Uit de Historie Enkele aanvullingen Ouddorp [C) goed Q^m\ "*^^J>? È- "Diamant lA Melissant 1309 Jiar MM-^^"^ ans Groenendijk i^^J De Hand des Heeren. TIJDF^REEK ^ccénL'i^ f^-r-^mmi?i^^^Y- J:^^r:i'• --XH ■•-■.1 é^/jiJ^^li^^Ë^ 1986: Jaar van de verkeersveiligheid Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 3 JANUARI 1986 Den Bommel Ten onrechte vermeldde ik dat het oud- hoofd der Chr. School, dhr. J. P. Verheul nog bij het jubileum in 1984 aanwezig was. Deze was echter in juni 1943 overleden. Deze overlijdensdatum ontleen ik aan het jubileumnummer Kompas kijken 1909- 1984, dat ik van iemand ontvangen mocht, die ik hiervoor hartelijk dank zeg. Aan deze speciale uitgave van de school krant der chr. nat. school „'t Kompas" Den Bommel ontieen ik nu nog 't volgende: „De kontributie voor de leden (der School vereniging J.L.S.) werd gesteld op 2'/i cent per week. Gedurende de maanden februari en maart behoefde er geen kontri butie te worden betaald. Voor de heden daagse jeugd is dit bedrag een lachertje, maar in die tijd was het voor velen een offer. De moeders destijds, hebben dit wel ondervonden. Gelukkig waren er ook verrassingen. Een begunstiger meldde zich aan en vertelde, dat hij door bijzondere omstandigheden de vereniging een kleine verrassing kon aanbieden, en wel een bedrag van 4,25, afkomstig van hem en z'n vriend. Hij be schouwde zich als instrument van de Hand des Heeren". „Bij de eerste steenlegging door de toen malige voorzitter de heer J. C. Borgdorff, zette deze uiteen, wat ons bewogen heeft een Christelijke school te bouwen. Het is toch ieder onzer bekend, dat daar niet over die Hoeksteen gesproken wordt, namelijk Jezus Christus, die enige Naam, die er onder de Hemel gegeven is tot Zaligheid, ook de Zaligmaker van kinderen..." aldus de toenmalige voorzitter". „In 1914 werd de heer Veenstra door de heer J. P. Verheul uit Hellevoetsluis op gevolgd. In de periode 1914-1918 is de heer Ver heul enige tijd afwezig vanwege mobili satie. In de jaren van de eerste wereldoorlog werden verschillende artikelen, onder an dere brandstof erg duur. De schooltijden werden in de winter ingekort en de school was slechts op vier dagen open. Ook het herhalingsonderwijs werd opgeschort om brandstof te sparen". „Aan de heer Verheul werd op 1 maart 1943, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend. Hij was bijna 29 jaar als hoofd onderwijzer verbonden aan de school. Reeds kort hierna, in juni van dat jaar, overleed de heer Verheul. Smeekschrift, gestuurd aan Koning Wil lem III. -------------------------------------- In het boek: Volkspetitionnement Ge denkboek 1878; lees ik dat in Den Bom mel 55 personen dit petitionnement te kenden, die 25 schoolgaande kinderen hadden tussen 6 en 12. De titelpagina van het Jubileum-pro gramma liet zien: Opmerking: In E.N. schreef L. van Wallenburg over de storm over Bruinisse, in de nacht van zaterdag 30 september op zondag 1 ok tober 1911. Deze storm kwam na de droogte van de zomer van het jaar „elve". In dat jaar was er een hittegolf van 26 dagen, waarvan 10 tropische (E.N.). Ik las ergens dat er op 29 juli 1911 een warmte-onweer losbarstte, waardoor de neerslag bij Den Bommel was: 55 mm. Dr. J. H. Becker Sr. Dr. J. H. Becker Sr. die 18 juli 1985 overleed in het verpleeghuis „Boerhave" op 80-jarige leeftijd was van 12 maart 1950-juli 1955 predikant te Den Bommel. Ds. L. Emmen Ds. Emmen werd 1906 bestuurslid van de Christelijke School op Gereformeerde grondslag. Hij sprak in 195 8 bij het 50-jarigjubileum. Zijn zoon was dr. Egbert Emmen die op 83-jarige leeftijd, in 1985 overleed. Hij is secretaris-generaal der Ned. Herv. Kerk geweest. De tekst was: Zal er een kwaad in de stad zijn, dat de HEERE niet doet? (Amos 3 6b). Een uitnemende preek, waard om her drukt te worden in deze tijd, waarin Gods hand in het lijden niet erkend wordt. Ds. Emmen vraagt ,,Zijn zij (vissers van Brui nisse en boeren in Zeeland) groter zon daars dan wij?" (die niet door deze ramp getroffen zijn). En hij roept zijn gemeente op: „Laat ons voor God ons verootmoedigen. Tot Hem wederkeren. Belijden onze schuld. Sme- Van ds. L. Emmen heb ik 'n preek: ------------iif=in== in 7 ^1 Oclioiideii i;i de i^cbcdsiirc 4 Oef. L. EMMtN, met een nakomelinge van het geslacht Abrahams, of een afstammeling van het Jodendom, door God verkoren uit alle geslachten der aarde als Zijn erf en Bondsvolk, en nog heden beminden om der vaderen wil. Zijn Goddelijk oog is nog steeds op hen gericht, zodat, niet tegenstaande zij over de ganse aarde zijn verspreid, als vruchtgevolg van: ,,Zijn bloed kome over ons én over onze kin deren!" zij nochtans door al de rollende eeuwen tot één volk zijn gebleven, dat zich ook heden nog dicht aaneenschaart, doch met het bedekselMozes op hun aan gezicht, de Messias blijven verwerpen, alhoewel volgens enige hunner beroemd ste Rabbijnen, de tijd voor de komst van de beloofde Messias reeds lang verstre ken is. Want de scepter zal van Juda niet wijken, noch de wetgever van tussen zijn voeten, totdat de Silo komt". Welnu, ieder die enigszins bekend is met Gods dierbaar Woord, weet, dat de scep ter of de heerschappij reeds eeuwen van Juda of Israël geweken is, en dat daarom al hun wachten op een nog te komen Messias dwaas en ijdel is. Doch, daar het hier gaat over de bekering van een doch ter Abrahams, zal de goedgunstige lezer benieuwd worden naar de toedracht der zaken. Velen, die de leeftijd van 60jaren bereikt hebben, zullen zich nog herinneren, hoe 50 jaar geleden Mej. Sara Ephraim Dia mant een geregelde bezoekster was van ons dorp, genaamd Ouddorp, (Eiland Flakkee) waar zij steeds een aangename gast was bij de Wed. Neeltje Komte- bedde, de heer Krijn Lodder, Jan Meyer, Leen Mastenbroek en anderen. Maar niet alleen te Ouddorp, maar ook te Melissant en te Herkingen kwam zij veel. Te Melissant geliefd en geherbergd als een welkome gast bij de familie Klei- nenberg, vanwege haar uitblinkende Godsvrucht, en haar uitgebreide kennis, door genade, van Gods dierbaar Bijbel woord, tot stichting en verheuging des harten, voor allen, die hun voet gezet hebben op de weg naar Sion. Dan was zij een vurig getuige om te vermelden van de wegen en leidingen, die God houdt met Zijn volk hier in dit Mesech. Te Herkingen kwam zij veel bij de Edel achtbare heer A. de Vlieger, Burge meester van genoemde plaats schrijver van ,,de Vlaamse Passementwever", een boek, welbekend bij ons gereformeerde volk waar zij als beminde vriendin, soms wekenlang vertoefde. Deze vriend had, als zeer begaafd en haar geestelijke bloedverwant beloofd en op zich ge nomen, om na haar overlijden haar le vensweg in het licht te geven, doch ge noemde vriend is 4 jaar eerder overleden, waarmede alle beloften vervielen. Ook in Middelburg, Rotterdam en in een groot gedeelte van Nederland zijn nog levende getuigen van haar eenvoudige Godsvrucht, en haar liefde tot Gods ware volk. Reeds jaren was het in mijn hart om dit kostelijke werk door de drukpers het licht te doen zien, opdat het niet aan de ver getelheid mocht worden prijsgegeven, maar door vele oorzaken verhinderd, is dit ongedaan gebleven. Nu echter schijnt het Gods tijd te zijn die altijd de beste is dat het niet langer in een hoek of kast verborgen wordt, maar als een schijnend EllE CyLr^C 0,,cc^ HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 jg® ken om de vergeving onzer zonden om Christus wille, bidden om een nieuw hart en een vaste geest". „Laat er bij ons ootmoedige dankbaarheid zijn, dat de hand des HEEREN grote onheilen van ons dorp heeft afgeweerd, dat Hij onze inwoners en schippers in gunst heeft willen aanzien". Predikanten uit de familie Borgdorff Ik schreef dat er 3 predikanten van die naam waren. Iemand attendeerde mij op een vierde dominee Borgdorff en zei me tevens, dat er nog 2 predikanten waren, nl. dr. J. C. van Loon en ds. W. den Braber, die af stammen van „Hendrik I". Aanvulling gevraagd In een waarderende brief schreef iemand me: „Soms vind ik het wel eens jammer in Uw stukken, dat U zoveel aandacht schenkt aan de Gereformeerde Kerken en de an dere niet of weinig noemt, terwijl de Open bare school ook heel weinig vermeld wordt, terwijl ook daar belangrijke en ook goede mensen vandaan komen". Hierop kan ik dit zeggen: Als ik iets weet over mensen uit de kring, die m'n briefschrijfster op het oog heeft, zal ik het zeker niet nalaten te vermelden. En de beste remedie tegen eenzijdigheid is, dat allen, die mij gegevens, hetzij uit persoonlijke ervaring en herinnering, uit overlevering of uit lectuur van blad en boek, kunnen verstrekken, dat doen. De redactie zal ongetwijfeld graag aan ieder ruimte geven om daar zelf over te schrij ven in de rubriek: Uit de Historie. Dat ik, wanneer ik wat kan vertellen over mensen buiten Gereformeerde kring, dat ook doe, heb ik wel laten zien in m'n artikel over Achthuizen, met z'n rijke Rooms-Katholieke leven. Wanneer ik over een bepaalde plaats 'n aanvulling geef, zoals nu over Den Bom mel, kunt U dat uitknippen en bij de ar tikelen over Den Bommel voegen. Thans nog een aanvuUing over Ouddorp. De uitgever K. Heerschap schreef in het boek: „Sara Efraïm Diamant", het vol gende voorwoord: AAN DE EENVOUDIGE LEZER! Mej. Sara Ephraim Diamant, geb. van Gelderen, voortgesproten uit brave ouders van de burgerstand, te Tiel. De lezer zal alras uit het opschrift ont dekt hebben, dat wij hier te doen hebben Fietsenspecia list Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 r1 licht op een kandelaar, het volk van Nederland, en inzonderheid haar nog in leven zijnde vrienden ter hand wordt ge steld. Dat het hun tot verkwikking en bemoediging moge strekken op hun proef- en drukwegen, door de bijlichting van Gods dierbare Geest dan zal het oogmerk bereikt zijn van. De uitgever K. Heerschap Ouddorp, najaar 1924 Ik nam dit over uit de herdruk van dit boek door Uitgeverij Den Hertog B.V. Houten Utrecht. 1982. Daaraan ontleen ik ook de titelpagina: fi-i^s; ^^'-y^t^K ./^j4rv*^-*^»t. Verkeersveiligheid, daar zijn we het op een enkele spookrijder na met ons allen snel over eens: dat is belangrijk. Heel belangrijk. Het aantal verkeersslachtoffers met do delijke afloop ligt in ons land rond de 1750 per jaar om van het aantal gewonden nog niet eens te spreken. Vele van deze on gevallen hadden voorkomen kunnen wor den, mits de weggebruiker de verkeers veiligheid meer in acht had genomen. ledere dode of gewonde in het verkeer is er één teveel. Dat geldt niet alleen voor het verkeer in ons land, maar ook daarbuiten. Daarom besloot de Raad van Europa, twee jaar geleden, 1986 uit te roepen tot „Jaar van de Verkeersveiligheid" onder de leuze „Europa '86, verkeersveiligheid eerst!" Leuzen zijn echter niet voldoende. Daar om werd een gemeenschappelijk aktiepro- gramma opgezet, waarvoor de belang rijkste doelstellingen zijn: - minder verkeersongevallen per jaar. - het nemen van maatregelen die een langdurig effect hebben op de verkeers veiligheid, zoals een eenvormige tech nische autokeuring en één rijbewijs in alle E.G.-landen. - de Europese burgers het besef bij brengen dat de verkeersveiligheid een zaak voor ons allen is en op bepaalde punten beter door de E.G. kan worden aangepakt. Dit aktieprogramma, dat ieder land ver der afzonderlijk kan aanvullen, besteedt met name veel aandacht aan de veiligheid van kinderen, alcoholgebruik, veiligheids- gordels en snelheidsbeperking en de po sitie van voetgangers en tweewielers in het verkeer. Eenjaar lang dus alle aandacht voor de verkeersveiligheid in Europa. Een goede zaak, want we kunnen er nooit bewust genoeg van zijn dat veiligheid in het ver keer ons allemaal aangaat. ledere dag opnieuw. Dat besef heeft de Europese Gemeenschap voor het „Jaar van de Verkeersveiligheid" in bovenstaand sym bool willen uitdrukken. En deze gegevens: Ze werd februari 1797 te Tiel geboren, trouwde 1819 met Benjamin Nathan Diamant te Tiel. Woonden vanaf 1821 in Duitsland, Tiel, Breda, Fijnaart, Delfshaven en Rotter dam. Ze overleed 9 januari 1882. Tenslotte: Uit een brief van H. J. Roeloff, haar kleinzoon aan K. Heerschap, 24 oktober 1924: Ikzelf ben in Ouddorp geen onbekende. Als jongen van 16 jaar was ik enige weken bij de Wed. Komtebedde thuis voor mijn gezondheid. Haar zoons Hein en Dimmen (naar ik geloof, beiden reeds overleden) heb ik goed gekend, ook haar zoon Jan, van de stee van de Heer Jan Voogd. Haar dochter, gehuwd met Jan Meyer, en nog verschillende andere goede gezichten staan me nog helder voor ogen; Leen Mastenbroek, die zover weg woonde, de bewoners van Palmsteê en nog vele an deren. Reeds dikwijls had ik het plan, om Oud dorp nog eens op te zoeken, doch tot nog toe behield ik liever nog de herinneringen uit mijn jeugd, en wil die indrukken niet verwateren. Maar misschien kom ik Oud dorp met zijn haven nog wel eens be zoeken. Tenslotte nog een aanvulling over Me lissant. Van J. van Dijk uit Canada kreeg ik nog enige gegevens over „de stee van Kort". Hij schrijft, dat in 1874 Leendert Jacob Driendijk van de Stee afgegaan is en J. van Dijk zijn grootvader, 14 jaar op de stee heeft gewoond als bedrijfsleider voor de fam. Drogendijk in Dirksland. Hij vervolgt dan: „Van 1888 tot 1912 is de stee verhuurd geweest aan S. den Baars en daarna aan C. A. A. Kort. Door het overlijden van de laatste ergename, de zuster van boven genoemde Drogendijk, is deze hofstee omstreeks 1920 verkocht. We hebben ons altijd een beetje verbonden gevoeld aan deze stee, omdat mijn grootvader er 14 jaar heeft gewoond en ik en mijn vader er enige jaren voorman zijn geweest". Verder schrijft hij dat deze hofstee 2 keer verdeeld is. Eerst is ze gehalveerd door de trambaan en naderhand nog eens door de nieuwe weg, die over dat grondgebied is gelegd". Nog een bijzonderheid uit deze brief waar uit ik niet alles vermeld. „Vanwege de slechte tijd waren verschil lende boeren genoodzaakt hun hofsteden voor een tijd te verkopen, waarbij ze dan het recht bedongen om zelf pachter te blijven". Was dit in de twintiger jaren? Of eer? vraag ik. In ieder geval is het heus niet zo dat de boeren het altijd rijk hadden. J. L. Struik Davenschot 37 8141BBHeino(Ov.) Aar. der. Ki'r.ir.g. rttj ondcrgrtctkctHienj^ Q y/ De oiv allen inwonen wenden itch me< vertrouwen en eerbied tot Uwe Majesteitom, in aansluiting aan het smeek» van de heeren W. How c. s. Ie Amsterdam, te verzoeken, „dat het Uwee Majsteit gelieven mocht aan de thans aanhangige wetsvoordrachl voor het Lager Onderwijs Uwe Koninklijke sanctie niet te verleenen, en daarentegen zulk een regeling voor de lagere school in te voeren.- waardoor het voor den armste zoo goed als voor den rijkste in Uw land mogelijk lyorde, des. verlangd zijn kinderen een school te kunnen bieden met den Dijbel." Hetwelk doende, eni. .0 naar aanloidiiig van tic rampen op de Z(;eiiwsche Siruornen in den storm van 30 Seplcniher 1911. DÜDR Ncd. Herv. Preü. te Den Boininel. T\Vi;i:iH- DRliK. UUgejceveii ten voortlcelt* Van Hrninisse aiiilcre geteisterde Vi.iscliersdorpcn. Q Q.1 Q =]|E I I -^^ .1 C tj-Yc^x. 't y- CZ2-T^----- ----- LJLJ ii«i«vM de heldere jongens van flakkee expresse met groot gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en tillen hem in de verhuiswagen ze-zetten hem in het nieuwe huls weer op zijn plaats sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel zelf moet u de knop Indrukken flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee i'«;;K j^yk J\ door Handtekening van Sara Ephraïm Diamant-Van Gcldei(en)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6