DEÖ CANTEMU.S Vangsthoeveelheden en nadere maatregelen visserij 1986 vastgesteid Een liartinfarct en wat of liartoperatie dan? Melk moet soms niet Voor tent of caravan naar C+C RAI 86 Activiteiten in het jubileumjaar „Baby op komst" Verantwoording Woord Daad' Zinnige tecliniel( voor de Derde Wereld de fiets die l(ippen plulct ön Nieuwe telefoonnummers Scheveningen Radio IJsclub hield haar jaarvergadering Extraatje voor Bruinisse i.v.m. grenswijziging Kaderavond van de G.Z.B. Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS" Het ook onder ons welbekende koor „Deo Cantemus" te Rotter dam herdenkt een groots jubileum. Vijftig jaar geleden werd dit koor opgericht en dit is voor bestuur en leden een reden om deze mijlpaal op uitgebreide schaal te herdenken. Vele activiteiten zijn al achter de rug, maar nog een serie jubileum avonden staan voor de deur. In een artikel in ons blad van 5 november 1985 hebben wij beloofd onze le zers hierover nader te informeren. Het programma voor 1986 ziet er alsvolgt uit: Zaterdag 18 januari: Jubileumzangavond in de Grote Kerk te Alblasserdam, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 1 februari: Jubileumzangavond in de Oude Her vormde Kerk te Papendrecht, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 1 maart: Open dag in de aula van de Reformato rische Scholengemeenschap „Guido de Biès", Haastrechtstraat te Rotterdam- IJsselmonde, toegankelijk voor koorleden, oud-koorleden, donateurs en andere be langstellenden, van 10.00 - 17.00 uur. Vrijdag 7 maart: Jubileumzangavond in de St. Janskerk te Gouda, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 11 april en zaterdag 12 april: Voorjaarsconcerten in de Doelen te Rot terdam met als thema: „Deo Cantemus jubileert". Aanvang20.00 uur. Toegangs- kaarten verkrijgbaar bij het secretariaat, p/a Slangekruid 6,2914 BZ Nieuwerkerk a/d IJssel. Vrijdag 25 april: Jubileumzangavond in de Grote Kerk te Schiedam, aanvang 20.00 uur. Van vrijdag 23 mei t/m zaterdag 31 mei hoopt het koor een jubileumreis naar Zwitserland te maken, waarbij zangavon den worden georganiseerd in Bern, Thun, Biel en Geneve. Het verheugt het bestuur dat vele van de donateurs de reis zullen meemaken. Zoals u ziet, is dit een forse agenda, waarvan wij u met genoegen op de hoogte hebben gesteld. Gaarne nodigen wij u uit om mee te zingen en te danken. Voor zover niet vermeld, kunt u inlichtingen over eventuele kaartverkoop verkrijgen bij de heer Th. Binnendijk, voorzitter Deo Cantemus (tel. 01864 - 2491) of bij het secretariaat: „Deo Cantemus", p/a Slan gekruid 6, 2914 BZ Nieuwerkerk a/d IJssel. Plaat of M.C. Rest ons nog te vermelden, dat ter ge legenheid van dit jubileum door het koor een plaat en M.C. is uitgebracht onder de titel „50 Jaar Deo Cantemus". Deze plaat en/of M.C. is te bestellen door storting van 26.75 voor een L.P. of van 24,50 voor een M.C. op girorekening no. 39.47.052 t.n.v. Alg. Adjunct „Deo Cantemus" te Rotterdam, met vermelding van „L.P. 50 jaar" of „M.C. 50 jaar". Beide prijzen gelden inclusief porto en verpakking. Als u familie of vrienden onder de koorleden hebt dan willen deze graag een plaat of cassette voor u mee nemen. ^^ift^<^^^Jft^^^ift^if»^if,iftif,{(,{ftCf,if,iftCf>i^Cf» SINT ANNALAND „De Meestoof' kreeg 3.000,------ Het Anjerfonds heeft 3.000,beschik baar gesteld voor het streekmuseum „De Meestoof' in Sint Annaland. In totaal heeft het Anjerfonds tachtig duizend gul den geschonken voor diverse aktiviteiten van cultuur en milieu in de provincie Zeeland. Vanaf 14 januari start er weer een ge spreksgroep voor a.s. moeders uit Me lissant, Stellendam, Goedereede en Oud- dorp. Het programma omvat 5 avonden, waar in we praten over de zwangerschap, de bevalling en de eerste periode na de ge boorte van de baby. De avond waarop de bevalling ter sprake komt, zal een film vertoond worden. Een huisarts zal hierbij aanwezig zijn en uw vragen beantwoorden. Op deze avond zijn ook de a.s. vaders van harte welkom. De leiding van deze avonden is in handen van P. Spuy, L. Termaaten en M. van Dijk; wijkverpleegkundigen van de kruis vereniging. De kosten bedragen 12,50 p.p. Voor informatie en opgave kunt u kon- takt opnemen met de wijkverpleegkundige in uw dorp. Het aanvragen van telefoongesprekken met schepen, zowel via het Nederlands kuststation Scheveningen Radio, als via buitenlandse kuststations en via satelliet (INMARSAT), wordt met ingang van maandag 6 januari gratis. Er is voor dit doel een nieuw telefoonnummer inge voerd, namelijk 06-0104. Door de ingebruikneming van een nieu we bedrijfstelefooncentrale, veranderen ook de andere nummers van Scheve ningen Radio. Informatie over de telegrambehandeling is te verkrijgen op 02550 - 62400. Het aanbieden van telegrammen is als van ouds uitsluitend mogelijk bij 009 (tele fonisch) of aan het loket van een post kantoor. Op 2550 - 62419 zijn inlichtingen in te winnen over het verkeer via de TOR (Telex Over Radio). Het opgeven van een telex-bericht of telex-gesprek voor de TOR dient te geschieden op telexnummer 73050. GOEDEREEDE Spreekuur burgemeester De burgemeester van Goedereede heeft vrijdag 10 januari 1986 geen spreekuur. Staatssecretaris A. Ploeg (Landbouw en Visserij) heeft op 31 december 1985 de maximale hoeveelheden vis die de Nederlandse vissers in de wateren van de Europese Gemeenschap mogen vangen vastgesteld. Tevens zijn een aantal maatregelen voor 1986 ten opzichte van 1985 gewijzigd. Vangsthoeveelheden Voor de belangrijkste vissoorten zijn de hoeveelheden vastgesteld op: haring 88.000 ton Noordzee kabeljauw 17.000 ton Noordzee schol 75.000 ton Noordzee tong 15.000 ton Noordzee makreel 31.000 ton westelijke wateren Maatregelen Bij de visserij in het Skagerrak en de Golf van Biscaje is iedere visser verplicht zich radio-grafisch aan het desbetreffende kuststation bij het binnenvaren en het verlaten van deze wateren te melden. De gerichte visserij op makreel is verboden in het Skagerrak en op de Noordzee. De totale hoeveelheid aangevoerde vis per visreis mag echter wel voor 10% uit makreel bestaan. Ook op heek is in deze wateren gerichte visserij verboden. De hoeveelheid heek, die vanuit het Skagerrak en de Noordzee wordt aangevoerd, mag slechts 5 procent van de totale aangevoerde hoeveelheid bedragen. Deze regeling geldt zolang de desbetreffende quota niet zijn uitgeput. Voor makreel bedraagt de hoeveelheid 1.200 ton en voor heek 100 ton. Groepscontingenten Het vormen van groepscontingenten zal ook in 1986 voor tong en schol mogelijk zijn. De voorwaarden, waaronder dit is toegestaan, zijn echter nader geconcreti seerd. De groepscontingenten kunnen ook dit jaar beheerd worden door een producenten-organisatie. Deze producenten-organisatie is echter verplicht een visplan te overleggen. Dit visplan zal de verdeling van de vangsten over het jaar moeten aangeven en gegevens moeten bevatten over de wijze waarop men deze verdeling denkt uit te voeren. De producenten-organisaties zijn het komend jaar verplicht een wekelijkse administratie van de vangsten bij te houden. De penningmeester van „Woord Daad" ontving tijdens het vierde kwartaal van 1985: Aan verkopen:6566,15 Gift Chr. Ger. Z.school ...f 100,00 Gift Chr. Ger. Vrouwenverg. „Bid en Werk"500,00 Kollekte Thusis (HoU. dienst)526,50 Opbr. oliebollenaktie6113,65 Giften Mexico115,00 Diakonie N.H. Gem212,50 Part. giften375,00 Gift Kindertehuis18,10 Gedeeltelijk opbrengst spaarb. Ooltgensplaat1587,64 Totaal 4e kwartaal16114,54 Totale ontvangsten over het jaar 1985 zijn als volgt: Ontv. Ie kwartaal 1985 3151,91 Ontv. 2e kwartaal 1985 20584,62 Ontv. 3e kwartaal 1985 5614,22 Ontv. 4e kwartaal 1985 ...f 16114,54 Totale ontvangsten 1985 45465,29 In het voorbijgegane jaar hebt u er samen voor gezorgd dat we het bovenstaande bedrag mogen verantwoorden. Het was God die Uw harten wilde neigen tot mild dadigheid. Naast dank aan Hem, die het ons allen geschonken heeft, willen we allen die ons mooie werk op enigerlei wijze hebben gesteund, hiervoor hartelijk dank zeggen. Ook voor het jaar 1986 willen we het werk van onze stichting in Uw belang stelling en voorbede aanbevelen. Tevens wensen we U allen een Ge zegend en voorspoedig 1986 toe. De penningmeester van de Stichting „Woord Daad", Goeree en Overflakkee. SINT ANNALAND Boon benoemd tot erelid van de vereniging De ijsclub „Sint Annaland" hield haar 59ste jaarvergadering. Bode Adr. Burgers deelde mee, dat de vereniging niet minder dan 1302 leden telt. Wellicht het gevolg van de twee prachtige ijsperiodes van januari en februari. Een en ander werd duidelijk uit het jaarverslag van secretaris W. J. Mosselman. Penningmeester Iz. Vroegop deelde mee, dat het verenigings jaar begon met 2.434,92 en ondanks een uitgaaf van 5.874,80 eindigde men toch met een batig saldo van 3.593,31. Men heeft in de toekomst wel een motor nodig voor sneeuwschuif en een bezem. Penningmeester Iz. Vroegop werd her kozen, doch J. Boon stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen Rien Hage C.zn., die al plaats vervangend bestuurslid was. De commissarissen Hans Burgers, Bram Goedegebuure en Ko Vroegop Johs.zn. werden herkozen, evenals bode Adr. Burgers. Ko Vroegop werd reserve voor het onder water zetten van de baan. Voor het laatst had J. Boon de leiding, die er op wees, dat de IJsclub over een jaar toe is aan een diamanten jubileum. Maar thans is J. Th. Kurvink reeds veertig jaar bestuurslid. Ook G. Heijboer is zo lang lid. Beiden kregen als waardering een V.V.V. bon. Secretaris W. J. Mosselman sprak waarderende woorden tot de scheidende voorzitter. Vanuit de vergadering kwam het voorstel om hem tot erelid te benoemen. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 EH DD In zijn Nieuwjaarsrede kondigde burge meester T. C. Hekman van Bruinisse aan, dat de grenswijziging waarover al meer dan 10 jaar is gesproken zijn beslag heeft gekregen. Bruinisse krijgt er in Krammer, Volke rak en Grevelingenmeer 708 ha water bij ten koste van Noord Brabant en Zuid Hol land. En in Zuid Holland is de gemeente Dirksland de lijdende partij. De Rijksbijdrage voor Bruinisse stijgt daarmee plm. 50.000,een douceurtje dat Bruinisse, dat met een begrotings tekort worstelt uitstekend kan gebruiken. MIDDELHARNIS Op D.V. donderdag 9 januari a.s. om 19.45 uur zal in gebouw „De Hoeksteen", Ring te Middelhamis een kaderavond van de Geref Zendingsbond (G.Z.B.) ge houden worden. Als gast zal daar aanwezig zijn de Ke- niase predikant ds. D. Serwanga, die de aanwezigen veel informatie hoopt te ver schaffen over Kenya en de positie van de kerk aldaar. Ook zullen er andere zaken betreffende de zending aan de orde komen. De hervormde commissie voor In- en Uitwendige Zending op Goeree-OVer- flakkee hoopt dat velen deze kaderavond zullen bezoeken. U bent van harte welkom. DIRKSLAND Op Goeree- Overflakkee worden door het kruis werk, gespreksbijeenkomsten voor hartpatiënten en hun partners geor ganiseerd. De deelnemers kunnen, in een reeks van 7 bijeenkomsten, met elkaar ervaringen uitwisselen en er kunnen deskundigen worden uitgenodigd om informatie te ver strekken. Het krijgen van een hartinfarct of het ondergaan van een hartoperatie kan iemands leven ingrijpend veranderen. Het is bekend, dat zoiets iedereen kan over komen, maar op het moment dat het uzelf of uw naaste omgeving treft, begint vaak een moeilijke periode. Het vertrouwen in het eigen lichaam is geschokt en de toekomst is onzeker ge worden. Veranderingen in het levens patroon kunnen nodig zijn, zowel voor de patiënt als voor de eventuele partner. Het kost dan tijd om aan deze veranderingen te wennen, om een nieuw evenwicht te vin den. Niet alleen patiënten maar ook hun partners voelen zich alleen staan met hun vragen als: hoe nu verder? wat mag er nog wel en wat mag er niet meer? is de kans op herhaling groot? Zij zijn er zich niet van bewust dat anderen dit ook zo meemaken. Het is gebleken dat het deelnemen aan gespreksbijeenkomsten en daarin ervaren dat anderen met dezelfde onzekerheden zitten, de moeilijkheden weliswaar niet oplost, maar ze wel gemakkelijker te dra gen maakt. Gespreksbijeenkomsten Veel deelnemers op elders gehouden bijeenkomsten hebben het een steun ge vonden om onder deskundige leiding over hun gemeenschappelijke ervaringen te kunnen praten. Niet om zoals men zegt „elkaar het ziekenhuis in te praten" maar om „weer moed te krijgen en toekomst te zien". Onderwerpen waarover men van gedachten wisselde, waren: de veranderde situatie thuis na het ziekenhuis, leven met een onzichtbare handicap, wat betekent het om eventueel niet meer te kunnen werken? Het programma staat slechts in grote lijnen vast, omdat de ervaring heeft ge- Van achthonderd- tot dertienhonderd- miljoen stijgt binnen twintig jaar in de ontwikkelingslanden het aantal mensen dat werkt of zou kunnen werken als er maar werk voor hen was. Ondanks een spectaculaire groei van de steden blijft toch het grootste deel van deze aanwas in de beroepsbevolking gedoemd te leven op het veelal zeer primitieve platteland, waar nu al tachtig procent der inwoners moet bestaan van de karige opbrengst der ak kers. Op hun behoeften afgestemde voorlich ting, verkeersmogelijkheden en techni sche hulpmiddelen zijn er amper. Het werk put uit, markten waar men de oogst kan verhandelen zijn er niet en de zelf- verzorging waarop men aangewezen is, kan nooit volledig zijn. Men moet maar zien te overleven met een jaarinkomen dat vaak de vijftig dollar niet haalt. Als er in de eigen streek al iets is waarmee geld te verdienen zou zijn, dan kan daarvan maar weinig gebruik worden gemaakt doordat de vereiste technische hulpmiddelen en methoden ontbreken. En wat hun aan technische mogelijkheden wordt aange boden is in de meeste gevallen net niet goed bruikbaar. Zo gaat van de schamele graanoogsten meer dan dertig procent verloren doordat de opslag niet deugt. Jractor hindert De vraag is welke technische middelen en methoden het best zijn aangepast om in zulke gebieden tot enige ontwikkeling te komen. De Unesco heeft een studie uit gegeven over techniek om het platteland te ontwikkelen. Daarin wordt er nadruk op gelegd dat iedere situatie afzonderlijk nauwkeurig moet worden bekeken: eerst vaststellen wat een agrarische gemeen schap om te beginnen nodig heeft en dan een techniek kiezen die zich het beste invoegt in het leefmilieu daar. Een flink percentage van de arbeidskrachten in de landbouw kan niet lezen of schrijven soms wel 91% in sommige ontwikkelings landen. Onder deze omstandigheden is het onzin te verwachten dat die landarbeiders met ingewikkelde technieken hun dagelijks werk voor elkaar krijgen. Er zijn vandaag de dag nog landen waar een mes en een soort houweel de enige werktuigen zijn die de boer kent. De opbrengst op de land bouw zou een stuk hoger kunnen zijn als moderne, passende gereedschappen wer den gebruikt. Maar in vele gevallen zijn tractoren, meerbladige ploegen, eggen en dergelijk materiaal of grote silo's voor de opslag, absoluut ongeschikt voor de kleine bedrijven daar. Ze hinderen meer dan ze helpen door de hoge kosten investering, onderhoud en het gebrek aan reserve onderdelen. De beste oplossing voor lan den waarin een ondersteunend net van reparatiebedrijven enz. ontbreekt, is ge bruik maken van eenvoudiger hulpmid delen. De zogenaamde „aangepaste technolo gie" heeft een uitgebreid assortiment van niet kostbare werktuigen en apparaten aan te bieden, die deze boeren zich doorgaans wel kunnen permitteren. Fiets kan alles De fiets bijvoorbeeld is in Afrika een niet hoog genoeg te prijzen machine gebleken: er zijn in landen als Ghana en Sierta Leone graanmolens, dorsmachines en olie persen gemaakt rond het principe van de pedaalkracht. Wat een land als Guyana aan olie en gas nodig heeft moet het voor 96 procent importeren, wat in 1979 75 miljoen dollar kostte. Dat is 35 procent van Guyana's bruto nationaal produkt.... Een groot aantal instanties, waarbij de Unesco voor de coördinatie zorgde, heeft jarenlang gezocht naar een betere op lossing. Voor een land als Guyana is het van groot belang als het een flink deel van die kostbare energie-import kan vervangen door energiebronnen als windmolens, bio gas of fietskracht. En dat geldt ook voor andere ontwikkelingslanden. SINT ANNALAND Herbestrating Schoolstraat Het straatmakersbedrijf N. de Rijke uit Sint Maartensdijk gaat voor een bedrag van 21.000,parkeerplaatsen aanleggen en herbestraten in de Schoolstraat en tevens in de Raiffeisenstraat in Sint Anna land. Guyana heeft onlangs een plan gelan ceerd dat beoogt meer met pedaalkracht te werken om mechanisch werk op kleine schaal uit te voeren in werkplaatsen en op boerderijen. Een pronkstuk in de kollektie is ontworpen door de school voor bouw kunst: een machine die kippen plukt, aan gedreven door een fiets. Er is ook een wedstrijd gehouden tussen deze machine en eentje met een elektromotor. Die had 35 seconden nodig voor een kip, die met trapkracht deed er zeven seconden langer over. Maar als men de kosten berekent is de elektrische methode honderd keer duurder. En als vervoermiddel is de fiets natuurlijk zonder meer een winnaar. Voor de kostprijs van het materiaal dat is ver werkt in één auto, koopt men ook het materiaal voor duizend fietsen. Energie uit afval De internationale vereniging voor platte landsontwikkeling lARD heeft al meer dan twintig jaar onderzoek verricht naar aangepaste technische systemen. In verscheidene landen van de Derde Wereld liet ze daarmee proeven nemen. In het Kongoussi-ziekenhuis in Burkina Faso bouwde lARD zo een apparaat dat hier hel hardste nodig was: voor het sterili seren van injectiespuiten en dergelijke. Om aan het benodigde kokend water te komen gebruikte lARD biogas uit afval van het plaatselijke slachthuis en ver brandde gras dat in de omgeving werd gesneden. Het was genoeg om een sterili- sator van vier kubieke meter in bedrijf te houden. De Loreno-kachel, ontwikkeld en ge propageerd door onderzoekers van een proefstation in Guatemala, bevestigt dat het mogelijk is de levensstandaard van plattelandsgebieden op te vijzelen, zonder dat men de plaatselijke gewoonten hoeft te verstoren. De kachel was ontworpen om zo doeltreffend mogelijk te koken op hout bijna tachtig procent van het hout dat in de Derde Wereld wordt gehakt is bestemd om op te koken. De Loreno-kachel die voorkomt dat te veel warmte verloren gaat aan uitstraling en in de rook, bespaart op hout. Maar bovendien kon iedereen er op de traditionele manier op blijven koken. Anders had men hem waarschijnlijk ook niet gebruikt. Een technische vernieuwing kan alleen maar nuttig zijn als de mensen bereid zijn ermee te werken. Eduardo Febro DINSDAG 7 JANUARI 1986 leerd dat ruimte voor de interesse van de deelnemers belangrijk is. Dit kan ook betekenen dat er onder werpen zijn waarvoor deskundigen kun nen worden uitgenodigd, bijvoorbeeld hoe zit de WAO in elkaar, gezonde voeding ademhalings- en ontspanningsoefeningen. Deelname Deelname staat open voor hartpatiënten en hun partners van geheel Goeree-Over- flakkee. Alleen of met Uw partner bent u van harte welkom. De bijeenkomsten, onder begeleiding van een ervaren mede werker van de Kruisvereniging, worden gehouden in het Groene Kruisgebouw te Melissant. De bijdrage per persoon is in totaal 12,50 i.v.m. kosten voor koffie en thee e.d. Vóór de gespreksbijeenkomsten beginnen, zal de gespreksleiding met ieder van de deelnemers een kennismakings gesprek houden. Voor de reeks van 7 bijeenkomsten, die vanaf februari beginnen, kunt u zich vanaf heden tot 15 januari 1986 a.s. aanmelden bij de GVO-groep te Dirksland, vertegen woordigd door mevr. Los, tel. 01877 - 1186 en/of bij de wijkverpleegkundige van Herkingen, Dirksland of Melissant. U kunt ook eerst een folder aanvragen over de gespreksbijeenkomsten, waarmee u zich schriftelijk kunt aanmelden. HERKINGEN Ophalen oud papier Morgen (woensdag) wordt weer oud pa pier opgehaald voor de Pr. Joh. Friso- school. Begonnen wordt om half 6 bij de school. Graag goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Over kinderen met snotneuzen, oor problemen en te dunne ontiasting. In natuurvoedingskringen is het reeds lang bekend dat melk en melkprodukten de produktie van slijm kunnen vergroten. Bij kinderen uit dit zich in het voort durend lopen met snotneuzen, verstop ping van de buis van Eustachius (de ver binding tussen de ruimte achter het trom melvlies en de mond/neusholte) en ver stopping van de gehoorgang. Vooral erg kleine kinderen hebben hier gauw last van, omdat de afmetingen van de inwendige oren nog klein zijn. Slecht horen, oorpijn en ontstekingen kunnen het gevolg hiervan zijn. Bij de „normale" geneeskunde lost men dit tijdelijk op door buisjes in de oren te plaatsen, tot ze eroverheen gegroeid zijn. Omdat dit voor de kinderen toch altijd hele ingrepen zijn, is het zeker de moeite waard om na te gaan of melk de oorzaak is. (Het gaat hier om koemelk en niet over moedermelk). Dit kunt u uit proberen door enige tijd om te schakelen van koemelk naar sojamelk. (Er is ook sojavla, chocolademelk en sojakaas). Wel is het dan nodig om geheel met melk en melkprodukten (kaas, kwark, yoghurt etc.) te stoppen. Als de melk de oorzaak is, zullen snotneuzen na 1 a 2 dagen ver dwenen zijn, en snel weer terugkomen bij het gebruik van koemelk. Er zijn ook kinderen (geschat wordt 10%!), die het koemelkeiwit slecht ver dragen, waardoor de darmfunctie ver stoord wordt. Dit kan zich uiten in een voortdurend te dunne ontlasting, waar door gevaar voor uitdroging ontstaat, vooral bij kleine kinderen, (ernstig, arts raadplegen). Sinaasappels bevatten eenzelfde eiwit als koemelk. Ook hier is het zo, dat het gebruik van koemelk (en sinaasappels) geheel gestopt moet worden, waarbij soja melk als volwaardige vervanger gebruikt kan worden. Dit is een bijdrage van „De Dreef' natuurvoeding, Oranjestraat 8, Som- melsdijk. en gebruil( daarvan Op 31 januari a.s. opent de Caravan Camping RAI 86 haar poorten. Het gehele Europacomplex van het RAI tentoonstellingscentrum te Amsterdam (in totaal ruim 45.000 vierkante meter) zal gevuld zijn met tenten, vouwwagens, toer- caravans, stacaravans en kampeerauto's, alsmede onderdelen en accessoires. Naast dit uitgebreide assortiment produkten voor kamperen en vrijetijdsbesteding zal een belangrijk deel van de jaarlijkse expositie gewijd zijn aan toeristische en recreatieve informatie. Na de afgelopen slechte zomer en de al weer achter ons liggende economische teruggang, geeft de Caravan Camping RAI duidelijk de indruk dat er in toenemende mate sprake is van belangstelling voor kamperen en caravannen, gecombineerd met actieve vrijetijdsbesteding en toeristische activiteiten. Daarom ook is zowel het binnenland (streekgebonden informatie) als het buitenland (nationale verkeersbureaus en regionale VVV's) vertegenwoordigd, kampeer terreinen in Nederland en aantrekkelijke vakantielanden voor de kampeerder, alsmede organisaties die zich bezighouden met aktieve recreatie. De nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de kampeermiddelen van kleine onderdelen of toebehoren tot de meest luxueuze caravan of kampeerauto zijn op de Amsterdamse tentoonstelling te zien. Het brede aanbod maakt vergelijking door de kritische consument mogelijk, reden waarom de helft van de bezoekers jaarlijks naar de Caravan Camping RAI komt. In de tentensector is steeds meer interesse voor lichtgewicht tenten waarneembaar, terwijl de moderne vormgeving en komplete uitrusting bij de toercaravans opvalt. In de sector van de kampeerauto's is een trend te bespeuren naar fraaiere styling, terwijl zgn. staartkeukens opgeldt doen. Stacaravans blijven evenals vouwwagens in trek, waarbij steeds opnieuw andere indelingen worden gevonden en nieuwe materialen worden toegepast. Al met al is een bezoek aan de Caravan Camping RAI 86 voor kampeerders en caravanners de moeite waard: om zich te oriënteren over een nieuw vakantie onderkomen en/ofte kijken naar een vakantieland of-streek voor de zomer van '86. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur en 's avonds (behalve zaterdag en zondag) van 7 tot IO uur. De data zijn van vrijdag 31 januari tot en met dinsdag 4 februari. m Uinqenl Arie Pi'jnk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2