Raad MIddelharnis had geen problemen met voorgelegde Gem. begroting 1986 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 17 DECEMBER 1985 De raad van Middelharnis heeft in zijn vergadering van j.l. donderdag middag en -avond de gemeentebegroting 1986 vastgesteld. Met een raming van een post Onvoorziene van 133.400,- en een reservering voor lasten van voorgenomen investeringen van 382.400,- zag die er,waarlijk niet slecht uit en de raad verkeerde dan ook allerminst in mineur. Integendeel, het begrotingsresultaat leek de spraaklust van het raadscollege te hebben opgewekt en gelukkig maar dat B en W tevoren in overleg met de commissie een limiet hadden gesteld aan de lengte van de beschou wingen en van repliek en dupliek. Desondanks dreigde de vergadering toch nog uit te lopen; geen wonder ook als een importante vergadering als de begrotingsbehandeling dient te zijn ontsierd wordt door de vraag óf er -, en zo ja hoeveel berkebomen er zullen moeten verdwijnen terwille van de bouw van het gemeentehuis. Gelukkig waren er ook vragen en opmer kingen die het beleid wat nauwer raakten. Die verzamelden we in de onderstaande weergave van de beschouwingen en de beantwoording van het College. SGP: Taak en roeping In zijn beschouwing namens de fraktie van de SGP stipuleerde dhr v.d. Ketterij dat de SGP het als zijn taak en roeping acht de beginselen van Gods Woord op politiek terrein tot meerdere erkenning te brengen tot werkelijk welzijn van de in woners. Het is daarom dat de fraktie zich stelt tegenover de toenemende autonomie waarin de mens zichzelf een norm stelt. Een betere weg is die die naar Gods Woord is. „Velen zijn in hun politiek slap en vallen in slaap, hun verstand door zonde verduisterd", waarschuwde dhr v.d. Ketterij, aandringend op o.a. de be vordering van de Zondagsrust. „De frak tie zal dan ook die voorstellen waarmee de zondag gemoeid is afwijzend moeten be oordelen", voorzag dhr v.d. Ketterij voor het komend begrotingsjaar. De Bijbelse opdracht een goed rentmeester te zijn dwingt tot soberheid, zo bezag dhr v.d. Ketterij. Ziend naar de werkelijke post Onvoorziene van 135.000,- achtte hij die in geen verhouding te staan tot het uitgavenpatroon van 35 miljoen en hij meende dan ook dat enkele voorgenomen uitgaven heroverwogen zullen dienen te worden. Met de Kamer- en raadsverkiezingen in het vooruitzicht vroeg dhr v.d. Ketterij zich af of het geen tijd wordt af te zien van het gebruik van de stemmachines omdat de stemmers kennelijk gemakkelijk ver gissingen maken. Aandacht werd gevraagd voor de veiligheid van de voetgangers en de verkeerssituatie op de Rottenburgse- weg zowel als voor de plannen voor par keerplaatsen voor vrachtwagens in Mid delharnis en Nieuwe Tonge. In de be schouwing werd nog eens een nadrukke lijk tegen" kenbaar gemaakt tegen de plannen tot realisering van een recreatie centrum „de Staver", eerstens om prin cipiële redenen maar ook om financiële redenen omdat van gemeentewege duide lijk is gerapporteerd dat de negatieve inkomensontwikkeling een verminderd bezoek aan de bestaande accomodaties tot gevolg heeft. M.b.t. het Diekhuus heeft de SGP bedenkingen met name tegen de vertoning van kwetsende films waaruit de frkatie de consequentie zou kunnen gaan trekken voortaan tegen de hele subsidie voor het Diekhuus te zijn. M.b.t. de vuil verwerking zag dhr v.d. Ketterij graag een beleid dat erop gericht is de afvalstroom zoveel mogelijk te beperken en het was zijn vraag wat er moet gebeuren als de fa. Boon in verband met eisen van de Hin derwet het vuil niet meer in Brabant zal mogen storten? De veelheid van plannen beziend waaraan momenteel wordt ge werkt, achtte dhr v.d. Ketterij het beter dat er een aantal wat op een zijspoor worden gezet; sommige, zoals die voor het re creatiecentrum en die voor het bungalow park, behoeven voor de SGP-fraktie zelfs helemaal niet te worden ontwikkeld. Lie ver zag hij alle aandacht besteed aan die plannen die voor de bevolking een zo gunstig mogelijk woon- en leefklimaat bieden en zorgen dat de noodzakelijke woningbouw voor de eigen bewoners door kan gaan, evenwichtig verdeeld over de kernen van de gemeente. Spr. besloot zijn beschouwing met College en Raad voor het komend begrotingsjaar door God ge schonken wijsheid toe te wensen tot eer van Hem en tot het ware welzijn van de inwoners. RPF: Niet lichtvaardig uitgeven Ook dhr G.C. Joppe had in het begin van zijn beschouwing de mond vol over de lijvigheid van de begroting en de bijbe horende „boekwerken", waarvan de eeen nog dikker is dan de ander. „Voor een eenmansfraktie een onmogelijke opgave om dat alles minutieus te bestuderen", verzekerde hij, al leek hem dat ook niet nodig omdat het behandelen van een be groting niet anders is dan een blik werpen in de toekomst. Bijna aan het eind van zijn raadslidmaatschap gaf dhr Joppe een overweging weg die best verder gedragen mag worden: echt belangrijke zaken komen later in de commissievergaderin gen en in de raadsvergaderingen aan de orde en dan kan er nog genoeg over worden gezegd. Dan kan er kritiek gele verd worden en dan worden de beslis singen genomen." Dat overwegend had dhr Joppe doen besluiten zich tot enkele hoofdpunten te beperken. Zoalsde bezuinigingen die nog steeds een grote rol spelen. In dat kader dacht hij ook aan het aan- en verkoopbeleid van de gemeente m.b.t. huizen en landerijen waaromtrent een grote mate van onduidelijkheid onder de bevolking bestaat. Graag zou dhr Joppe dan ook zien dat er meer voorlichting over gegeven gaat worden. Plezierig vond hij het te kunnen konstateren dat er „toch wat" industriegrond in de Oostplaat is verkocht, kennelijk dankzij de geringe opleving van de economie. Spr. bezag voorts de nog steeds hoge werkloosheid tot de leniging waarvan de gemeenten zich voor 100% dienen in te zetten, een inzet die ook gevraagd zal worden en nodig zal zijn om op Goeree Overflakkee een MTS gestalte te geven. Dhr Joppe maakte voorts duidelijk dat het sportcomplex ,,de Sta ver" er wat de RPF betreft niet behoeft te komen. Niet alleen omdat de kosten hoog zullen zijn, maar ook omdat de dag des Heeren er op grove wijze ontheiligd za worden. Het scheppen van een leefbaar klimaat behoort ook tot de verlangens van de RPF die dat vooral ook ziet als een duidelijke opdracht van de Schepper. Spreker vroeg het College voorts af wat er met de sporthal en het zwembad te Middelharnis moet gebeuren als het re- creatieplan „de Staver" niet door zou gaan. Alhoewel de begroting '86 sluitend is maande dhr Joppe toch niet lichtvaardig met de middelen om te springen en zo mogelijk van de reserve af te blijven omdat er tijden kunnen aanbreken waarin een voorzichtig en verantwoord gebruik van de resreves op z'n plaats is. Alhoewel hij zelf geen deel meer zal uitmaken van de nieuwe raad verklaarde hij dat de RPF een beleid voorstaat dat steunt op de Bijbel als het Woord van God; dhr Joppe wenste ieder toe vanuit die diepe afhankelijkheid te werken in het belang van de gemeente. Lijst Hoogzand: Zorg voor mens en dier Een tevredenheidsbetuiging over het goede leven in de dorpen kwam van de fraktie Hoogzand. In vergelijk met die van de steden zijn de dorpse problemen van geringe aard en met goede wil en gezond verstand kunnen ze dan ook worden opge lost. Dhr Hoogzand begreep best dat daar ook financiën voor nodig zijn waarom hij het betreurde dat het Rijk de Algemene uitkeringen weerombuigt", c.q. vermin dert. Daarbij voegde hij de verwachting dat de gemeentelijke portie (10%) aan de Bijstandsuitkeringen meer zal gaan druk ken op de begrotingscijfers waaruit dhr Hoogzand vaststelde dat de gemeente zich zal moeten gaan beperken tot die taken waarvoor ze zich van oudsher ge steld ziet. Daarbij vergat dhr Hoogzand zeker niet het bevorderen van de ver keersveiligheid en de mogelijkheid de snelheid van het verkeer te beperken op weken als de Rottenburgseweg en de paralelweg richting Nieuwe Tonge, waar op zich veelal intensief schoolfietsverkeer bevindt. Hij vroeg het College af hoe erover gedacht wordt voor woonbuurten en nabij schoolgebouwen een maximum snelheid van 30 km per uur in te voeren. Ook vroeg hij het College naar de be reidheid nabij het winkelcentrum „d'n Diek" een aantal invaliden-parkeerplaat sen beschikbaar te stellen. De zorg van de fraktie Hoogzand ging niet alleen over mens -, óók over het dier, het zwerfdier met name dat aan de jungle is overgeleverd, voor de opvang waarvan op de begroting een post Van 2200,- staat. Spr. protesteerde trouwens tegen de manier waarop sommige mensen hun diere houden en verzorgen: „Ik zou veel liever hebben dat op de leefomstandig heden van het dier werd gelet dan op het schuurtje waaraan een plank teveel is gespijkerd!" liet hij het College weten. Ontstellend vond dhr Hoogzand de ma nier waarop onder het huidige College veel groenvoorziening is verdwenen of verminkt: er mag op Flakkee kennelijk geen boom tot volle wasdom komen", was een wrange konstatering van dhr Hoog zand die bewering met een aantal voor beelden stavend. Voortgaand over het gemeentelijk erf konstateerde dhr Hoog zand ook bij het College een soepeler beleid op het gebied van de Ruimtelijke Ordening. Graag verklaarde dhr Hoog zand steun te verlenen aan de plaatselijke bouwverenigingen waar die hiin plannen realiseren ten dienste van de lokale be hoefte. Wel maande hij tot voorzichtig heid bij het verlenen van gemeentegaran tie; Middelharnis heeft nu al voor 30 miljoen gegarandeerd; „een systeem met ziektekiemen waarbij de banken wel lek ker gezond blijven", stelde hij vast. M.b.t. club- en buurthuiswerk verklaarde dhr Hoogzand in het algemeen wel te staan achter het werk van het Diekhuus maar een aktiviteit als het Filmhuis niet meer te willen steunen, zeker niet na de vertoning van de „geruchtmakende en kwetsende" film „Je vous salve Marie". Na een blik te hebben geworpen op de positie van de ambtenaren en te hebben gekonstateerd dat die positie niet onaan tastbaar blijkt te zijn besloot dhr Hoog zand met allen een gunstig 1986 te wen sen, mede tot nut van de gemeente Middelharnis. CDA: Kritisch begeleid Alhoewel „niet de kans gekregen hebben in het College het beleid mede te kunnen bepalen", kon mevr. van Eck-Knape in haar beschouwing van het CDA toch met tevredenheid vaststellen dat bijna alle zaken die haar partij aan het begin van de raadsperiode voorstond zijn gerealiseerd; de voorstellen waren kritisch begeleid en mevr. van Eek kon vaststellen dat haar fraktie zich in het algemeen positief ten opzichte van het College heefi opgesteld. Tevreden ook een beetje verwonderd toonde ze zich over het kleine batig saldo dat de begroting siert: „ieder jaar denken we dat er nu écht niets meer af kan en toch blijkt de vindingrijkheid steeds weer zo groot dat, zonder al te veel te snoeien, toch een sluitende begroting kan worden aangeboden." Mevr. van Eek wist overigens te relativeren. Zoals ze geglim lacht had over gemeentelijke informatie uit 1947, zo veronderstelde ze dat over 35 jaar met eenzelfde glimlach naar de begro ting 1986 kan worden gekeken. Graag zag ze nog dat het College op de valreep ernst maakt met de opstelling van een wegenonderhoudsplan, dat samen met een onderhoudsfonds zou moeten voor komen dat men bij het wegenbeheer voor onaangename verrassingen komt te staan. De verkeersveiligheid kreeg de aandacht, evenals de bouwaktiviteit, waarvan mevr. van Eek betreurde dat die wat is terug gelopen, al wilde ze er allerminst over mopperen omdat die terugloop comform het landelijke beeld is. Voorts vroeg ze naar de vordering van de onderscheidene bestemmingsplannen, zo ook de evt. vor dering van het voornemen Middelharnis naar de „Westplaat" uit te breiden. Aan dacht vroeg ze ook voor de overlast van de vervuiling van de haven en het haven- kanaal van Sommelsdijk welke overlast onaanvaardbaar hoog gaat worden. Na haar blik over het onderwijs te hebben laten gaan, bezag mevr. van Eek ook het gymonderwijs waarvoor zo vond ze nieuwe voorzieningen nodig zijn. Ze schaarde zich dan ook allerminst bij hen die de accomodatie die in het plan de Staver wordt gedacht een pretpark noe men: opknappen van oude gebouwen is in deze gevallen weggegooid geld; geen nieuwe lap op een oud kledingstuk", vond ze. ,,Als wij als overheid niet zorgen voor goede accomodatie, dan ontzeggen we ons het recht om te klagen over vandalisme en ontsporing", vond ze. Graag wilde mevr. van Eek alle aandacht geven aan werk lozen, bijstandtrekkers en bijstandmoe ders van wier zorgen vele anderen geen notie hebben. Het deed haar deugd dat de belastingen uitgezonderd de reinigingsrechten niet meer dan trendmatig verhoogd be hoefden te worden: iedere gulden die minder aan belasting behoeft te worden betaald telt mee, zeker bij de minimum inkomens." Haar beschouwing afrondend besloot mevr. van Eek met College en collega raadsleden voor het volgend jaar vreugde in het werk en Gods zegen toe. De CDA gedachte vertolkend zei ze: „met elkaar, voor elkaar, op weg naar een zorgzame samenleving." WD: „Gelukicige verbazing" VVD-woordvoerder van Kersbergen sprak in zijn beschouwing over een ge lukkige verbazing" die hem had bezet toen hij kennis nam van de post Onvoorziene van 515.800,-, al vroeg hij zich wel af welke waarde daaraan moet worden toe gekend in de wetenschap dat de raad in een jaar wel 150 begrotingswijzigingen krijgt voorgelegd. Toch had het resultaat dhr Kersbergen kennelijk wat over de schrik heen geholpen van het formaat van de begroting en de bijbehorende beschei den: 3 kilo zwaar en 1212 bladzijden dik. Wat dhr Kersbergen zich voorts afvroeg was of de verlaging van het uitkerings percentage door het Rijk aan de gemeen ten nou inderdaad een slechte zaak moet worden geacht: door met z'n allen zuiniger aan te doen hebben we bereikt dat het financieringstekort van de Overheid drastisch is teruggedrongen en dat de inflatiepercentages en dè rentepercenta ges zijn gedaald", zo nam hij het op voor het Kabinet, daaraan de hoop verbindend dat het kabinetsbeleid gecontinueerd zal gaan worden om daar in de toekomst de vruchten van te plukken. Bij het beschouwen van de diverse hoofd stukken duidde dhr Kersbergen op de z.i. aanwezige noodzaak om op korte termijn het tere punt van de reorganisatie van de brandweer te bespreken, vooral nu de brandweer de kern van de nieuwe hulp verleningsorganisatie gaat worden. Spr. betreurde het dat er nog niets terecht gekomen is van het toegezegde verkeers- circulatie plan, terwijl op drukke dagen het verkeer in het centrum van Middel harnis chaotisch is. Hij vond dat het probleem snel ter hand moet worden ge nomen als tenminste Middelharnis meent een centrumfunktie te moeten vervullen. Overigens maakte dhr Kersbergen zich met de middenstandsver. Middelharnis ernstige zorgen over de ontwikkeling van het winkelbestand; hij vond ook dat Mid delharnis thans over voldoende winkel oppervlakte beschikt. Hij vond het een nalatigheid van de gemeente dat het moge lijk is dat een gigant als AH zich nog in Middelharnis zal vestigen. Weinig goeds had dhr Kersbergen te zeggen over het zwembad en de sporthal te Middelharnis, het onderhoud aan beide voorzieningen achtte hij waanzinnig en onverantwoord groot, waarom hij er voorstander van is los van de Overheidssubsidie te be ginnen met de bouw van het sportcentrum in de Staver. Bij meerdere zaken plaatste dhr Kersbergen een opmerking, zoals bij de Plantsoenen. Het College moge er dan voorstander van zijn dat die „visitekaart jes van de gemeente" milieuvriendelijk worden onderhouden, maar dhr Kersber gen vond dat geschoffel te duur waarom hij een verantwoord gebruik van chemi sche middelen verklaarde voor te staan. Ook wilde hij de plantsoenen zoveel mo gelijk privatiseren. Graag zag hij ook een vlotter verloop van de dorpsvernieuwing waarom hij voorstelde een krediet van 300.000,- van de gewone dienst toe te voegen aan het fonds Stads- en dorps uitbreiding. Het zou een snelle aanpak van de realisering van de al gekochte objecten kunnen bevorderen waarmee veel renteverlies zou kunnen worden voor komen. Daarbij dacht dhr Kersbergen ook aan het ontwikkelen van het Emgo terrein als redelijk parkeerterrein, zodat automo bilisten die er hun auto parkeren met droge voeten kunnen gaan winkelen. Dhr Kers bergen besloot met zijn waardering uit te spreken over het werk dat in 1985 werd verricht en de beste wensen voor een voorspoedig en gezond 1986. PvdA: Zorg over vergrijzing In de PvdA-beschouwing, uitgesproken door dhr A. Tigelman werd met enige zorg gesproken over de snel groeiende bevol kingsgroep boven de 65 jaar. Een van de vele vragen die de PvdA dan ook stelde was of er toch wel, met de bouw van woningen, voldoende rekening gehouden wordt met deze groep. Een reeks vragen werden over de diverse begrotingshoofd stukken gesteld en konklusies werden ge trokken zoals deze dat de gezamenlijke brandweerkorpsen naar tevredenheid wer ken en dat de bestuurders dienen te zorgen voor deugdelijk materiaal. Gewezen werd ook op het feit dat de gemeente alert moet zijn op een aantal verkeersknelpunten, waarbij de konstatering werd gedaan dat er in de bebouwde kom dikwijls te hard wordt gereden. Het College werd daarom gevraagd of er gedacht wordt aan het bepalen van een maximum snelheid van 30 km in bepaalde woonwijken en nabij scholen, terwijl ook belangstellend geïn formeerd werd of de parkeerexcessen- verordening nog lang in de ijskast zal blijven. M.b.t. het hoofdstuk Economi sche zaken verklaarde dhr Tiggelman het een verkeerd beleid te (blijven) vinden dat de gemeente financiële steun verleent aan individuele middenstanders uit Sommels dijk om in het winkelcentrum van Mid delharnis een nieuw bedrijf op te starten, omdat het de leefbaarheid van Sommels dijk niet ten goede komt en omdat een middenstander een verhuizing op eigen benen zou moeten kunnen plegen, waarbij nog komt dat voor middenstanders uit Stad en Nieuwe Tonge zo'n regehng niet getroffen is. Aandacht liet de PvdA-be schouwing gaan over de werkgelegenheid (,,'t is ons vurig streven die te bevor deren") en het Onderwijs aan 't welk het Vredesonderwijs zou kunnen worden toe gevoegd, niet als vak apart, maar door het hele onderwijspakket. Sprekend over de binnensportaccomodatie verklaarde dhr Tiggelman het „ongehoord" te vinden dat de subsidieaanvrage voor het recreatie centrum „de Staver" zo lang bij het Mi nisterie op behandeling wacht. Hij vroeg zich af hoelang het nog verantwoord is het zwembad en de sporthal te blijven ge bruiken zonder dat er iets aan gedaan wordt. In de beschouwing ging het voorts over de emancipatie en het PvdA-verlan- gen dat daadwerkelijk te ontwikkelen, het gemeentelijk groen en het onderhoud waarvan maar weinig overzicht lijkt te zijn en de promoting van de gemeente Mid delharnis, waarbij het de vraag was of de rondvaartboot toch wel funktioneert om dat die in de promoting een rol was toebedacht. De bouw van woningen acht te de PvdA-fraktie op een hoog peil te staan, al werd daar gelijk bij aangetekend dat de sociale woningbouw ver achter blijft. Graag wil de PvdA voortgezet zien de opvulling van de gaten in de bebou wing. Tevredenheid werd uitgesproken over het sluiten van de begroting zonder dat daar meer dan trendmatie verhoging van de lasten aan te pas zijn gekomen. De PvdA-fraktie verklaarde zich voorstander van een niet meer dan trendmatige verho ging en alleen in die gevallen dat dat echt nodig blijkt te zijn; geen automatische verhogingen derhalve. De beschouwing werd besloten met het uitspreken van erkentelijkheid jegens het College en het ambtelijk apparaat voor het feit dat de begroting, „de klus" weer op tijd geklaard was. VDB: „Broei" in de samenleving Vooraleer hij aan een beschouwing op de begroting toekwam, lichtte dhr Rijvers (Vooruitstrevend Dorps Belang) zijn be zwaarde gemoed over de „broei" die z.i. in de samenleving waarneembaar is. De polarisatie loopt op, rechts wordt steeds arroganter en links kan daar wellicht bij de verkiezingen van profiteren. De inleiding die dhr Rijvers ten beste gaf"was weinig vreugdevol: ,,op korte termijn voorzien we knelpunten in de huisvesting van steeds meer alleenstaanden, in de bijstand voor steeds meer gescheiden mensen en in de hopeloze positie van langdurig werklozen. Sprekend over het Algemeen bestuur deed dhr Rijvers enkele suggesties de druk op de gemeentesekretarie te verminderen, o.a. door het aantrekken van een stede- bouwkundige en de aanstelling van een voorlichtingsambtenaar. Dhr Rijvers was overigens benieuwd naar de cijfers van het ziekteverzuim op de sekretarie, kennelijk i.v.m. de zware werkdruk die er heerst. De Alg. Politieverordening dient al dus dhr Rijvers te worden bijgesteld waar het de sluitingstijden van horeca gelegenheden betreft, ook omdat de renta- biliteitspositie van de ondernemers steeds meer.onder druk komt. Terwille van de promoting van de gemeente leek het dhr Rijvers dat een evenement als de jaarlijkse Havendag door daar landelijke media bij. te betrekken een bredere uitstraling moet krijgen. Het speet spr. trouwens dat het aanbod van culturele evenementen en aktiviteiten binnen de gemeente maar be perkt is, waarom „de Welle" gemeente lijke steun verdient. Geen medewerking van dhr Rijvers voor verhoging van het krediet voor de bij zondere controle, oftewel de sociale re chercheur: „wij vinden het niet gepast oni uitkeringsgerechtigde burgers op allerlei omstreden manier te controleren, vooral ook omdat de „grote" fraudeurs in Neder land nog steeds vrijuit lijken te gaan", zo argumenteerde dhr Rijvers. M.b.t. de Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting vond dhr Rijvers het aantrekken van een extra kracht op de afdeling R.O. zeker op z'n plaats gezien de veelheid van achterstallig werk. Aandacht vroeg hij voorts voor het voeren van een goed beleid m.b.t. de bescherming van het dorpsge zicht, restauratie inplaats van nieuwbouw en renovatie inplaats van sloop. Dhr Rij vers besloot zijn beschouwing met een twintigtal vragen en zelfs enkele moties in de één waarvan de raad het College uit nodigde de raad voor 1 mei een planmatig beleid m.b.t. het onderhoud van wegen voor te leggen, terwijl in de andere motie het College werd uitgenodigd over te gaan tot de besteding van werken betreffende het opheffen van de verkeersknelpunten omwille van de verkeersveiligheid. Beantwoording door het College De avondvergadering die om 7 uur begon, nadat de raad althans een deel daarvan een broodmaaltijd in van Marion had genuttigd, werd ingezet met de beant woording door het College. Burg. van Welsenis dankte primair voor de waardering die het ambtelijk apparaat toegezwaaid had gekregen. Stelling nam de voorz. tegen de bewering van de SGP dat er met aanschaf van de stemmachines onzorgvuldig zou zijn ge handeld. Veel gemeenten maken gebruik van de machines die door de Kiesraad zijn goedgekeurd. De brandweer zal aan het proces van heroverweging niet ontkomen nu haar de rampenbestrijding wordt toe vertrouwd. De voorz. kwam ook terug op de bezwa ren die werden geuit tegen de vertoning van een gemaakte film door het Diekhuus. De wethouder heeft het Diekhuus duide lijk gemaakt dat er bezwaren tegen werden gehoord maar ook gesubsidieerde instel lingen hebben hun eigen verantwoorde lijkheid. Over de cafésluiting zal in de volgende raadsvergadering verder worden gespro ken. De bouw van het gemeentehuis kan in de tweede helft van februari beginnen; de verhuizing van het ambtelijk apparaat vindt plaats voor kerst volgend jaar. De bouw is gegund aan aannemersbedrijf v.d. Waal te Vlaardingen. Het Gors te Stad aan 't Haringvliet kan niet door de gemeente van Middelharnis worden gekocht; dhr Bakker had het recht van koop en heeft daar gebruik van ge maakt. Met spijt moest de voorz. vast stellen dat er maar weinig voor de aanleg van een strandje zal kunnen worden ge daan. De rondvaartboot is dit jaar amper van de kant geweest nadat vorig jaar een bevredigend resultaat had gegeven. Er is voor exploitatie van de boot nu een andere gegadigde. De detailhandel waarvoor aandacht werd gevraagd is dikwijls onderwerp van gesprek geweest. De prak tijk leerde dat niet alles mooi planologisch te regelen was, zoals de Prov. had ver ondersteld. Op industrieterreinen verre zen textielsupers, wat planologisch eigen lijk niet had mogen gebeuren. „De handel zoekt zijn eigen weg", kan daaruit de konklusie zijn. M.b.t. de motie van dhr Rijvers vóór 1 mei een notitie te willen ontvangen over het onderhoud van de wegen zegde de voorz. die notitie gelijk toe. Het onder houd van de bomen zal veel systemati scher worden aangepakt. De voorz. gaf de verzekering dat over enkele jaren iedereen tevreden is over de aanpak die nu is gepleegd. Ook weth. Koppelaar nam een deel van de beantwoording voor zijn rekening. Hij bevestigde de zorg van die raadsleden die konstateerden dat diverse sekretarie-afde- lingen een steeds grotere werkdruk krij gen. Het gereedkomen van het nieuwe gemeentehuis zal daarin niet alle -, wel enige opluchting kunnen geven, omdat daar efficiënter kan worden gewerkt. Er dient tegen te worden gewaakt dat de automatisering niet een doel op zichzelf gaat worden. Ze wordt ook niet gebruikt om personeel te besparen. Niet eens was dhr Koppelaar het met de bedenkingen van dhr Rijvers tegen de werkzaamheden van de sociaal recher cheur. „Die dient juist om de niet frau deleuze uitkeringstrekkers te bescher men", verzekerde dhr Koppelaar; pas bij zware verdenking wordt de sociaal re chercheur ingeschakeld en in 90% van de gevallen blijkt er dan van aanzienlijke fraude sprake te zijn. De BKR-regeling waarvan één persoon in de gemeente gebruik maakt, stelt als voorwaarde dat zij die daarvan gebruik maken een minimum eigen inko men van 8000,- per jaar hebben. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 j^ M.b.t. het huisvuil en de verwerking daarvan verklaarde dhr Koppelaar dat inwoners van Rucphen over overlast heb ben geklaagd. Om financieel technische redenen zal de fa. Boon niet aan de eisen kunnen voldoen en zijn de gemeenten er van in kennis gesteld dat de fa. Boon zijn werkzaamheden zo gauw mogelijk wil stoppen. De flakkeese gemeenten zoeken gezamenlijk naar een alternatief waarvan de reahsering niet hoger zal mogen zijn dan via het huidige systeem. Bovendien zal de eerstvolgende tijd hard gewerkt moeten worden aan de realisering van een betaalbare puinstortplaats op Goeree- Overflakkee, wellicht in Middelharnis. Begin '86 zullen daaromtrent nadere voorstellen worden gedaan. Dhr Koppelaar gaf toe dat het Emgo- terrein aan het Beneden Zandpad in een deplorabele toestand verkeert. Over de verbetering daarvan kon de vvethouder nog geen toezegging doen wat niet aan de gemeente -, maar aan de Provincie te wijten is. Wethouder L. C. Kievit ging in zijn beantwoording o.a. in op de gesignaleerde vermindering van het aantal bezoekers van het Instructiebad, echter zo vond de weth. als het goed aangepakt wordt en er een modem recreatief bad beschik baar is trekt dat zeker niet minder be zoekers, zo leert de landelijke praktijk. M.b.t. de vragen over het verkeer kon dhr Kievit nog geen maatregelen in het voor uitzicht stellen omdat het College niet weet welke dat zouden moeten zijn; „wie het weet mag het zeggen!" nodigde hij uit. De invoering van een 30 km beperking in bepaalde woonwijken wordt overwogen. Aan de Kon. Julianaweg komt een nieuwe bushalte bij welke wellicht een mogelijkheid komt fietsen te stallen die nu nog in de bossen worden „geparkeerd". I.v.m. de veelheid van schooljeugd die daar in- en uitstapt zal de halte zo veilig mogelijk worden gemaakt. De situatie op „Binnenhof' ontwikkelt zich aldus dhr Kievit gunstig; de drie benoemingen die nodig zijn zullen bin nenkort kunnen worden gedaan. Van de brief van een inwoner van Goedereede heeft het Bestuur zich gedistancieerd als niet terzake dienende. Dhr Kievit bevestigde nog eens dat zon der Overheidssubsidie ook hem de moge lijkheid tot financiering van het recreatie- plan „de Staver" duister is óf er zou bij het uitblijven van subisidie nog een extra offer overwogen moeten worden. Vragen m.b.t. de Ruimtelijke Ordening werden door wethouder Jacobs beant woord. Hij bevestigde dat het het bureau R.O. niet meezit, in feite blijven maar twee mensen fiiU-time over waarvan er binnenkort nog één vertrekt, gevoegd bij de dislokatie is het duidelijk dat men er met zeer bewonderenswaardige inzet in slaagt het lopende werk te doen. In het nieuwe gemeentehuis zal men meer ge coördineerd kunnen werken. Wellicht zal er over versterking van de afdeling moeten worden gedacht. M.b.t. de woningbouw verklaarde dhr Jacobs dat eerst Sommelsdijk-Zuid vol gebouwd zal worden, waarbij ook aan dacht zal worden besteed aan he opvullen van gaten in de bestaande bebouwing. Ook het Prikgat gaat dan tot de waar schijnlijkheden behoren waarna pas on geveer 1992 een nieuwe lokatie nodig zal zijn waarvoor nu nog geen grond wordt aangekocht om grote renteverliezen te voorkomen. Het is het streven van het College het eigen woningbezit te verkopen; het vrij komende bedrag zou een aanzienlijke rentepost geven. Na de beantwoording door het College een beantwoording die volgens dhr v.d. Ketterij „in het algemeen vrij aardig was" kreeg de raad gelegenheid tot repliek. Waarvan door elk van de frakties gebruik wed gemaakt. Wars verklaarde dhr v.d. Ketterij zich over een verhoging van de subsidie aan de cuhurele stichting „de Welle" zoals dhr Rijvers had bepleit. Ook zou deze graag zien dat de evenementen die „de Welle" organiseert beter zouden worden bezocht. „Wij zouden dat ook graag zien m.b.t. de kerkconcerten, zónder verhoging van sub sidies overigens", liet v.d. Ketterij weten. Dhr Kersbergen (VVD) kwam nog een eens terug op de plannen voor het recre atiecentrum „de Staver". Het leek hem toe dat de gemeente een einddatum moet prikken waarop het al of niet verkrijgen van een Overheidssubsidie duidelijk moet zijn. Dhr Kersbergen zou er voorstander van zijn ook zonder subsidie te bouwen, waarop door dhr Rijvers instemming was betuigd. Ook hij wilde een datum vast gesteld zien waarop een herbezinning dient plaats te vinden, mede gezien de erbarmelijke staat waarin de huidige in gebruik zijnde accomodaties verkeren. Dhr Rijvers verklaarde als gevolg van de voldoende beantwoording de beide door hem ingediende moties in te trekken. Vaststelling De begroting werd tenslotte zonder wij ziging vastgesteld. Uit verschillende frak ties werd kenbaar gemaakt tegen bepaalde begrotingsposten te zijn. De SGP deed dat o.a. over de Europese beweging, de Stichting de Welle, de Emancipatiebewe ging, Havendag, de Peuterspeelzalen, de Beeldende Kunstenaarsregeling en de Alg. reclassering. Pvda en VDB verklaar den zich tegen de subsidie voor de Stich ting „Laat Leven". Ook verkaarde de VDB zich tegen de post van 8000,- voor bijzondere controle.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6