Een kerstgroet voor zieken Kinderspeldag - Kerstmis 1985 goed Damvereniging „Denk en Zet" ans Groenendijk ,,Manege Oostmoer Havenuitbreiding Colijnsplaat Kerstspringconcours KERKBLAADJE BON Dirksland: Kerstzangavond bij kaarslicht in de Herv. Kerk te Renesse Vismijn Vlissingen volgend jaar te klein? Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 20 DECEMBER 1985 Uitgeverij Den Hertog te Houten liet de afgelopen weken een aantal her drukken het licht zien die een wat uitgebreider aan kondiging zeker waard zijn. Elk van de boeken is hoewel enige tijd al uit verkocht in meerdere of mindere mate bekend in de kring waarin de uit gaven van Den Hertog in het algemeen hun afname vinden: die van de „be vindelijk gereformeerden" (Janse). Dr. H. F. Kohl- brugge. Opleiding tot recht verstand der Schrift. Paperback. llOpag. Prijs f 12,50. De ondertitel van dit, in 1845 voor het eerst ver schenen geschrift; luidt: voorlzcltlng \an „Kcrkblaadje" van I)r. J. C. S. Locher L'ilgave \an de Slichliiig Vrienden van Dr. H. F. Kohlbrus^e Redactie: Dr. \V. AALDERS, 's-(,ravenhase Ds. D. VAN HEYST, Ommen Eindredacteur Verschijnt vrijdags om de 14 dagen Druk: Drukkerij DE JONG, Balk. Fr. Abonnementsprijs f 20.per jaar Adminislralic-adres: HusM'l MulertNlraal 7, 77.11 CK Ommon Piislrtkening no. 88.71.47 lekrooii 05291-1384 Het tweewekelijks blad dat veel aandacht geeft aan de nagelaten geschriften van dr. Kohlbrugge. Voor eenvoudigen die Gods Woord onder zoeken. Het boekje bevat 65 korte over denkingen over minder eenvoudige bijbel teksten. Dr. Kohlbrugge schreef dit boek destijds op uitdrukkelijk verzoek van de bekende staatsman-historicus mr. G. Groen van Prinsterer. Deze uitgave is behoudens de spelling een onveranderde heruitgave van de eerste druk die bij Broese te Utrecht verscheen. Wie Kohlbrugge kent, zal hem in dit boekje direct herkennen. Gekenmerkt door een wat hoekige, niet altijd even gemakkelijke schrijftrant, maar vooral door een kennelijke liefde tot het Woord en een onmiskenbare bevindelijke gloed. De inhoud van zijn geschriften is niet wettisch, maar heeft wel een doorlopende vooronderstelling. De troost van Gods genade, die haaks staat op alles wat een mens in zichzelf is en blijft, kan alleen worden ontvangen door hen die als een bedelaar hun lege handen uitstrekken. Kohlbrugge's geUefde stijlfiguur de paradox sluit daarop aan. Ook in dit boekje hanteert hij haar meermalen. Eén voorbeeld. Ik citeer uit de uitieg van Matth. 11:3, waar Johannes de Doper aan Jezus laat vragen: „Zijt G ij degene die komen zou, of verwachten wij een ander?" In zijn wankelmoedigheid was hij vergeten dat Jezus geen aards koninkrijk zou op richten. En dan schrijft Kohlbrugge: „Zó is het in het rijk der genade: hoe minder gezicht, hoe meer wezenUjkheid (realiteit); hoe meer zwak, zóveel te machtiger; hoe meer niets hebbende, hoe meer alles bezittende; hoe meer ontledigd, des te voller; hoe meer alles hier gelogen schijnt, des te waarachtiger; hoe meer uit zichzelf uit, des te meer vervuld met alle volheid Gods; hoe meer nullen aan de ene zijde, des te meer miljoenen als er de Eén voor komt". TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M izn DD Stichting Welzijnswerk voor Ouderen „Oostflakkee" Het kantoor van de Stichting W.v.O. „Oostflakkee" en het Dienstencentrum te Oude Tonge zijn wegens vakantie van het personeel gesloten van 23 december '85 t/m 3 januari '86. Voor dringende zaken kunt u 01871 -1545 bellen en wordt u via het antwoordapparaat verder verwezen. Ds. I. Kievit, In Christus reis vaardig. Gebonden in geplastificeerd kleurenomslag. 222 pag. Prijs f 24,50. Wijlen ds. Kievit was hervormd predikant. Baam was zijn vierde gemeente. Hij dien de er in het ambt vanaf 1923 tot zijn emeritaat in 1952. Geen wonder dat voor velen de naam van ds. I. Kievit direct is verbonden met Baam. Zijn persoon en met name zijn prediking was destijds bij velen geliefd. Buiten zijn eigen gemeente bereikte hij een ruime kring van lezers via zijn talloze publicaties in het Gerefor meerd Weekblad. „In Christus reisvaardig" is een bundel met tien preken. De stof is verscheiden. De volgende thema's worden behandeld: De God van Bethel (Gen. 31:13a), De legering van Juda (Num. 2:3), Het gebed van Jabez 1 Kron. 4:9 en 10), Het geboren Kind, de gegeven Zoon (Jes. 9:5), In de velden van Efratha (Luc. 2:8-12), In Chris tus reisvaardig (Luc. 2:27-30), Zittende aan de voeten van Jezus (Luc. 10:38-42), Van Paasmaahijd tot Heilig Avondmaal (Luk. 22:14-20), Vredesleven met God - rechtvaardigmaking (Rom. 5:1-2), De ver zegeling met de Heilige Geest (Ef. 1:13-14). De eerste druk van dit boek dateert uit 1960. Ds L. Kievit destijds te Putten, later o.m. te Leiden en Gouda schreef een Ten Geleide in deze bundel. Treffend typeerde hij deze preken van zijn vader als een nauwkeurige uitleg van de tekst en van een bevindelijke kennis door trokken. „U vindt hier geen beschou wingen en geen beschrijvingen. De predi king is waarlijk opening des Woords, bij het licht des Geestes. Daar mogen we in deze tijd wel bijzonder op gesteld zijn". Om u een bescheiden indruk te geven een fragment uit de opgenomen kerst preek. „De engel stelt zich bij de herders en de heerlijkheid des Heeren omscheen ze. Dus de herders werden opgenomen in dat hemelse licht dat de engel omstraalde. Gezet in de heerlijkheid van de majesteit Gods. Het was niet de volheid van het goddelijk wezen, maar een zichtbaar te ken Zijner heerlijkheid; hemelgians; wit gelijk het licht. Waar de hemelse heerlijk heid wordt ontsluierd, is innerlijke huive ring de eerste gewaarwording van de nie tige sterveling, die woont op deze aarde. Wij zijn ongewoon aan de hemelse din gen. En dan de donkere afgrond van ons hart Als de ontdekte zondaar moet in blikken in de majesteit en de glans van de spiegel der wet, dat ook een blik is op de majesteit van Gods Wezen, krimpt de ziel ineen en die mens kan niet anders zien of hij zal sterven. Wee mij, ik verga.... Geen wonder dat de herders vreesden met grote vreze". Voor de zieken in het van Weel-Bethesda Ziekenhuis te Dirksland zal er op 2e Kerstdag weer een verzoekplatenprogramma met gewijde muziek te be luisteren zijn. De Dirkslandse Ziekenomroep wil ook dan weer een programma verzorgen. Wilt u voor de patiënten in het ziekenhuis een verzoekplaat aanvragen, dan kunt u dit doen door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar: Radio DIZO, Postbus 48, 3247 ZG Dirksland U kunt uw verzoek ook deponeren in de verzoekbék in de hal van het ziekenhuis. De verzoeken moeten dinsdag 24 december 1985 binnen zijn. Telefonisch kunt u uw verzoeken doorgeven op tel. 01870 - 3051. Aanvraag verzoekplaat: Aangevraagd voor: Afdeling: Zaal: Aangevraagd door: Uit te spreken groet: Ds. G. Boer, Ik ben de Alpha. Gebonden in geplastificeerd kleurenomslag. 228 pag. Prijs f 24,75. Ds. Boer (1913-1973) was een generatie jonger dan ds. I. Kievit. Beiden zijn predi kant in Lunteren geweest, de ene in de twintiger, de ander in de vijftiger jaren. Ook ds. Boer was een vooraanstaand prediker en publicist in de kring van de Gereformeerde Bond. Vele jaren maakte hij zelfs deel uit van het hoofdbestuur; de laatste vier jaren als voorzitter en tevens eindredacteur van De Waarheidsvriend. Dr. W. Aalders noemde hem bij zijn be grafenis in januari 1973 „een predikant met singuliere gaven". Dat was hij zeker. Maar meer dan dat kenmerkte hem „zijn leven geworteld zijn in de gereformeerde belijdenis. De gereformeerde religie was voor hem geen traditionele vorm, doch hartezaak. Daarom stond hij er voor met zijn hele persoon. Daarom was hij zulk een strijdbaar held", aldus nog steeds dr. Aalders. Zijn trouw aan de Schrift, zijn confessio nele belijndheid, zijn geestelijke onder- scheidingsgave ze blijken ook in dit boek. De bundel bevat een 17-tal bijbel lezingen over Genesis 1Zelf schreef ds. Boer in zijn Woord vooraf' dat vooral aan het praktische, onderwijzende ele ment veel aandacht is besteed. Meer dan gewoonlijk in de prediking gebeurt, is de toepassing over het hele mensenleven uitgevallen: vragen van persoonlijke le vensstijl en ethiek, de verhouding man en vrouw, het gezin, de zorg voor de schep ping, etc. Uitgezonderd enkele kleine details (ik denk aan de bladzijden 183 en 185) hebben deze preken nog nauwelijks iets aan belangrijkheid en actualiteit ingeboet. De prediker verheelde destijds niet dat de verklaring van dit schriftgedeelte langs de weg van een worsteling is tot stand ge komen met smarten en vreugden. Moge het lezen van deze mooie bundel met dezelfde intensiteit en ernst plaats vinden. J. K. In een najaarsvergaderingvan de ondernemersvereniging Dirksland laatstleden besloot men om het 40-jarig bestaan te gedenken door iets voor de jeugd te doen. De jeugd heeft de toekomst, nietwaar? Op 23 december a.s. staat de sporthal „De Gooye" te Dirksland in het teken van de kinderen van de gemeenten Dirksland, Herkingen en Melissant. Van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur zal er een grote en gezellige kinderspel-dag worden gehouden. Het programma zal er als volgt uit zien: Van 10.00 - 12.00 uur voor de kinderen van 4 t/m 9 jaar. Voor deze leeftijdsgroep zal er een luchtkussen staan in de vorm van een levensgrote aap, waar ze naar hartelust op kunnen springen, buitelen enz. Er zal ook een speelplein worden nagebootst met allerlei materialen zoals skelters, ballen en nog vele andere dingen, dit voor de allerjongsten. Voor de iets ouderen is er een landenspel. Dit houdt in dat er een aantal landen zijn uitgebeeld, herkenbaar door vlag en stickers, waar de kinderen een spel moeten spelen dat voor dat land specifiek is; bijv. Zwitserland een spel met loopski's. Dit gaat in wedstrijdvorm, waarvoor zij beloond worden. Van 14.00 - 17.00 uur een zeskamp voor de leeftijdsgroep van 10 t/m 15 jaar. Hoe een zeskamp in elkaar zit behoeft geen nader betoog. Ook dit spel wordt in wedstrijdvorm gespeeld, waarbij de kinderen in een aantal groepen worden ingedeeld. Wij hopen dan ook dat alle kinderen uit Dirksland, Herkingen en Melissant meedoen aan deze speldag. Extra service De kinderen uit Herkingen en Melissant worden opge haald met een bus en weer teruggebracht. Vertrek uit Melissant vanaf het Plein: 's morgens om 9.15 uur; terug om 12.45 uur 's middags om 13.15 uur; terug om 17.45 uur. Vertrek uit Herkingen vanaf de Visbank: 's morgens om 9.30 uur; terug om 12.30 uur 's middags om 13.30 uur; terug om 17.30 uur. Rest nog één verzoek van de organisatoren en sporthal: graag gymschoenen, daar de sporthal niet mag worden betreden met gewone schoenen of laarzen en op het luchtkussen o.a. kunnen ook geen schoenen enz. worden toegestaan, vanwege beschadigingen. De ondernemersvereniging wenst alle deelnemertjes en deelnemers een fijne dag toe, één die bij allemaal heel lang een leuke herinnering zal blijven. De inzet van vele vrijwilligers betreffende begeleiding, stat garant voor een gezellige dag. Alvast dank aan diegenen. Op zaterdag 21 december a.s. zal er in de Herv. Jacobuskerk te Renesse een kerst zangavond worden gehouden t.b.v. de bijna voltooide restauratie van het orgel. De avond begint om 20.00 uur en de deuren gaan om 19.30 uur open en de toegang is vrij. Medewerking zal worden verleend door de Chr. Gem. Zangver. „V.Z.O.S.", Oos- terland o.l.v. Jaap Zuidgeest, Ned. Herv. Kerkkoor Renesse o.l.v. Jannie Lemson- Daane en de vaste organist Lex Zeedijk. Annemarie v.d. Wiel zal de deklamaties verzorgen. De leiding van de samenzang is in handen van Jaap Zuidgeest. Er zijn ook enkele solisten uit de koren aanwezig; Ria Beye (sopraan) uitOoster- land en Hans Boer (tenor) uit Renesse zullen te horen zijn in het lied „Into my heart". Tjitske v.d. Puil (sopraan) uit Renesse en Hans Boer zullen een duet zingen uit de kerstkantate „Osaima in excelsis" van J. Nauta. Ineke Wandel (sopraan) uit Renesse zal samen met het Herv. Kerkkoor te horen zijn in het lied „O, Holy night" van Adolphe Adams. Naast koorzang is er volop samenzang waarin o.a. een ,,potpouri" van oude bekende kerstliederen. Natuurlijk wordt aan het eind van de avond gezamenlijk het „Ere zij God" gezongen waarbij de koren een speciale geschreven bewerking ten gehore zullen brengen. Het orgel Zoals velen zullen weten is het orgel vanaf juni jl. in restauratie bij de fa. Leef- lang te Apeldoorn, o.l.v. de adviseur dhr. Dirk Jansz. Zwart te Rotterdam. Op dit moment zijn de bouwers al 2 weken aan het werk in de kerk om het orgel op te bouwen. Het bouwen, intoneren en stemmen van het instrument zal zeker nog een tijds bestek van ca. 6 weken in beslag nemen. De restauratiekosten zullen uitkomen op 141.000,— Het belooft een prachtig instrument te worden. Maar.... financieel gezien is er nog een bedrag nodig van ca. 8.000,Er is een spreekwoord dat zegt: „De laatste loodjes wegen het zwaarsf De orgelkommissie en de kerkvoogdij hopen dat dit niet het geval zal zijn, en dat het orgel bij de ingebruikname in februari 1986 geheel betaald zal zijn. De Gemeente Kortgene gaat ten koste van 1 '/2 a 2 miljoen gulden de haven van Colijnsplaat uitbreiden. Dat is nodig omdat zowel de vismijn als de haven te klein geworden is, na de vlootuitbreiding van de laatste 1 i4 jaar. Er zijn vier schepen die geen ligplaats heb ben. Vorigjaar bereikte de vismijn een rekord van 11 miljoen gulden, dit jaar verwacht men een nog iets groter omzet. Colijns plaat is vooral bekend als aanvoerhaven van garnalen. Verse vis wordt wekelijks door 15 tot 20 schepen aangevoerd. In januari 1986 zullen de plannen uitge werkt door het Middelburgse adviesburo Looisse aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De Colijnsplaatse haven blijft overigens een financieel blok aan het been, van de gemeente Kortgene wat betreft de jacht haven, die in het verlengde ligt van de Vissershaven zo lang de watersportver eniging de nu al ruim zes ton grote vorde ring die de Gemeente van de watersport ver, claimt niet betaalt. De Watersport vereniging beroept zich op het aanhangsel dat inderdaad bij het kontrakt was ge voegd, waarbij werd bepaald dat de Water sporters niet meer zouden moeten betalen dan 50.000,— per jaar. Dat aanhangsel is getekend namens de gemeente, door de toenmalige burgemees ter, zonder voorkennis van de Gemeente raad. Door de verzanding van de haven ingang bedragen de jaarlijkse baggerkos- ten veel meer dan 50.000, Was er deze zomer hoop, dat de be noemde arbitrage commissie nog voor 1 januari 1985 de zaak zou hebben op gelost, de uitspraak van die commissie is opnieuw een aantal maanden achteruit gesteld. Ook worden liggelden door di verse jachteigenaars niet op tijd of in het geheel niet betaald. Uit dien hoofde heeft men een vordering van 30.000,die men na het verzenden van 200 aanma ningen in handen van een incassoburo heeft gegeven. Wij hopen dus allen op uw medewerking en heten iedereen van harte welkom op de zangavond met het lied „Komt allen te- samen, Jubelend van vreugde". Uitslagen van gespeelde wedstrijden op 16 december 1985. Voor de Zeeuwse competitie is gespeeld: Tholen II - D.E.Z. II7-9 Zierikzee I - D.E.Z. 111 - 5 Afdeling I: P. Leroy - B. Vis1 - 1 J. Dekker - A. Knape1 - 1 M. Klink - H. Koese1 - 1 Afdeling II: J. Lodder- C. SpeeO - 2 H. Verolme - S. Hoogzand1 - 1 H. V. Hoorn - F. Noordijk2 - O Afdeling III: J.Verbiest-W.Vroegindeweij ...1 - 1 A. v.d. Sluijs - J. Kamp1 - 1 H. Schellevis - T. v. Brussel1 - 1 L. V. Erkel - C. v.d. Groef1 - 1 Afdeling IV: H. Noordijk - A. v.d. VeerO - 2 J. Gebuis - N. KievitO - 2 P. V. Groningen - J. Groenendijk 2-0 Stand per 9 december 1985 Afdeling I: 1. P. Leroy8-13 2. B. Vis10-12 3. H. Koese8-11 4. K. Vis9 - 9 5. A. Verolme9-8 6. M. Klink8-7 7. A. Knape9- 7 8. J. Dekker8-6 9. J. V. Hoorn6-5 10. I. Mackloet7- 4 Afdeling II: 1. C. Spee11-14 2. H. Verolme11-12 3. S. Hoogzand10-12 4. I. Koese9-11 5. H. V. Hoorn11-10 6. A. Krijgsman9- 9 7. C. Polder9- 9 8. M. van Lente10-8 9. J. Lodder8- 7 10. F. Noordijk10-6 Fietsenspecia list Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 De nog maar enkele maanden in gebruik zijnde Vlissingse vismijn aan de Eerste Binnenhaven zal volgend jaar al te klein zijn als de voornemens van de vissers om de Zuid, nieuwe schepen aan te schaffen worden verwezenlijkt. Het Gemeentebestuur van Vlissingen heeft daarom aan alle daarvoor in aan merking komende vissers een schrijven gezonden waarin wordt gevraagd om de geruchten over de vernieuwing van hun schepen op waarheid berusten. Van hun antwoord zal afhangen of Vlis singen volgend jaar de afslag met plm. 50 meter (met maximum) zal uitbreiden. Ook de kadelengte moet dan worden vergroot. Afdeling III: 1. C. v.d. Groef11-12 2. J. Verbiest11-12 3. L.v. Erkel11-11 4. J. Kamp11- 11 5. A. v.d. Sluijs11-11 6. T. van Brussel9-10 7. W. Vroegindeweij9-10 8. H. Schellevis10-9 9. R. Jacobs11 - 8 Afdeling IV: 1. N. Kievit11-19 2. A. v.d. Veer11-17 3. H. Noordijk11-15 4. J. HoUeman12-14 5. G. Zaaijer10-9 6. J. v.d. Kooij11- 9 7. P. van Groningen9 - 7 8. J. A. Gebuis11 - 4 9. J. Groenendijk12- 4 Oostmoersedijk 2a, telefoon 01871 - 1242 3243 LE Stad aan 't Haringvliet .99 Sportvrienden, Ook dit jaar weer organiseert Manege Oostmoer een groot op Tweede Kerstdag. De wedstrijd begint 's middags om 14.00 uur met een klassiek parcours. De avond zal gevuld worden met een Kies uw Lijn parcours. Er wordt op deze dag in de volgende rubrieken gereden: - 30- 60 cm Beginners pony's (A, B, C, D); C-pony's; D-pony's; Beginners paarden; Paarden. - 40-70 cm - 60-80 cm - 50-70 cm - 100- 120 cm De kosten bedragen 7,50 per inschrijving. Er kan ingeschreven worden t/m maandag 23 december a.s. Wij hopen ook dit jaar weer op uw deelname te mogen rekenen. Nieuwe boeken ----- O ----- ----- O ----- de vogelkooi met de protesterende papegaai de clubfauteuils die meer dan een ons wegen de schemerlamp met die zware poot het ledikantje van de kleine Joost het ochtendblad van gisteren alle flessen uit de kelder ook de lege de jongens van flakkee expresse nemen echt alles mee als ze aan het verhuizen zijn flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6