14^4...^^- yn-Virr Flakkee kwam vrij ongeschonden de Nieuwjaarsnacht door Europese schoonmaakploeg gedwarsboomd Oproep V isser VAN NIEUWE TONGE NAAR SOMMELSDIJK Garage KNÖPS B.V. 22 januari in Middelhamis Citroen-Hesselink C.PJ. Nieuwjaarswens Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee AUTO-SCHADE aan alle jagers flontiSiemom Geslaagden „de Hoop" Stellendam Examens Klein Vaarbewijs 58e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 VRIJDAG 3 JANUARI 1986 No. 5460 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 25 januari van 8.00 tot 17.00 uur OPEN HUIS MENSMAN De Europese landbouwpolitiek is hard toe aan een grondige opknap beurt. Toch krijgt de Brusselse schoonmaakploeg nauwelijks mo gelijkheden om bezem en blik te hanteren. Waar zitten de dwarslig gers en hoe lang zal het verzet duren? De Europese landbouwpolitiek is in de afgelopen decennia succesvol gebleken. Het instrumentarium (met de vele inge wikkelde prijzen) was voor velen ondoor zichtig maar hielp de Europese boeren naar een beter bestaan. Heel wat mensen huiveren bij deze erkenning en vinden dat de gemeenschappelijke landbouwpolitiek een blok aan het Europese been is. Nederlandse boeren weliswaar kri tisch ten opzichte van Brusselse maat regelen beamen dat de vaderlandse landbouw uitermate wel heeft gevaren bij een vermimde Europese markt. Sommige agrarische produkties (tuin bouw, varkens- en pluimveehouderij, melkveehouderij) hebben hun successen te danken aan de Europese Gemeen schap. Aanslag op Europese geldkas Het iandoouwpontieice mstrumentanum is ontstaan in een periode van econo mische groei. De produktie- en afzet mogelijkheden voor de Europese land bouw waren bijna onbegrensd. Vandaar dat zogenaamde interventie prijzen (gegarandeerde prijzen) voor en kele belangrijke agrarische produkten nau welijks weerstanden opriepen. Terwijl de boeren een explosieve produktie uit de grond stampten (min of meer begeleid door een welwillend gemeenschappelijk beleid) raakte de markt dichtgeslibd en bleken de afzetmogelijkheden beperkt. Het nare gevolg van dat alles werd steeds duidelijker: agrarische overschotten, meer opslag en agressiever exportbeleid. En dat alles betekent een aanslag op de Europese schatkist. Belastingbetalers en politici pikken het niet dat miljarden be steed worden aan een sector die teveel produceert. Dirksland, 01877 - 1357 Wij als Christelijke Plattelands Jongeren tesamen, hebben met z'n allen zitten beramen, wat aan alle mensen, voor 1986 te wensen. Laten wij toch met ons gezond verstand te werk gaan in het nieuwe jaar, dat tevredenheid bovenaan staat en liefde en vriendschap voor elkaar. Waak voor je eerlijkheid, en streef naar verdraagzaamheid. Gezondheid kunnen wij niet vergeten en is ook een geijkte wens, maar wij moeten ook stilstaan bij beterschap voor de zieke medemens. In het,, Groot" wordt over Vrede gepraat, maar zijn wij wel daarbij gebaat? Laat resultaat zien is onze bede, dan leven onze kinderen misschien in vrede. Werk voor iedereen", daar wat aan te doen, en wat meer beleefdheid en fatsoen. Natuurlijk kan alles niet ineens goedgaan maar met elkaar kunnen wij voor vriendschap en geluk instaan. Het ligt voor de hand dat Europese beleidsmakers het snoeimes willen han teren. De landbouwpolitiek blijft onom streden maar het instrumentarium behoeft aanpassing en vernieuwing. Vragen als moeten garantieprijzen blijven bestaan" en ,,kan de export nog rekenen op subsi dies" zijn voor de hand liggend maar worden door boeren vaak omzeild. Eén ding is zeker: herstel van een ontspoorde landbouwmarkt dwingt de Europese boe ren tot produktiebeheersing. Langs welke weg dat dient te gebeuren is nog onzeker. Brussel wijst een vrije prijsvorming en contingentering (centraal geleide produk tie via toedeling van produktierechten) af. In het Europees Mekka prefereert men voorlopig etn zeer terughoudend prijs beleid met fiuanciële medeverantwoorde lijkheid var. producenten. Landbouw commissaris Andriessen heeft deze filo sofie uitgewe rktin een zogenaamd Groen boek waarbi flankerende sociale (inko mens) maatregelen zijn aangegeven. Zo dra boeren oi) goede bedrijven in de knoei komen omd it de Europese landbouw politiek won t opgeknapt, kunnen ze re kenen op tij lelijke inkomensaanvulling. De voorstel! n klinken aantrekkelijk. VerdeeSö verzet Waarom dan toch verzet tegen de Euro pese schoonmaak? De weerstanden zijn vaak ingegeven door inkomenspolitieke en werkgelegenheidsmotieven. Terwijl een ieder het Gemeenschapsgeloof preekt, kiest men vaak toch voor het eigen hemd dat nader is dan de rok. Elk land probeert zijn boeren te beschermen en interpreteert elke schoonmaakaktie naar zich zelf toe. Landbouwministers die in Brussel regel matig bijeenkomen om te beslissen, gaan vaak zonder resultaat naar huis. Beslis singen worden tegengehouden omdat mi nisters hun boeren (hun kiezers) niet tegen het been willen schoppen. Waarom dan de protesterende boeren? Ook dan blijken de belangen zo dicht mogelijk bij het eigen bedrijf te liggen. Akkerbouwers en veehouders blijken eer der concurrenten dan collega's te zijn, om dan nog maar te zwijgen over nationale verschillen. Frankrijk zal geen enkele op- knap-operatie dulden als dit leidt tot agra rische verpaupering en ontvolking van het Franse platteland. Typerend is het solidariteitsgebrek in het Europees boerenkamp als het graanbeleid aan de orde is. Een ingreep in een ont spoorde graanmarkt (er zijn gigantische en veel geld kostende graanbergen) stuit op een verdeeld boerenkamp. Bijna elk land draagt eigen oplossingen aan. Voor beleidsmakers die dit willen uitbuiten ligt een pracht speelveld in Brussel. Hoe meer verdeeld het legioen van dwarsliggers is, hoe meer ruimte een vastbesloten beleids team krijgt. En vastbeslotenheid is er in Brussel: uit balans geraakte agrarische markten moeten zo snel mogelijk in even wicht worden gebracht. B. Schouwing RENAULT-deaier voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 C. Breen, 01878 - 2496 X Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS uit het Ruilverkaveiingsgebied „Flakkee", voor een vergade ring op 14 januari 1986 om 19.30 uur in Hotel „Bellevue" te Middelhamis. Dit i.v.m. een op wildbeheer eenheid, te richten K.N.J. V. afd. Sommelsdijk ^TTn^^ll^"^ Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 SINT ANNALAND Tak veroorzaakte schade Ook zon der aanrijding met een ander voertuig kan een auto worden beschadigd. Dat was het geval bij D. G., die in de Langeweg te Sint Annaland te laat een grote tak zag liggen om nog tijdig te kunnen stoppen. Er ont stond behoorlijke schade. r PEUGEOT TALBOT Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 31870 - 3094 ^ELHARNIS -> „Samen zingen met Arie Proni(" „Samen zingen met Arie Pronk". Onder dit motto organiseert de Evangelische Omroep D.V. woensdag 22 januari in de Hervormde Kerk in Middelhamis een koor- en samenzangavond voor het hele gezin. Behalve Arie Pronk, die het orgel bespeelt, werken hieraan mee: het christe lijke gemengde koor „Soli Deo Gloria" uit Schoonhoven onder leiding van Jan van den Driest, de alt Reinata Heemskerk en (voor de opening en de sluiting) ds. J. H. Velema, de voorzitter van de EO- stichtingsraad. De aanvang is om 20.00 uur en de toegang is vrij. DeSamen zingen"-avond is bedoelt ter bemoediging van mensen die in deze tijd nauwelijks meer aan zingen toekomen. Arie Pronk vertelt: „Mensen vergaderen veel, praten veel, maar zingen weinig. Uit brieven, telefoontjes en veel andere con tacten overal in het land blijkt dat men toch graag wil zingen. Zingen verrijkt een mensenleven". Voor de „Samen zingen"-avond is een „non-stop" programma samengesteld, waarin de samenzang wordt afgewisseld met koor- en solo-zang. Dominee Velema opent de avond en besluit met een kort appelwoord. De politiegroepen van het eiland hebben opgelucht de nieuwjaarsnacht kunnen besluiten. In tegenstelling tot vorig jaar was het nergens tot een echt treffen gekomen en dat was, aan het begin van het nieuwe jaar een hoopvolle constatering. Echt vervelende dingen gebeurden alleen in Den Bommel waar door een groep jeugdigen ruiten van bejaardenwoningen werden ingegooid; de politie zoekt dan ook naar de identiteit van de knapen die zich aan dat wangedrag hebben schuldig gemaakt. Adjudant Verschoore van Goedereede vindt dat de Nieuwjaarsviering in Goede reede zelfs „buitengewoon goed" is ver lopen. Weliswaar werden er wat vuren gestookt maar dat bleef zo beperkt dat geen van de bluseenheden uit de gemeente behoefde uit te rukken. In de buurgemeente Dirksland ging het er wat warmer toe. In Mehssant zat kenne lijk de schrik van de hoge boetes die de Rechtbank tegen de raddraaiers van vorig jaar eiste er nog in, want daar bleef het vrij rustig. Er werden weliswaar banden ge stookt maar wanneer dat met mate ge beurt wordt dat wel getolereerd. Het stoken in Dirksland is echter wat uit de hand gelopen. Een op de Voorstraat aangelegd vuur was zó heet dat van de woning van de wed. de Man vrijwel alle ruiten sprongen. Ook sprongen ruiten van een naastgelegen woning en van de wo ning van mevr. Dingemanse bladderde de verf van de vensterluiken. De politie is een onderzoek begonnen naar de namen van de jongelui die dit vuur hebben gestookt teneinde de schade op hen te kunnen verhalen. Herkingen leverde geen pro blemen al rukte de brandweer wel enkele malen uit. De brandweer van Sommelsdijk is niet opgeroepen behoeven te worden. In het hele dorp werd nauwelijks gestookt. Dat gebeurde temeer in Middelhamis waar de brandweer wel enkele vuren heeft moeten blussen, o.a. nabij de HEMA op het Zandpad en nabij de muziektent. Er was een flinke vracht banden in beslag ge nomen die op een aanhanger naar een Dansend voor het vreugdevuur in Dirksland, aangelegd op het Schelpenpad. stookpiaats zouden worden gereden. Po litie en brandweer werden toch tot zes uur 's morgens bezig gehouden. Door een charge onder de jongelui, waarbij er best wel een aantal een gevoelige tik zullen hebben gehad, werden de jongelui ver spreid. Ieder prijst zich overigens ge lukkig dat er - - zoals vorig jaar gebeurde geen vemielingen werden aangericht. Geen problemen in Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Oude Tonge en Acht- huizen. Vooral in laatstgenoemde buurt schap was de vorige nieuwjaarsviering helemaal uit de hand gelopen. Nu was het er gelukkig mstig. Ooltgensplaat was wat mmoerig met nogal wat brandjes en he laas weer.het ingooien van een ruit in de woning van een dienstdoend politieman. In Den Bommel zorgden jongelui toch nog voor een smet op de overigens prima verlopen nieuwjaarsviering. Daar werden nogal wat raiten van bejaardenwoningen ingegooid en niemand zal zo'n gedrag willen billijken. De politie probeert dan ook de namen van de schuldigen te achter halen. De exploitanten van het Chin. Ind. restaurant „Rose Garden" te Middelhamis trakteerden een menigte mensen weer op hun traditioneel geworden vuurwerk; hier een deel van de belangstellenden. De Koninklijke Nederlandse Muziek- federatie heeft in de maand december 2 muziekexamens georganiseerd. Van Fan fare-Orkest De Hoop hebben 14 jongelui aan deze examens deelgenomen. Geslaagd zijn voor diploma A Liesbeth van Oostenbmgge (sopraan sax) 54 pnt. (herex. theorie) Maja Troost (alt-sax)55 pnt. Jung-Nam Heeringa (hoom) 63 pnt. Leen Visser (euphonium)65 pnt. diploma B Marion van Oudenaren (alt-sax).56'/2 Astrid v.d. Wende (bugel)58i/2 Marjan v.d. Jagt (tenor-sax)58^/2 Annemarie van Oudenaren (bugel) 63 diploma B - slagwerk Marian van Oudenaren51 Vz In de laatste week voor Kerstmis hebben de watersportbonden weer de bekende examens gehouden ter verkrijging van het Klein Vaarbewijs I en II en ook, namens de PTT, de examens Marifoonbediening. Alle kursisten van de Vaarschool ,,Voor- ne", die aan het examen hebben deel genomen zijn geslaagd, een prima resul taat. In 1986 worden door de watersportbon den wederom examens afgenomen en wel op 22 febmari, 19 april, 21 juni en 13 december. Alle watersporters dienen zich te realiseren, dat het dit jaar de laatste gelegenheid is om het benodigde Vaar- HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling UZI 01870-3477 m DD Wilbert Grootenboer72 (Ie prijs met onderscheiding!) diploma C Jan van Dam (cornet)54 Johan Jansen (waldhoorn)62% André Tieleman (bugel)66 Jacco Groenendijk (bugel)67 V2 bewijs te halen, daar met ingang van 1 januari 1987 de Rijkspolitie te water zal beginnen met de kontrole op de naleving van het Vaarbewijzenbesluit. Men kan door zelfstudie of beter d.m.v. het volgen van een kursus bij een erkende Vaarschool zich voorbereiden op het exa men. Voor de goede orde zij vermeld dat het Vaarbewijs verplicht is voor schepen langer dan 15 meter en schepen, die sneller kunnen varen dan 20 km/uur. Dit zijn dus de meeste speedboten. Voor nadere inlichtingen kan men één van de watersportbonden, A.N.W.B., K.N.W.V., K.N.M.C. en N.W.B, bellen of de Vaarschool Voome, tel. 01810 - 6764. x^ Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk Arensman is uit het liuidige pand gegroeid en gaat daarom naar een ruimere behuizing. In verband met deze verhuizing zijn wij t/m 24 januari gesloten (behalve voor spoedgevallen). Op 25 januari houden wij 'OPEN HUIS' waar Iedereen van harte welkom is om in een gezellige sfeerdiverse boeiende nieuwtjes uit ons uitgebreide leveringsprogramma te komen bekijken. professional equipment 1 K 4 Verkoop na 17.00 uur: J it'f-it.it^.it*.it.4.im.it.4.4.4.it.im.if4.im.it.^in ♦♦•¥-****+-*-**»**»»***»»»4nnnnm. ir topkwaliteit, goede st n voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO -COMPUTEB C3 CU K 35 Molenweg - Ouddorp Telefoon 018781612 en 2120 flenesje - Printshop - Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400 MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tei. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS A M

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1