EIIAt1DEI1-l1IEUW5 leerlingen A-verpleegkundige .Hans Groenendijk Van Weel-Bethesda Ziekenhuis Werkloosheidscijfers Abonnementsgeld 1986 niet omhoog Wetboek van Strafrecht en drie eeuwen normaal Amsterdams peil centraal op bijzondere postzegels Dirksland (Goeree-Overflakkee) 5e Blad DINSDAG 31 DECEMBER 1985 No. 5459 Dementie.... Een beladen woord voor veel ouderen. Een schrikbeeld dat vaak ver weggeduwd wordt. Een begrip waarover nog steeds veel misverstanden bestaan. Daarom deze brochure. Bedoeld om duidelijk te zijn over dementie. Om te helpen onbegrip weg te nemen? Onnodige angst te vermijden. Om te helpen vroegtijdig dementie-verschijnselen te herkennen zodat snel hulp kan worden ingeroepen. Want dementie hoeft lang niet altijd hopeloos te zijn. Genezing is in veel gevallen mogelijk...! Dementie.... hopeloos afbraakproces of te genezen ziekte? Het wordt al te vaak in één adem ge noemd en geaccepteerd: met de ouderdom komen de gebreken, zowel lichamelijk als geestelijk. En juist dat laatste, de lang zaam voortschrijdende geestelijke aftake ling vormt misschien wel het grootste schrikbeeld voor de ouder wordende mens....: dementie. Maar het is wel juist om te denken dat er niets te doen valt tegen die ernstige vorm van geestelijke aftakeling? Is er tegen dementie echt geen kruid gewassen? Dementie.... genezing vaak mogelijk! Dementie is een veel voorkomende gees telijke stoornis bij bejaarden. In ons land lijden er naar schatting zo'n 300.000 mensen boven de 65 jaar aan lichte tot ernstige verschijnselen van dementie. Voor een aantal van hen is genezing mogelijk, mits tijdig hulp wordt gezocht. Ook kan, door een vroegtijdige en juiste behandeling, het aftakelingsproces in be langrijke mate worden vertraagd. Van groot belang is daarbij dat we de negatieve houding ten opzichte van de mentie laten varen, dat we dementie niet als onafwendbaar zien. Want wanneer pas hulp wordt gezocht als de ziekte al ver is voortgeschreden, wordt de kans op genezing onnodig kleiner.... Wat is dementie? Dementie kan omschreven worden als het achteruit gaan van het geestelijk func tioneren. Het meest in 't oog springende verschijnsel is hierbij vergeetachtigheid. Vooral het vergeten van dingen en zaken die kort tevoren gebeurd of gezegd zijn. Herinneringen over vroeger" blijven juist lange tijd bewaard. Maar dementie is niet één bepaalde ziekte met één bepaalde oorzaak. Bekend is dat vele verschillende oorzaken en ziekten tot verschijnselen van dementie kunnen leiden. En vele daarvan zijn goed te behandelen. Daarom dient iedereen die verschijnselen van dementie vertoont door een arts te worden onder zocht. E n het is van het grootste belang dat dat in een vroeg stadium gebeurt! Dementie en oorzaken ervan De helft van de mensen met verschijnse len van de dementie lijdt aan de ziekte van Alzheimer, een hersenziekte waarvan de oorzaak nog steeds niet bekend is. Bij een kwart van de mensen met demen tieverschijnselen blijkt de oorzaak uit een andere vorm van dementie te bestaan. De oorzaak daarvan ligt meestal buiten de hersenen: eenzijdige voeding (vitamine tekort), verstoorde schildklierwerking, bloedarmoede, overmatig alcoholgebruik en gebruik van teveel of verkeerde medi cijnen. Ongeveer de helft van deze vormen van dementie is te genezen. Bij het overige kwart van de mensen met dementiever schijnselen blijkt bij nader onderzoek dat er in 't geheel geen sprake is van dementie. Oorzaak van de verschijnselen kan dan bijvoorbeeld een depressie zijn. Hierbij kan een behandeling vaak tot genezing leiden. In veel gevallen is „dementie" dus te genezen. Daarom is het zaak bij ab normale gevallen van vergeetachtigheid snel een arts te raadplegen. Hij kan de mogelijke oorzaken opsporen en behan delen voordat onherstelbare schade is aangericht. Wat is de ziekte van Alzheimer? De ziekte van Alzheimer is een aan doening, waarbij cellen in bepaalde delen van de hersenen hun functie verliezen en verloren gaan. Het is de meest voor komende oorzaak van dementie. Meestal begint de ziekte na het 70-ste levensjaar, maar in een aantal gevallen openbaart de ziekte zich al op een wat jongere leeftijd (soms zelfs al vóór het 65- ste levensjaar). De ziekte is genoemd naar de Duitse neuroloog Alois Alzheimer. Hij ontdekte door microscopisch onderzoek de ken merkende veranderingen in het hersen weefsel van mensen die aan dementie waren overleden. In 1907 publiceerde hij de resultaten in een medisch tijdschrift. Wat zijn de verschijnselen? Het opvallendste verschijnsel van de ziekte van Alzheimer is een toenemende vergeetachtigheid. Vooral iets dat kort geleden is gebeurd of gezegd kan men zich na enkele minuten al niet meer herinneren. Hoe snel die vergeetachtigheid erger wordt, verschilt van persoon tot persoon. Soms duurt het enkele maanden, soms ook enkele jaren. Eerste stadium.... De beginfase van de ziekte van Alz heimer gaat haast onopgemerkt voorbij Het wordt moeilijk om nieuwe feiten te onthouden. Af en toe is men even het besef van tijd kwijt of is wat minder spontaan. Soms kan het maanden duren voordat de geheugenproblemen gaan opvallen. Ook al omdat men probeert die vergeetach tigheid zoveel mogelijk voor zijn om geving te verbergen. In het begin is het ook moeilijk, soms bijna onmogelijk, er achter te komen of de vergeetachtigheid nu wel of niet als abnor maal moet worden gezien: op latere leef tijd wordt het immers voor veel mensen moeilijker om namen of getallen te ont houden! Zodra echter de vergeetachtig heid tot problemen in het dagelijkse leven leidt, moet aan de ziekte van Alzheimer of aan een aanverwante ziekte worden ge dacht. Tweede stadium In het tweede stadium worden de geheu genproblemen voor direkte omgeving wel duidelijker. Het steeds kwijt zijn van be paalde voorwerpen, het niet meer weten wat iemand heeft verteld of zich niet meer herinneren wie er op bezoek was... Het kwijtraken van de weg, vaak het fornuis aan laten staan, het laten droogkoken van pan of ketel.... een televisieserie niet meer kunnen volgen of steeds weer dezelfde vraag stellen of hetzelfde verhaal ver tellen.... Het zijn allemaal verschijnselen die duiden op een gestoorde geheugen. Wie kan het overkomen? Ongeveer 10% van de mensen boven de 65 jaar lijdt aan de ziekte van Alzheimer. Dit houdt in dat ongeveer één van elke drie gezinnen in ons land met deze ziekte te maken zal krijgen omdat één van de ouders of schoonouders aan de ziekte van Alzheimer zal gaan leiden! Wat is de oorzaak? De precieze oorzaak van de ziekte van Alzheimer is nog steeds niet bekend. Lange tijd dacht men dat aderverkalking in de hersenen de oorzaak was van deze meest voorkomende vorm van dementie. Maar inmiddels is duidelijk geworden dat aderverkalking weinig of niets met de ziekte van Alzheimer te maken heeft. Er bestaat een aantal theorieën over de mo gelijke oorzaak van de ziekte: het bestaan van een erfelijke aanleg, een teveel aan aluminium in het lichaam of een tekort aan zink of ook dat een bepaald soort lang zaam groeiend virus (prionen) de oorzaak zou kunnen zijn. Geen van deze theorieën is echter be wezen. Het is begrijpelijk dat het van groot belang is, dat onderzoek naar de oorzaak van de ziekte van Alzheimer wordt uit gevoerd. Wanneer die oorzaak gevonden zou worden en het is misschien mogelijk de ziekte te voorkomen. Vaak openbaart de ziekte van Alzheimer zich vlak na een ernstige lichamelijke ziekte, na 'n operatie, na een verhuizing of na het overlijden van de levenspartner. Zo'n ingrijpende verandering lijkt dan de oorzaak van de ziekte van Alzheimer te zijn. Toch is dat niet echt het geval.... de ziekte van Alzheimer moet daarvoor al in lichte mate zijn begonnen. Zolang alles thuis bij het oude blijft en men lichamelijk gezond is kan men het langzaam slechter worden van de hersen- werking aardig compenceren. Zodra er echter iets wezenlijks verandert aan dit Fietsenspecia list fe Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 te gaan. Want dan is er kans op genezing, in één op de drie gevallen! Helaas blijkt uit de praktijk dat veel te laat medische hulp wordt ingeroepen. Ge heel onterecht gaat men ervan uit dat dementie niet te genezen is en kent men ook de verschillende oorzaken van ver schijnselen van „dementie" niet. Men tobt thuis net zolang door tot de situatie geheel uit de hand gelopen is. Vaak is dan een opname in een verpleeghuis nog de enig overgebleven mogelijkheid.... Het onderzoek door de huisarts Om erachter te komen aan welke vorm van dementie iemand lijdt is geen een voudige zaak. Het betekent dus in de regel een onderzoek waar enige tijd mee ge moeid is. Niet alleen zal de huisarts naar de klachten luisteren maar ook vragen willen stellen aan partner of verzorger. Vragen als: wat zijn de lichamelijke klach ten, welke medicijnen worden er gebruikt, hoe is het met voedings- en eetpatroon, hoe is de relatie met partner en kinderen, welke belangrijke dingen zijn de laatste tijd gebeurd of veranderd. Ook zal een lichamelijk onderzoek van hart, longen, buik en ledematen plaats vinden en de bloeddruk worden opge nomen. Afspraken met een laboratorium voor onderzoek en urine zullen gemaakt worden. Soms zal hij ook een longfoto of een hartfilmpje (EGG) laten maken. Een (overgenomen) publikatie van de Alzheimer stichting Vaak valt op dat het geen antwoord weten op een vraag gecamoufleerd wordt met het vertellen van verzinsels, om de indruk te wekken dat men het antwoord wèl weet. En opmerkelijk is dat men zich de dingen van vroeger juist wel goed herinnert. Dit geheugen voor vroegere ge beurtenissen brokkelt in een later stadium pas steeds verder af. Ook het niet goed meer kunnen rekenen of omgaan met geld, of het nemen van verkeerde beslissingen wijzen op een voortgaande vorm van de ziekte van Alz heimer of een andere vorm van dementie. Derde stadium Op den duur ontstaan er naast de geheu genstoornissen ook veranderingen in ge drag en karakter. Achterdocht is daarvan een bekend voorbeeld. Het kwijt zijn van een portemonnee kan leiden tot beschuldi ging van diefstal door een ander.... Men is snel geïrriteerd en kan zelfs agressief worden als zaken niet meer zo verlopen als men dat wil. Men raakt gemakkelijk in tranen of lacht om dingen waar helemaal niet om te lachen valt. Vaak gaat ook de interesse voor een verzorgd uiterlijk en voor nette omgangs vormen verloren. In dit stadium ontstaan er vaak problemen met eenvoudige dage lijkse handelingen, zoals bijv. wassen en aankleden, 'n Onderbroek wordt niet meer als onderbroek herkend maar aangetrok ken alsof het een hemd is. Bij het inschen ken van bijv. een kop koffie wordt de koffie in de suikerpot of in een vaas geschonken. Interesse voor normale zaken gaan ver loren, men herkent bekenden of zelfs kinderen of levenspartner niet meer, kan plas of ontlasting zomaar laten lopen. Het besef van tijd gaat geheel verloren. Zelfs in huis kan men de weg kwijtraken en soms midden in de nacht op straat gaan dwa len.... De geestelijke aftakeUng is dan kompleet. Problematiek voor omgeving Al deze verschijnselen vormen vaak groeiende problemen voor de omgeving, voorde direkt betrokkenen. Ook zij voelen zich vaak gehandicapt". Men durft geen bezoek meer te ontvangen, omdat men zich schaamt voor het gedrag van de zieke. Terugtrekking uit het sociale leven is vaak het gevolg. De verzorgende partner durft nauwelijks meer van huis te gaan uit angst dat er iets gevaarlijks kan gebeuren bij zijn of haar afwezigheid. Sociale isolatie en vereenzaming is nogal eens het trieste gevolg. De verschijnselen die de ziekte van Alz heimer met zich meebrengt kunnen op den duur het normale huwelijks- en gezins leven ontwrichten. De veranderingen in gedrag en karakter en de gestage afbrokke ling van iemands persoonlijkheid veroor zaken veel leed in de kring rondom de patiënt. Dit langzaam afscheid nemen van iemand die dierbaar is vormt een voor buitenstaanders niet te beschrijven tragi sche gebeurtenis. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g wankelende evenwicht, stort het kaarten huis als het ware in elkaar.... In korte tijd heeft een nog niet opgemerkte beginnende dementie zich tot een ernstige dementie ontwikkeld. Wanneer het evenwicht weer hersteld wordt, ziet men vaak een opmerkelijke verbetering optreden. Andere vormen van dementie De ziekte van Alzheimer is niet de enige oorzaak van dementie. Er zijn andere aandoeningen die dezelfde verschijnselen tot gevolg kunnen hebben. Soms zijn het ziekten van de hersenen, zoals bijvoor beeld een kleine beroerte, of de ziekte van Parkison. Dan zijn er nog talrijke oor zaken die buiten de hersenen liggen: ziek ten van de schildklier, bijschildklier, lever, nieren, bijnieren, longen of hart bijv. Of suikerziekte, bloedarmoede, stoornis van de bloedtoevoer naar de hersenen, of een gebrek aan vitamines of andere belang rijke voedingsstoffen, zoals bestrijdings middelen of industriegassen, en bijv. over matig alcoholgebruik kunnen tot ver schijnselen van dementie leiden. Bovendien kan het voorkomen dat het gebruik van bepaalde medicijnen van in vloed is op de hersenwerking en bij be jaarden het beeld van dementie oproept. Ook een depressie kan gevolgen hebben waardoor aan dementie wordt gedacht. B ij een depressie kunnen de gedachten zo danig afgeremd worden en de interesse voor de omgeving dermate verminderd zijn, dat een sterke indruk van vergeet achtigheid ontstaat. Vooral bij bejaarden wordt dan te snel aan dementie gedacht. Juist deze andere" vormen van de mentie kunnen in een groot aantal ge vallen worden genezen. Juist daarom is het zo belangrijk dat iemand met de mentie-verschijnselen grondig door een arts wordt onderzocht, en dat vooral tijdig te doen. Vermeende dementie" heeft in het verleden tot onnodige, onterechte op name in een verpleeghuis geleid. Wanneer naar de dokter? Zodra een storende vergeetachtigheid wordt opgemerkt is een bezoek gewenst aan de huisarts. Hij kan beoordelen of er inderdaad sprake is van dementie-ver schijnselen en wat de oorzaak kan zijn. Men moet die abnormale vergeetachtig heid niet verwarren met de normale „ver strooidheid" die bij iemand altijd bestaan kan hebben. Of de normale vergeetachtig heid die iedereen van tijd tot tijd wel eens overkomt.... Abnormale vergeetachtig heid kan zich op vele manieren uiten. Het' onthouden van namen, adressen en tele foonnummers gaat achteruit.... men kan (vroeger bekende) weg niet meer vinden. raakt dingen kwijt, vergeet het licht of gas uit te doen of kan niet meer goed met geld omgaan. Een waarschuwend teken is ook dat af spraken die belangrijk zijn, zoals bijv. met de kinderen, worden vergeten. Bij dit soort abnormale vergeetachtigheid is het nood zakelijk de huisarts te raadplegen. Een onderzoek door de huisarts is ook dringend gewenst bij regelmatig val partijen. Of bij plotseling krachtsverlies in armen of benen, ook als zich dat lang zaam weer herstelt. Let ook op bij een scheve mondhoek, dubbelzien, bij vaak verslikken of moeilijkheden bij het praten. Voor een leek is het bijna onmogelijk om zelf te bepalen wat er precies aan de hand is. Daarom is het van het grootste belang om in een vroeg stadium naar de huisarts Omdat juist de vergeetachtigheid zo'n belangrijk element in het ziektebeeld is, zal de huisarts ook dit willen onderzoeken door middel van een paar eenvoudige vragen. Het is voor hem de enige manier om zich een goed oordeel te vormen over de werking van de verschillende onder delen van het geheugen. Het is duidelijk dat het onderzoek veel tijd vergt van de huisarts. Het is daarom het beste om van te voren een afspraak te maken, zodat hij voldoende tijd voor het onderzoek kan vrijmaken. Als alle uitslagen van het onderzoek bekend zijn, dan kan de huisarts beslissen door wie de behandeling het beste kan gebeuren. In een aantal gevallen zal hij dat zelf doen. Maar hij kan ook adviseren tot een nog uitgebreider onderzoek door een specialist. Dat kan een specialist zijn die verbonden is aan een ziekenhuis, een ver pleeghuis of een specialist van de sociaal psychogeriatrische dienst (SPGD). Dementie.... er kan wat aan gedaan worden! Sommige vormen van dementie zijn goed te genezen, met hulp van de huisarts of soms met inschakeling van een speciahst. Helaas geldt dat niet voor alle vormen van dementie.... De ziekte van Alzheimer is momenteel nog niet te genezen. Maar dit betekent, niet dat er helemaal niets tegen te doen is. Een juiste behandeling is gericht op het herstel van het verstoorde lichamelijke, geestelijke en sociale evenwicht van de patiënt. Zo kan zijn niveau van functio neren op een zo hoog mogelijk peil worden gebracht en soms lange tijd gehandhaafd. Goede voeding... activering... Allereerst is het van het grootste belang de algehele lichamelijke gezondheid te be vorderen en voor een goede, evenwichtige voeding te zorgen. Een slechte lichame lijke gezondheid heeft een negatieve in vloed op de hersenwerking. Bij iemand met de ziekte vanAlzheimer(maarookbij andere vormen van dementie) wordt de geestelijke achteruitgang daardoor on nodig verergerd. Thuiszorg Als de ziekte van Alzheimer zich in een later stadium zal uitbreiden, kan de pa tiënt zich vaak niet meer op een verant woorde wijze zelfstandig handhaven. Er zal dan steeds meer zorg nodig zijn van de partner, de kinderen of andere verzor genden, meer zorg van wat we hetthuis front" genoemd wordt. Hoe hechter het thuisfront, des te langer kan de patiënt in zijn eigen vertrouwde woonomgeving blijven. Ook het beleid en de steun van onze gezondheidszorg is erop gericht om het.thuisfront" daar zoveel mogelijk in bij te staan. Iedereen voelt zich het gelukkigst in de vertrouwde omgeving van zijn eigen huis.... daar gaat men van uit! Hulpvormen Hulp kan geboden worden in de vorm van thuiszorg door inschakeling van wijk zuster of gezins verzorgster die één of meer ochtenden of middagen in de week thuis hulp biedt en praktische adviezen kan geven. De medewerkers van de psycho geriatrische dienst kunnen ondermeer ver tellen hoe men moet omgaan met het gedrag van dementie ouderen. Opname in een verzorgingstehuis kan uitkomst bieden als de thuiszorg tekort gaat schieten. Uiteindelijk kan de opname in een verpleeghuis noodzakelijk zijn. De redenen hiertoe kunnen verschillen. In dat geval zal de huisarts in overleg met een collega van het verpleeghuis of van de sociale psychogeriatrische dienst nagaan of er zo'n indicatie ofwel reden tot opname bestaat. Is er eenindicatie" voor opname in een verpleeghuis, dan hoeft dat nog niet te betekenen dat de familie, het thuisfront, zo'n opname ook al direkt nodig vindt. In overleg met de behandelend arts kan men ook besluiten tot de mogelijkheid van de „dagbehandeling". Dat houdt in dat de patiënt één of meer dagen per week ge bruik maakt van een speciale afdeling van het verpleeghuis. Daar kan een intensieve begeleiding en activering plaats vinden zodat geestelijke en lichamelijke conditie kunnen worden verbeterd. Het thuisfront kan dan tegelijkertijd de tijd vinden om weer eens even tot zichzelf te komen. Ook is er de mogelijkheid tot een kort durende vakanti e-opname", waardoor de verzorgenden de gelegenheid hebben om zelf eens op vakantie te gaan. Deze vele manieren van hulp, waardoor de dagbehandeling, kunnen een defini tieve opname in een verpleeghuis uit stellen of zelfs overbodig maken! Doelstellingen Alzheimer Stichting De Alzheimer Stichting stelt zich tot doel de huidige kennis over geestelijke stoornissen van de derde levensfase (in het bijzonder de ziekte van Alzheimer en andere vormen van dementie) zo ruim mogelijk te verspreiden, opdat: oudere mensen, die geestelijke stoor nissen bij zichzelf waarnemen, de weg naar de arts vinden; direkte omstanders de achteruitgang van hun verwanten niet verbergen, maar deskundige hulp voor onderzoek in roepen; direkte omstanders, wanneer geen ge nezing mogelijk is, leren op welke wijze omgegaan moet worden met de lijders, zodat een vertraging van de voortgang bereikt kan worden; familieleden van patiënten elkaar kun nen ontmoeten in wederkerige steun; artsen of andere hulpverleners op de hoogte zijn van de behandelbare oor zaken van de aandoeningen; onderzoekers de mogelijkheid wordt geboden om naar de oorzaak, voor koming en behandeling van deze aan doeningen wetenschappelijke onder zoek te verrichten. De Alzheimer Stichting wil deze doel einden mede bereiken door nauwe samen werking met personen en organisaties die aktief zijn op dit tertein. Ook u kunt ons steunen! Ook u kunt helpen. Geef als donateur van de Stichting. Dat kunt u doen door uw bijdrage (minimaal 10,te storten op girorekening 4.73.86.98 t.n.v. de Alz heimer Stichting te Oostermeer of op bankrek. NMB nummer 66.95.17.550 t.n.v. de Alzheimer Stichting te Ooster meer. Van instellingen en bedrijven, die als begunstiger willen deelnemen, wordt een bijdrage van minimaal 100,per jaar gevraagd. Alle donateurs en begunstigers ontvan gen automatisch het voorlichtingsmate riaal dat de Alzheimer Stichting ver spreidt. Over het onderwerp Dementie" zijn verscheidene boeken verschenen. Een li teratuurlijst is op aanvraag verkrijgbaar. Op Goeree-Overflakkee steeg het aan tal mannelijke werklozen in november met 39 tot 689 (7,2%); bij de vrouwelijke werklozen was er een daling 10 tot 370 (10,0%). Het totaal aantal werklozen op Goeree- Overflakkee kwam daarmee op 1059 of 8,0% (eind oktober: 1030 of 7,8%). Bezien naar werkloosheidsduur was de ontwikkeling op Goeree-Overflakkee in november als volgt: de categorie korter Het verheugt ons onze lezers mee te kunnen delen dat het abonnements geld voor 1986 andermaal niet zal worden verhoogd. Voor het derde achtereenvolgende jaar zullen we kunnen volstaan met een abonne mentsprijs van 46,00 voor een heel jaar. U zoudt onze admini stratie zeer tegemoetkomen wan neer u het abonnementsgeld bij vooruitbetaling wilt voldoen. Dat kan pp postgiro 167930 t.n.v. Eilan den Nieuws b.v. of op Bankrek.nr. 34.20.01.108. Voor uw medewerking die we gelukkig van velen mogen ontvan gen zeggen we u bij voorbaat hartelijk dank. Administratie Eilanden Nieuws Op 21 januari 1986 geeft PTT twee bijzondere postzegels uit in de waarden 50 cent en 60 cent. Uitgifte van de zegel van 50 cent houdt verband met ,,100 jaar Wetboek van Strafrecht". Aanleiding voor de uitgifte van de andere zegel is „drie eeuwen Normaal Amsterdams Peil". Stephan Saaltink uit Arnhem ontwierp de beide zegels. Als afbeelding voor de zegel van 50 cent is gekozen voor een gedeelte uit het Wet boek van Strafrecht en de jaartallen 1886- 1986. Het Wetboek van Strafrecht, ingevoerd op 1 september 1886, verving de Code Pénal die nog uit de Franse tijd stamde. Ondanks de veranderende criminaliteits problematiek in de afgelopen 100 jaar bestaat thans geen werkelijke behoefte aan een totale herziening van het Wet boek van Strafrecht. Hoezeer verder ook de opvattingen over de rol van het Wet boek van Strafrecht aan veranderingen onderhevig zijn, het ,,boek" blijft centraal staan als een onmisbaar fundament van de Nederlandse rechtsorde. De zegel van 60 cent bevat afbeeldingen van een landmeter met baak in een land schap, een peilschaal met N.A.P. en wa ter. De bijzondere tekst onderaan de zegel luidt: ,,Drie Eeuwen Normaal Amster dams Peil". B ij het vastleggen van hoogten in het hele land wordt uitgegaan van het zogenoemde referentievlak. Dit vlak vindt zijn oor sprong in het stadspeil dat vermoedelijk al in de zestiende eeuw in Amsterdam ge bruikt werd. Dat stadspeil is in of kort na 1682 zichtbaar gemaakt door het iimietse- len van marmeren dijksteilstenen in een aantal sluizen in de hoofdstad. In de dijkpeilstenen was een horizontale groef aangebracht en het inschrift: ,,Zeedyks Hooghte zynde negen voet vyf duym boven stadts peyl". De marmeren dijksteilstenen zijn in middels verdwenen. Als uitgangspunt voor het Normaal Amsterdams Peil geldt nu een lange betonnen paal met daarin een bronzen bout. Deze paal is in 1953 op de Dam in Amsterdam in de grond geheid. dan 3 maanden": -|-63 tot 319, de cate gorie „3 tot 6 maanden": -20 tot 201, de categorie ,,6 tot 12 maanden": -18 tot 156 en de langdurige werklozen: -|-14 tot 383. Alleen bij de allerjongsten daalde op Goeree-Overflakkee de werkloosheid: de groep jonger dan 19": -11 tot 146, de groep „19 t/m 24": +1 tot 315, de groep „25 t/m 39": +24 tot 354 en de groep „40 t/m 64": -KI5 tot 244. Duidelijkheid over dementie Op 1 september 1986 start weer een opleiding tot A-verpleegkundige. Per die datum begint de inservice-opleiding in een nieuwe vorm. De opleiding duurt in totaal 3 jaar en 8 maanden en begint met een theoretisch gedeelte van 7 maanden. In de eerste 7 maanden is een zakgeldregeling van toepassing; daarna ontvangt men salaris. Wil je voor de opleiding in aanmerking komen, dan dien je te beschikken over een MAVO-4 opleiding op D-nivo met minimaal twee exakte vakken, óf HAVO/VHBO/VWO opleiding met bij voorkeur één of meer exakte vakken óf een hieraan gelijk te stellen opleiding. De minimumleeftijd bij het begin van de opleiding is 17 jaar. Gelet op de grondslag van ons ziekenhuis, is een protestants- christelijke levensovertuiging gewenst. Als je interesse hebt, dient je schriftelijke sollicitatie te worden gericht aan de afdeling Personeelszaken, Stationsweg 22, 3247 BW Dirksland, uiterlijk vóór 1 februari 1986. Voor nadere inlichtingen kun je uiteraard daar ook terecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9