f '*^^^J^^^' Onderstaaiifi eeiii ■'^^B^^^ÈSÏ^ zij hiWlStfttiite, terugblik over het alwlWiWIIii^iB':- jaar 1985. Er kwamen goede en kwade dingen in voor waarover we getrouw verslag hebben gedaan, ui U vindt in het onderstaande overzicht .^^Ji ;:i|i|i|;. meest in het oog lopende ||^|BI1I *Ï^^^Bï nieuwsfeiten terug;■illir**"' Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 31 DECEMBER 1985 Januari Het eerste nummer in het nieuwe jaar verscheen op vrijdag 4 januari. Het nieuwe jaar had alweer z'n schaduw geworpen. Op Nieuwjaarsdag overleed bij een verkeersongeval de 22-jarige Marjo Maliepaard-de Visser, afkomstig uit Den Bommel, toen sinds enkele maanden wonend in Spijkenisse. Woensdag 2 januari raakte een inwoner van Oude Tonge, A. J. Pollemans, ernstig gewond bij een benzinebrand. Voorts maakten we melding van het afzwaaien van Herkingens brandweer-bevel voerder Chris de Geus en van de Kon. Onderscheiding die havenmeester Jan Bezuijen uit Ouddorp ten deel was gevallen. Over de Jaarwisseling vermeldden we dat die op meerdere plaatsen erg rumoerig was verlopen; in de buurtschap Acht- huizen heeft een politieman zelfs - letterlijk - voor zijn leven moeten vechten! Begin januari lieten we weten dat Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat had besloten de expositie „Delta Expo" te Stellendam definitief te sluiten. Nu, aan het eind van het jaar kan gelukkig worden gezegd dat de Expo voor Stellendam behouden blijft. Het vroor in de eerste helft van januari, vandaar een foto van de opening van de schaatsbaan in Oude Tonge die door het aanbieden van een groot aantal handtekeningen aan het gemeentebestuur tot stand was gekomen. B en W van Oostflakkee vroegen de raad een krediet van 13 5.000,voor een dorps vernieuwingsplan voor Oude Tonge waar een proces van verval wordt geconstateerd. Medio januari werd in Stad aan 't Haringvliet door de Albert Schweitzerschool een noodlokaal in gebruik genomen dat - in afwijking van het gebruikelijke - niet door de gemeente-, maar door de school zelf was gefinancierd. De EMGO maakte in januari bekend aan de kleinverbruikers van aardgas totaal 850.000,te restitueren. Goedereede kwam weer in 't bezit van een Gemeentevlag. Een staatje waarop vermeld de belastingdruk in de onderscheidene flakkeese gemeenten leerde dat de druk het hoogst is in Oostflakkee, vervolgens Middel- hamis, Dirksland en Goedereede. Zaterdagavond 26 ja nuari overleed bij een verkeersongeval nabij Middelhamis de 19-jarige jongeman J. G. Huibregtse uit Achthuizen. Even voor de raadsvergadering van vrijdag 25 januari in Goedereede werd een bom-melding ontvangen. De vergadering werd overi gens niet afgelast en ging gewoon door; door de politie die een onderzoek instelde werd overigens niets gevonden, Dat er in de Halspolder bij Stellendam bouwgrond werd verkocht voor 40.508,per ha achtten we ook een vermelding waard. Op een voorlichtingsavond over de Grevelingen verklaarde Gedeputeerde Hoek van Dijke dat de Slikken van Flakkee een rustig middengebied zullen blijven. Te Ouddorp werd donderdag 31 januari door weth. L. Visser de eerste paal geslagen voor het nieuwe multi-functionele Ver. gebouw annex sportcomplex. Februari Door de Provincie werd een noodzakelijke slachting" aan gericht onder de populieren langs het Korteweegje te Dirks land. Alle bomen werden daar gerooid omdat ze door de wilgenhoutrups waren aangetast. Begin februari besteedden we ook aandacht aan het feit dat dhr. M. W. Roeper na 25 jaar afscheid nam als leraar van de landbouwschool te Sommels- dijk. Op donderdag 14 februari was het andermaal feest in de lagere land- en tuinbouwschool toen het vergrootte school gebouw door Inspecteur G. L. v.d. Weide werd geopend. Na 46 jaar nam dhr. W. Lokker afscheid van de Technische dienst van de PTT te Middelhamis. In de krant van vrijdag 22 februari plaatsten we een foto van de leegstaande chr. lagere school aan de Jacob Banestraat te Sommelsdijk, want daarin zou de MEAO gehuisvest worden, heette het toen nog. Donderdag 21 februari werd in Friesland de Elfstedentocht gereden; we plaatsten daarna een foto van de flakkeese deel nemers die zich zaterdag 23 februari op de ijsbaan te Middel- harnis verzamelden. Oud-Platenaar A. D. Smits nam na ruim 43 dienstjaren afscheid van de Landinrichtingsdienst. l\/laart In de krant van vrijdag 1 maart maakten we melding van het feit dat Heleen van Dijk, na een succesvolle studie, de eerste flakkeese vrouwelijke deurwaarder mocht worden genoemd. Bij het opheffen van de Vleeskeuringsdienst gingen twee flakkeese medewerkers, dhr. A. Wagner en J. Bijsterbosch in de VUT. In Grand hotel Krasnapolsky te Amsterdam werd zaterdag 2 maart aan David Blok uit Middelhamis een certificaat van Verdienste uitgereikt vanwege de Ver. „de Hollandse Molen". Dinsdag 5 maart herdacht burg. van Velzen van Goedereede zijn 12!^-jarig burgemeesterschap in de gemeente Goedereede. In de krant van dinsdag 12 maart werd vermeld dat aan burg. van Velzen van Goedereede de „absolute zekerheid" was gegeven dat het Goereese Gat zou worden uitgediept. Dinsdag 12 maart verzorgde de EO een mooi TV-programma over Goeree-Overflakkee. Te Oud dorp werd donderdagavond 21 maart in de Herv. Kerk een dankdienst gehouden t.g.v. het 100-jarig bestaan van de school met de Bijbel. Het „Diekhuus" te Middelhamis betrok vrijdag 22 maart zijn nieuwe onderkomen in de voormalige openbare school aan het Beneden Zandpad. Op diezelfde dag probeerden twee mannen een overval te plegen op het postkantoor te Nieuwe Tonge; de kantoorhoudster mevr. v.d. Vliet-Horseling weigerde echter hen geld te geven waarna het tweetal afdroop. In Ouddorp nam dhr. J. C. Komtebedde na ruim 30 jaar afscheid als voorzitter van de VVV. In Dirks land kregen vier leden van de brandweer hun congé nadat ze kritiek op de leiding hadden gegeven. April Dinsdag 2 april was in Den Bommel het echtpaar N. Gebraad- Berkhofif 65 jaar getrouwd. Maandag 8 april overleed in het Rusthuis „de Goede Ree" te Sommelsdijk de oudste inwoner van Flakkee, mevr. A. C. Koole-Elvé op de hoge leeftijd van 106 jaar. Donderdagmiddag 11 april werd door Gedepu teerde Jansen de nieuwe Staverseweg te Middelhamis officieel in gebruik gesteld. De Oude Tongse muziekvereniging „Voomit" vierde haar 60-jarig jubileum op zaterdag 13 april. In het nr. van 16 april maakten we ook melding van de associatie die werd aangegaan tussen de notarissen terBraak en Schuring, resp. te Dirksland en te Middelhamis. De raad van Oostflakkee voteerde 625.000,voor de verbouw en inrichting van de vm. RK school te Oude Tonge als cultureel centrum; de rechtse fracties haakten af Medio april bestond nog steeds de gedachten dat de te stichten MEAO school in Middelhamis gevestigd zou worden, getuige ons bericht dat de school daar in augustus van start zou gaan. Vrijdagmiddag 19 april nam Maaskant Droogdok My het tweede droogdok te Stellendam in gebmik. Het Streekmuseum te Sommelsdijk kreeg een prachtige ramenpartij met- in kleur- de wapens van alle gemeenten, de Prov. en het Waterschap, geschonken door dhr. Volkmaars uit D irksland. D insdag 2 3 april kwam de 31 - jarige mevr. M. E. Plooy-Jacobs uitOoltgensplaat, moeder van een slechts enkele weken oude baby, bij een verkeersongeluk tussen Middelhamis en Nieuwe Tonge om het leven. De raad van Goedereede besloot dat zich in de vm. openbare school te Ouddorp geen bedrijf in de food-sector zou mogen vestigen. In Oostflakkee ging weth. A. Kroon op 70-jarige leeftijd met pensioen; het afscheid vond plaats op 26 april in het verenigingsgebouw te Den Bommel. Maandag 29 april vielen er ook op Goeree Overflakkee druppels uit de jaarlijkse hntjesregen. Ds. J. T. Cazander te Oude Tonge (pred. voorz. van de HDG te Sommelsdijk) en dhr. J. C. Komtebedde te Ouddorp werden geridderd. Koninklijk Goud kreeg dhr. P. Tieleman te Sommelsdijk en een Zilveren Ere-medaille werd opgespeld bij mevr. Oostdijk-Kievit te Nieuwe Tonge. In Goedereede vond bij de brandweer een commandowisseling plaats; commandant Jaap van Koppen gaf na 37 brandweer jaren het commando over aan dhr. M. v.d. Klooster. Me/ In het eerste nummer van mei een nieuwtje uit Ooltgensplaat waar door het Oranjebestuur „tante" Cor Neels-v.d. Griend tot vrouw van het jaar verkozen werd. Zaterdag 4 mei werd in Middelhamis dodenherdenking gehouden door de oud-ge- dienden van de 5 e Compagnie Regiment Jagers die na de oorlog als eerste gealheerde soldaten op het eiland kwamen. De gemeenteraad van Oostflakkee koos uit zijn midden dhr. G. W. J. Poortvliet (PvdA) als nieuwe wethouder in de plaats van dhr. A. Kroon. Dhr. J. Soeteman werd kampioen van de Schaakclub „Ontspanning" te Ouddorp. -y- In Dirksland was het op zaterdag 11 mei genieten voor de minnaars van het flakkees dialect toen in ,,de Schakel" de jaarlijkse dialectendag van de Zeeuwse Ver. voor dialectonderzoek werd gehouden. Op die zaterdag werd Jan van Huizen uit Stellendam winnaar van het Jeugdsolistenconcours te Melissant. Zaterdag 18 mei opende transportbedrijf Nagtegaal te Melissant zijn nieuwe vestiging op het industrieterrein „de Ruygen hil". Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat kwam dinsdag 21 mei naar Goeree om daar, ter markering van het gereedkomen van het Flaauwe Werk, een informatiebord te onthullen. Heel Goerees' zeewering was nu op Deltahoogte gebracht. In het nummer van vrijdag 24 mei vermeldden we de kop, uit Dirks- lands gemeenteraad, dat Herkingen nog deze zomer een strandje zou krijgen; het werk werd snel uitgevoerd en de Herkenaren hebben deze zomer al van het strandje genoten. Vrijdag 24 mei werd in Middelhamis, door burgemeester van Welsenis het zgn. fase-huis geopend waarin een achttal pu pillen van „Heraesseroord" zelfstandig kunnen wonen. Het mannenkoor „Ons Koor" te Middelharnis-Sommelsdijk vierde vrijdag 31 mei het gouden jubileum; dirigent Gerrit Zoon die al die jaren aan het koor leiding had gegeven nam afscheid. Juni Maandag 3 juni werd te Oude Tonge, door minister N. Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat het nieuwe complex van de ZWN officieel geopend; behalve de reparatiemimte biedt het complex ruimte voor de stalling van 55 autobussen. In het nummer van vrijdag 7 juni brachten we het nieuws dat de MEAO tóch in Oude Tonge zou worden gesticht; er was verbijstering in Middelhamis; het gemeentebestuur van Middel hamis had al een leegstaande school in de Jacob Banestraat aangekocht. Die koop kon echter ongedaan worden gemaakt. In Herkingen overleed tijdens een vriendschappelijk par tijtje voetbal de 48-jarige H. van den Ochtend. De politie hield in Middelhamis een open dag; veel bezoekers stelden zich op de hoogte van het werk van de politie. Maandag 10 juni vierde in „de Samaritaan" te Sommelsdijk „oma van Nieu waal", mevr. wed. A. van Nieuwaal-de Vos haar 106e verjaardag. De raad van Middelhamis besloot ter be scherming van de platte daken van een aantal gemeente gebouwen van anti-vandalen-vet gebruik te maken. Dhr. J. Ruijgers uit Sommelsdijk maakte zich gereed om begin augus tus met een vrachtwagen hulpgoederen naar Polen te gaan; later heeft hij de tocht nog eens herhaald. Zaterdag 15 juni werd in Middelhamis weer een feestelijke Havendag gehouden. De Middelhamisse Avondvierdaagse trok weer veel wandelaars. Dirigent Gerrit Zoon nam dinsdag 18 juni afscheid van het dameskoor „Ons Koortje". In Oude Tonge legde die middag raadslid C. L. M. de Wit de eerste steen voor het nieuwe Verenigingsgebouw. Woensdag 19 juni nam ds. Hoogerland afscheid van de Geref. Gemeente te Dirksland. De Schiet vereniging „Raak de Roos" te Ouddorp bleek een kampioen in zijn midden te hebben; dhr. P. J. Meijer werd landelijk kampioen pistoolschieten. Zaterdag 22 juni was het groot feest in Goedereede waar Vlaggetjesdag werd gehouden, gecombineerd met de nationale Visserijdag; Minister Smit Kroes nam de Vlootschouw af. In het nununer van vrijdag 28 juni konden we vermelden dat de „Delta Expo" in Stellendam zal blijven; de expositie geeft een overzicht van de bouw van de Haringvlietsluizen. In juli bleek de jaarlijks temgkerende komkommertijd toe te slaan; in het eerste julinummer dan ook voornamelijk wat kleiner nieuws. Met de foto van lui zonnende Herkenaren berichtten we begin juli dat Herkingenes bevolking en re creanten een prima gebruik maakten van het nieuw aangelegde strand. In Ouddorp werd een Gouden Koninklijke Onder scheiding uitgereikt aan onderwijzeres juffr. van Waarde die de school met de Bijbel te Ouddorp veertig jaar heeft gediend. Met enig enthousiasme meldden we begin juli dat het fietspad Schaapsweg-Middelhamis binnen vijfjaar zou worden gerea liseerd; de dijkgraaf beschikte echter over andere informatie; er komt over 5 jaar pas geld voor het maken van een plan beschikbaar. Middelhamis hield weer zijn zomerse brade rieën, met o.a. een tmckershow en ten besluite een old-timer show. Woensdag 24 juli vond onder Achthuizen een ernstige autobotsing plaats die het leven kostte aan een 53-jarige inwoner van het Brabantse Zevenbergen; zijn wagen botste op een tegenligger. Op donderdag 18 juli overleed te Haarlem de 80-jarige em. Geref predikant J. H. Becker, in de vijftiger jaren verbonden aan de Geref Kerk te Den Bommel. In Middelhamis werd door burg. van Welsenis een begin gemaakt met de bouw van het bedrijvencentmm; hij stortte een kubel beton. In de vroege ochtend van donderdag 25 juli brandde in Melissant de grote landbouwschuur af van de boerderij die eerder aan dhr. K. van Beek behoorde. Zaterdag 27 juli brandde aan de Ooltgensplaatse Langeweg de vroegere klom- penfabriek af. Het Streekmuseum te Sommelsdijk begroette zaterdag de 27e juli zijn 70.000ste bezoeker; het bleek een van de leden van de fam. W. Roozemond uit Dinteloord. Dinsdag 30 juli opende de 28e „Delta Flora" te Stellendam haar deuren. Augustus Bij de afsluiting van de „Delta Flora" bleek de expositie ditjaar een record aantal van 31.661, mede ten gevolge van het slechte zomerweer tijdens de tentoonstelling. Dinsdagavond 6 augustus werd te Stellendam de „Pool over" over het zwembad in gebmik genomen, welk afdeksysteem er 's nachts voor moet zorgen dat het verwarmde water zo min mogelijk afkoelt, een kwestie van bezuiniging op energie. In Middelhamis kwam op woensdag 7 augustus de 82-jarige heer Lauris van Gro ningen bij een ongeluk om het leven. Het waterschap Goeree-Overflakkee presenteerde zijn nieuwe vlag. In Oude Tonge was op dinsdag 20 augustus het echtpaar A. van Noord- Luyendijk 65 jaar getrouwd. De gemeenteraad van Dirks land stelde een krediet van zestigduizend gulden beschikbaar voor een nieuwe houten prefab bmg over de Boezem. In het nummer van vrijdag 23 augustus meldden we dat de oogstwerk- zaamheden met vele intermpties waren begonnen; juli en augustus waren bijzonder nat geweest. Medio augustus vierde bakker-broodbezorger Jan Mierop te Ouddorp zijn 40- jarig jubileum. Nogal wat beweging in het Flakkeese predikantenbestand in de augustusmaand; drs. J. H. Becker nam afscheid van de Geref. Kerk van Ooltgensplaat; ds. N. P. J. Kleiberg deed intrede in Hervormd Oude Tonge en ds. A. J. J. van Noordt nam afscheid van de Geref Kerken van Ouddorp en Stellendam. Vrijdag 23 augustus werd te Dirksland door Burg. Oversier het Gezinsvervangend tehuis „Salem" feeste lijk heropend. Eind augustus brachten we een reportage van de bijna voltooide verdieping van het mim 4 kilometer lange Slijkgat, tot een diepte van 4.40 a 4.80 min N.A.P. Vrijdag 30 augustus opende de Schietvereniging „Flakkee" zijn nieuwe schietaccomodatie aan het Haveneind te Sommelsdijk. September Dinsdag 3 september brandde in Dirksland het atelier van leer fabriek „Wibm" aan de Nijverheidsweg volkomen af; schade 2 miljoen. Een mooi bericht van de Stellendamse reddings boot „de Zeemanspot"; van een Noors jacht werden de beide opvarenden ternauwernood gered. Tijdens noodweer wer den te Ooltgensplaat op dinsdag 3 september 3 vaarzen door de bliksem getroffen. Zondag 8 september nam ds. G. C. Klok afscheid van de Herv. gemeente van Stad aan 't Haringvliet. De blusploeg van Middelhamis behaalde zaterdag 7 september in Assen het landskampioenschap. Middelhamis' gemeente bestuur vervatte zijn zorg over de kwaliteitvan hetHaringvliet- water; een en ander n.a.v. de kennelijke plannen tot de bouw van een kemcentrale op het industriegebied Moerdijk. Voor het eerst hield de Rotterdamse Rechtbank zitting te Sommels dijk; er werden veel steunfraudes berecht. Na 11 jaar het Openbaar Minister ten kantongerechte te Sommelsdijk te hebben vertegenwoordigd ging de off. van justitie mr. Scheffers met pensioen. Vrijdag 13 september werd in het ziekenhuis te Dirksland een drieling geboren van de fam. Koese-Non uit Stellendam. Dmkkerij Kranse te Sommelsdijk herdacht vrijdag 20 september het 50-jarig bestaan. Woensdag 18 september nam verpleegkundig directeur Zr. van Dommele afscheid van het ziekenhuis te Dirksland; ze ontving bij die gelegenheid een Kon. Ridderorde. Die dag overleed op Tholen burg. E. Baerends bij een auto-ongeluk. Ford-dealer Witvliet bv. nam vrijdag zijn nieuwe garage in gebmik. De heer L. J. Verwijs werd benoemd tot directeur van „Gelders- hof, het nieuwe verzorgingshuis voor bejaarden te Dirksland. Te Ooltgensplaat werd zaterdag 28 september de nieuwe vaste bibliotheek-uitleenpost geopend door mevrouw Geerts- Quispel. O/cfober Dinsdag 1 oktober werd in Den Bommel de korenmolen „de Bommelaer" weer in gebruik genomen nadat; vooral aan het wiekenkmis was reparatie en vernieuwing gepleegd; de wieken kunnen tiians weer draaien. In Sommelsdijk legde weth. L. CKievit vrijdag 4 oktober de eerste steen voor het wijkhuis,de Zwaluw". In het nummer van dinsdag 8 oktober werd melding gemaakt van de oprichting en de deelname aan de a.s. raadsverkiezing van een nieuwe partij. In Nieuwe Tonge werd een nieuwe politiepost in gebmik genomen, twee politie ambtenaren zijn in Nieuwe Tonge. gestationeerd. In zijn oktobervergadering besloot de raad van Middelhamis een regeling aan te gaan die het Sommelsdijkse middenstanders mogelijk maakt naar het winkelcentmm „d'n Diek" te Middel- harnis te verhuizen; de gemeente koopt hun Sommelsdijkse panden. In Ooltgensplaat werd stilgestaan bij het 40-jarig jubileum bij de gemeente van dhr. Koos van der Maden uit Achthuizen. In de krant van vrijdag 11 oktober het berichtje dat door een Goereese kotter een half edelsteen van groot formaat was opgevist. Aanvankelijk leek de vangst vele mil joenen waard te zijn, maar onderzoek door een expert leerde dat de steen geen waarde heeft. In de week van 14 t/m 18 oktober werd op Goeree Overflakkee een aktie gehouden voor de vluchtelingen in Zuid Soedan. In Middelhamis vond zaterdag 12 oktober een dodelijk ongeval plaats; slachtoffer was de 63-jarige heer Ewout v.d. Velde die door een auto werd aangereden. Bij de eilandelijke brandweerwedstrijd die die zaterdag in Sommelsdijk werd gehouden glorieerde lands kampioen Middelhamis. Mr. van Dijken treedt voortaan op als Officier van Justitie op het kantongerecht te Sommelsdijk; dhr. van Dijken liet weten gram te zijn op nadmkkelijke snelheidsovertreders. Goeree Overflakkee beleefde een primeurtje in de oktobermaand in de plaatsing van twee car poolborden waarop carpoolers vraag en aanbod kenbaar kunnen maken. Het gouden jubileum werd gevierd door de gymnastiekvereniging SSS te Nieuwe Tonge. Van de gemeentebesturen lezen we dat ze stelling namen tegen de evt. bouw van een kemcentrale bij Moerdijk. Dinsdag 22 oktober vierde de Rabobank te Dirksland het 75-jarigbestaansjubileum, op welke dag ook het vernieuwde Bankgebouw in gebruik werd genomen. Vrij uniek was het dat een gemeenteraad een motie van wantrouwen behandelde; de raad van Dirksland deed dat tegen weth. Grootenboer; de stemmen zouden evenwel staken. In Melissant werd vrijdag 25 oktober een Zilveren Konin klijke Onderscheiding uitgereikt aan dhr. C. Grootenboer; hij was die dag 40 jaar aan de Herv. zondagsschool verbonden. Eind oktober vond in Sommelsdijk een inbraak plaats in de opslagplaats van drankenhandel van Eesteren; er verdwenen 960 flessen Jonge Hoppe. November Geen groot nieuws in het begin van de novembermaand, wel enkele openingen van winkels en bedrijfspanden en dat is toch zeker niet klein te achten? In Ooltgensplaat sloeg de 64-jarige mevr. de Ruiter de eerste paal voor de nieuwe koekfabriek de Ruiter. Woensdag 13 november was het feest in Oude Tonge toen daar - door Staatssecretaris Ginjaar-Maas - de MEAO werd geopend. De raad van Oostflakkee besloot een eind te maken aan de vertegenwoordiger - namens de gemeente - van oud-burg. v.d. Harst die bijna dertig jaar President Commis saris van de energiemaatschappij is geweest. De raad van Middelhamis had een vrij tumultueuze raadsvergadering toen werd besloten het pand van Vleeshandel Krijgsman aan te kopen. Ooltgensplaat, Achthuizen en de Langstraat namen zaterdag 15 november afscheid van het artsenpaar Kramers van den Dorpe die 33 jaar lang de huisartsenpraktijk hadden waargenomen. Bij deze gelegenheid werd het nieuwe artsen- paar, opvolgers van de fam. Kramer, dhr. en mevr. Nijhof-de Morée. Medio november verscheen het prachtige lees en fotoboekkeuvels van het Overmase" waarin ook de flakkeese klederdracht beschreven en getoond wordt. Dinsdag 19 november werd in Middelhamis door Gedeputeerde Hoek van Dijke het nieuwe Ondememerscentrum officieel geopend. Vrijdag 22 november werd in Middelhamis i.v.m. zijn 40-jarig jubileum dmkker Jaap Rooij Koninklijk onderscheiden. De Emgo liet weten dat in 1986 het tarief voor kleingebmikers van gas en electra niet omhoog zullen gaan en dat op de gasprijs '85 een reductie wordt gegeven. Op de gemeentelijke visafslag te Goedereede werd de 70 miljoen aan omzet in dit jaar ge passeerd. Donderdag 28 november kwam de raad van Dirksland nog eens temg op de motie van wantrouwen tegen weth. Grootenboer; WD en PvdA onthielden zich onder protest van stemming, omdat ze de Minister al hadden gevraagd de eerder gepleegde stemming ongeldig te verklaren omdat de wethouder toen zelf had meegestemd. Vrijdag 29 november nam de woningbouwvereniging Sommelsdijk het nieuwe kan toor met werkplaats aan de Dorpsweg in gebmik. De bouw van het gemeentehuis te Middelhamis werd aanbesteed; laag ste inschrijver was bouwbedrijf v.d. Waal te Vlaardingen. December Zondag 1 december nam ds. Hage afscheid van de Geref Kerken van Stad aan 't Haringvliet en Melissant. Woensdag 4 december verongelukte bij een auto-ongeval de 21-jarige jongeman A. J. Mackloet uit Sommelsdijk. Vrijdag 6 december werd in Goerees' raadzaal stilgestaan bij de be ëindiging van de milverkaveling „de Stelle" die bijzonder geslaagd heette te zijn. Weth. Visser die als voorzitter van de plaatselijke commissie had gefungeerd gaf het uithangbord aan burg. van Velzen die het aan het Goereese museum zal aanbieden. Zondag 8 december deed ds. Joh. de Rijke intrede in de Herv. Gemeente van Stad aan 't Haringvliet. De Rijkspolitie, district Dordt, liet weten volgend jaar te gaan beginnen met „milieu vluchten", per helicopter boven het gebied. In het nummer van 10 december het bericht dat de Ouddorpse noordzeevisser Kees Heerschap zijn rechterbeen had afgekneld; in een Belgisch ziekenhuis kon het niet meer worden aangezet. In de krant van vrijdag 13 december deden we uitvoerig verslag van de zitting van de Rotterdamse Rechtbank in het kanton gerechtgebouw te Sommelsdijk. Er werden zware vonnissen geveld tegen inwoners van Melissant die tijdens de jaar wisseling 1984-1985 nogal ramoerig waren geweest. Een van hen die de politie bij de sti-opdas had gepakt kreeg een geld boete van duizend gulden. De zitting werd bewust aan het eind van het jaar gehouden om de Nieuwjaarsvierders te laten weten dat er grenzen zijn. Maandagavond 16 december spraken in Goedereede, op verzoek van de CDA fractie Minister Braks van Landbouw en Visserij en dhr. Eversdijk, voorz. van de vaste Kamercommissie voor de Visserij in de Tweede Kamer. Omdat dit overzicht tijdig gereed moest zijn moest de laatste nieuwsberichtgeving uit het bijna voorbije jaar in dit overzicht achterwege blijven. U hebt dat kunnen lezen, in de drie laatste nummers van dit jaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 22