abendstern". Retraitemogelijkheid ,,Sarepta", huis der stilte, biedt voor binnen- en buitenstaanders de mogelijk heid een week vin bezinning mee te maken. Men kan deelnemen aan ge sprekken rondom de Bijbel, meditaties beluisteren en bidstonden bijwonen e.d. Vakantiehuizen Voor het personeel zijn er vier vakantie huizen in verschillende delen van Duits land beschikbaar. Er zijn in deze vier huizen 406 bedden. Verder nog 13 te huizen met 552 bedden voormensen, die er eens een paar daagjes tussenuit willen. Voorts nog 5 z.g. intemaatswoningen met 326 bedden. In totaal voor „uitblazen" derhalve 2454 bedden. Bovendien zijn er in Oostenrijk nog een drietal pensions. Derde wereld-winkel Er is ook een derde wereld-winkel waar allerlei handwerk te koop is uit Afri kaanse, Asiatische en Zuid-Amerikaanse landen. „Uitwendige zending" Bethel wilde van het begin af aan ook „uitwendige zending" bedrijven. Daartoe koos men een arbeidsveld in Tanzania (Afrika). Daar werd, naast de evangelie verkondiging en onderwijs, ook aandacht besteed aan een stuk diaconaal werk. Het had daar hetinstrumentarium" voor in de vorm van o.a. diaconessen en diakonen. Pers- en publiciteit De persdienst draait steeds op volle toeren. Het is duidelijk, dat de mogelijk- Mooij Kamerik BV, technieken en levering van systemen voor ventilatie, koeling, droging, bewaring en opslag van agrarische produkten, brengt de Mooij Micro processor M32 op de markt. De Mooij I M32 is ontwikkeld voor het vol-automatisch koelen, drogen en bewaren van aardappelen, groenten en fruit. De Mooij I M32 is geschikt om aangesloten te worden op een master unit met printer. Hierdoor is het mogelijk alle informaties centraal te registreren en centraal op te slaan. Het is een ervaringsfeit, dat aardappelen, groenten en fruit op de voor hen specifieke temperatuur en relatieve luchtvochtigheid gedroogd, gekoeld en be waard moeten worden. De Mooij IM32 controleert op zeer nauwkeurige manier (4-leiding systeem) de temperatuur en relatieve luchtvochtigheid. De Mooij IM32 droogt en koelt automatisch met buitenlucht of met mechanische koelmachines aardappelen, uien, groenten en fruit. De Mooij IM32 kiest zelf voor buitenlucht koeling als dat beschikbaar is of voor de koelmachine, wanneer geen koude buitenlucht aanwezig is. De Mooij I M32 is geschikt om 2 verschillende produkten op de voor hen specifieke temperatuur en relatieve luchtvochtigheid te drogen, koelen of bewaren. Zeer gebruiksvriendelijk is de Mooij f M32 door tiptoets bediening. Alle funkties zijn zichtbaar gemaakt, zodat de bediening eenvoudig is. Alle ingestelde waarden en doelen zijn d.m.v. een zelf te kiezen kode vergrendel- baar, hierdoor is het onmogelijk voor vreemden de waarde te ontregelen. De Mooij |M32 is succesvol in gebruik bij hetlBVLte Wageningen, na eerst meer dan een jaar daar getest te zijn. De Mooij I M32 Micro-processor M32 zal op de a.s. Landbouwrai '86, Stand R 504 worden gedemonstreerd. In de Zuidvloot hebben in de laatste maanden van 1985 weer enkele mutaties plaats gehad. Maasvis b.v. (firma Maaskant Stellen- dam) verkocht de in 1973 gebouwde vis- kotter Branding, de GO 54, met eenBlac- stone motor uit 1979 aanB. A. Krijgsman in Katwijk. Dit schip vaart nu onder de naam Harmen Senior met het nummer KW 51, Maaskant nam de oude KW 51 Ora et Labora, gebouwd in 1972 van Krijgsman over en gaf dit schip weer het nummer GO 54. Uit de mottenballenvloot van Maasvis werd de GO 61 verkochtnaarNigeria. De naam van dit schip was Fokke Marie. heden van propaganda in een groot land als Duitsland, Oost- zowel als West- Duitsland en de eigen taalgebieden in Oostenrijk en Zwitserland, groot zijn. Men heeft de beschikking over een „mijn" aan voorlichtingsmateriaal, zoals geluidsbanden, diaseries, films, video banden e.d., die uitgeleend kunnen wor den aan scholen en aan kerkelijke ge meenten voor gebruik tijdens gemeente avonden en middagen. Bethel heeft bovendien een ploeg men sen in dienst, die doorlopend „onder weg" is om aan de hand van dit en nog ander materiaal iets te vertellen over het werk dan wel om een tentoonstelling op te bouwen en te verzorgen. Rondleidingen Elk jaar komen er ongeveer 25000 men sen een kijkje nemen. Deze worden dan in groepen verdeeld en rondgeleid. Onder de bezoekers zijn vele scholieren, die daar stof in overvloed vinden voor het schrijven van een opstel dan wel het samenstellen van een scriptie. Er komen ook veel jongeren, die zich voorbereiden op het doen van belijdenis. Slotwoord Ben er mij van bewust, dat ik u slechts in vogelvlucht iets heb laten „zien" van het zeer omvangrijke werk van Bethel. Ik hoop, dat ik u hiermede een dienst heb mogen bewijzen. Het zijn voor mij tevens herinneringen aan een tijd, die diepe spo ren in mijn leven hebben nagelaten. Hoop, dat ik in een later stadium nog eens in de gelegenheid zal worden gesteld u iets over mijn werk onder zenuw- en zielszieken te vertellen. Een vaak zeer moeilijke maar zeer dankbare taak. A. In 1985 zijn in de gemeente Goedereede de volgende aantallen woningen gebouwd: woningwetwoningen premiewoningen vrije sector Totaal Ouddorp Goedereede Stellendam Totaal 6 7 13 8 - 14 22 9 2 9 20 17 Op 1 januari 1986 zijn in aanbouw: Ouddorp woningwetwoningen - premiewoningen - vrije sector 3 Totaal 3 30 55 Goedereede Stellendam Totaal De firma de Vogel uit Goedereede nam van A. P. Bijl uit Tholen zijn in 1975 gebouwde kotter Th. 43 Maria over, het schip werd vernaamd en heet nu GO 64 Cornells Jannetje, in dit schip staat een nieuwe S.W.D. motor (1984). De firma W. Bom verkocht zijn in 1914 gebouwde schip YE 50 Zeelandia naar Den Oever aan J. W. Ruitenberg, die zijn mosselkotter Branding uit 1910 bij de firma Kooyman in Zwijndrecht achterliet De YE 96 van Ph. van Damme, Schelp werd eigendom van Prins en Dingemanse. De Provinciale Kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk Zeeland gaat ds. A. E. W. Brokerhof los maken van haar Ge meente Veere en Kleverskerke, omdat gedurende de bijna drie jaar dat ze deze gemeente dient gebleken is dat mevrouw Brokerhof haar werk verwaarloost, of dat zij niet in staat is, op vertrouwelijke voet samen te werken met haar kerkeraad of gemeenteleden. De binding met Kleverskerke is reeds eerder verbroken. In Veere is de kerke- raad opgestapt op een ouderling en een kerkvoogd na, terwijl nog een ouderling uit Middelburg is geleend. Ds. Brokerhof is voor enkele weken naar Marokko vertrokken. Hoewel de Mosselexporteurs voor het verkeer onderling wel regels in acht ne men en men niet schroomt elkaar in geval van nood, te helpen, blijft er onderling toch een scherpe concurrentie bestaan. Niet alleen openbaart die concurrentie zich in de prijs, maar ook in de kwaliteit tracht men elkaar de loef af te steken. Want kwaliteit speelt uiteraard een grote rol bij de handelaar of het hotel waaraan de mosselen in binnen- en buitenland worden geleverd. Van Overheidswege wil men toe, naar een algemene maatregel om een optimale zuiverheid te verkrijgen, naast de be tonnen bakken waarin ieder individueel de grootst mogelijke zuivering nastreeft. Reeds enkele jaren aaneen worden plan nen ontworpen om in de Oosterschelde in de nabijheid van de schoonderijen een bassin te ontwerpen, waarin voor alle handelaars gezamenlijk de mosselen zou den worden gespoeld. Hoe men het ook keert of wendt, de bouw van een dergelijk bassin is een veel geld- kostend object. Het zijn voornamelijk de kosten die uit eindelijk voor de handel komen, waarop de verwezenlijking afstuit. Ook het plan waarvan men dacht dat het in 1986 zou zijn verwerkelijkt is weer op de lange baan geschoven, zodat iedere kweker ook dit jaar weer zijn best zal doen, door eigen maatregelen, aan de top te komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13