EIIAI1DEn-niEUW5 Het blijvende Woord Bruinisse in de loop der eeuwen 1467 -1984 Bij voldoende respons uit de bevoll(ing, ü/jerklappen-expositie In Ouddorp MEDISCHE DIENSTEN Bijzondere briefkaart voor nieuwe provincie Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Mf^ ,M% ,M<% }fi<^ /f^% /-r^ 2t %:m¥m<mjMXMMmn:m^w-^i'mi Boekbespreking: Boekbespreking: ^t'-f'-A' Tl 6e blad DINSDAG 31 DECEMBER 1985 No. 5459 De Gereformeerde Bijbelstichting is bij velen niet onbekend als de organisatie die zich verantwoordelijk weet voor en bezig houdt met de verspreiding van de Staten vertaling. Hoewel de G.B. S. niet de enige instelling is die zich deze activiteiten tot doel heeft gesteld immers het Neder lands Bijbel Genootschap houdt zich hier mee eveneens bezig kenmerkt zij zich door haar exclusieve keuze voor de Staten- overzetting uit 1637. „De beste vertolking van het Woord Gods in onze Nederlandse taal", noemt zij met enig recht die ver taling. Voor de vierde achtereenvolgende keer heeft de G.B.S. onlangs een kalender uitgegeven met afbeeldingen van histo rische kerkgebouwen en predikanten die in die kerken dienden. Eerder kondigde ik de kalender-1986 aan. Nu vraag ik uw aandacht voor een bundeling van die ka lenders in boekvorm, getiteld ,,Het blij vende Woord". Evenals de kalenders is ook dit boek schitterend uitgevoerd. Opgenomen is een zestigtal zeer fraaie kleurenfoto's van in- of exterieur. Bij elk kerkgebouw is een bekend predikant uit de 17e of 18e eeuw gekozen, zo mogelijk met de afbeelding van zijn portret. Van elk van hen is een schets van hun levensloop en hun betekenis voor kerk en theologie weergegeven. De schetsen werden onder meer geschre ven door ds. J. van der Haar, ds. W. J. op 't Hof, ds. F. Mallan, ds. M. Pronk en ds. E. Venema. Met name de beide eerstge- noemden kenmerken zich door een zake lijke biografie, met kennis van zaken sa mengesteld. Anderen geven een meer ver halende beschouwing, hier en daar met nadruk op parallelle ontwikkelingen in verleden en heden. „Het is de kwaal van onze dagen dat men vergadering op ver gadering houdt, zonder te letten waarover het in feite moet gaan. We hebben tafels vol papieren, uren worden gespendeerd aan bijzaken, maar de waarheid wordt dikwijls geweld aangedaan (32, vgl. 107VV 144v). De G.B.S. nam met de uitgave van dit boek een goed initiatief. Zowel de fraaie kerkgebouwen als de predikanten uit vroe ger dagen en hun nóg-geldende boodschap zijn het waard de aandacht te krijgen. Vrijwel zonder uitzondering zijn zij de zo genaamde ,,oude schrijvers", de predikers die zich in woord en geschrift beijverden voor een Nadere Reformatie van hart en (volks-)leven. Het is goed ook nu nog naar hen te luisteren. N.a.v. Het blijvende Woord. Plaatsen waar en predikanten door wie dit Woord verkondigd is. Uitgave Gereformeerde Bijbelstichting, Antwoordnummer 18, 3300 VB Dordrecht. Gebonden, met stofomslag. 251 pag. Prijs f 42,50 J. K. De 75-jarige Stoffel (S. A.) Jume- let uit Bruinisse heeft op 27 novem ber 1.1. voorzover hij dat nog niet genoot erkenning gekregen als geschiedschrijver van zijn geboorte dorp Bruinisse. Vijf eeuwen Bruse geschiedenis verpakte hij in een welverzorgd boek, 295 pagina's dik en geïllustreerd met tal van fraaie foto's, en dhr. Jumelet deed dat zonder enig honorarium te clai men; meer dan dat vond hij het belangrijk dat het Bruse verleden geboekstaafd-, en voor het nage slacht bewaard zou worden en daar is hij stellig in geslaagd. Voor kost prijs 29,50, ligt het boek momen teel in de boekhandel, uitgegeven door de Culturele Stichting Brui nisse. Al als 15-jarige jongeman was dhr. Jume let op elke vergadering in Bru te vinden als correspondent van de krant en nog immer is hij als zodanig aktief. op en buiten Schouwen Duiveland, vooral als het om de visserij gaat. Zijn parate kennis omtrent die bedrijfs tak grenst aan het professionele en dat, gepaard aan een bijzonder goed geheugen maakte dhr. Jumelet geknipt om een veel heid van gebeurtenissen en verhalen te boek te stellen. Verhalen die hij opdeed als kind: „wanneer de mensen bij ons thuis op visite kwamen", zegt 'ie. Toen al was de kleine Stoffel een en al oor en zo komt het dat men nog kan nagenieten van de ver halen van hen die al lang zijn heengegaan: Zoals dat verhaal over de verkiezings perikelen in 1871 waarinJanvanPietjeen Jan van Lieze eikaars wederpartijders werden in het geschil dat erom ging of Jan v.d. Berg (Jan van Pietje) onbetamelijke invloed op sommige kiezers was uitge oefend. ,,Als je mij niet stemt zal het in je ogen druipen", zou v.d. Berg o.a. hebben gezegd en hij had iemand geld gegeven. Het verhaal bevat een prachtig stuk fol klore over het dorp en haar inwoners, het mosseldorp waarvan de bewoners graag verklaarden: „We zijn op ons eigen, we vormen de repubhek Bruinisse". „We komen van Bru en we wete van niks" is evenzeer een gevleugeld Bru's gezegde al wordt dat door de inhoud van het boek geloochenstraft. De Bruënaars weten best van wat, leest u daarvoor het prachtige boek maar eens door. „Geen aaneenge sloten chronologie", laat dhr. Jumelet weten, maar een leesbaar geheel van dat gene wat de bevolking van onze gemeente door de jaren heen is overkomen en be roerde. Zoals.... het mosseloproer in 1773. Op de mosselvisserij ging het er nogal vrij gevochten toe waarom baljuw en sche penen van Bruinisse voorstelden om in overleg met de Ambachtsvrouwe een or donnantie op te stellen. De mosselvissers vonden dat echter een inbreuk op hun rechten, welke ontevredenheid uitbrastte in een kompleet oproer. De ordonnantie die qua aanvoer van mosselen en de gelegenheid ze te lossen regelend optrad, moest volgens de schippers teniet worden gedaan. In slagorde trokken de vissers naar de baljuw om van hem te eisen ,,de ordonnantie te niette doen, nu vandaag en maar aanstonts". Met een stuk mast had den de vissers als de watergeuzen de Poort van den Briel, de deur van de baljuwswoning willen rammen waarop de baljuw besloot z'n deur maar weer te openen. Ze kregen de toezegging dat de ordonnantie zou worden ingetrokken maar dat was allerminst naar de zin van de Staten van Zeeland en namens hen werd in Bru een waarschuwing aangeplakt waar in de mosselvissers werden gewaar schuwd zich stil en gerust te houden ,,sonder enigerhande te complotteren". Een gebeurtenis als de bovenbeschreven zal wellicht een glimlach ontlokken en doen constateren hoe lijdzaam anna 1985 b.v. de quotering wordt geslikt, in het boek komen ook heel ernstige zaken voor, zoals de beschrijving van de stormramp van 1911. Bruinisse werd door die stormramp die Zeeland teisterde het zwaarst ge troffen. De storm vernielde bijna de ge hele vissersvloot en het scheelde maar weinig of het hele dorp was ten prooi gevallen aan de woeste golven. In het boek wordt een gedetailleerde beschrijving ge geven van de ramp die zich over het mosseldorp voltrok; de verwoesting werd later door Koningin Wilhelmina in ogen schouw genomen: „Arme vissers van Bruinisse van dinsdag 31 december 1985 t/m donderdag 2 januari 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van dinsdagmiddag 15.00 uur tot donder dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v.d. Peppel, telefoon 01870 - 2117. Dirksland - Herkingen - Melissant: van dinsdagmiddag 12.00 uur tot donder dagmorgen 83 O uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van 31 december tot 2 januari heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van 31 december tot 2 januari heeft dienst dokter M. de Jager, tel. 01875 - 1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van 31 december tot 2 januari heeft dienst dokter A. J. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts du Toy van Hees, tel.01870 - 3621 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873- 1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877-1500 Goedereede.01879- 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877- 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooltgensplaat01873- 1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Op 8 januari 1986 geeft PTT een bij zondere briefkaart uit. Aanleiding hier voor is de totstandkoming van de 12e Nederlandse provincie „Flevoland". De briefkaart is bestemd voor gebruik in het binnenlandse verkeer en in het verkeer met de CEPT-landen. De waarde van de briefkaart is 50 cent. Zolang de voorraad strekt is de bij zondere briefkaart naast de gewone brief kaart verkrijgbaar bij alle postinrichtingen in Nederland en bij de Filatelistische Dienst te Groningen. De briefkaart is niet via de briefkaartautomaten te verkrijgen. Afbeelding De linkerzijde van de briefkaart bevat een weergave van een deel van het Staats blad van het Koninkrijk der Nederlanden (no. 354) uit het jaar 1918. Een deel van de landkaart van de nieuwe provincie met de plattegrond van Lelystad en een foto van twee landmeters maken de afbeelding kompleet. Schuin over de afbeelding is de tekst „Flevoland 12e provincie" geprojek- teerd; hnks onder de afbeelding is de datum ,,1 januari 1986" vermeld. Voor het ontwerp van de afbeelding op de briefkaart tekent Anno Fekkes uit 's- Gravenhage. De typografie van de brief kaart is verzorgd door Gertjan Leuvelink uit Leidschendam. In de briefkaart zijn de kleuren zwart, lichtbruin, violet, groen en oranje ver werkt. De oplage van de briefkaart is 3 miljoen. Uitslagen Damvereniging ,,Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelharnis d.d. 23 de cember 1985. Afdeling 1 K. Vis - H. Koese2-0 M. Klink - J. van Hoorn1-1 J. van Hoorn - M. Klink2-0 A. Verolme - I. Mackloet1-1 B. Vis - J. Dekkerafgebr. Afdeling II S. Hoogzand - C. Spee0-2 F. Noordijk - J. Lodder1-1 C. Polder - M. van Lente1-1 A. Krijgsman - H. Verolme1-1 Afdeling III W. Vroegindeweij-A. v.d. Sluijs1 - 1 J. Verbiest - C. v.d. Groef1-1 T. van Brussel - J. Kamp1-1 L. van Erkel - H. Schellevis0-2 Afdeling IV H.Noordijk-P. vanGroningen 1 - 1 G. Zaaijer - J. Gebuis1-1 J. HoUeman - J. Groenendijk2-0 A. v.d. Veer - J. v.d. Kooij2-0 Uitslag verloting Damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk. 379, 1101, 140 1164, 1280, 1079, 414, 1077, 940, 1162, 893, 946, 172, 1204, 477. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of 033- 620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere Ie dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. Zwaar heeft u het lot beproefd Al uw boten moest ge missen. Door de golven weggeslagen Gans versplinterd is uw vloot Niets meer van dat bos van masten Dat zo 'n prachtig schouwspel bood", zo luidde een gedichtje. Ook de ramp van februari 1953 wordt gedetailleerd beschreven. In het dorp kwam het water enkele meters hoog te staan, maar de slachtoffers waren ge vallen in de polders rondom het dorp. Uit de vroegere geschiedenis heeft dhr. Jumelet mede kunnen putten uit het ge meente-archief, wat de beschrijving van de jongere geschiedenis betreft dreef hij goeddeels geheel op eigen wieken. Hij was er immers steeds zelf bijgeweest en had van alles betrouwbare notities gemaakt zodat hij als geen ander kon voldoen aan ,0 van 1911. Een van de zwarte bladzijden uit het bestaan van Bruinisse; de sh. De foto toont de mosselvaartuigen die gestrand zijn aan de dijk van Aiiiia Jacobapolder het verzoek van gemeentewege de ge schiedenis te boek te stellen. Voor een groot deel had hij dat al gedaan, het moest alleen nog bijgewerkt worden om het voor opname in het boek geschikt te maken. Een karwei voor de nijvere heer Jumelet maar hij deed het met liefde voor z'n gemeenschap aan wie hij de namen van de burgemeesters die Bruinisse dienden voor schotelt, van de predikanten van de di verse kerkgenootschappen, aan wie hij de verenigingen noemt, hoogte en diepte punten uit het dorpsleven en met wie hij door de oorlogsjaren heen, met vermel ding van tal van gebeurtenissen, afstuurt naar het herstel, de wederopbouw en de nieuwe ontwikkeling. Jumelet beschrijft vervolgens de komst van de eerste vaste verbinding, de Grevelingendam, kom pleet met alle relevante datums waardoor zijn boek ook de funktie van geschiedenis boek krijgt. Aan het eind van het boek wordt een foto getoond van het nieuwe Bruinisse, kompleet met vaste verbinding, jachthavenaccommodatie en recreatie voorzieningen als ,,Aqua Delta". „Door al die transakties kreeg Bruinisse de be schikking over een groot bedrag aan geld waarmee de gehele infrastructuur aan zienlijk kon worden verbeterd", consta teert dhr. Jumelet; er kwam zelfs een nieuw gemeentehuis. Zijn conclusie is dat de gemeenschap van Bruinisse sinds de tweede wereldoorlog meer is veranderd dan in vierhonderd jaar daarvoor. Alles stroomt", is een gezegde en Brui nisse ontkwam daar ook niet aan. Dhr. Jumelet laat weten, aan hen die na hem komen en van het oude geen weet meer zullen hebben dat die veranderingen gepaard zijn gegaan met vreugde en ver driet, zeker in hem of haar die er is geboren en zich er zijn hele leven heeft thuis- gevoeld. Dat gevoelen vindt dhr. Jumelet het best vertaald in het Zeeuwse volks lied waarmee hij het boek besluit: „Geen dierder plek voor ons op aard, geen oord ter wereld meer ons waard....! Letterlap, 1701. Friesland. Zijden garen op linnen. 48.5 x 33.5 cm. Kruissteek, stiksteek, platsteek, dubbele stersteek Tekst: DE DOODT EN CHRISTILIDEN WE REL TS BEDR OG AEN ALLE SIDEN DES HEMELS VRENGT DER HELLEN SIN LAER ALTID INNE GEDAGTEN SIN GOOITIE CORNELIS ANNO DOCHTER 1701. Rijksmuseum, Amsterdam. Inv. 9987. Het bestuur van de Stichting Mu seum Ouddorps Raad- en Polder huis" overweegt om volgend jaar zomer, gedurende een periode van meerdere maanden in het Oud- dorpse museum een merklappen- expositie te houden. Wetend hoe veel waarde bezitters van dergelijke kusntstukjes terecht aan hun bezit hechten, is het met grote om zichtigheid dat het publiek om me dewerking wordt gevraagd. Het zou n.l. het mooist zijn wanneer een aanzienlijk deel van de kollektie uit eigen omgeving kwam. Weliswaar zal het al Mei zijn wanneer de expositie gehouden wordt, maar de voor bereiding begint al in de Januarimaand. In die maand zou mevr. Komtebedde (tel. 01878 - 1303, of Spaanseweg 10) graag reacties ontvangen van die mensen die sympathiseren met de expositie en er hun lappen voor af willen staan, uiteraard met de grootst mogelijke garantie dat hun kwetsbare bezit weer ongeschonden wordt terugbezorgd. Het gaat om (oUde) merk- of stoplappen, borduurlappen, nadenlappen, stukkenlap- pen, breilappen, letterlappen, mutsjes of handgenaaide miniatuurkleding, naaige- rei en oude borduurpatronen. Van al die zaken moet nog een veelheid aanwezig zijn en samen vormen ze een interessante kijk op de handvaardigheid van vroegere generaties die zowel thuis, op les of op school aan die lappen werkten en er al doende een grote vaardigheid in ont wikkelden. Mevr. Schipper-van Lottum schreef het boek „Over merklappen ge sproken" en, deskundig als zij is zal zij bij de expositie betrokken worden. Wie een lap voor de expositie wil afstaan wordt niet gevraagd de lap op te zenden. Een telefoontje of een berichtje aan voor noemde mevr. Komtebedde is voorlopig voldoende. Zij zal de reacties beantwoor den met een invulformulier waarop men wordt gevraagd alle kentekenen van de lap, afbeelding, kleur, staat waarin ze verkeert e.a. in te vullen en dat ingevulde formulier aan mevr. Komtebedde terug te sturen. Bezitters van lappen die voor de expositie in aanmerking komen wordt ge vraagd zich op een nader af te spreken tijdstip met lap in Ouddorp te vervoegen waar de lap wordt gefotografeerd en door een deskundige de waarde wordt bepaald. Weer gaat de lap mee naar huis, want pas in mei, bij de inrichting van de expositie zal die een tijdje behoeven te worden af gestaan. Zij die een lap beschikbaar stel len worden genodigd voor een lezing met dia's die door mevr. Schipper-van Lottum gegeven zal worden. Wanneer er voldoende medewerking uit het publiek komt kan er aldus een prach tige expositie tot stand worden gebracht. Letterdoek, 1821. Groningen. Zijden garen op linnen, 39.5 x 57 cm. Kruissteek, stersteek. Tekst: OUD 10 lAAREN CATARINA SCHELTENS. Onder de kronen letters van familieleden, maar onder de laatste kroon de letters van Caterina's voogd. Ofschoon de symmetrie in de motieven werd volgehouden bleek tellen lastig. Maar daardoor bleef de doek levendig. Uit Gronings familiebezit, Amsterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5