Een kleine volksverhuizing op weg naar het Dirkslandse „Geldershof' Informatie rattenbestrijding door het Waterschap Damvereniging „Denk en Zet" Dierenarts vestigt zich in Ouddorp Mutaties Rijkspolitie Een vrije dag voor de bijbel Pensionering de heer A. H. Tanis Resultaten gemeentelijke visafslag Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Aanvang verbreding Van Brienenoordbrug te Rotterdam Aanbesteding verbouw Rabobank JEUGDWERK Parkeren in centrum Middelhamis „Over leven gesprol(en" Werkzaamheden aan Vlissingse Vissershaven Tienerclub „'t Haventje" fJameSjemoH Laatste Geref. predikant vertrekt van Flakkee No. 5461 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Distriktsbijeenkomst Jeugdver. +16 van de Ger. Gemeenten Eind januari vol Rijk bezit ps|;^fl|j«im S8e Jaargang DINSDAG 7 JANUARI 1986 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Om te voorkomen dat ratten in steeds grotere aantallen voorkomen, is een syte- matische aanpak van de bestrijding nodig. Omdat elk jaar opnieuw in de winter maanden bruine ratten naar gebouwen trekken zal in die periode voor een ver scherpte bestrijdingsactiviteit worden zorg gedragen. Omdat de rattenbestrijding een zaak van algemeen belang is is het een goede zaak om hierover enige duidelijkheid te ver schaffen. Op Goeree-Overflakkee wordt door het waterschap alleen de bruine rat (rioolrat) bestreden. De bruine-rattenbestrijding wordt volledig door twee rattenbestrijders van ons waterschap verzorgd. De kosten worden door de gemeenten Dirksland, Goedereede, Middelhamis en Oostflak- kee tesamen voor 50% vergoed, de andere 50% blijft voor rekening van het water schap. De rattenbestrijder van het waterschap werkt zowel op klacht als op grond van eigen onderzoek. Daarbij probeert hij de haarden", looppaden en veel bezochte plaatsen van de bruine ratten te lokali seren, waarna hij op strategische punten bestrijdingsmiddelen legt. Na korte tijd vindt controle plaats over het bereikte resultaat. Zonodig worden opnieuw en op andere plaatsen bestrijdingsmiddelen neergelegd. Een intensieve controle is absoluut noodzakelijk, omdat anders de bestrijding weinig effect zal hebben. Met nadruk wordt er op gewezen, dat geen bestrijdingsmiddelen aan derden verstrekt worden. Het gebruik van bestrij dingsmiddelen kan voor mensen en dieren gevaarlijk en voor het milieu schadelijk zijn. Toepassing van bestrijdingsmiddelen kan voor mensen en dieren gevaarlijk en voor het milieu schadelijk zijn. Toepas sing van bestrijdingsmiddelen dient dus alleen plaats te vinden indien dat nodig is Cii op ccii vakkuiiuigc vv'ijzc. Bovciidieii is het afgeven van bestrijdingsmiddelen in strijd met de Bestrijdingsmiddelenwet. - Indien u bruine ratten signaleert, meldt dit dan bij het waterschap, Langeweg 74, Middelhamis, tel. 01870 - 3800. - Muskus- of bisamratten dient u te mel den bij de rijksmuskusrattenbestrijder, de heer Th. van Stralen, Boudewijn- straat 15, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871 - 1626. - Overig ongedierte kunt u melden bij uw gemeente. - Inlichtingen omtrent de bestrijding van ongedierte kunt u verkrijgen bij de Af deling Bestrijding van Ongedierte van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, postbus 350, 6700 AJ Wageningen, tel. 08370 - 19061. GOEDEREEDE Bij de groep Ouddorp van het Korps Rijkspolitie vinden een tweetal mutaties plaats: de wachtmeester I, W. Wagenaar is met ingang van 1-1-1986 overgeplaatst naar de groep Hardinxveld-Giessendam. de opperwachtmeester J. M. Freijters is met ingang van 1-12-1985 overgeplaatst naar het districtsbureau te Dordrecht. Hij wordt daar belast met de opleiding en vorming van personeel. Met ingang van een nog nader te bepalen datum zal hij zijn werkzaamheden aanvangen. In Madagasker riep de regering de af gelopen zomer 21 juni uit tot een nationale feestdag. Op die dag werd het feit gevierd dat 150 jaar geleden de eerste bijbel in de eigen taal verscheen. Ruim 20.000 mensen kwamen in het voetbalstadion bijeen om die gebeurtenis te gedenken. Onder de aanwezigen waren vertegenwoordigers van alle kerken en de hoogste regeringsautoriteiten. De eerste bijbel verscheen op Mada gaskar in 1835Hij riep nogal verzet op en er volgde een periode waarin christenen vervolgd en bijbels verbrand werden op last van koningin Ranavalona, die re geerde van 1828 tot 1861. Haar opvolg ster, Ravanalona de Tweede, maakte een eind aan de christenvervolgingen. Op de dag van haar kroning zette zij zich niet zelf op haar troon, maar plaatste daar de bijbel. Ze riep haar onderdanen op chris ten te worden. Nu wordt gewerkt aan een nieuwe ge zamenlijke protestants-katholieke ver taling van het nieuwe testament. Daarbij komt het probleem naar voren dat protes tanten de Engelse spelling van bijbelse namen gebruiken en rooms-katholieken de Franse spelling. Daarom wordt nu ook gewerkt aan een eigen gezamenlijke spel ling van de namen. GOEDEREEDE Na een dienstverband van ruim 40 jaar heeft de heer A. H. Tanis, chef van de afdeling Financiën, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, de dienst van de gemeente Goede reede verlaten. De heer Tanis begon zijn ambtelijke loopbaan op het distributiekantoor te Ouddorp. Per 1 januari 1948 trad hij in dienst bij de gemeente Ouddorp. Bij de gemeentelijke herindeling op 1 januari 1966 volgde zijn benoeming als chef van de afdeling financiën van de nieuwe ge meente Goedereede. In zijn hoedanigheid van chef van de afdeling financiën en comptabele was de heer Tanis belast met het financieel bheer van de gemeente en van de beleidsadvi sering op financieel-economisch gebied. Daamaast gaf hij leiding aan de afdeling financiën, waaronder ook onderwijs, per soneelszaken en welzijnsbeleid ressorteer den. Voor de wijze waarop de heer Tanis zijn werkzaamheden heeft verricht is hem bij zijn 40-jarig ambtsjubileum in 1982 de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud verleend. In besloten kring is aandacht besteed aan het afscheid, waarbij de heer Tanis veel lof is toegezwaaid voor de accurate en ambi tieuze uitvoering van zijn werkzaamhe den. Tevens werd hem door gemeente bestuur en collega's dankgezegd voor de prettige en collegiale samenwerking. GOEDEREEDE De resultaten aan de gemeentelijke vis afslag te Stellendam bedroeg over 1985 in totaal/80.840.284,82. Ten opzichte van 1984, toen de omzet 62.363.251,82 bedroeg, betekent dit een stijging van 18,5 miljoen gulden. Ook het aantal kilo's aangevoerde vis en m 1985".r.7.15.159.979 kg in 198415.097.501 kg meer aangevoerd62.478 kg De gemiddelde stijging van de prijzen bedroeg: voor tong 3,80 per kg (stijging 32%) en voor kabeljauw 0,94 per kg (stijging 35%). DIRKSLAND - De dienst van donder dagavond, waarin zou voorgaan ds. L. Blok uit Nunspeet, GAAT NIET DOOR. STAD aan't HARINGVLIET-woens dagavond 7.30 uur ds. J. Baayens van Aagtekerke. Minister van Verkeer en Waterstaat, mevr. drs. N. Smit-Kroes geeft op 8 januari 1986 het startsein voor de bouw van de tweede Van Brienenoordbrug. De ze tweede brug komt pal naast de be staande brug en vormt een onderdeel van de rekonstruktie van de rijksweg ter plaat se. Ter verbetering van de verkeersaf wikkeling zal de rijksweg worden verbreed van 2x3 rijstroken naar 4x2 rijstroken. De bouwtijd van de nieuwe brug be draagt ruim 4 jaar terwijl het uitvoeren van alle aansluitende wegen nog eens 2 jaar zal vergen, zodat de verbreding van de rijksweg eerst in 1992 is voltooid. De kosten van het projekt worden op ruim 300 miljoen geraamd. Een brochure, waarin de diverse as- pekten van het projekt nader worden toe gelicht, is verkrijgbaar bij de Directie Zuid-Holland van de Rijkswaterstaat, postbus 5401, 2280 HK Rijswijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Twee aannemingsbedrijven hebben in geschreven naar de verbouw/uitbreiding van de Rabobank te Stad aan 't Haring vliet, te weten Aann. bedrijf Mackloet en v.d. Welle te Stad aan 't Haringvliet, voor een bedrag van 305.729,en aann. bedrijf v.d. Welle-van Drongelen te Oolt- gensplaat voor een bedrag van 311.066,- beide bedragen incl. BTW. Architecten- buro Koole had het werk begroot op 301.140,84 (incl. BTW). Het werk is aan de laagste inschrijver, Mackloet en v.d. Welle gegund. Ouddorp is voor het eerst in zijn ge schiedenis een dierenarts rijk. Per 1 ja nuari begon dierenarts G. J. C. Wennink er zijn praktijk op het adres Diependorst 9 Dhr. Wennink is geboortig van Schiedam, 29 jaar en in december 1985 afgestudeerd aan de faculteit der diergeneeskunde te Utrecht... Dhr. Wennink begint in Ouddorp even wel geen zelfstandige praktijk maar heeft zich als assistent verbonden aan de prak tijk van dierenarts Tjebbes te Middel hamis. Ouddorp is een van de „zwaarte punten" van de drukke praktijk van dhr. Tjebbes waarom deze het goed heeft ge dacht aldaar een assistent te stationeren. Op het adres Diependorst 9 houdt dhr. Wennink elke werkdag spreekuur van half 5 tot half 6. Overigens zal dhr. Wennink niet alleen in Ouddorp z'n werkterrein hebben; hij wordt op het hele eiland aktiéf STELLENDAM Voor de eerste keer in het nieuwe jaar willen wij jullie weer uitnodigen op D.V. zaterdagavond 11 januari in het jeugd- gebouw „de Schuur", vanaf half 8. Het programma voor deze avond staat in het teken van het leven van het ongeboren kind waarvoor een medewerker van de: V.B.O.K. zijn medewerking gegeven heeft om deze avond te verzorgen omdat het ongeboren kind in het eerste stadium nie' als levend mens beschouwd wordt e*'' daarom bij velen het recht om geboren te worden ontnemen wordt door abortus provocatus te plegen is een avond als deze toch voor ons jeugd belangrijk om in deze dingen toegelicht te worden en de nood zaak te zien waarom de V.B.O.K. er is. Het programma begint om 8 uur. Tot ziens Het komt op bepaalde dagen vooral op vrijdag en zaterdag nogal eens voor dat er in de directe omgeving van het centrum van Middelhamis weinig of hele maal geen parkeerruimte beschikbaar is. Er worden dan voertuigen geparkeerd op plaatsen waar dat niet is toegestaan. Ge bleken is dat er vaak in de nabijheid van het centmm nog gemakkelijk parkeer- mimte te vinden is. Te denken valt daarbij aan de Hoflaan, het Louis Bouwmeesterplein, en de di recte omgeving van de Waterweg. Indien men daar het voertuig parkeert is men lopend binnen vijf minuten in het centrum van de gemeente. Automobilisten van buiten het dorp worden dan ook aan geraden niet met de auto naar het centmm te rijden maar hun voertuigen op een van de genoemde straten te parkeren. Op D.V. vrijdagavond lOjanuarizalin Dirksland om half acht een distrikts- vergadering op ons eiland gehouden wor den. Jeugdwerkadviseur Joh. Leune zal dan een Bijbelstudie leiden over Psalm 103 met als thema: ,,In al mijn levens jaren". Deze Bijbelstudie dient als voorberei ding op het jongerencongres dat belegd wordt op D.V. zaterdag 18 januari in het Jaarbeurscongresgebouw te Utrecht Dit congres heeft als thema: „Kunnen wij mensen maken?" Dr. J. Poortman zal een lezing houden over: „Manipuleren met menselijk leven" en ds. H. Paul zal spreken over: „Laat Ons mensen maken". 's Middags kun je verschillende work shops bezoeken, waarna er een forum discussie zal zijn o.l.v. dhr. J. H. Mauritz. De opening en sluiting van dit congres zijn in handen van resp. ds. B. van der Heiden en ds. M. Golverdingen. Verdere informatie kun je ontvangen van je secretaresse van de plaatselijke jeugd vereniging. We verwachten vrijdagavond a.s. in Dirksland alle leden van de jeugdvereni gingen -H 6 op ons eiland. Belangstellenden zijn van harte welkom! Voor het eerst hebben gisteravond, in vier van de kamers van het nieuwe verzorgingstehuis voor bejaarden, „Geldershof', de lichtjes gebrand! Het was op die learners die in de loop van de dag betrokken waren door de eerste bewoners die het gereedkomen van het prachtige nieuwe „Gelders- hof met spanning hadden afgewacht. De 80-jarige heer P. Troost uit Melissant mag wel als de allereerste bewoner te boek staan en hij bracht met zijn komst ook de juiste moraal binnen het gebouw: „....als je het hier niet naar je zin hebt ligt dat aan jezelf, niet aan een ander!" Wie het daar helemaal mee eens was was mevr. A. W. Kievit-het Jonk, bij zonder vief voor haar 81 levensjaren waar van ze de meesten in Nieuwe Tonge doorbracht, alhoewel ze in Melissant werd geboren. „Toen ik 18 was diende ik bij de fam. van Es in Dirksland; nou ben ik er 81 en nou ben 'k weer in Dirksland terug!" stelde ze monter vast, blij met haar kamer op de begane grond terwijl ze in Nieuwe Tonge éénhoog gewoond had. Blij met haar nieuwe kamer bleek ook de 85-jarige mevr. J. L. van 't Hof uit Her kingen die tot deze zomer met haar in augustus overleden broer samen heeft gewoond. Mevr. van 't Hof is aan haar rolstoel gebonden jmaar straks, wanneer het voorjaar komt heeft ze een prachtig uitzicht over het dan weer groenende polderland. Dhr. P. Human uit Stellendam was met zijn 90 jaren de oudste van de eerst- komers, maar rap genoeg om vóór het maken van de foto weg te benen naar z'n nieuwe kamer. Dhr. Human ontbreekt dan ook op de foto waarop de eerste bewoners te zien zijn, geflankeerd door de leden van het dagelijks bestuur. De eerstelingen werden in de recreatie zaal met bloemen en een krachtig ,,wel- De werkzaamheden aan de Vlissingse Vissershaven uitgevoerd in 1985 kwamen eind van datzelfde jaar gereed, met het opleveren door het aannemingsbedrijf van der Straaten te Hansweert van het door hen uit te voeren deel van de werkzaam heden. Er was toen plm. 5.2 miljoen gulden verwerkt, waarvan de gemeente Vlissingen 1,7 miljoen betaalde en het Ministerie van Volkshuisvesting even eens 1.7 miljoen. Ruim 1 miljoen moest komen van Monumentenzorg, er kwam toen financieel een kink in de kabel, om dat de bijdrage van deze laatste instelling gehalveerd werd. Maar eind goed al goed, na een AROB procedure en nieuw overleg kwam bericht dat toch nog 496.364, zou worden nabetaald. Voor het bedrag van 5,2 miljoen werd een slibrug voor de sluis weggegraven. Vervolgens werd een laag slib in de haven zelf weggegraven waardoor men een goed gezicht kreeg op de toestand van de kade muren. In de muur werden gaten geboord, voor het aanbrengen van verstevigingen en drai nage. Er werd een damwand geslagen om een bouwput te kunnen maken voor het met selen van een gedeeltelijk nieuwe kade muur. Hete luchtkanonnen zorgden er voor dat voorjaar 1985 ook in de winter kon worden gewerkt. Door gedeeltelijk verlengen van de keermuur kon grond kom" van burgemeester Oversier begroet. „U bent zéér welkom!" liet dhr. Oversier hen, als voorzitter van het dagelijks be stuur, weten. Voortaan zullen dagelijks drie a vier nieuwe bewoners hun intrek nemen in het wei-geoutilleerde verzorgingstehuis, tot dat eind januari alle kamers, 65 voor alleenstaanden en 5 voor echtparen, to taal derhalve 75 bewoners, bezet zullen zijn. Tot die dag is het een af en aanrijden van woninginrichters en verhuizers die de vertrouwde spulletjes naar het nieuwe home brengen. Op de gang stonden zelfs een paar overigens heel schone klompen te bewijzen hoezeer Dirksland een agrarische gemeente is. De meesten van de bewoners zullen dan ook uit de gemeente Dirksland afkomstig zijn. In mindere mate geldt dat voor het personeel dat eind januari uit 23 man zal bestaan. Hoofd van de keuken is dhr. P. Prinsen uit Middelhamis en het hoofd verpleging- huishouding is dhr. Don uit Dordrecht. De directeur, de 26-jarige L. J. Verwijs introduceerden we al eerder, direct na zijn benoeming. Dhr. Verwijs is wel woon achtig in Dirksland. GOEDEREEDE Allen hartelijk welkom op zaterdagavond 11 januari in „de Ark". Die avond is de commandant van de brandweer, dhr. v.d. Klooster, in ons midden. Hij gaat ons vertellen wat de brandweer allemaal doet. Na de pauze nog een echte brandweer- film. Tot ziens. Aanvang half 8. Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis, d.d. 6-1-86. Voor de Zeeuwse competitie is gespeeld: D.E.Z. II-D.E.Z. 16-10 Afdeling III: H. Schellevis - J. Verbiest1-1 R. Jacobs - T. v. Brussel0-2 Afdeling IV: P. v. Groningen - A. v.d. Veer O - 2 N. Kievit - G. Zaaijer1-1 J. Gebuis - J. Holleman1-1 worden gewonnen voor tien nieuwbouw huizen. De financieringsregeling was een z.g. terugploegregeling, waardoor het werk met langdurig werklozen moest worden uitgevoerd, althans voor 70% van de mankracht. Deze werklozen konden lan ger dan een halfjaar in dienst blijven, dit was een der voorwaarden waaronder op deze manier mag worden gefinancierd. Drie van de 4 eerstelingen in „Geldershof', voorste rij van links naar rechts: Mevr. Kievit- het Jonk uit Nieuwe Tonge, mevr. J. L. van 't Hof uit Herkingen en dhr. P. Troost uit Melissant. Bovenste rij v.l.n.r.: dir. Verwijs, dhr. C. Noorthoek, burg. Oversier en dhr. P. Dijkgraaf. „Geldershof' is voor Dirksland een rijk bezit. Oudere bewoners die verzorgings behoeftig werden waren tot dusver altijd op een verzorgingstehuis in een andere gemeente aangewezen. Aan die .ver strooiing" heeft Geldershof gelukkig een einde gemaakt en de oudere bewoners die naar hun geboortegrond terug kunnen ke ren weten hoezeer ze er welkom zijn! Hen wacht een prachtig thuis in een landelijke omgeving. De kamers zijn con form de geldende normen 3.70 x 4.50 mtr. binnen welke ruimte gewoond en geslapen moet worden. Voorts heeft elke wooneen- heid een kitchenette en een toilet en douche. Geldershofbevat voorts een prachtige, gezellig gemeubileerde recre atiezaal waar de bewoners elkaar kunnen ontmoeten. Voorts een verjaardagskamer waar verjaardagen gehouden kunnen wor den, een reaktiveringskamer waar be wegingsoefeningen kunnen worden ge daan en zelfs dakterrassen waarop het zomers goed toeven zal zijn. Voor hen die verpleging behoeven zijn er zes bedden en is er medische begeleiding. Die zuster hulp" zal er ook 's nachts zijn. De zuster kan worden opgeroepen via het alarm systeem dat op elke kamer aanwezig is. Ook bevat het gebouw een aula met mortuarium, en voorts de gebruikelijke voorzieningen die zo'n leefgemeenschap nodig heeft, voorbewassing, eenkapsalon en badgelegenheid. Een badkamer is er met een op en neer beweegbaar bad waar in ook het meest stramme oudje ge makkelijk ingezet kan worden. Geldershofheeft dus alles in zich om het tehuis te worden waarvoor de Dirks landse bcstuurderen jarenlang hebben ge knokt. Het kostte veel inspanning en bijna 10 miljoen maar vraag het ieder die ermee bezig is geweest en in veelvoud zult u het te horen krijgen: „graag gedaan....!" Voor tap tl wal/ie voordelige pnjzen: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO COMPUTER WKtttraat35 Molenweg 4 Ouddorp- Telefoon 018787672 en 2120 Filiaal Renene PnnOhop Hogeroom 172 Telefoon 01116-2400 Wanneer niet zeer binnenkort een van de 3 bestaande vacatures wordt vervuld zal Goeree Overflakkee per april geen enkele Gereformeerde predikant meer tellen. Ds. A. v.d. Waal, predikant van de Geref kerk van Middelhamis, de enige nog over geblevene in de 4 eilandelijke predikants- plaatsen, heeft zijn gemeente bekend ge maakt met zijn benoeming als ziekenhuis predikant van het Bleuland ziekenhuis te Gouda, per 1 april a.s. Ds. v.d. Waal zal, wanneer hij vertrekt, zeseneenhalf jaar de Geref kerk van Mid delhamis hebben gediend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1