Geroepen tot Volgende krant a.s. vrijdag Van oud naar nieuw Ijsbaan Ouddorp krijgt wellicht een royalere plaats Versneld volbouwen van plan „de Staver" heeft geen consequenties voor andere dorpen GOEDEREEDE Gemeente Middelharnis DIRKSLAND Herv. Zondagsschool Goedereede 65 jaar Gemeente 58e Jaargang DINSDAG 31 DECEMBER 1985 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond No. 5459 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief 1985 is haast ten einde. Een veel bewogen jaar, zowel nationaal als internationaal. Het was hetjaar van de jongeren, van de toekomst dus. Het is de vraag welk vertrouwen zij nog in die toekomst hebben, in hoeverre 1985 dat vertrouwen heeft gebracht. Of beter: In hoeverre de ouderen dat vertrouwen hebben mogelijk gemaakt. Wie denkt dan niet aan de allesbeheer sende discussie over de kernwapens? Leeft die discussie nog onder ons? Of is dat hoofdstuk met het petitionnement en de novemberdebatten afgesloten? Zo ja, fout! Wie heeft niet de roeping tot denken over en bidden om vrede? Wie zou niet met mededogen neerzien op hen wiens toekomst wij maken? Wie denkt dan niet aan de topontmoeting tussen de groten der aarde, Gorbatsjov en Reagan. Willen we de werkelijkheid onder ogen zien? Het leek allemaal zo mooi wat er gebeurde in Geneve, maar zien we de feiten? De spanning is niet weg, de waar schuwende stemmen nemen toe. Het blijft „weest waakzaam". Wie heeft niet de roeping zich te bezinnen op wat verdedigd wordt! Wie denkt dan niet aan die andere grote van de aarde, die ons land bezocht; de Paus. Wie hem als wereldvorst erkende moet Calvijn er maar eens op nalezen in zijn institutie (boek X, hfdst. 11). Wie hem als geestelijk heerser ontving deed te kort aan Christus" kruisverdienste. Hebben we dan geen roeping leesbare brieven van Christus te zijn, zijn heer schappij over de aarde in woord en daad te tonen? Wie afkeurt wordt op zijn of haar beurt gekeurd. Wie denkt dan niet aan de rampen die over de aarde gingen? Het natuurgeweld dat losbarstte, de techniek die soms danig deed afweten? Wie heeft dan niet de roeping de grens van mogelijkheid en onmogelijkheid te onder zoeken. Is er dan geen punt waar gezegd moet worden: Nu staat mijn verstand vol eerbied stil. Wie denkt dan niet aan rampen die men sen elkaar aandeden? Of is die vergeten oorlog in het Midden Oosten geen ramp. Is het ons voorbij gegaan dat Libanon welhaast geen staat meer is. Is Afghanistan voor ons iets wat ge beurde? Maken wij de worsteling in Zuid Afrika mee of zijn we daaromtrent op voorhand tegen of voor deez' of gene. Is het geen ramp als kerkelijke leiders bewapening van hen die zich verzetten tegen de staat wenselijk achten? Maar is het evenzo niet erg als mensen als tweede rangs of minder worden afgedaan. Is het geen drama als over de wereld de mil joenen ontheemden snakken naar rust, naar vrede, als honger geleden wordt terwijl anderen zwelgen? Wie heeft er dan geen roeping? Al was het maar in het geven van de beker koud water. Wie denkt er dan niet aan de grenzen van leven en dood, aan de abortus-provocatus waaraan we 10 jaar na Bloemhove niet mogen wennen? Aan een Overheid die worstelt met het vraagstuk van de euthanasie en er ongetwijfeld uit zal ko men, maar hoe? Aan want dat is het ergste de mens die zich steeds uitdrukkelijker emanci peert. Is er dan geen roeping, tot getuigen en werken zolang het dag is? Wie denkt dan niet aan sportverdwazing die zijn doden opeiste, aan terreur.... aan alle goede dingen? Aan het feit dat we 40 jaar in vrede gespaard bleven. Aan al die andere heugelijke dingen, een Koningshuis dat rustig temidden van de golven bleef: bij de gratie Gods. Van een regering die langzaam maar zeker op economisch terrein haar doel lijkt te bereiken. Wie denkt dan niet aan de dingen dichtbij, wat ons dagelijks bezig houdt: De Visserijproblematiek, de super heffing, het natte jaar, de goedkoopte van de uien en de vele goede prijzen die gemaakt zijn? Wie denkt dan niet aan lief en leed thuis en bij de buurman. Wie heeft dan geen roeping? Zomaar wat groepen uit het jongerenjaar 1985. De jongeren kregen niet zoveel Volgend jaar, zaterdag 11 januari zal in Goedereede het 65-jarig bestaan van de Herv. Zondagsschool worden herdacht. Dat gebeurt in een herdenkingsdienst in de kerk die 's middags om 3 uur begint. Voorganger in die dienst is ds. W. Vroeg- indewey uit Eemnes, ere-voorzitter van het Hoofdbestuur van de Landelijke Zon dagsschoolvereniging. Na de dienst wordt er, vanaf ca. 4 uur, een receptie gehouden in het Verenigings gebouw „de Ark". extra aandacht, dat hoefde ook niet, ze horen er altijd wezenlijk bij. Wie heeft dan geen roeping? Er is een nieuw boek uit van dr. W. H. Velema: „Geroepen tot heilig leven". Dat waren we in 1985 en dat worden we in 1986. Waar ligt het antwoord op al die vragen hierboven? Wie voldeed er aan. Wie kan het. Of heeft u ervaren dat niet in eigen kracht te kunnen. Dat zal waar zijn, maar de roeping blijft, voor land, volk, kerk, voor ons. Waarom dan toch? Waarom is er toch nog toekomst waarom is de eindbalans van dit jaar toch niet negatief Het antwoord hebben we gevonden op een spandoek: „Reagan-Gorbatsjov, Ie monde n'estpas a vous" Reagan - Gorbatsjov de we reld is niet van jullie.Het zal wel niet zo bedoeld zijn, het zal wel op de mens zelf gericht zijn geweest, maar we sluiten toch hetjaar af en we gaan zo we het beleven het nieuwe j aar in met een totaal andere vulling aan die leus. Het is immers hetjaar onzes Heeren 1986 en daarom de roeping te getuigen. Reagan - Gorbatsjofen vul maar in-, „Ie monde n'est pas a vous". Het volgende nummer van onze krant hopen we te laten ver schijnen a.s. vrijdag 3 januari 1986. Graag tot dan! Redactie E.N. Het oudejaar verliest haar kleur het nieuwe jaar staat voor de deur, straks zal ze binnenkomen. De klok tikt zonder overleg de oudejaarsseconden weg daar is niet aan 't ontkomen. De tijd gaat door, gaat steeds maar door Het jaar glijdt weg, trekt eigen spoor al wordt het licht vergeten wat 't oude jaar ons gaf en bracht wij moeten voort bij dag en nacht de tijd ons toegemeten. Het nieuwe jaar, een nieuw geschenk? Vaak wordt ik bang als ik bedenk wat er zal kunnen komen. Waar vinden mensen van de tijd geschapen voor de eeuwigheid een veilig onderkomen? Mijn kind, was Ik u niet nabij in 't oude jaar? geloof in Mij Ik zal er altijd wezen. Ik hou Mijn trouw. Mijn Woord gestand uw tijden zijn toch in Mijn hand wat valt er dan te vrezen?.... Nu ga ik moedig, blij van zin gerust het nieuwe jaar weer in met licht, en donkere dagen. Wat of er ook gebeuren gaat Hij is mijn hulp en Toeverlaat LANERTA met Hem durf ik het wagen. Door raadslid Joh. Grinwis is in de laatst gehouden raadsvergadering nog eens herinnerd aan de suggestie die hij in de vergadering van eind november deed m.b.t. de verplaatsing van de Ouddorpse ijsbaan naar de terreinen van de voetbalclub WFB, nu die terreinen door de voetbalver, verruild zullen worden voor het prachtige sportveldencomplex aan de Kruuse, tussen Ouddorp en Goedereede. Op de vraag van dhr. Grinwis of het College van B en W al in overleg is getreden met de ijsclub „Ouddorp" antwoorden B en W ontkennend, overigens met redenen omkleed. B en W geven desgevraagd toe dat de gedane suggestie inzake het verplaatsen van de ijsbaan alleszins van belang wordt geacht, zodat een nader onderzoek naar de mogelijkheden en de daaruit voortvloeiende consequenties tot de reëele mogelijkheden behoort. Door de voorzitter van het College, burgemeester van Velzen, is dan ook al „voorlopig" onderhandeld met de directeur van de n.v. WMZ te Goes. In principe staat de WMZ directeur niet afwijzend tegenover de uitvoering van de gedane suggestie. De standpuntbepaling dient echter in bestuurlijk opzicht nog te worden afgerond waarom het naar het B en W lijkt in dit stadium geen aanbeveling verdient nu reeds het overleg te openen met het bestuur van de ijsclub en de voetbalvereniging (over overname van de accomodatie, red.). Dat kan worden afgewacht tot een later stadium waarin van de WMZ meer informatie is ontvangen. Middelharnis: Op 2 januari 1986 is er Nieuwjaarsontvangst in de aula van de L.T.S. Vanaf 19.30 uur is er gelegenheid tot koffiedrinken; - om 20.00 uur een programma georganiseerd door ,,de Welle" en verzorgd door het koor ,,ApoIIo en de Harmonie uit Nieuwe Tonge en een nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel; - van 21.00 uur tot 22.00 uur gelegenheid tot het uitwisselen van nieuwjaars wensen. Gemeentebestuur van Middelharnis, de sekretaris, de burgemeester P. L. de Feijter. L. J. van Welsenis 5 NIEUWJAARSRECEPTIE In verband met de jaarwisseling zal op Donderdag 2 januari 1986 in het gemeentehuis te Dirksland van 19.00 tot 20.30 uur door het gemeentebestuur gelegenheid worden ge geven tot het wisselen van nieuwjaarswensen. Deze receptie is bedoeld als een informele ontmoe ting tussen gemeentebestuur en burgerij-zowel per soonlijk als in groepsverband - waar derhalve een ieder welkom is. Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend, °P donderdag 2 januari 1986 tussen 20.00 en 21.00 uur een NIEUWJAARSRECEPTIE zal worden gehouden in het raadhuis te Goedereede. Een ieder is welkom. Van de 403 woningen die Middelharnis tot 1990 nog mag bouwen in het kader van het Streekplan Zuid Holland Zuid zullen er 357 in de kern Middelharnis-Sommelsdijk worden gebouwd. Nieuwe Tonge mag er in die periode rekenen op ca. 80 en Stad aan 't Haringvliet heeft in het huidige uitbreidingsplan aan de Aleijd van Puttenstraat nog plaats voor 17 woningen, al is het de vraag of daaraan behoefte zal bestaan. B en W van Middelharnis hebben een uitgebreide verantwoording omtrent de woning bouwplannen doen toekomen aan Gedeputeerde Staten, uit welk over zicht de volgende informatie: In de voorbije vijfjaren kwamen er in groot Middelhamis 557 woningen ge reed terwijl het Streekplan zegt dat de woningvoorraad tot 1990 met niet meer dan 860 woningen zal mogen toenemen. Omdat er ook een aantal aan de woning voorraad zijn onttrokken (sloop) mogen er tot 1990 nog 403 gebouwd worden, dat worden er 427 wanneer er jaarlijks zes woningen zullen worden gesloopt, het aantal dat de afgelopen jaren steeds werd behaald. B en W denken het beschikbare contingent als volgt te verdelen: Stad aan 't Haringvliet In het huidige uitbreidingsplan aan de Aleijd van Puttenstraat en de Jan van Heenvlietstraat kunnen nog 17 woningen worden gebouwd. Voorts is een nieuw uitbreidingsplan in voorbereiding met ruimte voor 27 woningen; de grond, thans nog in gebruik als landbouwgrond is al jaren lang eigendom van de gemeente. Van de 64 beschikbare woningen tot 1990 zijn er thans, eenjaar over de helft van de termijn 32 woningen gebouwd. B en W zien echter geen aanleiding het woning- bouwtempo op te voeren omdat de be hoefte niet groter is. In het beschikbare plan is derhalve nog voor 3 jaar ruimte en het nieuwe plan zal pas worden bouwrijp gemaakt als het huidige plan vol is. Als de behoefte aan vrijstaande woningen zou blijken dan zou evt. een gedeelte van het nieuwe plan bouwrijp kunnen worden ge maakt. Nieuwe Tonge In Nieuwe Tonge is een fikse achter stand ontstaan in het woningbouwpro gramma, maar dat is bewust nagestreefd i.v.m. de realisering van het Visbeen/ Brestonterrein. Gedacht werd dat in dit herinrichtingsplan een 80% rijksbijdrage zou worden verkregen maar zover is het niet gekomen; de tekorten op dit plan komen ten laste van de gemeente en moeten uit het eigen stadsvernieuwings fonds worden gedekt. Om grote rente- verliezen zoveel mogelijk te drukken is het van het grootste belang dat dit plan zo snel mogelijk wordt volgebouwd. Afliankelijk van een nog uit te voeren behoeftepeiling zullen in dit plan jaarlijks 12 a 13 wo ningen kunnen worden gebouwd zodat het in 4 jaar vol zou kunnen zijn. Dat houdt in dat bouw op het v.m. voetbalveld aan de Kon. Julianastraat pas in 1990 aan de orde zal komen, ook al is dat plan al gedeeltelijk bouwrijp gemaakt waardoor de exploitatie een groot tekort zal op leveren. Pas wanneer beide bovenge noemde plannen gerealiseerd zullen zijn zal aan uitvoering van het uitwerkings gebied achter de Klinkerlandseweg wor den begonnen. De grond daar is overigens C=3 C C J-|-Ill|-Ill*ü8) in hoofdzaak nog in particulier bezit. Ook in Nieuwe Tonge blijkt er geen grote vraag naar woningen zodat er in de planperiode 1980-1990 niet meer dan omstreeks 80 woningen nodig geweest zullen blijken te zijn. Er zouden er 103 gebouwd mogen worden. Tot 1990 wordt aan de bouw van ca. 50 woningen gedacht. Middelharnis-Sommelsdijk Voor de kern Middelharnis-Sommels dijk resteert tot 1990 nog de bouw van 357 woningen. Het plan „de Staver" biedt ruimte aan 209 daarvan. Het is de be doeling aan invulling van dat plan voor rang te geven; wanneer wat nu in aanbouw is voltooid zal zijn zullen er in dit plan 65 woningen zijn gerealiseerd. (20 woning wetwoningen, 16 premie A, 11 premie B, 4 premie B en 14 vrije sectorwoningen). Het ligt in de bedoeling het plangebied ten oosten van de kreek te bestemmen voor woningen voor ouderen, 60 woningen in 3 lagen. Vanuit het naastgelegen verzor gingshuis ,,de Samaritaan" zou service verlening plaats kunnen vinden. Een bouwbedrijf uit Ridderkerk werkt voorts aan een plan voor 40 huurwoningen. Er resteert dan nog bouwgrond voor ca. 44 woningen. Onvoorzienne omstandigheden voor behouden wordt erop gerekend dat de laatste woningen in het plan „de Staver" in 1987 in aanbouw zullen worden ge nomen. Burgemeester en wethouders van Dirksland. De burgemeester. C. Oversier. De secretaris. C. Noorthoek. Voor lopkwslite:!. goede serv; t voordelige prezen FOTO FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER Weiistraai 35 Molenweg 4 Ouadorp Telefoon 01878 JGI2en 2120 Filiaal Renesse Pnntshop Hogezoom 172 - Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1